ffo. 19561. DONDERDAG 13 DECEMBER Anno 1923 r. Offfc&elg [(ennj£Epy?"^n. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEID LAD PRIJS DER AD7ERTENÏIENI SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk iageren prijs. Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 110 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsptefn Terefoonnummert voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COUBANTt Voor Leiden per 8 maanden if 2.85, per week ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week 1,0.13, Franco per post 2.35 portokosten. Pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. i GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinke! Vischmarkt 18 ,tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar WIJTING a I 0.16, SCHELVISCH R f 0.24. f 0.28, i 0.40, SCHOL a f 0.28. f 0.45 en MAKREEL a f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 13 December 1923. GEMEENTELIJKE OPHAALDIENST VOOR SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat voor hen, die in de In komstenbelasting beneden f 2000 zijn aan geslagen, dc gelegenheid bestaat hun school gelden voor lmt gewoon lager-, buitengewoon lager- en uilgcbroid lager onderwijs door middel var den ophaaldienst in wekelijk- $che termijnen te voldoen. De termijnen worden door den bodo van Ben ophaaldienst aan de woningen der Schoolgeldplichligen in ontvangst genomen. Zij, die van deze gelegenheid over het heffingsjaar September 1923September 1924 gebruik wenschen te maken, dienen daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk oi (nondeling kennis te geven aan het kantoor Van den Gemeente-Ontvanger, alwaar te- yens nadere inlichtingen worden verstrekt. N. C. DE GIJSELAAR, Rurgem VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 13 December 1923 GOUDEN EN MESTEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden geven bij deze kennis aan het publiek, dal" op Zaterdag den 22en December e.k., des voormiddags te halfelf uren op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen legen het verzoek van W. van Huis, om vergunning tot het houden en mesten van varkens op een stuk grond achter zijne woning aan den Kanaal- ,weg no. 11c, nabij de spoorbrug. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie kennis worden genomen van de stukken, zoo die omtrent dit verzoek mochten zijn inge komen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 13 December 1923 JACHT. I De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie dd. 3 December 1923, HO. 186; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 '(Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde gtaten is bepaald: lo. dat het schieten van alle waterwild, aangeduid in art. 17 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), alsmede het van gen van eenden en duikers, vallende onder art. 15f en h dier Wet wordt gesloten op Donderdag 31 Januari a.s.; 2o. dat de kooilieden hunne kooieenden moeien opsluiten of ophokken van 1 Jnli aanstaande tot de opening der jacht op wa terwild. Deze kennisgeving zal. in plano gedrukt, Worden afgekondigd en aangeplakt waar Zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het „Provinciaal Blad" en in de „Nederlandsche Staatscourant" worden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd SWEERTS. 's-Gravenhage, 6 December 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemcene kennis, dat: lo. aan de fa. G. P. van Tol en rechtver krijgenden vergunning is verleend tot op richting van een timmermans- en instru- (nenlmakerswerkplaats in het perceel Vol molengracht No. 21, Sectie B. No. 961. 2o. aan J. v. d. Bos Jr. en H. W. Wille- naar ontslag is verleend van de naleving Van een aan het besluit van 14 Mei 1923, houdende vergunning tot oprichting van een hoek- en handelsdrukkerij in het perceel jfoogewoerd No. 46, Sectie D. No. 1544, ver- Jonden voorwaarde. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 December 1923, V: VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. op MAANDAG 17 December 1923, f des namiddags te één nur. De vergadering zal, zoo noodig, worden 'ortgezet; Op Maandag IT December, des avonds 8'/. nur. Op Dinsdag 18 December, des namiddags te twee nnr en des avonds te 8'/« uur, Op Woensdag 19 December, des namid dags te twee nnr en des avonds te 8'/« nnr. Te behandelen onderwerpen; lo. Praeadvies op het verzoek van M. H W. A. van Rossum du Chattel, om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burger lijken Stand. (354) 2o. Benoeming van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Sland, uitsluitend belast met het sluiten der huwelijken. (355) 3o. Benoeming van een Keuringsveearts bij het Openbaar Slachthuis en den Keu ringsdienst voor vee en vleesch. (359) 4o. Praeadvies op hel verzoek van prof. dr. A. J. Wensinck, om hem ontslag te ver- leenen als Regent van het II. G. oi Arme Wees- en Kinderhuis. (356) 5o. Praeadvies op het verzoek van dr. A. Hendriks, om eervol ontslag ats leeraar in de Nederlandscho taal en letterkunde en in de Geschiedenis aan het Gymnasium. (357) 6o. Voorstel tot overplaatsing van den on derwijzer J. K. van der Valk, van de school aan de Medusaslraat B naar de school aan de Paul Krugerslraat A. (367) 7ü. Voorstel on? het bepaalde bij art. 28, le lid, sub 2 der verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der ge meente Leiden, tot 1 Januari 1925, buiten toepassing te talen ten opzichte van den op zichter bij de Gemeentewerken J. P. Heme- rik. (360) 8o. Voorstel in zake de vaststelling van pensioensgrondslagen van ambtenaren, die door den Gemeenteraad worden benoemd of wier verandering van wedde door den Ge meenteraad wordt vastgesteld. (361) 9o. Praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Nederl. Bond van Werklieden in Overheidsdienst en van de aid. Leiden van den Nederl. Christel. Bond van Personeel in Publioken Dienst, in zake den inkoop voor pensioen van lossen dienst, vóór 1 Juli 1922 bewezen, (362) lOo. Voorstel in zake het sluiten van kas- geldleeningen, gedurende het le kwartaal 1924. (363) llo. Voorstel lot verhuring van het niet tot haggerterrein ingericht gedeelte van het perceel land Sectie N. No. 178, aan P. van Ulden. (364) 12o. Voorstel tot het vorleenen van oen bijdrage in de koslen van demping en rio- leering van de sloot tusschen de Rijnzicht- straat en de De Wetstraat (358) 13o. Voorstel in zake den bouw van ge meentewege van 148 woningen op een ter rein nabij den Ilaagweg, ten zuiden van de Nanniestraat en tot beschikbaarstelling van de voor dien bouw benoodigde gelden. (365) 14o. Voorstel om goed te keuren dat uit de voor 1924 beschikbaar te stellen gelden voor steunverleening aan werkloozen door de Gemeentelijke Steuncommissie, voorloo- pig een bedrag van f 10.000 wordt bestemd voor de emigratie van werkloozen naar Canada. (366) 15o. Interpellatie van den heer Sijlsma, in zake de benoeming van lijdelijke ambtena ren. 16o. Interpellatie van den heer Sijtsma, in zake de toepassing van de verordening op het rijden met zwaar beladen vracht auto's. I 17o. Begrooting van inkomsten en uilga ven der gemeente voor den dienst 1924. (289 en 315) 18o. Praeadvies op het verzoek van den Centralen Ouderraad om le besluite-n tot wederinvoering van den Schoolbioscoop. (340) Dr. H. J. Zwiers. f Na een korte, doch hevige ongesteldheid is in den afgeloopen nacht in het Diaconessen- huis, waar hij slechts eenige dagen verpleegd werd, overleden dr. H. J. Zwiers, observator aan de Leidsche Sterrenwacht en oud-lid van den Gemeenteraad alhier. Dr. H. J. Zwiers werd te Deventer geboren 27 December 1864 en bereikte dus den leef tijd van 58 jaar. Hij werd opgeleid lot onder wijzer. Bij hem ontwikkelde zich reeds vroeg de lust voor de studie van de wis- en ster renkunde en zoo kwam hij in 1891 als as sistent aan de Leidsche Sterrenwacht, terwijl hij zich tegelijk aan de Acadamische studie wijdde, met het gevolg, dat hij in 1895 reeds promoveerde tot doctor in de wis- en sterren kunde aan de Leidsche Universiteit met een dissertatie, getiteld: „Verhandeling over de komeet Holnes", waarin hij voornamelijk de bewegingen en de storingen van deze komeet beschreef. Het was een wetenschappelijk werk van beleekenis, dat steeds zijn waarde zal behouden. In 1902 schreef hij weder een verhandeling over dezelfde komeet, welke nog van meer belang wordt geacht dan zijn dissertatie. Onder zijn theoretisch werk slaat ook als van hoog wetenschappelijk gehalte bekend de baanbepaling der dubbelsterren. De me- thode-Zwiers is ten dezen opzichte zeer be kend en wordt in de meeste leerboeken over sterrenkunde gebruikt. In bet bijzonder moet hier genoemd wofden zijn' onderzoekingen over de dubbelster Sirius. In 1907 werd hij benoemd tot observator en deze functie lifceft hij tot bijna aan zijn dood vervuld. Zijn praetisch werk aan de Sterrenwacht is van groote beteekenis geweest. Zoo was hij vele jaren belast met de be handeling der meridiaan-waarnemingen. Se dert de laatste jaren werden deze werkzaam heden onder zijn leiding door anderen ver richt. Doch in 1921 heelt hij nog eens weer zelf vele waarnemingen op dit gebied ver richt. Ook stond bij in de laatsle jaren aan het hoofd der rekenaars en leidde jonge men- schen daarvoor op. Onder zijn publicaties zijn hier nog genoemd deel 13 van het derde stuk van de annalen der Sterrenwacht, be vattende zijn meridiaanwaarnemingen. Zijn heengaan beleekent voor de weten schap der astronomie en van het algemeen en voor die van de Sterrenwacht alhier een groot verlies. Van 1905 tot 1918 was de heer Zwiers lid van den Gemeenteraad alhier, behoorende tot de vrijzinnige partij, waarvan hij een tijdlang een groot voorstander en warm strij der was. Hij behoorde in den Leidschen Raad niet lot de veelsprekers, maar als hij zich over een zaak uitliet, was hij er ook over op de hoogte. Zijn adviezen werden door B. en W. daaróm ook gewaardeerd. In de laatste jaren had hij zich uil het po litieke leven getrokken. Het Genootschap voor Zedelijke Volkspolitiek De dorde avond, door bovengenoemd Ge nootschap belegd, was gewijd aan de Zede lijke Grondslagen van den Yrijzinnig-Demo- cratischen Bond. Deze werden voor een niet grool, maar aandachtig gehoor uiteengezet door mevrouw W. van Itallie-Vaü Embden. Aangezien politieke partijen spiegel zijn van voelen en denken, bezit iedere eerlijke politieke partij een zedelijken grondslag. Be- zit zij dien niet, of niet meer, dan kan zij zich op den duur niet handhaven. De kie- zersmassa onderscheidt hierin wel niet met veriijnd, maar zeker met gezond instinct. De V.-D. Bond is opgericht in 1901 Aan- leiding hiertoe was het algemeen mannen- i kiesrecht ,dat de Liberale Unie niet wenschte urgent te verklaren. Het bestuur trad toen af, onder aanvoering van prof. Molengraaf en de V. D. B. kwam tot stand. De voor die partij gekozen Kamerleden dienden onmiddellijk een voorstel tot Grondwetsherziening, waar in zij ook reeds het algemeen vrouwenkies recht betrokken. Tot de zedelijke grondslagen van een partij rekent spr. ook wel degelijk of de vertegenwoordigers willen strijden voor hun beginselen, en die niet alleen als mooien vaan gebruiken, oi zij werken en op de bres staan. Hierin staat de V. D. B. mede vooraan, wat ook door velen buiten de partij erkend wordt. De naam vrijzinnig beleekenl: gekeerd te gen alle dogma, zoo rechts als links. Belee kent niet anti-kerksch, anti-religieus; inte gendeel, de religieuze onderslrooming binnen de partij wordt de laatste jaren krachtiger. Prof. Kohnslamm geeft hierin leiding. Democratisch beleekent: streven naar ge lijkheid der ontwikkelingsvoorwaarden van het volk in al zijn lagen, opdat daaruit de ware vrijheid worde geboren. Dit beteekent niet: gelijkheid van bezit, die onmogelijk is; ook niet: afschafting van persoonlijk bezit. De prikkel van het eigenbelang in den mensch kan niet worden uitgeroeid; hij kan aleen worden veredeld en gericht naar het algemeen belang, dat zonder i Wijf cl ook het eigenbelang omsluit. De wettelijke standenvoorrechten zijn ver dwenen, de oeconomische voorrechten zijn nog sterk: het kapitaal kan levende krachten koopen (trusts, kartels) en niet alleen tegen het belang van velen, ook tegen dat van den Staat ingaan. Hier dan heelt de wetgever handelend in te grijpen ,den zwakke te steu nen, den sterke, zoo hij misbruik maakt, te breidelen. Met voorbeelden werd dit alles toegelicht. De V. D. B. voelt het volk als een éénheid; daarom wil hij niet den klassestrijd, maar streelt naar tempering, niet zoo zeer van den klassenstrijd (de klassen^bestaan niet meer als afgesloten geheelen), maar naar die van den belangenstrijd, die wel degelijk beslaat. De diepere harmonie onder de tegenstellin gen is te vinden en in wetgeving en zeden uit le werken. Eerst als alle krachten bloeien is een volk gezond. Uit deze houding wordt werken en streven van den V. D. B. verklaard. Daarom streed hij voor het algemeen vrouwenkiesrecht, voor de geheele ontvoogding van de vrouw; daar om werkte dr. Bos vooraan in de verzoening op onderwijsgebied; daarom luidde Van De venter de ethische politiek in voor Indië, diende prof. Drucker het wetsvoorstel in tot de arbeidsovereenkomst. Uit dien hoofde ook wil de V. D. B. goed en lang volksonderwijs, openstelling van alle onderwijs voor alle be gaafden, buiten de geldkracht van de ouders om; de éénheidsschool, die standen en klas sen elkaar doet kennen, en die op den duur naar alle richtingen beschavend zal werken. Uit dien ooghoek ook regelt de partij haar builenlandsch beleid, gericht op samengaan en verzoening van de volken, werkt zij mee aan liet nieuwe, dat in die denkwijze ont slaat, en wil in geen geval, dat ons land be lemmerend dat nieuwe in den weg zal tre den. Onze oppositie tegen de Vlootwet werd ook door tegenover staande partijen als eer lijk en principieel gekenschetst. Een zedelijk slerke partij durit vooruit zien zoodoende de V. D. B. in de hefiing in ééns, toen belasterd, nu door allen als gewenscht beschouwd, maar nu ook le laat om door te voerenzoo wenscht de partij het referen dum als verweermiddel van het volk tegen laler ingediende bij de verkiezingen niet aan gekondigde belangrijke wetten. Zoo bood in 1913 dr. Bos als kabinetsformateur den so ciaal-democraten ministerzetels aan, die toen werden geweigerd; nu Troelstra geneigdheid betoont tot aannemen, worden geen zetels aangeboden. In 1918 nam de V. D. B. on middellijk stelling tegen de revolutie, maar eischic ook van de Regeering bevrijdende weiten, wier ontbreken een mogelijke revolu tie kracht zouden bijzetten. De verkiezingsplaat „Iloudt koers", recht tusschen reactie en revolutie door, is de leus van den V. D. B., een gestadige koers met durvende en omzichtige leiders aan het roer. In alle verschil de éénheid, in alle ver scheidenheid de gelijkheid, zoo ziet de V. D. B. klassen, seksen, volken, die uit deze gemoeds- en verslandsstemming in harmonie kunnen samengaan. Strijd eet krachten op, in één richting geleide krachten brengen vooruit. Op de rede volgde een warm applaus. Van do gelegenheid om met de spreekster van gedachten te wisselen werd gebruik ge maakt door mej. Kuenen, de lieeren Riedel, Van der Klaauw en den voorzitter, prof. dr. Heering, die door de spreekster in het kort werden beantwoord, waarna de voorzitter de bijeenkomst' met dank aan mevrouw Van Itallio sloot. Derde Volksbijeenkomst. Zang en muziek hebben ook den lalrijken bezoekers der derde Volksbijeenkomsl, welke gisteravond plaats had in de groote Stads- zaal, aangename uren bezorgd en hun aan leiding gegeven tot hoorbare uitingen van erkentelijkheid jegens de uitvoerenden en de Commissie voor de Volksbijecnkomsten. Als zangeres deed zich hooren onze stad- genoole mej. Jo Trip de opera-zangeres, van wie men gewoon is, dat zij haar ernstige en meer luchtige nummers geheel naar eisch en zeer gemakkelijk voordraagt, het geen ook nu wederom het geval was. Aan den bijval na het slot van de taak, welke zij welwillend op zich had genomen, kwam geen einde voordat zij haar laatste nummer van het programma had herhaald. Op den vleugel werd Jo Trip begeleid door mej. Tim- mermann, ook een stadgenoole. De heer H. Harmscn sprak namens de Commissie woorden van dank en hulde tot beide dames, wien tevens bloemen werden aangeboden. Ook den heer Theod. H. Polman, direcleur van de orkestklasse „Jong Holland", werd door den heer Harmsen dank betuigd voor hetgeen hij hier wederom :ad willen doen ten gehoore brengen. Het muzikale gedeelte van den avond toch werd verzorgd door „Jong Holland", en goed ook. Composities, van den directeur zelf en van verscheidene andere toonkunste naars voerde het jonge volkje kranig uit. Een woord van lof in 't bijzonder in de hoop, dat het geen verkeerde gevolgen voor hem moge hebben aan den zoon van den directeur, den jongen B. Polman, voor zijn viool-solo en aan de uitvoerders van den viool- en cello-solo met hel orkest voor „Mê- ditation", van Ch. Gounod. Met het „Wilhelmus" en het „Wien Neer- landsch Bloed", staande aangehoord, maar niet meegezongen, werd deze avond op ge- pasten tijd gesloten. De Nederl. Reisvcreeniging. Zwitserland met zijn hooge bergen, zijn diepe dalen, zijn afschuivende gletschers, zijn sneeuwvelden, zijn woesle wateren, zijn heerlijke meren, Zwitserland oefent ojr ons bewoners van deze lage velden, der zee ont rukt, altijd een groote aantrekkingskracht uit Hoevele landgenooten worden niet als door een onzichtbare magneet getrokken naar het land van Wilhelm Teil en Zwitsersche kaas? Gisteravond is, naar wij meenen, die aan trekkingskracht nog vergroot, nu de heer J. A. Christiaanse voor de afdeeling Leiden der Nederl. Reisverceniging aan de hand van een serie prachtige lichtbeelden de wondere schoonheid van Zwitserland heeft doen zien en bewonderen, intens bewonderen. Voor velen uit de geheel gevulde kleine Sladszaal was het niet nieuw, maar voor dezen was het een zeer aangename herinnering aan zeer aangename tijden bij winlergetij, dat zich zoo goed leent voor herinneringen. De heer Christiaanse voerde zijn aandachtig gehoor vanuit Bazel langs Luzern, Lugano, den St. Gothard door Zwitserland om ook nog een bezoek te brengen aan do Italiaansche meren als het Como en Lago Maggiore en dan lerug. De Rigi, Jungfrau, Tilatus, de Duivelsbrug, den weg der verschrikkingen, alles werd ge toond en even werd o.i. aangevuld het: Ich hebe mein Augen auf zu den Bergen Von welcher mir Hilfe kommt Men zou het ons moeten vergeven, niet dieper op de lezing in te gaan, majr wij zien daartoe geen kans, omdat ons daarbij ont breken de lichtbeelden, die zooveel cachet gaven aan het gesprokene, 't Zou van ons worden een ontzield relaas. Spr. vond echter nog gelegenheid om nog even de aandacht te vestigen op schoonheid, dicht in onze omgeving, n.l. do gave schoon heid van het Kagermeer, en ai houdt hij zelf BINNENLAND. Overleden Is dr. H. J. Zwiers, observator aan de Sterrenwacht, ond-Raadslid te Leider! Schrijven van de Nienwe Katholieke Partij aan den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen. BUITENLAND. Amerika's meedoen in de commissies, la te stellen door de Commissie van Herstel. De Engelsche Labour-partij zal Baldwin zoo spoedig mogelijk trachten omver te wer* pen en zal dan zelf een kabinet vormen. Tevens bereidt dezo partij zich voor op nienwe verkiezingen. Rijkskanselier Marx geeft den buitenland* schen persvertegenwoordigers een somber relaas over de Duitsche financiën. ook meer van een dolen in eenzaamheid in God'9 fraaie natuur, en erkende hij, dat er veel waars is in de bedenkingen togen een groep-reis, zooals die zijn ontwikkeld door mr. Ritter, aan den anderen kant durit hij niettemin van ganscher harte aanraden mee te gaan op een uitstapje der Reisverceniging naar dat heerlijke bergenland, trots photo- manie en ansichtpassies, gelijk Feith dat zeide. Verder werd deze inzet-avond van het winterseizoen gevuld met zang van mej. A, v. d. Rcijden en piano-spel van den heer W. J. Mizëe, die zich beide deden kennen van goede zijde. Een goed begin voor de afdeeling Leidenl De voorzitter, de heer J. F. Hardeweg, die een kort welkomstwoord sprak bij den aan vang, was aller tolk, toen hij het drietal, dat voor zoo'n prachtigen avond had gezorgd, dankte. Mej. v. d. Reijden ontving een bouquet. i Selskip „Fryslan". Gisteravond hield liet selskip „Fryslan", zooals men weet een vereeniging van Frie zen te Leiden, een feestelijke bijeenkomst in de bovenzalen van het café-restaurant „Da Harmonie", Breestraat. Voor deze gelegenheid was uitgenoodigd de zanger-voordrager den heer W. Duim, uit Amsterdam, die als een der hoofdmannen van de Friesche beweging in Holland be kend is. Ook voor dezen avond had de zanger-spre ker een keurig programma saamgelezen. De bijeenkomst was druk bezocht, zoodat de beide zalen moesten worden gebruikt. De voorzitter, de heer Nijholt, opende do bijeenkomst met een hartelijk wolkom aan den heer Duim. Ilij verheugde er zich over, dat zooveel landgenooten waren opgekomen, om zich van avond weder als Friezen en Friezinnen thuis te gevoelen. Ilij schetste do beteekenis van het Friesch als een eigen taal die waard is, dat zij in eere wordt genoudeD door alle Friezen, ook al wonen zij niet meer in Friesland. Hierna werd met geestdrift staands liet Friesch Volkslied gezongen, waarna de lieer Duim aan het woord kwam, die zijn reper toire opende met „welkom" den Leidschen Friezen in deze zaai toe te zingen, om daar na voor te dragen „Oan it jonge Fryslën" (Aan het jonge Friesland), een krachtige op wekking inhoudend om de taal en zeden vail het land trouw te blijven. Daarna werdén nog een aanlal liederen in ernst en luim op voortreffelijke wijze gezon gen, waarmede hij de aanwezigen wist te boeien. Menig liedje deed onwillekeurig den ken aan het werk van Ciinge Doorenbos en Pisuisse. Af en toe lieten dc aanwezige Friezen zich ook niet onbetuigd door de populaire liederen uit eigen taalschat op te halen, terwijl in de zaal vrijwel uitsluitend „memmetael" (moe dertaal) werd gesproken. Het liep naar middernacht, loen dc voor zitter het officieele gedeelte met een hartelijk woord van dank aan den heer Duim en aan den pianist, die zijn liedjes op uitnemende wijze had geleid, sloot en de aanwezigen op wekte het „selskip" trouw te blijven en (e helpen versterken. Daarop volgde een „cltcrnei dounsjen" en daarvan werd een druk gebruik gemaakt. De Friesche dansen predomineerden. In verband met den sajct-diefslal, gis teren vermeld, is nog proces verbaal opge maakt tegen me). J. V. wegens heling. Tegen halflien gisteravond werd eeu schoorsteenbrand bij de firma Vroom en Dreesmann, aan de Aalmarkt ontdekt, die door de brandweer spoedig was gebluscht.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1