No. 19557. ZATERDAG 8 DECEMBER Anno Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws1 van heden. •~~V LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN i BO Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending yaa brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor Leiden per 8 maanden Z2.85, per weet Z0.I8,; Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per weet 0,18, Franco per post 2.85 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat S. P. iWiclinga, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verloi voor den (verkoop van atcoholiioudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaalse van verkoop in de benedenlocaliteit van bet perceel Nieuwe Ilijn no. 28. N. C. DE GIJSELAAR. Burgera. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 8 December 1923. De Klein-Nedeilandsche traditie in de f historiographie. Over dit onderwerp hield dr. P. C. A. Gcyl, van Londen, gisteravond een lezing voor'de Maatschappij der tfed. Letter kunde. Spr. begon met op te merken, dat hij de 'denkbeelden, die hij zou gaan ontwikkelen, reeds bij meer dan één vroegere gelegen heid had te berde gebracht, maar dat hij ben nog eens wilde preciseeren naar aan leiding van de critiek, door prof. H. T. Colen brander geoefend in een lezing voor de Kon. Academie te Amsterdam, uitgegeven onder den titel: „Over de grenzan der vaderland- Bche geschiedenis". Spr. verklaarde, dat het er liem niet om te doen was, dat Vlaanderen jdoor onze historici binnen de vaderlandsche geschiedenis betrokken zou worden. Hij keerde zich slechts tegen de gangbare histo rische opvatting van de verhouding tusschen Holland en Vlaanderen, al zou zeker de va derlandsche historieschrijver ,die zijn stel- Jing aanvaardt, zich bewust blijven van een gemis, van een onvolledigheid, waar men gemeenlijk Vlaanderen koelbloedig vergeet. Spr. meent, dat die klein-Nederlandsehc houding zijn tijd gehad heeft, al was het al leen, omdat men zoo klaar voor_ oogen .krijgt, dat haar complement, de Belgische ot Pirennistische theorie, uitgediend heeft. Dat wil niet zeggen, dat spr. een hereeni- ging van Holland en Vlaanderen voor waar schijnlijk houdt; minder nog dat hij een herziening van de Hollandsche vooroordee- \n jegens Vlaanderen onvermijdelijk acht, Jodra Vlaanderen zich aan de Belgische Bmknelling vrij maakt. Spr. betoogt dan, dal de scheuring van de Nederlanden tegen het einde der 16de eeuw 'een gevolg van de storende inwerking van factoren van buiten op het natuurlijke pro ces van de vorming eener groot-Neder- landsche natie, dat al begonnen was, en hij zoekt de gangbare voorstelling, in 't bijzon der door prof. Colenbrander gepropageerd, lalsof de scheuring integendeel do natuur lijke bevestiging was van oude uitwijkende tendenties, af te leiden uit het klein-Neder- landsch gevoel, dat onze intellectueelen van ide slichting der Republiek af, heheerscht heeft. Waar prof. Colanbrander met Re- nan's uitspraak dat nationaliteitsgevoel is: „avoir fait de grandes choses ensemble, vouloir en faire encore", de Dietsche natie Onbestaanbaar verklaard heelt, onderwerpt spr., toegevend, dat een Dietsche natie op het oogenblik niet bestaat, Renan's uit- spraak aan critiek. Hij merkt op, dat een natie g?cn statio naire grootheid is en dat men zich moet af vragen wat naties maakt,-meer dan wat een natie is. Hij stelt dan een iaalgroep, mils geographisch ongescheiden, als de grond stof, die door de geschiedenis lot nationale bewustheid wordt gebracht. D? „historische" iacloren: godsdienst, economische belan den, gemeenschappelijke daden verricht te hebben, kunnen evenwel de algemeene tendentie tot samenvallen van nalionaliteils- bcsef met taalgroep zoowel bevorderen, als tegenhouden. Het verloop van onzen op- sland tegen Spanje stimuleerde ze alle, maar bracht ze lijdelijk alle in oppositie met de groot-Nederlandsche nationaliteit. Vandaar de intensiteit van onze klein- Nederlandsche traditie.^. Spr. beschouwt in 't kort de geschiedenis van den opsland om te doen uilkomen, hoe de gedeeltelijke mislukking liet gevolg was, niet van verschil in geaardheid tusschen Koord en Zuid, niet van dualistische ten- dentie's al ontkent hij noch dat er verschil len, noch dat er centrifugale tendenties in de Nederlanden waren, ofschoon hij ze niet alleen en zelfs nie.t voornamelijk van Noord en Zuid of omgekeerd ziet werken maar hoe zij teweeggebracht werd door het geweld dadig ingrijpen van Spanje in de geografi sche constellatie, (de groote rivieren). Hij bestrijdt de populaire voorstelling als zou verschil in godsdienst de scheuring ver oorzaakt hebben; integendeel is de scheu ring eerst oorzaak geweest van de scherpe scheiding tusschen Katholieke en Pro- teslantsche Nederlanden. Ten sloite bestrijdt spr., de klein-Neder- landsche historische methode met verwij zing naar parallelle gevallen in 't bijzonder uit de Ilaliaansche en Amerikaansche ge- geschiedenis. Waar nu de hi#t*ici uit ver- .Jtehillen _in volksaard, particularistische tendenties, enz,, die voor de scheuring in de Nederlanden zijn waar te nemen,"beslui-, ten, dat de Nederlandsche eenheid dus door innerlijke zwakheid tot mislukking gedoemd was, laat hij zien hoe zulke verschillen en tendenties, hoe zelfs oude veeten tusschen ltaliaansclie en Amerikaansche Slalen on derling en op do taalgemeenschap en geografische aaneengeslotenheid gebaseerde eenheid verzoend zijn. Aan prof. -Colenbran der, die meende, dat toch het uitblijven van „felle aandrift" tot eenwording tus schen Noord- en Zuid-Nederland mei die verschillen in verband ie mogen bren gen, antwoordt spr., dat hem die woor den „felle aandrift" een romantische op vatting van het historische proces van natievorming leken te verraden. De een- makende factoren van laai en geogra phisch werken- minder dramatisch. Zelfs in de moderne nationalistische bewegingen moei men zich van te felle aandrift der bevolkingen geen overdreven voorstellingen maken. Spr. bewijst dat met bijzonderheden over Garibaldi's tocht naar Sicilië en Na pels en trekt dan een parallel tusschen den Nederlandschen vrijheidsoorlog en dan Amerikaanschen, waaruit blijkt, dat Was hington met evenveel particularisme, kort zichtige zeifzuchl en verraad te kampen had, als Willem van Oranje. Als Italië en Amerika naties geworden zijn en de Neder landen niet of nog met, dan legt liet onder scheid alleen in uiterlijke omstandigheden. De gescheidenheid der Nederlanden is de tragedie van een kleinen stam, gelegen op een plek in Europa, waar al de groote mogendheden zich maar al te zeer mede bemoeien. Eersl Spanje, toen Frankrijk heeft onze eenheid belet. Spr. besluit mef de opmerking, dal de klein-Nederlandsche historische opvatting ons volk stijft in zijn particularistische neigingen en dat een erkenning van het feit, dat de scheuring een loeval is geweest, de verhouding tussolien Holland en Vlaan deren slechtf, kan verbeteren en de positie van Vlaanderen in België slechts kan ver sterken. Muziek vereeniging N. Z. H. T. M. Gisteravond gat de muziekvereeniging van het personeel der Noord-Zuid-Holland- sclie Tramweg-Mij. een fecsluitvoering in de groote Stadszaal, die voor dit doel met groene plantengroepen versierd was, ter wijl de banier der Vereeniging voor het tooneel was opgesteld. De opkomst was zeer bevredigend. Dank zij de welwillendheid van de verschillende aideelingschefs, waren zooveel mogelijk leden van het personeel dien avond vrij ge maakt, zoodat zij met hun gezin deze uit voering konden bijwonen. Verder waren een aanlal donateurs en donatrices aanwezig en ook vele chefs hadden met hun dames aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg ge geven. Te ruim acht uur werd da bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord door den voorzitter, den heer A. van Breda, geopend. Hij deelde mede, dal het in het voornemen had gelegen, deze uitvoering reeds in Octo ber te houden. Door verschillende omstan digheden buiten den wil van het bestuur was de avond voortdurend uitgesteld moe ien worden. Eindelijk was het er dan toch van gekomen en het verheugde den voor zitter, dat zoovelen aan de uitnoodiging ge volg hadden gegeven. Vooral verheugde het hem zooveel chefs met hun dames in de zaal te zien. Hij dankte hen voor de wel willende medewerking. Ook heette hij de donateurs en donatrices van harte welkom, terwijl hij ten slotte allen een genoeglijken avond toewenschle. Na deze warm toegejuichte foespraak viel de muziek, onder leiding van den dirigent den heer Reinier van Hof, in, met „L'Enjoue", marehe van J. Guinez. Het debuut van het korps was uitnemend. De instrumenten klonken zuiver en er werd krachtig en toch niet te hard geblazen. Het blijkt na elke uitvoering, dat de heer Van 't Hof zijn mannetjes met den dirigeerstok heheerscht, en dat de muzikanten gaarne zijn leiding volgen Er volgden op dit eersle sluk, dat met dankbaar applaus werd ont vangen nog een drietal nummers, die, hoe onderscheiden ook van aard, alie goed be vielen. Daarop verscheen het duo Karei Hellman en Bern. van Leeuwen op het too neel. Deze heeren wisten met hun afwisse lend repertoire de geheele zaal te boeien. Ook zij oogstten veel bijval. Ook namen wij hier volledigheidshalve nog liet dilellanlenkwartet, bestaande uit de heeren Van Ilaerde, Van der Tuijn, Van Wijk en Blokker, welk vieriai de korte lus- schenpoozen op artistieke wijze vulden en veraangenaamde. Na de pauze trad de ook in Leiden gun stig bekende artist Harry Woodward, uit Deu Haag op, die de aanwezigen niet min der wist te boeien. Het was geen gemakke lijke taak voor de muziek, om den heer Woodward te evenaren in succes, maar de trammannen zijn niet voor een kleintje ver- waard. De bekende marsch van den heer M. II. Kessels werd echter met zoo veel en- tliusiasme gespeeld, dat het geweldig in sloeg. En zoo ging het door tot den Marsch- finale. Hierna traden nog de heeren Hel man en Van Leeuwen op, zoodat het al vrij laat was, toen het bal aanving. Het is voor de N, Z. T. M. een goede avond geweest, Aangenomen is "het beroep naar da. Remonstr, Gem.'te Iiochem door den heer W. A. M. Noordhoff.'prop. bij de Remonst, Broederschap alhier. Voor het examen voor apothekers-, assistent waren door de commissie alhier gisteren opgeroepen vier candidaten. Ge slaagd zijn: de dames A. C. A. Spruyt, geb. te Opsterland, en J, Brnssaard, geb. "te Rot terdam. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. alhier heeft verkozen tot diakenen in de vacature E. van Wijhe A. van der Baan in de vacature K. van den Berg W. Keo- reweer in de vacature H. Gijsman P, Bernard in de vacature L. B. den Houler Th. Bernard en in de vacalurb L. A. Wer ner dr. H. P. Velthuyzen. De vier eerste heeren hebben hun benoeming aangenomen; de laalsle heeft bedankt, zoodat het kies college wordt samengeroepen tegen Vrijdag 1-i December. Gisteravond had in een der zalen van het Leidsche Volkshuis de oprichtings vergadering plaals van de afdecling Leiden der voor eenigen lijd opgerichte Vrijz.- Demoeralische Jongeren-Organisatie. Mr. A. C. Josephus 'Jitta, uit Den Haag, hield vooraf een korte inleiding, waarin hij de beieekenis van zulk «en organisatie uiteenzette een op de vrijz.-democratische beginselen op hel terrein der staatkunde in het algemeen en voor de sociale wetgeving in het hijzonder wees. In een volgende bijeenkomst zal een defi nitief bestuur worden gekozen. De heer A. J Bernard, directeur van de N. V. Ijzerhandel v h. Bernard, alhier, die een afwijzende beschikking verkreeg op zijn verzoek aan den Raad om reslitulie van volgens hem onrechtmatig betaalde be lasting tot een bedrrg van f 700 heeft thans oen brief geschrev» n aan den burgemeester van den volgenden inhoud: Ik zond oen request aan den Raad en overhandigde een afschrift daarvan aan zeven Raadsleden Dal request werd door UEd. achtbare behandelt in de Raadszit ting; doch dal request is door UEd. achtbare zeer bezijden de waarheid "behandeld en was daardoor oorzaak, dat er geen aandacht aan gegeven is. Ik was zoo vrij in een vol gend request Uw aandacht te vestigen en zoover ik heb kunnen nagaan is dat request niet behandeld. Wil, Edelachtbare, dat zeggen, dat ik mij maar moet getroosten en er mij maar bij neer moet leggen, dat de gemeente mij on gemotiveerd f 700 ontsteelt, waar men geen recht op heeft? Zulks kan ik tot op heden onmogelijk geloovcn. Het is daarom, Edelachtbare Heer, dat ik UEd. deze letteren schrijf, overtuigd van Uw rechtvaardigheidszin, en dat UEd. in deze loch altijd neg bereid gevonden zal worden mij te helpen en mij in de gelegen heid zult slellen mijn schuldbekentenis in te kunnen lossen, die ik heb moeten tecke- nen om aan de gemeente die f 700 te kun nen betalen, De arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" is door haar sterke uit breiding gereorganiseerd in vrouwen-, man nen- en gemengd koor. Na deze reorgani satie (reedt zij voor het eerst met deze drie afdeelingen op a s. Maandagavond in de Stadszaal. O a. zullen werken uitgevoerd worden van Fred. J Roeske, Mozart, Otto W. de Nobel Heinze," Olman, Gottfried Mann en Catharina var Rennes. Zooals gewoonlijk in de Sint-Nicolaas- week is ook thans het bioscoop-bezoek slechts matig. Op de actie volgt de reactie, hetgeen wil zeggen dat menigeen er na het vele uitgaan der laatste dagen prijs op stelt 's avonds eens rustig thuis te blijven. Alle Leidsche bioscopen hebben daarvan in meerdere of mindere mate de gevolgen on dervonden. Het Luxor-lheater brengt, behalve een zeer aardig nummerlje in twee acten, twee hoofdfilms, waarvan voor de pauze „Kin- derlranen". In de hoofdrol speelt de beken de filmactrice Miriam Cooper. Na de pauze krijgt meu eer twee weeksche serie-film te zien: „Het geheimzinnige huis". Dit is een buitengewoon spannend en sensationeel drama. In de hoofdrol Ivan Ubosjoukin. Ongetwijfeld zullen de bezoekers van gisteravond reeds verlangen naar den dag waarop de tweede episode wordt vertoond. Het Apollo-thater biedt een uitvoerig en met zorg samengesteld programma. Begonnen wordt met „Algiers", een na- tuur-projectie, gevolgd door „De Millioenen- Weduwo", klucht in 2 acten, waarna gege ven wordt „Verborgen Gevaren", een drama in 2 acten, waarin op voorlreffelijke wijze de hoofdrol vervuld wordt door Marin Sais; en tot slot vóór de pauze een klucht, getiteld „Golf-Incidenlen". Boeiend is het hoofdnummer, namelijk het filmdrama „De millioenen-Érfgename", waarin Lilia Quaranta uitmunt door keu rig spel. Het geheel is stellig de moeite vau een bezoek aan dit theater waard. Het Casino-theater zorgt ditmaal voor eenige vroolijkheid, hetwelk men op deze donkere dagen ongetwijfeld noodig heeft. De comedie „De Heldin uit de Wildernis" is voor dat doel zeer geschikt. Verder zingt Renati zijn liedjes bij de luit, terwijl een historisch filmwerk „Het leven van een danseres" het provramma completeert. Er is een Duitsche herdershond komen aanloopen, een reu, bruin met zwart aan de staart en ooren. Inlichtingen ten politiebu- reele. Gistermiddag is aan den Maresingel de vooras van een aulo van de firma O. gebro ken. De chauffeur raakte daarom het stuur kwijt, met gevolg, dat het voertuig op het talud te land kwam, waar eenige boompjes en palen werden beschadigd. Hedenmorgen had de heer H. het on geluk van de fiets te vallen op de Breesiraat waarbij hij zijn linkerarm heeft gebroken. Door den Eerste-Hulpdienst is hij naar zijn woning gebracht. In verband met het brandje in het ge bouw van de Brandweer deelden wij mede dat de auto van den heer Verhoog is ge sleept naar de garage van den heer Van Duuren aan de Nieuwslraat. Men verzocht ons nu ie melden dat de heer Van Duuren met bedoelde garage, welke den naam „Garage Het Centrum" draagt, niels heeft uit te staan, Op 7 Dec. waren ingeschreven hij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 1301 personen. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur ,ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanch'e matin, A 10*/j heures, Mr. S. Cler. Evang.-Luthersche Geni.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. C. de Meyere. Ned. Protestantenbond, Remonstr. Kerk, ingang Middelweg: Kinderkerk, Zondag middag te kwartier over twaalf uur, ds. A. van der Wissel. Oud-Katholieke Kerk, Middelslegracht 16: Zondagmorgen, te tien uur, emer.- pasloor J. M. van Beek. Rel. Soc. Vereeniging, Nuiszaai. Zondag avond, te zeven uur, ds. H. J, Mispelbiom Beyer, uit Schoonhoven. Remonstrantsch-Geret. Gem.: Zondag morgen, te haltelf, prof. dr. K. II. Roes- singh. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. Voor duin, van Naarden. Naar „De Re s.-b ode" verneemt, heeft de directie der Haagsche Tramweg- Maalschappij aan het personeel mededeeling gedaan, dat zij voornemens is over le gaan tot de invoering van de 56-urige werkweek. Zij zou tot dezen ingrijpenden maatregel ge dwongen zijn door de concurrentie met de particuliere autobussen. Tevens deelde de di rectie mede, dat, wanneer de Gemeenteraad, die de loonen en arbeidsvoorwaarden van het personeel moet goedkeuren, deze verlen ging van den arbeidsduur mocht afwijzen, zij gedwongen wordt om 120 man van het personeel te ontslaan. DeReedersvereeniging „Scheve- ningen" besloot in het a s. seizoen de ireil- visscherij^iet uit te oefenen. Opdebenzineboot„Neerlan dia" van de firma Van Ommeren, te Rotterdam, was men gistermorgen bezig met het schoon maken van de tanks. De olie en benzine, die naar buiten werden geworpen, dreven op de rivier en kwamen terecht bij eenige voor an ker liggende schepen, bij do Steenen Plaat ter hoogte van Kralingen. Door onbekende oor zaak is die olie 's namiddags in brand ge raakt. De raderkas van de raderboot „Prins Hendrik" is doop het vuur geheel vernield. De boot heeft ook overigens ernstige schade bekomen. Van het Rijnschip „Tolo 50" is de huid ernstig beschadigd. De verf is eraf geblakerd. Van iwee andere Rijnschepen zijn ongeveer 15 luiken verbrand. De vlammen sloegen zeer hoog op. Een drijvende stoom spuit heeft ongeveer een uur werk gehad om het vuur te blusschen. D e „R i n d j a n i" is in de Rotter- damschc haven binnengekomen met de gele vlag in top. In Colombo was een van de Ja- vaansche bedienden aangetast door pokken en in de haven van Colombo achtergebleven. Na 'n quarantaine onderzoek in Poortepsha- ven is het schip weer vrijgegeven. Hutbestuur van denBondJer- eeniging Westland" heeft in zijn jongste ver gadering met algemeene stemmen besloten, aan de Regecring en de Staten-Generaal te verzoeken, de wet op den zomertijd op te heffen. Oplichting te Gouda. Op ver zoek van den commissaris van het bureau Pauwensl'eeg te Rotterdam is te Gouda aan gehouden de koopman B. V. G., aldaar woon achtig. Hij wordt verdacht van oplichting (en nadeele van eenige Bankinstellingen voor een zeer groot bedrag. I-Iet bedrag, waarvoor verschillende Ban ken benadeeld zijn, beloopt pl.m. f 320.000. Het betreft één chèque tot dat bedrag, door de Nationale Bankvereeniging te Gouda op de Rotlerdamsche Bank te Rotterdam getrokken. Daar vermoed werd, dat deze wissel op on rechtmatige wijze in handen van den koop man B. v. G. was gekomen, verzocht de Bank BINNENLAND. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft mr. Kooien in conferentie ontvangen. Open Brief aan H. M. van dr. Van dei Mijle. Mededeeling van Anti-Revolutio naire zijde. Voorstel van den heer Van Gijn tol wij ziging van het reglement van orde der Tweede Kamer. Giro-stelsel tnsschen Banken, kassiers en cliinteele. Oplichting voor een groot bedrag te Gonda BUITENLAND. Dnitschland kenrt de spoorwegovereen* komst van Mainz goed. De Engelsche verkiezingen brengen Bald win de nederlaag. Geen der partijen een meerderheid. Poincaré in de Fransche Kamer over bui- toni. aangelegenheden. De opstand in Mexico. De overstroomingen tn Italië blijven zich uitbreiden. Nienwe ellende. vereeniging aan de politie dezen te arrestee- ren. Daar bij deze arreslalie ook de chèque ia beslag werd genomen, is van directe bena deeling van de Nationale Bankvereeniging nog niels komen vast te staan. TeAmsterdamzijnallebesluur- dersvergunningen voor de taxi's tegen Maan dag a.s. ingetrokken. Da ondernemers kuil', nen nieuw personeel in dienst nemen. De executoriale verkoop in 't H.B.S.-kamp te Epe is gisteren niet doorge gaan wegens het aanteekenen van verzet. Men meldt uit Harderwijk, dal gistermorgen een wagon met 29 opgegraven lijken van Belgische geïnterneerden vertrok ken is. Binnenkort volgt een nieuw transport». Nog 106 lijken van Belgische geïnterneerden moeten worden vervoerd. Op de wever ij der firma H. He- deman Jr., ie Almelo, wordt, na heden, we der in plaats van vier, zes dagen per week gewerkt. In een Raadsvergadering te Giethoorn (O.) namen de debatten over de Rietvlechtschool een dusdanig karakter aan, dat de burgemeester zich, naar het „Hbld." meldt, genoodzaakt zag den S.D.A.P.-wethou-» der te verzoeken, zich uit de Raadszaal te verwijderen. Vijf minuten later, toen er na afloop der Raadsvergadering een verga dering van B. en W. werd gehouden, kwam genoemde wethouder, alsof er niets gebeurd was, terug. Kaas uit gepasteuriseerde melk. De Friesche Zuivelbond heeft proe ven genomen aangaande den invloed van het pasteuriseeren van de kaasmelk op de kwa liteit en opbrengst van de kaas. Aan een 6-tal fabrieken werden ongeveer gedurende 7, maanden achter elkaar iederen dag Iwee bak ken kaas gemaakt; de melk van de eene bak werd rauw verwerkt, die van de andere was van 50 tot 90 gepasteuriseerd op 90 a 95 gra den. Er werd getracht zoowel uit rauwe melk als uit de gepasteuriseerde een zoo goed mo gelijk product te maken. Bij de bereiding werd dus rekening gehouden met de verande ring in de eigenschappen der melk tenge volge van de pasteurisatie. Het resultaat was dat er bij kaas van on geveer 3 weken oud weinig verschil bemerkt kon worden, de kaas uit gepasteuriseerde melk vertoonde iels meer het gebrek bitter". Als de kazen ouder werden, werd liet ver schil in smaak duidelijker; bij sommige bak ken gemaakt uit gepasteuriseerde melk viel een duidelijke biltere smaak waar le nemen, terwijl in het algemeen bij de kaas uit ge pasteuriseerde melk de typische kaassmaak ook niet zoo sterk was als bij die uit rauwe melk. De ervaring werd opgedaan dat het pasteu riseeren geen of zeer geringen invloed heeft op den bouw van het zuivel, behalve dat de kazen uit gepasteuriseerde melk als ze ouder worden, meer kans geven op „bros" en „scheurtjes". De opbrengst van kaas wordt door het pasteuriseeren iets vergroot; naar do meening van de commissie die de proefnemingen uit voerde is die meerdere opbrengst ongeveer 0.50.7 kg. per 100 L. melk. De oorzaak hier van is in de eersle plaats deze dat tenge volge van de verhitting een gedeelte van de' albumine wordt neergeslagen, terwijl ook het watergehalte in de kazen uit gepasteuriseerde

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1