No. 19556. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 December. Derde Blad. Anno 1923. INDISCH NIEUWS. DE FUNCTIE DER HUID. UIT DE RIJNSTREEK. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. A. J. P's Kerstpudding Mail-overzlchc. De Indische bladen maken melding van de zeer groote ontstemming over de wijze, waarop de exemplaren van het Indisch Gedenkboek, de hulde van geheel Neder- landsck-Indië aan de Koningin bij Haai' Begeeringsjubileum, zijn afgegeven". Dit geschiedde door den gép. kol. Van Gende- ren Stort, op advies van den Minister van Koloniën^ aan het kabinet der Koningin, jnplaats "van in een aan te vragen audiëntie. Zooals men zich wellicht zal herinneren, is de he>er Van Genderen Shirt later nog 'door do Koningin ontvangen om alsnog heb koloniaal huldeblijk persoonlijk aan te bie den. L 4 Niet alleen de oud-Soerabajanen onder onze lezers, maar ook vele anderen zullen niet belangstelling vernemen, dat een straat ite Soerabaja genoemd is naar wijlen den heer van Geuns, tot 1915 hoofdredacteur yan het „Soer. Hbl." i Den lüden November is andermaal een jïj'onf eren tie gehouden door den Raad van [Indie, den raad van directeuren en de be- jeuinigingscommissie. Hierbij zijn opnieuw de bezuinigingsmo gelijkheden beschouwd, welke vroeger reeds yerworpen werden, o.m. de samensmelting yan burgerlijken en militair-geneeskundigen dienst, opheffing der peetbestrijding, sterke inkrimping van het bureau voor de volks lectuur, samenvoeging van zoutregie en opi- Üimregie, het tijdelijk stopzetten van de politie-opleiding, opheffing van heb kantoor yan arbeid, combinatie der leiding van de llgemecnc en de gewapende politie, enz. •- Het „N. v. d. D. v. N.-I." schrijft, dat ireeds in Juni j.l, een Europeesch concern icon cessie heeft gevraagd voor de exploi tatie van een luchtlijn BataviaSoerabaja. Het blad meldt, dat de instelling zou worden georganiseerd op voortreffelijke wijze, met .volkomen betrouwbare 6-zifcs Junker-vlieg- tuigen, en vraagt zich af, wat voor reden men kan hebben, zóó lang te traineeren met do gevraagde toestemming. De ondernemer denkt de verbinding zóó ite regelen, dat elke week tweemaal een machine vertrekt. De duur der geheele reis een oponthoud van 30 minuten te Semarang meegerekend, zou zes uren bedragen. Aneta meldt, dat het zeilschip Daroes- isalam, op weg van Bandjemasin naar Pana- roekan, mot een volle lading Kadjangmatten bij kaap Selatan te pletter is geslagen. Van de negen opvarenden worden er zeven ver mist. De Bataviascho Gemeenteraad zal ver moedelijk twee halve" wethouders aanstel len; zóó worden in een communiqué de ge meente-ambtenaren genoemd, „die het wet houderschap als nevenbetrekking aanvaar den willen." Aan den Gemeenteraad was van Regeeringswege te kennen gegeven, dat bezwaar bestond op „volle" wethouders op f 1200 per maand. De „halve" zullen f 400 •^>er maand tractement krijgen. Ook de Soerabajasche wethouders zullen felechts „halve" zijn. Te Sibolga aldus meldt de „Sumatra- Bode" is brand uitgebroken in de toko Betawie". Groote voorraden olie en vuur werk ontploften en wakkerden den brand aan. Een groot aantal toko's en woonhuizen werd een prooi der vlammen. De schade bedraagt f 171.000. De oorzaak is vermoe delijk brandstichting in de toko „Betawie", waarvan alle inwonenden zijn gearresteerd. De „Ind. Crt." had gemeld, dat op ini tiatief van Tjokroaminoto te Soerabaja een comité is gevormd tot voorbereiding van het Eerste Nationale Indische Congres, dat in December zou worden gehouden. Het „Soer. Hbld." teekent hierbij aan: 5et bericht noemde drie namen van leden van de Sarekat Ambon, die het voorloo- pig comité vormen. Men maakt ons thans de opmerking, dat deze drie inlandsche namen niets zeggen, maar dat het niet on aardig zou zijn, te weten te komen, welke Europeanen hier achter de sohermen wer ken. Onzen zegsman komt het. weinig waar schijnlijk vx>rf dat ze'fs Tjokro eigener initiatief een „Nationaal Indisch Congres" zou willen ondernemen. Men veronderstelt, dat do werkelijke vaders van het plan wel reeds bij de auto riteiten bekend zullen zijn Het Nedcrlanlsch artisten-paar Geer- truida van Vladeraoken en Jan Poorte- naar, op tournee door Indië, heeft ecnige ■>ijd geleden al een zeer slechte „beurt" gegeven, toen zij weigerden op to staan bij het zingen van het Nedcrlandsch Volks lied bij een viering van het Rcgeeringsju- bileum in het „Hotel der Nederlanden" te Weltevreden. Thans hebben zij kans gezien do logés van het sanatori m Tosari tegen "ach in te nem n Daar log?crende, dank zij de welwillend heid van cle directie, gratis en na voor niets van Pasarooan naar Tosari met den hotel-auto te zijn vervoerd, gaven zij een uitvoering, tegen entrée natuurlijk, waar aan het programma slechte tot de helft werd afgewerkt. Zij stoorden zich niet aan het protest, van eenigo aanwezige dames, die weigerden in te willigen het verzoek der artisten om met het oog op het late dur Let was n.b. pas half elf en de geringe belangstelling op een enkele uit zondering na waren alle logés aanwezig de voorstelling te mogen staken. Het echtpaar trad niet meer op. De Sin-Po verneemt, dat te MaLang een Chinees met twee helpers den chef der firma lag Hoa de ooren gedeeltelijk heb ben afgesneden. De dadera gingen er per fcvto vandoor «r Sedert ©enigen tijd, aldua het „Bat. Nbl." staan op het Koningsplein te Weltevre den ©en tweetal onaanzienlijke loodsjes, waarin de telegraafdienst radio-apparaten heeft opgesteld voor het opvangen van de berichten der "Europeesch© stations. Dit deed de dienst om na te gaan waar deze berichten het best konden wonden opge vangen nl. te Tjangkring of te Weltevre den. Dit station heeft onlangs bezoek gehad van kwaadwilligen, die het draadraam voor de ontvangst geheel vernielden, ter wijl ook de ontvang-apparaten zelf aan merkelijk beschadigd werden. In verband hiermede werd het station verzegeld en eenige dagen lang onder po- litie-toezioht gesteld. Heb doet wel vreemd aan, dat boven staand geval zoo geheim gehouden is. Maar nog vreemder is het, dab van de proefne ming op het Koningsplein nooit eenig ge wag is gemaakt. Een auto met vier inzittenden is in Lho- soekoen (Atjeh) dïoor een Atjeher geat taqueerd met een klewang^ De dader werd door den auto overreden en bekwam zware kneuzingen. De inzittenden bleven ongedeerd. Nader bleek, dat do aanleiding tot den aanval was een twist, dien de Atjeher had gehad met zijn vrouw, die hij, evenals eijn moeder, reedsverwond had. RECLAME. De poriën der huid hebben de eigenschap bepaalde vetten, die de huid soepel en ge zond houden, af te scheiden. De meeste toilet- zeepen bevatten in .dep regel eene te groote hoeveelheid alkalische zouten, tengevolge waarvan de hierboven bedoelde en zoo zeer gewenschte afscheiding belemmerd wordt en de huid daardoor ruw of droog. Recal-zeep evenwel werkt de natuurlijke functies van de'hüid 'in de hand, want het overvloedige en roomachtige schuim dezer zeep zuivert de poriën van alle onreinheden en maakt de huid zacht en glad. - Prijs 35 cents. 4684 ALPHEN. De personenauto n 19527 kwam gistermorgen in den Hoorn alhier in aanrijding met een meelwagen waardoor do bestuurder zijn sluur bijster' raakte en met betzelfde gangetje bij de V. een visite kwam maken. De gevel van het huis werd over een lengte van ongeveer 2 Meier ingedrukt, ter wijl ook het voorgedeelte van de auto geheel werd vernield. Do materieele schade i3 aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, ALKEMADE Bij do aanbesteding voor het maken van de walschoeiing te Rijpwe- tering vanaf de woning van den heer J. Juffermans tot aan de spoorbrug is inge schreven als volgt: C. P. Jansen te Rijp- wetering voor f 1275E. van Luiing te Wou- bruggo voor f1211; J. Potman te Haarlem mermeer voor f 1999J. Zitman cn Zoon te Leiden voor f 2100; J. P. Straathof te Leiden voor f 1499H. J. de Heyder te Leiden voor f2130; A. A. Brand te Rijpwetering voor f 1054. Het werk is aan den laagsten in schrijver, den heer A. A. Brand gegund HAZERSWOUDE. Met' ingang van 1 Jan. a s. is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Michaelschoo! op het Dorp, mej. W. van der Peet, van Rijswijk (Z.-H.) Met ingang van 16 Dec. a.s. is de heer A. Verhoorn, brievenbesteller alhier, be noemd als kantoorhouder van bet hulppost- j en telegraafkantoor te Rozenburg. Kerke 1. bericht. Ned.-Henr. Kerk halftien en halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk halflien en 2 uur, ds. Vel- ders, van Amsterdam. NIEUWE-WETERING. In het lokaal van den heer C. Jansen hield de IJsclub „Wil lem Barendsz" haar jaarvergadering, welke matig was bezocht. Na opening door den voorzitter, den heer J. J. Coert, werden door den secretaris de notulen voorgelezen, welke door de vergadering onveranderd wer den vastgesteld. De rekening van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van 412.72 en werd door de heeren Joh. Hyze- lendoorn en Nic. Klomp nagezien en in orde bevonden. De periodiek aftredende bestuurs leden, do heeren Joh. Hyzelendoorn, J. J. Coert, J. Bens, F. C. Weststcyn en A. Kal- kcr werden allen herkozen. Na de rondvraag, waarbij eenige vragen ten genoege werden beantwoord, sloot ds voorzitter met een woord van dank aan de leden voor de opkomst en medewerking ds vergadering. WOUBRUGGE. Kerker 1. bericht. Ned. Protestantenbond Zondagavond 7 uur, ds. Kaler, van Mirdum. ZWAMMERDAM. Kerk. bericht Rc-monstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te tien uur, dr. W. J. Lente, van Leiden. - VOETBAL. Vaststelling disbicts-elftalles. In verband met de voor de Olympische Spelen 1924 (Parijs) te kiezen spelers, stelde de Westelijke Districtscommissie van de N.E.C. voor December de volgende lijst van spelers vast: Doel: Schindeler, de Boer, Roem.rechts achter: Denis, v. d. Kluft, Wamsteker; links achter: Verweij, Lielzen, Koster; rechtsmid- den: Roomberg, De Haas (V.O.C.), Struijs; spil; Bul. Tekelenburg. Peereboom; links midden; Krom, v. d. Velde, Donker; rechts buiten: Groosjohan, Snouck Hurgronje, De Koning (R.C.H.); rechtsbinnen: Ruffelse, Ko- nings, Blinkhoff Sr.; middenvoor: Buiten weg, Pijl, v. d. Mark; linksbinnen: Visscher, Gorel, Formenoy; linksbuiten: Sigmond, We ber (Feijenoord), Lash. (Sp.kr.). Het A.S.C.-terrein. In verband met den voor Zondag vastge- stelden wedstrijd A.S.C.Quick "vernemen wij dat het veld geheel van de sneeuw is ontdaan. Indien het weer thans gunstig blijft is het doorgaan van den wedstrijd der halve verzekerd. BOKSEN. Wedstrijden .in het buitenland. Naar uit Milana wordt medegedeeld, zal Carpenlier in Juni 1924 uitkomen tegen Spalla. Over de voorwaarden van dezen wed strijd wordt nog onderhandeld. Verder wordt bericht dat Enriinio Spalla in Argentinië zal boksen tegen Luis Firpo. GYMNASTIEK. De nieuwe richting. Langzaam maar zeker wordt gedurende den laatsten tijd de beoefening der gym- nasliek in een nieuwe richting gedrongen. De stoot daartoe is gekomen uit Duitsch- land, "en vooral de Ilannoverschc Musler- schule, welke kort geleden ons land heeft bezocht, heeft er krachtig toe bijgedragen om de nieuwe richting binnen afzienbaren tijd populair te maken. Om onze lezers met eenige nadere bijzonderheden op de hoogte te brengen, nemen wij een artikeltje over van den leider der Musterschule. den heer Loges, hetwelk geplaatst is in „Het Turn- blad". Het volg! hier: De Hannoversche Muslerschule (model school) is opgericht door do Leine-Weser- Gau (gewest) van de Deutsche Turnerschaft met 't doel 't Duilsche vrouwenturnen in een dusdanigen vorm le beoefenen, dat het tot voorbeeld voor anderen kan dienen. De school is samengesteld uit jonge vrouwen en meisjes uit bijna alle vereenigingen en vele scholen der stad Hannover, die in 4 afdee- lingen (naar de geoefendheid) gesplitst, elk éénmaal per week 1 a 2 uren oefenen. De school tclt-ongeveer 400 leden. De school stelt zich ten dool de lichame lijke opvoeding van het vrouwelijk geslacht op nieuwe wegen te leiden. Zij sleunt daar bij op de grondslagen van het Duilsche tur nen, doch verzet zich tegen het overnemen van de oefeningsvormen uit het mannen- turnen omdat deze niet kunnen voldoen aan de eischen, die men len gevolge van den geheel anderen lichaamsbouw en den gansch anderen aard van de vrouw aan dit onder richt moet stellen. De school wil een zuiver meisjes- en vrou wenturnen, en gaat daarbij uit van de lei dende gedachte, volmaakte menschen te vormen. Zij staat daarbij tegenover de ontwikke ling van het lichaam ten dienste van bij zondere prestaties of ten dienste van uit wendige schoonheid. Men streeft naar bevordering der gezond heid, kracht, behendigheid en zelfbeheer- sching, terwijl uit deze eigeuschappen dan als van zelf de graad van ontwikkeling cn de schoone lijnen eener goede lichaamsbouw moeien ontstaan. De school bedient zich daarbij alleen van die oefeningen in staan, gaan, loopen en springen, welke kunnen leiden tol verster king der inwendige organen, en tot het vor men van krachtige rompspieren, die door voortdurende afwisseling van spierspanning en -ontspanning, de geleidelijke beweging bevorderen. De bewegingen moeien sleeds het geheele lichaam beinvloeden. Stijve bewegingen van enkele deelen moeten vermeden worden, wijl zij onnatuurlijk en doelloos zijn. Van houdingen en standen moet in beperkte mate gebruik worden gemaakt Zij moeien uit sluitend dienen ter korrigeering van fouten in de lichaamshouding. In de Muslerschule treedt de natuurlijke, levende bewegingsvorm op den voorgrond. Evenals in den mensch alles leeft en voortdurend onder den invloed is van een nooit stilstaanden stroom van verrichtingen, zoo zijn ook de bewegingsvormen der Mus terschule daarmede in overeenstemming ontslaan. Iedere beweging, waarna volhardt wordt in de daardoor ontstane houding, waardoor gemis aan leven ontstaat, is onnatuurlijk. Door deze opvattrngen wordt gebroken met die der vrije oefeningen van de tegen woordige Duitsche gymnastiek, waarbij het zwaartepunt wordt gelegd op den duur der gespannen houding en stand, en treden in de plaals van deze onnatuurlijke standen en houdingen, bewegingsvormen, die op na tuurlijke wijze verloopen, die overeenkomen met den aard en de organische verrichtin gen en die het lichaam veelzijdiger bein vloeden. Leven is bewegingl Slechts in den dood is de verstijving! Uit dit oogpunt bezien, kan ook van het toesteltumen gebruik worden gemaakt Door den grooten rijkdom aan oefeningsvor men, vult het 'toésletlurnen aan, wat door de vrije en huppetoefeningen niet wordt bereikt. Het dansen. Eén nieuwe loot aan den stam der Musterschule is het dansen. Niet het dansen op den dansvloer, zooals men van slijve of zinnelijk aangelegde menschen ziet; ook niet het dansen met gemaakte, be valligheid en gratie, welke wordt verkregen door houdingen, posen, en standen, gelij kend op die der balletten van vroeger tijd, maar het dansen als Lichaamsoefening, in den reinsten zin van'het woord. Deze oefeningsvorm met zijn veelzijdige vooroeleningen toont ons eerst het juiste on derscheid lusschen het specifiek vrouwelijke en mannelijke in oefeningsstof. Er is een groote schare van voorstanders van hel tegenwoordige vrouwenturnen, die zich afkeert Van deze oefeningsvorm. „Waarom?" vraagt de heer Loges, en hij antwoordt: „Omdat deze menschen de waar de ervan niet ondervonden hebben of deze zonder nader onderzoek veroordeelen." Wanneer noemt men een oefeningsvorm gymnastisch, d.i. van opvoedende waarde? Wanneer de opvoeding er door wordt ge diend. En dan stellen wij voorop, dat geen enkele oefeningsvorm van onze gymnastiek den mensch als geheel meer aangrijpt en beinvloedt, dan de dans met zijn talrijke vooroefeningen. De inwerking er van op het lichaam is zeer groot, veel grooler dan de bevooroordeelde geneigd is aan te nemen en geen oefeningsvorm komt met het vrouwe lijk karakter meer overeen dan het dansen. Wie als buitenstaander den dans als li chaamsoefening veroordeelt, raden wij aan er de proef mee te nemen. Niet het dansen als pose en gemaakte bevalligheid, maar met het dansen als lichaamsoefening en te vens als lichaamskunst. Al het dansen stamt af van hel turnen. Het gaat alleen gepaard met een grondige „lichamelijke ontwikkeling. Het dansen moet daarom de bekroning zijn van een alzijdige behcersching van het lichaam, het moet zijn het einddoel van het werk. De vormen er van, Tomp-, huppel- en uitdrukkingsoefe ningen zijn het middel lol de ontwikkeling. Wij zijn er tegen door bewegingen gevoels uitingen als vreugde, droefheid en smart tot uitdrukking te brengen. De dans brengt vreugde door de beweging, door de bevallige wendingen van liet lichaam en door hel overwinnen van de zwaartekracht. De dans is veel meer geschikt om de le venslust op te wekken dan al het overdreven loeslelturnen. Het dansen komt overeen met het wezen der vrouw, en wordt door haar daarom dan ook makkelijker geleerd, dan do moeilijke oefeningen ;ian het toestel, die men tegenwoordig zoo vaak den mannen tracht na te doen. Het dansen voor de vrouw heeft zich ont wikkeld uit het mannenlurnen; nadat het doer herhaalden strijd is gelouterd, komen wij thans tot een zuivere scheiding. Hier het mannenlurnen Hier liet vrou wenturnen I SCHAKEN. Correspondentie-wedstrijd, Het bestuur van den. Nederlandschen Schaakbond heeft een correspondentiewed strijd uitgeschreven, aanvangende 1 Januari 1924 in vier klassen (hoofd, eerste, tweede en derde klasse) voor bondsleden en leden va nbij den bond aangesloten clubs, in Ne derland woonachtig. Ook deelneming van clubs is mogelijk. De spelers worden verdeeld in groepen van vijf, die ieder vier partijen te gelijk hebben te spelen. Mocht liet aantal spelers geen vijf-Voud bedragen, dan beslist de lei der hoe gespeeld zal worden. De spelers met wit zenden hun tegenspelers den zet per briefkaart of diagram-kaart uiterlijk den eerste en zestiende van elke maand, de spe lers van zwart doen dit uiterlijk den 8sle en 23sle van elke maand. Het poststempel dient als conlrole. De kaarten moeten dus het poststempel uiterlijk resp. den eersten, achtsten, zestienden en drie-en-fwintigsten dragen en moeten bewaard, opdat zij zoo- noodig door den leider kunnen worden op gevraagd. Het niet tijdig verzenden van den zet heeft verlies der partij tengevolge. De spelers met wit zenden het verloop der par tij na den tienden zet aan den leider. Na den twintigsten zet doen dit de spelers met zwart en na derf veertigslen zet doen het beide spelers. De leider behoudt zich het recht voor om, nadat in een partij door beide spelers 40 zetten zijn gedaan, de dan ont stane stelling door een arbiter te doen be slissen, of wel deze beslissing eerst in te roepen, nadat hij de beide spelers de partij no geenige zetten heeft doen vervolgen. De winnaar eener partij of bij remise de speler met wit zendt dp gespeelde partij aan den leider. Bij onderling goedvindeh der spelers is liet doen van meer dan het aantal ver plichte zetten per maand toegestaan, mits liet tijdsverloop tusschen de opvolgende zet ten ten hoogste een week blijft. Ven verhin dering der partijen gedurende zeker tijdvak, ten hoogste een maand voort le zetten, zal bij het verzenden van den laatsten zet zijn kennis te geven, zoowel aan de tegenpartij als aan den leider De tegcjipartij zendt dan zijn antwoord binnen een week aan den lei der in een gestolen couvert. Dit couvert blijft bij den leider berusten lot het door den be trokken speler wordt opgevraagd. De leider geeft daarvan kennis aan de tegenpartij. In elke groep worden een zilveren en een bronzen medaille (na verkiezing boekwer ken) als prijzen uitgeloofd. Deze prijzen worden uitgereikt naar het aantal behaalde winstpunten. Bij gelijk aantal punten be slist het lot. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMAKKT 16 m TELEF. 861 7797 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Mare singel-mist re. Voor de tweede maal in een paar weken tijds is men heden van gemeentewege be gonnen den Mareringel te begrinten, ver moedelijk met het doet den weergaloozen modderpoel daaronder weg te werken. Het is mij echter niet recht duidelijk, dat met deze geldverspilling maar kalmweg wordt doorgegaan, want zooals reeds her haaldelijk door mij is geconstateerd, is over hoogstens een week de toestand weer pre cies dezelfde. Wanneer zouden de bevoegde autoriteiten eens op het idee komen, dal de Maresingel nu niet bepaald meer tot de wandelwegen van ónze goede stad behoort;" maar ten gevolge van de steeds voortschrij dende bebouwing ten noorden daarvan reeds lang een groote verkeersweg is met druk rij- verkeer? Een flinke bestrating zou m. i. dan ook heel wal doeltreffender en op den duur ongetwijfeld ook nog wel goedkooper zijn dan het herhaaldelijk begrinten, waarmede nóch het rijverkeer, nöch het voetverkeer een dienst wordt bewezen. Of wacht dit misschien ook op de zoozeer verlangde overbrugging van den Maresingel tegenover de Mauritsstraal? Ik meen namens de geheele bevolking van dit noordelijk stadskwartier te mogen zeg gen, dat wij niet alles tegelijk verlangen;1 maar dat wij wel graag een begin zagen ge maakt met een behoorlijke bestrating en een fatsoenlijk trottoir lang3 den geheelen Singel. Daarmede is reeds veel goed ge maakt en de rest komt dan, hopen wij, nog wel eens. EEN BEWONER VAN HET MARESINGEL-KWARTIER, 6 Dec, '23. De heer Knuttel en Werkverschaffing. Wij hebben van ter zijde vernomen, dat de heer KnultcL in zijn kringen nogal hard is gevallen over zijn stemmen tegen da demping van Mare en Levendaal. Vooral zijn stemmen tegen demping van het Levendaat, wijl hij daardoor oorzaak was, dat de werkverschaffing, die in dit in dubbel opzicht zeer urgente werk was gele gen, met één stem meerderheid naar verre, toekomst werd verschoven, heeft veel finte vredenheid verwekt. Waarschijnlijk om deze ontevredenheid in berusting te doen veranderen, heeft lyj nu een aardig plannetje uitgedacht lot aan leg vgn een wandelbosch en noodigt hij de gegoede stadgenooten uit, (we dachten nogal, dat hij een tegenstander van philanlhropie was) een bedrag van f35.000 daarvoor bij een te brengen Wat kan dé heer Knuttel toch ook naïef zijn. Ze zullen hem zien aankomen, die ge goede stadgenooten. Vooral zij, die tegen demping van de Mare waren, omdat het hun belastingpenningen betrof. Wij meencn, dat de heer Knuttel maar beter deed niet meer over werkverschaffing te spreken. Met de schoonheidsopvattingen, die hij heeft, (zelfs legen demping Leven daal stemde hij uit schoonhcidsoverwegin- gen, knijp je neus dicht 1) vreezen wij, dat hij elk werkvcTschaffingsplan, hoe belang rijk ook, zal helpen afstemmen zoolang daarvoor ook maar één mooie boom of een huis met een aardig geveltje zou moeten worden opgeruimd. Gezien het gebeurde met do verbreeding van het Delttsche Jaagpad en nu weer met het Levendaal. verwachten wij op het stuk van werkverschaffing van den heer Knuttel heet weinig. J. J. VAN STRALEN. „Hot gevaar van de Mare". Dr. Knuttel doet in uw (door hem dik wijls zeer gesmade) blad, een voorstel aan „de bekende stadgenooten" een bedrag van 35.000 gld. bijeen te brengen, om tot aanleg van een wandelbosch te komen, Wie zijn die „bekende stadgenooten", in wier geest de heer Knuttel in den Raad sprak eD de demping van het Levendaal tegenhield i Toch niet de revolutionaire arbeiders? Wil dr. Knuttel nu de verzaakte propa ganda voor do revolutie door den philan- thropisch gezinden (bourgeois) stadgenoot laten betalen f 't Is toch, meen ik, niet in den haak als „de arbeiders afgevaardigde" dr. Knuttel de oneeuigheid in do communistische partij door zijn houding in den Raad veroorzaakt, wil laten betalen door de „gegoede stadge nooten". 't Is klassenstrijd op zijn smalst. Noch daargelaten of het geen taak van de gemeenschap als gemeente is, bosschen aan te leggen. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Een „practiseh" idèallsK Leiden, 6 Dec. 1923. Lener-kwartet, Vrijdag 14 December a.s. zal het bcroemdo Hongaaracho Lener kwartet, het derde abon nementsconcert van do Hollandsche Concert- directie dr. G. de Koos geven. Het concert wordt gegeveD in de groote zant der Stads gehoorzaal. Knoblock's fantastisch blijspel „De Faun". Voor de voorstelling van Edward Knob lock's „de Faun" door „de Hnghespelcrs" (Dir. liduard Verkadc) op Maandag a.s- in den Lcidschen Schouwburg, is de rotver- deeling als volgt: Lord Stonburj* Hans van Mecrten; Sir Ernest Graddock Dio Huysmans; Mau rice Morris Carpentier Alting; Cyril Overton Frits van Dijk; Fish Lucas Wensing; Jackson Ru Mulder; La"Y Alexandra Vancey Nel Stants; Mrs. Hops Clarko Hetty Beck; Vivian, hunr doch ter Eva Beek; Miss Lydia Vancey Beppie de Groot; De indringer (prins Silvani) Eduard V erkadc. RECLAME. mét nieuwe rozijntjes, en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J POLAK. Groningen 387»

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9