WAARSCHUWING In verkeerde Schoenen. No. 19556. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 December. Tweede Blad. Anno 1923. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE PERS. FEUILLETON. De „N. R. Ct." zegt o.m. Er zijn er in den lande niet velen, wien men in de ernstige tijden, die wij doorleven, het bestier van het departement van finan ciën in volle gerustheid kan loe vertrouwen, en als er nu onder die weinigen geen zijn zou, die er platweg gezegd „gat in ziet", om onze financiën weer op streek te helpen, zou dit een verschijnsel zijn, waar over niet luchtig kan worden gedacht. Wij voor ons willen dit nog niet aannemen Bij ons wil het er nog niet in, dat er met name te Amsterdam, waar men beter dan elders nog in staat is, nauwkeurig den terugslag te registreeren, dien de toestand van 's lands financiën op het gansche oeconomische le ven teweeg brengt, niemand zou zijn met genoeg moed en doorzettingsvermogen, om zijn schouders ondr*r het zware werk te zet ten. Maar hoe men de zaak ook beschouwt, het bericht, dat de formatie van het kabinet i9 afgestuit voornamelijk op de bezetting van het departement van financiën geeft toch te denken. Zal nu een verdere poging, om tot de vor ming van een nieuw kabinet te geraken, worden nagelaten, en aan het zittend mi nisterie worden verzocht, dan in 's hemels naam na eenige reconstructie de teugels van het bewind maar weer in handen te nemen Er is reeds op gezinspeeld, dat dit de loop van zaken zou worden. Wij zien vooralsnog niet in, hoe dit mogelijk zou zijn, zonder dat het-kabinet-Ruys het laatste beetje gezag, waarop het nog aanspraak kon maken, daarbij zou verspelen, maar ook zonder dat zou ons deze oplossing verre van gelukkig voorkomen, omdat zij, naar onze meening, niet veel meer dan een verschuiving van de crisis zou zijn. Uit alle geharrewar in de Roomsche en anti-revolutionaire pers is im mers althans dit wel gebleken, dat ook voor het gedeelte van het regeeringsprogram, dat na verwerping van de Vlootwet is overge bleven, onder de rechtermeerderheid geen genoegzame bijval wordt gevonden, om de uitvoering te kunnen verzekeren. Ons komt het daarom gewenscht voor, dat nogmaals een poging zal worden gedaan tot vorming van een geheel nieuw kabinet. Men zou dan daarbij kunnen beginnen, daar waar blijkbaar de heer Beelaerts geëindigd is. In aanmerking nemend, dat onder alle depar tementen het departement van financiën datgene is, welks bezetting do grootste be zwaren oplevert, zou de formatie kunnen worden opgedragen aan een eerste klas fi nancier, die bereid zou zijn, het beheer van dit departement op zich te nemen, en zich daartoe voor eenige jaren vrij te maken. Aan de noodige medewerking in financieelen kring, om een zijner voortvarendste mannen hiertoe af te staan, zal het, dunkt ons, niet licht kunnen ontbreken, omdat men in dien kring toch wel in de eerste plaats zal willen begrijpen, hoe gewenscht het is, dat juist het departement van financiën zal werden bezet door een man van onbetwist gezag. RECLAME. voor Vervalschingen I Door valuta-handelaren (waaronder vroegere kellners, damestailleurs) die in het geheel geen verstand van serieuze geneesmiddelen hebben, zijn groote partyen vervalschte aspirintablettenBayer" in Holland ingevoerd. Een deel van deze tabletten is reeds door de politie in beslag genomen, een deel bevindt zich waarschijnlijk nog in den handel. Wij maken erop attent, dat wij de ECHTE ASPIRINTABLETTEN „BAYER" in Holland uitsluitend in verpakking in den handel brengen, die met dc wettig gedepo neerde ORANJE BAND voorzien zijn, en wel in glazen buisjes, tegen den verkoopprijs van 75 cent en in papierrollen, voor diegenen, die genoodzaakt zijn, op aanraden'van den arts grootere hoeveelheden van dit geneesmiddel te gebruiken, tegen den verkoopsprijs van ÖO cent Beide verpakkingen zijn met oranje band voorzien. Aspirintabletten „Bayer" worden door ons nooit los in den handel gebracht Men weigere iedere andere verpakking en wij verzoeken de verbruikers, onze vertegenwoordiging, de „UNION" II ANDELS VEREENIGING R. P. MOSENT0AL, Amsterdam, Ilcercngracht 617, Telef. 33161 te willen mededeelen, als U andere dan met oranje band voorziene nspirin-tnbletteii „Bayer" aangeboden worden. Om het publick voor vervalschingen te behoeden, zullen wij in het vervolg de namen van die handelaren in' de couranten vermelden, bij welke vervalschte aspirintabletten „Bayer" gevonden zijn. Farbenfabriken vorm. Fricdr. Bayer Co. Pharmac. Af deeling 4675 LEVERKUSEN b. Keulen a. d. R. Indien dit mogelijk bleek, zouden wij aan zulk een formateur nog wel kans op succes durven voorspellen. Het kabinet stelle de zaak voorop, die het behartigen wil. De formateur zoeke mannen, zonder naar hun kleur een onderzoek in te stellen. Indien dit geschiedt, en dus niet ge poogd wordt bij dc formatie zekere partijen ln het gevlij te komen, zit er waarheid in de meening, door den heer Van Vuuren in „De Tijd" verdedigd, en ongeveer hierop neerko mend, dat zoo de brutalen niet de halve we reld, toch wel de moedigen in dit geval de Kamermeerderheid zullen hebben. Intusschen, hoe dit zij, de tijd dringt In de financieele wereld pakten de laatste we ken nu en dan eenige wolkjes samen. Er is veel aan gelegen, dat zich geen donderkoppen zullen gaan vormen, waar op een kwaad oogenblik de bliksem kan uitslaan. HAARLEMMERMEER. Burger 1. Stand. Geboren: Cornelia Anlje, d. van J de Vos en A. Weij. Dirk, z. van M. van Damoie en C. van den Broek. Jo hanna Cornelia, d. van C. Redeker en J. C. Voskamp. Kors Johannes Jacobus, z. van J. Rijnbeek en H. J. Stijnman. Cor- nelis, z. van P. Huisman en J. Blokker. Dirk, z. van A. Meeldijk en T. van der Heij den. Adriana Calharina, d. van C. L. Pijpers en C. M. Mesman. Ondertrouwd: IT. J. Koolhaas 25 j. en F. Groen 24 j. C Tabernal 58 j. wed. en A. Nieuwenhuizen 52 j. J. Spaargaren 25 en j. J. ter Burg 22 j. Ch. P. Kwaak 28 j. en J van Huizen 19 j J. Goes 28 j. en C. G. Zwart 27 j Gehuwd: A. Stig'er 24 j. en A. van Zanten 22 j H E. Rempe, wedr 70 j. en W. de Moor wede 37 j. Overleden' Gerard Johannisse, 14 d., z. van L Johannisse. Klaas de Jager 14 mnd., z. van J d. Jager. Wopkje de Boer 75 jgehuwd met P. van Delft. Martinus Gerardus de Jong 16 j., z. van J. dc Jong. Calharina Maria Smit 2 d., d. van J. Smit. Klaas Leegwater 8 mnd., z. van Jb. Leegwater. HILLEGOM. Het vervolgonderwijs aan de openbare school verdwijnter is niet vol doende belangstelling voor. Twee jongens en vijf meisjes hadden zich aangemeld. De ge meenteraad zal le besluiten hebben over de j opheffing en eervol ontslag aan het hoofd I en het personeel van dit vervolgonderwijs. KATWIJK-AAN-ZEE. Onder vriende lijk orgelspel, kwamen gisteravond vele be langstellenden, de zaal voor Protestantsch Christelijke Belangen binnen, ten einde de lezing aan te hooren, die d3. J Nauta, pre dikant bij de NederlaDdsche Herv. Gem. al- hier, zou houden op uitnoodiging van de Christelijke werklieden-vereeniging „de Eendracht'. Op het vastgestelde uur opende j spreker de vergadering met gebed, nadat te voren was gezongen, en las vervolgens 2 Thess. 3 verzen 6—13 Spreker, zijn rede aanvangende, begon met de opmerking over een boek, in de laatste dagen door hem gelezen, geschreven onder den naam van Lamor, getiteld: „Op de keien". Hoewel in een tijd geloeid wordt, dat meermalen de arbeid wordt geschuwd, en men deze ont vliedt, waagde hij het, in overeenstemming met Gods Woord en in navolging van de vele voorbeelden uit gewijde en ongewijde historie te spreken over het onderwerp: „De zegen van den arbeid". Hij behandelde eerst „Wat Gods Woord er van zegt", vervol gens: Wat de menschen er van hebben ge maakt, om ten slotte onze roeping te be schouwen ten opzichfe van dit vraagstuk. Nadat gezamenlijk gezongen was Psalm 1 verzen 1 en 4, besprak z.eerw. de roeping, die wij ten opzichte van elkander, van an deren en van ons zelve hebben te vervullen. Na het eindigen der rede werd het be kende Avondbed gezongen, waarna men huiswaarts ging. LEIDSCHENDAM". Bij de bfed.-Herv. Kerk te Zevenhuizen is beroepen ds. Tb, J H. Stoenbeek, alhier. NOORDWIJK-BINNEN. K Sr kei. be richt. Ned. Herv. Kerk. Zondagvoorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, ds. W. W. v. Haatten. Gisteravond kreeg de vrachtauto van den heer v. D. van Katwijk aan Zee, welke van lJmuidcn kwam cn op weg was naar Katwijk aan Zee, alhier een defect aan de achter-as. De vracht, welke bestond uit manden met visch moest worden afgeladen Er waren ook eenige passagiers dio hun reis vervolgden per tram, terwijl genoemde auto, bespannen met twee paarden, naar zijn bestemming werd overgebracht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. NOORDWIJKERHOUT. K e r k e 1 ij k bericht. Ned. Herv. Kerk. Zondagmor gen, te tien uren, ds. De Bie, van 's Hage. De werkloosheid neemt hier gestadig toe. Vooral de landarbeiders worden bij de groote bloemisten afgedankt, nu de bollen zachtjes aan in den grond zitten. Het patronaatsgebouw is zoo goed als voltooid. Het is een sieraad aan den Kerk- weg en strekt dea aannemer J. v. Parera tot eer, OEGSTGEEST. Met 1 Maart a.s., zal de heer Th. v. d. Boogaard, directeur van liet post- en telegraafkantoor alhier, dezen dienst met pensioen verlaten. Naar wij vernemen, heeft de heer v. d. Boogaard bijna 35 dienstjaren vervuld, waarvan d« laatste 17 iaar als directeur alhier. De tweede mislnkking. De „Msb." (R.-K.) geeft onder het op schrift „De tweede mislukking" als haar meening te kennen, dat -iet niet behoeft te -verwonderen, dat de heer Beelaerts niet geslaagd is. Het blad motiveert dit aldus „De taak, welke de heer Beelaerts ziob blijkbaar gesteld had, verschilde in wezen niet zoo veel van die, welke door dr. Koo ien pas was opgegeven. Door zijn keuze te bepalen tot de mannen van rechte, moest hij zijn poging op dezelfde moeilijkheid zien afstuiten als die zijn voorganger op diens weg vond. Gemeld wordt, dat met name voor den post van fin ancien-mini ster geen gegadig de te vinden was- hetgeen o.i. hetzelfde beteekent als: op net stuk der te treffen bezuinigingsmaatregelen is tusschen de partijen van rechts nog geen eenstemmig heid geconstateerd. Do laatste dagen ver luidde, dat de heer Beelaerts van Blok lank ook ter linkerzijde had gezocht en wel juist naar een dignitaris voor finan ciën het blijkt nu wanneer althans dit bericht van een liberaal blad niet uit do lucht gegrepen was hoe ook in dien hoek de geneigdheid om aan het laadje te gaan zitten, niet bijster groot is. Of onder deze omstandigheden het nieu- Iwe aanbod van den Vrijheidsbond practi- .ache beteekenis heeft, valt te betwijfelen. Op een meerderheid van GO past nu een maal geen extra-parlementair en nog min der een zaken-kabinetmeer dan ooit rust thans op de groepen van rechts de plicht, elkander opnieuw te leeren verstaan. Zij spelen anders o.i. hoog spel met de belan gen van land eu volk." Nu Jhr. mr. Beelaerts niet is geslaagd een ertra-parlementoir-Kabinot te vormen, krijgt de vraag, of de reehtsche partijen al Idan niet in staat zijn samen een parlemen tair Kabinet te steunen, opnieuw actueel belang zegt „De Tijd" (R.-K.) Tweeërlei moet men goed uit elkaar hou den, meent het blad: lo. De vastheid van het beginsel, dat 'de reehtsche partijen met elkaar gemeen bobben en 2o. de practische samenwerking der drie reehtsche groepen. Aan het beginsel is volgens „De Tijd" niets veranderd. Maar practisch zou de sa menwerking, de vorminr van een coalitie kabinet, steunende op do drie reehtsche groepen, voorloopig onmogelijk zijn. De kern van alle moeilijkheden ligt hier in, verklaart het blad verder, dat het ver trouwen bij de reehtsche bondgenooten zoek is. Dat vertrouwen herstellen is een eerste ,"jisch. En dat vertrouwen kan alleen wor den hersteld, wanneer blijkt, dat de R.-K. pers den moed heeft om het wild indivi dualisme van eigen partijgenoot-en te brnnd merken, en dat de leiders van Partij en Kamerfractie al het mogelijke doen om aan het politiek dilettantisme in het partijbe stuur en in de Tweed© Kamer een einde te maken. Moge men aan onze zijde alles doen, om het geschokt vertrouwen te herstellen. Niet natuurlijk door op allerlei voorwaar den zonder meer ja en amen te zeggen, maar wel door de absolute zekerheid te verschaffen, dat, wanneer men eenmaal tot een compromis over practische punten als daar zijn de organisatie der Marine, de bezuiniging, de handelspolitiek, enz. is gekomen, het „ja" van December 1923 in 1924 of 1925 sommigen niet als oen „neen" over de lippen komt. Met andere woor den: den rechtschen bondgenooten moet en kan de zekerheid worien verschaft, dat, wanneer de R.-K. Kamerfractie eenmaal „ja" heeft gezegd, het ,ja" blijft, en dat zelfs duizend S.D.A.P.-sche straatbetocsgin- gen of roode volle jp eti t ionn e menton dat „ja" noodt in een „neen" kunnen veran deren. Als dat ëénmaal vaststaat, besluit „De ■Tijd", is het vertrouwen hersteld. En dan zou de vastheid van het gemeenschappelijk beginsel de richting wijzen naar een voor alle reehtsche partij-en aannemelijk compro mis in practische, financieel-teohnisohe vraagstukken, die door een rechtsch kabi net kunnen e-n moeten worden opgelost Naar hel Engelsch, door BERTA RUCK, (Nadruk verboden)). 17) HOOFDSTUK XXXII. Het antwoord van het meisje. NuIk heb gelezen en gehoord van een massa verschillende manieren zulk een .voorstel op te nemen. Eón manier had ik zelf toegepast, het ongemakkelijke: „dit is te overhaast, je moet mij tijd gunnen om er over na te denken", een antwoord, •dat ik den armen Reggie gegeven had het was beter geweest dad^1 jte „neen" ie zeggen; het is zelden een succes wanneer men gedwongen wordt „ja" te zeggen. Maar ik geloof niet ooit van een huwe lijksaanzoek gedroomd te hebben, dat ont vangen werd als door mij, toen ik mij tot kapitein Meredith wendde in de gangen van les Invalides. Want zoodra ik heel zeker was van wat hij gezegd had en dit het hem waarlijk ernst was, zag ik hem nan even woedend als ik Lady Merediths grijs Perzisch katje zich tot zijn eigen terrier Straf had zien keeren. „Wou u met mij trouwen?" zei ik, tct«- wijl ik hem woedend aanzag en een bran dende golf van toorn voelde opkomen in mijn borst. „Denkt u, dat ik dat soort van mijn meisje beu?" „De mislukking van den heer Beelaerts van Blokland als kabinetsformateur zal nie mand verbazen, die den toestand zag zooals die werkelijk was", zegt het „Vad" En zijn mislukking brengt ons weer een stap nader tot Colijn. Nu staat, om het gevleugeld woord van 1909 met een variant te gebruiken, niets den terugkeer van Co- lijn, maar thans als kabinetsformateur, in den weg. En die wordt hem thans van alle kanten gebaand. Niet alleen vurige coalitie mannen ais Van Vuuren en Van Wijnber gen bewegen hemel en aarde om het wag gelend coalitiegebouw weer te stutten, maar ook de tien Katholieke dissidenten komen om strijd verklaren, dat zij niets liever wensohen dan de voortzetting van de coalitie. Wij verwachten dus dat de onderhande lingen over Bet herstel der coalitie weer zullen worden opgevat, zoo die ooit in wer kelijkheid geheel zijn afgebroken. Dat sluit natuurlijk niet uit, dat wij nog een inter mezzo-formatie kunnen krijgen om tijd te geven aan de .onuerhandelaars, maar al licht is het moeilijk daarvoor iemand te vinden. De zaak reduceert zich nu besluit, het blad tot de vraag wanneer en hoe diep de tien dissidenten op de knieën zullen ko men. „Soort van meisje?" zei hij met een verschrikte stem, terwijl hij mij aanzag. Nu was het zijn beurt om cio woorden te herhalen: „Wat soort van meisje?" „Well Het soort meisje, dat u ten hu welijk kunt vragen, nadat u haar drie da gen gezien hacto..." „Ja, maar kijk eens aan. Het eija geen gewone dagen geweest..." Daar nam ik geen notitie van. „En juist omdat dit de gemakkelijkste uitweg was, zooals uw vrouw, ik meen Mevrouw Ar- j tiliur Harrison, in dien brief zegt I" Ik wierp een vernietigenden blik op den brief, dien hij in de hand had. ,,U trouwde met haar onmiddellijk, begrijp ik, omdat een ander meisje u bedankt had..." Do gedachte aan „een ander meisje" gaf mij nieuwen moed. Philippa hield van hem. Hij kon doen wat hij wou met Phi lippa, die dol op hem was. Maar ik zou hem eerst precies vertellen wat voor soort man hij scheen te zijn. „U... u heeft geen hart tegenover vrou wen! U... u geeft er niet om hoe u haar gevoelens kwetst. U ls altijd een wreede flirt geweest. Prinsessen zouden u niet zoo vriendelijk toelachen, als u dat'niet ge weest was..." Dit alles kon er eigenlijk niet door, toen het eenmaal was uitge sproken, maar wat bedoelde was zoo duidelijk, zoo voelbaar. ,,En tegenover mij is u altijd zoo akelig geweest als u ïnaar kon." Al dien tijd keek hij ernstig op mij neer en wilde mij telkens in de rede vallen. Ik weerde zijn woorden af en sprak haastig door. Den eersten avond vertelde u mij, dat ik een avonturierster was. Ja, ik weet wel, dat u het hiet gezegd hebt. Mannen denken, dat zij zich alles mogen venoorlo ven, als zij maar geen bepaalde dingen zoggen. Alsof woorden er iets toe deden 1" stormde ik voorb. „U behandelde mij als een bedriegster.;" „Ja, maar later. „Later drong u er op aaai, dat ik wer kelijk een bedriegster moest wezen 1 Drie heele dagen moest ik uw oudera laten den ken, dat mijn geheugen terug gekomen was en dat ik nu wist Mevrouw Georgo te zijn. O, die heele tijd is vreeselijk ge weest!" Dit stemde hij met overtuiging toehij l „U weet het niet", ging ik voort. „U kunt het niet weten." ,,0! Denkt u dan, dat het voor mij een gemakkelijke tijd geweest is?" vroeg hij vrij heftig. Hij lachte kortaf. Toen zei hij „Het was honderd millioen maal beroer der voor mij dan het ooit voor u had kun nen wezen, meisje. „Hemel, jal" „U weet het niet", hield Ik vol. „U heeft mij niet eens bedankt voor alles, wat ik voor u gedaan heb. Zooara uw ouders ver trokken... Maar daar behoeven we nu niet meer over te spreken. En ïiu de heele moeilijkheid eindelijk is opgelost, komt u het nog erger maken. U vraagt mij war rcmpol of ik in ernst Mevrouw George wil worden 1" riep ik met een nieuwen aanval van toorn. „En niet alleen dat; maar u denkt, dat ik wil." „Neenl" zei hij en hij nam zijn voet af van de bank en stond rechtop, met de oogen opgeheven naar de roode luaht: „Ik had niet de brutaliteit te denken, dat u wou-. Maar ik hoop, dat u het wilt doen." „01" riep ik, al weer woedend van ver ontwaardiging. „Het schijnt, dat mannen op een andere manier, denken als doen! Dat is om gek te worden. Ik draaide wat meer naar hem toe op de bank. „U dacht, dat ik wol wou"r herhaalde ik met vuur. „Of hoopte, dat ik kon (dat is hetzelfde I), omdat u wist, dat ik geen werk had, toen uw vrouw... ik meen het Visioen... ik meen Mevrouw Harrison, mij ontmoette. wist, dat ik bureauwerk in de City moest zoe ken of kinderjuff'ouw worden bij de Sut- cliffe-Smits. En u meende, dat ik zou den ken: „Dit is gemakkelijker 1" U dacht-, dat ik dit dus wel zou aannemen l Kijk mij maar niet zoo verbaasd aan, kapitein Meredith", Taasde ik door en ik stampte boos met mijn voet op de stcenen. „U begrijpt na tuurlijk, waarom ik zoo woedend ben Zou ieder meisje niet gelijk hebben zulk een huwelijksvoorstol als een beleediging te beschouwen?" Ik verwachtte, dat hij bij deze woorden ook zou opvliegen van woede. Ik wachtte een oogenblik om de uitbarsting te zien ko men. Het antwoord kwam met vlugge, zachte stem: „Jat, o ja. Zij had groot gelijk." Nu is niets ter wereld zoo uiterst ont moedigend, als van gansober harte gelijk te krijgen, wanneer men gerekend heeft op een verontwaardigde tegenspraak. Is het niet de meest afdoende methode, om de kanonnen van den vijand te verzege len, ee tot stilzwijgen te brengen, evenals die andere Duitsahe kanonnen op het plein beneden ons? Ik voelde mijzelf du3 plotseling Vel wat dwaas en antwoordde op den toon van het tegenovergestelde van climax: „Heel goed dan! Wat hebt u nu nog te zeggen?" „Een imassa, als ik maar aan het woord kan komen, Ik kom naast u zitten, als ik mag.'i In een vergadering van notabelen der Ned. Herv. Gemeente, zijn als kerkvoogd herkozen de heeren: J. G. M. van Griethuy-» sen, J. W. Nieuwenhuyzen-Segaar, N. Bree< dijk, ds. Joh. Rauws, en L. den Ouden, dai laatste als penningmeester. Alle heeren hebben hun benoeming aan* genomen. Alhier is opgericht een chr. kinder-» zangverecniging .Als hoofd hiervan treedt op de heer B. J. v. d. Meene. Als directeur is benoemd dc heer Th, H. Polman te Lei-» den. j K e r k e 1 ij k bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, in de kerk, ds. J. C. V. van Bemmel, van Hillegom; 's avonds, te vijf uur. in „Irene", dr. F. W. A. Korff, van Heemsledea SASSENHEIM. Kerk. bericht.: Nod. Prot.-Bond, Zondagmorgen kwart tien, in de zaal van den heer B. Hoogs tra? ten, ds. A. Binnerts, van Haarlem. Olir. Geref. Gem. Zondagmorgen 10 uur, en 's avonds 5 uur in de zaal Fröbelschool, Kerklaan, ds. H. Woudstra, van Woerden.; Gemeenteraad. j Voorzitter de burgemeester. De notulen' werden aangehouden. De voorzitter begon met te zeggen, dat' dit de eerste begrooting is, die door 11 raadsleden zal worden behandeld. Hij hoop* te, dab dit toch vlot zal kunnen geschiedea, omdat alle leden de begrooting hebben' thuis gehad, met een uitvoerige toelichting er bij. Ingekomen was een voorstel van de heo» ren v. Zonneveld en Lekkerkenker, om van" do gemeente-ambtenaren 3j pOt. pensioen-» bijdrage te heffen. Do heer v. Z. lichtte het voorstel even toe, door te zeggen, dat do voorstellers in beginsel wilden zien uitgemaakt, dat da ambtenaren iets bijdragen voor hun pen sioen. De heer Bader wilde het bij het eerste punt v. d. begrooting behandelen* Do heer Krom wenschte behandeling na de begrooting. Op voorstel van den hoer Speelman werd met 7 tegen 4 steramen besloten het bij de algemecne beschouwingen te behande len. Deze werden door den heer LekkerkeïU ker geopend. Hij wijst er op, dat cr weinig is bezui» nigd en wil versohillende posten verlagen. De heer v. Rijn herinnert er aan, dat hij op de eerste vergadering, door hem bijgewoond, heeft gevraagd naar een regie-1 ment van onde. Aangezien dit een ver-» ouderd exemplaar is, verzoekt hij om een nieuw. Bij mijn intrede in den Raad, zegt de heer v. Rijn, heb ik met genoegen gej zien, dab alle leden den eed hebben afge legd, dat dus allen in een God gelooverC en van Hom alleen hulp verwachten. Daar uit moet dan ook volgen, dat onze vorga^ dcringen met gebed beginnen. Op verschil-» lende plaatsen in den omtrek is dit reeds ingevoerd. Al is het te Amsterdam, op voorstel van Wijnkoop, afgeschaft, mogetf wij daar niet aan meedoen. De Pers, waar onder het R.-K. blad „Do Tijd," was ook teleurgesteld dat men het gebed in den Amsterdamschen Raad had afgeschaft. Ik noodig daarom B. en W. uit: lo. in het reglement van orde op to nemen, dat de vergaderingen met gebed worden geopend 2o. een verordening te maken op verplich te winkelsluiting op Zondag, in volband met do Zondagsheiliging. Verder vraag ik inlichtingen over do maalderij van Niekerk1, daar het voor de omwoners onverdrage* lijk is. De heer v. Zonneveld informeerde of de heer Schrama aan de Oude Post vergun-» ning had voor het verkoopen van sterken" drank. Hij wist wel dat aan de wed. IJs-» s el ra ui den vergunning was verleend. Verder vroeg hij, wat B. en W. wllleö met de openbare sohool. Hetr aantal kinJ deren vermindert en toch staat er een post op de begrooting voor vakonderwijs. En dan nog vroeg hij, wat B. cn W. van plan zijn met de „Kazerne", afbreken of niet. Do heer v. Heemstra bracht B. en W. hulde voor het samenstellen van de be-1 grooting. Hij besprak tram, trein en auto en wilde een actie instellen, om betere aansluitingen te verkrijgen met Leiden, Haarlom en Piet-Gijzenbrug. En hij zat naast mij top de bank, en zette zijn bruine laars flink voor zich uit en groef met zijn stokje een gaatje in de stce nen tusschen zijn voeten Toen, zonder mij aan te zien, met aandacht starende naar de punt van zijn stok, sprak hij snel, maar zacht... Hij was al midden in voordat ik goed begreep, waar het alles over was. Maar de eerste woord©d, die duidelijk doordron gen tot mijn verwarde hersenen, waren „haast maken-" „Oefeningstijd, munitie, alles I Het is alles haasten, spoed", zei hij. „Wij gaven een jongen man vroeger te Sandhurst twee of drie jaar voordat wij dachten, dat hij er genoeg van wist om me© to doen. Maar nu, het is zes weken voorbereiding en vooruit met hem in de vuurlinie 1 Zoo gaat het met alios.•Niets kan meer zoo langzaam als vroeger. Nu niet. Geen tijd voor de goede, oudo, kalme manieren. In dezen oorlog is er niets zooveel waard als 6p»oed maken, zelfs in..." Nu sloeg hij een vroalijken blik op mij en keek toen weer gauw naar zijn wandelstokje. „Zelfs ala men iemand het hof maakt." „Dat schoen u ten minste te denken antwoordde ik kortaf, terwijl ik mijn kalm te voelde terug komen. „Dat sdheen u td denkon, voordat u den laatsten keer moest uittrokken." „Ja, dat was een kwade beurt", stemde hij somber toe. „Ik beweer niet, dat ik geen heel kwad© beurt gaf." (Een por). „Etf er was niet veel verontschuldiging voor. ook. Ik was ellendig en voelde mij ge-* kwotat... Ik was een lezel." (Drie opgewon» den porren)., ^.JWordt^vervolgèO'

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5