AGENDA VAN DE WEEK. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. „De Lakenhal": Lezing door OllcPvan tussenbroek. 8 uur. Stadszaal: Uitvoering mol bal muziekver. fl Z H. T. M. 8 uur. Zaterdag. Dinsinstikiut Van Wijk: Balavond. Van B lol 2 uur. „Jiruël" (Groenesteeg 16)Verlclmiddag. 6 uur. Volksgebouw Jazz-band-orkest. 8 uur. Zondag. I.egcr des Hcils: Samenkomsten. 10 uur en ^b al f acht. Volksgebouw Demonslralies van Ha- waiaii-plalen 11 uur. Lucien en llawaian- luo. 8 uur. Dagelijks: „De Lakenhal" Tentoonstelling van wer ken van J. Toorop. Dagelijks van 10 tot 4 aur. 's Zondags van halféén lot 4 uur. Pielcrskcrkgracht 9 (bovenzaal) Tentoon stelling Leidsche Kunstclub „De Sphinx". Van 27 Nov. lot 16 Dec. Van 10 lot 1 en van 2 tot 5 uur. 's Zondags van 2 tot 4 uur. Kunsthandel D. Sala en Zonen: Tentoon stelling Willem Maris Jbzn. „Apollo theater". Oranjegracht 4042. Voorstellingen te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags malinóes te 2 en te 5 uur. „Casino-bioscoop", Hoogcwoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag, „Scala": Variété-program ma, 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 3 December tot en met Zondag 9 December waargeno men door do apotheken der heeren G. fl. Blanken, Hoogcwoerd 171, tel. G02; en P. du Croix, Papenburg 9, tel. 807. mijnbedrijven met de Micum overeenkom sten gesloten Maar rf de praclische uitvoe ring waarop het aankomt 1 Rustig is het er nog niet. Te Keulen heb ben een groot aantal demonstraties plaats gehad van spoorwegpersoneel dat zich naar liet regeeringsgebouw begaf om te proteslee- ren tegen de voorgenomen regceringsmaat- regelen aangaande hun loonen en werk zaamheden. Aan deze beloogingcn werd ook deel genomen door buitenstaanders waar onder zich vele ongunstige elementen be vonden die o a. in de Ehreslrasse de ruilen van een groot kleedingmagazijn insloegen en dit plunderden. Een aantal andere winkels onderging een gelijk lot. Een aantal rad draaiers werden gearresteerd. Te Berlijn zijn reeds besprekingen gehou den over de financiccle moeilijkheden waar in de staatsambtenaren in het bezette gebied zich bevinden. Men verwacht, dat de regee ring zal dienen over te gaan tot een belang rijke verhooging der bijslagen. Uit Amerika is hulp voor Duilschland op komst. Senator Lenscolt heeft een wetsvoor stel ingediend, waarbij 20 millioen dollar worden bestemd voor hulpverleening in Duilschland. President Coolidge zal toezicht uitoefenen op do verdeeling. DUITSCHLAND. *t Is met de machtigingswet in den Rijks dag ten slolle nog minder gunstig verloo- pen. En wel, doordat de Duilsch-nalionalen plotseling besloten tot een soort sabotage en bij de eindstemming weg te gaan. Paragraaf 1 van de machtigingswet werd met 282 stemmen tegen 79 stommen en één onthouding aangenomen, paragraaf 2 met 278 stemmen legen 81. Door liet besluit der Duitsch-nalionalen len aanzien van de eindstemming durfde men deze niet aan, waar er toch kans be stónd, dat dan niet de benoodigdc 2/3 van het totaal aantal Rijksdagleden, nl. 306 aan wezig zou zijn. Op de Duitsch-nalionalen is nog van diverse zijde pressie geoefend om op het ge nomen besluit terug te komen, maar deze pogingen leden schipbreuk. Op voorstel van het Centrum is toen be sloten de eindstemming te verdagen tot morgen. Men zal pogen het ontwerp nog te redden door te trachten de groep sociaal democraten, die niet aan de stemming wenschte deel te nemen, te bewegen mor gen te verschijnen en voor Ie stemmen. Ge heel zeker is de toestand nog niet. De socia list Hoffman b.v. heeft zelfs tegen gestemd bij de stemming over de paragrafen en is daarom door de partij uitgestooten. Loopt het morgen nvs dan volgt direct Rijksdagontbinding; de Rijkskanselier heeft het machtigingsbesluit daartoe al in zijn zak. Na rijp beraad trouwens stemde Marx pas toe in uitstel lot roergen. Loopt het morgen goed af, dan wordt de Rijksdag voor onbepaalden tijd verdaagd. Het reces zal zeker lot einde Januari duren, onverwachte gebeurtenissen natuurlijk voor behouden. De Duitsch-nalionalen voelen veel voor de ontbinding, gelijk bekend. Zij hebben in den Pruisischen Landdag e?n motie inge diend waarbij zij voorstellen, als in den lóóp der eerstvolgende maanden een ont binding van den Rijksdag en een nieuwe verkiezing plaats heeft, op denzelfden dag ook verkiezingen te doen plaats hebben voor den Landdag, de gemeenteraden, de districts- en provincieraden in Pruisen. Zij nog vermeld, boe de Rijksdag de mo tie van vertrouwen in do regeering, door de sommunislen gesteld, met groole meerder heid verwierp. De vroegere rijkskanselier prins Marx von Baden heeft een brief in het licht ge geven, waarin hij zich uitspreekt voor ont binding van den Rijksdag, verkiezing van oen nieuwen Rijkspresident en invoering van de legale dictatuur, FRAMKRITK. De Kamer heeft hel voorstel tot hervor ming van liet kiesrecht aangenomen na goedkeuring van oen amendement volgens hetwelk geen candidaat als gekozen zal worden erkend, indien het aantal stemmers niet ten minste 1/3 der ingeschreven kiezers bedraagt en geen der lijsten van den kies- dceler behaald heeft. Poincaré stelde dc kwestie van veil rouwen. Het voorstel werd daarop met 408 tegen 127 stemmen aan vaard. ENGELAND. Onverwacht goed weder heeft de verkie zingen begunstigd. Overal is van 7 uur v.m. tot 8 uur n.m. gestemd. Uit berichten uit alle deelen van hot land blijkt dat vooral in de morgenuren de toeloop van vrouwen zeer groot geweest is om deel te nemen aan deze eerste algemeene verkiezing, waarbij zij het slembiljet hadden. De vrees voor ongeregeldheden in ver band met dc herhaalde verstoring van ver gaderingen is ongegrond geleken, althans tot gisteravond 6 uur was uit geen enkel district in de verschillende partijhoofdkwar- tieren eenig bericht omtrent rustverstoring of intimidatie ontvangen. Voor den uitslag, voor zoover bekend, zie men de telegrammen. De arbeidersleider Clynes en IIopc, de unionistische plaats vervangende speaker, zijn herkozen. Chur chill is te Leicester verslagen door den ar- beiderscandidaal. Ook de minister van Ar beid Barlow is door een arbeiderscandidaat verslagen. k ITALIË. Het kabinet heeft zich bezig gehouden met de ramp, door dc overstrooming ver oorzaakt. De Minister van openbare werken bracht een uitvoerig verslag uit over de be vindingen, bij zijn persoonlijk bezoek opge daan. Hij schat het aantal slachtoffers op ten minste 500 en de schade door de over strooming veroorzaakt op 130 a 150 mil- lioen live. De eerste maatregelen lot verlee ning van hulp zijn reeds getroffen. Er zijn levensmid leien en kleeren onder de bevol king uitgedeeld, terwijl •'ook voor onderdak wordt gezorgd. Met den wederopbouw van de verwoeste dorpen zal terstond worden begonnen. Een onderzoek wordt ingesteld naar dc oorzaak van de dijkbreuk. Het ka binet machtigde den minister, voorloopig de bedragen, die noodig bliiken. bij de schat kist aan te vragen. Nieuw onheil heeft zich bij hel reeds be kende gevoegd. Door den aanhoudenden re gen is de Arno onrustbarend gestegen. Ver schillende dorpen zijn overstroomd. Doorvliet buiten de ocver9 treden van den Tessino is de muur die de Garibaldi-brug beschermt doorgebroken, waardoor de verbinding met de steden in de vallei is verbroken. Een groot gebied is overstroomd. ZUID-AFRIKA. Ter voldoening aan een gegeven belofte heeft. Smuts tc Bloemfontein met Herzog van hetzelfde platform gesproken ter ge legenheid van de viering van den Din- gaansdag ter herdenking van de overwin ning op de Zoeloes in 1838. BUITENLANDSCH GEMENGD. In de mijn Feldmarschall Blüchcr bij Rybnik is een steenmassa naar beneden gestort, ten gevolge waarvan oen groot aantal arbeiders zijn verongelukt. Tot dus ver zijn twee dooden en dfrie zwaargewon den te voorschijn gehaald. Over den wederopbouw in Noord-Frank rijk worden volgende cijfers gegeven; V&n de 22.900 fabrieken, die door den vijand werdc verwoest of beschadigd, zijn meer dan 20.000 hersteld. Voorts zijn plra. 2.912.000 heet. grond, d.w.z. 88 pCt. van liet het verwoeste landbouwgebied, opnieuw bebouwd. Ten slotte zijn 598.000 huizen hersteldofschoon er nog 143.000 op te bouwen blijven, hebben de bevrijde gebie den wederom een normale bevolking. Om tot dit resultaat te geraken moest Frankrijk op do schade vergoedingsreke ning meer <l£TO 66 milliard voorschieten, en bovendien 35 milliard om de aan personen toegebrachte schade te vergoeden. Terwijl de duiker Jean Negri werkzaam was aan het weer vlot brengen vrn het wrak van de „Liberté" bij Toulon, werd bij door een reusachtige achtarmige poliep aange vallen. Weldra zat de duiker stevig in de vangarmen van het monster gekneld. Toch kon hij zioli weer gedeeltelijk bevrijden en van de gelegenheid gebruik malven, om met een drietand het dier te doorsteken. Het monster liet nochtans zijn prooi niet los en Negri moest het sein geven om om hoog getrokken te worden. Men kon zich de verwondering voorstellen van de mede helpers, toen ze Negri zagen verschijnen, nog steeds omkneld door de armen van den ck*n poliep, waarvan men hem moest be vrijden. Onder het opschrift: „wat fatsoenlijke mensehen weien moeten", doet de „Huma- nité", het orgaan van de Fransclie commu nisten, onthullingen over dc „verfoeilijke omkoopbaarheid van de Fransclie pers", waarbij „Figaro" en „Liberté" er lcelijk af komen. De „Humanité" put haar onthullin gen uit dok urnen ten uit de Russische regee- ringsarcliievcn, die, zooals het blad drei gend zegt. er nog wel andere bevatten. De oorspronkelijke dokumenlen staan Ier be schikking van de Fransclie regeering. De door de „Humanité" gepubliceerde stukken zijn brieven van Raffalowitsj, geheimen raadsman van het Russische ministerie van financiën te Parijs, aan den Russischen mi nister van financiën. Hel zijn brieven uit de jaren 1904 (RussischJapansche oorlog), 1905 en 1908, handelend over geld, dat Raf falowitsj in opdracht van de Russische re geering aan Franse he bladen en nieuws agentschappen heeft uitgekeerd om hen ie doen zwijgen en spreken in Russischen geest. Dc „ITumanilé" acht met de publicatie dezer brieven bewezen te hebben, dat „Fi garo" en „Liberté" „deze brave, deugdzame er; vaderlandslievende couranten, bladen zijn. die te koop zijn voor den meestbie dende". Gaston Calmette (hoofd-redacteur der „Figaro") is dood, maar dat men ons niet kome vertellen, aldus het communis tische orgaan, dat mevrouw Caillaux een „groot Franschman" gedood heeft. Want iemand die chantage pleegt, is geen groot Franschman. Berthoulat, de vroegere hoofd-redacteur van de „Liberté", leeft nog. Het minne blad, zegt de „Humanité", waarin hij dagelijks eerlijke revolutionnairen beleedigde, zet zijn betaalde werk voort. Menschcn die in de gevangenis moesten zitten, deelen lessen uit. De „Humanité" eindigt deze eerste onthul lingen met de verzekering, dat Berthoulat, gewezen Kamerlid, gewezen hoofdredacteur van de „Liberté", Senator van Seine-en- Oisc, ridder van het Legioen van Eer, een afperser i9. Een Amerikaanseh vakblad doet mede- deelingcn over het sigarettenverbruik van het Amerikaansche volk. Het blijkt, dat het aantal geconsumeerde sigaretten in 1923 ontzaglijk veel groot er is dan liet tien jaar te voren, in 1913 blijkens de statistiek was geweest. Werden cr in de Unie in 1913 15,555,000,000 sigaretten genoten, in 1923 was het alleen al in de eerste acht maan den van dit jaar 48,828,000,000. of, over een heet jaar berekend, 64,000,000,000, te weten driemaal zooveel als in het jaar voor het uitbreken van den oorlog. De nooit falende mildheid van de parti culiere Amerikanen voor hun hooger onder wijs komt weer eens op treffende wijze tot uiting in hetgeen thans wordt meegedeeld over de voordeelen, die in het afgcloopen financicele jaar zijn tcbeurt gevallen aan de universiteit Columbia te New-York. In den loop van dat jaar ontving de universiteit aan geschenken en legaten van vermogende weldoeners 12,728,021 dollar. Daaronder waren negen legaten van over de 100,000 dollar. Het hoogste legaat was 5,817,575 dollar. Drie andere giften waren over het millioen dollar elk. Levensmiddelenonl raten. BRESLAU, 7 Dec. (V. D.) Uil Dresden. Keulen en Munchen-Gladbach komen be richten, dat in die sleden nieuwe levensmid delenonlusten plaats vinden. Onderhandelingen mislnkt. DRESDEN, 8 Deo. (V. D.) De onder handelingen tusschen de mijneigenaren en de arbeidersorganisaties over de verlen ging van den arbeidstijd in de Sileaischo mijnen en vaststelling der loonen aijn mislukt. De verkiezingen in Engeland. LONDEN, 7 Dec. (Reuter.) Lady Astor. do eerste vrouw die in liet parlement kwam, werd herkozen.* Labour-leider Arthur Hen derson werd door zijn liberalen tegenstan der geslagen. LONDEN, 7 Dec. (Reuter.) Om Iwce uur omstreeks was de stand der verkiezingen aldus gekozen 107 conservatieven, 58 libe ralen en 73 labour. Boyd Carpenter, parle mentair secretaris der admiraliteit werd ge slagen. Asquith is gekozen. LONDEN, 7 Dec. (Reuter.) Stand der ver kiezingen om 4 uur 's ochtends gekozen 111 conservatieven, 60 liberalen, 79 labour. In de Londensche boroughs bedragen de win- slen dezer partijen respectievelijk 0, 2 en 0, bun verliezen 2, 4 en 2. In de Engelsche bo roughs winsten resp. 2, 21 cn 12. verliezen 24, 5 en 6. In de Engelsche graafschappen winsten 0, 4 en 1. Voor de boroughs in Wa les winsten 0, 1 en 1, verliezen 2, 0, 0. De uitslagen voor Scholland en Ierland toonen geen verandering aan. De tweede vrouwe lijke candidate, die gekozen werd, is miss Lawrence (labour) voor bet district East- london. Dc drankverbodsman Scrymgeoier is gekozen. Sir Reginald Hall, de hoofdorga nisator der conservatieve partij werd gesla gen. LONDEN, 7 Dec. (Reuter.) Star.d der ver kiezingen om 5 uur hedenochtend winsten conservatieven 3, liberalen 31, labour 30 Verliezen conservatieven 44, liberalen 12. labour 8. De opmerkelijkste verandering in de vertegenwoordiging beeft te Manchester plaats gehad. Werd deze stad totdusverre vertegenwoordigd door 7 conservatieven en 3 labour, lhans krijgen daarvoor zitting 1 conservatief, 5 liberalen en 4 labour. LONDEN, 7 Dcc. Om 12 uur was de sland gekozen 113 conservatieven, 60 liberalen en 79 Labours. De eerste uitslag uit de graaf schappen, die binnenkwamen, was een over winning der liberalen op de conservatieven. LONDEN, 7 Dec. (N. T. A. draadloos). De conservatieve ministers sir Douglas Haig en sir Philip Lloyd Greame werden herko zen. Werd Winston Churchill le Leicester geslagen door een arbeiderscandidaal, sir Alfred Mond moet bet eveneens afleggen tegen een arbeiderscandidaat. In Batlersca verloor de Indische commu nist zijn zetel aan een liberaal. Ongeveer tegen den raiddag was de sland zoodanig dat het netto-verlies der conser vatieven bedraagt 38, de liberalen winnen 30, verlies 13, de labour wint 31 zetels, ver lies 9 zetels. Op le merken valt bet feit dal de tot dus ver ontvangen uilslagen komen uit distric ten met een dichte fabrieksbevolking waar omtrent de algemeene verwachting komt, dat liberalen en labour zouden winnen. Te Liverpool leed de regeering in één dis trict een onverwachte nederlaag. De libera len winnen daar een zetel. Overigens is fe Liverpool de conservatieve meerderheid overal geslonken. -J**. LONDEN.^MJec. (V. D.). Te één uur he denmiddag Varen gekozen: 119 conserva tieven; 91 candidaten der labour-party en 07 liberalen. Voor Shellield moeien zeven candidalcn gekozen worden. In bet vorige parlement waren er voor Sheffield drie Labour, drie conservatieven en een liberaal. Gisteren werden daar vier conservatieven gekozen len koste der liberalen, die hier dus geen zetel meer hebben. In Nottingham wonnen de liberalen Iwee zeiels der conservatieven. Labour en de conservatieven hebben bier elk nog een zelel. In Plymouth en Ports mouth wonnen de liberalen een zelel der conservatieven. In Bristol wonnen de La- bour-candidalen twee zetels der liberalen, terwijl de beide andere zelels bleven aan de liberale en conservatieve leden van het vorige parlement. Twee zonen van den verslagen leider der Labour-parly Henderson wonnen twee con servatieve zelels te Cardiff en Enfield. In de lande kiesdislricten zullen de conservatieven zich vermoedelijk kun nen handhaven. Zij zullen zeer waarschijn lijk in bet nieuwe parlement dc grootste partij zijn. doch practisch gesproken zullen zij geen meerderheid hebben over do andere partijen. Dil beleekent, dat de tarief- voorstellen niet zullen kunnen worden door gezet. De sland van de partijen In het oude La gerhuis was: 346 conservatieven, 147 leden van de arbeiderspartij, 115 liberalen van tweeërlei schakeering en 7 leden van ver schillende kleur; tezamen G15. Een leening voor den Ierschen Vrijstaat. LONDEN 7 Dec. (V. D.) Officieel worut medegedeeld, dat do leeoiing voor don Ier schen Vrijstaat tot een bedrag van tien millioen pond reeds gisteren overvoltec- kend was. De inschrijving is daarom vier dagen vroeger gesloten. Koning Alexander te Parijs. PARIJS, 7 Dec. <V. D.) Koning Alexan der van Yougo-Slavië is to Parijs aange komen. Catalonië en zijn taal. MADRID, 7 Dec. (Belg! Tel. Ag.) Op het adres, dal door tal van Catalaansclie bonden, organisaties, vereenigingen, enz. werd ge- teekend, is den koning bij zijn jongste ver blijf in Barcelona overhandigd en waarin verzocht werd dat het Catalaanscb als offi- cieelc taal voor Catalonië zou worden er kend naast de Spaansche taal, cn zelfs met uitsluiting van deze laatste, is door Primo dc Rivera botweg afwijzend beschikt. Ex-keizerin Zita aan het woord. BOEDAPEST. 6 Dec. (V. D.). De „Pesli Naplo" geeft de volgende medcdeelingen van de voormalige ex-Keizerin Zila: „Europa is den Republikeinschcn staatsvorm moede geworden. Het zoekt zijn heil we derom in den monarchistisehcn slaatsvorm. Mijn vaderland, Hongarije, zou de Monar chie reeds lang gegrondvest cn het Ko ninkrijk hersteld hebben, indien niet de Bondgenooten den wensch van het Hon- gaarsclic volk gewelddadig hadden onder drukt. In de naaste toekomst zal Otlo als Koning den Iroon bestijgen. Mag deze, mijne verklaring, velen als een droomerij voorko men, ik acht baar ir, die mate voor verwe zenlijking vatbaar, dat ik mijn zoon thans reeds voorbereid op een troonsbestijging en ik heb mij inderdaad tot levenstaak gesteld, hem Koning le maken. NVij hebben besloten, dat Otto. voor hij meerderjarig zal zijn, de geschiedenis zijner familie niet zal mogen vernemen. Voor Otto zal de troon vacant worden en als hij meer derjarig zal zijn, zal hij de heerschappij over Hongarije op zich nemen. De revolu- lionnairc wijzigingen op de landkaart van Midden-Europa erkennen wij niet. Graaf Degcnfield onderwijst den kleinen Ollo vol gens de landkaarten van voor den wereld oorlog". Tegen een drankverbod. CHRISTIANS, 6 Dec. (V. D.). De Noor- sche eerste minister beeft in een boden ge houden rede dc drankwet voor Noorwegen in scherpe bewoordingen afgekeurd. Hij ver klaarde, dat de drankwet verschillende slechle invloeden op bet Noorsche volk beeft. De dronkenschap is thans grooter dan voor het invoeren van de drankwet, terwijl de eerbied van de bevolking voor de justi tie is verzwakt. Jaarlijks worden drie mil lioen kronen ton koslc gelegd voor de uit voering van de drankwet, zonder dat resul taten worden bereikt. Daartegenover zou, indien de drankwet zou worden ingetrokken de staal jaarlijks dertig millioen kronen ont vangen door indirecte belaslingen. Dc eerste minister verklaarde, dat naar zijn meening de drankwet moet worden ingetrokken. Venizelo*. ATHENE, 6 Dec. (V. D.) Venizelos heeft de uitnoodiging voor de vergadering van 9 December afgewezen. Hij heelt verklaard zijn land te willen dienen door een post in het buitenland te beklceden. Boodschap aan 't Amerikaansche Congres. WASHINGTON, 7 Dec. (Reuter.) In zijn boodschap aan het congres zegt Coolidge o.a., dat wat de buitenlandsche politiek be treft, voor Amerika als hoofdbeginsel geldt, dat deze Amerikaanseh moet zijn. Niettemin erkent het zijn verplichtingen om anderen te helpen. Amerika's politiek ten opzichte* van den Volkenbond blijft onveranderd, doch hij beveelt het Internationale Hof van Justitie aan als liet ecnige practische plan, waarover de naties het ooit eens werden. De regeering slelt zich niet voor in betrek kingen met Sovjet-Rusland te treden, dat de heiligheid van internationale verplichtingen weigert te erkennen, docli is wel bereid tot hulpverleening op ruime schaal aan het Rus sische volk. Ten aanzien van do buitenland sche schuld dc Britsche uitgezonderd verklaarde de president tegen annuleering daarvan te zijn, doch geen bezwaar le heb ben daaromtrent een regeling to trollen als die met Engeland. Amerika en de tin nksffiokkel. NEW-YORK, 7 Dec. (Reuler.) De drahk-i sinokkelvloot ligt Ihane Ier boogie van de New-Yersey-kust buiten de 12 mijls grens geankerd. Het inbeslagnemen van het drank- smokkelschip Tomako, dat onlangs plaats 1 ad, verrichte opschudding onder de smok* kclaars en is waarschijnlijk oorzaak, dat zij nieuwe poslen hebben ingenomen. Opstand in Mexico. NEW-YORK, 7 Dec. (Reuler.) Volgens be lichten uit Veracruz zijn vijl Mexieaanschet Stalen in' openlijke rebellie tegen de regee ring vim Obregon zij verwierpen de lede* rale regeering en hebben de bondsambie* naren verdreven. j MEXICO CITY, 7 Dec. (Reuler.) De mi, nisier van oorlog heeft van Tampico troepen gezonden om de rebellen aan te vallen, t VERA CRUZ, 7 Dec. (Reuter.) De bevel, hebber van de golfvloot, dc commandant der mariniers en generaal Sanchey zonden te, samen aan president Obregon een brief, waarin zij meedeelen, besloten Ie hebben da constitutie te verdedigen tegen de inbreu-, ken der Obregon-regeering. 6000 man trek, ken op naar Mexico 15000 man hebben zich (e Vera Cruz samengetrokken en Heb ben de strategische punten bezet. VERA-CRUZ, 7 Dec. (Reuter.) De opslan, dige beweging verspreidde zich over 9 sla, 'cn, w.o. het pelroleum-gehied van Tampico. De regeeringstroepen zijn in aanraking met de rebellen. Een 15-tal Mexicaansch» afge vaardigden kwamen alhier aan met het doel een congres te vormen cn een voorloopigen president aan te wijzen. MEXICO, 7 Dec. (Reuter.) Obregon zeide in den kabinetsraad dat bet land vicdc moet hebben en de opstand met ijzeren hand wor, don onderdrukt. Een bericht uil San Luisotosi meldt, dat daar de opstand reeds is onderdrukt. STADSNIEUW^. jj Bet nieuwe Academisch Ziekenhuis. j Wij vernomen van bevoegde zijde: De Regeering is tot de cont.lusie gekomen, dat het nieuwe Academisch Ziekenhuis al-, hier behoort te worden voltooid. Met die voltooiing zal in totaal nog circa vijf millioen gemoeid zijn, welk bedrag de lotaal-koslcn van den bouw dus met in- begrip van de tot 31 December 1923 uitge geven I 9.180.000 op circa f 11.000 000 brengen zal. Het ovengenoemde bedrag van ongeveer vijf millioen zal op de meest economische wijze verwerkt worden, indien het verdeeld wordt over ongeveer 77= jaar, waarvan f 1.800.000 in de jaren 1924 en 1925. In deze beide jaren zullen dan de ge bouwen, waaraan het dringendst behoefto bestaat, te welen die voor kinderziekten, oor-, neus- en keelziekten, en huid- en ge slachtsziekten, zoomede het huishoudelijk gebouw gereed komen, terwijl het gebouw, voor gynaecologie en obstetric aan het einde van 1925 ook gocdeels geiced zal zijn. Eén der gebouwen zal, na het gereedko men. kunnen worden verhuurd aan de Ver- eeniging voor Misvormden en door die Yer- ceniging, wanneer althans de onderhande lingen gunstig verloopen, worden ingericht lot orlhopaedisch instituut. Met de algeheele uitvoering van hel thans aanvaarde plan zal in dc in aanbouw zijnde gebouwen len volle worden vooizien in de behoeften van de medische faculicit. ook van die, waarmede in het oorspronkelijke plaT* niet was gerekend en waarvoor, builen het nieuwe complex, gebouwen in c-brvik zou den zijn gebleven. liet nieuwe plan is vruclit van overleg tusschen de Ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Financiën, dc medische faculteit en den Rijksgebouwen dienst en werd met aller instemming aan vaard. Door do heeren L. van der Laan, ar chitect, cn ir. Jan van der I.aan werd lieden in café-restaurant „Zomerzorg" voor hel be stuur der R.-K. Jongensscholen alliier, aan besteed: Het bouwen van con Jongensschool L. O. aan de Caeciliastraat 11, 13 er» 15. Aantal inschrijvingen 23, n.l. van de hee ren: G. Taverne f 78.000; V. Ph. Braun en Zn., Beverwijk, I 59 800; P. A. Muis cn F. J Bekker f 58 786; Jac. Warnaar f 57.000; A. Hartevclt en A. de Vrind 1 56 710; G. Ex ter, Heemstede, f 50.100; Jac. Durman, Amsterdam I 55.483; Joh. Amesz, Gouda, f 54.859, D. Middelkoop, Vleuten, f 54.560; II. P. L. Vorst f 54.300; P. van Kraam. Bergen-op-Zoom, f 53.S00; C. M. van Em- merick f 53.150; A. J. dc Later cn P. H. Meyers f 53.100; Th. G. Darten f 52.900; firnia Bik en Brcodeveld I 51.990; II. Kors- wagen f 5J.600; Gebrs. Bansóorp, Lisse, f 51.259; P. Bos cn J. Borst. Ileer-Hugo- waard, f 51.000; Gebrs. A. cn J. den Ouden Alphen cn Oègstgeest, f 50.900; L. Rooyak- ker, Wouw, f 48.990; G. Broertjes, f 18.7;»0; A. Voordouw, Zwammerdam, f 48.450W. P. de Vrcedo, Noordwijk, I 46.590. In den nacht van Woensdag op Donder dag ontstond er in bet gebouw van de brandwacht der Brandweer op de Garen- markt alhier een begin /an brand, len ge volge van het schoonmaken van een auto, loebelioorende aan den command: nl der brandweer, den heer Verhoog. Een der branówachls maakte de auto schoon cn ge bruikte daarbij benzine. Hij plaatste hel me talen bakje met benzine op een accu voor de verlichting, met het gevolg, dat onmid dellijk een geweldige vlam ontstond. Met behulp van een groole bak met zand wist men liet vuur echter spoedig meester le wor den, alhoewel een deur van het naastlig gende inagazijntje was geschroeid en een der banden van dc auto werd beschadigd. De overigens aangerichte schade bleek gering te zijn. De auto is den volgenden morgen naar de garage van den heer v. Dun ren in dc Nieuwstraat gesleept, om gerepareerd li

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2