In verkeerde Schoenen. No. 19555. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 December. Tweede Blad. Anno 1923, GEMENGD NIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE. Burgerlijke Stand v. leiden. INGEZONDEN. FEUILLETON. Daar de burgemeester yan Den Haag stelselmatig standplaatsen weigerde toe te wijzen aan bushouder9, die ffen dienst wilden openen tusschen plaatsen, waarvoor reeds een goede verbinding be staat (zoo zijn alle aanvragen voor stand plaatsen in Den Haag der lijnen Den Haag •—RijswijkDelft geweigerd, omdat de H. ;T. M. reeds dit traject rijdt), zijn de bushou- ners toen begonnen te rijden zonder stand plaats, zoo lezen we in „Het Vad." Zij pik ten hier en daar hun passagiers op. en de politie controleerde steeds, dat zij geen vaste standplaats innamen. Het gevolg was, dat het autobusverkeer speciaal op dit tra ject verwilderde. In de algemeene politie verordening staat echter een artikel, waarin tiet verboden is met voertuigen te snorren, met het doel daarin plaatsen te verhuren. J)it artikel is speciaal gemaakt legen de Snorders onder de huurkoetsiers. En de vraag Lwas, of dit artikel nu ook van toepassing was op de autobushouders. Een proces-ver baal werd tegen een der belanghebbenden Opgemaakt en de kantonrechter sprak den beklaagde vrij, maar in hooger beroep werd tiet artikel van toepassing verklaard en de geverbaliseerde veroordeeld tot een boete Sten f 1. Gisteren zijn een vijftien autobushouders öp het bureau van de verkeerspolitie geroe pen, waar hun is meegedeeld, dat zij op grond van deze uitspraak hun diensten inoeslen staken. De autobushouders zijn wanhopig. Gister morgen zijn zij reeds naar den burgemeester gewaest en deze heeft hun een maand uit stel gegeven. En de Haagsche afdeeling van 0en Bond van Autobushouders heeft tele grafisch den bondssecretaris uit Amsterdam Spgeroepen om te beraadslagen wat er te oen valt Eergisteravond is op den Straatweg Den HaagRijswijk, onder laatst genoemde gemeente do student K. F. Carp, !uit Helmond, die naast zijn motorfiets ïechts op den weg liep, van achteren over reden. door den heer B., uit Zoetermeer. C. bekwam ernstige inwendige kwetsuren en .werd, na voorloopig te Rijswijk verbonden Sbe zijn, per Eers te-Hulp dienst naar het ge- toeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage, aan den Zuidwal, vervoerd, alwaar hij in den nacht Omstreeks drie uur is overleden. De heer B. yerklaarde, hoewel de weg daar helder ver licht is, niet gezien te hebben, dat iemand .Voor hem op den weg liep. Tegen hem werd .proces-verbaal opgemaakt. Op den. hoek van Laan Copes van Cat- itenburgh en de Koninginnegracht in Den Haag, is een daar passeerend wielrijder aan gereden door een auto. De chauffeur, die .volgens getuigen veel te hard zou hebben geredao, had bovendien de bevelen van den daar gestruionneerden verkeersagent niet opgevolgd. Tegen hem werd proces-verbaal 'opgemaakt. De wielrijder, die een hoofd wonde en een hersenschudding bekwam, werd ter verpleging in de Roode Kruiskü- hiek opgenomen. D e m o t o r w i e 1 r ij d e r, die, z o o- 'als wij in ons vorig nummer meldden, bij deBroeksloot te Rijswijk (Z.-H.) ernstig gewond werd, is, naar „Het Vad." bericht, overleden. In verband met den diefstal yan de geldtrommel le Amsterdam, verneemt „De Tel nog het volgende Het is een voor schrift, dat de trommels van de bijkantoren des av?v\ds om acht uur naar het hoofdpost kantoor worden gebracht, ten einde daar ln de safe te worden gesloten. De auto, die de trommels vervoert, neemt een zeker aantal bijkantoren voor zijn rekening. De wagen, waaruit de diefstal gepleegd werd, had trom mels afgehaald van de bijkantoren Zaan- straat, Haarlemmerdijk en Bloemgracht, be nevens van elk kantoor een aantal mailzak- ken. Een tweede voorschrift is, dat het uit laden moet gebeuren door één kantoorbe diende de ander moet ter bewaking in den wagen achter blijven, terwijl ook de chauf feur bij het voertuig moet blijven. Met dit laatste voorschrift nu is Dinsdag avond na achten, toen de auto achter het postkantoor in' de Spuistraat stilhield, de hand gelicht. Beide kantoorbedienden heb-, ben de zakken uitgeladen, terwijl de chauf feur zijn wagen verliet en met chauffeurs, die verderop stonden, een praatje ging maken Da auto, waarin zich de drie trommels bevonden, bleef dus onbeheerd slaan. Da deur werd bovendien opengelaten. Opmerkelijk zou men het kunnen noemen dat van de drie trommels juist die van het bijkantoor Haarlemmerdijk, die het meeste geld twintig duizend achthonderd gulden inhield, verdwenen is. Ook dit zou er op kunnen wijzen, dat de dader van een en an der op de hoogte was. Niemand heeft iets van verdachte perso nen gezien. De beide kantoorbedienden zijn door den commissaris van het bureau St.- Pietershal, den heer Heeroma, opnieuw ge hoord. Namens het Rijk heeft de deur waarder der Rijksbelastingen beslag gelegd op den inveiftaris van het kamp van den II. B. S.-Bond nabij Epe. Een en ander wordt morgen verkocht. Inzake de uitsluiting in de textielindustrie kan uit Enschedé aan ,,De Tel." gemeld wordeD, dat aan de georgani seerde arbeiders de eerste uitkeering werd verstrekt. Het comité der ongeorganiseerde stakers kon tot op heden aan gezinshoofden f10 per week uitkeeren. Het comité der ongeorganiseerde uitge- slotenen heeft bekend gemaakt, dat het nog niet in staat is eenigo uitkeering te ver strekken. De volgende week hoopt dit co mité tot uitkeering te kunnen overgaan. Hiervoor komen alleen in aanmerking hoof den van gezinnen, kostwinners en kost gangers. Op de spoorlijn Bochol t-B o r- ken heeft 'n ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een landbouwer, die zich met zijn familie per wagen naar de kerk te Borken wilde begeven, kwam bij het overstekeD van de spoorbaan in aanrijding met den. van Borken komenden trein, met het ge volg, dat de wagen door den trein een eind werd weggeslingerd. Een zevenjarig dochtertje werd door de locomtief gegrepen en gedood. De landbouwer zelf brak eenige ribben, zijn vrouw een been. De andere kin deren kwamen er met lichte verwondingen, af. De gewonden werden naar het zieken huis overgebracht. Het ongeluk moet wor den geweten aan het feit, dat de landbou wer door den mist den trein niet heeft zien naderen. In de pastorie der Ne d-H e r v. Gem. te Nijehorne, pas door den rechtzinni- gen predikant ds. Pijnacker -Hordijk tegen den zin van de vrijzinnige meerderheid be trokken, zijn 's avonds eenige ruiten inge gooid. De predikant en een ambtgenoot wer den later op straat gemolesteerdde laatste schoot uit zelfverdediging roet een revolver. De kogel doorboorde de jas van een der aanvallers. In de coöperatieve bee t- wortelsuikerfabriek te Groningen is de 40-jarige Gritters door een riem gegrepen, ten gevolge waarvan hij een ernstige hoofd wonde kreeg, waaraan hij kort na het onge luk is overleden. II ij zag geen verschil. Op een concours, waar de jury in een ge blindeerd tentje had plaats genomen, stond een mannetje te luisteren. Plotseling loopt 't naar een gebouwtje, dat naast de jurytent stond, en waarin dc feestcommissie was gezeten haalt haastig zijn beur9 te voorschijn, telt vijf renten op de tafel neer, en vraagt (wijzende op de jury tent): „Mag ik d t sleutel van die W. C. even hebben?" De voorzitter der feestcommissie springt verontwaardigd op en vraagt: „Kerel, wat mankeer je? Daar zit de jury." „O," antwoordde het boertje, heel beleefd, ,,dan zal ik wel even wachten tot de heeren klaar zijn." B Het voorstel-Van Dorp. (Nadruk verboden). Er is nu al enkele malen een proef geno men met do laatstelijk ingevoerde wijze van verkiezing van leden der vertegenwoordigen de lichamen. Maar van de geestdrift voor dat stelsel is, zelfs bij de -aanvankelijke bewonderaars, niet zoo heel veel overgeble ven. De billijkheid van Evenredige Vertegen woordiging zal wel niet in twijfel worden getrokken, maar de uitkomsten, die er mee bereikt zijn tot nog toe, hebben de schaduw zijde van het stelsel van uitvoering er van, vrij sterk doen uitkomen. De gekozen ver tegenwoordigers in do Tweede Kamer heeten nog volks ver tegen W90rdigers, maar 't eigen lijke volk, d.i. de massa der kiezers, heeft, ondanks het algemeen kiesrecht, een vrij geringen invloed op de verkiezing. En de gekozenen zijn veel meer dan vroeger par tijvertegenwoordigers, of nog erger: partij- besluursvertegenwoordisers. Tusschen do massa der kiezers en de gekozenen bestaat weinig of geen band; zóó weinig, dat do kiezer zijn stem uitbrengt en zelfs uitbren gen moet, maar strikt genomen niet weet wie door zijn medewerking gekozen wordt. Mej. Van Dorp heeft nu een vdorstel in gediend, dat strekt om de verkiezing van leden der Tweede Kamer en de toepassing van het beginsel der Evenredige Vertegen woordiging te wijzigen. Wij zullen trachten haar gedachtengang te volgen. Do partijbesturen kunnen bij het nu ge volgde stelsel de plaatselijke afdeelingen candidaten laten voordragen, maar of die candidaten werkelijke verkiezingscandidaten worden, daarover hebben die afdeelingsbe- sluren Xveinig of niets te zeggen. Hun uit verkorenen kunnen bij het opmaken der officieel© candidatenlijsten in aanmerking komen, maar over de keuze der definitieve in te dienen lijst beslist het partijbestuur in veel gevallen. Als de lijst bekend wordt, zien vele afdeelingen, dat hun candidaat geen genade heeft gevonden; straks zullen de kiezers stemmen op personen, die zij alleen van hooren-zeggen kennen en die hun verkiezing te danken hebben aan overwe gingen en berekeningen, die hun vreemd zijn. Een stevige band tusschen den kiezer en den gekozene bestaat er niet en de laat ste is misschien iemand, dien een groot aantal kiezers nooit te voren hadden hooren noemen. De ontevredenheid over deze te leurstelling heeft tweeërlei gevolg gehad Zij is aanleiding geweest tot het vormen van kleine partijtjes, die uiteraard minder invloed hadden, en de invloed, dien zij toch nog bleken te hebben, werd door de groo- tere partijen, die door haar sterker aantal vertegenwoordigers in de Tweede Kamer over de macht beschikken, nog beknibbeld. Lauwheid bij een aantal kiezers was daar van weer het gevolg, of erger, onverschil ligheid, die zich openbaarde in weigering om aan den stemplicht te voldoen. Het aan tal weigerachtigen nam zulke- afmetingen aan, dat van toepassing der strafbepaling op hen niets kon komen. Dat is een zeer bedenkelijk verschijnsel; want het is in den grond openlijk massa-verzet tegen de wet, dat door de overheid, die geen kans ziet om tot vervolging over te gaan, stilzwijgend wordt gebillijkt. Er is gerekend bij het nu gevolgde stelsel op zuivere partij vertegen woordiging en met de illusie, dat alle kie zers pasten in het verband der groote par tijen. Was daar grond voor, dan was een strafbepaling verklaarbaar. Wij zeiden het reeds: dc gekozenen waren vertegenwoor digers van de partijbesturen. Het doel van mej. Van Dorp is den band tusschen kiezer en candidaat zooveel moge lijk te herstellen; de volksvertegenwoordiger behoort vertrouwensman te zijn. Voordat wij verder het betoog van mej. Van Dorp volgen, is het wenschelijk een overzicht te geven van hetgeen zij wenscht. Het Rijk zal verdeeld worden in achttien kiesdistricten, die elk ten minste vier hon derdsten of ten hoogste zeven honderdsten van de bevolking omvatten. Deze kieskrin gen worden dan al naar de grootte in vier tot zeven kiesdistricten verdeeld. In eiken kies kring worden dan zooveel leden voor de tweede Kamer gekozen, als er kiesdistricten zijn. De candidaatstelling geschiedt in de kies districten door inlevering van een verkla ring van veertig kiezers natuurlijk stellen zij maar één candidaat, die wel andere can- didaturen in hetzelfde district en in andere districten van denzelfden kieskring, maar niet daarbuiten mag aanvaarden. De stemplicht vervalt, of liever, naar de practijk, de aanmeldingsplicht. Het centraal-stembureau, dat nu voor het geheele land geldt, vervalt ook de bevoegd heden daarvan gaan over op het centraal- slembureau in den kieskring. Het lioofdstembureau van het district nummert de gestelde candidaten bij loting en plaatst ze in de door het lot aangewezen volgorde op één gezamenlijke lijst. Volgt de stemming. Candidaten, die óf door de stemming óf door overdracht den kiesdeeler bereiken, zijn gekozen. Het overschot der stemmen Wordt overgedragen op één of meer andere candidaten. Nadat deze overdracht heeft plaats gehad, wordt een lijst der candidaten opgemaakt in de volgorde van het totaal der verkregen stemmen. De laagst slaande draagt zijn stemmen over aan een hooger slaande, totdat er op do lijst maar één meer voorkomt dan er geko zen moet worden. Die met het hoogste stem- menaantal is de gekozene. Deze handelingen hebben plaats in tegen woordigheid van alle candidaten. Bij overlijden of bedanken wordt de opêngevallen plaats ingenomen door iemand die gekozen wordt bij nieuwe verkiezing, in het district, waar 't vervallen lid de meeste stemmen had verkregen. Zooals men ziet, wil mej. -Van Dorp het contact tusschen de kiezers en den geko zene herstellen, met het doel meer belang stelling te wekken. Op die wijze zouden wellicht kleine partijen verdwijnen en zou misschien hel aantal thuisblijvers vermin deren. De candidaat, die door een of andere kiesvereeniging zou worden opgegeven, wordt niet meer ter keuring aan het partij bestuur opgegeven, maar is inderdaad can didaat en bij de kiezers bekend. De invloed van de kiezers op de samenstelling der Tweede Kamer zou grooter worden. Nu zijn de partijleiders machthebbers^ absoluut voor de partij, betrekkelijk voor het parlement en allicht verkiezen zij zich zelf. Wie niet in den smaak valt van die machthebbers, "wordt uitgesmeten. Volg zaamheid is eerste eisch geworden en de volgzaamsten zijn niet altijd de sterkste na turen. In het stelsel van mej. Van Dorp moeten die leiders ook de vuurproef onder gaan. GEBOREN: Pieternella Dirkje, dochter v. P. Kemp en J. Roskam. Barend Jan Adriaan, dochter van J. D. W. Ambrosius en J. H. G. C. Veen. Maria Masdalena. d. van I. Koppeschaar en G. E. Delfos. Ja- comina Clasina, dochter van J. Golok en M. W. Coenraads. Wilhelmina Maria, d. v. W. C. Hienkens en M. C. Citleur. Hilda Regina Helena, dochter van R. de Haas en H. L. M. Aspeslagh. Cornelis, zoon van H. v. d. Meij en G. Hoogendijk. Maria, dochter van A. Hogenes en J. Arboutv, Willem, zoon van W. van der Blom en J. Hensen. Johanna, dochter van F. H. Kem- ner en J. Nievaart. Abraham, zoon van A. Zaolberg en D. Smit. Geertruida, dochter van T. H. Polman en A. M. Lefebvre. Her- manus Bernardus, zoon van A. P. Vcrvrer en J. de la Bie. Johanna Henrietta Maria, d. van D. W. J. de Rijk en J. H. Verbooij. Catharina, dochter van K. Ie Febre en M. J. Vincourt. Susanna Petronella, dochter v. P. Vermont en P. C. Platteel. Andries, z. van A. v. Wceren en S. A. Bekooij. Jan, zoon van W. Hartevelt en A. v. Oosten Hendrikus Philippus Waltherus, zoon en Francisca Elisa Cornelia, dochter van P. J. J. Ilasselo en E. Ganssier. Sophia Maria Catharina, dochter van G. Wassink en J. Philippo. Johanna, dochter van W. F. v. Putten en C. Rijsbcrgen. Paul, zoon van L. Dee en C. J. A. Zuurdeeg. Lodewijk, zoon van D. J. J. Verhoeven en J. J. van der Pot. Lambertus, zoon van L, de Meij en C. M. Herour. Catharina, dochter van W. H. A. Hartman en E. Kop. Maria Elisa beth, dochter van P. Neuteboom en A. Taf- 'ijm Pieternella Johanna, dochter van H, P. Zweistra en K. Pelt. Johannes Adria- nus, zoon van D. J. Groenewegen en C. v. d. Krolt. Alida Cornelia, dochter van G. F. Huncr en J. Eichhorn. Abraham Hendrik, zoon van A. Schild en L. Sluijmer. Ste ven Jan, zoon van E. J. de Geus en A dei Wilt. GEHUWD: M. Kuiper jm. en S. M. Sul- teur jd. J. C. Selier jm. en A. Hellen- steijn jd. *M. Hagenaar jm. en C. D. v. d, Meyden jd. J. H. C. Horstmann jm. en E. v.- Houten jd. W. M. Th. Zilverentant jm. en G. S. Jasperse jd. G. J. Verhorst jm. en E. v. d. Helm jd. C. v. Gelder jm, en G. de Graaff jd. P. C. Kapaan jm. en A. Mol jd OVERLEDEN; A. G. van Gessel ongeh. vr, 52 j. J. W. Gunning M. 61 j. J. C, KleinKarreman W. 62 j L. J. v. d. Heijden Z. 1j. M. Bannet ongeh. m, 87 j. Levenloos aangegeven kind van P, Drommel en E. C. Renner. W. J. Paats M. 64 j. P. AalbersbergLambinon W. 88 j. E. Kukler D. 3 m. J. van der Togt M. 49 j. W. P. KaldekerkenDq Groot V. 25 j. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.] Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Jnbilenm ds. Wuite. Geachte Redactie. Beleefd verzeek ik U, onderstaande rec- tifioatiea te willen opnemen van het ver slag betreffende het 25-jarig ambtsjubi leum van ds. Wuite. Herinnerende aan bet bekende werkje van ds. Cannegieter getiteld; ,,Het won dere ambt", gebruikt© ds. Wuite ook deze uitdrukking; bij noemde dus niet het pre dikambt een „wonderlijk" ambt. Door mij is er geen oogenblik aan ge dacht, aan de Gemeente het recht toe te kennen, van haar voorganger het men- schelijk volmaakte bo oischen. Aanleiding tot het misverstand van uw verslaggever gaf een passage ln dezen trant: „De Ge meente heeft de algemeen menschelijko neiging, het volmaakte te eisahen van an deren, in 't bijzonder van den verkondiger van het Goddelijke, maar zij stelt dezen cisoh niet aan ziohzelve. Indien zij and©1 ren dien eisch wil stellen, dan zorge zij eerst, zelf volmaakt te zijn." Om niet te uitvoerig te worden laat ik eeai enkele uitdrukking onbesproken, die ia strijd is mot ds. Wuite's bescheidenheid. Hoogachtend, Uw dw.f P. A. HIBMA. Leiden, 4 Deo. 1923. „Welkom vreemdeling". De snecuwmisère i9 bijna achter den rug, zoodat het te laat i3 om aan de Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer te vragon op de Wilhelminabrug en nabij ,,'t Posthof" het ons bekende doek te laten wapperen. Ik meen evenwel goed te doen, om na mens vele voetgangers, doch niet het minst van wielrijders en leveranciers, die van handkarren gebruik maken, den Directeur der Gemeentereiniging te moeten wijzen op den schandelijken toestand, waarin zich het eind van den Hooge-Rijndijk en het begin van den Rijnsburgerweg gedurende een week hebben verkeerd en gedeeltelijk nog verkeeren. Dergelijke drukke verkeerswegen dienen toch in de eerste plaats te worden schoon gemaakt. Hulde aan de brugwachters, die zich ont fermden over een stuk van den straatweg van af Wilhelminabrug naar Leiderdorp; de andere zijde was hun, zeer terecht, te machtig. Komt men door sneeuw en vuil gehaggerd aan het eindpunt van de tram, dan man keert zelfs een eenvoudig wachthuisje l Brengt 1924 ons verbetering? H, Naar het Engelsch, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden)). 76) „Ja zeker", zei ik. Ik glimlachte droe vig, toen ik mij herinnerde, dat lady Me redith mij daar gevraagd had of ik bij haar blijven als haar aangenomen dochter. „En als ik u daar eenmaal had", zei haar zoon, „zou het eerste wezen wat ik tot zei:..." Zijn hand ging naar zijn borstzak. ,,Het eerste, wat ik zei zou wezen: „Wilt u dat eens tezen?" En 'hij bleef staan en gaf mij het gepar fumeerde mauve-couvert, dat als een bom, dio was losgebarsten, verbijstering bad gebracht dien middag in het „Hotel Ritz." Nieuwsgierig vroeg ik: „Wou u 't me nu laten lezen? Nog eens?" „Ja>, alsjeblieft." „Maar ik heb het gelezen..." „U heeft het laatste blaadje niet gele den; dat had ik dien morgen achtergehou den. Wilt u 'liet?'' r Op dat oogenblik was ik natuurlijk bran dend nieuwsgierig. Daarom zei ik met eeni go reserve: „Neen." „Jawel, u wilt wèl", zei hij ondeugend lachend, terwijll hij met zijn stokje zwaaide. >>U weet heel goed, dat u wilt. In ieder Beval, ik wou het graag. Toe, doe hot." „Heel weinig zooals het behoort", ant woordde ik. „U praatte zoo aanstonds van „correct." Welnu, ik heb geleerd, Öat het zeer ongepast is een brief te lozen, wan neer men op straat loopt!" „Best, dan zullen we wachten totdat wo in het Hotel des Invalides zijn.'* Vroolijk haalde hij het laatste blaadje uit en hield I hot in zijn hand, terwijl hij de rest van I Vera Vayne's brief in zdjn zak stak. „Wij j kunnen daar gaan zitten en u kunt het op I uw gemak lezen." Ik tintelde van spanning, toen wij het groote plein des Invalides bereikten. On der het grijze puntige dak aan het verst afgelegen eind, zag het standbeeld van Na poleon neer op een zonderling tooneel, een zonderlinge menigte. Het plein is in gesloten door kloostergangen, versierd met fresco's naar Raphael. Door de ontzettend groote deuren in deze gang zijn tropeeën opgesteld van kanonnenbet kanon van I 1786 met versierd lijstwerk, versieringen van dolfijnen en lauwerkransen en ster ren en zonnen. Een scherp opvallend con trast met deze ceremoniën en decoratieve wapens van een vervlogen tijdperk vorm de het park, waar de Duitsohe kanonnen waren opgesteld, buitgemaakt in 1915. Deze waren opgesteld in het verder af gelegen eind van het plein, Jack John son's machinegeweren, grijs geverfd en van doodelijke uitwerking, daar was- geen versiering van lauwertakken op die voor werpen, evenals er geen zweem van rid derlijkheid is of van eer in een oorlog zoo als die gevoerd werd door hen, dio den oorlog gewild hadden. Vuil, verpletterd, vol modder en klei en stof waren die ka nonnen, zooals zij daar gestaan hadden in oorlogsgevaar. Zij haddon gebulderd toet do stom d©3 doods, even zeker als die van andere kanonnen van twee eeuwen te vo- I ren, maar nu waren zij even ver buiten den strijd en buiten werking. Slechts een dun touw scheidde hen van de menigte menscüen, dio ben kwamen bekijken. Ik keek naar die menigte reizi gers, Fransohe vrouwen, kinderen, ge wonde soldaten, Franscho en Belgisohe, dio ik met oen gevoel van sympathie aan zag zij passeerden langzaam en keken naar die sombere, afschuwelijke werktui gen, die nu tot zwijgen waren gebracht, maar zoo menigen kameraad, zoo menigen vriend hadden weggemaaid. Ik zag een soldaat in blauwe jas, wiena oogen ge blinddoekt waren en die geleid werd door eon kameraad in khakihij strekte zijn hand uit om het mondstuk van een der kanonnen te betasten. Toen stak de blinde strijder zijn vuist in den ledigen muil. Ik hoorde hem zeggen met een korten, woes- ten lach: „Nu van geen nut rneerl Een nutteloos mondstuk 1" Ik keek kapitein Meredith aan om to zien of hij het gehoord had. Merkwaardigi llij nam weinig notitie van betgeen er rondom hem geschiedde. Hij giliifalachte mij toe. „Hier is het", zei bij bedaard, terwijl hij imij het laatste blaadje van den brief toestak, dat ik lezen moest. Gezeten op een bouten bank, die bij de kloostergang rechts stond, met de voort bewegende iiienschen beneden mij en kapu tein Meredith vlak boven mij, met die oogen op mij gevestigd, las ik wat men vaak het gewichtigste deel van den brief va* een vrouw noemt: bet poetcriptum. Dit bewuste posteriptum was zeker bet verwonderlijkste gedeelte van de lange, van krullen vooirzien© bekentenis van Miss Vera Yayne aan den man, die ziebzolf al dien tijd als baar echtgenoot had be schouwd. „En als ge een raad van mij wilt aan nemen., George, dan trouw je met dat aar dige meisje, dat dk overgehaald heb voor ja weduwe door te gaan. Ala je in mijn vak bent, dan krijg je er oog op wie goed zou voldoen in een rol, en ik zeg je, dat zij geknipt is om voor mevrouw George Meredith te spelen. Zij is niet geëngageerd, dat heb ik baar in den trein gevraagd, of zij moest iemand ontmoet Lebben sedert ik haar den trein uitzette aan het station' te Camrys. En denk eens, wat een gemak kelijke manier, je was toah besloten om to trouwen, zooals je me verteld hebt. Welnu. Daar bëb je er een! Een raad ge ven is goedboop, dat weet ik, maar ik heb een voorgevoel, dat het je niet zal spij ten, als j© deze neemt. Het i9 het verstan digste, wat je doen kunt. „Van „Je „Viv." Ik zat te staren naar het geparfumeerde mauvepapier, imet den paarsen inkt be schreven, cn iedsre hoofdletter met een krul. Ik was te verbaasd, niet, dat „Viv" dit geschreven had. Neen, dat was juist iets voor haar. Maar dat hij het mij te lezen gaf! Ik denk, dat ik gewend bad moeten ra ken aan dat verbaasde gevoel. Maar ik ben er nog altijd met aan gewend. Misschien ia er langer oefening voor noodig, voordat men tegen zulk© schokken bestand is! Ik kon niets bedenken, wat ik zou zeggen. Waarom had bij mij dit laten lezen? Het was niet iets voor hem! Ik sloeg mijn oogen op en eag, dat de late namiddaglucht glansde van roodon gloed, van lioht-rose tot donkcr-oranje. Daar beneden zag ik als vlekken de on beweeglijke schare der kanonnen, het groo te gebouw aim het eind beheersoht door bet standbeeld van Napoleon. Dan dichter bij, togen dien gevlekton achtergrond, zag ik het bleeke, duidelijke gelaat van den jongen Engelschen officier. Hij hield één voet op de punt van de bank, leunde met zijn elleboog op zijn knie en keek mij in die houding ernstig aan. „Welnu?" zed hij. „Welnu stotterde ik. Toen kreeg ik ro:h 1 u'tti'f» weder, want waar diende het voor een bespottelijken toestand nog be- ijAtr te maken, door den schijn aan t.« nemen er mij door te laten inkimidee- ren, en itei„Wat zegt zij toch altijd be spottelijke dingen, nietwaar?" „Neen, niet altijd", zei kapitein Mere dith ernstig. „Daarin niet." Hij wees op den brief in mijn hand. „Alles, wat zij daarin schreef, is juist eonvoudig en ver standig. Het is het beste, wat ik doe» kan." „W... wat is?" vroeg ik met verbazing. „Haar raad op te volgen", zei hij kalm. „Zeg, zou u getrouw kunnen blijven?" Ik was nu geheel do kluts kwijt. „Trouw blijven?" herhaalde ik. „Aart wat?" „Aan mij", zei kapitein Moreditli heel zacht en heel eenvoudig. „Zou u met mij willen trouwen?" Er ontstond een boel lange pauze vooij dat ik een woord loon uiten: Het was du® een huwelijks voorstel? Van hem... aan mij? Wordt vervote'O

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5