Wo.19F52. MAANDAG 3 DECEMBER Anno 1923 STADSNBJWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE?? 80 Cts. per regel. Bij regelahonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. f- Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 17S Redactie 1507. Postchèquc- en Girodienst No. 57055 -» Postbns No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Toor Lelden por 8 maanden Z8.85, per weelc Buiten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per weet Franco per posl ƒ8.86 rf-' portokosten. IC 0.18. „0,18, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Offlefc^ Kennisgeving. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel. .Vischmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG verkrijgbaar SCHELV1SCH a i 0.15—f 0.26. SCHOL a i 0.20—f 0.30, TARBOT a 10.55, TONG a f0.88 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem Leiden, 8 December 1923. 25-jarig Ambtsjubileum van ds. J. Wuite, In het vr.endelijk kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente alhier, dat geheel met belangstellenden gevuld was, werd gis- tervoormiddag het 25-jarig ambtsjubileum van den prt. kant dier Gemeente, ds. J. SViute, kerkelijk herdacht. De leeraar hield een gedachtenisrede. Haar aanleiding van de woorden, te lezen ïn Efeze 3 20 en 21. Met eenigen schroom trad hij heden voor zijn Gemeente op, waar hij nü wel gehou den was veel over zichzelf te spreken. En #als hij op den algelegden weg terugzag, dan werd hij met ootmoed vervuld, omdat hij Zich menige tekortkoming bewust is, Het predikambt is een wonderlijk ambt ge noemd en een ,hecrjijk ambt. Volgens het Woord van Paulus heeft de prediker een Schat te brengelF aan zijn Gemeente, van God zelf verkregen, doch hij bewaard dien schat in aarden vaten. En als men hem thans beoordeelt, laat men hein dan aan leggen den menschelijken maatstaf. Tegen over den Gever van der hem toevertrouwde schatten, zal hij zich hebben te verantwoor den in de stilte. Maar al heeft hij zijn heer lijk Evangeliewerk in zwakheid volbracht, nochtans is hij overtuigd naar zijn beste krachten te hebben gearbeid in dienst van- Zijn God. En zoo blikt hij dan met dank baarheid terug naar zijn eersle gemeente Stadskanaal, de uitgebreide veenkolonie, iwaar hij, als jong predikant, een braven, zeer oud geworden voorganger, opvolgde en imet jeugdigen ijver zijn taak onder de ver ,uit elkaar wonende gemeenteleden vervul de, en denkt hij aan zijn tweede Gemeente, liet groote Friesche dorp Dragten, waar zulk een opgewekt geestelijk leven heerschte en de Goneenle zoo trouw was in het vervui len van haar plicht. Aan beide Gemeenten Verbinden hem nog aangename herinne- tingen. En zoo kwam hij te Leiden, onze goede [Academie-stad, met haar vele wetenschap pelijke instellingen, maar ook met veel, Waarvan een intieme bekoring uitgaat. Als hij hier met eenige vrucht heeft kun nen werken, dan dankt hij dit aan de mede- werking van de Gemeente, in het bijzonder laan haar functionarissen, den dienenden ten den grooten kerkeraad. Hij brengt dezen Bier voor dank zooals ook aan de besturen Van de Zuster- en Broederkring, die den band tusschen leeraar en Gemeente al te Zamen nauwer verbindt. Dank bracht hij sok aan den organist, wiens orgelspel van de godsdienstoefeningen meerdere wijding gaf, aan de leidsters van het Zangkoor en van de Zondagsschool, voor wat zij in het belang der Gemeente doen. Ook de ijverige en altijd opgewekte kosterin werd niet door hem vergeten. Eindelijk gewaagde hij van de trouwe medewerking van zijn vrouw en verzekerde, dat de bron van zijn werk en zijn kracht in het gezin werd gevonden. Na de in haar eenvoudigheid welspre kende en diep doorvoelde toespraak, zong het dameskoor, onder leiding van mevrouw Van LeeuwenDe Pauw ds. Wuite i er. lied toe, waaronder deze woorden: Gods knecht, sterk door 's Hemels kracht. Blijf verheerlijkend Godes macht Door uw werken Ons versterken, Als een baken in 's werelds nacht. aanwezigen hartelijk welkom. Het deed hem genoegen, dat dr. Crommelin ook dit jaar be reid was gevonden een voordracht voor de Vereeniging te houden, en hij was van mee ning, dat deze avond leerzaam en interes sant zou worden, aangezien er vele toestel len opgesteld slonden om met proeven het gesprokene te verduidelijken. Hierna gaf hij het woord aan dr. Crommelin. Spreker ving zijn voordracht aan met eenige algemeens opmerkingen omtrent den doorgang van electriciteit door gassen (vonk, booglicht enz.) om vervolgens meer in bij zonderheden de geleiding door verdunden gassen le bespreken. Bij proeven hierover vond Plücker, dat stralen ontstonden die door de kathode uitgestraald werden, de z.g. ka thode-straten. Deze kathode-stralen werden verder nog bestudeerd o.a. door Hittori en Crookes; men kwam tot de ontdekking, dat deze stralen geheel verschillend zijn van ge wone lichtstralen. Zij planten zich rechtlij nig en loodrecht op de kathode voort (wer pen schaduwen), ondergaan een afwijking door een magnetisch veld, veroorzaken fluo rescentie, verwarmen een getroffen voor werp sterk, oefenen een druk uit, dragen een negatieve lading en werken op ecn*photogra- fischc plaat in. Bijna al deze eigenschappen zijn geheel verschillend van die van het licht. Lang is men in de onzekerheid ge weest over den aard der kathode-straten; thans weet men zeker, dat zij bestaan uit vrije negatieve electronen, die door de ka thode, met een snelheid ongeveer gelijk aan die van het licht, worden uitgezonden. Het meerendeel der genoemde verschijnselen werd door middel van mooie proeven ver duidelijkt. Hierna ging spreker over lot de behande ling der Röntgenstralen. Alvorens hierop in te gaan, besprak hij eenige eigenschappen van het gewone licht om hel verschil tus schen kathode- en Röntgen-stralen goed te doen uitkomen. In de 17de eeuw had Newton de emissie theorie opgesteld; Huijgens de golf-theorie. Om verschillende redenen overwon de golf- theorie. Wat er eigenlijk golfde en trilde, daarover had ook Huygens geen duidelijke voorstelling. Eerst Maxwell leerde ons den electro-magnetischen aard der golven. De bekende eigenschappen van deze golven zijn: terugkaatsing, breking en kleurschif ting, absorptie en difiractie. Over de diffrac tie gaf spreker nog eenige nadere uitlegging in verband met de nader le bespreken mo derne onderzoekingen over de Röntgenstra len. In 1895 ontdekte Röntgen de naar hem ge noemde stralen; bij bestudeering dier stralen vonden hij en andere natuurkundigen de Hierna nam de voorzitter van den die- I volgende eigenschappen: de Röntgenstralen nenden Kerkeraad, de heer P. A. Ilibma, zijn onzichtbaar voor het oog, hebben een omtrent de structuur van kristallen van ver schillende stoffen, waarna hij aan het eind zijner voordracht was gekomen. Door een warm applaus gaven de aanwe-- zigen hun instemming te kennen, waarna de voorzillerd dr. Crommelin dankte voor zijn ook ditmaal zéér interessante voordracht. .,De Leyde-Spelers". De natuur is in de war, gelijk er zooveel in de war is tegenwoordig. De kalender duidt aan dat de winter aanvangt op den 22slcn December, doch desniettegenstaande prijken stad en land reeds in een donzig sneeuwkleed en zijn de wateren gebonden door een sterken band, waardoor de scheep vaart wordt belemmerd en den volke nieuwe perspectieven worden voorgetooverd van leut en vermaak voor jong en oud 't-ls vroeg, heel vroeg dit jaar, en toen dan ook Woensdagmiddag j 1., het sombere wol kendek, dat sneeuw in zich droeg, open scheurde, daalden wel de eerste sneeuw vlokken omlaag, maar het ging traag, lang zaam, aarzelend, als het ware schuldbe wust, en wetend dat hun tijd nog niet geko men was. Toch heeft dit de natuur niet kunnen weerhouden haar plannen door te voeren en het resultaat is als hiervoor vermeld. Nu is het winter en fel jaagt de Noord-Ooster over het land. t' Is koud buiten, vooral des avonds, en de veel gesmade „kolenvreter", wordt door de menschheid gekoesterd en met teere woordjes overstelpt. Is het wonder dat de talrijke vereenigin- gen van deze gelegenheid een dankbaar ge bruik maken, en o, cynisinel hel ijzer Verheul, de vergadering en heette de talrijke j smeden als hel „heet" is? Meer dan ooit de aan den zwaren tijd. hier doorgebracht, toen de Gemeente vreesde zijn predikant le moeten missen, en sprak er zijn blijdschap over uit, dat hij weder geheel hersteld in de Gemeente terugkwam. Doch ook de moeilijke oorlogsjaren en de jaren, die daarop volg den, hebben geen verslappenden invloed op zijn leven en zijn werk uilgeoefend. Met de zelfde opgewektheid heeft hij zijn moeilijke taak steeds vervuld. De Gemeente heeft het recht van Kaar voorganger het menschehjk volmaakte te eischen, meende spren naar mensche lijken maatstaf gemeten, heelt ds. Wuite aan de hoogste eischen, welke de Gemeente mocht stellen, voldaan. Daar van te getui gen is mede dank brengen daarvoor, Spr. besloot zijn van groote achting getui gende en waardeerende toespraak, met den wensch, dat het "predikant en Gemeente ge geven mocht zijn, in het belang van haar leden, zoo nog lange jaren te kunnen samen werken. Hierna zong de Gemeente staande den leeraar toe Gezang 193 uit den Doopsgezin den bundel: Dat 's Heeren zegen op U daal', enz. Na het dankgebed werd de plechtigheid besloten met het zingen van Psalm G8 10. In de kerkekamer drukten velen ds. Wuite nog de hand. Vereeniging van Mathesianen. Zaterdagavond is door dr. Crommelin voor bovengenoemde vereeniging een voor dracht gehouden over „Kathode- en Rönt genstralen", in de groote collegezaal van 't Natuurk. Laboratorium. Te acht uur opende de voorzitter, de heer het woord. Hij herinnerde er aan, dal op den dag van het jubileum, verleden Dins dag, in de pastorie prof. Van der Vlugl op welsprekende wijze had getuigd van de waardeering, die de Gemeente voor haar leeraar koestert. Thans rustte op spr, de moeilijke maar aangename laak, om nog eens de verzeke ring te geven, dat de Gemeente deelt in alles, wat haren herder en leeraar weder vaart. Gij hebt uw zilveren feest onder gunstige omstandigheden mogen herdenken, zeide spr., en daarin verheugd zich de Gemeen te, die gaarne in deze vreugde deelt. Dat be wijst deze volte kerk, waarin, zoo niet de volle honderd procent, dan toch het groot ste deel barer leden zijn saamgekomen.- Namens de Gemeente dankte spr. den leeraar voor de wijze, waarop hij zijn taak ?n al de jaren, die hij hier werkzaam was, opgevat en vervuld; voor de welwil lendheid, de goedheid en de aanhankelijk heid tegenover de Gemeente, Hij hcrinner- groole doordringende kracht vooral voor or ganische stoften (voor metalc-n minfler) zij wekken fuorescentie op, ioniseeren de lucht, vertoonen geen breking en werken op de photographische plaat'. Het groote doordringingsvermogen stelt de medici in slaat, het inwendige van een menschehjk lichaam te bestudeeren; hier over liet spreker eenige mooie lantaarnplaat jes zien. Men heeft langen tijd niet geweien wat de Rönigen-slralen eigenlijk waren; het was in het begin erg geheimzinnig. Door vele ge leerden als Haga, Wind, Marx, Barkla en anderen zijn de Röntgenstralen bestudeerd. Von Lane heeft met diffractie-proeven met kristallen overtuigend aangetoond, dat men hier te doen had met transversale aethergol- ven van zéér kleine golflengte. Bovendien hebben zijne proeven 't bewijs geleverd dat de moleculen in een kristal werkelijk volgens bepaalde regelmatige weiten gerangschikt zijn. Hierna gaf spreker nog eenige uitlegging hebben zij nu kans op volle zalen, waar- l mede het welslagen der uitvoeringen in den 1 regel toch zoo nauw is verbonden, i Ook de ontwikkelings- en ontspannings- i vereeniging der stedelijke lichtfabrieken „De Leyde-Spelers" heeft de kans schoon gezien en bijgevolg Zaterdagavond een uit- voering met bai gegeven in den foyer der Stadszaal, welke omstreeks lialfnegen reeds voor een groot deel was bezet, terwijl voort durend nog nieuwe bezoekers binnenkwa men. Tegen genoemd tijdstip sprak de voor zitter. de heer Erkelens een openingswoord, waarbij hij de verzekering gaf. dat allen zeer welkom waren, en een bijzonder woord van dank richtte aan het adres van den heer Backer, pachter van de Graanbeurs, voor het welwillend afstaan van een zaal voor de repetities, en van het electrotechnisch bureau Swaak, Janvossensteeg, dat belang loos de verlichtingsornamenten had gele verd. Ten slotle wendde de voorzitter zioK nog lot het strijkorkest „Jong Holland" dat dezen avond zijn medewerking verleende, en wel speciaal tot den directeur, den heer Th. H. Polmann, welke hij als blijk van waardeering een bloemstuk aanbood in ver band met diens, onlangs herdacht, dertig jarig jubileum als muziek! eeraar. En thans de uilvoering. Deze beperkte zich ho:fdzakelijk lot het ten tooneele brengen van het bekende Duitsche blijspel in drie bedrijven „Het "duistere punt", waarop men zich gedurende eenige maanden ernstig had voorbereid. Do inhoud van het stuk weet men vermoedelijk nog wel zoo ongeveer. Ook hier wordt geborduurd op het stramien der liefde. Er zijn zelfs twee verliéfde paartjes wier verloving echter afsluit op de starre houding van baron Von der Dühnen, de vader van een der jongemannen, die aan de oer van zijn geslacht, waarvan hij momen teel de chef is, verplicht meent ie zijn te voorkomen dat er familiebetrekkingen ont slaan met een schoenlapper, welke het duistere punt zou worden op het schild van dit adelijk geslacht. Elke poging tot toenade ring mislukt, lotde tijding komt dat de dochter van den baron in Amerika is ge huwd met een neger, dr. Hoby Woodleigh. Tegen deze roetzwarte donkerte moet zelfs het duistere punt het afleggen, en Amor viert zijn triomfen I De opzet is niet onverdienstelijk, doch pischt heel wat van diletttanten. Voor vele vereenigingen zou een opvoering van dit blijspel werkelijk een duister punt' worden. Daarvoor hebben „De Leyde-Spelers" zich gelukkig weten te behoeden. Dit was geen duisternis, doch lichte schemering, met twee sterke lichtpunten die aller aandacht trokken waardoor het geheel op een behoorlijk plan kwam te slaan en alleszins waardeering ver diende. Voor de meesten is iets meer leven digheid, actie en ongedwongenheid ver- eischt, hetgeen speciaal geldt voor de ver liefde paartjes. De rollen kende men goed, zeker, maar men moet zich nog meer inle ven in de silualie en dan vooral trachten „werkelijk" te zijn, zonder gekunsteldheid in houding, gebaar of woord. Erkend zij dat de geringe ruimte op dit tooneel wel een weinig belemmerend werkte. Dit belette .evenwel niet dat twee personen opvallend goed in bun rol waren en bleven. Wij bedoe len dr. Roby Woodleigh en baron Gebhard von dor Dühnen. Hun spel was los ten over tuigend en werd tot het laatste moment uit stekend in stijl gehouden. Wij hebben wer kelijk met veel genoegen deze vertolking aanschouwd en hoe de meening was van de andere aanwezigen bleek uit het hartelijk pn langdurig applaus. Zooals reeds gezegd, verleende „Jong Hol land" dezen avond medewerking. Ook hier over slechts lof. Dit gezelschap blijft voort gaan op den goeden weg en heeft daarvan Zaterdag de bewijzen geleverd. Na afloopenfin, u weet het, lezer. Onzerzijds nog slechts de mededeeling, dat hij de polonaise de padvinder-muziek met trbmmels, enz., voorop ging, 't Nieuwste snufje I Leldsche Dilettantenolub. luist op haar" 42sten verjaardag de Vereeniging werd op 1 December 1881 'op gericht gaf de Leidsche Dilettantenclub' Zaterdagavond een uitvoering in de groote zaal van „Zomerzorg" Hoewel er ongeveer driehonderd programma's, tevens toegangs bewijzen, waren uitgegeven, was bij den aanvang de zaal slechts ten halve bezet, Later kwamen er nog gestadig bezoekers bij en toen het uur van het bal naderde, was zij geheel vol geloopen. Een laakbare gewoonte, welke door den voorzitter, den lieer Joh. W. Harting, in zijn openingswoord terecht werd gedisqualifi- seerd. De aanwezigen konden het echter .niet helpen. Het welkom, hun toegeroepen, werd er des le hartelijker door. De Voorzit ter herinnerde er tevens aan, dat de Ver eeniging juist den 42sten verjaardag van avond kon viertjn. Hij zelf was al ruim twin tig jaar lid. Eerstdaags zullen in een her- inneringsgeschriftje eenige bijzonderheden uit het leven der Vereeniging worden gege ven Het wordl door de overheid aan Ver eenigingen als deze steeds moeilijker ge maakt,, zeide spr. Om de kosten, ongeveer f 100, te dekken, heeft het bestuur een kteine entree moeten vragen; met stedelijke belas ting inbegrepen, f 0.35. En nu werd spr. bij den hoofdinspecteur van politie ontboden, om aan te hooren, dat geen bal na gegeven mocht worden. Later werd dit nog wel toe gestaan, doch alleen voor leden en dona teurs Spr. wist zich te herinneren, dat in de Stadszaal bij een uitvoering wel niet- leden aan het bal mochten deelnemen, om dat, zoo het heettede Stadszaal een ge meente-gebouw is. Spr. noemde dit meten met twee maten en hij wilde met andere Vereenigingen een verzoek tot den Gemeen teraad richten om de desbetreffende veror dening te wijzigen. Effect sorteeren doet zij toch niet, omdat zij gemakkelijk valt te ont duiken. Zoo heeft het bestuur alle aanwezigen, niel-leden of- donateurs van 1 December tot 1 Januari donateuar gemaakt en daarvoor bij den ingang een gedrukt bewijs afgegeven. Het kost nietswie daarin echter aanleiding vindt oin een echt donateur of donalrice te worden, verzocht hij in den loop van den avond zich bij de bestuurstafel aan te mel den. Met den wensch1, dat de aanwezigen een aangenamen avond zouden hebben, ver klaarde hij daarna den avond geopend, waarop een hartelijk applaus volgde. Nadat de muziek zich vervolgens nog eens Bad laten hooren, werd opgevoerd een drama In één bedrijf door Henri 't Sas, ge titeld: „Zonde", waarin de oude, bekende spelers en speelsters, de heer A. de Water en de dames Leget—Nieboer en Harting Van Weeren optraden, benevens mevrouw KrampKettenis, d'e wij niet eer op de planken zagen, en de heer N. Optendrees. Gemakkelijk was dit sluk, waarin een goede strékking zit, niet. Het werd, in aanmerking genomen, dat het dilettanten waren, die het vertolkten, goed gespeeld. Het publiek bleef van het begin tot het einde in spanning en riep de spelers aan het slot eenige malen terug. Het tweede stukja: „Hannes wordt inge kwartierd", een kluchtspel van J. J. Rent meester, waarin dezelfde spelers optraden, met uilzondering van dén heer Optendrees, werd al bijzonder vlot gespeeld. Hier waren het best de heer A. de Dater, die voor de in gekwartierde infanterist speelde en mevrouw „LegetNieboer, die de rol van dienstbode op uitnemende wijze vertolkte. Mevrouw HartingVan Weeren speelde haar rol ook vlot; zij belooft een goede kracht te wor den voor de Club, die aan jonge krachten wel behoefte heeft. Na de pauze werden wij nog vergast op het bekende blijspel van H. A. van den Stempel, getiteld: „Verliefd op Mevrouw", waarin de heer H. de Water, die in het tweede stukje een meer ondergeschikte rol vervulde met de dames Leget en Harting de hoofdrollen vervulde. Ook dit blijspel bracht de aanwezigen in een recht vroolijke stemming. De grimage was bij Cebrs. Van der Pijl weder in goede handen. Het is voor de 42-jarige Vereeniging een goede verjaaravond geweest, waarvoor de talrijke bezoekers haar erkentelijk zullen zijn. Het na de uitvoering gehouden bal, onder leiding van den heer P, Mazurel Jr., was zeer geanimeerd, De voorzitter van het Pilgrlm-FatEers- Genootschap, alhier, prof. dr. H. M. van Ne3, Is benoemd tot eerelid der Société de i'Histoire du Protestantisme franyais, te Parijs. De heer J. Brants, alhier, is in Den Haag geslaagd voor hel notarieel examen, derde gedeelte. In Den Haag is geslaagd voor 1ste stuurman, groote stoomvaart, de heer H. J. Hageman, alhier. Gisteravond heeft prof. dr. H. M. van Nes, van hier, een vriend en studiegenoot van den overleden Zendingsdireoto1' dr. J. j BINNENLAND. Rapport en advies ven de Nederlandsche Bonk inzake den Postchèqne- en Giro-dieu Het vooilooplg verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Financiën voor 1924. De Staatscommissie-pacht heelt haai werkzaamheden beëindigd. Vervroegd pensioen of wachtgeld ran vierhonderd men bij de Posterijen en f j.'e- grafie, ingaande 1 Maart a.a. Branden te Amsterdam en te Waalwijk. Moord te Einhoven BUITENLAND Amerika doet officieel niet mee een de commissies, door de Commissie van Herstel te vormen. Het nienwe Dnitsche\abinet Marx schijnt den Rijksdag te mogen ontbinden bij het nief bereiken van een meerderheid. Frankrijk's inschikkelijkheid In het be zette gebied. Italië slnit een handelsverdrag met sovjel- Rnsland en heeft geen bezwaar tegen een de Inre-erkenning van de sovjet-regeericg. Groote overstrooming in Italië. De binneclandsche politiek in Frankrijk veroorzaakt sponning. W. Gunning, in de Zendingsschool te Oegsf- geest voor de studenten der School een lezing houden over Leven en arbeid van don Zendingsdirector dr. J. W. Gunning". Gisteren werd herdacht liet 2G-jarig ju bileum van den dansonderwijzer A. G. van Leeuwen. In diens woning prijkte een schat van bloemen. Bezoek brachten gisteravond leerlingen van hier, uit Aalsmeer, Alphen, Rijpwetering, Stompwijk, Voorhout, War mond en Zoeterwoude. Ongeveer te acht uur opende de heer D. Loos, uit Alphon, de bijeenkomst en felici teerde den jubilaris. De lieer J. C. Spaargaren, uit Aalsmeer, sprak de jubilaris en ook zijn vrouw en kin deren toe, en overhandigde hem namens de leerlingen een cadeau. De jubilaris betuigde zijn dank voor woor den en geschenk. Daarna was men nog eeni gen tijd gezellig onder dans, zang en voor drachten bijeen. Door den bouwkundige M. C. van Slra- ten, te Leiderdorp, werd Zaterdagnamiddag voor zijn principaal in het café-reslaurant „Zomerzorg", alhier, aanbesteed het bou wen van zes woonhuizen op een terrein nabij den Rijnsburgerweg, alhier. Er waren ingekomen vier inschrijvingen en wel van fl C. Ooiterom, Warmond, f 49.700 K. Ende. Co., Waddingsveen, f 47.791 W. Splin ter Zn., te Leiden, f 44.275, en L. Dewort en J. II. Ouwerkerk, te 's-Gravenhage, f 33 245. In de vergadering van aandeelhouders der Hanzebank in het Bisdom Haarlem, welke in den loop der vorige week gehouden is, werd aan het bcsluur in overweging ge geven een vertrouwenscommissie te benoe men, samen le stellen uit aandeelhouders en beleggers, welke commissie naar de mcening der Voorstellers, veel zou kunnen bijdragen tot de bevestiging en de hernieuwing van het vertrouwen, dat begrijpelijkerwijze aan. den invloed van de moeilijkheden der beide an dere Hanze-bankpn niet ontkomen is. De Raad van Commissarissen heeft verga derd en zich op het standpunt gesteld, dut aan alle redelijke verzoeken van aandeel houders sfeeds is te gemoet gekomen, en dat geen enkel bezwaar bestaat om ook dezen wensch volledig in te willigen. Met algemeene 6temmen werd dan ook besloten aan de z.g. „Kleine Commusic" op to dragen, om in overleg met hel'ÏIoofdb:'- sluur van de Hanze de spoedigst mogelijke samenstelling van zulk een vertrouwens commissie te bevorderen, terwijl reeds po gingen zijn beproefd om een der meest hoog staande en invloedrijke figuren uit de Ka tholieke beweging tot het onpartijdig voor zitterschap te animeeren. Aan de organen van de Bank is bereids opdracht gegeven, aan deze Commissie, waarvan men de samenstelling binnenkort hoopt le publiceeren, alle inlichtingen en ge gevens te verstrekken; welke gevraagd zul len worden. Voor 'de noodlijdende kinderen in Duilschland zal heden en morgen (Dinsdag) een bazaar gehouden worden ten huize van mevr. prof. Nieuwenhuis. Jan-van-Goyen-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1