li verkeerde Schoenen. No. 19550. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 November. Derde Blad. Anno 1923a LICHT i BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETOH. Lichtl Wat is Licht? O, diepten der zeeën, en gij, O aarde, o antwoord mij. Wat is Licht (Jan van Beers). Lezer, weet gij wat het zeggen wil om blind te zijn? Neen, gij weet het niet. Gij hebt er geen besef van, geen schaduw van begrip. Gij hebt het druk nietwaar. Er is zooveel ellendemen raakt afgestompt... men kan niet van u verwachten, dat gij schei maar uitl Ik weet alles, wat gij zeg gen wilt, al bij voorbaat. Het leven is druk en overvuld voorwaar; de beslommeringen zijn vele en de zorgen niet minder. Voor de één werkelijk, voor den ander fictief en voor beiden even zwaar te dragen. Maar, de nooden van uw medemenschen zijn steeds om u of gij ze wilt zien of niet; zij vormen het onzichtbaar stramien, waar- jop ook uw leven geborduurd is en dat met al zijn vèr-strekkende mogelijkheden onver brekelijk verbonden is met uw eigen levens- pfeer. Ja zeker, ook met u. 1 Lezer, weet gij wat het zeggen wil om blind te zijn? Hoort gij wel wat ik zeg? Blind!! De natuurlijke in-geboren neiging, de zucht naar zelf-behoud zal u aanstonds doen zeggen: „Ja, natuurlijk, dat is heel naar, maar In dat maarzit het 'm nu juist. ilaar.gij wilt er liever niet over hooren, maar.zoo iets is te akelig, om er lang bij stil te staan. Maar.daar hebt gij toch niets mee te maken.... als gij nu rustig aan uw tafel zit met uw kopje thee en uw krant, och toe, doe eens even uw oogen dicht eventjes maar.zóó, alle twee stijf dicht, hoor! En houdt ze nu eens vijf volle minu ten zoo heel stijf toeEn denk dan eens, verbeeld u dan eens, dat het voorgoed is, voor altijd, voor de heele verdere rest van uw leven.Dat gij al de lieve vertrouwde dingen nooit meer zult zien, dat gij nooit meer de gelaatstrekken zult kunnen onder scheiden van hen, die u lief zijn; dat gij het mollige kleine ding, dat in zijn wiegje spar telt, nooit zult zien opgroeien tot een man, dat gij niet in slaat zijt angst, zorg en pijn af te lezen van een dierbaar gelaat.dat heel de wondere looverpracht van de na tuur voor u niet meer bestaat Weguitvoor altijd in het don ker en alleen, zoo hopeloos, zoo vreeselijk alléén. Beseft gij dat? En voelt gij niet dien aanstormenden verslikkenden angst, alleen nog maar bij het idee, dat u dit zou kunnen overkomen? De blinden zijn alleen in het donker. Wat Voor u een booze droom is, is voor hen wer- - kelijkheid. Zijn wij niet eigenlijk ook blind? Schuldig blind voor den nood van hen, aan wie wij zooveel hebben goed te maken? En als wij geven, aan hulp en steun, aan goed, maar bovenal aan geld, alles wat wij te missen hebben, dan is het nog maar zoo'n héél, heel bitter klein beetje wat wij afdoen yan onze schuld. Wat! alweer geld geven? Alweer gebedel! Gebedel! Neen, heelemaal niet. Ik bedel niet. Ik help u alleen maar even herinneren, dat gij 6, zoo graag geeft. En, nietwaar, in deze 'dagen van wel Is waar gedempte feest vreugde, van winkelen en kóópen, och, een paar kwartjes meer of minder, dat zult gij niet merken. Toe, koop liever die handschoe nen van f 2.90 in plaats van dat andere paar yan f 3.50 en gelooft gij niet, dat uw jon gen even blij is met een blokkendoos van f 1.50 in plaats van die grootere van f2.50? Op een heelen boel cadeautjes kunt gij wel een paar dubbeltjes uitsparen. Gij zult er geen minder prettigen St. Nicolaasavond door hebben en de blinden hebben ook wat. Ja, dat is eigenlijk wel zoo, zegt gij. Ik zal morgen. Neen, och toe, niet morgen; dan gebeurt bet immers toch weer niet! Doe het nu da delijk, nu meteen eventjes. Wat u doen moet? Ik zal het u vertel len: Maandag 3 December, is er een uitvoering ten bate van „De Verceniging tot r/erbetering van het Lot der Blinden" in „Zomerzorg", van 8 tot 10. Hel programma vermeldt allerlei aantrekkelijkheden: Een St. Nicolaas-canlate (gecomponeerd door een bijna blinde) met verschijnen in hoogst eigen persoon van den Bisschop. (Zwarte Piet is verhinderd, die heelt de griep of wat an ders!), liedjes, mandolinespel, een operette, een kleppermarsch, enz. enz. Voor één onnoozel kwartje krijgt u een kaart. Het is immers niet de moeite waard en gij helpt met uw kwartje o zoo veell De kaarten zijn verkrijgbaar én bij mej. Van Itallie (Plantage 14), die zich gaarne bereid heeft verklaard, den stroom van kwartjes in ontvangst te nemen, én op den avond zelf in „Zomerzorg". Hoeveel kwartjes zendt gij ons vanavond? Het totaal wordt in dit blad bekend ge maakt. Laten wij ons niet voor elkaar behoeven te schamen I De Kabinetscrisis. Do Kamer van Koophandel voor Maas tricht en Omstreken heeft een brief gezon den aan jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, waarin zij hot gewenscht verklaart ten aanzien van de aangelegenheden, wel ke deel zullen uitmaken van het program van het door dezen te vormen kabinet zijn aandacht te vestigen op de urgentie van oen spoedige uitvoering der bij de wet van 28 Juli vastgestelde kanaalplannen in Z.- Limburg, in verband met de in uitvoering zijnde Maaskanalisatie. Onze correspondent te'Alphen meldt ons Naar aanleiding van berichten, als zou onze burgemeester worden aangezocht als Minister van Koloniën, kunnen wij mede- deelen, dat hij, gehoord wat hij zei in de gis teren gehouden Raadsvergadering, zich voor de candidatuur als Minister niet zal be schikbaar stellen. De Indische begrooting. Verschenen is het Voorloopig Verslag op de Indische Begrooting. Verscheidene leden wenschten te verkla ren dat zij het aflrcden van den demission- •nairen Minister niet zouden betreuren, om dat die Minister gedurende zijn bewind geen blijk heeft gegeven van een democra tische opvatting en de politieke en econo mische ontwikkeling van Indië niet op de juiste wijze heeft geleid en bevorderd. De groote staatkundige hervormingen, waaraan Indië behoefte heeft, zijn niet tot stand ge komen. De Minister zou geen weerstand geboden hebben aan de invloeden, die in reactionnaire richting werken. Zij vestigden bijzonder de aandacht op het Regeerings- beleid met betrekking tot de bodemschatten van Indië, al wilden zij den Minister den lof niet onbhouden voor zijn houding, in den strijd over de Indische belastingen te genover de Europeesche ondernemers aan genomen. Vele leden erkenden met waar deering, dat gestreefd wordt naar vermin dering van 's lands uitgaven en dat een be langrijke schrede is gedaan in de richting van herstel van het budgetair evenwicht. Intussehen waren zij van oordeel, dat de begrooting slechts bij oppervlakkige be schouwing een gunstigen indruk maakt; het jaar 1922 blijkt echter een zeer ongunstig jaar te* zijn geweest Immers de ontvang sten uit de inkomstenbelasting en uit de O. W.-belasting zijn zeer toevallige baten, zonder welke hel tekort op den gewonen dienst niet 15.6 millioen, maar 205 millioen zou zijn geweest. Verscheidene leden meenden, dat de in de financieele nota der Indische regeering een veel minder gunstig beeld geven dan die ln de Indische begrooting en vroegen daarover opheldering. Eenige leden waarschuwden de Regeer ring er tegen om bij voonhaa/b te rekenen op de wederopleving van het bedrijfsleven. Die .wederopleving" took heeft niet kun nen beletten, dat do Indisch© gulden is gedaald tot 96^. Vele leden hadden den indruk dat de be zuinigingen-incidenteel en stelselloos rijn. Zij vroegen of de bezuinigingscommissio naar een vast plan werkt en welk plan dit was. Van een ingrijpende bezuiniging op het geheel der uitgaven van 's lands huishouding hadden deze leden tot dusver re nog weinig gemerkt. Zeer vele leden ezen op de noodzake lijkheid van eein reorganisatie van de landsdiensten, ten einde tot vereenvoudi ging van de administratieve werkzaamhe den te geraken. Men kwam er tegen op, dat de Regee ring weer haar toevlucht wil nemen tot verhooging van deai belastingdruk. Eenige leden verklaarden zeer onaange naam getroffen te zijn door de wijzov waar op de heer Treub het beleid van do Indi sche regeering heeft besproken, en verschei dene leden keurden het af, dat de heer Treub aanvallen heeft ondernomen tegen sommige ambtenaren van den belasting dienst. Eenige leden verklaarden, dat zij de overbrenging van gouvernementsbediïjven in de handen van particuliere vennoot schappen in strijd met het belang van het land zouden achten. Zij wilden veeleer de Staatsbedrijven tot' grooter ontwikkeling zien gebracht.' Gevraagd werd o.a. of de indiening van een bedrijvenwet voor Indië spoedig kan worden tegemoet gezien. Ten slotte merkten verschillende leden op, dat de aorg voor do geestelijke belan gen der bevolking niet mag worden ver waarloosd. Er werd nog betoogd, dat het uitbreken van de spoorwegstaking door de Indische regeering bevorderd al's gevolg van de ja renlange miskenning van gerechtvaardig de grieven van heb personeel. Ook konden deze leden zich niet vereenigen met de houding, door de Regeerirrg on haar verte genwoordigers aangenomen tegenover het Verbond van Landsdienaren en tegenover do Ond'erofficiorsvorconigmg ,,Ons aller Belang." Algemeen was men len zeersle verontrust door de in den laatsten lijd herhaaldelijk voorkomende berichten omlrcnt door amb tenaren in Indië gepleegde fraude. Met recht kan worden gesproken van een golf van corruptie, die over het land is verbreid. Men zou gaarne uitvoerig worden ingelicht, of behoorlijke controle op het financieel be heer heeft plaats gehad. In het bijzonder sprak men algemeen zijn verontwaardiging uit over de corruptie, die zich in het politie corps heeft geopenbaard. Algemeen werd er gevraagd, hoe het mogelijk was, dat per sonen van zoo minderwaardig gehalte wer den uitgezonden. Men achtte den Minister dan ook mede verantwoordelijk voor de ontstane wantoe standen. Voorts zou men gaarne vernemen, welke de voornemens der Regeering zijn ten aan zien van de regeling van salarissen, duurte- toeslagen en pensioenen. Bijzondere aan dacht werd gevraagd voor den toestand der gepensionneerde Indische militairen, welke dringend verbetering vraagt. Gevraagd werd, hoe groot de kosten zul len zijn van het aanschaffen en onderhou den van een wapen, dat geschikt is voor de handhaving der neutraliteit. Eenige leden vroegen, hoe de Minister denkt over de door, den Volksraad aangenomen motie, strek kende tot invoering van een Indische staats loterij. Enkele ledeh drongen aan op de invoe ring van een eigen muntwezen voor Ned.- Indië en op do oprichting van een munt- fabriek aldaar. Verscheidene leden betreurden het, dat do bezuiniging ook groote nadeelen mee brengt voor het onderwijs en de volksont wikkeling. De plannen tot uitbreiding van het M. O. schijnen van de baan te zijn. Het Europeesch L. O., het inlandsche volks onderwijs, het vakonderwijs voor inlanders krijgen niet wat daarvoor zou behooren te worden besteed. Deze bezuinigingen zullen in de toekomst nadeelige gevolgen hebben. De uitbreiding van het Hollandsch-Chi- neesch en Hollandsch-Inlandsch onderwijs geschiedt ten koste van het andere onder wijs. De bezuiniging op het algemeen we genplan op Java werd ook betreurd. Inlichtingen werden gevraagd over de er varing, opgedaan met het Malabastation voor draadlooze telegrafie en het stelsel-De Groot. Men vroeg of het juist is, dat met het station te Koolwijk geen bevredigende samenwerking is verkregen. Verscheidene leden hadden er bezwaar tegen, dat gerekend is op een zuivere bate uit het nieuw in te voeren statistiekrecht van 3 millioen. De heffing zal aanleiding geven tot een betrekkelijk belangrijke uit breiding van de staatszaak. Deze leden drongen aan op een zoo eenvoudig moge lijken opzet en op een vermindering van de heffing lot 1 pet., zooals in Nederland. Spoorweg AlphenGoudaWaddinxveen. Men weet, dat Gemeenteraad en Dage- lijksch Bestuur van Waddinxveen bij Re geering en Volksvertegenwoordiging den in druk trachten te wekken, als zou de aanleg van den spoorweg AlphenGouda voor Waddinxveen en het Rijk, zoolang de om standigheden zich niet wijzigen, onge- wenscht zijn en beproeven hiervoor alle mogelijke motieven bijeen te brengen om dit doel te bereiken. Dit strookt echter niet met het inzicht van de industrieelen en landbouwers van Waddinxveen. Hiervan geeft blijk een ver klaring met de onderteekeningen van de vol gende firma's of personen: N. V. Stoommeu- belfabriek v.h Modderkolk en Dijs; A. van der Loo en Zonen, meubelfabrikanten; G. P. Broer, amandelspijsfabrikant N. V. Fabrie ken Waddinxveen tot vervaardiging van Woning-, Kantoor- en Schoolmeubelen v.h. A. Kempkes en Co.; fa. v Sckaïk en Berg huis; firma P, W. de Beun en Co.; II. J. Jongenburger; N. V. Papierfabriek de Schoo- ne Haas, voorheen A. W. van Lange; N. V. Houthandel voorheen J. en G. Alblas, Ned. Fabriek voor Molenbouw; N. V. Houthan del v.h. Schwartz en Verzijden; M. Heij- koop J.Fzn.; G. W. G. van Dort Kroon; Jac. Hopman; J. van Leeuwen, en N. V. Wad- dinxveensche Stoom Meubel- en Houtwaren- fabriek v.h. D. Bremer Jzn., welke toegezon den is aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Waterstaat en Financiën, aan de leden der Eerste en der Tweede Kamer, de direclio der Nederlandsche Spoorwegen en de Kamer van Koophandel te Gouda. Daarin lezen wij: Ondergeleekenden verklaren wel degelijk prijs te stellen op bovengenoemden spoor weg zij het dan ook zonder spoorwegha ven en gelooven, dat deze spoorweg ook van Waddinxveen zelf zeer zeker profijt zal trekken. Meermalen wordt thans scheepsgelegenheid of vrachtauto gebezigd, omdat de spoorwegstations te ver verwij derd Zijn. In verband met de verklaring van B. en W., dat reeds een meubelfabrikant begon nen is zijn goederen door geheel Nederland per vrachtauto te vervoereïi, hetwelk mede zou moeten dienen, om het overbodige van den spoorweg te doen uitkomen, is het niet onvermakelijk te verklaren, dat deze fabri kant noodgedwongen dit vervoer bezigt om een verbinding le hebben tusschen zijn fa briek en de stations Gouda en Zevenhuizen- Moercapelle. De autobusverbindingen voor personenvervoer zijn eveneens voor den nood; middelen, welke gebrekkig zijn en met angst gebruikt worden, om het uit den tijd zijnde stoomboolverkeer te kunnen uit schakelen, welke laatstgenoemd middel van vervoer ook door B. en W. aangeprezen wordt. Bovendien zijn de autobussen niet bedrijf^eker, terwijl de dienst geheel af hangt van particuliere ondernemers. De door B. en W. genoemde autobusdienst Bos koopAlphen v.v. is bijv. weer vervallen. Wat Waddinxveen als industrie- en land bouwcentrum noodig heeft, is de ligging aan een bedrijfszeker, modern personen- en goe derenverkeer, hetwelk nog altijd de spoor weg is. Waddinxveen, dat in het hartje van Holland ligt, te midden van de vier groote 9leden, zal met zulk een aansluiting ten zeerste gebaat zijn. Alle belanghebbende ge meenten, behalve het bestuur van Wad dinxveen, zien dit duidelijk in en het zij onze handelsvrienden buiten Waddinxveen gezegd: Hier dekt de vlag de lading niet. Het hoofdmotief om den aanleg op te schorten, in verband met de huidige tijds omstandigheden, is op z'n zachtst uitgedrukt zeer zwak. Den aanleg van een spoorweg, waartoe reeds lang geleden besloten is en waarvan het begin en het gereedkomen een tiental jaren verschillen, in verband te brengen met een tijdelijke depressie, zij het dan ook een ernstige, maar in ieder geval van voorbij gaanden aard, getuigt niet van Hollandschen moed en handelszin. De spoorweg kost de gemeente Waddinxveen f50.000; hiervoor krijgt ze een spoorlijn met een station en een aansluiting aan een dicht spoorwegnet. Een minimum van kos ten voor zulk een productieve zaak, te meer als deze gelden verstandig over een aantal jaren worden verdeeld. Al zijn het nu jaren v^n daling en tegenslag, nu toch is hot de tijd zich toe te rusten met middelen om de komende gezonde concurrentie met succes het hoofd te bieden. Het Dageli]ksch Bestuur achtte het ook zijn plicht de Regeering op het onverant woordelijke van haar stap te wijzen, doon den aanleg zijn gewonen voortgang te doen hebben. Vooropstellende dat de Regeering zelf haar plicht zal weten, lijkt het ons toch van algemeen standpunt het juiste, dat een spoorwegnet meer kans op succes biedt in- dien het uitgebreid is en aan de grootst mo" gelijke vervoereischen voldoet, zoodat del vraag naar andere vervoersmogelijkheden vanzelf achterwege blijft, dan anderszins* Het niet rendeeren der spoorwegen hoeft; trouwens een andere oorzaak. Het spoedig tot-stand-komen van den spoorweg zou niet alleen in een lang ge* voelde behoefle in de toekomst voorzien, maar ook heden een middel zijn om del werkloosheid te bestrijden. ALPHEN. Gemeenteraad, Vergadering van Dinsdag 29 Nov. nam'4 2 uur. Voorz. de burgemeester dr. H. J„ Lovinck. Secretaris do heer K. Salverda.i Aanwezig alle leden met uitzondering varr den heer Coc-x, die bericht van verhindering heeft gezonden. De notulen der vorige ver gadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Van Ged. St. zijn goedgekeurd terug ont vangen een raadsbesluit van 2 Oct. tot ver gunning van straataanleg aan den heer P., J. Oosthoek to Den Haag; twee wijzigingen in do gemeentebegrooting dienst 1923; ver koop van twee perceelen bouwgrond aan de Pr. Hendrikstraat aan de heeren P. Ouda nes en G. Wcyers. Schrijven van B. en W. van Gouda on* adhaesio betuiging op het adres ter bespoe diging omtrent den aanleg van den spoor weg GoudaAJphen a. d. Rijn. De gemeenterekening over 1920 wordt! vastgesteld. Betreffende het drinkwateronderzoek luidö het proces-verbaal, dat de scheikundige zeel) goed, de bacteriologische samenstelling uit stekend is bovonden. Schrijven van het Dag. Bestuur van Bos koop, dat dit adhaesie betuigt op het adretf dezer gemeente, gericht aan Ged. St. ter; bespoediging van het besluit tot verbreedingj van het Jaagpad. De uitkeeringen. ingevolge het werkloozeii- besluit hebben in de maand October bedra gen f599.64. Het jaarverslag over 1922 van de gezoxi- heidscommissie is voor de leden in druk ver schenen. Schrijven van de heeren R. v. d., Berg, ds. Maanen, dat zij hunne benoeming als leden der commissie van toezicht op het. Middelbaar Onderwijs aannemen. Eenzelfde schrijven van den heer Verweij uit Hoornaar, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de school aan den Oudhoorn; schcn weg, aanneemt. Over een verzoek der vereeniging tot be vordering van Chr. belangen om een sub sidie voor hare bewaarschool van f 5 peil leerling en eenzelfde verzoek van de Nuts- bewaarschool h f 8 per leerling wordt beslo ten deze te behandelen bij den desbetref- fenden post van do begrooting. Een adres van de bewonrs der Aarkadef om bestrating van dezen weg, zal eveneens bij de begrooting worden behandeld. Een verzoek van do Holl. Vereen. Hefi Groene Kruis afd. Alphen a. d. Rijn, onl beschikbaarstelling v. bouwterroin bestemd voor den bouw van een. eigen huis, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Een tweetal adressen van de ouders defl schoolgaande kinderen op de school Raad- huisstr. en Schoolstraat, houdende verzoek! om onthouding van goedkeuring op het voor stel van B. en W. tot stichting van eeiï nieuwe openb. school, wordt door den secre taris voorgelezen. Het voorstel der commissie voor het ont werpen van strafverordeningen tot wijziging van de algem. politieverord. wordt z.h.stj aangenomen. Op voorstel van. den heer v. Dijk wordt Naar hel Engelsch,.door BERTA RUCK. (Nadruk verboden)). 71) ,,Ik ook", voegde ik er bij. ,,En ik lieb haar ook dingen terug te zenden', Ik her- annerae mij die gedwongen geleende za ken: de tasoh, de kleeren; ,,ik zal zo terug zenden, eocdra wij ik in Engeland terug ben Daarna heb ik een verwarde herinne ring van afocheid-nemen; een glinstering van tanden, een prachtige buiging van dén acteur een gemompelde spijtbetuiging van kapitein Meredith ,,in oorlogstijd mocht hij hem zelfs nog geen glas Ver mouth aanbieden" nog eens een glimlach je en eindelijk, voordat kapitein Meredith onzen vriend in de hal zag gaan, een plech tig: „Ma-g ik zca vrij zijn mijn groeten te verzoeken aan Sir Richard, en Lady Meredith en hun zeggen hoe ontzettend het mij speet hen niet thuis te vinden..." ,,0, dank u hartelijk, ik zal bet hun "overbrengen, zoodra zij komen theedrin ken..." Dit, de laatste woorden zeer duidelijk, hoorde ik kapitein Meredith in de hal zeg gen. Hij vergunde mr. Arthur Harrison dus hoen te gaan onder den indruk, dat Lady Meredith en Sir Richard nog te Parijs, nog hier waren! Juist, toen ik hier over daoht^ kwam kel* pitein Meredith weer binnen. .En de vol gende vijf minuten was deze jonge man, dien Ik eltijdi op^ één keer na zoo be daard, zoo geheel in ovenwicht gezien had volkomen malIk kan -het niet anders uitdrukken. Want hij kwam dansende de kamer in. Dat deed hij bepaald. Hij dansto een two-step, ondanks zijn beetje kreupel been, de geheele lengte van de vpprkamer af en zong, al dansende, het wijsje: „Wanneer het Angelus-klokje klept... „Tum-ty tumijty tum-ty turn „Tum, turn, tum.'i Hij bleef tegenover mij staan op de plek, waar ik in verbijstering van mijn stoel was opgestaan, en een oogenblik dacht ik, dat hij mij als zijn dame in dat dwaze springen zou meetrekken. Hij stak mij rijn beide handen toe! Met een zoTgeloozo, juichende stem vroeg hij: „Wilt u {mij geen liand geven? Toe! Iemands hand moet ik hebben!" Weifelend, stak ik mijn hand dus uit. Hij greep die in zijn beide handen, drukte ze stijf, haal de diep adem en liet mijn hand weer los* „Dat is beter!"- riep hij uit. „Tk zeg; ik zeg; Miss Whitelands..." „Ja?" Ik aarzelde, en was blij, dat wij alleen in de kamer waren. Als er iemand was binnen gekomen, zou hij het een heel raerkwoardike scène gevonden hebben; de jonge Engelsohe officier zoo opgewonden er uitziende en pratende of hij pas van een lunch vóór den oorLog kwam, het Engel- sche meisje hem aanstarende alsof zij een predikster van de geheelonthouding was! Ik lachte een beetje lomp, toen ik zei: „Wat is er?" „Het uitstel of vrijspraak van een vonnis?!" verkloarde hij onverwacht* „He mel jal" En toen barstte hij los in een onbedaar lijke lachbui. Precies dezelfde hartelijke,, yroolijke ladh van. rijn vader. Ik keek hem aan, terwijl hij schudde van vroolijkheid, naast dien spiegel, waar hij zoo rotsvast had gestaan gedurende dat gesprek met Miss Vera's mam Nog steeds lachende, greep de jonge man een van de donkerroode gordijnen hij begroef er rijn gezicht in, zijn heele zwarte hoofd. Eindelijk hijgend en zichzelf schuddend, kwam hij er uit te voorschijn; en bedaarde een weinig. „U moet denken, dat ik dol geworden benzoo verontschuldigde hij zich. „Ik was imijn hoofd ook een oogenblik kwijt. Heel gek van mij..." Hij trok zijn riem recht, lachte weer eventjes heel verrukt en barstte opnieuw vroolijk los. „Hoorde u mij dien onbetaalbaren, dien mijnheer Harrison, zooi plechtig als een rechter bestraffen?" vroeg hij hijgend van het lachen, ,,'t Was veel erger dan zich ernstig te moeten houden in eon kerk, als je voelt, idat je over een minuut zult los barsten. Ik zal zoo aanstonds wel weer bedaard rijn... Wilt u mij nog eens een hand geven, 'Miss Whitelands? Dat zal mij goed doen. Dank u. Nu ben ik waar lijk weer bedaard. Kijk maar 1" Ik keek hem aan en het 6checn wel of ik rijn gezicht nooit te voren gezien had. Zoo veranderd! Zoo veel jonger 1 Zoo vroo lijk 1 Het was of een zware last hem van de schouders was genomen. En nu begon iik te beseffen hoe zwaar die last hem had gedrukt. Dat overhaaste huwelijk van een jongen man, wiens ijdelheid en wiens hart beide pijnlijk waren aangedaan, dat bespot telijke, heethoofdige huwelijk, in een onbe suisd oogenblik aangegaanl Ach, ik geloof werkelijk, dat hij al spijt had er in geloo- pen te zijn voordat 'hij de bruid aan de deur van het bureku van den burgerlijken stand had verlaten 1 Het was geen huwe lijk geweest; neen, maar wel het vooruit zicht van stalen ketenen. Deze waren dien middag verbrijzeld bij het hooren van die tijding. Hij was vrij. Dat bewustzijn bad hem bijna krankzinnig gemaakt. Dat zag ik, en ik begreep hoe veel meer er verbor gen was achter die dolle vroolijkheid en verlichting. Een herroeping van een vonnis? Ach, had ik niet reeds tot mijzelf gezegd, dat dezo jonge man onmogelijk van dat meisje ge houden had? Dat wist ik zeker. Nu wat bedaarder, maar nog steeds met die schittering van zwarte «diamanten in zijn oogen, zeide kapitein Meredith: „Luister eens, Miss Whitelands. Wij hebben dade lijk iets met elkaar af te spreken." „Neon, niet dadelijk. Wacht nog even.'2 Want daar was mij juist de eerste hel dere gedachte ingevallen, die ik had ge had sedert het lezen van dien oprienba- renden brief. Aan Pliilippa moest de heele waarheid verteld worden. Philippa, die hem letter lijk aanbad, moest weten, dat George nu t-ooh niet getrouwd was. Ik liep zoo hard als ik kon naar de kleur. „Ik moet even voor iets zorgen", zei ik en niettegenstaande hij met rijn kreupele been snel achter mij aan liep, niettegen staande hij nog eens herhaalde: „Het is werkelijk iets, dat ik li hoog noodig zeg gen moet", ik schudde het hooéd. ..Ik zal het later wel hooren", zei ik ge-> ngiteerd. f,U weet niet hoe gewichtig het isl" Ik schudde weder het hoofd en zag hem in zijn mistroostig vragend gelaat. „Ik zal er later voor terugkomen", beloofde ik. Tk moest alles doen op dat oogenblik van heni af to komen„Maar nu inoet u heengaan* Ik moet iemand telefonecren." Ik zag, dat zijn ongeduld plaats maaktd voor bezorgdheid en eohrik. Toein kwam weder het masker van een gelaat zonder, uitdrukking voor den «dageen maüor,; waarvan ik niet weet wat ej* achter verbor» gen is. „Dan zal ik u hier komen bezooken'% zei hij. „Hoe laat mag ik komen? Wilt u zoo straks met mij lunchen?" „Neen, neen. Dan ben ik zeker nog niefl klaar. Ik meen, neen, dank u/; „Later dan... vanavond?" Hij sprak haastig: „Kunt u mij niet eefl wachten Ach toe 1 Zal ik om drie uur ko men?" „Neen, dan ben ik zeker nog niet klaar* Om vijf uur misschien." „Vier uur. Ik zal can vier uur hier rijm, Om vier uur zal ik hier op u wachten. „Ik kan niets vast baloven." En ik lieg naar de telefoon. Het was een gelukje, dat ik het nummer te Passy dadelijk te weten kwam. Het waa een gelukje, dat Philippa zelve aan de te lefoon kwam en mijn stamelend, ademloos verzoek met haar duidelijke bedaarde etenjj beantwoordde. „Ja, het is Miss Tracey, die met u spreekt. Wie is het?" Toen wat sneller herhaalde zij.„Wie ia het? Mevrouw George Meredith." „Neen, neen, dat wil zeggen... ik bert! het, Rose. Ik wou u dadelijk spreken, PfaL lippa", riep ik. „Ik heb immers gezegd, dat' ik komen zou zoodva er iets te vertellen wa-s. Hoort ge mij? Welnu, nu is cr iete.« Zeg {mij waar ik je ppreken kan." (Wordt yervolg&X,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9