No. 19550. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 November. Tweede Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. HONGAARSCHE BRIEVEN. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER INGEZONDEN. Gesprongen Winterhanden SPORT. RECHTZAKEN. f* 0 a hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt de aanhou ding van den Tsjecho-SIuwakschen student Rudolf Schuster, 17 jaar, lang pestuur, blond haar zonder knevel, gekleed in korte bruine «overjas, lichtgroen kostuum. Hij heeft zon- Vöer vergunning zijn land verlaten en zich in gezelschap van een onbekend Nederlandsch 'koopman naar Nederland begeven met de bedoeling dienst te nemen in een vreemd leger. 7 K aar ons ter oore is geko- jpen, is~de Scheepvaartvereeniging Zuid er iinds eenige dagen toe overgegaan, haven arbeiders van buiten de stad te requiree- *en, aangezien de havenarbeiders, die bui gen do havenreserve staan en door den flOienst voor maatschappelijk hulpbetoon ge steund worden, zich, nu zij ten gevolge van de opleving in de haven, welke zich de laatste weken voordoet, maar die zeker van jjijdelijken aard zal blijken, niet in voldoend aantal melden aan de kantoren der Vereeni ging te Rotterdam oip te werk te worden ge- 'éield, (,,N. R. Crt,"). 'Aan b'oörd van de sloom- boot „Telegraaf", die in de IJselhaven, te Rotterdam, ligt, miste men Donderdag den Stoker, den 23-jarigen J. Bakslaar, uit Oud dorp. Daar zijn pet op het water drijvende iwerd gevonden, werd er door de rivierpoli tie gedregd, die het lijk van den man op haalde. Hij moet den vcrigen nacht door de vgtadheid van de loopplank gegleden zijn* Te Nieuwe r-A matei slipte 'door de gladheid van den weg ten gevolge ifler gevallen sneeuw een motorrijder, met het gevolg, dat hij met volle vaart tegen een boom opreed en dood bleef liggen. Het rij- Syiel werd vernield. De Minister heeft teken n ëii gegeven, dat hij er geen bezwaar tegen, heeft ^&t, in afwachting van een wijziging van Art. 9 van het Koninklijk Besluit van Maart (1922, Staatsblad 126, gekorven tabak in glazen potten met glazen deksel en behoor lijk van een zegel voorzien, wordt verpakt. Eriseennieuwbankbilje tv a n f40; het is aan dat van f25 gelijk; alleen $taat er in het midden van den bovenkant lèttu andere kop. En dan ia hier fylles groen, Shot aan den achterkant geel or door, wat lichtrood is, althans op den voorkant, der biljetten van f 25. In het zieke nhuis te Eoo b e n- daal werd ter verpleging opgenomen, om •$sn operatie te ondergaan, hét 9-jarig zoon tje van zekeren B., bij hetwelk bloedver giftiging was gecontateerd, als gevolg ver moedelijk van het gebruik van nieu\^ schoe ien, welke behandeld waren met een arse- iicuin-houdende kleurstof. 'Men schrijft aan het „H u s- gezin" uit Oploo: Woensdag is ingebroken in de woning van den landbouwer A. Peters, Men dwong de vtouw van P. de sleutels «over te geven van de brandkast. De dieven, waarschijnlijk drie in getal, waren voorzien fvan electrisch® zaklantaarns. De vrouw, die t© bed lag, werd belet te roepen. Haar man, 'die wegens bloedvergiftiging te Boxmeer in het ziekenhuis ligt, is secretaris van de eier- Voreeniging. Waarschijnlijk zijn de dieven met ailes goed op de hoogte geweest. Hoe veel geld gestolen is, weet de vrouw van P. niet, wijl de uitbetaling der eiergelden Sliet haar werk was. De knecht van P. is 'door een dakraam de straat op gegaan en hoeft de politie gewaarschuwd. Gedurende een lievigen "storm, die in Denemarken groote schade aanrichtte, is gisternacht ter hoogte van Stevnsklint de Nederlands--.he, te Groningen thuisbohoorende schoener „Gatharina", met een lading kunstmest op weg naar Apen- rade, gestrand. Reeds vóór de stranden werden aan boord noodseinen gegeven, welke op het land opgemerkt werden. Na veel moeite wist de reddingsboot verbinding met het schip te krijgen en de opvarenden, de kapitein, zijn vrouw, hun kind van vier maanden, de stuurman, de kok en een ma troos te redden. Ofschoon zij veel te lijden hebben gehad, geeft hun toestand geen re den tot bezorgdheid. Het schip en de lading Worden als verloren beschouwd. De beste manier. O n- derwijzer: „Wat is de beste en zekerste ma nier, orr melk te bewaren, zoodat ze niet zuur wordt?" Marietje: „Door de melk in de koe te laten, meester (Van onzen correspondent). Nadruk verboden. Het is voorloopig nog niet te vreezen, dat de inwoners van Budapest van verveling zullen sterven. De Hongaren bezitten tem perament in overvloed en zelfs in tijden van rust en kalmte weten zij gebeurtenis sen teweeg te brengen, waardoor voor die genen, die hoofdzakelijk van sensaties le ven, weer wat leven in de brouwerij komt. Doch het zou nuttiger zijn zich wat meer met ernstige dingen bezig te houden, dan de wereld in opschudding te brengen en de hoofdstad te verontrusten met nieuwe „Pulsch"-pogingen, waardoor onnoodige op winding veroorzaakt wordt. Dank zij een regeering, die op doelbewuste wijze wer kende en een ernstig streven naar econo misch herstel toonende. met de verhoudin gen in de buiteniandsche politiek rekening houdt, schrijdt men hier voorwaarts op den weg naar financieele consolidatie; zoo moet er een einde komen aan de talrijke moei lijkheden op economisch gebied en hel nog altijd op en neer gaande Hongaarsehe geld stabiel worden, opdat de handel, weer van gezond bloed doorstroomd, het zieke land Weer kan oprichten. Er zijn hier echter nog altijd elementen, die niet tot rust kunnen komen. Particuliere ondernemers op politiek gebied zou men deze gewelenlooze, tot alles in staat zijnde Condoltieri kunnen noemen, die hun bom men altijd juist dan tot ontplofting willen brengen, als in het buitenland het vertrou wen in Hongarije weer begint toe te nemen. Kort geleden toch kwam de Hongaarsehe politie op het spoor van. een wijdvertakte samenzwering, welke niets minder ten doel had dan de Beiersche z.g. nationale revo lutie naar Hongarije over le brengen, het tegenwoordige regime omver le werpen en in plaats daarvan een uiterst-rechtsche dic tatuur in te voeren van elementen, die men tot alles, behalve tot regeeren, in slaat kan achten. Als direct gevolg daarvan zou een toestand van blijvende binnenlandsche on rust, en een gewelddadige verstoring van de goede verhoudingen met het buitenland ont slaan zijn. Een afgevaardigde van de Hongaarsehe volksvertegenwoordiging, die reeds veel van zich deed spreken, Ulain geheelen, werd op heeterdaad betrapt, toen hij op reis was van Budapest naar München met een geheel uit gewerkt contract, dat nog slechts de onder- leekening van Hitier en de zijnen van noode had, in de voering van zijn jas genaaid. Dit contract was in volkomen overeenstemming opgemaakt met de plannen van HiUer. Naar het Beiersche Toorbeeld wilde men hier ter- zellderlijd een omwenteling doen plaats grijpen. Het geheele plan was reeds maan den tevoren in details uitgewerkt en voor bereid; in verband met deze aangelegen heid waren reeds verscheidene jongelieden uit Beieren, meest oud-officieren en studen ten, naar Budapest overgekomen, van val- sche paspoorten voorzien of zonder pas over de grens gekomen. Zij behoorden tot de Beiersche „Hakenkreuzler" en zouden ook hier in Hongarije een „nationale" heer schappij helpen grondvesten. Doch een der gelijk besluur zou niet anders geweest zijn dan een permanente revolutie; aan de hoop, dat in dit zwaar beproefde land, dat door zooveel noodlotslagen getrolfen werd, nog eens arbeid, orde en rust zouden kunnen bestaan, zou dan weer voor langen tijd de bodem ingeslagen zijn. De algevaardigde Ulain werd echter tijdig gearresteerd en de Beieren over de Hongaarsehe grenzen gezet. Ook dit geval bracht nog eigenaardige ver wikkelingen met zich mee. Een lid der Hongaarsehe volksvertegenwoordiging toch geniet het z.g. immuniteitsrecht. Geen over heid kan een actie tegen hem beginnen, zoo lang daartoe een parlementsbesluit geen toestemming geeft. Gelukkig echter bestond het uitzonderingsgeval van het op heeter daad betrapt zijn. Het is duidelijk, dat dit laatste hier het geval was. Toch bestreden nog eenige par lementsleden, politieke vrienden van Ulain, dit feit door de bewering, dat Ulain het slachtoffer van een „agent provocateur" zou zijn. Maar Ulain zal voor het Hongaarsehe gerechtshof moeten verschijnen, beschul digd van plannen tot oproer gesmeed te heb ben. Dit was de ééne bom, die niet ontplofte. De andere, met een groote hoeveelheid ekra- sret gevulde, werkelijke bom, werd voor de poort van het gebouw, waarin de Fransche legatie te Budapest gevestigd is, gelegd. Ook hierbij zijn zij, die de goede verhoudingen met het buitenland willen versloren en in troebel water trachten te visschen, in het spel. De ontploffing van deze bom kon even eens nog bijtijds verhinderd worden. En het is een groot geluk, dat de Fransche gezant van de correcte houding der Hongaarsehe regeering overtuigd is en hiervan ook bij de mededeeling van dit voorval aan zijn regee- ring blijk gaf. Hierboven heb ik de belangrijkste gebeur tenissen der laatste weken geschetst. Zij verzinken in het niet tegenover het ern stige streven van dit land om tot een ge zonde ontwikkeling van de toestanden te komen. De lijd'van afrekening met de orde- verstorende elementen is nu gekomen; met geweld zullen alle politieke uitwassen on derdrukt worden Eén dezer dagen vertrok van uit Buda pest de deskundigen-commïssio van den Volkenbond, die in verband met de aan Hongarije toe te kennen buiteniandsche lee ning, den economischen en financieelen toestand van het land onderzocht hebben. Op grondige wijze bestudceren deze heeren alle vraagstukken en verleenden een ieder, die bevoegd geacht kon worden zijn oordeel over den legenwoordigen tbestand uit te spreken, gehoor. Een dagelijksche werk zaamheid van 810 uur was hun, tijdens hun verblijf hier ter stede, geen zeldzaam heid en ook vele uren van hun nachtrust werden door hen hiervoor opgeofferd. Doch dit alles viel hun niet zwaar, wel aldus de banketten en feestmaaltijden, die ter hun ner eere hier werden aangeboden. De toe wijding waarmee deze heeren van den Volkenbond werkten, heeft hier allen aan genaam verrast. Waarom werkten zij met zooveel spoed? Waartoe die haast? vroeg menigeen, die niet gewend was menschen te zien werken, wanneer zij daarmee geen geld verdienen. En zag dan, hoe men rein uit plichtsgevoel en door idealistische doel einden ook werken kanl Overigens is het leven in Budapest vol groei en ontwikkeling. Ook de duurte groeit voorspoedig, zij het dan ook niet in zoo sterke mate als in het buitenland. De cul tuur wordt krachtig bevorderd en in kunst en letterkunde wordt hier veel voortge bracht Thans wordt hier de opera „Anna Caremin" van den componist Eugène Hu- bay opgevoerd, welk stuk ook voor Amerika aangekocht is. Een groot succes heeft even eens het, door den ook in Nederland beken den schrijver Frans Molnar geschreven, fantastische tooneelstuk: „De Roode Mo ten", dat in de hel speelt. Op het tooneel ziet men den duivel met een, door hem uit gevonden machine de menschen kneden, tot zij nog slechter dan misdadigers worden, doch aan het eind van het stuk zegeviert het goede in den mensch. Tooneel en zaal zijn rood verlicht en het stuk wordt zoowel op de planken, als te midden der toeschou wers gespeeld. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT. 1871 AALMARKT 10 TELER. 861 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt üiet teruggegeven. Dankbaar, maar niet voldaan. (Vereenvoudigde Schrijftaal). De heer Knuttel heeft aan mijn verzoek om nadere inlichtingen voldaan. Wij zijn hein daarvoor dankbaar. De aandachtige lezer zal het echter niet ontgaan zijn, dat met geen woord wordt ingegaan op mijn hoofdbezwaar of juister het bezwaar van de heer Drop dat de kommumsten in Duitschland zich bepaalden tot kritiek op wat anderen deden en weigerden in de besturen der „Wohlfahrtsambten" zitting te nemen. (Zie Drop in „Het Volk" van 23 Nov. j.l.) Wat „De Telegraaf" meldde omtrent het geen bij de opening van de keuken in Ber lijn passeerde, ontkent de heer Km „De Telegraaf" zelf nam ook een tegenspraak van de heer Broanmert op. We willen dus aannemen, dat de inlichtingen van de kor- reepondent van dat blad onjuist geweest zijn en door bedoelde keuken zonder aan zien des persoons geholpen wordt. Niettemin blijft deze „Internationale Ar beidershulp" voor mij een vreemdsoortig wezen en kan 2- er geen lichaam in zien, dat zich ernstig ten doel stelt tot sentra- Iisatie van steun te geraken. Juist de door do heer Kn. aangevoerde namen van per sonen, die de oproep ondertekenden, be wijzen dit. Of -er kommunisten onder zijn weet ik niet, ma-ar het zijn professoren, letterkundigen, kunstschilders en andere intellektueelen, terwijl juist de namen van „leidende personen op politiek en va-kverenigingsgebied ontbreken." Zeker, de naam van Fimmen is erbij. Maar na hetgeen Fimnfen zelf over deze ondertee- kening heeft geschrev n weet de heer Kn,, dat ze niet meer alle handelingen van de I A. H. dekt. De veronderstelling is niet gewaagd, dat de opgesomde intellektuelen hun naam aan de „immers goede zaak" hebben gegeven, zonder zich voldoende rekenschap te heb ben gegeven van de organisatie die ze vroeg en zonder na te gaan of werkelik de steunverlening op de brede grondslag ge schiedt, welke wordt voorge geven. Moóht do heer Kn. bewijs willen, dan verwijs ik hem naar het bijschrift van de heer Drop bij 't „ingezonden" -.n zijn par tijgenoot Brommert in „Het Veile" van Woensdag 28 Nov. j.L cn speciaal difc ge deelte „In de grote pers laat men het „intel lectuele Duitsland rappelleren aan ons geweten" en in c-o oproep spreekt men van plaatsing der kinderen van Duitse arbeiders, zonder enige beperking. Maar voor de verdeling van brood pu bliceert men in de Duitse bladen., dat slechts brood wordt verstrekt aan leden van verenigingen, doar de I. A. H. .aan gewezen. Dat daarbij ook bv. in Rijn land en het Roergebied „vrije" dat zijn moderne vakvereenigingen waren, is tot nu toe niet bevestigd. De heer Brommert kan ook niet ont kennen, dat het bericht - in het orgaan der I. A. H. omtrent oe kinderen, die naar het buitenland gebracht zullen wor den? zich beperkt tot kinderen van bij de hongermanifestatiea gevallenen, terwijl men hier die beperking niet maakt." Ten slotte. Lang voordat de „Interna tionale Arbeidershulp" in deze nieuwste kreatie optrad ze werd aanvankelijk op gericht voor de ekonomiose opbouw in Rus land was de moderne arbeidersbeweging hier te lande reeds aktief werkzaam en verleende steun en hulp aan de Duitse ka meraden. Een xomitoe van intellektuelen werkte en werkt eveneens. Waarom, doet gij kommunisten, zoo nodig met Russieso hulp, niet desgelijks 1 Ik zal niet als Drop u van zwendel be schuldigen maar fair is het tooh niet te doen alsof er niets bestaat en alsof gij internationaal nog wel het sentrale hulp- en steuncomité zijt, terwijl ge in werkelikheid in de eerste plaats werkt voor eigen parochie. JAC. TJALSMA. Zoekt en gij zult vinden. Men schijnt over 't algemeen in de mee rling te verkeeren, dat de Hoogewoerd al leen van het dubbel tramspoor bevrijd kan worden, door omlegging van é"én spoor van Plantage via een gedempt Levendaal naar Breestraat. Er wordt blijkbaar niet aan gedacht, dat, nu de nieuwe Haagsche tramlijn bijna gereed is, er nog twee wegen zijn, die het zelfde resultaat geven: ten 1ste Plantage- Plantsoen-Zijdgracht-Breestraat en ten 2de wanneer men het Plantsoen met rust wil laten in de plaats hiervan de Binnenvest- gracht. Deze toch is een straat met buitenge woon weinig verkeer, niet alleen wat voet gangers betreft^ maar ook van rij- en voer tuigen. Bovendien zou bet rijverkeer in één richting gehouden kunnen worden. Onclerget-eekende acht het hoogstwaar schijnlijk, dat een bezoek daar ter plaatse de overtuiging geeft, dafc de verwezenlij king van dit plan mogelijk is en bijgevolg de zoo noadige verruiming zal geven voor he; verkeer op de Hoogewoerd. COLUMBUS. Onderlinge vereeniging voor Ziekenhuis» verpleging. Naar aanleiding van de beide ingezon den stukken in Uw Blad van den 29stcn dezer, wil ik den beiden inzenders opmer ken, dat bij het bestuur der Vereeniging geen oogenblik de gedachte is geweest, Ia aangevraagde restitutie, zoo deze werd ge geven, in de kas der Vereeniging zonder meer te deponeeren, maar integendeel ge heel te doen strekken voor die leden, waar voor zij wordt gegeven. Op welke wijze dit zal gebeuren, kan alleen gepubliceerd wor den, wanneer de straks bijeen te roepen ledenvergadering de voorstellen van het bestuur dienaangaande heeft bekrachtigd. Dat de Vereeniging een zeer nuttig werk doet, zal wel blijken uit de meerdere voor stellen, welke aan de goedkeuring dier vergadering zullen worden onderworpen. Hoogachtend, P. P. DE KONING, w.p. Secretaris. RECLAME. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten, 4372 VOETBAL. Bestuursvergadering L.V.B. In do laatst gehouden bestuursvergade ring werden behandeld volgende ingekomen stukken: U.V.S. schrijven reclame boeten, na mondelinge toelichting, door bestuur af gewezen. B. Peter, klacht over ëenige officials, wordt behandeld na oproeping van de des betreffende personen in de volgende Be stuursvergadering. L.F.C. schrijven waarin verzoek onder houd mêt het Bestuur, toegestaan volgende vergadering. H. B. v. d. Lelie, klacht over spelers, oproeping volgende vergadering. C. Hoogkamer, idem als boven. F. Burgerjon, idem als boven. Op de receptie van het L.V.B. Bestuur, 31 October j.l. werd door den heer Lolkes de Beer, sprekende namens verschillende vereenigingen en belangstellenden een stof felijk huldeblijk aan' den L.V.B. in vooruit zicht gesteld. Dezen avond kwamen de hee ren B. A. Devilee en M. D. Stafleu dit huldeblijk aanbieden met een oorkonde, waarin de namen dor medewerkenden ver meld als volgt A.S.C., D.L.V., D.V.S., L.F.C., Lugdu- num, Leidsche Boys, Norvicus, Quick-Boys, R.C.L., U.V.S., „Leidsch Dagblad", B. A. Devilee's Sigarenmagazijn. De heer Devilee vestigde er allereerst de aandacht op, dat er besloten was dat ook een vertegenwoordiger van de buiten vereeni gingen bij deze overhandiging tegenwoordig zou zijn, maar door een abuis zijnerzijds kon dit tot zijn spijt niet zoo zijn. Na een korte rede, waarin hij mededeelde hoe het idee naar voren kwam om den L. V.B. met iets stoffelijks te huldigen, over handigde hij het Bestuur het cadeau, het welk een schrijfmachine bleek te zijn, waar uit volgens spreker veel goeds maar ook veel kwaads kon komen, echter hopende, dat het meerendeels goed mocht zijn. De heer Steenhauer, sprekende namens het Bestuur, gevoelde zich aangenaam ver rast, dat er een waardeering voor het werk van het L.V.B. Bestuur in zag en dankte do heeren als vertegenwoordigers der schen kers voor dit zeer faaie en vooral nuttige cadeau. Na korten tijd vertrokken de heeren we der en werd de vergadering voortgezet. Het bleek uit verschillende klachten van scheidsrechters, dat diverse spelera den scheidsrechter meer als eon noodzakelijk kwaad bechouwden en vergeten werd, dat deze ook fluit voor zijn plezier en voor den goeden gang van zaken en dus recht heeft op waardeering en beleefde behandeling. Het Bestuur zal dan ook streng optreden tegen de spelers die zulks uit het oog ver liezen. Besloten wordt de inschrijving voor den L.V.B. Beker weer open te stellen met dien verstande dat slechts twee elftallen van elke bij den L. V. B. aangesloten vereeniging kunnen inschrijven. In beginsel werd besloten zoo mogelijk 1 Januari a.s. te trachten een wedstrijd tus- schen A.S.C. en Rest van Leiden te laten spelen voor een liefdadig doel. Op voorstel van den Voorzitter werd de verspeling van een door den L.V.B. aan te bieden wisselprijs bestemd voor wedstrij den tusschen vereenigingen van de le, 2e en 3e klas L.V.B. Bepalingen voor deel name enz. worden nader vastgesteld. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Velocitas (Breda) trekt zich terug. „De Sportkroniek" gisteren meldt, dat Velocitas zich terugtrekt uit de compe titie. Het blad voegt er aan toe: De eertijds aan de spits van het Nederlandsche voetbal staande Cadettenvereeniging Velocitas, dat aan hét eind van het vorig seizoen gedegra deerd is naar de tweede klasse van afdeeling IV, kan het niet meer bolwerken. Er is gebrek aan animo, er zijn onvoldoende krach ten om de club naar boven te werken en ook het geld ontbreekt om al de dure reizen te bekostigen, nu er geen recettes meer wor den geboekt. Het is wel zeer jammer, dat de club die zoovele internationale spelers naar voren bracht, op deze wijze moet ein digen. Of zou er maar van een tijdelijke malaise sprake zijn 1 De Zwalnwen naar Parijs. Op 25 en 26 December zullen de Zwalu wen te Parijs spelen. Het plan beslaat, op len Kerstdag een zeer sterke Fransche ploeg allemaal internationals, gerequireerd uit de J: Red Star en Olympique in het veld te bren-? gen, ten einde de 81-pil in Amsterdam" geslikt, lichter te doen zijn. Tegen wie er óp 2en Kerstdag gespeeld zal worden, is nog niet bekend. Dan is het in Frankrijk een werkdag en het is niet onwaarschijn lijk, zegt de Sp.kr.,-dat de tegenpartij onzer landgenooten 'n veel zwakkere ploeg zat zijn dan den len dag. Het verbod te Staphorst. Het bestuur der voelbalvereeniging „Alen des", die door het voetbalverbod op Zondag uitgevaardigd door den burgemeester van Staphorst, ten zeerste was gedupeerd, is hef mogen gelukken een nieuw terrein te vin-i den aan den Zomerdijk, onder de gemeente Meppel, slechts even buiten de stad. i Er behoeft slechts weinig aan dit terrein; tc worden gedaan. BOKSEN. De HollandBelgië-wedstrijd. Gisteravond is in de groote Dierentuin-! zaal te Den Haag de HollandBelgië-wed- strijd gehouden. De eerste partij alle bestonden uit 2 ronden van 3 en 1 ronde van 4 minuten r ging tusschen de vlieggewichlen Turksma; (Den Haag) en Moreau (Luik). De eeersts ronde drukte de Belg zijn meerderheid rced9 uit en ging zijn tegenstander voor eenige; tellen neer. In de laatste ronde waren beid$ zeer vermoeid en werd niet veel fraais te zien gegeven. Moreau werd winnaar. Smit (Rotterdam) en Lemaire (Luik) in den ring. Beiden wogen vrijwel tegen elkaar op en boden in alle ronden goede sport. Het snelle ontwijken en duiken van den Hollans der wekte aller bewondering op. Smit werd winnaar. De volgende ronde ging tusschen de veder- gewichten Dahraen (Amsterdam) en Steels (Luik), waarin de Amsterdammer door zijn humoristische standen groote vroolijkheid, verwekte. Intusschen vergat hij niet rake meppen uit te deelen en zijn aantal recht-, sclie treffers op den kaak was legio. Dahmep werd winnaar. Thans volgden de lichtgewichten Levy (Rotterdam) en Bienvenne (Luik), waarbij de Belg aanmerkelijk in het voordeel was door zijn zwaarder gewicht. Desniettemin viel Levy dapper aan en plaatste menigen treffer, waartegenover de Belg verdedigend optrad. Levy won op punten. Na de pauze was het woord aan de wel- tergewicliten Cornelissen (Amsterdam) en Delarge Jr. (Luik). Veel interessants bood deze partij niet. Delarge werd dan op pun ten winnaar verklaard. In de ontmoeting tusschen de middenge wichten Rook (Amsterdam) en Beelcen (Luik) had de Hollander in de ie ronde het offensief. In de tweede ronde trad de Belg meer aanvallend op, maar had tegen de - goede verdediging van Rook geen succes., In de laatste ronden was Beeken op punten voor. Men verwachtte evenwel algemeen een overwinning van Rook. Beeken werd echter onder helsch gefluit winnaar ver klaard. Vervolgens stapten in den ring de half- zwaargewichten Mil jon (Amsterdam) en De large Sr. (Luik). Onze landgenoot was verre superieur en hoe de Luikenaar zich ook dekte of aanviel, steeds wist Miljon zijn stooten te plaatsen. Dc Hollander won. De laatste partij ging tusschen de zwaar gewichten De Best (Amsterdam) en Nolkin. In de eerste ronde was Notkin aanvaller en kwam de Amsterdammer alleen los toen hij een serie kaakstooten in ontvangst had genomen. In de tweede ronde vielen er we- derzijdsch harde klappen en had de Belg een bloedneus in ontvangst te nemen. Na afloop der tweede ronde zakte de Belg ploL seling ineen, waarop De Best lot overwin^ naar wercl verklaard. Deze landenontmoeling eindigde dus met 5 tegen 3 gewonnen partijen ten gunste van Holland. HAAGSCHE RECHTBANK. Het drama op de Schenkkade in Den Haag. Voor de Haagsche rechtbank is gisteren behandeld de zaak tegen mevr. C. A., we-1 du we van mr. A. O. v. B., beschuldigd!, dafc zij, na daartoe in kalin beraad het voornemen te hebben opgevat, op 23 Juni j.l. haar man in een woning aan de Schenk kade in Den Haag, van het leven heeft be roofd. Subs, was de bekl. zware mishan deling, meer subs, gewone mishandeling, van haar echtgenoot ten lasie gelegd. Nad-afc de president, mr. Sohlingemann, de gebruikelijke vragen aan do bekl. heeft gesteld, leest de griffier verschillende stuk ken voor, o.a. een uitvoerig rapport van do doctoren Deknatel cn Gerritsen, die een onderzoeik naar de geestvermogens van de bekl. hebben ingesteld. De conclusie der psychiaters was, dat men hier te doen heeft met' een verminderde toerekenings vatbaarheid der beklaagde. Na het getuigenveihoor neemt de presi dent de beklaagde een uitvoerig verhoor af. Bekl. vertelde zeer opgewonden tonijn geweest in verband met de niet oirbar© verhouding van haar man tot mevr. v. d. G. van de Schenkkade. Bekl. herinnerde zich nog vaag, dat haar man iets van gestoken heeffc gezegd. Het O. M., waargenomen door mr. Pol man, het woord vei-krijgende, wijst er op, dat men hier met een zeer bijzonder geval te doen heeft, een geval, dafc vele moei lijke problemen met zich brengt. Deze pro blemen zijn naar 6pr.'s mecning echter meer van psychologiseren dan van psy- chiatrischen aard. Het staat wel yasfc, dafc de bekl. een lieve, zacht© vrouw is, die zich ten gevol ge van de omstandigheden nagenoeg geheel van de wereld afzonderde. In deze zaak moeten de belangen van do levende gesTeld worden boven die van den doode. Hoewel hier c-en woord van deelneming voor het slachtoffer op zijn plaats is, meent spr., dat tooh ook de kwad*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5