R.H.W. Limonades No. 19548. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 November. Derde Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. Jeukende Wintervoeten UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. VARIA. VRAGENRUBRIEK. Uit een van Delft op 10 dezer naar Rotterdam verzonden brief, aange rekend voor een waarde van f 194.10, wer den bij aankomst vermist 1 biljet van f 100, 9 biljetten van f 40 en 1 biljet van f 10. De politie stelt naar deze vermissing een uit gebreid onderzoek in. Te Rotterdam beeft gister- ïniddag op een étage van bet perceel Sf. Laurensstraafc 87, hoeJr Zandstraat, oen jkaehelontploffing plaats gevonden. De WOners, de familie Zwitser, werden opge schrikt door een hevigen knal. Tegelijker tijd werden alle voorwerpen van den schoorsteen geslingerd, teiwijl asoh en ko len over den grond werden verspreid. Met aacd wist men een begin van den brand ,te voorkomen. Toen dit gebeurde, bezweek op zolder de schoorsteener werd een gat in geslagen van mansgrootte. Steenen en (metselwerk werden in het rond verspreid. Een nader onderzoek zal moeten uitma ken of het geval te wijten is aan verstop ping van den schoorsteen dan wel of zich jeen ontplofbare stof in de kachel tusschen 'de kolen bevond. Daar alle sehoor- fcteenen van het pand onbruikbaar zijn, lie eft men van de brandweer vergunning gekregen de kachelpijpen in de buitenlucht ts plaatsen. :U i t L d a m wordt aan „D e Tel." gemeld: Reeds geruimen tijd moeten de ]eden van de familie Pauw, te Katwoude, op gespannen voet met elkaar leven. Gis teren is bet tot een uitbarsting gekomen. De vader heeft, geholpen door een drietal (■vrienden, rijn zoon P. Pauw en diens vrouw jernstig toegetakeld. De ruzio liep ten slotte zoo hoog, dat de hulp van de Rijkspolitie te Volendam moest worden ingeroepen. 'Nader is gebleken, diat J. Pauw, die bij zijn Zoon Piet inwoont, een familiestuk aan zekeren W. H. bad verkocht. Gisteravond zou deze zijn eigendom komen halen, doch hiertegen verzette de vrouw van J. P. zich. Haar man had hier eohter op gere kend, en drie vrienden meegenomen, die 'gewapend met stukken hout en ijzer or flink op los sloegen. Vrouw P. Pauw kreeg een slag tegen het voorhoofd, waarna rij ineenzakte. Ook haar man werd duchtig bewerkt. Hij liep bloedende hoofdwonden op. Toen de politie ter plaatse kwam, wa- Sren J. P. met zijn holden verdwenen. Te gen hen is later procesverbaal opgomaa£ï. UitLangendijk wordt ber icht: Door de vorst zijn vele akkers bloemkool, dé zoogenaamde reuzen, waardeloos. Te Utrecht is gisteren een bociale conferentie gehouden voor de hoofdbestuurders van de bij het Christ. Nationaal Vakverbond aangesloten organi saties, waarin mej. mr. E. C. van Dorp, lid der Tweede Kamer, haar standpunt ten opzichte van de economische vraag stukken heeft uiteengezet. Het ligt in het voornemen van de directie der Nederlandsehe Spoor wegen met ingang van 1 Januari het vrijo reizen met gunstbewijzen voor agenten var. politie in te trekken. De equipage van het stoom- Bohip Riiperkerk", dat verleden week snet brand in de lading de haven van Bas- tia op Corsica is binnengeloopenf is hier to lande teruggekeerd. De kapitein, do eerste stuurman en de machinist zijn op het schip gebleven. Tusschen <1 en 8 December a-s. eullen 29 van de te Harderwijk tijdens den oorlog begraven lijken van Belgische mi litairen opgegraven worden, om naar Bel gië te worden vervoerd. D .,Z w. Cr t." meldt, da tin verband met. de inbraak in het kantoor •van het agentschap der Nederlandsehe Bank te Kampen een ongunstig bekend staand persoon is ingerekend en naar Zwolle gebracht. Verder zijn op enkele plaatsen huiszoekingen gedaan waarvan het resultaat voorloopig geheim gehouden wordt. Maandagmiddag z ij n de be ide wit de opsluiting ontslagen onderofficieren B. en S. op het regimentsbureau in de nieuwe kazerne in de Kommen te Maas tricht, in bijzijn van de officieren gereha biliteerd. Het schijnt, dat zij slechts aan sergeant-majoor T., die nog in arrest is, nu en dan aanschrijvingen en voorschrif ten in bruikleen hebben afgestaan, die hij, onder het motief op de hoogt© te willen blijven, van hen ter inzage vroeg. Zooals <men weet was T. eenige maanden geleden op wachtgeld gesteld, doch nog reserve- plichtig, zoodat z'j daarin absoluut geen kwaad zagen. De invoer van lederen schoe- iien aeeft in October bedragen 29 000 K.G. of 31.126 paar, ter waarde van f 170.000 tegen in October 1922: 260.000 K.G., ter waarde van f 967.000. Over de 10 eerste maanden van 1923 zijn de cijfers1.950.000 K.G. of 2.150.015 paren, vertegenwoordi gende een waarde van 7.721 JÓOO tegenover de eerste 10 maanden van 1922 3.277.000 K.G. ter waarde van 11.982.000. De uit voer bedroeg in October j.l. 7000 K.G. of 4867 paar ter waarde van f 33.000, tegen over October 1922 7000 K.G. ter waarde van f 38.000. Over de eerste 10 maanden van 1923 waren de cijfers 67.000 K.G. of 55.504 paar ter waarde van f 330.000, te genover de eerste 10 maanden van 1922 303.050 K.G. ter waarde van f 653.000. Te Brussel z ij n twee Pool sche internationale treindieven gearresteerd, die in den trein Parijs-Amsterdam twee NederiandBche passagiers hadden besto len. Men vermoedt, dat zij ook betrokken zijn bij den diefstal van diamanten, die Ofilangs aan het station Antwerpen heeft plaats gehad. Naar uit Marseille w o r d t ge- meld, wordt aan Henriette Versleynen, een Hoiiandscke gouvernante, in dienst van de familie Rempelberg aldaar, een hoogst ern stig feit ten laste gelegd. Terwijl de familie voor particuliere aangelegenheden in Belgiö vertoefde, had zij de zorg voor drie kinde ren, resp. drie jaar, twee jaar en zeven maanden oud. Het jongste kind nu is door haar zorgeloosheid van honger en koude omgekomen. Voor den rechter van instructio verklaarde zij, lijding noch geld van de fa milie Rempelberg ontvangen te hebben, zoo dat zij dus elders naar bronnen van inkom sten moest uitzien. Op den dag, dat de kleine gestorven was, had zij tegen elf uur 's morgens de villa van haar meesters ver laten, waar zij de kinderen insloot. Om streeks tien uur 's avonds was zij terugge keerd en had toen de baby dood in haar bedje gevonden. Zij was naar een dokter ge ijld. maar deze had natuurlijk niets meer kunnen uitrichten. Uit liet onderzoek is ge bleken, dat Henriette Versleynen in twep maanden van de familie Rempelberg 7000 francs had ontvangen, waarmee zij goede sier heeft gemaakt. Een jonge grondeigenaar moest buiten de stad gaan trouwen. Op het punt van vertrekken, breekt er een koe los, gaat op hol en kan niet gevangen worden. Mijnheer heeft niet langer tijd om te wach- tc-n en geeft last hem le seinen als de koe gevangen is. Hij vertrekt. Den volgenden dag, na zijn trouwen, ont- j vangt hij verscheidene telegrammen, onder welke het volgende „Ik feliciteer u. De koe is gevangen." RECLAME. en gesprongen winterhanden geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. i Bij apothekers en drogisten. 4281 ALPHEN. Voor de Chr. Geref. Kerk alhier is het volgende tweetal opgemaakt 1. ds. K. Groen, te Zwijndrecht2. ds. G. Wisse, te Arnhem. Lijst van onbestelbare brieven enz. brieven binnenland H. A. Nieuwendijk, KlundertNijgh Ditmar's Adverlenlie- Bureau, Rotterdam Jan Zaad, Koudekerk Beusekom, Utrecht, Amsterdamsche Straat weg 274 briefkaart buitenland Frau Ernst Michaelson, Ostseebad, Kolberg, Duitsch- land. De horlogemaker v. T. alhier, is gis teren door een vreemdeling opgelicht voor een paar gouden horloges en een aantal gouden ringen. Deze persoon deed zich wel als ingezetene dezer gemeente voor, doch alzoo bleek, dat hij een vreemdeling was en een handig oplichter. De nasporingen van de politie hebben er toe geleid den dader op te sporen. WADDINGSVEEN. Tot wethouder is gekozen de heer Joh. Visser, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D, Bremmer. Tot leider van de gymnasliek-vereen. „T. O. O. S." is benoemd de heer S. van der Spek, te Gouda, zulks in de plaats van den heer Lodder, die had bedankt. De prijs der melk is met 1 cent ver laagd en gebracht op 17 cent per Liter. RECLAME. Overal verkrijgbaar. 9230 LET OP nAlVDELSMERK R.H.W. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gister avond was het de sluitingsavond der lief- dadigheidstentoonslelling. Een ongekende drukte en groote gezelligheid heerschte er in I de zaal Dit om de reeds eerder genoemde j redenen. Te 9 uur werd de naam der Pop I bekend gemaakt. Hiervoor nam de pastoor het woord en wees er op, dat deze tentoon stelling gehouden was in verband met den minder goeden financieelen toestand der school, de SI. Jozefschool. Aanvankelijk, zegt spr., meende ik de pop den naam van Jozefa of Josefine te geven doch ik ben hier op weer teruggekomen en met nadenken in de geschiedenis in de Bijbejsche Geschiede nis terecht gekomen. Jozef, de zoon van Da vid, is in Egypte tot groote heerlijkheid ge komen Na lijden kwam bij Jozef verblijden. Al wie op God Vertrouwen mogen verwach ten, dat. evenals bii Jozef .verblijden komt. Zoo ben ik er dus toe gekomen de pop den naam te geven van Azaneth, de vrouw van Jozef uit Egypte. (Later bleek, dat niemand dezen naam geraden had). Te halflien nam de pastoor liet woord om de tentoonstelling te sluiten. Hierbij bracht «hij een hartelijk woord van dank aan al degenen, die de ten toonstelling vereerd hadden met hun be zoek en door hun gaven deze verrijkt had den. Over de ontvangsten is de commissie buitengpwoon tevreden. We mochten ons in een groot bezoek verheugen. Zoo velen hebben alles gedaan om te hel pen en bevoordeelen. Al wist men, dat uit de grabbelton niet de 10.000 kon komen, allen hebben gegrabbeld. De tombola is leeg gehaald. De sjoelbak trok buitengewoon veel bezoekers. Aan het buffet werden zeer velen vergast. Een woord van dank aan de commissie. Van de zoovele prijzen zijn slechts twee ge kocht behoeven te worden, n.l. een mooi da mesrijwiel en een Duitsch rijwiel met ket- lingkast En de prijzenlijst gelijkt wel een Litanie van alle Heiligen. Ook voor de ontvangst der schoolkinderen is goed gezorgd. Toen hiervan sprake was, bleek de heer L. v. Paridon direct bereid om hier gratis de melk le leveren, en in één adem werd als gever der chocolade genoemd de heer W. J. v. Leeuwen. Deze heeren hiervoor speciaal een woord van dank. In de commissievergadering had spr. dit punt zelf ter sprake gebracht, meenende, dat, waar de ouders ons geven, wij de kinderen moeten goed doen. Ondank is dikwijls 's we relds loon. Spr. zegt zijn best le zullen doen niemand le vergeten. De politie kpmt een woord van dank toe voor de medewerking in alle op zichten verstrekt.' Voornamelijk de inspec teur van politie eh dc agent Romijn. Ook nog een woord vnri dank aan de Zelatricen. Doch bovenal een woord van dank aan mej. de wed. v. d. Valk. die geheel belangloos dit gebouw voor dit doel afstond. Dan aan de pianisten, de heereh L. v. d. Valk en P. v. Leeuwen en aan alle anderen, die tot het welslagen der tentoonstelling hebben mee gewerkt. Als oudste lid der commissie be dankt de heer Boskamp den pastoor voor de zorgen, die hij besteed had aan deze ten toonstelling en wensehle hem geluk met den prachligen afloop.' En hiermede was de ten toonstelling weer afgeloopen. KAT WIJK-AAN-ZEE. Nog weder en kele loggerschepen kwamen van de laatste reis ter haringvangst terug. De K.W. 118. 131 67 en 37 brachten respectievelijk 15, 4^2, 7 en 2Va last haring aan. Het mistige weder zal wel aanleiding zijn dat het met de ha- ringviescherij spoedig zal gedaan zijn. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Naar we ver nemen, wordt alhier ter plaatse getracht een vrouwencomité te vormen om hulp te kun- nen verschaffen in d;en nood, die in Duitsch- land heerschf. OEGSTGEEST. In de Rehobolh-kapel I aan de Willem de Zwijgerlaan is gislerna- j middag de bazaar, ten bate van het bouw- fonds dezer kapel, geopend. De opening ge- j schiedde door den heer J. C. Wirlz. Tegen- j woordig waren vele helpsters, helpers en ge- noodigden. Mevrouw De Graaf sprak een woord van dank voor dc talrijke gaven, die zijn bijeengebracht. De grootc zaal is smaakvol ingericht. Geen plaatsje is opengebleven en van alle hoekjes is een nuttig gebruik gemaakt. Langs de zijwanden zijn heel aardige afdeclingen gemaakt en smaakvol is alles ten toonge steld. Zoo vinden wij o.m. een afdeeling kin dergoed, handwerken, consumptie-artikelen, tabak, sigaren en sigaretten, groenten en al lerhande artikelen voor dagclijksch gebruik, en de zoo aantrekkelijke sjoelbak, waar ge speeld wordt om levende have en allerhande nuttige dingen, is ook hier niet vergeten. j lederen avond en Woensdagmiddag kun- I nen radioberichten worden gehoord. Deze installatie is welwillend afgestaan door den heer Van den Bos te Leiden. In de achterzaal is een Chineesche üice- schenkerij ingericht en kan men ook een kleintje koffie bekomen. Des avonds worden de bezoekers vergast op muziek of zang, o.a. van mej. Van Escli, en de heeren Colpa en Kraan (piano, fluit en viool), en het mu ziekgezelschap „Bobetle". Tijdens den bazaar is er bezoek van twee Tirolers en Li Hung Chang, met aanhang. Donderdagavond zal er verkoop zijn van eventueel overblijvende artikelen bij opbod of afslag. Gezien het bezoek van den eersten dag, kunnen wij wel zeggen er is geen ruimte genoeg om de bezoekers allen te bergen. Dus als de kooplust ook zoo groot is, zal hel bouwfonds er wel bij varen. Burger 1. Stand. Geb o ren: Johanna, d. van J. Lagas en N. van Dijk Eduard Jacobus Johannes, z. van J. W. A. de Bruijn en A. C. Th. Coster. Ondertrouwd: K. A. Grülzner, le Amsterdam en E. Demter, te Oegstgeest. Overleden: L.'van Rooijen, 42 jaar. SASSENHEIM. De raad vergadert Vrij dag 30 November, 's namiddags 2 uur. De tooneelzaal van het patronaatsge bouw is in gebruik genomen. Twee avonden was de zaal vol. Gespeeld werd een drama „Het hoogste goed", gevolgd door een blijspel „Landbouw". De zaal blijkt uitstekend aan haar doel te beantwoorden. VOORHOUT. De Raad dezer gemeente vergadert Donderdagmorgen te elf uur. WARMOND. Gisteravond werd in de zaal van café „De Zon", die herschapen was in jaarbeurs-gebouw, met aanvulling van groen en bloemen, de bazaar van de Warmondsche Wijkverpleging geopend. De belangstelling was enorm, en het was een woelig heen en weer loopen, bezich tigen, bespreken enz., wat een prettige in druk gaf. Mevr. Langelaar, als voorzitster van heL bazaar-cofnité, sprak hierna een openingswoord, heette in het bijzonder den burgermeester welkom, en bracht allen dank voor de verleënde medewerking. Ook de bur gemeester sprak nog een opwekkend woord, waarna mej. Breuninghoff aan mevr. Lange laar een bloemstuk overhandigde. Na eenige zangnummers van mevr. A. v. Leeuwen, op de piano begeleid door mej. Toos Gleuns, bood de heer Molhuyzen namens het dames comité mevr. Langelaar een paar keurige etsjes aan als blijk van waardeering. Hier na werd de bazaar bezichtigd. Hedenavond geeft Warmondsch Fanfare een concert Donderdag is er een speciale thee- en koffie- dag. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. C. G. J. Alkemade, slager, Heynsiusstr. 1. Mw. A. Azier, dienstbode. Gortestraat 29. A. J. G. Belinfante, Oegstgeesterlaan 22a. C. A. van den Berg, kellner, Volders- gracht 24. J. ten Brink, Breestraat 106. B. Dufoer, Hoogewoerd 72. Mw. N. v. Egmond, dienstbode, Hopital Wallon. H. J. Foppes, ambt. telegrafie, Koddesteeg 40. C. Fourdraine, Oude Rijn 74. J. C. Fritzsche. Rijnsb.weg 169. Mw. wed. S. A. E. Ipenburgv. d. Hoek, v. d. Helmkade 14. S. v. Hulsbergen, hofm. maat, Kweek school v. Zeevaart. Mw. J. Th. van Ko nijnenburg. Terweepark 3. Mw. A. H. Kuiper verpleegster, Acad. Ziekenhuis. E. Kwast, Oude Singel 20. Mw. A. A. N. Thomson, Schelpenkade 48. Mw. II. Mas tenbroekv. d. Tuyn, Heynsiusstraat 18. Mw. M. C. G. J. van de Wall, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. H. Wassenburg, Kon. Mil. Invalidenhuis. Mw. R. B. Brack, dienstbode, Wille Singel 84F. Mas Wir- jono Prodjikoro, Kagcrstraat 6. Raden Wirjono Koesoemo, Nannieslraat 8. J. G. Durivou en gezin, reiziger, Oude Vest 59a. Mw. W. WortelGroeneveld, Langc- gracht 54. Mw. R. Schouten, huishoud ster, Oude Singel 188a. P .de la Rie, sjou werman, Kuiperslop 2. H. J. Valk. kunst schilder, Ilaagweg 54. J. de Vries en ge zin ,serg. maj. adm., Meidoornstraat 5. L. T. Kruijt en gezin, aannemer, Jan van Houtkade 8. M. Ouwerkerk, korp. kok, Langegracht 228. Mm. W. E. van Bocho- ve, Thorbeckestraat 34. J. Kloet en gezin, serg -maj. Inf.. v. Speykslraat 36. Mw. J. Molenaar, dienstbode, Bilitonstraat 15a. B. Hoogstraten en gezin, remise-beambte, Catharinaslraat 10. Mw. A. C. Kockman, Magdalena Moonsslraat 44. B. Verhoef, schipper, H. Morsehweg 45. Mw. E. Knob lich, dienstbode. Breestraat 84. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. P. A. Mallcrn, Den Haag, Loosd kade 67. G. M. Brinkman, Den Haag, Hugo de Grootstraat 59. Mej. J. P. A. M. Biermann Amsterdam. Prinsengracht 153. A. P. van Gogh, Den Haag, Voltaslraat 66. P. v. d. Blom, Schiedam, Rozenb.plein 10a J. Gerritsen, Utrecht, J. P. Coenstraat 58. T» Leune, Wassenaar, Halkenslraat 15 Mej. J. M, Zandbergen, Valkenburg (Z.-H.), bij de ouders. Mej. IvreugelLangereis, Velsen, Kerkstraat 10. L. D. Martens, Rot terdam, Boezemkade 33b. Mej. Hoekx v. d. Berg, Sassenlieim, Bijdorpstraat 8. N II. Verdam, Den Haag, Corns. Speelman - straat 4. H. M. Lugthart, Enkhuizen, N. Hanendijks 233. G. Bezemer, O.-Beijer- land, 0.-Voorstraat 72. Mej. A. Okken, Oegstgeest, Leidsche Straatweg 19. P. Fr. Tlu, Rotterdam, Simonslraat 39 1 X b. Mej. D. Vespermann. Alfeld, (Duitschlandh - - J. M. G. de Graauw, Den Helder, Kanaal- weg 123. S. L. ten Wolde, Den Haag, I Alexander-Kazerne. Mej. TI. Fr. Peters, Amsterdam, Lassusstraal 3h. A. B. v. d. i Meer, Nieuwveen, bij II. Campfens, Dorp- straat. Abr. Brouwer, Schoten, v. Eijkel- j straat 4. Mej. A. M. C. Hannaart, Bever- j wijk, Romerkerkwcg 96. P. G. v. d. Heu vel, Den Haag, Rozenburgslraat 107. W. le Mair, Tilburg, Klaverstraat 31. Mej W. A. Lindeijer, Rotterdam,, Goudschesingel 15 c4. G. F. de Stoppelaar, Den Haag, Riouwslraat 161. T. A. W. Bohemen, Rotterdam, Bolhastraat 63a. Mej. J Kleyn Rotterdam, Mathenesserdijk 144. GEBOREN: Johanna Bcrdina, D. v. A. T. v. cl. Mey on P. A. v. Eek. Wouter, Z. v. J. Gerrits en M. v. Steenbergen. Wilhelniina, D. v. J. D. Slijkhuis en A. Kcijzer. Jacobus, Z. v. J. Korenhof en J E. Rosier. Willem Daniel, Z. v. W. D. Kleijn en E. L Deijn. Hendrika Ca- bharina, D. v. A. Louwrier cn H. O. v. d. Mee. Frederik Hendrik, Z. v. H. 11- Woltjer en L, B. van Schelven. An- tbonie Nieolaas, Z. v. N. de Tombe en J. W. Hartevelt. Gidéon Johannes, Z. v. G. Schild en C. W. Schild. Geertruida Moria, D. v. D. Tegelaar en C. J. Was serman. Adriaoa Hendrika, D. v. T. J. v. Schaik en O. Koops. Johannes Hermanus, Z. v. W. Clements en G. Oost- wald. Christiaan Jacobus, Z. v. P Ger ritsen en S. Gressie. Gcrardu3 Anto- nius, Z. v. L. Hoogeveen en H. v Mar wijk. Elisabeth, D. v. A. v. d. Hoogt en C. J. J. Hazelhorst. Jaoob Johannes, Z v. L J. C'. Dee en M. B. de Weij. Margaretha Engelina, D. v. P. C. Roe- landse en J. Blok. Marinus. Z. v. K. Moerland en J. Vijlbrief. Catharina Pe- tronclla, D. v. J. P. v. Kempen en C. P. Bitot. Matthijs, Z. v. M. v. Dijk en M. Spaargaren. Maurina Johanna Sutanna, D. v. L. A. Mennes en J. Engelenberg. Wouter, Z. v. F. v. d. Zeeuw en E. v. Houten. Cerritje Elisabeth Busanna, D. v. B. de Bruin en M. C. E. Middev- ham. Sjoukje, D. v. T. Feenstra en G. J. Groobhelm. Johanna Elisabeth, D. v. G. J. Spanjaard en A. L. v. d. Reijden. Adriana, D. v. W. F. H. v. Hout en N. Timmere. Wilhelmus Petrus, Z. v. A. G. Soeteihroek en M. H. B. Helverstcijn. Laurens, Z. v. L. A. v. d. Nagel en H. A. Speoht. Lucas Petrus, Z. v. L. P. He- merik en B C. Verhoogt. Willemina, D. v. J. v. Ek en W. Lomeijer. Wil heltnina Susanna, D. v. J. v. d. Zeeuw en O J. Choufoer GEHUWD: J. F. Hartman jm. en J. Th. M. Aniba )d. W. F. Fdippo jm. en M. D. van de Water jd. W. Simons jm. cn A. C. Felix jd. J. H. van der Kwast jm. en C. H. Dool jd. A. van Rosse jm. en J. Ser iier jd. Jf. Boom jm. en J. C. Fontein jd J. C. Hundersmarck jm. en M. S. Ongena jd. K. A. Verlind jm. en J. Nieuwenburg jd. A. le Febre jm. en J. P. Zweislra jd. A. Klein jm. en J. E. Slingerland jd. D. Nieuwenburg jm. en M. Wassing jd. W. Hendriks jm. en 3. Overdijk jd. G. Brussel jm. en E. J. van der Klugt jd. J. Meerbeek jm. en T. Kriek jd. J. de Tombe jm. en M. Korswagen jd. A. C. Bal jm. en E. Vijlbrief jd. L. Nijssen jm. en A. C. van Berge Henegouwen jd, G. Bern- hard en N. Kuivenhoven jd. OVERLEDEN: M. Develing geb. v. Heus- den V. 69 j. W. Korswagen M. 73 j. M. C. v. Eijgen geb. van Amsterdam, V. 10 j. W. D. Kleijn, Z. 10 u. A. van der Laan M. 86 j. L. Duinkerken geb. van Ekeren, V. 12 j. F. Vink, M. 67 j. B. Lukwel, M. 56 j. II. J. Hensing geb. Houps V. 80 j. C. Elkerboul geb. Frankhuijzen, V. 69 j. G. Segaar geb. Gossee, V. 66 j, A. H. van Schaik, D. 1/1 uur. E. Oudshoorn geb. Cornet W. 71 j H. H. B. Kuilers Z. 15 j W. Krommenhoek Z. 31 j. P. W. Soetcrbroek Z. 2 u. J. Ragut geb. Haccou V. 51 j. N. Helfensleyn ongeh. m. 67 j, M. Montanus geb. van Hoore W. 72 j. i M. Becker ongeh. v. 10 j. P. van der Leek Z. 8 m. Profetische droomen. Ieder zal wol eens ondervonden hebbeh| dat hij in den droom do oplossing van een. probleem heeft gevonden. Men is het een" of ander voorwerp kwijt, men heeft eeiï fout gemaakt, waarvan men de oorzaak niclt kan vinden in den droom komt do oplos sing van het raadsel schijnbaar geheel van-< zelf. Zooals di". R. Traugott in de „Natur"- aantoont, is hier absoluut geen sprake van geheimzinnige, maai* geheel natuurlijke, ge* makkelijk te verklaren feiten. [Want in den droom is het bewustzijn niet uitgeschakeld en het droombewustzijn houdt zich met de zelfde dingen bezig, waarmede het bewust* zijn in wakenden toestand zich ophoudt,. Nu treden echter juist gedurende den droom allerlei herinneringen op, die voor het be* wustzijn in wakenden toestand reeds lang verloren schenen en bijzonder belangrijk is het herleven van waarnemingen, die in wa kenden toestand geheel of half onbewusfr zijn gedaan. Zoo ontdekt men plotseling waar het vermisto voorwerp zich bevindt of waar de fout gemaakt werd en wanneer men den volgenden morgen een onderzook. instelt, blijkt alles juist te zijn. Als in den droom toekomstige gebeurtenissen op juiste wijze worden voorspeld, dan ligt het daar* aan, dat 's menschen hoop of vrees zich' reeds in dezelfde richting bewegen en de droomen dienovereenkomstig beïnvloeden. Wordt een wensch in den droom vervuld, zoo is dat licht een aansporing, om met alle kracht aan de vervulling van dien wcnsch te werken, terwijl omgekeerd, de in den droom optredende vrees ccn remmen'- den invloed op de handeling uitoefent dan is het natuurlijk niet iets bovennatuur lijks, als de toekomst in werkelijkheid zoo wordt als do droom haar aantoondeof scheen aan to toonen; want de droombeel den zijn meestal zoo vaag, dat zij zich eersö laten ordenen en or gemakkelijk zoodanige beteckenis aan wordt gegeven als men wenscht of vreest. Do droomuitleggers van beroep uit vroegere tijden werkten in dc zelfde richting. Zij kenden de verwachtingen en zorgen van hun cliënt en waren ingelicht omtrent de toekomst-mogelijkheden. Zoo konden deze gemakkelijk hun uitleggingen en raad geven, die dan ook meestentijds uitkwam. Dergelijke droomprofetieën, die bewaar heid worden, vergeten de menschen niet weder zoo snel, terwijl verkeerde voorspel lingen spoedig uit de herinnering plegen te verdwijnen, daar men aanneemt, dat dé uitlegging fout was, doch dat de drooro waarheid bevatte. Zoo is het dan ook ta verklaren, dat profetische droomen te allen tijde in hoog aanzien stonden en met een geheimzinnig waas werden omgeven, terwijl men hier in werkelijkheid te doen heeft met» volkomen natunrliike functies van hot be wustzijn. Mej. R., le L. Uw vraag is nu, evenals de vorige maal, veel te vaag, om te wordca beantwoord. Wij moeten in ieder geval ds straat welen, waarin dc dokter gewoond heeft en hoeveel jaren het is géleden, dat hij daar woonde. Mevr. B., te V. Wij gelooven, dat meel naar een familie in Duitschland gerust ge zonden kan worden. Een maximum hoeveel heid is niet vastgesteld. Abonné W., te L. Op het vervoer en het gebruik van benzine worden van over heidswege regelen gesteld. Maar of deze al tijd nageleefd worden, valt te betwijfelen. J. S.# te L. Om opgenomen le worden in de Stedelijke Werkinrichting moet men zich aanmelden bij den directeur dezer in richting, den heer J. W. Hasselbach. Maai dat is niet iets voor uw vriend, die, zooals u zegt, boekhouder is. Het werk bestaat uit erwten en boonen lezen, labakstrippen en derg. Het wordt in liet gebouw zelf verricht. De menschen verdienen denkost en nog zooveel dat zij een behoorlijk nachtverblijf in een volkslogement kunnen betalen. Mevrouw T. H. J., te A. Druiven zijn niet geschikt om in Weckglazen ingemaak' te worden. Wij weten u geen raad te geven om de stugge schillen weer zacht te maken U zult ze zoo moeten gebruiken, maar u kunt de schil voor het gebruik wel verwij deren. W. H., te L. Wij zouden zeggen Als het clublied eenmaal aan den voorzitter is opgedragen, blijft dit zoo ook, al krijgt de zangvereeniging een andere dirigent. liet geval lijkt ons echter van zoo weinig betec kenis, dat wij u moeten raden er u toch nie* druk over te naken. Abonné J. O. Wanneer uw inkomsten slechts f 1500 zijn geweest, en geen f 2000. dan moet u reclameeren anders is uw aan slag goed. Mej. By te L. Uw totale belasting vook 1923-'24 bedraagt f 139.88. Het vermenig- vuldigcijfer is 1. v. d. V., te L. Uw vraag is niet duide lijk .Bedoelt u nu reeds voor hel belasting jaar 1924-'25?

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9