Ma 30 CENTS PER HALF POND OP HET BROOD VOOR BAKKEN EM BRADEM SCHUIMT IM DE PAN .VOOR ALLE «STAM DE IN UIT DE RIJNSTREEK. RECLAME. 42«0 "-TN planta zich deukt als werkelijk gebruikt bij onge lukkige», voor wie het lijden op zichzelf reeds zoo vreeselijk moet zijn geweest. Maar al die schrikkelijke gedachten wor den verdreven, zoodra men het volgende vertrek, de kraamkamer, binnentreedt. Men gevoelt dadelijk, dat men m een deftige om geving is gekomen. liet fraai gebeeldhouwde ledikant, waarin zich de kraamvrouw be vindt, de deftige kraamheer, de onberispe lijke baker, die over wieg en vuurmand en nog veel meer het beheer voert, zoolang zij bier in functie is, zij kunnen slechts in de woning van den Amslcrdamschen patriciër thuis behooren. En vooral de dames zullen genieten van dc welvoorziene linnenkast, welker inhoud alleen door vrouwenoogen naar waarde kan worden geschat. Deze expositie ontleent haar groole belee- kenis hieraan, dat ook voor den leek wordt duidelijk gemaakt, van hoeveel belang de studie der geneeskundige geschiedenis kan zijn. Want dit alles is slechts een onderdeel van hot werk van Daniëls. Zijn weten schappelijke verdiensten vinden uitdruk king in de bibliotheek der Ned. Mij. L bev. der Geneeskunst en in de geschriften, door liem, al9 beheerder en inen mag wel zeggen als stichter dier bibliotheek, naar aanlei ding van nieuwe aanwinsten, in het licht gegeven. Wanneer ik het woord stichter ge bruik, bcteekent het niet, dat die bibliotheek door hem is begonnen. Zij werd opgericht, loon de Mij. t. bev. d. Geneeskunst nog in baar kinderjaren verkeerde. En dc verdien sten van J. P. Heye, Sybrandi, Allebé, Lch- roann, J. W. R. Tilanus en bovenal van Is raels betreffende den aanleg en het beheer gedurende de eerste jaren van haar bestaan, mogen geenszins worden onderschat. Maar eerst door Daniëls is die boekerij uitgegroeid tot een zoo goed als complete verzameling van alles, dat door Nederlandschc genees kundigen en in Nederland op geneeskundig gebied is geschreven. Wat Daniëls voor die bibliotheek en wat de bibliotheek voor Da niëls was, kan alleen goed begrepen wor den door wie hem van nabij hebben gade geslagen, wanneer hij daarvoor werkzaam was of wanneer hij pas een nieuwe aan winst, een zeldzaam exemplaar, in 't bij zonder iets van of over Boerhaave. was machtig geworden, en met zijn groot enthou siasme daarover uitvoerig verslag gaf. Hoe zou Daniëls met zijn licht beweeglijk gemoed gejubeld hebben over den vooruit gang van zijn geliefd studievak in de laat ste jaren. Wel bestond reeds vroeger het tijdschrift „Janus", dat zich meer op inter nationaal gebied beweegt, maar het Neder landse h Geneeskundig Tijdschrift is geheel met de nieuwe beweging mcpgegaan, zoo dat ból maandelijks een rubriek voor ge schiedkundige onderwerpen openstelt, dik wijls door belangwekkende afbeeldingen -loc- gelicht. En zooals reeds gezegd, bij liet ju bileum in dit jaar liet hel een feestnuipmer .verschijnen. Hoewel voor een groot deel alleen van waarde voor vak gen ooien, schuilt er in een en 3ndcr toch wel eens iels, dat ook voor Sen leek niet van belang ontbloot is. Mis schien is hel van den lezer niet te veel ge vergd, wanneer voor een volgenden brief enkele bloempjes uit dien rijken hol worden vergaard. Wellicht wordt dan levens de waarde en beleekeni9 van de geschiedenis der geneeskunde zoodoende in een duidelij ker licht geplaatst r ff. A. 3. - 'J 4 NT ALPHEN. Ke rk cl. bericht. Ned.-TIerv. Kerk, JulianastraatHedenavond bijbellezing door ds. N. G. Veldhoen. De prijs der volle zoete melk is met twee cent per Liter verlaagd en terugge bracht van 17 tot 15 cent per Liter. BOSKOOP. Ds. J. D. Barth, van Wer kendam, heeft bedankt voor de Chr. Geref. Kerk alhier. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Gistermorgen-te 10 uur vergaderde dc raad dezer gemeente onder praesidium van burge meester J. v. d. Meulen. Aanwezig alle leden. Na lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering komen de volgende punten aan de orde: Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de goedkeuringen van een aantal genomen raadsbesluiten en van de gemeentebegrooting. Een schrijven van den minister van K. en W., waarin wordt medegedeeld dat de sala- rieering van het in militairen dienst zijnd onderwijzend personeel ten laste van de ge meente komt. Hierop was niet gerekend, zoo dat dc begrooting van uitgaven vermeerderd wordt met een post van f 550. Een schrijven van de gemeente-veldwach ters Vet en Plaizier, waarin dezen verlaging van hun huishuur verzoeken in verband met cenïge nieuwe te hunner laste komende on kosten. In handen van B. en W. gesteld om ad vies. Begrooling 1924.In behandeling komt de gcmeentc-begrooling voor 1924. Jaarwedden. Voorstel van B. en W. om de jaarwedden van burgemeester, secretaris, wethouders en ontvanger met 5 pet. te ver lagen en te dien einde een adres in te dienen bij Ged. Staten. De heer Buitenhuis vindt dit voorstel van B. en W. zéér sympathiek maar spr. vraagt of het niet beter is, in verband met een ver leden jaar genomen raadsbesluit, voor te stellen, dat genoemde functionarissen zelf hun pensioenslortingcn betalen. Dc voorzitter ontraadt zulks; men weet dat verleden jaar dit besluit werd afgekeurd door Ged. Staten. De heer Buitenhuis: Maar 't is de vraag of Ged. Stalen dan ook dit besluit wel zul len goedkeuren! Den lieer Van Dam i9 genoemd voorstel van B. en W. ook sympathiek. Overigens wa ren B. en W. er zelf niet mee voor den dag gekomen, dan zou spr. drl wel gedaan heb ben en dan met een verlaging van 10 pet. De heer Tatijn wil meteen een verlaging van 10 pet. voorstellen. Spr. is overtuigd, dal zou min. Golijn aan hel bestuur geble ven zijn, deze een verlaging van 10 pel. in elk geval ingevoerd zou hebben. Trouwens, wclko -regeering we ook krijgen, zij zal toch wel komen moeten met die verlaging. De lieer Van Dam zou er ook sterk voor geweest zijn. Nu echter B. cn W. zelf met een voorstel in deze richting komen, wil spr. zich bij genoemd voorstel neerleggen en niet met een ander komen. Als de betrokken ambtenaren zelf met een voorstel van 5 pet. komen zal dit meer gewicht in de schaal leg gen dan wanneer een gemeenteraad met een verlaging van 10 pet. aankomt. De heer Velen turf beaamt zulks volko men. In elk geval is met die 5 pet. nog geen norm aangegeven. De heer Paüjn wenscht toch zijn voorstel te handhaven, daar hij meent hiermee het dichtst bi} dc werkelijkheid te komen. Mevr. v. d. Meulen vraagt of men dan niet beter, als er toch geen sprake van een norm is, in 't algemeen met een voorstel lot verla ging kan meegaan? De heer Buitenhuis ziet niet in, waarom het genoemde voorstel beter zou zijn dan dat tot storting der pensioensbijdrage. Dan komt de maatregel ten minste ten vcordeele der gemeente. De heer Patijn zal zijn voorstel niet hand haven, daar hij gemerkt, dat hij niet ge steund wordt. Daarna wordt het voorstel van B. cn W. met al^emeene stemmen aangenomen. Straatverlichting. Mevr. v. d. Meulen bepleit betere verlichting van den Gemeente weg. Wethouder Dc Bruijn stelt voor, althans twee lantaarns te plaatsen bij de Galgebrug. Wethouder Velcnlurf stelt voor deze zaak, die alreeds de aandacht van B. en W. had, in handen van B. en W. te geven tot nader advies, waartoe besloten wordt Verpachting tol. B. en W.-waren voor nemens den tol wederom te verpachten aan Van Wijk voor dcnzelfden pacht van f 600. Vlak voor de vergadering is er echter iemand gekomen die van oordeel was, dat de tol veel meer pacht kon opbrengen. Dit heeft dc aan dacht van B. en W. gevestigd op de wenschc- lijkheid om den lol in 't vervolg publiek te verpachten. Blijkbaar zijn er personen, die er meer voor willen geven. B. cn W. stellen echtei voor, dit jaar nog de oude manier te volgen en de menschen, die jarenlang den tol gepacht hebben niet plotseling voor dit onverwachte geval te plaatsen. Aldus wordt besloten. Waterleidingbedrijf. Mevr. v. d. Meulen vestigt' er de aandacht op dat in het dorp nog een 4-lal huizen zijn die niet van waterlei ding voorzien zijn en vraj&gt of daar geen verandering in kan komen. De voorzitter zegt, dal B. en W. deze zaak al eens onder de oogen hebben gezien. Het zijn echter huurhuizen en' liet brengt groote kosten mee voor den eigenaar. De secretaris ,als administrateur van de waterleiding, licht deze zaak nader toe. De begrooling. sluitend met een bedrag inkomsten en uitgaven van f 130410.17a cn een bedrag aan onvoorziene uitgaven van f-1998,18, wordt daarna met aJgemeene stem men vastgesteld. Waterleidingbedrijf. In behandeling komt daarna de begrooling van het Water leidingbedrijf voor 1924, welke met alge- meene stemmen wordt vastgesteld. Verhuring tolhuis. Voorstel van B. en W. om het voormalig tolhuis opnieuw te ver huren aan dep rijksveldwachter voor 175 per jaar. Huurcommissie. Voorstel van B. en W. om, ingaande 1 Jan. a.s. de huurcommis sie in deze gemeente op te.heffen. Conform besloten. Inkomstenbelasting. VooTstel tot wijzi ging van de verordening op tfe invordering cn van het tarief van heffing der inkomsten belasting in deze gemeente volgens een nieuwe rijksregeling. Conform besloten. Uitgeloot worden eenige aan doelen van een geldleeningen. thans-nog groot 139.500. Begrooting 1923. Voorstel lot af- en overschrijving der begrooting, dienst 1923. Op deze begrooling moet een bedrag worden bijgeschreven van totaal f7843, bestaande uit pensioensbijdragen der ambtenaren, on kosten van den brand bij J. de Jong, kosten gemeente-deurwaarder, eri schoolgelden. Conform besloten. Rondvraag. De lieer Brugman vraagt of er geen agentschap van de.arbeidsbemid deling op het dorp kan komen. De voorzitter zat dit in overweging nemen. De heer Brugman klaagt er voorts over, dat, niettegenstaande de gemeente een ter rein heeft aangewezen als standplaats voor woonwagens, deze toch weer op een andere plaats gaan slaan. De voorzitter antwoordt dal dit een zaak van de politic is; deze heelt het recht iiun een plaats aan te wijzen. Men zal de politic de zaak nog eens nader onder de oogen brengen. Mevr. v. d. Meulen acht het gewenschl dat elk raadslid een exemplaar van de be grooting in handen krijgt. Thans zijn er slechts 3 exemplaren voor den geheelen raad en dit aantal is zeer onvoldoende. De voorzitter zegt, dat dit weer meer kosten mee zal brengen. De heer Heykcr vindt, dat het geheel overbodig is, dat elk raadslid een exemplaar voor zich heeft. Men kent de posten zoo ook wel, ofschoon het voor nieuwe raadsleden natuurlijk wel eens moeilijkheden ople vert. De voorzitter legt uit dat het zooveel meer werk meebrengt. De heer Beek: Wie moet dat dan doen? Dc voorzitter: De ambtenaren. Dc heer Beek: Welnu, die krijgen er toch hun loon voor! Dan moeten ze ook maar eens een uur langer werken! De heer Van Dam merkt op, dat alleen de nieuwe leden aangedrongen hebben op het verkrijgen van een exemplaar van de begrooting, wel een bewijs, dat dc oude leden daar geen waarde aan hechten. Do voorzitter wil toch de zaak nog eens rijpelijk overwegen. De heer Van Dani: Laat de leden die het beslist willen, anders zelf de begrooling overschrijven. De heer Hcyker: Juist, dan komt de ware ijver pas aan den dag. Mevr. v. d. Meulen heeft daar niet het minste bezwaar tegen. De heer Velen larf wil dpar dan oen voorstel van maken. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Daarna sluiting van de vergadering om pijn. 2 uur. Alhier is opgericht een afdeeüng van den gereformeerden bond lot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned. Herv. (Gereformeerde) Kerk, mei aanvanke lijk 25 leden. 0 Een afdeelingsliesluur is gekozen, be slaande uit.de hecren .1. Zwemslra, A. J- Dekker, M. Noordam, J. JBlijlevèn Jr. en Js. van Pijlen, Rij het verdeelen der functies werd eerst genoemde tot voorzitter, de tweede lof secretaris en de derde tot penningmeester Verkozen. De prijs der zoetemelk is met 1 cent per liter verlaagd en van 17 op 1G c.eht de. liter gebracht Op de in café Boers gehouden veiling werden aangevoerd 556 eieren, waarvoor werd besteed voor: kipeieren f 14.75 a; f 17.45 per 100 stuks; eendeieren f 10.55 a f 10.65 per 100 stuks; hanen f 1.55 per stuk; kippen f 0.60 a f0.80 per stuk, een den f 1.30 per stuk konijnen f 1.75 a f2.85 per stuk. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Adrianus, z. van A, Plaizier en A'« Klapwijk. Overleden: Anlje Voets, wed. van G. Qualm 87 j. Ondertrouwd: Jan Willem Revne-s veld jm. 28 i. en Johanna Jacoba van Gor- kum ja. 24 j. HOOG MADE. De uitslag der kerkelijke verkiezing is, dal tot onderling werd geko zen dc lieer J. Boon tol diaken de heer H. Kwakernaakcn tot president-kerkvoogd de lieer L. van der Heden. De laatste in de plaats van den heer R. Kroes, welke over leden is. KOUDEKERK, Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent dc vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen der laatst gehouden vergadering voorleest, welke worden goedgekeurd. Medcdeeling wordt gedaan dat van Ged, Stalen eenige goedgekeurde raadsbesluiten, enz. zijn terugontvangen. B. en W. hebben kasopname gedaan 1 Oct. ).l. bij den gemeente-ontvanger. Alle bescheiden bleken :n orde en in kas bleek f 8827,487*. Dc rekeningen van het burgerl. armbe stuur en het burgerlijk armhuis 1922 wor*» den vastgesteld, de eerste met een nadee- lig saldo van f 21.65 en de laatste met ceil voordeeïig saldo van f 478,22. Dc begrooting 3924 van de eerste wordt vastgesteld tot een bedrag van f 330, in ont vangsten en uilgaven en van de laatste in ontvangsten f 4300 en in uitgaven f 4292,50, Batig saldo f 7,50. De commissie tol liet nazien der rekening 1922 van de gemeente, rapporteert bij monde van den heer P de Jong dat alles in orde i9 bevonden, maar maakt aanmerking op de nota's der oudercommissic van de openbare school en informeert of ook die kosten der vergaderingen van chr. scholen, door de ge meente worden vergoed, waarop de voorzit ter ontkennend antwoordt, alhoewel, zegt spreker, dit uit een rechlsoogpunt wel be hoorde gedaan t? worden. De rekening sluit met een voordeeïig saldo van f 9234,077*. De voorzitter dankt de. commissie- en den rapporteur voor het uitgebrachte rapport en het nauwkeurig onderzoek. Alsnu komt aan dc orde de gemeente-be- grooling 1924. De voorzitter doet voorlezing artikels- gewijze. Aanmerkingen worden gemaakt dcor de Keeren Ant. van Egmond, J. van den Berg en P.„ de Jong op .enkele posten, wat len

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6