No. 19545. ZATERDAG 24 NOVEMBER Anno 1923 Voetbalwedstrijd Nederland—Zwitserland. Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. kerkelijke berichten, Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. leidsche schouwburg. LEIDSCH DAGBLAD f PRIJS DER AD VERTENTENI 80 Cls. per regel. Bij regelabonuement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven Ï0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplefn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 6 PRIJS DEZER COURANÏt Voor Leiden per 8 maanden SC2.85, per week ..Vvwr.Vi.^ IC0.13, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .VïSï.—„0,18, Franco per post 'f. 2.85 4" portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Behalvj de uitslagen der competitie-wed strijden zullen wij morgen eveneens een verslag geven van bovenbedoelden wedstrijd hetwelk wij draadloos telefonisch ontvangen publiceeren bij de bekende firma's en aan ons burean en tevens op het A. S. G.-veld, gedurende den wedstrijd A. S. C.N. A. C. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien' het verzoek van J. K. van der iWaals, om vergunning tot uitbreiding van de timmerfabriek in het perceel Lange Scheistraat No. 6, Sectie B No. 2814; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 8en Decem ber e.k., des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden ,24 November 1923. Het verkeer langs de Mare. Als een, zoo het heet, sterk argument voor 'de demping van de Mare wordt ook aange voerd het drukke verkeer, met name in het middaguur, wanneer de fabrieken en de scho len uitgaan, wat dan vooral lastig en gevaar lijk zou zijn op den Vrijdag, wanneer ten ge volge der Veemarkt de bruggen herhaaldelijk moeten worden geopend. Nu geven dergelijke beweringen niet veel, wanneer zij niet door cijfers kunnen worden gestaafd. Daarom hebben wij Vrijdag van 12 tot 1 uur het verkeer gecontroleerd en het aantal voetgangers, iielsers, handkarren, rij tuigen, motorrijwielen en auto's geteld. De controleerende personen hadden zich daar voor opgesteld op den hoek Oude Vest Korte Mare. De èen telde de passeerenden uit de richting Lange MareCentrum, de an dere die uit het Centrum naar de Oude Vest, enz. langs de beide zijden van hel' water. Voor de richting Lange MareCentrum zijn de cijfers: voetgangers 272, fietsers 95, handkarren 28, rijtuigen 6, motorrijwielen 1 en auto's 2. Van de tegenovergestelde richting n.l. van af Haarlemmerstraat enz., waren deze cijfers resp. 513, 124, 13, 1 en 1. In totaal dus resp. 785, 219, 41, 7, 2 en 8. Onder de voetgangers waren veel kinderen blijkbaar leerlingen van scholen, die bij kleine groepjes passeerden, Het maximum aanlal viel te conslateeren van 12 tot ruim 5 min. over 12. Van af kwartier voor 12 tot 12 uur was het verkeer zeer onbelangrijk, zoo als vóór dien tijd ook. In eens zette het zich aanzienlijk uit. Maar zelfs in de drukke vijf minuten was van opstopping of verkeersbe- lemmering absoluut geen sprake. Alles liep vlot van stapel. Geen aanrijding of botsing had plaats. He', viel de controleurs op, hoe goed, rustig en tactvol de brugwachters (3 man hebben daar zeven bruggen te bedienen) regelend optraden. Zeven minuten over 12 werd de brug van den Ouden Singel voor 't eerst geopend. In ruim twee minuten was zij weer gesloten. Het verkeer vond hierdoor niet meer belemmering, dan de twee minu ten stilstand. Nog driemaal daarna werd de brug geopend, Verder driemaal de brug Korte Mare en eenmaal die oveb de Lange Mare (Touwersbrug). Een enkele maal, als er meer dere schepen moesten worden doorgelaten, was er eenige stilstand, doch nooit gaf dit tot een opstopping aanleiding. Na den tijd van aanteekening bleven de waarnemers nog even controleeren, doch toen zoo min als voor twaalf uur, was er van druk yerkeer sprake. Het was zelfs zeer stil. Op grond van het druk verkeer, dat gevaar zou meebrengen, kan men de demping dus ïnoeilijk verdedigen. Da melkprijs wordt verlaagd. Gisteren vergaderde de Leidsche melkhan del met de besturen van de melkveehouders- bonden. De Leidsche melkhandel deed het Voorstel, om, ingaande 25 dezer, den melk prijs met 2 cents per liter te verlagen. De melkveehouders verklaarden, dat zij genoe gen zouden nemen met een verlaging van Één cent. Dit voorstel zou op de algemeene Vergadering van slijtejs in overweging wor sen genomen. Nader vernemen wij, dat het voorstel tot verlaging met één cent door de slijters is- verworpen, zoodat de melkprijs, ingaande 25 dezer (dus morgen) met 2 cents per liter zal worden verlaagd. Edmond Doutté. Voor de vereeniging voor Wetenschappe lijke Voordrachten hield de bekende Fran sche Orientalist Edmond Doutté gisteravond in het Botanisch Laboratorium der Univer siteit een door lichtbeelden verduidelijkte voordracht over „L'Islam et nous dins l'Afrique du Nord". De Islam en wij is het vraagstuk van de samenwerking van twee maatschappijen, de Muzelmansche en de Europeesche gebie den, zooals bijv. het noordelijk deel van Afrika, aldus ving spr.: aan. Een oppervlak kige beschouwing van het vraagstuk toont aan hoeveel de Mahomedaan verschilt van den westerling, uit een individueel oogpunt bezien en verschillende zijn niet in het voordeel van den eerstgenoemde. Indien men echter niet meer de individuen onder ling vergelijkt, hetgeen het psychologisch standpunt zou zijn, doch zich wendt lot de beide beschavingen, d. w. z. indien men zich op sociologisch stelt, neemt men waar dat er tusschen de opvattingen van den Islam en die van Europa een buitengewoon groot verschil bestaat. Wanneer men zich bedient van een wis kundige uitdrukking, zou men kunnen zeg gen, dat zij niet met dezelfde maat kunnen worden gemeten. De spr. beschouwt, uit dit standpunt bezien, eenige Mohamedaansche instellingen, zooals het Kalifaat, de recht spraak van den kadi e.a. en toont welke afstand hen scheidt van de overeenstem mende instellingen in Europa. Bovendien heeft de Islam voor, dat hij in Noord-Afrika in hotsingkwam met Europa zich reeds gestooten heeft tegen de wereldbeschouwing der Berbers; dat is de oorspronkelijke maatschappij in Noord- Afrika, die hij zijn cultuur heeft opgedrongen. De strijd is wel lang geweest en vele Barbarijnsche volksstammen, al hebben zij den godsdienst van den profeet aangeno men, hebben toch hun.taal behouden en, zooals in Kabylië een gedeelte van het Mo hamedaansche recht verbeterd. Doch zoodra de Mohamedaansche instel lingen de Europeesche tegenover zich kre gen, zooals die door Frankrijk zijn inge voerd, was de uitkomst een andere. De spr, weidt hier over geruimen tijd uit. De van vijandige zijde gevoerde propa ganda deed het voorkomen alsof de Moha medaansche maatschappij onderdrukt werd door het Fransche gouvernement. De werke lijkheid was geheel verschillend. Ten deele naar denwensch van de Mohameda- nen zelf en in alle gevalle in hun eigen be lang heeft men maatregelen tot assimilatie genomen, waarvan spr. verschillende voor beelden aanhaalde, zooals de organisatie van den arbeid, de rechtspraak en het on derwijs in Marocco. Hij toonde aan dat de Mohamedanen, zelfs als zij een spontane evolutiedoormaken, niet gemakkelijk van het eene gezichtspunt tot het andere over gaan. Wil dit zeggen dat de Mohamedanen zicli geheel aan de Europeanen aanpassen? Neen, zegt spr. Ondanks de assimilatie blij ven zij verschillend en zelfs zij, die volledig onze gewoonten en instellingen hebben overgenomen, voelen zich toch altijd ver schillend van ons, zegt spr. Het is hun gods dienst die hen van een volledig contact met de Europeesche maatschappij afhoudt. Het nationaliteitsgevoel dat in Europa sedert de vier laatste eeuwen meer en meer naar voren koml, dringt langzamerhand in de plaats van de heerschappij van den gods dienst. Onze samenwerking moet hier naar spr. meent, niet onder lijden. Het zou dwaas zijn hun beschaving le willen brengen zon der in aanmerking te nemen hun eigen cultuur. Frankrijk, aldus besloot spr., slaat niet vijandig tegenover dit nationalisme en zal zich langzamerhand aanpassen, zonder op te houden om gezamenlijk met de Mohame danen te werken aan den vooruitgang. De voordracht werd door een vrij groot aantal hoorders gevolgd. Tot koster en kosterin der Hooglandsche Kerk zijn benoemd de heer H. W. Ranselaar en echtgenoote. Voor het examen voor apothekers assistent waren gisteren alhier opgeroepen vier candidaten, die allen slaagden, nl. de dames E. W. Mellegers en J. A. Stolk, geb. te Rotterdam, en de heeren J. Al, geb. te Scheveningen ,en A. T, van Tilburg, geb. te Maastricht. Men verzoekt ons melding te maken van het feit, dat onze stadgenoot de heer Theod. H. Polman, Maandag 26 November a.s. niet alleen vijftig jaar zal worden, maar dat hij dan tevens dertig jaar muziekonder wijzer zal zijn. De heer Polman heeft le Nijmegen gestu deerd, ging daarna naar België, om zijn studie te voltooien, en vestigde zich dertig jaar geleden te Amsterdam als leeraar in piano, orgel, zang, theorie, zang en orkest klasse. Den 22sten December 1915 werd hij gediplomeerd al3 componist door de „So- ciété des auteurs, compositeurs et éditeurs da musique Paris". Den lsten Mei 1918 .vestigde diij zich alhier De orkest-klasse „Jong-Holland" zal Maandag een feestmarsch spelen. Tot volontair t'er secretarie te Zoeler- woude is benoemd de heer J. M. H. Colla, alhier. Voor den nood der Zending zijn hier nog eenige gaven ingekomen, waardoor het reeds door ond vermelde bedrag der inza meling is geslegen tot f2403.855. Tot administrateur der Leidsche voet bal- en cricket-vereeniging A. S. C. is be noemd de heer J. van Leeuwen, Heeren- slraat 106a, alhier. In de heden gehouden openbare ver gadering van de vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdinge landen van Rijnland werd de begrooting van dat Hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1924 vastgesteld in ontvang en in uitgaaf tot een bedrag van f 785.743.92, met een som voor onvoorzien ad f 205.000. Hot bedrag van omslagen over landerijen in Rijnland werd geraamd op f258.123 21, terwijl verder het bundergeld als over het loopend dienstjaar werd vastgesteld op f 3 per II. A. Voor kosten van openbare werken wordt uitgetrokken f 335.960. Verscheden is het verslag der Wijkver pleging, uitgaande van de aWeeling Leiden van den Ned. Prot. Bond, over het werkjaar 19221923. Daarin wordt ook herinnerd aan het feit, dat de Vereeniging dit jaar haar 25-jarig bestaan herdacht. Bij dit jubileum dacht het bestuur met een warm gevoel van dankbaarheid in de eerste plaats aan mej. Knappert, die het initiatief nam tot de tot- stand-koming van het werk. Ook anderen worden genoemd, waaronder wijlen dr. Krui mel, onder wiens leiding zuster Naudin ten Cate in November 1898 het werk aanvatte. Ook de opvolgende zusiers worden met eere genoemd, terwijl ten slotte met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van den gehouden Ba zaar, welke voor de Vereeniging een zuivere winst van f 4500 opleverde. In de polikliniek Langcstraat werden 882 paiiënten 11461 maal behandeld en bedroeg het aanlal baden 200. Aan huis gebrachte bezoeken bedroegen hier 3335. In de polikliniek Prinsenstraat waren deze cijfers; patiënten 406, behandelingen 3996, baden 25, bezoeken aan huis 3757. Op de Pluimvee-tentoonstelling, welke te Alkmaar wordt gehouden, werden één eerste prijs, twee tweede prijzen en drie eere-prijzen toegekend voor de fraaiste Ja- pansche krielen aan den heer P. de Wolf, alhier. In de najaarsvergadering der Vereeni ging „Vakschool (Huishoud- en Industrie school) voor Meisjes voor Leiden en Omslr." Heerengracht alhier, deelde de voorzitter in de eerste plaats mee, dat na de goedkeuring der plannen en begrooling door den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, in Mei de aanbesteding heeft plaats ge had voor de verbouwing van het gekochte perceel Rapenburg, waarvoor onder garan- tie van het Rijk een leening gesloten is. Daarna werd do begrooting over 1924. die in het voorjaar was besproken en ingediend, opnieuw behandeld, daar de bovengenoemde financieele onderhandelingen eenige wijzi ging noodzakelijk maakten Ook werd goed gekeurd een ontwerp voor het huishoudelijk reglement. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden mevr. Coeberghvan Cranenburgh, mej. J. Ilofs, mevr. Meyers Gottschalk en mevr. ZaalbergHamel wer den allen herkozen in de vacature van wijlen mevr. A. Boot—de Graaf werd mevr. EekhofBos gekozen. Wie kent niet de groole magazijnen van glas en aardewerk, galanterieën, speel goed ,etc. en huishoudelijke artikelen van den heer II. S, Fles, in het perceel Hooi gracht 176? Uit den grooten voorraad van dit magazijn zijn nu een aantal collecties overgebracht naar het winkelhuis Bree- slraat 175. Wordt op de Hooigracht alleen engros verkocht, de nieuwe zaak is een winkel in optima forma. Uit alle soorten en prijzen van glas en aardewerk, koper en brons en huishoudelijke artikelen kan men zijn keus doen. Men neme vanavond maar eens een kijkje in de etalagekasten. Men zal er. een keurig servies in zien staan, dat voor 1 4.25 is geprijsd. Men kan er ook te recht, wanneer men honderden kan be-, steden. Wij gelooven, dat deze winkel in dit stadsgedeelte als een aanwinst mag worden beschouwd. De heeren De Geus en Duyndam oefen den in het pand Oude-Rijn 21 al geruimen tijd het bedrijf van goud- en zilversmeden uit, en menig duur en mooi werkstuk werd door hen vervaardigd. Tot nog toe werkten zij uitsluitend voor winkeliers en grossiers. Meermalen kwamen echter particulieren, die kennissen hoorden roemen over het so lide werk dezer firmanten, er rechtstreeks een of ander artikel bestellen. Dit bracht de firma er loe om ook een handel in détail te openen. Daarvoor was noodig een verbouwing van het perceel, welke dezer dagen haar beslag heeft ge kregen, zoodat hedenavond de nieuwe zaak kan worden geopend, die ongetwijfeld een goed figuur zal maken-in dit straatgedeelte. Dit figuur dankt zij aan de diepe, stofvrije etalages, da mooie zilverkast in den winkel en bovenal aan den ruimen voorraad van artikelen in goud en zilver, waarvan de meeste uit de hand door deze twee knappe vaklieden gemaakt, wat men kan zien aan het daarop aangebrachte wettig meestermerk Wie van meoi zilverwerk houdt, moet vooral op zijn wandeling deze nieuwe zaak niet overslaan. De heer M. E. Zitman, electro-technisch bureau en specialiteit in aanleg van gas en eleclriciteit, electrische schellen, motoren, enz. enz. wiens zaak in de Kloksleeg 13 steeds vooruitging, zoodat de heer Zitman al geruimen tijd uitzag naar meer ruimte en beteren stand, is thans verplaatst naar per ceel 21, Breestraat, waarin tol' voor korten tijd het magazijn van speelgoederen der firma Van Schijndel was gevestigd. Dit pand is ge heel voor het nieuwe bedrijf ingericht. Reeds wanneer men een blik slaat in de twee ruime etalagekasten, krijgt men een denkbeeld van den omvang van deze zaak. Electrische lam pen, waaronder zeer bijzondere, uit' Zwitser-, land aangevoerd, geheel uit de hand be werkt, en nog vele andere nieuwste snufjes op het gebied van electriciteit trekken de aandacht naast verschillende soorten stof zuigers, waaronder er zijn die kloppen, ve gen en zuigen te gelijk. Zeer aan te bevelen is er ook de premier duplex, het verbetert systeem van de premier, welke vanwege de gemeentelijke Lichtfabrieken hier nog al veel zijn geplaatst. Ook leek ons zeer bijzon der de collectie Fransch glaswerk, uitmun tend in kleur en vorm, terwijl ten slotte een collectie motoren voor licht en kracht aan wezig is. Het Luxor-thealer brengt deze week behalve eenige aardige komische nummers twee hoofdfilms waarvan voor de pauze; „De Dictator", een filmcomedie in 5 acten. Deze iilm is een aaneenschakeling van grappige momenten. Hierna treedt op het gezelschap „Wit en Zwart" met eenige aar dige Hollandsche en Engelsche liedjes, welke met luid applaus werden beloond, terwijl tenslotte nog wordt gegeven „Het groote avontuur", een filmdrama in 5 acten met Mary Milles Hinler en Noach Beery in de hoofdrol. Opvallend is vooral de prachtige monteering dezer film. Het Apollo-theater geeft op veelvuldig verzoek voor de 2e maal de bekende film „Kce en Janus naar Berlijn" (valutaklucht in 4 acten). In de hoofdrollen mevr. Adrien- ne Solser en Kees Pruis. Deze film wordt gespeeld met de bekende jaszband- en har monica-begeleiding. Voor de pauze „Wild Blossom" (5 acten) het meisje uit de Far West. Deze film is zeer boeiend en span nend. De zaal was gisteravond uitstekend bezet Vele meisjes hebben wel eens gehoord van de Padvinderij voor Meisjes, zonder precies te weten wat het eigenlijk is en wat er mee wordt bedoeld. Daarom willen de Leidsche padvindsters een kennismaking avond organiseeren, waar uiteen gezet zal worden, wat de padvinderij is en wat zij doet. Deze avond zal plaats hebben op Maandag a.s. in het Nutsgebouw. Om dui delijk to doen uitkomen, wat het doel der Leidsche Meisjesgezellen-vereeniging is, zal dien avond een revue worden opgevoerd en zullen lichtbeelden worden vertoond. De avond is bedoeld voor meisjes van 12 tot 16 jaar, doch ook oudere zijn welkom. Uitgenoodigd werden de leerlingen der hoogste klassen der lagere scholen en de laagste klassen van de hoogere burgerscho len en het gymnasium. Maar ook andere meisjes zijn welkom. Het kan wel een aardige avond worden en daarom bevelen wij aan meisjes een be zoek aan. Wij vestigen de aandacht op een nieuwe zaak in electrische benoodigdheden, lampen, lampenkappen, licht- en kracht- installaties, en wat er meer tot dit gebied behoort, in het perceel Nieuwe-Rijn 54, welke zaak gedreven wordt door den heer H. de Nie. De heer De Nie heeft aan het electro-technisch bedrijf ook nog verbonden een handel in fornuizen, haarden, kachels, en diverse andere artikelen, tot dit vak be- hoorend. Donderdagavond is met het oog op het verkeer een lantaarn geplaatst bij de schut ting aan de Hoogewoerd. Vrijdagmorgen was deze verdwenen. Kan men zulke dingen dan niet met' rust laten? Gisteravond reed aan de Jan-van-Hout- kade een auto, bestuurd door V., in de op graving bij de nieuwe brug, trots de waar- schuwingsseinen. De vooras werd bescha digd. In de Koornbrugsteeg reed gisteren een vrachtauto, die wilde uitwijken voor een per soon, tegen een handwagen, welke laatste door de deurruit der firma Bernard werd ge duwd, Gisteren geraakte aan de brug bij de Haagweg een kamrad stuk, waardoor het ver keer een uur lang werd vertraagd. Hedenvoormiddag werd op de Haarlem merstraat een man aangereden door de auto bus „Achilles", waardoor hij zich dusdanig aan een enkel bezeerde, dat hij per politie- brancard naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen te Hep uur. ds. J. Wuite. Met ingang van morgen wordt de mellM prijs te Leiden verlaagd met twee cents per Liter. De komende rijwielbelasting; drie golden per fiets per jaar. Bepalingen omlrenl herijk van maten en gewichten en inzake de ongevallenwet en land- en tninbonw-ongevallenwet. j De nitslniting bij de textielnijverheid. 1 Door de Ministers van Financiën en On derwijs is bepaald, dat ambtenaren in Rijks dienst geen aanspraak maken op vacatie gelden en znlks met ingang van 1 Ja nuari 1922. Het kabinet Stresemann is gevallen in den Dnitschen Rijksdag en heeit zijn ont slag ingediend; hetgeen is aanvaard. Poincaré in da Fransche Kamer. Hij krijgt een votum van vertrouwen. Overeenstemming bereikt tusschen de be zetters en de industrieelen in het Roergebied De Dnitschers door de Commissie van Herstel gehoord. Eglise wallonne: Dimanche matin, d 10'/" heures, rar. P. J.' Molenaar,, paslcur it la Haye. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds, C. de Meyere. Ned. Hetv. Kerk. Mare-kerk 10 uur voorm. prof. dr. H. M. van Nes. Ned. Protestantenbond: Kinderkerk in de Remonstr. kerk, ingang Middelweg, te kwar tier over twaalven, ds. A. van der Wissel. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te tien uur, em.-pastoor J, M. van Beek. Rel. Soc. Vereeniging, Nulszaal: Zondag avond, te zeven uur, ds. P. Eldering, uit Rotterdam. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, prof. dr. G. J. Ileering. Vereeniging v. Vrijz.-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, mej. A. M. L. Frevil, Rem. prop. in Den Haag. s De Hayhespelera. r Boawmeestez Solness, 1 spel In 3 bedrijven van 4 -/ Henrik Ibsen. Bouwmeester Solness. Hoeveel is daar-, over al niet geschreven en getwist. Het is een der latereIbsens (dateerend uit Dec. 1892) gedrenkt in de symboliek van begin tot einde, een symboliek, waarvan de volslagen beteekenis zooals nu nog gevit wordt over Potgieter's werken een eeuwigdurende strijdbal is en blijft. Onwil lekeurig dringt zich aan ons de vraag op, of er niet te veel waarde soms wordt gehecht aan een zin, een woord, waarover de maker zelf misschien is heengegleden. Maar laat ons daaraan niet hangen. Bouwmeester Sol ness, we herhalen, is gedrenkt in de sym boliek, de figuren zijn meer dan een men-, schen-schildering. We zouden willen zeg gen: te veel meer en daarom kunnen wijl dezen Ibsen niet beschouwen als een zijner grootste meesterwerken; er is o.i. een te veel diepzinnigs verborgen om het in zoo'n bestek te kunnen verwerken. Maar een groot werk is het ongetwijfeld. Trots den overvloed aan symboliek 't werk is zelfs wel eens Ibsen's biecht ge-t noemd, hoewel al zijn boeken een sterk per-« soonlijk karakter dragen is er al even zeer twist over de opvoering geweest en nog: n.l. van de streng symbolieke vertol king tot en met de zuiver realistische toe. Van Dalsum, die de regie heeft gevoerd, heeft het eerste gekozen en we kunnen dat begrijpen. De benoodigde sfeer heeft van Dalsum daarbij kunnen treffen, ook in de scherp in rechten stijl gehouden, eenvou dige decors, die daarbij pasten. Alleen de opgangen uit de coylissen tot hel tooneel vielen o.i. eenigszins weg. Voor '1 eerst heb ben we van Dalsum als regisseur aan het werk gezien en we kunnen hem feliciteeren. 't Was knap in lijn gehouden, overeenko mende met de gekozen richting, die ons in doorsnee ook wel de meest juiste voorkomt, al erkennen we ook in reaUslischen geest wel iets groots le hebben zien bereikt. Daarnevens had van Dalsum voor zicli de zware rol van bouwmeester Sol ness, die wel den wensch, den vurigen wensch heeft naar het „onmogelijke", maar niet de kracht daartoe. Die om zich omhoog le wer ken, gaat over lijken, zoo is nu eenmaal het leven, maar zich niet I09 kan maken van gewetenswroeging daarover, waaruit als van zelf geboren wordt de angst voor de jeugd, die ook naar boven 5vil, ook zich baan

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1