In verkeerde Schoenen. No. 19544. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 November. perde Blad. Anno 1923. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. HAARLEMMERMEER. Op de Donder dag le Hoofddorp gehouden veemarkt waren aangevoerd 1 slachtpaard, prijs f G5 en 12 koeien, gem. prijs f 325. Weinig handel. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Gereformeerde kerk te Hoofddorp in de Woensdag gehouden vergadering beslo ten aan het ontworpen plan tot den bouw van een nieuwe kerk nog geen uitvoering te geven en met de stichting daarvan te wach ten tot de tijdsomstandigheden het beter zul len toelaten het daartoe benoodigde bedrag bijeen te krijgen. Tot ouderling der Geref. Kerk is gekozen de heer L. van Andel, en tot diaken de heer A. H. Ouwerkerk. Burger 1. Stand Geboren: Bernardus Anthonius Franciscus, Z. v. B. A. F. van Tol en- J. G. Stroombergen. Maatje Commerina, v. H. Boot en H. Groenendaal. Jitske, D. v. H. Heikamp en M. Hamstra. Govejt, Z. v. D. Nugteren en M. J. van Andel. Henderkien, D. v. L. Gelling en T. Bolwijn. Margarelha Helena D. v. Ph. Philipse en W. van der Hulst. Ambrosius, Z. v. J. van der Pol en M. Kloot wijk. Nicolaas, Z. v. W. M. van Heems kerk en A. Bernouw. Ondertrouwd: A. Stigler 24 j. en A. van Zanten 22 j. J. van Kijk 31 j. en H. Hart man. 30 j H. E. Rempe wedr. 69 j. en W. de Moor wede. 37 j. Gehuwd G. Borst 30 j. en D. A. Hobo 19 j. P. Cardol 26 j. en C P. Joren 25 j. N. A. de Heij 30 j. en G. Scheunhage 24 j. P. F Strobbe 25 j. en M. Th. Selis 20 j. J. J. H. Verdonk 24 j. en S. C. van Beek 22 j. J. W. H. Vogelzang 37 j. en E J. W. Scheffer 19 j. Overleden: Johannis Meijer 78 j.. gehuwd met K. van der Meide. Pieter Molleman 61 j., wedr. van A- van Meurs. Levenloos geboren: kind van het vrouwe lijk geslacht van L. C. van dér Helm en G van der Voet. KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig 14 leden. Afwezig dr. Van Walsem. Deze komt 'chter na do opening ter vergadering. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, burgemeester, die do vergadering opent met gebed. De notulen der vorige verga dering werden daarna aan de ordo gesteld.» De heer Van der Swan maakte een opmer king over het weergeven van eenige door hem gestelde vragen, die onjuist waren jovergenomen. De Voorzitter erkende dit. Ook de heer Van Tongeren wees op een kleine misstelling. Ook deze werd gewijzigd, waarna de notulen aldus werden goedge keurd. De voorzitter deed nu mededeeling tover eenige ingekomen stukken. Ingekomen was een dispositie van Ged Statc-n met betrekking tot de verordening inzake heffing der schoolgelden. De door Ged. Staten wenschelijk geachte wijzigingen worden na enkele opmerkingen van den heer Van Tongeren, aangebracht voor zoover deze niet het principe der ver ordeningen betreffen. Ook was ingekomen een schrijven van iden minister van binnenlandsche zaken, dat hij bereid is de steunregeling van werklooze visüchcrs te Katwijk, van 24 Sept. tot 24 November te verlengen. De voorz. merkte op, dat wij nu reeds weer aan het einde ,van dit tijdperk zijn. Hij stelde daarom Ivoor alsnog zich tot den minister te wen den om deze regeling weder te doen voort duren tot 31 December a s. Hij hoopte dat de minister daartoe wel genegen zal zijn. Dc Raad moest nu onmiddellijk besluiten, anders zouden de visscherlieden a.s. Zater dag geen. steun meer ontvangen. In den geest van het voorstel van B. en W. wordt nu besloten. Hierna deed de voorz. mededeeling van het besluit van de Kroon, bepalend dat de gemeente in de kosten van de Leidschc bui tengewone school zal moeten bijdragen. De voorzitter merkte daarbij op dat Ged Staten de gemeente ook reeds ongelijk ga ven. Er valt nu niets meer aan te doen. De kosten zijn wel niet groot, want de gemeente kan een groot gedeelte terug vor deren van andere gemeenten, waaruit kin deren de school bezoeken. Maar er is veel administratie aan verbonden en dat kost ook geld. De heer Van Tongeren zou zich er toch maar niet zoo direct bij willen neerleggen en willen besluiten dat de wet worde gewij zigd. De voorzitter zeide dat dit zoo maar niet gaat. Als een ander staaltje van de werking der schoolwetsregeling, deelt de voorzitter mede dat B. en W. een aanschrijving van het gemeentebestuur van Amsterdam ont vangen hebben om een bedrag van f 119.52 te storten, voor het verschuldigde school geld eener leerling uit Katwijk, die de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam bezocht. (Verwonderde uitroepen bij den Raad). De voorzitter merkte op, dat betalen de boodschap is. Voorgelezen werd een schrijven van het bestuur van de Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders inzake de steunregeling. Er wordt volgens adressanten geen vol doende haast gemaakt. Het adres zal met andere soortgelijke verzoeken bij de rondvraag ter sprake ko men, zeido de voorzitter. Een voorstel van den heer J. van Duijn om voortaan des avonds te vergaderen, wat met name voor hem als werknemer veel beter uitkomt, werd in handen van B. en W. gesteld ten einde daarover in de volgende vergadering prae-advies uit te brengen. De voorzitter merkte echter op dat hij als voorzitter de vergadering ook wel op een avonduur kan uitschrijven. Hierna werd met de agenda aangevangen. Eervol ontslag werd verleend aan den heer G. B. Wertlier als secretaris-boek houder der gemeente-secretarie, met dank betuiging voor do in deze betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Na vrij uitvoerige bespreking werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten, tot het rooien van boomen. De wethouder R. Ouwehand deed daarbij uitkomen dat de gemeente overweegt een kleine kweekerij aan te leggen- waaruit men dan jonge boomen kan betrekken voor het plaatsen van boomen langs gemeente wegen. Tot leden der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs werden be noemd de heeren D. Bakker en W. van Akker. De voorzitter stelde daarna nog aan de orde de benoeming van een lid der Berg- havencommissie. De voorzitter, dit voorstel toelichtende, zeide dat voor jaren ter sprako is gebracht de aanleg van een berghaven. Daarvoor is toen een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Meerburg, R. Ouwe- hand, dr. Van Walsem, Van der Perk en Van Duijvenbode. De vier eerstgenoemde leden zijn nog leden1 van den Raad. De heer Van Duyvenbode is afgetreden. Daar voor moet een opvolger worden benoemd. De voorzitter bracht nu de benoeming aan de orde. Benoemd werd de heer G. van Duyn met 9 stemmen. De overige stemmen waren op verschillende leden verdeeld. Hierna werd na een korto gedachtenwis- scling besloten het presentiegeld van do leden der schattingscommissie voor de Rijks- inkomstenbelasting vast te stellen op f 3 per zitting. Zonder stemming werd besloten tot wij ziging der verordening op het Grondbedrijf in den geest, zooals die door B. en W. was voorgesteld. Hierna kwam aan de orde een voorstel lot vernieuwing van een zestal steigers aan hot Prins Hendrik-kanaal. B. en W. vragen een credïet van f 3000 voor dit werk, uit te voe ren in eigen beheer. De heer Hauwaart zou liever geen steigers maken maar de kaaimuur doortrekken. De heer Van Tongeren wilde wel steigers, maar deze zou hij van beton willen maken. De lieer Wouda ging met het denkbeeld van den heer Hauwaarl mee, doch wilde de uilvoering over jaren doen loopen. De wethouder R. Ouwehand verdedigde het voorstel, dat na repliek van enkele leien rnet algemeene stemmen werd aangenomen Zonder discussie werden eenige wijzigin gen aangebracht in verband met de aan schaffing van een cyclostyle, die economisch werkt, zooals de Voorzitter verklaarde. De heer Wouda vroeg of er ook voor par ticulieren wordt gewerkt. Naar hel Engelsch, door BERTA RUCK, (Nadruk verboden)). Zoo ver hebben wij het nog niet gebracht, zeide de Voorzitter. (Gelach.) Hierna kwam weder ter tafel de reeds vroeger vastgestelde verordening betreffende het verhaal van pensioenbijdragen, waarin indertijd was bepaald, van de ambtenaren in dienst der gemeente te eischen 3 pCt. voor eigen en 51/3 pCt. voor het weduwen- en weezen-pensioen. Ged. Staten konden toen deze verordening niet goedkeuren, aangezien de gemeente niet tot de noodlijdende gemeenten behoorde. Zoolang in den financieelen toestand der ge meente geen verandering kwam, moet de ge meente volstaan met 2 pCt. voor eigen en 2 pCt. voor het weduwen- en weezenpensioen De Voorzitter merkte op, dat er than9 w e 1 een verandering is gekomen in den fi nancieelen toestand der gemeente. De ge meente zal de noo'duitkeering, welke ten vo- rigen jare nog f'25.000 bedroeg, moeten der ven. Daaruit putten B. en W. de vrijmoedig heid om den Raad voor te stellen de veror dening opnieuw ter vaststelling aan te bie den. Zij hebben eenige verwachting, dat Ged. Staten nu de verordening zullen goedkeuren. De heer Van Tongeren vroeg, in verband met de weigering van Ged. Staten,, wat dit College zal doen wanneer de gemeente bank roet gaat. De Voorzitter merklo op, dal het gelukkig zoover nog niet is. De concept-verordening, gelijk aan de vorige, werd nu in haar geheel zonder verdere discussie vastgesteld. In verband met het bovenstaand besluit werd nu ook zonder hoofd, stemming beslo ten tot wijziging der verordening, regelende het verhaal op de inkoopsom voor pensioen. Ten slotte werden behandeld een tweetal belastingreclames van den Staat der Neder landen, welke meent ten onrechte te zijn aangeslagen in de Staatsbelasting met be trekking tot twee Rijksgebouwen het can- linegebouw bij de rijksschielbanen en het Postkantoor. Reclamant meent, dat als zijnde deze gebouwen bestemd voor den publieken dienst, zij niet vallen in de termen voor be lasting. De Staat der Nederlanden beroept zich op Den Haag, waar deze gebouwen ook niet aangeslagen zijn. De Voorzitter merkte hierbij op. dal de 6lraatbelasling in Den Haag berekend wordt naar slechts één grondslag den belastbaren opbrengst def gebouwde eigendommen. In Katwijk heeft men, behalve dien grondslag ook nog dien, betrekking hebbende op de ge velbreedte en de daarvoor noodige rioleering B. en W. stellen derhalve voor reclamant niet ontvankelijk te verklaren en de belas tingaanslag te handhaven. Aldus werd be sloten. Bij de rondvraag wilde de heer Wouda eenige opmerkingen maken over het lange uitblijven van de steunuitkeering aan werk looze visschers, waaromtrent hij een drietal vragen aan B. en W. had gezonden. Dezelf de materie dus, waarover het ingekomen adres van de Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders liep. De Voorzitter kon echter geen beschou wingen bij de rondvraag toestaan. De heer Wouda had slechts de vragen te stellen. Deze vroeg nu In welk stadium verkeert thans de steunregeling Wanneer wordt er uitgekeerd Wat is de reden, dat deze zaak zoo lang duurt De Voorzitter, deze vragen beantwoor dend, noemde de data's, die hierop betrek king hadden en constateerde dat het ant woord, betreffende deze regeling, eerst op 16 November dus voor eenige dagen is ont vangen. Voor dien tijd kon niet tot toepas sing worden overgegaan. B. en W. konden er niets aan doen. De heer Van Tongeren vroeg of belangrijke ingekomen-stukken niet in de Leeskamer voor de raadsleden konden worden nederge- lcgd. De Voorzitter antwoordde, dat dit ook wel eens gebeurde en hij wil daaraan wel weer voldoen, maar meestal komen deze stukken heel laat binnen, dan-kan het niet. De heer Hauwaart wees nog op den zeer slechten toestand van den Wassenaarschen W eg. De Voorzitter artlwoordde, dat daaraan reeds f 5000 ten koste is gelegd, door er een bazaltlaag over te brengen. Algeheele be strating zou f 80000 kosten. Dit zou de besie oplossing zijn. Als het Rijk en de provincie elk 1/4 van 65) Indien in een bui van verliefdheid een wèlopgevoede vrouw alle maatschappelijke toestanden zoozeer vergeet, dat zij weg loopt met haar chauffeur, zijn er dan woor den, hard genoeg om den hoon uit te druk ken, welke haar door haar kring wordt aangedaan 't Doet er niet toe of de jonge man een heel fatsoenlijke stem heeft cf een uiterlijk als Apo-llo in zijn wage- Niemand kan langer met haar omgaan zij is mei een man getrouwd, die... welnu, lieve, zij heeft hem oj^epikt uit een ga rage! Zij moet allen zin voor alles verloren hebben 1" Maar de broeder van diezelfde dame kan trouwen met de zuster van dienzelfden chauffeur en er wordt weinig over gespró ken, misschien een beetje over gelachen! ,,0! Heb je gehoord, dat de oude Zoo- en-Zoo er vandoor gegaan is? Heb je zijn meisje gezien? Een opvallend knap meisje! Een dame? O neen, dat beweert zij ook niet te zijn, maar zij is buitengewoon in nemend zij danst of zij zingt of iets aer- gelijks, in „Whatever News" geloof ik, dat het was. In ieder geval, zij was op het toonecl." O, dat neemt hen int De eeuwige aan trekkingskracht van de danseres, de cho- riste... ik geloof, dat niets meer vat heeft OP d? mannenik geloof, dat Mevrouw Tracey gelijk had en dat blanketsel hea aantrekt. Ik grioof, dat zij graag het Lon- d-ensche platte accent boca-en. Dat is eens wat andere. Ik geloof, dat het een genot voor hen is te lummelen in vrouwelijk ge zelschap, zonder zich te behoeven genecren om hetgeen zij zeggenen dat zij zich amuseeren met theatergrappen en met kleedkamerpraatjes en door ondeugende anekdoten over de pretbriefkaart-schoon- heden! Ik geloof, dat vulgaire menschen hun rust geven, of somtijds ten minste! Ja, ik geloof, dat het een vergissing is van meisjes van de Philippa-klasse, zich zooveel moeite te geven haar smaak zoo zeer to verfijnen. Dat is alles goed en wel voor de zuster van een. man, voor wie de eenige vereisehte is, dat niemand tiotitie van haar neemt. Of, veronderstel, dat hij ,,tot rust komt" aan het eind van zijn jeugd, dezo veroveraar; welnu, dan kan geen meisje te ouderwetsch zijn voor Cesars vrouw... Maar wat trekt den man aan? Een handvol mauve-gaas, over golven van kant van drie stuivers de elkousen, dio niets lijken, en schoenen, bestaande uit een hak zoo hoog als-de Eifeltoren, oen bruin papieren zool en acht riempjes met kralen! Juist als die avondschoentjeg, die dien eersten avond op de Bryn voor mij werden klaar gezet. Voor mij!... Toen ik daar alleen zat. in mijn Kamer, betrapte ik mijzelve, want ik hoorde mij- zelve een spijtig geluid uiten. Was het zoo ver met mij gekomen, dat ik_ Miss Vera Vayne, de vrouw van George, was begonnen to haten? Want die onwaardige opmerking zou geen vrouw uitspreken over een andere vrouw, indien zij geen re den had haar te verfoeien. dit bedrag wilden geven, zou de gemeente de helft willen bijdragen. Hij vreest echter, dat het Rijk met het oog op den financieelen toe stand niet zal willen helpen. Wat de wethou der R. Ouwehand bevestigde. Na nog enkele andere besprekingen werd de vergadering met dankgebed gesloten. KATWIJK AAN ZEE. Aan de commis sie tot steun aan de nagelaten betrekkingen van de op 30 Augustus j.l. verongelukte vis schers, heeft H. M. de Koningin een bedrag van f 50 doen toekomen ,met bepaalde be stemming. Op den gehouden afslag van haring werden aangevoerd 3 partijen haring. Volle pekelharing f 21.70 tot f 21; steurharing f 20.60 tot f 19.46, gerekend per kantje. Gisteravond werd door de Anti-Rev. Kiesver. in „Casa Cara" een vergadering met introductie gehouden, die door den voor zitter, den heer Veltkamp met gebed werd geopend Na een kort welkomstwoord las de secretaris, de heer G. Poot de notulen. Hierna leidde de voorzitter als spreker van den avond in den heer G. Kuyper uit Lei den. Deze had tot onderwerp gekozen „Vloot wetgril of nationale plicht". Spreker begon met de herinnering aan het afstemmen van de Vlootwet op 26 October, en meende, dat het nog steeds noodig was aan onze vlopt de aandacht te schenken. Steeds moet Hol land bedacht zijn tot verdediging en tot handharing van zijn neutraliteit. Steeds de vloot versterken was noodig, in oogen- schouw genomen de vermindering gedu rende de oorlogsjaren. Maar ook moet men onder het oog zien de verflauwing van per soneel, als gevolg van de mindere actie. Wat de financieele zijde van het vraagstuk betreft meende spreker, dat het onwaar is als beweerd wordt, dat die lasten te zwaar zijn. Ook hier was goed werk goedkoop. Ein delijk besprak spreker het landsbelang in zake deze wet, om ten slotte stil te staan bij hel feit, dat de coalitie gebroken, de A.-R.. partij haar rechtmatige wenschen vrijer met voor God verantwoordelijke con- cienlies naar voren kan brengen, die Ier. wille van de coalilie wel eens in het achter touw bleven. Spreker besloot zijn rede met de opwekking het ,,Je Maintiendrai" in het leven onzer staatkunde bij te brengen en onze mannen te eeren uit de historie ons geschonken. De heer Den Dikken stelde spreker eenige vragen, die door hem werden beantwoord. Op verzoek van den voorzitleT werd door den heer G. Poot deze vergadering met dankgebed gesloten. LISSE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 26 Novem ber e.k., des avonds te 7 uur. Ter behandeling Voorstel van de Gas- commissie, om verwarmingsgas te verstrek ken tegen den prijs van f 0.05 per MV De aanhoudende regenval brengt vele menschen in moeilijkheden. Wel slaan bij velen dc kelder vol water, maar wat een be woner van laag staand pand ons thans me dedeelde, zal nog wel niet veel voorkomen. Terwijl de kachel lustig staat te branden in de kamer, spelen de kinderen op blooto voeten, met van papier vervaardigde scheep jes in hel water dat op den vloer staat. Woensdagmiddag le 12 uur. was de duikelaar in onze „veste". De toeloop van nieuwsgierigen was zoo groot, dat liet ver keer bepaald gestremd was. De jeugd (het was immers geen school) was in ruime male vertegenwoordigd, ja zelfs in die mate, dat het duikelen zeer werd bemoeilijkt. Kerk. bericht. Ned. Prot.- Bond. Zondagmorgen te 10.15 uur, in de zaal van „do Vereeniging" Prof. dr. Knap pert, te loeiden. Door het electriciteitsbedrijf alhier is aan een aangeslotene een boete opgelegd wegens overtreding van de verordening betreffende de levering van electriciteit, nl. het onbevoegd - verbreken van zegels. NOORDWIJKERHOUT. - Dc afd. Noord wijkerhout van den R.-K. Volksbond kwam gisteravond bijeen ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor de vorga- dering van den Centralen Raad op 10 Dec. a.8. te Rotterdam. De gehouden bioscoop-voorstellingen hadden du-uk bezoek evenals de kinder* voorstellingen. Wegens den hoogen risebprijs kon dei afslag in het dorp niet plaats hebben. OEGSTGEEST. KerkelijkbcricKt Ned.-Herv. Gem.Zondagmorgen, to tien uur, in ,,Irene',> ds. Van Haaften, van Noord wijk-B innen. SASSENHEIM. Kerke!, bericht, Ned. Prot. Bond Zondagavond, zeven uur, in de zaal van den heer B. Hoogstraten, ds, H. G. van Wijngaarden, van Amsterdam. VALKENBURG. Kerkel. berichfi. Ned.-Herv. Gem.Zondagmorgon, te tien uur, on Zondagavond, te halfzeven, ds. Her- manides. Woensdagavond, te zeven uur, ds< Hermanides. Bijbellezing. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig do heer W. H. Heemskerk. Na opening met gebed en voorlezing der notulen, worden de ingekomen stukken behandeld. Verschillende ingekomen stukken, kennis* gevingen betreffende, worden voor kennis* geving aangenomen. Het R.-K. schoolbestuur vraagt aan de hand van de wetsbepalingen vergoeding voor het geven van onderwijs in de nut tige handwerken, wat te bepalen is op f 250 evenals op de openb. school. De heer Hcyl zou het liever geregeld zien als op de christelijke school, waar het ook onder de schooltijden gegeven wordt en dan de kinderen daarvoor in aanmer king komend, in één lokaal geplaatst. De heer Haverkort merkt op dat in da R.-K. school dit onderwijs buiten de leer* tijden gegeven wordt; de beeT Van Stijn dat het groot aantal meisjes hiertoe nood zaakte. Do heer Oudshoorn, wethouder, geeft als zijn meening, dat de rooster der les* uren door den schoolopziener wordt vast* gesteld, dus dat deze aan de regeling als zoodanig reeds zijn sanctie verleende. Bo vendien, is deze onderwijzeres met uitslui tend acte voor nuttige handwerken, ook uitsluitend voor dat onderwijs. Nadat de Raad in principe toestemt, wordt de zaak ter afhande g gegeven aan B. W. Subsidieaanvrage van den bouwvakar* beidersbond St. Jozef, om f 50 voor den te houden teekencursus. .Wordt toegestaan^ mits do cursus geheel gegeven wordt. De heer v. Stijn zegt dat het nog zijn voordeel heeft dat de jongens dit enderwijs hier kunnen ontvangen daar ze anders naar Leiden moeten. Wethouder Oudehoorn kon er wel Act meegaan, doch had lieven meer gegeven, als de deelname wat groo* ter was geweest. Dit was het juist, merkte de heer Haver kort op wat tot de aanvrage deed beslui ten. Toen er een 20 waren kon men met het lesgeld de kosten dekken, thans zijn er 8 inwoners van alle gezindten, en 2 van: S assen h ei m. De subsidie-aanvraag van f 25 voor ds R.K. Kweekschool van vroedvrouwen té Heerlen, werd voor kennisgeving aange nomen. Een nagekomen rekening zal nog betaald mogen worden. Voor een lid van het Ned.-Herv. Arrrï- bcstuur werd uit de voordracht J. Schone- veld en K. Breedijk dc eerste gekozen. Met betrekking tot de uitvoering van de keuringswet op voe en vleesch, was van B. en W. van Leiden een schrijven ingeko men, wat volgens de voorzitter de in vo rige vergadering aangevoerde bezwaren deed vervallen. De Keer Haverkort was van een tegen overgesteld gevoelen ,cn zag zijn bezwaren nog meer vastgelegd. Ze zullen vrij kun nen verhoogen en wij moeten betalen, on danks de verklaring van den heer J3tuur mans betreffende vermindering. Dc heer Molhuizen vond het geen aan gename toon, en niet getuigend van eefl. goede gezindheid tegenover do omliggenda gemeenten, om in den aanhef, de juridische spitsvondigheid te gebruiken, door te zeg gen het niet tijdig opzeggen, doet u heb contract weder voor vijf jaren continue©* ren. U is dan weer gebonden. Ik zei„Welnu, ik mag al dien tijd in haar schoenen geloopen hebben, maar zij zou nooit in de mijne kunnen komen. Haar voeten zijn te grootl" HOOFDSTUK XXVII. „Om den knoop door te hakken". „Kapitein Meredith, ik zal u wat geld te leen moeten vragen", zei ik zonder om wegen, Eocdra de jongeman vanmorgen in het hotel verscheen. Dadelijk ging zijn hand naar den borst zak van zijn jas. En ook dadelijk zeide hij: ,,Ja, natuurlijk, daar had ik al aan gedacht. Wilt u mij zeggen of het zoo ge noeg is? Ik denk. dat het zoo» wel goed zal zijn." En zonder er naar te kijken over handigde hij mij zijn portefeuille voor bankpapier, een dun, bruin, leeren porte feuilletje, met de gouden letters „G. R. M." schuin in den hoek. Dat was een van Bellc-mères cadeaux aan hem; dat wist ik. Ik nam liet aaner waren tweehonderd vijf franesbiljetten in. „O! dat is natuurlijk genoeg", zei ik, en ik voelde mij ongelukkig verlegen met de heele zaak. „Het ris veel te veel voor voor wat ik noodig heb Hij sloeg dadelijk ©en blik op mij. Wij stonden beiden in die voorkamer op zij van de hal, met de spiegels en de groo. te vazen en het verguldsel onder aan het hooge plafond. Het was of hij iets in mijn stem had ge hoord, dat hem op het spoor bracht van wat ik van plan was te doen. ,.U meent, het is genoeg om mee rond' te komen, ik bedoel hier alles in orde te maken voordat u naar de Traccy's gaat, nietwaar?" zei hij dadelijk. „A propos, gaat u naar de Tracey's?" Tóen vertelde ik hem ronduit en verdrie tig, dat cr van de Traccy's geen sprake meer was. „Ik kon daar niet blijven, ik kan daar niet vveor naar toe gaan. Als ik bij Philippa bleef, zou ik haar alles moeten vertellen." „En u wou niet hebben, dat ik het haar vertelde", zei ik aarzelend. Ik dacht, dat ik hem misschien nog zou overreden. Door het sobudden van zijn zwarte hoofd begreep 'ik al, dat dit een hopelooze zaak was. „Zij Philippa begreep zeker, dat er iets niet in den haak was, nietwaar?" zei hij. Ik moest er om lachen. Zonder Philip pa' s naam verder te noemen kwam hij te rug op de vraag wat ik van plan was te doen. Ik zei het hem met één enkel woord. „Heengaan!" zei ik, zonder naar hem te kijken, maar naar het verguldsel en de kroonlijst cp den achtergrond, hetgeen mij alles weer even onbekend zou wezen als het de laatste drie jaar geweest was. „Heengaan?" herhaalde hij. „Op uw eigen houtje, bedoelt ge?" „.Ja, ik kan dit niet langer uithouden zei 5k, mijn keel schrapend en mijn, han den samenklemmcnd. „Het is te... het is te ingewikkeld geworden, te verward. Ik ga heen om den knoop door te hakken... Ik ga heen!" Hij keek mij een oogenblik wezenloos aan. Toen zei hij met een onvast© stem: „Maar luister eensWij zijn het gedrang nog niet uit. Ik heb vanmorgen nog geen enkelen brief van mijn vrouw ontvangen. Ik wou u dat juist vertellen. „Ja, ik had het u moeten vragen. Dom van mij..." „Er is geen brief gekomen", zei hij nog eens bijna zonder er bij te denkon. „Ellendig zou weinig men tegenwoordig op do post kan rekenenEr schijnen geen brievenmails van de week doorgekomen te zijn van Londen Er is dus geen tijding voor mij." Ik schudde het hoofd en zei„Het spijt mij, ik kan daar niet op wachten Ik moet zoo gauw mogelijk heengaan." Ik sprak zoo norsoh als ik maar kon. „Ik moet weg.' Toen wachtte ik op tegenkanting van hem. Ik verwachtte, dat hij zeggen zou „Neen, zeg eens dat is onmogelijk.. U kunt niet heengaan voordat deze zaak ia afgedaan. Dat Is niet zooals het behoort 1 U moet ten minste blijven totdat ik iets van Vivio gehoord heb." Hier wachtte mij een verrassing. Hij deed volstrekt geen poging mij tegen te spreken. Zoo bedaard mogelijk zei hij: „Best." „Best?" zei ik. „Kan het u dus niet schelen, dat ik heenga?" Hij keek mij niet aan, toen hij antwoord de: „Ik denk, dat dit misschien nog het beste plan is..." En toen voegde hij #>r heel haastig bij: U gaat zeker zoo spoedig mogelijk „Zoo gauw als ik mijn pas kan krijgen", zei ik, „natuurlijk". „Mag ik daarvoor "ten minste met meegaan?" „Het zou mij heel aangenaam wezen, al' u dat deodt." fWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9