A. J. P's Kerstpudding No. 19544. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 November. Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. Eet Staatstoezicht op de mijnen en de Arbeidsinspectie. De Darlementsredacteur van „Het Volk" paeldt aan zijn blad: Naar wij vernemen heeft op verzoek van minister Van Swaay die daartoe overleg had gepleegd met minister Aalberse ten bureele van den mijnraad aan de Javastraat in Den Haag onder presicT >m van den voor zitter van den mijnraad 'lens een confe rentie plaats gehad waaraan is deelgeno men door den hoofdingenieur der mijnen, de directies der mijnen, zoowel van de par ticuliere als van de Staatsmijnen - verte genwoordigers der moderne en christelijke mijnwerkersbonden, den directeur-generaal van den arbeid, den chef der afdeeling mijnwezen van het Departement van Wa terstaat, den referendaris van het Departe ment van Arbeid, mr. Engels, en den hoofd commies van het Departement van Water staat, mr. Heineman, welke laatste als secretaris der conferentie fungeerde. Deze conferentie stond in verband met een verzoek om advies van minister Van Swaay over de vraag, of ten aanzien van de bovengrondsche mijnwerken een schei dingslijn moet worden getrokken tusschen het Staatstoezicht op de mijnen en de ar beidsinspectie, en, zoo ja, welke scheidings lijn, een en ander in verband met een defi nitieve vaststelling van een ontwerp tot her ziening van het mijnreglement, welke her ziening door de beantwoording van de vraag betreffende een splitsing mede wordt bepaald. - Ten aanzien van de vraag, of bovenge noemde scheidingslijn moet worden gelrok ken, werd van werkgeverszijde betoogd, dat een zoodanige splitsing een buitengewoon omslachtigen toestand m het leven zou roe pen en dat het zeer moeilijk zou zijn, de vraag te beantwoorden, hoe de grenslijn zou moeten worden getrokken, m. a. w. welk deel van het bovengrondsch personeel niet zou moeten worden gerekend, tot de onder- grondsche werken te behooren. Het schacht- personeel (dit al svoorbeeld) is wel boven grondsch ,maar staat rechtstreeks met bet ondergrondsch bedrijf in verband. Ook van de zijde der arbeidsinspectie werd de meening gedeeld, dat niet al het bovengrondsch personeel onder de arbeids inspectie zou kunnen ressorteeren. Van de zijde der werkgevers werd ook nog opgemerkt, dal bij splitsing het boven grondsch bedrijf zou kómen te ressorleeren onder twee wetgevingen, waardoor de des betreffende regelingen ingewikkeld worden en allerlei moeilijkheden ontstaan zouden. Van de zijde der werknemers werd voor opgesteld, dat voor alles noodig is een goed toezicht op de uitvoering van de veiligheids bepalingen, en werd opgemerkt, dat, wan neer bij splitsing een beter toezicht op ge noemde uitvoering zou in het leven worden geroepen de van de zijde der werkgevers genoemde moeilijkheden wel zouden kun nen worden overwonnen. De arbeidersver tegenwoordigers spraken voorts als hun meening uit, daf de verstrekking van een advie's voor hen 0ze^r moeilijk is, omdat voor hen het belangrijkste is de vraag, hoe het mijnreglement zelf zal worden herzien, in verband met het feit, dat voor het boven grondsch personeel de arbeidstijd wel is ge regeld bij collectieve arbeidsovereenkomst, maar niet is vastgelegd in het mijnregle ment. Dit bezwaar werd ook gevoeld aan de an dere zijden ter conferentie, wier eenparige meening bleek, dat men aan de Monsters behoorde te adviseeren, geen .splitsing aan te brengen, in acht nemende, dat bij de wij ziging van het mijnreglement voor het bo vengrondsch personeel de arbeidsduur zal worden geregeld. Als algemeeDe meening bleek voorts, dat, indien het staatstoezicht mocht blijken, in bet toezicht te kort te schieten, het noodig zal zijn, dat het Staatstoezicht beter zal worden geoutilleerd en zal worden geper fectioneerd Het ontwerp Kaas- en Boterwet. Gisteren vergaderde te Gouda de Bond van Kaasproducten, onder voorzitterschap van den heer A. van Wijnen. Een belangrijk punt der agenda vormde de bespreking over de geldende uitvoerrege ling van kaas en de internationale verhan deling van volvette kaas. „Een geschil dreigt te ontstaan", aldus de heer Van, Wijnen, „tusschen den Frieschen Bond van Zuivelfabrieken en de Zuid-Hall. producen ten". Spr. waardeerde het daarom zeer, dat de heer Kooistra, (secr. van den Frieschen Bond) deze vergadering bijwoont. Het punt in kwestie is in tweeën te splitsen: le uit voer; 2e. internationale verhandeling van kaas. Wat dit eerste punt betreft, we leven nog sterk onder crisismaatregelen. Er be staat nog een uitvoerverbod voor ongestem pelde kaas. Deze bepaling kan niet altijd blijven bestaan. Reeds twee jaar geleden werd de Kaas- en Boterwet ingediend, welke zou worden ingevoerd als de crisisbepalin gen opgeheven werden. Nog is dit niet ge schied, gelukkig. De Bond heeft ernstige be zwaren legen dit ontwerp; de Minister van Landbouw krijgt er groote bevoegdheden door, terwijl de Tweede Kamer in deze vrij wel wordt uitgeschakeld. Spr. ontkent niet, dat de Kaaswet nuttig kan zijn; de buiten- landsche kooper en consument weet wat hij koopt en verbruikt; aan den anderen kant brengt de wet lastige contróle en ambtenarij met zich mede. Reeds in een vorige vergadering nam de Bond het standpunt in, dat de Kaaswet aan nemelijk was, mits sterk gewijzigd, zoodat de contrÖle-station3 meer bevoegdheid zou den krijgen, terwij] de Regeering er buiten bleef. Een kleine wijziging is gekomen; de Hegeering zou dt wet niet invoeren, dan na overleg met producenten. Verlakkerij, vol gens spr., van dat overleg is niets le ver dachten. Thans nadert de beslissing! In een schrijven van den Dir.-Generaal dordt bespreking in de organisatie gevraagd over de al of niet invoering van genoemde Aan dit stuk is reeds voorafgegaan een schrijven van den'Bond van Kaashandela ren, waarin adhaesie wordt gevraagd aan een^adres aan den Minister, om den uitvoer van kaas niet te verbinden aan het kaas- merk. Spr. stelt voor, den Bond van Kaas handelaren te berichten, dat gewacht zal worden op de gemeenschappelijke vergade ring der organisaties over deze kwestie, welke binnenkort in het Dep. van Land bouw zal worden gehouden. Dit voorstel wordt aangenomen. Spr. wil een en ander zeggen over de hou ding van het hoofdbestuur. Er wordt aller- wege bezuinigd, ook op het gebied der tech nische organisaties, een verkeerde bezuini ging, daar de Regeering overbodige amble- naren ten koste van belanghebbenden brengt. De kaasproducent kan dit niet goed keuren; ten 9lotte zal bovendien de consu ment het moeten betalen. Er is meer. Waar om geschiedt dit in de kaaswereld, niet bij anderen? Zeker, er is geknoeid met kaas, maar ook elders knoeit men. Wanneer op alle, aan knoeierij onderhevige producten contróle en uitvoerverboden gelegd werden, was er heel wat te doenl De Bondsprodu- cent heeft wapens tegen knoeierij, de Bond kan zichzelf wel helpen. De Regeering deed beter het particulier initiatief flink te steu nen I Ook bij den boteruitvoer immers heeft het particulier initiatief alles gedaan om knoeierijen tegen te gaan. De kaasprodu centen stellen er prijs op aan het buiten land goede produvten te leveren. Als machtig wapen tegen knbeierij wijst spr., niet als directeur der Handelsvereeniging, maar als Bondsvoorzitter, op de coöperaties. Het hoofdbestuur heeft besloten zich als tegenstander tegenover de Kaaswet te stel len. De heer Huisman, zuïvelconsulent, is niet zoo optimistisch, te veronderstellen, dal de kaascontröle-stations bij invoering der kaas wet, zullen blijven beslaan. Ook weet men nog'veel te weinig van de merken. De heer Kooislra (Friesche Bond) zegt, dat in Friesland het station zeker zal blij ven. Op een desbetreffende vraag, antwoordt spr. dat de handel vele motieven tegen de Kaaswet zal hebben; de bona fide hande laren zeker gezonde motieven. Dr. Van Gulik (contr. station Den Haag) merkt op, dat er ook veel goeds in de Kaas wet zit. Zij helpt den producent tegen knoeierij. Omdat dit punt in de afdeelingen niet is voorbereid .maakten verschillende leden be zwaar reeds thans vóór of tegen de Kaas wet te stemmen Na besluit, de antwoorden dier afd. schriftelijk te vragen, wordt" ge stemd. Het meerendeel der vergadering bleek te gen de Kaaswet te zijn. De voorzitter zegt, dat op de intern, zui- velconf eren tie le Washington een defini tie voor volvette kaas is gegeven, waarmede de Bond zich niet vereenigen kan. Daar werd volvette kaas genoemd, kaas met 45 pet. vet; wij merken als zoodanig slechts aan: kaas, uit volle melk bereid. In Neder- land kunnen door de Washington-clausule moeilijkheden ontstaan. Wordt van fa- briekskaas 48 pet. gevraagd, dan ontstaan op de boerderijen moeilijkheden. De heer Kooistra (Friesl.) zegt, dat er misverstanden zijn. Thans is de regeling voor Friesland 48 pet., voor Z.-Holl. 45 pet. en daarin ligt niets onbillijks. Door de melk af te scheppen, zijn wij vrij lager te garan- j deeren. De hoofdzaak is: blijft die uiterste garantie. De Friesche boer kan niet zoo wer- ken als de Hollandsche. Samenwerking is noodig, omdat allen onder het devies: i „bloeiende landbouw" moeten werken. Algemeen bleek de vergadering van oor deel, dat alleen kaas uit volle melk als vol vet mag worden aangemerkt. Een tweede belangrijk punt vormde de be- i spreking, wat de Bond doen kan om het we tenschappelijk onderzoek naar een bestrij dingsmiddel van mond- en klauwzeer te be vorderen. De voorz. zegt, dat in den laatsten tijd veel in deze richting is gearbeid; spr. releveert de onderzoekingen van Van den Berg en Hoogland welke beiden meer of min der resultaat leverden. Ook prof. Pfeiler heeft een stap in de goede richting gedaan. Door de Regeering is in deze een commissie be noemd, veel te laat echter. De vraag is nu: zal de Regeering, wanneer men op den goe den weg is, steunen? Doet zij dit niet, dan zal de Bond financieelen steun moeten ver- leenen. Mag zij dan een beroep doen op de afdeelingen? Dit wordt toegestemd. De Staatszorg voor den Landbouw. Het Kon. Ned. Landbouw-Comitë heeft aan H .M. de Koningin geschreven dat de behartiging van de landbouwaan- gelegenheden thans is toevertrouwd aan het Departement van Binnenlandsöhe Za ken en Landbouw^dat daardoor het ver band tusschen de Staatszorg voor landbouw en andere daaraan verwante en rich even eens op economisch terrein bewegende takken van Staatszorg, zooals -nijverheid, handel en arbeid, verbroken is; dat door het onderbrengen van den landbouw bij het binnenlandsch bestuur geheel odgelijk soortige belangen onder één hoofd zijn ge bracht, waardoor de belangen van den landbouw onvoldoende tot hun reoht ko men dat in bijna alle landen, ook in die landen, waar de landbouw niet zoozeer op den voorgrond treedt,-ale in ons land, de behartiging van de belangen van den land bouw, al dan niet samengevoegd met die van Nijverheid en Handel, in een afzon derlijk Departement is ondergebrachtdat het onderbrengen van do zorg voor de landbouwbelangen bij het Ministerie van Binnenlandsch© Zaken niet in overeen stemming is met de beteekenis van onzen landbouw als voornaamste tak van volks welvaart dat de landbouw in de huidige en in de komende moeilijke tijden de bij zondere aandacht van de Regeering zal be hoeven, gezien de omstandigheden, waar onder het bedrijf cal moeten worden uit geoefend en de vele belangrijke vraagstuk ken, welke nog op oplossing wachten en zich zullen voordoen; dat de zorg voor de landbouwbelangen den gunstigen invloed zal ondervinden van het onderbrengen van do directie van den landbouw bij een Mi nisterie, dat in haar geheel werkzaam is op economisch en sociaal gebied. Redenen, waarom adressant H. M. ver zoekt te bevorderen, dat tot een wijziging in de ministeries van algemeen bestuur worde overgegaan, waardoor aan de door adressant toegelichte samenvoeging van de zorg voor de landbouwbelangen met die van binnenlandsche zaken een einde worde gemaakt en mitsdien aan een samenvoe ging met (meer aanverwante takken van Staatszorg, zooals nijxerheid, handel en arbeid uitvoering worde gegeven. De postchèque- en giro-dienst. Naar „Het Vad." verneemt, begint het met de reorganisatie van den postchèque- en giro-dienst goed op te schieten. De leiders der reorganisatie hebben reeds een datum voor de heropening van den dienst in de ge dachte, maar zij houden dien nog geheim met het oog op altijd mogelijke onaangename, verrassingen en om de absolute zekerheid te hebben, dat de heropening een ongestoor- den loop van zaken waarborgt. Het blad heeft den indruk gekrégen, dat deze datum in elk geval voor het einde des jaars gele gen is. Naar aan „De Tel." van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, 1s de mogelijkheid groot, dat de dienst tegen 1 Januari a.s. her opend zal worden. De contróle en de afwik keling der zaken schijnen thans vlot te ver- loopen, zoodat men met dit tempo rekening houdt met heropening op genoemden datum. Naar verzekerd werd, zullen er echter wij zigingen komen in de bepalingen in zake rentevergoeding en gireeren. Stand van het mond- en klauwzeer van 1 tot 18 Nov. Aantal Provinciën Veebeslagen Gem. 11 Drenthe 2 4 3 9 25 54 Zuid-Holland 42 Zeeland 1 1 Noord-Brabant G Limburg 2 2 Totaal 247 155 Alg. Synodale commissie der Ned.-Herv. Kerk. Derde zitting. De heer Timmers brengt namens de daar toe benoemde commissie rapport uit over het onderzoek naar den stand der kas van den quaestor-generaal. Alles werd in goede orde bevonden. Tot lid van den raad van beroep volgens het reglement op de predikantstraktemenlen wordt gekozen mr. H. J M. Tijssens, te 's-Gravenhage, en tot algemeen plaatsver vanger jhr. dr. W. A. Beelaerls van Blok land, te 's-Gravenhage. Verschillende aanvragen om cassatie wer den behandeld, o.a. d° zaak Finsterwolde. Het besluit in hooger beroep van het Pro vinciaal Kerkbestuur van Groningen wordt vernietigd en approlsatie aan de beroeping verleend Een aanvraag van d.*n heer A. Heems kerk te Numansdorp, om vernietiging van een besluit in hooger beroep van het Classi caal Bestuur van Dordrecht, wordt afgewe zen. Bij Kon. besluit is verleend de eere- medaille der orde van Oranje-Nassau. in goud (met de gekruiste zwaarden), aan J. M. Timp, laatstelijk gepensionneerd als mili tair wachter en waarnemend conducteur der artillerie, is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan N J. Hooykaas, meesterknecht in dienst van den heer C. Hooykaas, le Rot terdam; is aan T. van der Horst; gewezen bode bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de eeremedaille der jrde-van Oranje-Nassau. in zilver, toe gekend. onzer gesloopte pantserschepen hadden ge staan. De vraagprijs van „Marine" was ech ter zoo hoog, dat men aan „Oorlog" tot de conclusie kwam, dat nieuw materiaal, be trokken van een builenlandsche firma, nog goedkooper zou zijn dan deze afdanksels van Marine. Bij gevolg heeft de Minister van oorlog aan de directie der artillerie inrichting opdracht gegevenin het bui tenland kanonnen aan te koopen. Hoogst economisch nietwaar? Bij andere Departementen gaat het al niet beter toe. Zoo lazen wij een klacht van verschillende officieren van ons Indische leger, die dol- gaarne tijdens hun verblijf in Nederland gepensionneerd zouden zijn, maar gedwon gen werden, de kostbare reis naar de Oost te ondernemen, om onmiddellijk daarna uit den dienst ontslagen te worden. Inderdaad wel levèn wij in eénjijd van versobering I („De Vrijheid"). De Nederlandsche Werkloosheidsraad heeft besloten den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw aan te beve len, de twee leden werkgevers en de twee leden werknemers, die thans lid zijn van d3 Rijksoommissie-werkverruiming, weder om voor een jaar tot lid dier commissie te benoemen. Vastgesteld werd, in welke beperkte mat© de Werkloosheidsraad rijn medewer king zal verleenen aan de uitvoering van het program, door de internationale ver- eeniging tot bestrijding van werkloosheid in September jl. op» do conferentie te Luxemburg vastgesteld. Een commissie uit den Werkloosheids raad had een concept-advies aan den Mi nister van Arbeid over een wettelijke re geling der werkloosheidsverzekering voor bereid. Bij de beraadslaging bleek, dat de verwachting, door den Raad uitgesproken in zijn brie<f aan den Minister van Arbeid van 24 November 1921, dat overeenstem ming zou kunnen worden verkregen over ©en regeling, welke met gezamenlijk goed vinden en door samenwerking van de be trokkenen in werking zou kunnen treden, niet werd verw zenlijkt. Dientengevolge werd besloten, geen nader advies te ver zenden. Het gemeentebestuur van Zwijndrecht heeft besloten tot invoering van de 54-urige werkweew voor de gasfabriek, den reini gingsdienst en den dienst der openbare werken. Gistermiddag hebben de Prinsen van Jocja, Boeloengan en Solo een bezoek ge bracht aan de Eerste Nederlandsche Kunst zijdefabriek te Ede, in gezelschap van de burgemeesters van Arnhem en Ede en den secretaris van de Kamer van Koophandel te Arnhem. Het gezelschap werd rondgeleid door den directeur, den heer Ilartogs. Te Helmond zal een nijverheidsschool met vijfjarigen cursus worden opgericht RECLAME. met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE 'LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen 3879 Gistermiddag had te Amsterdam de jaarvergadering g^aals van de Zendingsver* eeniging „Het Java-Comité", Ds. J. Buenk sprak een openingswoord. Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht Daaraan is het volgende ontleend Wat -Oost-Java betreftDe toestand is over 't al gemeen niet ongunstig, in aanmerking ne mend dat bijna uitsluitend Javaansche goe roes het werk leiden. In Oost-Java zijn 10 gemeenten met 3817 gemeenteleden, 10 scho len met 600 leerlingen, 7 handwerkscholen met 122 leerlingen. De zendeling wordt bij gestaan door 38 Inlandsche helpers en on derwijzers. Ernstige pogingen zullen aange wend worden om nog een zendeling op Oost- Java te plaatsen. Wat Sumatra betreft Ook daar worstelt men met vele bezwaren, doch wint terrein, eveneens op Pargaroelan. Op Sumatra zijn thans 8 gemeenten met 927 gemeenteleden, 6 scholen met 475 leerlin gen. Het verslag geeft veel bijzonderheden over den arbeid in de verre landen. Gemeld wordt verder nog, dat in den laat sten tijd plannen tot reorganisatie van het comité aan de orde zijn. Verwacht wordt, dat deze binnen korten tijd hun beslag zul len krijgen. Het doel der reorganisatie is te komen tot een breederen grondslag van het werk. Er bestaan plannen om ook in Amster dam een afdeeling op te richten. Reeds werd een Amslerdamsche Zendingsbond voor het Java-Comité opgericht. De financieele toe stand van het comité was vrij gunstig. Uit het verslag van der penningmeester bleek, dart de rekening sloot in totaal met f 41.671 j het nadeelig saldo bedroeg f4923, de ont vangsten f19.409. Dr. W. G. Harrenstein hield vervolgens een rede over „Zendingsarbeid onder de Bataks op Sumatra," Volgens „De Avondpost" heeft bet De partement van Oorlog eenigen tijd geleden een poging aangewend om een aantal kleine kanonnen rpaohtig is ^prden. jgsjfee pp een ALPHEN. Gistermorgen werd door het bostuur der Martha-Srichting alhier aanbesteed bet bouwen van een pastorie met bijbehoorende werken op hot terrein der Martha-Stichüng. Ingeschreven werd doorD. Donker, alnicr voor £4300 en voor f34200; N.V. tot aanneming van wer ken te Apeldoorn f 35000 ©n f 34600Gebrs. v. der Meer, Den h.aag f 36059 en f 35284 A. van Dam, alhier f 29879 en f 29575J. Gesman, alhier 4 34972 en f 34572 G. Berge hoeff f33600 en f33500; W. van Be ij eren, alhier f 35925 ©n f 36425 W. van der Helm, alhier f27383 en f27777; W. van der Bijl, alhier f27777 en f27666; A. en J. den Ouden alhier f30150 en f30100; N.V. Bouw- en Aannemingsmaatschappij Hol land Zeeland" f 37900 en f 37500. De eer ste cijfers hebben betrekking op het werk volgens bestek, de tweede wanneer even tueel© wijzigingen worden aangebracht. In het gebouw Concordia" alhier werd gisteravond een vergadering gehou den om te komen tot oprichting van een plaatselijke neutrale middenstandsveroeni- ging. In rijn openingswoord memoreerde ds heer W. J. Kregten, namens do voorloopi- ge commissi© do noodzakelijkheid van het bestaan van voornoemde verceniging. Al lereerst heette spreker de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder den heer A Ingenool, directeur van hefc Bondsba- reau van defi Ned. Middenstandsbond, die rich bereid had verklaard oen en an der hieromtrent mededeeling te doen; vervolgens het dagelijksch bestuur der Lèidsch© Middenstandsvereeniging en dat der R.-K. Middenstandsvereeniging „de Hanze", en sprak: den wensch uit dat tot oprichting van een vereeniging kooi wor den overgegaan. Hierna nam d© heer-Ingenool het woord, die het nut eemer middenstands ver eeniging uiteenzette, de noodzakelijkheid hiervan memoreerde, daar do middenstand als het ware tusschen twe© vuren staat, n.l. het kapitalisme en het proletariaat, hoe voor al laatstgenoemde d© middenstand weg wil hebben, en tot welke resultaten zulks zou leiden. De oplossing, aldus spreker, wordt gevonden door het organiseeren van den middenstand, hetwelk de vereemgïng be oogt. Spreker wijst er op hoe ook de mid denstandsbond van de regeering, rij het dan geen financieelen steun, dan wel mo reel en qteun, heeft ontvangen docr de in stelling van een Instituut voor oen mid dens tan dsraad, waardoor do middenstand, via dit instituut medezeggingsschnp in de wetgeving heeft, waar het de belangen van den middenstand geldt. Spreker memoreert nog eenige indirecte voordeelen aan het bestaan van deze verceniging verbonden, verband houjende met de plaatselijke toe standen en eindigt met een opwekkond woord tot toetreding aan deze vereeni ging. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen'gebruik gemaakt, welk© allen door den heer Ingenool wer den bean woord. Een twee en twintigtal personen gaven zioh als lid der vereeni ging op. Aan onzen plaatsgenoot den heer J. Vlasman is door Z. H. do Paus h3t gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifioe" uitge reikt daar hij het feit herdacht dat hij 50 jaar lid is geweest van het R.-K. Zang koor, waarvan 40 jaar secretaris 30 jaar Broedermees ter van de processie Keve laar 25 jrar lid van het R.-K. Armbestuur 20 jaar Perfect van het St. Josephgeslicht; en 16 jaar lid van den gemeenteraad, waarvan 12 jaar wethouder«eer zeker een zeldzaam jubileum. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Hubertus Ignatius, Z. van W. J. Rode wijk en M. C. Volwater. Ma. ria Catharina D. v. J. P. van den Broek en J. M. jDcrst. Sophia Petronella, D. van R. J. die Jeu en M. A. Zandvliet. Overleden: Joannes Zoet m. 61 j. Gehuwd: Gysbertus Johannes van der Meer jm. 28 j. en Catharina Maria van Zeil jd. 25 j. Cornelis Petrus de Jeu jm. 25 j. en Johanna Martina Oudshoorn jd. 22 j- BOSKOOP. Bij de verkiezing van nota belen der Ncd. Hervormde gemeente is de uitslag, dat de beide vrijzinnige notabelen, die aan de beurt van aftreding waren, met kleine meerderheid zijn herkozen boven de candidaten der confessioneel en en gerefor meerde Evangelisaties, welke bij de kerke-^ lijke verkiezingen samengaan. De uitslag in deze van ouds vrijzinnige gemeente betreffende de verkiezing van Ge machtigden in het Kiescollege, die op 21 November '23 werd gehouden, was voor de vrijzinnigen minder gunstig, daar werden alle candidaten van de confessioneele en gereformeerde Evangeliesafcies met vrij groote meerderheid gekozenq. KOUDEKERK. In de Herv. school werd Woensdagavond een ouderavond gehoudoa. Ds. C. D. Israël opende met gebed, waarna het hoofd der school, de heer Mieog een voordracht hield over ontdekkingstochten. Ook werden door eenige dames en een heer cenigo muziekstukjes gezongen, welke zeer in den smaak vielen. Db avond had verder een gezellig verloop. Voor een flink bezette zaal gaf de „Koudekerksche Tooneelclub" haar eerste uitvoering in het café van den heer H. de Graaf. Opgevoerd werd ,,De Kribbebijter" tooneelspel in drie bedrijven. Deze eerst© uitvoering kan geslaagd heeten. Er werd goed gespeeld; menige scène wekte de lach lust der aanwezigen op. Het langdurig ap plaus toonde dan ook wel aan dat de tal rijke bezoekers genoten hadden. Moge het niet bij deze eerste uitvoering blijven. LEIDERDORP. In de vergadering van stemgerechtigde lidmaten zijn in de Geref. Kerk gekozen tot ouderling de heeren A. van Leeuwen Az., A. Koest en C. van der Zwet en tot diaken de heer H. Burggraaf. Burgert. Stand. GeboronCor nelia, d. v. G. Verhoeff cn G. van Donk. Overleden: Nicolaa* Johannee Oosterom. 16 jr. ROELOFARENDSVEEN. Donderdag» avond werd in <1© Pancratiuszaal alhier de eerste winteruitvoering gegeven uitgaande van de tooneelclub St. Pancratius. Zooali we gewoon rijn was de zaal weer goed be zet, hetgeen voor de spel ere een bewije is dat hun spel altijd trekt. Opgevoerd werd het treurspel in drie bedrijven ge titeld: „Getrouw tot den dood." Bet treur spel boeide zeer on er werd goed gespeeld. De spelen® waren zonder uitzondering vast in hun rol. Een dankbaar applaus ontvin gen de spelers na ieder bedrijf. Na de pauze werd een geheel ander stuk gegeven nl een blijspel getiteld ,,De Mexicaansdtie zilvermijn". Het stuk bracht de lachspie ren van een ieder danig in beweging en was een enorm succes. De tooneelclub heeft velen weer een prettigen avond bezorgd. TVe zullen hopen dat deze uitvoering nog door verschillende anderen zal gevolgd worden. WADDING SVEEN. Bij de gistermid)- dag te Rotterdam gehouden aanbesteding namens de bouwer eeniging „Onderling Belaag", voor het bouwen van 10 arbei derswoningen te Sohieibroek, was laagste inschrijver K. Ende en Zn., alhier voor f 57.900. WOUBRUGGE. In een vrij druk be zochte vergadering van de Brandwaarborg- maatschappij „Woubrugge Oudshoorn", onder voorzitterschap van den heer F. Kroes, werd doqr den waarn. secretaris, den heer H. Kammeraat een keurig breed voerig verslag uitgebracht. Het aantal leden bedroeg 73, met een totaal verzekerd kapitaal van ruim f 1.174.000. Brandschade was bijna niet uit- gekeerd, slechte één zeer klein bedrag. De rekening, door 3 lede-n onderzocht, werd. onveranderd vastgesteld. De bezittingen Üer maatschappij zijn thans van dien aard dat de premie voor do eerste deelhebbers tot Vi verlaagd kon worden. Tot bestuursleden werden bij* acclamatie herkozen de heeren G. Verduin en ff. H. do Wit te Alphea aan den Rijn en in dn

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5