Zaterdagmiddag arriveert St. Nicolaas W. R00DEN6URG GERO ALPACCA Zie de Etalage Sint-Nicolaasü! Herauten te paard zullen hem begeleiden Vm LAND- EN TUINBOUW. POSTPAKKETTEN LEVENSMIDDELEN Alle artikelen tegen Winkelprijs - PORTO enz. f 1.35 - Groene potten Stemgember 4.25 - 2.20 - Ï.IO Luxe Potten Stemgember 4.75 Bij CADEAU! Piano Onderwijs. Leoszaal „Reuvens". Onze Breukbanden l£,VOCKINGl_ HOOGEWOERD 211 EXTRA AANBIEDING Alles met Garantie A. v. d. OUWEELEN rechtstreeks uit Spanje met den trein 1.32 in Leiden De Stoet gaat vanaf het Statiou Stationsweg Steenstraat Frinsessekade Breestraat Hoögewoerd Watersteeg Hooigracht Haarlemmerstraat HAARLEMMERSTRAAT 172-174 waar St. Nicolaas tot 5 Dec. zijn intrek zal nemen De TO®'*itter *ag er niets onbeuscb in. Het is een zwaren dienBt, die goed is, en waarvoor men geen veearts zou kunnen krijgen, en daai'oij ook in het eigen belang om minder goed vleesoh niet ingevoerd te krijgen- Dat eigenbelang, meende de heer Molhuizen, mag men dan ook ons niet lo ten betalen. ■Wethouder Oud&hoorn, het schrijven zoo belicht ziende, riet de bezwaren dan ook niet weggenomen. De heer v. Sohie vindt de kcuringkosten nu al to hoogf 5 moest het hoogste zijn dat geüischt kon worden. Do heer Heyl denkt dat de slagers, die meerdere kosten wel op den marktprijs kunnen bedingen, waartegen de wethouder jUudshoorn, en do heer Haverkort opko elen, omdat dan de consument de dupe zou worden. Wij ontzeilen het eenmaal niet, zegt de heer Van Sujn, dut... Met 5 tegen 1 stem, die van den heer T. Scbic, werd besloten, niettegenstaande de heelo Itaad er tegen is, er in te be rusten. De pas geïnstalleerde tommissie tot tods zicht op liet lager onderwijs ga£ konnis van een vacature ontstaan door het ver trek van den heer Meerburg. Uit een voordracht van ouders van de O.L.S., nl. de lieeren nolsheimer en Hoog, werd de eerste wet algemeenc stemmen aangewezen. Aan de orde komt de behandeling der begrooting. De algemeenc beschouwingen bestaan uit een enkele opmerking dat de posten al zco zuinig zijn geraamd, dat er weinig meer op te beknibbelen zal zijn. Do post presentiegelden raadsleden ech ter doet de beer v. Scliie al opmerken, dat bet verdubbelen van dien post niet op be- luiniging lijnt. Wethouder Oudshoorn rekent voor dat dit een presentiegeld maakt van drie gul den per keer, buiten beschouwing gelaten dat er nog heel wat commissievergaderin gen enz. zijn. Zonder er eeri zaakje van te maken, is het toch niet meer don billijk, dat men voor het werken aan l et alge meen belang, ten deele althans schadeloos wordt gesteld voor tijdverlies. Do heer Van Stijn geeft zijn bevreemding te kennen dat wethouder Oudshoorn daar eerst nu moe aankomt-. De heer Heyl valt 't ook togen. Hij zag liever een verlaging van 10 pCt. over de gelieele linie, ook voor de ambtenaren. De heer Haverkort valt wethouder Oudshoorn bij. Het bod rag van nu, ongeveer f 1.60 per vergadering kan toch geen vergoeding heeten, en dan nog wat er al bijkomt. Z.i. is het geen buiten sporige eisoh. En dat 't altijd to weipig ge weest is, is geen argument om daarmede dim te blijven voortgaan. Wethouder Oudshoorn ontgaat het ver band, dat de heer v. Stijn wil leggen lus- schen dit voorstel en zijn wethouderschap. Voor hem is de al of niet verhooging geen levenskwestie doch het zou anderen terug kunnen houden, wat on-democratisch zou genoemd worden. Spreker zegt ook dat nie mand hier dit een onbillijkheid zal noemen. De stemming gaf drie vóór (de hoeren Molhuizen, Haverkort en Oudshoorn) en drie tegenstemmers (de heeren v. Slijn, Ileijl en Van Scliie). Hét staken der stemmen doet het voorstel volgende vergadering weer ko men. De salarissen van hel gemeente-personeel meende de heer Ileijl, moesten'toch 10 pCt. naar beneden. Wethouder Oudshoorn wil wel.bezuini ging, en heeft in de vergadering van B. en \V. gesproken over loslaten van een dor amb tenaren, waarmede dan meer bezuinigd was en do salarissen onaangetast blevenwat ook de secretaris kon goedkeuren. Als de 10 pCt. vermindering nic-t wordt aangenomen, dan wil de heer Ileijl dat voor stel ook wel doen. De heer v. Stijn wil wel inpegaan met den wethouder, om op de huishouding te bezui nigen, en noemt verschillende dingen, die het secretarie-personeel betreffen. Ook de heep Haverkort wil bezuinigen, doch niet op de salarissen. Hij zelf heeft er geen kennis van, doch hij hooit hot publiek niet over den ijver roemen van het perso neel. Weihouder Oudshoorn zou den secretaris gelegenheid willen geven zich en zijn onder geschikte te verdedigen tegen een of anderen aanval, wat deze gaarne aanneemt. De secretaris vindt dat do beschuldigingen verre van aangenaam voor liet personeel zijn, doch alle onbewezen blijven. De heer Molhuizen stelt voor den posl dit jaar le handhaven, daar ontslag zonder meer moet voorkomen worden, doch daarvoor een wenk moet gegeven worden. Alvorens de heer Molhuizen, die wegens ambtsbezigheden naar elders moet, de ver gadering verlaat, zegt do heer v. Slijn, dat, indien hij hij het gesprokene, den betrokken persoon gekwetst heeft, hij deze woorden in trekt en gaarne zijn excuus aanbiedt. Wethouder Oudshoorn deelt nog een plan mede, om de doorgang over de secretarie to laten vervallen, waardoor rusliger werken mogelijk wordt, waf bij B. on W. een nader punt van oveweging zal uitmaken. De moge lijkheid meer ruimie te verkrijgen door de onderwijzerswoning, die te groot en ook te weinig huur opbrengt, zal nog nader onder de oogen worden gezien, als straks de nieuwe onderwijzer wordt benoemd. De heer Haverkort doet een voorstel om wijziging te brengen in den dienst van den nachtwacht, waardoor met een gemeente werkman, welke men voornemens is aan te stellen, kan gewacht worden. Dit punt zal als politie-zaak gelijktijdig met den post Burgerwacht in een geheime vergadering worden Jbeliandeld. De post Subsidie Overhaal gaf aanleiding lot klachten over onvoldoend stophouden bij vriezend weer, waaraan aandacht zal ge schonken worden. Het voor werkeloozen uilgetrokkene is de heer Haverkort het met den Voorzitter eens. dat f 3000 te weinig is, doch lot 11000 durft do Voorzitter niet te gaan, daar het percen tage van ruim 3,voor den U. O. dan niet voldoende zal zijn. Door den heer Heijl wordt gevraagd, wat je de menschen eigenlijk moet laten doen 1 Wethouder Oudshoorn kan echter dc ver zekering geven, dat er productief werk ge noeg op het programma staat, wat als 't noo- dig blijkt, uitgevoerd ral worden. De lieer Haverkort deelt mede, dat de wer- keloosheidbestrijdins-comniissie uit de al- deeling van den Volksbond is benoemd, en hij hoopt op een even goede, samenwerking, die ieders tevredenheid wegdroeg als vorig jaar. Dat er nu wat op den H. O. zal komen, was te verwachten. .Wij waren steeds lager als anderen, doch ook kwamen wij bij an deren achter. De post werd op f 3500 ge bracht. Nadat nog enkele kleinigheden waren be sproken, werd de begrooling met de aange brachte wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. Do hierop gehouden rondvraag deed de heer v..Stijn vragen naar liet Bijleveldtslaan- bordje en do rollaag bij den heer Hieroni- mus. Het zal spoedig geplaatst kunnen wor den, het andere wordt in overleg met den eigenaar verwijderd. Da heer v. Schic wcnscht oen verbod van zwemmen voor do huizen aan de Zijl. Een bord zou liet meest praktische zijn. B. en W. zullen daaraan voldoen en voor het seizoen het bord laten plaatsen. De openbare werd hierna omgezet in een geheime vergadering. Door de R.-K. muziekvereeniging werd gisteravond een concert gegeven onder lei ding van den heer G. Dik, in ..De Zon" al hier, Behalve een onberispelijk afgewerkt muziekprogramma, waarbij een zeer goed uitgevoerde pistonsolo door den heer G. v. d. Kerkhof, in ,.Op wacht" van Dierig (arr. G. Dik) verdienden bijval ontving, werden nog enkele zangnummers gegeven, en voerde de tooneelafdeeling het driebedrijvige blijspel van J. Verhoeven op, getiteld „Napoleons Horloge", wat eveneens ve?l bijval in- oogslte. Pluimvee. Wat li roedeieren doorma ken kunnenl M. R. deelt hel vol gende mede: Bij een bezoek aan een hoen derpark in de nabijheid van New-York be stelde ik een dozijn broedeieren van Witte Leghorns. De eieren werden mij den vol genden dag per auto bezorgd ua cii ca een uur rijden. Dat was 21 Februari 1923 en drie dagen later scheepte ik mij in naar Europa, de eieren meegenomen als hand bagage. Om het schip le bereiken weer een aulo-locht van een uur. Aan boord gaf ik den eieren een goed piaalsje in een kastje van mijn hut, De temperatuur was gemid deld, de hut was verwarmd; maar liet raampje steeds open. ik keerde de eieren eiken dag. Op 5 Maart kwam ik le Boulogne aan. Toan overkwam 't mij, dat de douane beambte mijn handtasch zóó woest op de tafel zette, dat ik meende, dat al mijn eieren gebroken zouden zijn. Een verdacht gele stof kwam uit een hoek van de doos te voor schijn en inderdaad waren ook drie eieren gebroken. Dc overige negen nam ik 8 Maart mee naar Zurich. Maar op den eersten dag van mijn thuiskomst moest ik wegcns'cen griep-aanval het bod Louden en ik verloor allen lust, om mij met do broedeieren te be moeien. En toch, ais ik van mijn bed uil de doos daar zag slaan, deed hot mij onpleizie- rig aan, dat ik mijn eenmaal begonnen werk niet kon voltooien. Gekeerd werden ze niet meer. Acht dagen later, op 15 Maart, telefo neerde mij de dame, die gedurende mijn winterreis mijn kippen verzorgd had, dat zij een hen broedsch had, Zonder nog veel te verwachten van mijn eieren meer dan drie weken oud en zoo veel bereisd, zond ik ze haar toch, en van, de 9 eieren kwamen er op 5 April zeven kuikens! Op 30 Augustus, dus na nog geen vijf maanden, raapte ik er het. eerste ei van. Oude postduiven. Het is zoo goed als onmogelijk om oude postduiven, die reeds meermalen aan wedvluchten hebben deelgenomen, op een nieuwe lil over te wen nen. Zij vliegen zelfs dan, wanneer zij in hun nieuwe huis jongen hebben, nog naar hun vorige woning lerug en wel bij de eer ste gelegenheid de beste. Oude duiven daarentegen, die nog niet gereisd hebben, wennen aan het nieuwe slag, zoodra zij gepaard zijn en eieren heb ben. Al9 men nu postduiven zal aankoopen en als het dan niet vast te stellen is of zij al dan niet bovlogen zijn, is het heler, den koop niet le sluiten en men doet dan veel wijzer nog zoogenaamde piepjonge dieren aan le schaffen. Retor d-v lucht van een pos l- duif. Een postduif, die op 13 Juli van Reggió Calabria, in ItaliÜ, werd opgelaten, raakte uit den koers en vloog door in tegen gestelde richting, zoodat zij over Sicilië naar Tunis kwam. Zij volgde toen de Afrikaan- schc kust en bereikte de Straat van Gibral tar, om van- hier uit de vlucht over zee te wagen. Onderweg was de duif echter door uilputting genoodzaakt zich neer 1e laten op den mast van het Italiaansche stoomschip „Stella". Zij werd hier door kapitein Cal- larini gevangen, die bericht gaf over do plaats, waar het dier gevangen was. Nadat de duif uitgerust was, zette zij op den vier* den dag haar vlucht verder voort, bereikt» de Spaansche kust, van waar zij haar til in Reggio Calabria weer bereikte. Men schat dat deze duif een weg afgelegd heeft van' ongeveer vier duizend kilometer! De kippen brachten het uit. Van een boerenvrouw in Delsberg had men cenige dagen geleden ongeveer, twintig besla kippetjes gestolen. Op een marktdag bemerkte het vrouwtje tot haar, groole verrassing al haar beestjes in het bezit van een onbekende, die het heele stel letje to koop aanbood. Zij nam een politie man in den arm en teen zij nu haar pipi's met haar gebruikclijken loktoon riep, volg den de makke dieren haar gemakkelijk naar het nazijzijnde politie-bureau. Daar werd de dief door de aanhankelijkheid van haar kippenvolkje van dieflal overtuigd en zoo als hel blad „La Suisse libérale" vermeldt, dadelijk in verzekerde bewaring gesteld. Kuikens mesten. Als een zeer goed mestvoer voor kuikens kunnen wij ge malen haver noemen, die met wat rijst en afval uit de slachlerij.eermengd wordt. De jonge dieren eten dat mengsel gaarne. Zoo dra de eetlust wat mindert strooit men er een zeer kleine hoeveelheid keukenzout over heen. Men bedenke, dat dit middel slechts voor mestkuikens gebruikt moet worden, om in het klein slechts zulke kui kens te mesten, die voor den lok uitgescha keld werden. Een dappere eendenmoe der. Gedurende den oorlog legde men den vijver in Sint-Jamespark droog, omdat hij anders een doeltreffend kenteeken zou gevormd hebben voor de oriënteering der Zeppelins. Nu heeft men liet water natuur lijk weer binnengelaten en daarbij verlelt een Engelsch blad het volgende: Een eend had aan den rand van den dro gen vijver haar nest gemaakt en haar jon gen uitgebroed; maar toen zij bemerkte, dat de droge vijver voor haar .jongen geen vol doende opvoedingsplaals was, besloot zij haar familie naar de naastbijzijnde Serpen tine over le brengen. Den dapperen behoort de wereld! En daar nu de beroemde Franschman De Balzac be weert, dat een huisvader tot alles in slaat is, hoeveel te meer kan men dit dan bewe ren van een huismoeder! De eend moest mot haar jong gevolg, om haar doel te be reiken, dwars door het reusachtige verkeer heen, dat zich bij Hyde-Park ontwikkelt. De politieman, die bij Constitution-hill op den verkeerspos! slond, zag daar de resolute mama komen aanwaggelen,, gevolgd door haar twaalf donzige, mollige kinderen. De man begreep den loesland, hief zijn arm op enzie. alle wagens, alle paarden, alle fietsen, alle voetgangers stonden stil lol de eendenfamilie gelukkig de ingangspoort van Hyde-Park bereikt had. NIEUWSTEEG 27 - TELEFOON 1888 DAGELIJKS VERZENDING VAN NAAR BUiTSCHLAfcD 4CGJ CtoV c- 4050 AT rapwiTiPVli T pnrHTKPOf K cdipl. Lcerares heeft log ccnigc uren disponibel, fieginnenden 115 per kwartaal, gevorderden I 20 per kwart één lesuur per week. Brieven onder lett. M Boekh. DUB- BELDEMAN, Leiden, Brcc- straai 7. 4038 ALGEKEENE LEDENVERGA- DERÏNG op Vrijdag 30 Nov. 1923 des namiddags 4.30 in het gebouw Breestraat 27. Agenda! Bestuursverkiezing. Concept begrooting 1924. 4041 jIET BESTUUR. s anitA5| m. of z. véer z\jn als de beste bekend! 4026 C. F. SCHNEIDER, Den Haag, Wagenstraat 118, LEIDEN, Stoenschuur 1. Theelepel 20 ct. Thcesehepje 50 ct. Suikerschepje 50 ct. Tafellepel 00 ct. Tafelvork 60 ct. Tnartvorkje 60 ct. Jamlepcl 00 ct. Sauslepel f 1.80 Groentelcpel f 2.10 Aardappcllepcl f 3.00 Soeplepel f 300 4053 Ruiinc soricering. Solide eadcanx. tegen onze be kende Inge prijzen Magnziju van huishoude lijk* en ï-iiixe artikelen, w. o. Gero Alpaca. Hooigracht 106, - Tel 1069 4018 Ï6.en i 10.— p. maand Gramophones, 30,40,60gld. en hooger ook electrische. Adres: „DE HUISVRIEND" NIEUWE RIJN 49 3959 iot aan Iedere koop er* boven f fontvangt van St.-Nicolaas een geschenk. 4077 pa

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 10