No. 19542. WOENSDAG 21 NOVEMBER Anno 1923 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland; buiteneanó.' GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven '-Ï0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 12.85, per week' Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per Franco per post 2.85 portokosten. r week' 7nririr*0.l3,\ Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel Yischmarkt 18 tel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELV1SCH a i 0.27—f 0.47, SCHOL a 0.28, KABELJAUW a 10.44, TARBOT a 10.65, TONG a f 1 per pond en inmaak- en vollo HARING a fO.CH'/z per sluk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 21 November 1923. De Bodbisattwa Awalokitepwara (Kwannon) in de Japansche kunst. Hedenmiddag hield prof. dr. II. W. de Visser in de collegezaal van het Instituut voor Tropische Geneeskunde een lezing over Boeddhistische kunstgeschiedenis, waarin hij bovengenoemd onderwerp behandelde. Geen der tallooze Bodhisattwas, door de Noordelijke Kerk vereerd, heeft in alle lan den het geheele leven zóózeer beheerscht als Awalokitefwara. de verpersoonlijkte idee yan het Goddelijk Erbarmen, aldus ving spr. aan. Behalve als een der beide begeleiders yan den hemelschen Buddha Amiiabha, Wiens barmhartigheid door hem wordt ge representeerd en naar wiens bberlijk para dijs hij de vrome zielen verwelkomt, vinden wij hem in tallooze gestalten en met tal looze allribulen vereerd als den zelfstan digen vertolker van het Eeuwig Erbarmen, als den lichtenden bode van het Goddelijk Medelijden, als den nimmer verzakenden beschermer en redder der lijdende schepse len. Geen wonder, dat de kunstenaars van allo tijden deze schoone liguur hebben trachten weer te geven in beeld of schil derij, aldus uiting gevend èn aan hun devo tie èn aan hun znr voor het verheven schoone. Kwannon is oorspronkelijk een manlijke Bodkisatlwa. Noch in Indië, noch in Tibet is er een vrouwelijke vorm bekend, en blijkbaar heeft zich de identificatie met een godin eerst in China voltrokken. Niet alleen de jeugdige gestalte, maar ook liet feit, dat hij hen, die hem gcloovig aanroepen, niet alleen redt uit alle lichamelijke en geeste lijke gevaren, maar ook een groote rol speelt als schenker van kinderzegen, maakte de yoorsteliing als vtouw en de vereenzelvi ging met de inheemsche godinnen zeer voor de hand liggend. In allerlei gedaanten, van een Buddha af tot een demon toe, vervult hij zijn taak van zegenbrengenden redder; Vandaar ook, dat de mysliekc school onder de elf hoofden van een harcr meest voorko mende Kwannons zoowel die van Buddhas als van goden en demonen weergeeft. De langgesteeldc roode lotus is zijn meest voorkomend ailribuut. dat hij steeds in de linker-, nooit in de rechterhand draagi; de rechter hangt naar beneden of is als zegen- brengend uitgestrekt mot de palm naar vo ren. Dit is een der oudsle vormen; doch ook het amrita (ambrosiaj-vaasje ziel men reeds vroeg in zijn handen, en de mystieke Tan- trisehc school gaf hem lalcr tal van hoofden armen en attribulen al" teekenenvan al- Wijsheid en almacht. Zijn naam, de „Be- j schouwende lieer", werd door de Chineezen meestal verkeerd begrepen c-n vertaald als „Beschouwer der Wereldklanken" of „Be schouwer der Klanken", Kwanyin, in het Japanseh Kwannon. De identificatie met een oude Chineesche godin, vol zelfopoffe ring cn medelijden, werd slechts len deele doorgevoerd, want vele manlijke voorstel lingen, geheel als andere Budhisallwas, ko men ook in later tijden er naast voor, zooals bijv. in de myslicke school. Hoe populair Kwanyin in China is. be wijzen hanr overal voorkomende heelden (vaak in „blanc de C1 ine" als de in het wit gekleede Kwanyin). Ook in Japan is Kwan- non's invloed al-overheerscliend; als hoofd beeld van tallooze tempels zelfstandig ver eerd. en aan de zijde van Amida als ver- welkomer naar diens paradijs aanbeden, is hij alom de weldoende en zegenende, red dende en verlossende godheid bij uitne mendheid. De bij deze lezing vertoonde lichlbeelden deden Kwannon zien, in beelden en schil derijen van de Gde tol de 15de eeuw weer gegeven. De oudste Chinecsch werk, de la tere voor het meerendeel Japanseh, getui gen zij door hun schoonheid zoowel van de hoogte, waarop do Duddhistische kunst ge durende eeuwen stond, als van de grooie devotie, waarmee de kunstenaars dezen meest aanbedene van alle Bodhisattwas plachten af te beelden. Want slerk voelden zij zich aangetrokken door die machtige en schoone figuur der Goddelijke Barmhartigheid, die de harten der menschen verzacht, de duisternis der wereld met haar stralen verlicht, en de lij dende mensehheid steunt in den moeilijken strijd met het leven. Prof. dr. N. J, Krom zal deze reeks le ggen besluiten op Donderdag 29 dezer met een lezing over: „Het Boeddhisme in de Javaansche kunst". Rente op 65-jarigen leeftijd. Men schrijft ons Doordat er zoo heel veel menschen, die op 3 December 1919 65 jaar of ouder waren, een kostelooze renle van de Rijksverzeke ringsbank hebben ontvangen, is vrij alge meen de meening verbreid, dat, als men 65 jaar wordt, ook nu nog steeds recht op rente ontslaat. Gedurig weer komen er menschen aan den Raad van Arbeid met de mededee- ling, dat zij zoo en zooveel weken geleden 65 jaar geworden zijn, maar nog „niks van de rente hoorden". De oorzaak daarvan is dan altijd, dat dezulken ól geen rentekaart hadden óf zich niet krachtens de Vrijwillige verzekering verzekerd hebben. Wel konden zij tot nu loe nog sleeds worden ingeschre ven, maar zij moeten wacjiten op de Ouder domsrente evenveel weken na het bereiken Van hét 65sle jaar, als zij zich weken na 3 December 1921 hebben aangemeld. Die gelegenheid vervalt evenwel voorgoed en onherroepelijk op 3 December 1923. dus binnen een paar weken. Daar er op dezo verzekering veel geld door den Staat wordt toegelegd, is het bij den benarden toestand van 's lands kas in hooge mate onwaar schijnlijk, dat deze termijn nog eens zal verlengd worden. Iedereen, die op 3 December 1919 35 jaar was, maar nog geen 65 jaar, kan zich dus nog aanmelden. Men raadplege verder achterstaande ad vertentie of kome om inlichtingen bij de ver tegenwoordigers, agenten-incasseerders of bij den Raad van Arbeid zeiven. Het Haagsch Strijkkwartet. Het tweede concert van het Haagsch Strijkkwartet heeft gisteravond plaats ge had in de kleine Sladszaal. Ditmaal was het podium met palmplanten bezet, om het geluid le dempen; heel veel heeft het echter niet gegeven; wil men in dien geest iels be reiken ,dan zullen krasser maatregelen ge nomen moeten worden. Toch gelooven we niet, dat alleen de zaal schuld is aan den dikwijls harden, schellen klank van de eerste viool. Deze vier concerten zijn door Leidsche ingezetenen georganiseerd, met het doel ceniga quarletten van grooie meesiers te leercn kennen of beter te leeren kennen. Uit dit oogpunt bekeken, zijn werkelijk deze avonden zeer belangrijk. Hei programma, dat met veel zorg wordt opgemaakt, bevatte Mozart No. 21D, De bussy mineur en Schubert d molt. Net als de eerste avond in Iiaydn's quar- lott konden de Hagenaars nu niet bevredi gen in Mozart's quartett. Het spel is niet lijn genoeg, dikwijls zelfs overhellend naar den groven en slordigen kant. Debussy's qualuor kwam meer tot zijn recht. Hierin kunnen de Hagenaars meer geven. Het quartett draagt een eenigszins Ooslersch karakter in het gedecideerde eer ste deel en het tweede, waar de cello en de tweede viool van elkaar overnemen de korte onheilspellende melodie, van tijd tot tijd zich oplossend in meer berustende accoor- den terwijl de andere instrumenten in stac- cali èn pizzicali levendig begeleiden, het geen een zeer eigenaardig effect teweeg brengt. In het Andante spreekt zich even oen wat berusten der stemming uil, na het begin in lcorle sombere Saizen in all en tweede viool. Hierop volgt het finale, eerst eenigszins fragmentarisch, om te eindigen in een zielvolle doorloopende melodie. Na de pauze speelde men hel quartett van Schubert met het bekende-Andante, waarin variaties gemaakt worden over den „Tod und das Madchen". Hier, in dit Andante, heeft liet Haagsche Strijkkwartet ontroerd in zijn samenspel, het is ook oen prachtsluk muziek, dal wel niemand zonder echte liefde zal durven op een programma brengen, j Over de rest van het quartett lag weder om een zrkere slordigheid, altijd hoofdzake lijk in du eerste viool. De concert gevers hadden veel succes. Münchener Marionetten-Theater. Bovengenoemd theater onder leiding van direcleur Paul Braun heeft in de groote Sladszaal gisteravond de aangekondigde verlooning gegeven van het oudste Faust- spel. zooals dat is gegroeid uit de vele sa gen over den beroemden dr. Johannes Faust en het heeft in ieder geval voldoende be langstelling getrokken, al hadden wij die gaarne nog wat grooler gezien, want dat verdiende dit Künstlerische Póppenspiel ze ker. Alleen, de Stadszaal leent zich niet bij uitstek voor het verstaan van de diverse stemmen, zoodal helaas brokstukken verlo ren gmgen als b.v .van Faust's famulus Wagner etc. Dit Faust-verhaai, dat eens Goethe zou inspireeren tot zijn groote en grootsche Fausl-drama, draagt wel den stempel van den tijd der reformatie, waarin het is gegroeid. Voor Fausl is er geen red ding meer, wanneer hij zich met den duivel heeft afgegeven in zijn zucht om te weten, wat het ook moge kosten en zoo wordt in dezen ouden Faust de duivel zijn ziel mees ter, terwijl bij Goelhe, die een figuur als de Faust niet ten onder kan lalen gaan, de dui vel lenslotte nog bedrogen wegkomt. Met behulp van de kunstige poppen, die een genot voor de oogen zijn het verlies, door het Iheatcr bij. den brand in Groningen geleden, is het blijkbaar weer geheel le ho ven wordt de otidc sage vertoond in alle naieveteit, wat echter de bekoring er niet minder op doet worden, integendeel. En er 1 is gisteravond wel van genoten. Naast de figuur van Faust die zich aan Mephi.sto verkoopt, treedt vooral op den voorgrond Hans Wurst, die juist door zijn parodie op de Faust figuur een tegenstelling vormt ën in zijn dwaasheid wijzer blijkt dan de zoo geleerde Faust. Sierlijk bewegen de poppen zich in een keurig milieu, waaraan alle zorg is besteed, evenals aan de verdere ensceneering. 't Was een mooie avond en het applaus was daarmede in overeenstemming. Gaarne vestigen wij de aandacht op de openbare vergadering, uitgeschreven door de Leidsche aideeling van den V. D. B morgenavond te houden in de grooie boven zaal van „Amieitia", Breestraat 78, waar onze stadgenoot, de heer B. T. Krantz, die door zijn zaakkundige artikelen over water- verversching in onze grachten in ons Blad, getoond heeft, veel studie te hebben gemaakt van dit onderwerp, het rioleeringsplan van den heer Van den Steen van Ommeren zal bespreken en zijn denkbeelden over de wa- terverversching in de Leidsche grachten ontwikkelen. Nu a.s. Maandag de Raad een voorstel iot rioleering der gemeente en tot demping van de Mare, welk voorstel daarmede in ver band is gebracht, zal behandelen, is dit on derwerp bijz. actueel geworden. De voor gestelde plannen zijn zeer kostbaar cn zul len, eenmaal tot uitvoering gebracht, groote sommen eischen. Het verdient daarom wel aanbeveling, dat het vraagstuk van ver schillende kanten wordt belicht. Daartoe leent zich deze avond bijzonder, aangezien de heer Krar.iz op gedachtenwis- seling prijs stelt. Wij hopen, dat allen, die op dit terrein er varing meenen te hebben, of van de hier mede in verband siaande vraagslukken bij zonder studie hebben gemaakt, van hun be langstelling blijk zullen geven en zoo noodig hun denkbeelden tegenover die van den heer Krantz zullen stellen. Naar wij vernemen, zal de spreker het den hoorders gemakkelijk maken hem te volgen door hun vooraf gedrukte gegevens ter hand te stellen. Wat een fotograaf, die tevens kunste naar is met de camera, vermag, is op schit terende wijze geloond door de firma Fred. Boissonas, ie Genève. De niet zeer talrijke Nederlanders, die kennis konden maken met de beide prachlige reisbeschrijvingen van Griekonland, door genoemde firma uitge geven, kunnen getuigen, dat nooit voortref felijker zijn afgebeeld de kunstwerken van Hellas en de veel minder bekende, maar even aangrijpende schoonheid van hei land schap. „Par monts et par vaux", gelijk de titel van het eene werk luidt, wordl de op- gelogen beschouwer geleid door het vaste land van Griekenland de verscholen be koring van de eilanden geniet hij in „Des Cyclades en Crète au gré du vent". Eenige bewonderaars van den kunstzin der firma Boissonas hebben den heer Tercier, uit Ge nève, een medewerker van genoemde firma, uilgenoodigd om ook Leiden in de gelegen heid ie stellen de causerie bij te wonen, welke hij reeds in verschillende steden van ons land heeft gehouden over „la Grèce pit- ioresque et monumentale", waarbij een boeiend en geestig woord de vertooning van een reeks buitengewoon schoone lichtbeelden zal begeleiden. De heer Tercier heefi deze uilnoodiging aangenomen Maandag 26 November zal in de kleine Sladszaal, ingang Aalmarkt, te acht uur, de beloofde voordracht plaats heb ben. Men raadplege de desbertTeffende ad vertentie. A. s. Vrijdag. 23 November zal, op uil noodiging van de Leidsche Vereeniging v. Wetenschappelijke Voordrachten, in het Bo tanisch Laboratorium der Universiteit, des avonds te ach! uur, een voordracht gehou den worden door Edmond Doulté, getiteld „L'Islam et nous dans l'Alrique du Nord". De voordracht zal door lichlbeelden worden opgeluisterd en is toegankelijk voor alle be langstellenden. Edm. Doulté is sinds meer dan een kwart-eeuw een der meest verdienstelijke Fransche oriëntalisten. Geruimen lijd is hij hoogleeraar geweest aan de Ecole supé rieure des lettres te Algiers; later doceerde hij aan de Ecolo coloniale te Parijs, terwijl hij thans algemeen-secretaris is van de Commissie voor Mohammedaansche Zaken van het Dep. van Buitenlandsche Zaken te Parijs. Van zijn geschriften vermelden wij zijn in 1909 verschenen werk „Magie et religion dans l'Afrique du Nord", Prof Doulté bezit het geheim, door den aangenamen vorm de uilkomsten van zware studiën ook voor niet-vakgenooten gemak kelijk verteerbaar te maken. In het gymnastieklokaal aan de Pie terskerkgracht werd een ouder-avond ge houden, uitgaande van de Jongensschool voor U. L. O. Na een kort welkomstwoord door den heer Hibma, leidde de voorzitter der ouder-commissie, de heer L. Mens, mej. Dyserinck, uit Den Haag, bij de aanwezigen in. Deze spreekster had als onderwerp ge kozen Het practische nut van de ontwikke ling van het schoonheidsgevoel bij de op voeding een onderwerp, dat, naast veel sympathie, ook veel onverschilligheid en te genzin ondervindt, Zij wees op het nut om de schoonheid het heele leerplan te laten doordringen inzonderheid bij do daartoe ge schikte vakken, als zang, muziek, teeke nen, letterkunde, gymnastiek, geschiedenis en aardrijkskunde. De schoolgebouwen kon den in velerlei opzicht verbeterd worden, er vriendelijker uitzien, zóó, dat het kind er zich thuis voelt. Verder moet het kind liefde lot de natuur bijgebracht worden en in aan raking met kunst komen door bijv. museabe- zoek, mits goed voorbereid en goed geleid. Het vroegere leekenonderwijs, beginnend met lijnen, cirkels, enz., ontwikkelt het schoonheidsgevoel nietwel het voorbeeld van een blad of bloem. De smaak van het kind moet in de goede richiing worden ge leid, zoodat de mensch later geen smaak krijgt in ordinaire dingen, als slechte films en prikkelromans. Dan zullen de schouw burgen goede stukken kunnen blijven geven en mooie kunstvoorwerpen beier verkocht worden. Daarom zou de opleiding voor on derwijzer veranderd moeten worden, en ook de ouders voor schoonheid meer belangstel ling hebben. Ook het gezinsleven kan daar door gezelliger en liefdevoller worden en de ontspanningsspelen bij kinderen minder ruw. Wanneer het schoonheidsgevoel meer doordringt, zal de heele maatschappij beier worden ook in de architecluur zai dat blij ken, die in de vorige eeuw van geen belang was. De fabrieksarbeider zal beter werk le veren, als er alleen vraag naar mooie ge bruiksvoorwerpen is. Wanneer het schoon heidsgevoel meer ontwikkeld wordt, zal er o.m. meer prijs worden gesteld op het be houd van natuurmonumenten. Daardoor zal het schoone behouden blijven en het prac- lische gevolg zal zijn, dat ons land vreem delingen blijft trekken. De algemeene wel vaart van een volk hangt van zijn idealen af de ondernemingsgeest, die zich uit in handel en nijverheid, wordt ook verkregen door het volk kunst bij te brengen cn zoo doende lot een beschaafd peil te geraken. Na deze lezing was er gelegenheid om spreekster vragen te stellen, waarvan enke len gebruik maakten. In de pauze werd door de ouders en on derwijzers de kennismaking hernieuwd ol gemaakt. Bij de rondvraag vroeg één ouder het woord en deed eenige opmerkingen. De ouder-avond werd door 56 personen bezochtdegenen, die niet waren gekomen, hadden groot ongelijk, doordat zij hierdoor eon interessanten avond hebben verzuimd. Na een hartelijk woord van dank aan de spreekster door den heer Hibma en den heer Mens, sloot de voorzitter deze hijeen- komst. Op 7 December a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de dans- onderwijzer de heer A. G. van Leeuwen (N. Beestenmarkt 7) zich hier als zoodanig vestigde. Cand. H M. Sasse, van hier, werd Zondag jl. in het ambt van predikant bij de Ned.-Herv. Gem. van Schoonoord beves tigd door prof. dr. W. J. Aalders, van Gro ningen, met een predikatie over Efeze 2 14a. Aan de handoplegging namen mede deel de consulent ds. Riphagen, te Westerbork, en ds. Ten Iiove, vorig predikant, nu te Horslen-Musselkahaal. Des mididag3 ver bond ds. Sasse zich aan de Gemeente naar aanleiding van Rom. 1 16b en werd toe gesproken o.a. door ds. Riphagen, van Wes terbork, en ds. Bakhuizen v. d. Brink, van Nieuw-Dordrecht. Nogmaals zij hier gewaarschuwd bij het vragen van geld voor een ot ander doel aan deur of straat vooral niet te geven zonder zich le overtuigen, dat het in orde is, maar dat de vrager ol vraagster een ver gunning daarvoor heeft. Zondagavond is' weer oens door een onbevoegde op deze manier geld ingezameld. Hedenmorgen is door een jongen bij de firma v. d. K. in de Janvossensteog mei een briquet de ruit ingegooid, toen hij een anderen jongen wilde gooien, doch dezen miste. In den winkel zijn ook nog een paar ruiten, die daar stenden, vernield. Een prachl van een worp! Als het getij verloopt, dienen de ba kens te worden verzet. Zoo heelt ook onze stadgenoot, de heer L. K. van der Vlist, dames-kapsalon en handel in parfumerieën en toiletartikelen, Botermarkt -3. gedacht. Naast zijn hekend damessalon, dat thans nog weder is verrijkt met een nieuw mas sagetoestel en een eleclrisch onlharings- apparaat, heeft hij ook een hecren-scheer- en -kapsalon geopend. De ruime woning bood hem daartoe de gelegenheid. Geheel afgescheiden van het damessalon is nu een keurige heerensalon ingericht, dat dezer dagen werd geopend. Behalve voor scheren en knippen kunnen de heeren er ook terecht voor gezichts- en hoofdmassage, alsmede voor manicuristische behandeling. Na een vertimmering, die in verband met deze verandering noodig was, hebben de heeren Do Bruyn (eleclricileil) en Van Wee- ren, behanger en stoffeerder, met den heer Van der Vlist saamgewerkt om er iets van te maken ,dat in overeenstemming Is met den stand der Botermarkt. -B- Adres van de Ned. Ver. van Hnisvronwëit omtrent het voorgestelde invoerrecht op theg Voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het Schoenenwetje. f Staatscommissie om te onderzoeken ol U organisatie van den Rijkswaterstaat in haar hnidigen opzet kan bestendigd blijven ef gewijzigd moet worden, 1 Voorgestelde loonsverlaging |n bet jchil- derebertrijf, Opnieuw uitstel van de zitting VU Gezantenraad. Incident in den Dultschen Rijkedag, 3 Jaspar ln de Belgische Kamer over België'! bnitenl. politiek. Herstel der eenheid in de unionistische partij, naar men het voorstelt. Zooals men weet, heeft de Algemeeno Vereeniging voor Bloembollen cultuur aan de Koningin ter gelegenheid van haar Regeeringsjubileum eenige dui zenden bloembollen ten geschenke aange boden. Deze bollen zijn thans in den tuin achter het paleis geplant. R.uim dertien duizend roode, witte en blauwe hyacinten zijn in den vorm van de Nederlandscho vlag geplant. Voorts zijn in een grasveld vijf duizend krokussen geplant, in zeven ver scheidenheden. Langs do heestergrocpen zijn 2000 narcissen in losse groepen ge plant en 3öOO tulpen zijn zóó aangebracht, dat zij van uit het paleis goed zicht baal. zullen zijn. Met de uitwendige restau- ratie van de Oude Kerk le Delft is men, thans gereed gekomen. De schutting aan de zijde van het door den brand verwoeste ge deelte is verwijderd, zoodat deze vleugel weder in zijn oude schoonheid, onbelem merd voor het gezichl, is te bewonderen. De doorgang onder den toren is voor het publiek weer opengesteld, Het bekende hotel „K o- ningin Wilhelmina", te Kijkduin, met café, erf, groot terras en bijna 1 H.A. grond is ingezet voor f 84.700. Een persoon, die tot nu toe onbekend is gebleven, heeft gisteren in het Hortusplantsoen le Amsterdam met pe per geworpen naar een juffrouw, die op het Amstelveld woont. Gelukkig mikte de kerel niet goed, waardoor een gedeelte van df specerij op haar wang terechtkwam. Ter stond na zijn daad zette de man het op ee* loopen. Ongeveer twintig minuten later vertelt „De Tel deed zich eenzelfde geval voof op den Binnen-Amslel. Hier was het een bewoonster van Haarlem. Eenig poeder trof haar in de oogen, ten gevolge waarvan zij in het Binnengasthuis moest worden be handeld. Daarna kon ze weer vertrekken, De dader is onbekend gebleven. Zondagavond is ten huize van den heer O., in de De Rijpslraat te IJmuiden een droevig ongeval gebeurd. Mej O. was al leen thuis en lijdende aan een kwaal, waar door zij wel eens bewusteloos werd gevon den. Zij schijnt dien avond hel gas ie heb ben willen opsteken cn werd later levenloos gevonden. Dr. R. probeerde nog de levens geesten op te wekken, maar tevergeefs. Van Texel wordt aan „De Tel.'* gemeld, dat bij Eierland een Duitsch licli- terschip is geslrand, dat op kleinen afstand van het strand vastzat. De reddingboot van de Ivrim wist het scheepje le bereiken en de vijf man equipage in de boot le krijgen, doch nauwelijks was men los van het schip, of de reddingboot sloeg om en de bemannin gen van schip en reddingboot worstelden met de golven. Spoedig wa3 men aan het strand lot hel pen bereid en men gaf elkander de handen, om zoo een lango rij te vormen en zich in zee te begeven. Ook de voorzitter van de Reddingscommissie, burgemeester Buising Damslé, liet zich niet onbetuigd en begaf zich mede tot aan den hals toe in het wa ter. Gelukkig wist men op die wijze de meesten op het droge le brengen. Toen de reddingboot aan het slrand dreef, bevonden zich daaronder nog iwee roeiers van de red dingboot en een Duilscher, die nu ook spoe dig uit hun benarde positie werden verlost, In De Coeksdorp werden redders en ge redden yan droge kleeren voorzien. J

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1