f AGENDA VAN DE BUITENLAND.- Vrijdag. rAiiiicilia": Alliance fran^aise. 8 uur. „Nathanaël" i Lezing van mevr. Schok king voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 Uur. „Phcbe"Broeder De Jong. Kwartier froor 8 uur. Schouwburg: Concertbureau Hans*Augus- tin. Tweede abonnemenlsconcert 8 uur. Stadsaaal: Ter Hall's revue „Nou! Nou!" 8 uur. Zaterdag. „Jciuëi" (Groenesteeg 1G): Verlclmiddag .Voor kinderen. 3 uur. Sfcadsa&ah Ter Hall's revue „Nou 1 Nou F' 8 uur. 's Nam. te 2 uur „In Sprookjesland". "Volksgebouw: Lucien, humorist. 8 uur. „Zomerzorg": Soirée dansante dansclub „Cléo de Mérode". 8 uur. Zondag. Schouwburg: Opvoering van „De jnan uit (le greppel" vanwege de C. G. van A. 8 uur. 'SU.dszaal: Ter Hall's revue „N'oul Nou!" 8 uur. Volkshuis Muziek-uitvoering. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- tip'.d", Hooigracht -18 is altijd geopend, doch alleen voor Jeden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der ajothoken 'wordt van Maandag 12 tob en met Zondag 18 Nov. waargenomen dooi- de apotheken van de heeren G. F. "Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, üoezastaat 31, telef. 1313. het snoodc plan was overgebracht. En dat verklaart misschien den exotischen naam „Guide", welken men wel eens in gezelschap van „Fawkes" ontmoet. Maar laat me u eerst een kort stukje En- gclschc geschiedenis vertellen. „The Gunpowder Plot" (buskruitverraad) is de naam, welke wordt'gegeven aan een sa menzwering, welke ten doel had Koning Ja mes I rn liet Parlement op 5 November 1605 in de lucht te laten vliegen. Om den aard en den oorsprong van deze fameuze samenzwe ring goed tc begrijpen, is het noodig zich een voorstelling te vormen van. den politieken toost and en de houding van de Roomsch- Kalholickcn tegenover de regecring van het Engeland van die dagen, bij de troonsbestij ging van James I. De regeering van Elizabeth had met succes haar beslaan verdedigd en tevens het Protestante geloof tegen be lt waóic en maebtigé tegenstanders. Maar dit was niet mogelijk geweest zonder zeer strenge maatregelen van onderdrukking en slrai van hen, die hel andere geloof beleden. Men verwachtte echter met het optreden van oen nieuwen regeerder het begin van een ge lukkiger tijdperk. De Roomsch-Kalholieken waren gewilliger in hun erkenning van Ja mes dan in die van Elizabeth. Ook de Paus bleek bereid den nieuwen machthebber tege moet Ic treden*. Als Koning van Schotland had James 1 gelegenheid gehad te getuigen van zijn zin voor godsdienstige verdraagzaamheid ook voor Engeland, toe te passen. Maar de concessies, welke hij kort na zijn troonsbestijging den Roomsehen deed^ waren den Jczuïlen niet genoeg. De lijd was zwan ger van godsdienststrijd. De voornaamste beschermheer van den Roomsch-Kalholieken godsdienst", de Koning van Spanje, was (we weten er ook van) in zware oorlogen*gewik keld voor de verdediging van het oudfc geloof. De Kngelsche Jezuïeten waren in verrader lijke briefwisseling met Spapje. En met de tolerantie van James I, dat dan toch maar to lerantie was, konden zij geen genoegen ne men. Zij althans -en zij hadden groole maolit onder de leeken en de leekenpriesters deinsden voor geen middelen terug, wet tig of onwettig, om hun geloof in de oude eer te horstellen. De tijd Was dus voor zoover hel de Ka tholieken betrof niet gunstig voor de in voering van de gematigde concessies, welke alleen James I had beloofd. En James leerde op zijn beurt dat godsdienstige verdraagzaam heid, hoe gezond.ook in beginsel en in theo- jie, moeilijk in praktijk was te brengen. Ge ruchten van samenzweringen waren niet van de lucht'. Dc ongerustheid onder het volk, de regeering en ten slotte ook bij den Koning nam hand over hand toe. En het einde was, dat men terugkeerde lot de vroegere politiek .van onderdrukking. Het was in deze atmosfeer, dat het bus kruitverraad kon ontstaan, aanvankelijk wel licht overwogen, omdat' de verdraagzaamheid van de regeer]ng er gelegenheid toe gaf; la ter waarschijnlijk „meenens" gemaakt, om dat de politiek van onderdrukking terug keerde. In het begin van 1605 rijpte onder aanzien lijke cn machtige Katholieken liet plan James I van het leven te bcrooven. De uitvoering van het plan bracht groole moeilijkheden mee en deed voorzien, dal' een oï ecnige samen zweerders slachtoffers zouden worden van deze daad van religieus fanatisme. Zoo ge schiedde dat men na grondig overleg een ze kerder weg koos, waarbij naar mocht wor den verwacht dc samenzweerders buiten schot zouden blijven. Men zou het Parlement ondermijnen en dit in de lucht laten vliegen, terwijl dc Koning, dc ministers en de volks vertegenwoordiging er waren vergaderd. En hier komt Guy Eawkes in het verhaal. Een der samenzweerders stak hel' Kanaal over met de bedoeling een der Spaansche krijgshecren in de Zuidelijke Nederlanden, die met Engeland over vrede zou gaan on derhandelen, le bewegen een goed woord te doen voor dc Kngelsche Katholieken. Maar de Spaansche onderhandelaar voelde er niet veel voor. De samenzweerder keerde naar Engeland terug in het gezelschap van... Guy Eawkes, een krijgsknecht, EngolsAman. in dienst van den Koning van Spanje, een man overigens, die vol ijver was voor de Katho lieke zaak en 'die aanbevolen was als bui tengewoon geschikt voor het uitvoeren van gevaarlijke ondernemingen. Om kort tc maken, diene dat' dc ondermij ning van het parlementsgebouw vlot van sta pel liep; niet minder dan 36 tonnen bus kruit kwamen in dc kelders onder 's lands vergaderzaal le rusten. De voorbereiding voor den vreeselijken „coup" was een viertal maanden vóór de uitvoering gereed. De groole samenzweerders bevonden zich op veiligcn afstand van het terrein, waar de ontploffing zou plaats hebben. Alleen Guy Fawkes waak te dag en nacht bij dc tonnen ontplofbare stof, welke hij met zooveel zorg had geplaatst en onder steenkool en takkenbossen had be dolven. De samenzwering werd ontdekt. Een der samenzweerders kon het blijkbaar niet met zijn geweten overeenbrengen zooveel onschuldige slachtoffers, onder wie verwan ten, vrienden en katholieken, die deel uit maakten van dc „Lords" of de „Commons", le maken. Een cx-samenzwcerder (men kon in die dagen de samenzweerders niet uit'den weg gaan), die trouw had gezworen aan den Koning, ontving tien dagen vóór den dag, waarop dc zaak zou ontbranden, een ano- niemen brief, waarin onder bedekte termen gewaarschuwd werd tegen wat er stond le gebeuren. „I say they shall receive a ter rible blow the Parliament, and yet they shall not see who hurls them". (Ik zeg u, dat het Parlement een vreeselijken slag zal worden toegebracht, cn zij (de parlementsle den) zullen niet zien wie hen letsel toe brengt). Dc identiteit van den schrijver van dezen brief is nimmer uitgemaakt. Anders had hij zeker nu een standbeeld gehad en zou niet alleen de naam van Guy Fawkes aan hel' buskruitverraad verbonden zijn gebleven. De vier voornaamste samenzweerders wer den gedood door de soldaten van den Ko ning, toen deze hun schuilplaats op het land, een honderdtal kilometers van Londen, be stormden. Negen anderen, onder wie Fawkes, werden in den Tower te Londen, terechtge steld. Twee anderen ontsnapten. Zoo eindigde het vreemde en fameuze bus kruitverraad. Hoe afschuwelijk het ook was in zijn conceptie en zijn doel, toch kan men tegelijk met de afschuw voor de daad meelij en zelfs cenigc bewondering voelen voor de schuldigen, de dwalendcn, die er aan deelna men. Zij zondigden zegt een der geschied schrijversniet tegen het licht maar in het duister. Zij dwaalden, uit onwetendheid, eer der uit een misplaatst zedelijk gevoel dan uit minne of zelfzuchtige motieven; en vélen cn Guy Fawkes meer dan alle anderen loonden buitengewonen moed en zelfopoffe ring in hun ijver voor wat hen dc zaak van God en van hun land toescheen. Hun straf was verschrikkelijk, de wraak van den staat onbeschrijfelijk woest. Guy Fawkes, die het eerst werd gearresteerd, moest door het verfijnde mar tel systeem van die donkere dagen lot bekentenis worden ge bracht over zijn medeplichtigen. Toen hij naar het schavot ging (ik geloof -dat het een brandstapel was) was hij van de doorstane martelingen ziek en gebroken. En zelfs toen de executie was afgeloopen kon hot woeden de grauw zijn lichaam nog niet met rust laten. Dil is dan zoo kort mogelijk de geschiede nis van het' buskruitverraad. En indien gij nu het bedje hoort: Do you remember The fifth of September With gun powder treason and plot... dan zult gij weten \vaarom het gaat. Mot dit rijmpje, klagerig gezongen, begroet u op 5 November de Londensche straatjeugd. Hel straatkind voert gewoonlijk op een krui wagen of op een wankel karretje een hideuze stroopop moe, met een groen-zwarlen, ge- deukten bolhoed op cn lorren van kleeren aan. De stroopop stelt Guido Fawkes voor. Hij, Guido, is de ecnige man van het bus kruitverraad, wiens naam populair is geble ven. Maar gij weet nu, dat hij een werktuig was in handen van machtige lieden en dat lnj in de samenzwering dezelfde rol speelde, welke in de fabel van den aap, de kat en dc kaslanjes-uit-het-vuur aan de klauwtjes van poes werd toegewezen. Traditie is een vreemd ding. En haar dwaalpaden vaak ondoorgrondelijk. Hoe komt het mag men zich afvragen dat de herinnering aan deze droevige figuur uit Engeland's' geschiedenis, deze Guy Fawkes, in het volk blijft leven in den stroopop en geestdriftige avondfeesten met vuurwerk? Op de hoeken van straten grijnst het melanko- licke poppenhoofd van den „Guy" u tegen. En de kinderkens van het Jackie Coogan- lype,' met matelöoze pellen op hun hoofdjes, zwermen er omheen, vaak bedelend om „pennies" cn u verzoekende „to remember Guy Fawkes" of eenvoudiger „lo remember the Guy". Dan valt de avond. En dan wordt voor den „Guy" een brandstapel opgericht en zijn substantie van slroo aan de vlammen prijs gegeven, onder woest gejuich. En ook de be ter „gesitueerde" kinderen.... cn grooicn krijgen, dar* hun deel van liet herdenkings feest. Want de Dag van Guido Fawkes ein digt met vuurwerk, voetzoekers, bommen, vuurpijlen en klappers. Weken van tevoren ligt het pyrolechnisch goed, kleurrijk en over dadig in snoepwinkels en warenhuizen. Op den grooten avond wordt het in de achter- tuintjes.de? stadswoningen ontstoken. Het is een van de weinige avonden, waarin Subur bia zijn drukkende lethargie, waarin het op herfst- en winteravonden gevangen ligt, prijs geeft'. Het geknal is algemeen cn de vreugde heerscht in vele liarlen. De lucht boven de stille huizen is vol lichtbundels en kleurige vonken uit knappende vuurpijlen. Spookach tig licht laait op in de achtertuintjes, waar „Guys" in vlammen opgaan en waar Ben- gaalsch vuur fantastische schaduwen werpt op de achtergevels en rondom. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Gezantenraad kan niet opschieten. Zoo is gisteren de zitting woer verdaagd tot mor gen ,ten einde de gezanten jn de gelegen heid te stollen met hun regeeringen overleg te plegen. De Kngelsche gezant heeft ter conferentie medegedeeld, dat hij instructies van zijn regeering had ontvangen, volgens welke Engeland zicli wenscht le onthouden van deelname aan elke stap tegenover Duitschland in zake de kroonprins ol den keizer. In zake de inlergeallieerde militaire controle is Engeland eveneens ten sterkste tegen elke sanctie gekant, al wenscht liet mede te wei ken tot een slap ten einde deze controle te doen hei-vatten. Op het oogenblik, dat de gezantenraad dit onderwerp op de Quai d'Orsay behandelde, kwam Iloesch, de Duilsche zaakgelastigde meedeelen, dat de kroonprins al sinds lang verzocht had om vergunning om ya Duitsch land terug te keeren. Het rijk had*zulks niet. geweigerd, daar de kroonprins van zijn recht op de kroon afstand had gedaan en uitdrukkelijk beloofd bad zich le Oels te vestigen en zich van politieke actie te ont- houden. Hocsch ontkende, dat de keizer voornemens was Doorn te verlaten. De se cretaris nam de verklaringen in ontvangst, die hij dadelijk aan Poincaré overbracht. Maar. men zie de telegrammen, Frankrijk schijnt vast van plan tot sancties, hetgeen dc afstand tot Engeland steeds grooter maakt. De verhouding lusschen beide lan den is reeds zeer bedenkelijk geworden. Dat bewijst de waarschuwing, door Baldwin in het Kngelsche Lagerhuis geuit, men zie on der het hoofd Engeland; -dat bewijst, hoe zelfs een Frankophiel als lord Grey in een rede o.a. zeide: De toestand in Europa wordt erger en erger en, misschien niet onmiddel lijk, maar zeker zal het op don duur op een nieuwen oorlog uilloopen. Het oogenblik na dert dat, tenzij de Fransche regeering zich bij ons aansluiten kan, de Engclsche opinie zoo overtuigd zal worden, dat Engeland's belang voedert dat het buiten den draaikolk blijft, dat het zou kunnen pogen zich geheel van het vasteland af te scheiden. Wij zou den er onder lijden, maar Frankrijk niet minder. Er i9 slechts één politiek waarin hij een uitkomst ziet, dat is in de builcnlandsche politiek steeds het beginsel hoog le houden van den Volkenbond. ITijhoopt het nooit te zien, dat Engeland in een nieuwen oorlog gewikkeld wordt, maar, indien dit ooit het geval zijp mocht, zou hij liever dan om welke reden ook, Engeland in den oorlog zien gaan tot verdediging van den Volken bond. Dat-zijn niet te miskennen teeltenen en ten slotte zegt volgend bericht uit Rome ook wel iets: liet llaliaansche ministerie van buiten- landsche zaken gelooft niet, gezien de in lichtingen, waarover het beschikt, aan een monarehislisehen staatsgreep in Duitschland tengevolge van den terugkeer van den kroon prins, doch blijft de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Duitschland nauwlettend vol gen. liet ministerie streeft er naar een ge meenschappelijke politiek lusschen de geal lieerden tot stand te brengen en de kloof te overbruggen, welke opnieuw Frankrijk en Engeland dreigt le scheiden. Met dit doel voor oogen is aan de diplomatieke vertegen woordigers van Italië opdracht gegeven hun invloed aan te wtyiden, cenerzijds om Frank rijk van overijlde stappen af te houden, an derzijds om Engeland te bewegen zijn hui dige houding inzake de lo volgen gedrags- lijnfbij een mogelijke monarchistische bewe ging in Duitschland te wijzigen. Italië tracht tc-vens Belgio's steun te krijgen voor zijn ma tigende politiek. Italië en België, het staat er diplomatiek, maar voor verstaanders overduidelijk, trach ten de twee p a r t ij e n tot elkaar te bren gen. Gezien, hoe Poincaré juist naar sanctie stuurt, hebben we weinig vertrouwen cn we zien daarom de naaste toekomst' zeer som ber in. Het ontbindingsproces in Duitschland gaat steeds voort en als eenig middel om dc eenheid te bewaren, dreigt aan de kim: een vreeselijke opbruising van alle9 overweldi gend nationalisme, dat zelf9 evenals in 1914 de socialisten te machtig wordt. Wel een somber verschiet. Ook voor de Roer is nog geen uilkomst weggelegd. Weliswaar is de Duitsche regee- ring onder aandrang van de Roer-bevolking en partijen teruggekomen op het besluit, alle ordersleuning stop te zetten en zal van het totale crediet van 900 millioen rente-mark nog 100 millioen voor ondersteuning van hot bezette gebied worden ingetrokken, maar de onderhandelingen lusschen induslrieelen en bezitters zijn misgcloopen, gelijk bekend. Men was reeds lot overeenstemming geko men omtrent de volgende punten: lo. de ko- lenbelasting gedurende den tijd, die reeds is verloopen; 2o. de herstelleveringen; 3o. de betaling op de tusschentijdsche productie; 4o. de in- en uilvocrbepalingen en heffingen; 5o. dc door de Micum verlangde controle maatregelen; 6o. de regiemijnen; 7o. de in slagnemingen in de ijzergieterijen. De onderhandelingen konden niet worden voortgezet, omdat dc vertegenwoordigers der Micum plotseling weigerden v de leveringen op de schadevergoedingsrekening te erken nen. Door -deze i>e erkennen, zouden de koeten van de bezetting voor rekening der bezet ters kornonl Duitschland vril echter begrij pelijkerwijs do kosten niet cïragcn cn van daar dat Stresemann schriftelijk nog op erkenning aandrang. De Rijnseh-Westfaalsehe mijnen hebben door aanplakbiljetten '.bekend gemaakt, dat zij gedwongen zijn r met 30 November alle arbeiders te ontslaan. Gebrek aan be drijfsmiddelen en do houding der Fran- scOio autoriteiten, welke de hervating van het werk onmogelijk maakt., dwingen hen daartoe. Ook hier dus een zeer somber aspect 1 DUITSCHLAND. Uit de telegrammen gisteren is gebleken, hoe onzeker de toestand geworden is voor hot kabinet Stresemann, nu ook de demo craten plan maken, de regeering te verla ten. 't Zou dan ook geen wonder zijn, zelfs is het waarschijnlijk, dat Dinsdag, wanneer de Rijksdag bijeenkomt, Stresemann geen votum van vertrouwen zal kunnen erlan gen. Dan Rijksdagontbinding of wat an ders? Voor Rijksdagontbinding schijnt pre sident Ebert. niet meer zooveel te voelen, nu Stresemann van fille zijden wordj losge laten. Maar wal dan wel. Het wil ons voorkomen, dal de ontwikkeling der dingen in geprononceerd rechtsche richting zal gaan. Met alle gevolgen, daaraan verbon den. Is 't soms geen «wantoestand, dat Luden- dorff, de leider van de mislukte Putsch in. München, nog vrij rondloofil en interviews verleent etc.? Hij heeft een persvertegen woordiger een breedvoerige uiteenzetting gegeven van dc gebeurtenissen op 8 No vember. Ludendorri verklaarde, in overeen stemming mei hetgeen andere nat.-soc. lei ders reeds hebben gezegd, dat v. ICahr, v. Lossow en Leisser reeds vóór de vergade ring in de Bürgerbraukeller hadden beslo ten „er op los te slaan", hetgeen v. Lossow hem op 7 Nov. en v. Kahr op 8 Nov, des nami/ddags vier uur hadden bevestigd. Men had zich nog niet aan een bepaald tijdstip verbonden, daar men op cenige heeren uit het noorden wilde wachten. Uit drukkelijk betoogde Ludendorff, dat van een bedreiging van v. Kahr, v. Lossow en Seis- ser door Ililler in de kamer, waar de be spreking werd gehouden, geen sprake was. Integendeel. Ililler had met saamgevouwen handen v. Kahr gesmeekt een beslissing le nemen. Daarop had v. Kahr toegegeven en allen waren in volle vrijheid in de vergade ring teruggekeerd. Ludendorff beweerde, dat hij van v. JCahrs zwenking geen bericht had ontvangen. Ludendorff noemde von Kahr dan ook gewoon een verrader. Maar dat mag allemaal en 't zou ons niet verbazen, wanneer straks von Kahr op eigen gelegenheid gaat „Putschen" en dan een beroep op Ludendorff doet^ Economisch blijft het in Duitschland wei nig minder dan een chaos. Werkgevers en werknemers komen ook steeds feller tegen over elkaar te staan. Het bestuur van den Rijksbond der Duilsche industrie heeft in zijn laatste zitting besloten aan le dringen op onmiddellijke opheffing van het staats toezicht bij de kolenproductie en een motie aangenomen waarin gezegd wordt dat het Duilsche economische leven van-alle econo- mischen ballast moet worden bevrijd. Dc orgauisaties die niet in staal zijn voor een vermeerdering der productie en een goede verdeeling te zorgen, moeten ver dwijnen. De Rijksbond der Duilsche indus trie verzoekt daarom de regeering om op een tijdstip waarin van de arheidei'9 groote productie wordt verwacht, tot opheffing van de staatsbemoeienis bij de kolenproduc tie en intrekking van de wet van 9 Maart 1923 over le gaan. Uit de arbeiderskringen komt hiertegen natuurlijk het grootste verzet. Geschillen, in- cn uitwendig, anders niets in Duitschland. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de leider der Ar beiderspartij Ramsan Mc Donald zijn motie tegen de regeering toegelicht. Hij beschul digde haar, niet genoeg rekening le hebben gehouden met dc werkeloosheid en geen na tionale politiek te volgen die den invloed van Engeland in het buitenland zou kunnen ver- hoogen om zoodoende den internationalen vrede en hfindel te doen herleven, Ilij zeido dat de regeering millioenen Engelschen in de ellende Iaat zitten om een verkiezings campagne te beginnen op grond van een nog steeds geheim gehouden plan van invoer rechten, dat door egoïstische kapitalisten in de wereld is gebracht en waarvan het ge volg moet zijn, dat de kosten van het le vensonderhoud nog meer stijgen en het vor men van trusts wordt vergemakkelijkt. Hij verklaarde, dat de regeering het vraagstuk der werkeloosheid buitengewoon onbehol pen behandelt, o.a. door hel kinderachtige systeem van onderstand, welke in hoofd zaak door de arbeiders zelf wordt betaald, terwijl zij tegelijkertijd toelaat, dat de afzet gebieden van Cenlraal-Europa verloren gaan o.a. door haar nalatigheid om de kans aan le grijpen met medewerking van Amerika een regeling van bet vraagstuk der schadever goeding tot stand le brengen. Hij betreurde het bovendien bij de maatregelen, die de regeering wel genomen beeft voor de be vordering van den builenlandschen liandel, een overeenkomst met Rusland te moeten missen en verder, dat de regeering heeft toe- gelalen dat Frankrijk het industriegebied van de Roer onbruikbaar maakte. Het mili- tairisme beheerscht geheel Europa en het prestige van Engeland is lager gezakt dan ooit. Hij betoogde verder, dat een politiek van Rijksvoorkeurlarieven onmogelijk is zonder belasting van de levensmiddelen cn dat de tarieven, die Engeland zou heffen, alleen een verhooging der reeds bestaande buitenlandschc tarieven in het leven zou roepen, waarvan zoowel de uitvoerhandel als het Engclsche transportwezen de nood lottige gevolgen zouden ondervinden. Baldwin was het eens met Mc Donald, dat vooral in buitenlandschc aangelegen heden een oneindig geduld het meest nood zakelijke is. De regeering heeft voortdurend gestreefd naar een regeling, doch moest be denken, dat men den dag van don vrede niet kan verhaasten door nieuwe vijandschap pen op te wekken in Europa. Het in het le ven roepen van oneeniglieid kan slechts een regeling vertragen cn daarom is het plicht, voort te gaan, zooals de verschillende regce- ringen al hebben gedaan met de pogingen om in overeenstemming met de bondgenoo- ten een regeling tot stand te brengen. Do regeering "kan op dit oogenblik niet beweren dat haar pogingen succes hebben gehad Als men bedenkt, dat Lloyd George met al de hulpbronnen van zijn vindingrijken geest gedurende zoo langen tijd niet .in staat ge weest is een regeling te bereiken, is er wer kelijk weinig reden tot verbazing, dat de te genwoordige regeering in den korten tijd. die haar ten dienste heeft gestaan, weinig of geen succes heeft te boeken gehad. Toen de gedachtenwisseling met Amerika begon beeft men gehoopt, dat dit werkelijk zou leiden lot tastbaren vooruitgang, doch opnieuw, zooals zoo vaak in dit jaar, zijn alle pogingen ver ijdeld, niet door het optreden der regcering zelf of der Ver. Stalen, doch door dat van Engeland's eigen bondgenoolen. Het zal in derdaad moeilijk blijken op den duur voort te gaan naar samenwerking te streven met Jbondgenooten, die deze samenwerking zoo moeilijk malcen. Ilij heeft geen moeite ont zien de geallieerden er van op de hoogte te stellen, dat het Engelsche volk niet onbe paald lang den geest kan blijven koesteren die noodig is voor samenwerking en voor de entente, indien men den tegenwoordigen toe stand nog veel langer laat voortduren. Daarna behandelde de minister het vraag stuk der werklooslleid. Hij zeide. dat ieder een de overtuiging moet hebben, dat in hoofdzaak ten gevolge van dc bezetting van hel Roergebied en van de uitwerking, welke deze op den economischen toestand van Duitschland heeft gehad, het herstel van Europa voor jaren vertraagd is en dat men daarom te doen lieeft met een toestand, die verschillend is van en nog veel erger is dan de toestand van een jaar geleden. De inkrim ping der markten is een van de oorzaken geweest, die geleid hebben tot den tegen woordigen stand van zaken. Wij bevinden ons metterdaad ten gevolge van een reeks van oorzaken, die uit de tijdsomstandigheden voortvloeien en sedert den oorlog zijn ont slaan, waarmede wij vroeger nooit hadden te kampen, in een noodtoestand. Dienlenge-. volge doet hij voorstellen, die naar zijn mee- ning radicale maatregelen zullen blijken om den toestand, die zoo buitengewoon is, - meester te worden, wel overtuigd dat het parlement, als de toestand ooit weer nor-. inaal wordt, en als de oorzaken verdwijnen, die tot de tegenwoordige werkloosheid heb-, ben geleid, den toestand opnieuw onder de oogen zal zien. De premier vervolgde, dat Engeland op bijna elke markt, waar het zijn goederen wil slijten, op hooger invoertarie ven stuit dan ooH te voren. Derhalve is het noodig te beschikken over een middel tot, afruil van rechten. Het is een noodzakelijk onderdeel der uitrusting van een modernen induslrieelen staat en zonder dat machts middel kon men evengoed probeeren mo derne artillerie le bestrijden met pijl eirboog. Baldwin wees op de mogelijkheid van zeer verhoogden uitvoer uit Duilschlana, zoodra dit land weer vrijelijk zal kunnen handel drijven. De aangewezen weg voor zulk een uitvoer is natuurlijk in de eerste plaats de markt, die het minste hindernissen biedt. Wat de regeering than9 wenscht, is le wor den ontslagen van de belofte, een jaar ge leden gedaan, ten einde in slaat te zijn rech ten te heffen op fabrikaten, in het algemeen tot stijving van de schatkist, doch ook om beter te kunnen onderhandelen met andere landen en tevens om de vrije hand te heb-, ben tot het heffen van extra-rechten als de omstandigheden van een bepaalde industrie, dit noodig maken. De tegenwoordige wet ter bescherming der nijverheid, geeft practisch alleen gelegenheid- regelingen te treffen ten aanzien van Duilsche waren en er zijn an dere landen, behalve Duitschland, die thans (le Engelsche industrie bedreigen. Op grond hiervan is de regeering lot de overtuiging gekomen, dat zij deze aangelegenheid met behulp der genoemde wet niet zoo radicaal kan bcheerschen als noodig is en dat zij om krachtig en met succes te onderhandelen en eventueel voorkeurrechten aan de Domini ons toe le slaan en om de schatkist te stijven een algemeen tarief noodig heeft. Ook waar thans geen invoerrechten worden geheven. Baldwinverklaarde, dat de regeering niet voornemens is in welke omstandigheid dan ook, graan, meel of vleesch, waaronder cok schapenvleesch is begrepen, le belasten, ter wijl de vrijstelling niet zal gelden voor kaas, boter en eieren. De uitgewerkte voorstellen, die hij eventueel zal doen als de algemeeno; politiek door het land wordt goedgekeurd, zullen volledig door liet parlement behan-.* deld en geeriliseerd kunnen worden, zoodat zij het beste, het beoogde doel zullen dienen. Hij gaf toe, dat het volkomen juist is, dat geen onderhandelingen met landen, die er een beschermende politiek op na houden, ooit hadden geleid tot vrijhandel, doch het is een feit, dat men wel door onderbande-* lingen een vrijere handel heeft verkregen. Men heeft dan altijd iets om weg le geven ten einde iels anders te verkrijgen dan van werkelijk voordeel voor den eigen handel is, Lloyd George heeft de politiek der regee- ring vurig aangevallen, welke hij slecht over wogen, voorbarig en dwaas noemde. Simon en andero liberale en arbeiderslcden criti- seerdeu eveneens de regeeringspolitiek. LJoyd Greame, de minister van koophan del, sloot het debat. Zijn heftige verdedi ging van het regeeringsbesluit leidde tot op gewonden tooneelen, doch de orde werd niet verstoord. Tenslotte werd de motie van wantrouwen verworpen met 285—190 stemmen. De verkiezjngsactie is reeds druk bezig en'de kansen lijken voor Baldwin niet gun stig. Do liberalen hereenigd, breuk of al thans oneeniglieid in zijn eigen partij. Daar Birkenhead en Chamberlain afzijdig blijven, verliest do unionistische partij een paar krachtige propagandisten, maar erger is nog dat Icxrd. Derby e.a. voor vrijhandel zich verklaren.. De afwezigheid van Lord Cecil in de laatst gehouden kabinetszittingenj zooge naamd om gezondheidsredenen wordt be schouwd als een vermoedelijke aanwijzing voor zijn aftreden wegens het prctectie- vraagstuk. Een andere deuk in de conservatieve wa penrusting komt aan den dag door het be sluit van Sir Allan Smith, voorzitter van het Lagerhuis om zich niet herkiesbaar te stellen, aangezien het conservatieve be stuur van zijn kiesdistrict weigert hem de vrije hand te laten in zake protectie, waar hij tegen is. Wanneer dc arbeiderspartij de heffing ineens wat op den achtergrond schuift, na deren arbeiderspartij en liberalen elkaar, geducht Op een liberale vergadering, waar As- quitli sprak, is een motie aangenomen, die de regeeringsactie gispt en vaststelt dat do datum voor do ontbinding zoodanig is ge kozen, dat protectionistisch© voorstellen niet afdoende in het parlement konden wor den besproken. Do motio roept de natie op om een regcering weg te zeaiden die de En gelsche levensbelangen tot onderwerp maakt van een plotselinge verkiezingsdobbela/rij.- De motie verklaart verder dat het ware mid del tegen do werkloosheid niet bescherming, doch uitbreiding der werkloosheidsverzeke-^

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2