No. 19538. VRIJDAG 16 NOVEMBER Anno 1923 Officieel Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Londensche Brieven. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonneraent belangrijk (ageren prijs. Kleine Advertentien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. L— 1 Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Adnftnlstratle 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CÓURANTt Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week ...Vmum.ï 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" j0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan don gemeentelijken vischwinkel, yisonmarkt) 18, tel. 1225 ie ZATERDAQ en voor zoover voorradig ook Zaterdagavond, verkrijgbaar SOHELVISCH h f 0.240.28, SCHOL 0.20 pea: pond cn ZEEUWSCHE ïno3seleQ it f 0.05 per K.G. N. O. DE QIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 November 1923^ Het Burgerlijk Armbestttm. Uit het verslag van het Burgerlijk Arm bestuur te Leiden over het jaar 1922, dat wij opgenómen vonden in het zoo pas ver schenen gemeenteverslag over dit jaar, blijkt dat in 1922 1762 personen zijn onder steund, waarvan 1358 mannen en 404 vrou wen. Daaronder waren 1461 hoofden van gezinnen en 301 alleenloopende personen. In 1921 werden in totaal bedeeld 851, waaronder 603 hoofden van gezinnen en 248 alleenloopende personen. Hieruit blijkt dus, dat er in 1922 ruim t\veemaal zooveel door het Armbestuur bedeelden waren dan een jaar te voren. Hoe zal het in 1923 zijn? Het bedrag aan ondersteuning beliep in 1922 in totaal f 252.010,05, tegenover f 72.607,85 in 1921. Het totaal der ondersteuningen bedroeg derhalve ruim het driedubbele van hetgeen een jaar te voren werd uitgegeven. Het bedrag der verpleeggelden in de ge stichten was in 1922 iets minder dan in 1921. liet bedroeg f 23.351,28, terwijl een jaar tc voren daarvoor werd besteed f 24.602 Het personeel bestond uit een secretaresse boekhoudster en een armmeester, in vasten dienst en voorts in lossen dienst: 1 vrouwe lijke klerk, 1 schrijver, 3 armbezoekers en 1 armbezoekster. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. (Afdeeling Leiden). Na een geanimeerde ledenvergadering, Onder voorzitterschap van mevrouw Eerd- mans, welke vergadering een huishoudelijk karakter droeg, had bovengenoemde afdee ling in de Kleine S'adszaal gistermiddag $n -avond een gezellige bijeenkomst georga niseerd, waarin tevens verschillende nuis- houdelijke zaken werden gedemonstreerd,, waartoe firma's in de stad en van buiten baar medewerking verleenden. De belangstelling was zoowel des mid dags als des avords buitengewoon groot, eigenlijk, in verband met de ruimte, te groot, zoodat de demonstraties niet behoor lijk tot haar rech' konden komen. Er ston den steeds te veel menschen om heen en wie nu eenmaal in het achterste gelid stond, had heel wat moeite om zich een plaatsje te veroveren voor de tafels. Bijzondere belangstelling viel ten deel 'aan de gehouden proeven met Kohl man's patent kookpannen, waarin de verschillen de spijzen worden gaar gestoomd, waarvan als voordeelen werd^ö genoemd: gasbespa ring, geèn last van aanbranden en geen last van vuile pannen De waarde van deze me thode werd niet alléén aanschouwelijk voor gesteld, af en toe werden de verdiensten er ook nogbezongen door een daarvoor overgekomen zanger, begeleid door piano muziek. üe firma Van Schaik en Berghuis, te Waddingsveen, exposeerde met rolgordijnen en zeilvegers, waarbij het (verbeterd) systeem Keiser was toegepast. - Door dit systeem kan men, zonder een enkelen spij ker lo slaan of eon steek te naaien, stof, rol, lat en franje aan elkaar verbinden en voorkomt roesten en scheuren, terwijl door toepassing van deze methode het rejnigen ■der stof vee! gemakkelijke* gaat. De Liebigs Comnagnie, die haar soepen, bouillons en vleezen uitstalde en-ter be proeving aanbood had ook veel aanzoek en kreeg hetil wat bestellingen binnen, terwijl de stand van de Almelosche ververij en chemische tf asschenj van Gebrs. Pal the mede zeer de aandacht van de dames trok, met haar collectie zeldzaam mooie geverfd- de sloffen. Dat de lichtfabrieken, die er altijd bij zijn, wanneer er reclame voor gas en elec- triciteit kan gemaakt worden, ook hier ver tegenwoordigd waren, zal men allicht be grijpen, maar dal de Leidsche Broodfabriek in het openbaar hier reclame ging maken voor haar zuiver en voedzaam en goedkoop brood, beschuit en speculaas, hadden wij niet kunnen denken. Hier schijnt een nieuwe koers te zullen worden gevolgd. De aanwezige monsters werden door onze huis moeders geprezen en de rondgediende spe culaas smaakte blijkbaar goed. Vooral het goedkoop roggebrood had veel attentie. De Vakschool voor Meisjes aan de Heerengracht toonde haar goeden smaak en bijzondere vaardigheid in het tafeldekken ten voorbeeld van de huisvrouwen, onder wier leiding eiken dag de tafel gedekt moet worden. Het was een leerzame en gezellige mid dag en avond, waartoe de bekwame pianist «et zijne bijdroeg, In het Universiteitsgebouw te Leiden Kloksteeg 23, hield gisteravond voor het co mité ter bevordering der kennis van het Ka tholicisme prof. J. P. Verhaar van Warmond zijn derde voordracht, getiteld: Wat dunkt U van don Christus? In een korte inleiding werd aangegeven, hoe deze vraag door iedereen beantwoord moet worden, ofschoon die antwoorden ten zeerste van elkander verschillen, en zelfs lijnrecht tegenover elkaar slaan. Aldus is Lucas II 34 in vervulling gegaan. Spreker zal aangeven welk antwoord de Katholieke Kerk op deze vraag geeft. lste -Vooreerst werd het historisch beslaan van Christus in 't kort aangetoond niet al leen uit de gewijde schrijvers, maar ook-dit profane Joodsehc en heidensche getuigenis sen der eerste eeuw. 2de. In een tweede deel werd de stelling verdedigd, dat Christus een Godsgezant was, die een goddelijke leer heeft gepredikt. Ilel bewijs voor deze stelling kan aldus in 't kort worden saamgevat: Christus heeft meer dere malen duidelijk verklaard, dat Hij door God was gezonden en dat Zijn leer van God afkomstig was. Welnu dat Christus de waar heid sprak, heeft Hij bewezen door Zijno wonderen (welker bewijswaarde in de tweede voordracht is behandeld). Ergo is Christus een Godsgezant, een Leeraar der Goddelijke Waarheid. 8de. In het derde deel werd de thesis be Vermist waadt de 18-jarige H. T., die gistermorgen Qeü boodschap voor zijn pa troon zou doen, dè handwagen, daarbij noo- dig, dicht bij diens huis liet slaan en sinds dien is verdwenen, Gisteren is een lantaarn van een wa gen op de Haarlemmerstraat ontvreemd. Klacht is gedaan wegen3 valschhe\d in geschrifte tegen^v. d B., in verband met de brandsloffenbons voor de werkloozen, waardoor hij de gemeente heeft benadeeld. De dames- en heerenkleedermakerij van den heer M. II. Wijling, is verplaatst van Noordeinde 28a naar Noordeinde 30, en is hedennamiddag geopend. In het vorige huis was de ruimte langzamerhand le beperkt geworden. De heer Wijling had al lang naar een grooter en geschilder perceol uitgezien, om daarin de door hem begeerde uitbreiding aan zijn zaak le geven, zonder al te ver van zijn oude standplaats te gaan, waar zijn klanten hem nu eenmaal zochten. Nu trof hij het bijzonder met de hand tc kunnen leg gen op dit perceel. Werden tot nog toe da mes- en heerenklèeding slechts op maat ge leverd. thans is er ook een afdeeling, waar men de coupons alleen kan koopen, om de kleedingstukken desgewenscht elders te la ten maken. De coupons vindt men in ruimen voorraad ,in alle soorten en prijzen, in de dat Christus niet alleen door God ge- 1 étalage aanwezig of zoekt zo verder in de zonden is, maar zelf de zoon van God is, du9 waarlijk God. Dezo stelling werd aldus bewezen: a. Christus sprak de waarheid (2de) welnu Hij heeft meerdere malen duidèhik verklaard dat Hij God was; b. Dit werd bekrachtigd door een reeks van getuigenissen uit de Apostolische Ge schriften, waaruit blijkt, dat ook de Aposte len Christus' Godheid erkenden. c. Als Christus geen God is, is Zijn leven en leer een onverklaarbaar raadsel. 4de. Daarom werd in 'n laatste deel in den brecde gehandeld over het wonderbare leven van Christus, zooals de Evangeliën dat ons verhalen. Dit evangelische Christusbeeld is zóó schoon, zóó schitterend,, dat hieruit klaar en duidelijk de Godheid van Chrislus ons tegenstraatt. Christus toch was niet alleen zonder eenige zonde of onvolmaaktheid (gelijk door vriend en vijand openlijk getuigd wordt) maar Hij vereenigt tegelijkertijd in zich alle deugden en alle volmaaktheden in de hoogst- denbare volkomenheid en in de heerlijkste harmonische eenheid. Met verschillende schrittuurteksten werd dit geïllustreerd door een beschouwing van Christus' diepen oot moed en ernstige levensvreugde, van Zijn teere zachtheid en heroïeke kracht tevens, vooral van Zijn innige omgang met den He- melschen Vader en Zijn onzegbare men- schenliefde, die zich bizonder uitte jegens de armen, de lijdenden, de zondaars, en haar hoogtepunt bereikte in de vrijwillige offeran de van Zijn leven in den Schandelijken kruisdooi^. Na deze beschouwing re9t den katholiek slechts één antwoord op de vraag die Jezus zelf 6lelde: Wat dunkt U van den Christus? het is hetzelfde antwoord dat de apostel Petrus gaf: Gij zijl Christus, de Zopn van den levenden God! Met een korte beschouwing hoe de Katho lieke Kerk 'n voortzetting wil zijn van dit wondervolle leven en die Goddelijke leer van Christus, werd deze voordracht gesloten. Vierde voordracht over: Onfeilbaarheid en Dogma op Donderdag 29 November. Alhier is een comité gesticht.uit de ge zamenlijke organisaties, bij het Plaatselijk Arbeids-Secrelariaal aangesloten. Diverse organisaties kunnen zich hierbij aansluiten. Het doel van het comité is den steun voor 't Duitsche volk zoo groot mogelijk op te voe ren. Het voorloopig bestuur beslaat *uit Ph. J. J. Hasselo, voorz., Oude-Rijn 17 L. de Bolster, secr., Kaarsenmakersstraat 18, en J. Mader, penningm., Driftslraat 86. De heer M. Kouprie, sinds de oprich ting van het Leidsche Polilie-Muziekgezel- schap directeur er van, heeft wegens drukke werkzaamheden als zoodanig bedankt. In diens plaats is als directeur benoemd de heer M. Bolderdijk. De Leidsche-Burgerwacht-Mar9ch, eer tijds den commandant aangeboden, is than9 geïnstrumenteerd voor harmonie door den heer Koenders, en zal op den feestavond uitgevoerd worden door het muziekgezel schap „Orpheus." Onze oud-9tadgenoot, ir. J. van Achter berg, werkzaam bij „Dingler'sche Maschinen Fabrik" te Zweibrücken, heeft de benoeming tot ingenieur van de glasfabriek „Leerdam", v.h. Jeekel, Mijnssen en Co., aangenomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen Z., wegens verduistering van een paard, dat hem en een ander toebehoorde en door hem eigendunkelijk is verkocht. De 12-jarige H. W. ia gisteren bij school komen te vallen, met het gevolg, dat W.'s rechterknie vrij ernstig gewond werd. Hij moest door den Eerste-Hulpdienst in het Acad. Ziekenhuis worden verbonden, Op verzoek van de Amslerdamsche recherche is aangehouden alhier D. V., ver dacht van oplichting. daarachter gelegen couponkamer, waar nog een veel ruimere sorteering van Hollandsch, Engelsch, Fransch en Duitsch fabrikaat aanwezig is. 't Liefst zal de heer Wijling de kleeding naar maat leveren, daar hij op" de eerste verdieping een tiental aparte kamertjes heeft waar even zooveel kleedermakers voor hem werkzaam zijri, terwijl hij zelf zorgt voor een uitnemende coupe en een solide af werking. Om misverstand te voorkomen, zij nog even vermeld, dat de Toorop-tentoon- stelling., in De Lakenhal voor het publiek eerst om kwart voor drie wordt geopend, morgen. Opdracht Kabinetsvorming. Men meldt ons uit Den Haag: _H. M. de Koningin heeft mr. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer, opdracht ge geven tot 8amenstclliog van een nieuw ka binet. Mr. Kooien heeft deze opdraoht in over weging genomen. Hulp aan Duitschland. Aan een mededeeling van het dagelijksch bestuur van het Ned. R-K. Huisvestigings- comitó te 's-Hertogenbosoh is het volgende ontleend In de afgeloopcn week is, geheel in over leg met kardinaal Schulte, de hulpverlee ning in Rijn- en Roergebied geregeld. Er is eon comité opgericht voor de kinderuit zending, gevormd uit de directeuren van de Karitas-Verbande als vertegenwoordigers v. het Doorl. Episcopaat, terwijl een vertegen woordiger van kardinaal Schulte in den per soon van den directeur van het diocesaan Karitas-Verband als voorzitter optreedt. Daarnaast is gevormd een comité voor le vensmiddelen- cn geldverdeeling, waarvan de Landes-hauptmann dr. ïïorion voorzitter, en den directeur van het Dioc. Kaa-itas-Ver band ondervoorzitter is. Do verdeeling ligt in handen van de plaatselijke geestelijkheid Do verzending van de levensmiddelen ge schiedt aan de Karitas-Verbande. Beide comité's strekken hun werkzaam heden uit over do verschillende bisdommen in het genoemde gebied. Het R.-K. Huisvestingscomité is thans doende een regeling te treffen voor de ove rige bisdommen; zij-n georganiseerde hulp verleening geldt voor geheel Duitsohland. In de laatste twee weken heeft de algc- meene penningmeester ontvangen aan giftea voor de noodlijdenden in Duitschland f 1476. Hot comité in Breda bracht door een inza meling in de kerken, gehouden na predika tics door Duitsche priesters, f 6644 bijeen, en het comité kon bovendien nog f 810 af dragen aan het priestercomité. Tevens kreeg het comité in de stad Breda alleen de beschikking over 600 plaatsen voor Duitsche kinderen. In het geheel heeft het de laatste weken de beschikking gekregen over 1255 plaatsen voor Duitsche kinderen De vorige week werden, als gevolg van de actie onder do boeren, als eerste opgaaf, die bij het comité binnenkwam, 10 wagons levensmiddelen toegezegd, n.l. 103,500 K.G aardappelen, en eenige honderden kilo's rogge. Voor de afzonderlijke actie voor do kloos ters in Duitschland ontving de algemeen© penningmeester de laatste 14 dagen 192 gif ten tot een bedrag van f 2804,05is tot dus ver in het geheel een bedrag van f 5573 bij eengebracht door 495 giften, beschikbaar. De Federatie van R.-K. Werklied en bon den in Nederland is een steunactie onder haar leden begonnen, waarvan de opbrengst aan het R.-K. .Huisvestingscomité zal worden overgedragen. Voor de Nederlanders in Duitschland heeft het comité f 2000 ontvangen. Zondag j.i had een open-schaalcollecto plaats in alle R.-K. kerken van het diocees Den Bosch. Op 18 dezer zullen dergelijke collecten gehouden worden iu heb aartsbis dom Utrecht en het bisdom Roermond. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. G. P. Roel, dislrictsbouwkundige bij den dienst der lands gebouwen, te Rotterdam; is aan den hoofd commies der telegrafie W. L. P. Wezepoel, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, met ingang van 16 November, en is benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Zutphen, A. P. Kooy, thans hoofd commies der telegrafie, met ingang van 1 December. Een groot aantal schrijvers van do pos terijen on telegrafie, aan wie met ingang van 1 Januari a.s. ontslag was aangezegd wegens overcompleet, is aangezocht om voor loopig op tijdelijken voet werkzaam te wor den gesteld aan de centrale giro-directie to 's-Gravenhage, waar de behoefte aan personeel bjijkbaar onbegrensd is. In de gistermiddag gehouden Raads vergadering van Amsterdam heeft de web houder van financiën, de heer F. M. Wibaut, medegedeeld, dat, al© de nooduitkeering van de Regeering voor 1921 niet wordt ver kregen de gemeente Amsterdam, als het niet anders kan, de inkomstenbelasting zal moeten verhoogen. Naar aanleiding van een besluit van den Sehiedamschen Raad, aan een gehuw de onderwijzeres ongevraagd eervol ontslag te verleenen, heeft de Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen aan Ged, Staten verzocht, dil besluit niet goed te keuren. Adressanto is van meening, dat het niet in het belang van den dienst kan zijn, als aan bekwamo onderwijzeressen ontslag wordt verleend al leen op grond van huwelijk, een persoon lijke kwestie dus. Een dergelijk ontslag werkt als een zware straf op het huwelijk, wordt in het adres gezegd, en als oen premio op liet celibaat der ambtenares. Naar de „Haagsche Ct verneemt, heeft zich bij de jongste najaarsoefeningen hel feit I voorgedaan, dat beroeps officieren bezwaar maakten, zich onder de bevelen le stellen van reserve-officieren van gelijken, doch ouderen rang. In verband hiermede heeft thans de commandant van het veldleger een brief aan de commandeerende pfficieren der korpsen gezonden, waarin wordt ver zocht aan alle onder hun bevelen gestelde beroepsofficieren onder de aandacht te brengen, dat zij op grond van de bestaan de bepalingen betreffende anciënniteit verplicht zijn, zich ten allen tijde onder de bevelen te stellen van reserve-officieren, die van ouderen rang zijn. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, met ingang van 22 Octo ber, aan den heer A. H. Smulders, op diens verzoek, eervol onts'ag verleend als lid van de commissie van advies voor de Werkloos heidsverzekering en als lid van de com missie van bijstand in zake het organisee- ren van cn het verleenen van steun voor wachtgeldregelingen. De heer J. Kok. voorzitter van den Ned. R.-K. Tabaksbewerkersbond, is voor het tijdvak van 22 October 19231 Jan, 1926 benoemd tot lid van de commissie van ad vies voor de Werkloosheidsverzekering, en de heer J. Th. Nijkamp, lid van het be stuur van het Bureau voor de R.-K. Vak organisatie, is voor hel tijdvak van 22 Octo ber 1923 lot 16 April 1926 benoemd tot lid van de commissie van bijstand .in zake het organiseeren van en het verleenen van steun voor wachtgeldregelingen. De oud-hoogleeraar dr. J. J. A. A. Frantzen, te Utrecht, is gisterochtend in het Diakonesscnsuis aldaar overleden. Hij was op 28 Juli 1853 in Duitschland geboren, studeerde aan de Leidsche universiteit in de letteren en werd daarna leeraar aan heb gymnasium te Amsterdam, waar hij in 1892 promoveerde tot doctor in de philosophic In 1908 werd dr. Frantzen benoemd tot hoogleoraar aan de Rijksuniversiteit to Utrecht, welk ambt hij op 22, September van dat jaar aanvaardde. Hij doceerde aan de universiteit de beginselen der vergelij kende Germaansche taalwetenschap, de oude talen en letterkunde der Germaansche vol koren en do Hoogduitsche taal en letter kunde. Van de hand van den overledene zijn tal van geschriften verschenen. Wijlen mcj. Westhof f, te Hattem over leden, heeft aan de Rijkskrankzinnigenge stichten te Woensel en Grave gelegateerd f 6000, vrij van successierechten, welke som op de grootboeken der N. W. S. is geplaatst cn waarvan de rente naar evenredigheid van het aantal patiënten over de beide gestich ten zat verdeeld worden en in de ontspan- ningskassen voor de pafjënten zal worden gestort. Blijkens het verslag op het wetsont werp goedkeu ring van de overeenkomst tussoheai den Staat de provincie Gronia- gen en de gemeente Groningen betreffende de uitbreiding van hot terrein van het al gemeen provinciaal stads- en academisch ziekenhuis en bijbehooreode laboratoria te Groningen stelden ©enige ledfin d© vraag of onder de tegenwoordige omstandighe den wel tot uitvoering van deze werken BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft mx. Kooien op* dracht^ gegeven tot samenstelling van een nieuw Ministerie, welke opdracht hij ia overweging heelt genomen, Te Utrecht is overleden de oud-hoogleeraar dr. J. J. A. Frantzen. Y«*I wring van opcenten voor Noord- Conflict in de Houthaven te Amsterdam, BUITENLAND." Toenemend verschil tassciien Engeland en Frankrijk. Het debat in het Engelsche Lagerhuis. De motie van wantrouwen in de regeering verworpen. Duitschland komt terug op zijn besluit gtfen steun meer te verleenen aan het be* zette gebied. RECLAME. RESTAUR AIVT SUISSE. Hedenavond tot en mot Woensdag 21 November 1IEI1V RAVEN, Conlérencier, Cabaretier, Chansonnier. 3734 j den meenden dat die uitvoering na hefc langdurig overleg en het vinden van een oplossing niet mag worden uitgesteld, le minder omdat het ooademisch ziekenhuis te Groningen zeer zuinig wordt beheerd. Over het. jaar 1924 zullen in do pro vincie Noord-Brabant do volgende provin ciale opcenten worden geheven23 opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen (voorheen 30 opcenten); 28 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen (voorheen 30 opcenten); 24 opcen ten op de hoofdsom der personeele belas ting (voorheen 30 opcenten). Over het be lastingjaar "1924-'26 zullen zes opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting worden geheven (voorheen 8 opcenten). Do Ned.-Hcrv. kerk te Kcrkrade zal in Februari in gebruik worden genomen. UIT NED. OOST-INDIE. Ontslag van politie-opzieners. MEDAN, 15 Nov. (Aneta). Vijf politie-op zieners, alsmede lager personeel, die betrolc< ken bleken bij omkooperij van verkapte dob belhuizen alhier, zijn ontslagen. Uit den Volksraad. Weltevreden, 15 Nov. (Aneta). Eoo motie '8 Jacob tegen de verhooging van de zegelbelasting bij dr oprichting van vennootschappen is verworpen met 32 to gen 6 stemmen oen motie 's Jacob tegen de opheffing van de vrijstelling van het handclszegel voor den producent bij di recte transacties is met 30 tegen 8 ate-ra men verworpen een motie Bergmcijer tot optichting van eco cursus voor belasting inspecteurs werd z.h.s. aangenomen. Een veroordeeling. Weltevreden, 16 Nov. (Aneta). Twee ge wezen inlanclsche spoorbeambten, betrok ken bij oen sabotage-zaak cn overtreding van artikel 161 bie, gedurende laatste Bpoorstakingsdagen, zijn veroordeeld ro-p. tot tien en acht jaar gevangenisstraf. (Art. 161 bis Indische Strafwet b dreigt straf tegen het opruien tot rtoking) (Van onzen Londenschen correspondent.) (Nadruk verboden). De dag van Guido Fawkes. Do you remember The fifth of November, With gun powder treason and plot. Dé titel boven dit artikel is de wat plech tige vertaling voor „Guy Fawkes Day". En deze dag is de herdenkingsdag van het bus kruitverraad van Engeland, van 5 November 1605. Guy Fawkes was tegelijkertijd de held en het werktuig van dit buskruitverraad. Un der de ^envoudigen van gee9t in dit land heerschtnog wel het geloof, dat Guy Fawkes Guido Faux was, een Franschman, die doof behoort te worden overgecr^*»" Andere le- de samenzweerders voor de uitvoering van

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1