gebracht, terwijl daartusschen door hem een meditatie in blindenschrift ten beate werd gegeven. De toehoorders hebben veel ge noten. De opkomst was talrijk; Burgerlijke Stand. Geboren Frans, z. v, H. J. Koolmoev en N. Blom; Hermina Mairia, d. v. H. Baars en M. K. Fuchs. ROELOFARENDSVEEN. Het was Dins dagavond voor sportliefhebbers, doch ook voor degenen, die mééstal weinig om sport geven een zeer interessante avond. Een honderdtal belangstellenden was in de zaal van café Bakker aanwezig, waar een wed strijd op home-trainers werd gehouden. De heer Louis Seton, humorist uit den Haag, leidde den avond. Na opening van do bij eenkomst stelde de leider de professionals de heeren Erkelens, Vreeswijk cn Hulst én de Swift leden aan het publiek voor, waarna werd begonnen met de lé manche over 2 K.M. tusschen genoemde profs. Deze man che werd gewonnen door ,G. Vreeswijk. Hierna hadden 3 series van de wedstrijden voor Swift-leden plaats, welke werden ge wonnen door onzen plaatsgenoot J. van der Meer. Bij de 2e manche over 2 K.M. tus schen profs, werd winnaar C. Erkelens. De derde manche werd weer gewonnen door G. Vreeswijk. Bij de demi-finale der Swiltleden was de volgorde: 1. J. van der Meer, 2. Laman,' 3. Bizot. De eindbeslissing luidde: 1. Van der Meer, 2. Bizot en 3. Laman. De prijzen bestaande uit een lauw erk ran sje cn twee medailles werden door den leider onder eenige toepasselijke woorden uitge reikt. Daar Laman uit den Haag buiten mededinging bleef, werd zijn prijs aan zijn opvolger Brouwer uitgereikt. Gedurende de wedstrijden trad verschillende malen op do heer Seton, die eenigé leuke voordraóbteu ten gehoore bracht. Deze heet wist het pu bliek prettig bezig te houden en zorgde alzoo voor een goede stemming. Na de pauze kregen we te zien den wed strijd over 5 K.M. tusschen profs, waarin als winnaar uitkwam de heer .Erkelens. Heb spannendst van alles was do 10 K.M. jacht- rit wederom tusschen de profs. Verschillende geldpremie8 worden ter aanmoediging door enkelen .uit de zaal uitgeloofd, hetgeen den wedstrijd nog heftiger deed worden. Het slot was, dat de heer Hulst als winnaar uit den kamp kwam, met twee géldprcraies van f lErkelens met 3 premies van f 1.en Vreeswijk 1 premie van f 1.Als laatste attractie was door iemand uit de zaal f 10 beschikbaar gesteld, te verdeelen in.f 7.50 en f 2.50 voor een jachtrit over 1 K.M. in den kortsten tijd. D^ze word gewonnen door Erkelens in 36 seconden. Vreeswijk was tweede en ontving de promie ad f 2.50. Een zelfde jachtmatch wórd gehouden tus schen de amateurs Van der Meer, Bizot en Laman, waarin Bizot winnaar werd. Tijd 38 sec. Hierna waren de wedstrijden afge- loopen en keerden allen voldaan huiswaarts. Alhier worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een Kring Roelofarendsveen van den Tuinders vakgroep van den L.T.B. Dinsdagavond is de jaarvergadering gehouden van do R.-K. Inkoopvereeriiging Tuindersbelang. De vergadering was gped bezocht en werd geopend met gebed. De notulen van de vorige vergadering alsmede het finantieel verslag van den penningmees ter werden goedgekeurd. De vereeniging die nu ongeveer een jaar geleden is opge richt, heeft hoofdzakelijk ten doel zoo voor- deelig mogelijk tuindersbenoodigdheden in te koopen. In het afgeloopen jaar werd inge kocht 7100 K.G. kunstmest, 15800 stokken, 1110 bos takken en verder nog kleine hoe veelheden. Uit het verslag van den penning meester bleok dat de vereeniging een klein voovdeelig slot heeft. Dit slot zal percents gewijze onder do leden worden verdeeld. Do voorzitter, de heer N. van der Meer Gz., die aftredende was werd met ongeveer algemeene stemmen herkozen. Dc Voorzitter verzocht nu aan de leden to willen opgeven welko hoeveelheden zij dezen winter weer door bemiddeling van do vereeniging wenschten te verkrijgen. De meeste leden bleken hierop niet voorbereid, zoodat besloten werd inteekenbiljetten rond te sturen, waarop de leden dan kunnen in- teekenen. Besloten werd op alle artikelen 0 voor onkosten te leggen. Ook werd nog besloten geen inkoopen te doen, die de tuin ders zelf voordeeliger kunnen doen. Hierna Werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. WADDINGSVEEN. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Kerk alhier door ds. J. C. van Apeldoorn, te Voorlhuizen. Uai DE OMSTREKEN. HAARLEMMERMEER. Wóensdagmor- E^n werd onder groote belangstelling de aan den kort geleden aangelegden nieuwen weg •langs den Kruisweg nabij het gemeentelijk concours terrein te Hoofddorp gebouwde nieuwe openbare lagere- en uloschool op officieele wijze geopend. Dit kolossale schoolgebouw, dat alzoo met meer in het centrum van het dorp en op een geheel ander terrein dan de plaats waar nu de oude school slaat, voor reke ning van deze gemeente is verrezen, bevat 9 leslokalen met een groot gymnastiek lokaal, spreekkamer voor hel hoofd, verga derkamer voor het personeel en een rijwiel bergplaats. De uitvoering van dit groote werk werd opgedragen aan de N. V. „De Samenwer king" te Zaandam het grond-, metsel- en timmerwerk; de firma Wolter en Dros te Amersfoort het maken van een centrale verwarmingsinstallalic; de firma F. W. Braai te Delft hel maken van de ijzeren ra men D. Bakker le Nieuwvennep het schil derwerk en de firma B. Prins en Zn. te Hoofddorp het lood- en zinkwerk enz. De gezamenlijke kosten hebben ongeveer f 120.000 bedragen. Het gebouw is geheel naar de eischen des lijds ingericht; ruime, frissche lokalen, die ongetwijfeld deiï goe den gang van het onderwijs in de hand zul len werken. Met deze nieuwe school, welke inderdaad in een groote behoefte voorziet,, wordt in velerlei opzichten een belangrijke verbetering verkregen, met het oog ook op 'de omstandigheid, dat de leerlingen van een paar klassen, wegens gebrek aan plaats ruimte in de oude school, reeds ongeveer iVa jaar onderwijs hebben ontvangen in het daartoe gehuurde gedeelte van de groote vergaderzaal vaii het hotel „De Land bouw". Onder de aanwezigen werden o. m. opgje- merkt de burgemeester mr. A. Slob en an dere leden van het dagelijksch bestuur dezer gemeente, raadsleden, leden van de plaatse lijke schoolcommissie; de inspecteur van het lager 'onderwijs in de inspectie Haarlem dr. Sterck; het bestuur van de oudercommis- sie, het onderwijzend personeel van 9chool 4 en vele andere genoodigdén en belang stellenden. De burgemeester deelde mede, dat be richt van verhindering hadden gezonden de hoofdinspecteur van het lager onderwijs de heer Wielinga; de schoolopziener de heer Westerouen v. Meeteren en wethouder Kis tenmaker cn hield daarna een uitvoerige rede. Spreker gaf hierbij eerst' een histo risch; overzicht van het ontslaan van de oude school en memoreerde daarna de vele besprekingen die reeds vele jaren geleden gehouden werden over de stichting van een nieuw schoolgebouw. Aan een ■4-tal bouw plannen, dat in den loop der jaren aan de orde werd gesteld, kon ora verschillende ré denen geen uitvoering worden gegeven. Eindelijk heeft men dan nu tot den bouw kunnen besluiten en is, in een reed? lang bestaande behoefte voorzien. Mr. Slob bracht dank aaii allen, die aan de totstand koming van deze school, waarvan de in richting tot groote tevredenheid kan stem men, hebben medegewerkt en zeide nog met betrekking tot het mcoie gymnastieklokaal het ten zeerste; te waar-deeren, dat zoovele sportliefhebbers onder leiding van den heer Van der Hor, voorzitter van dén Turnkring Noordhollandsch Zuiderkwartier, hierheen hebben willen komen om leven, en kleur te geven in deze..zaaj en propaganda te ma ken voor hun sport. De burgemeester dankte ten slptte allen voor hun tegenwoordigheid eri sprak den wensch uit dat het onderwijs, dat hier zal worden gegeven, gedurende een groot aan tal jaren vele kinderen van Haarlemmer meer tot grooten zegen zal zijn. Hierop werdennog waardeerende woor den gesproken door dr. Sterck, den heer Klaver, het hoofd van de nieuwe school; pastoor Soepnel namens de schoolcommis sie; den wethouder van Onderwijs den heer Knaap; den heer Gerritse, raadslid;den heer Van der Hor, hoofd van school 1 als voorzitter van den Turnkring; de hoofden van..de bijzondere scholen- de heeren Den- gerink, Pos en Heilke~ In het gymnastieklokaal werden door 12 jöngëns en 12 meisjes onder leiding van den heejr Van? der Hor nog eenige gym nastische oefeningen uitgevoerd, die zeer op prijs werden gesteld. Nadat eenige ververschingen. waren rond gediend, werden door de aanwezigen de eenvoudig en praktische ingerichte lokalen in oogenschouw jgenomen. 's Middags oihstreeks 2 uur namen de lessen in de nieüwe school een aanvang. Bij de te Haarlem gehouden aanbe steding van deh bouw van 30 woningen voor de woningstichting „Patrimonium", werd o. m. ingeschreven door den timmer man A. Jonker te: Nieuwvennep voor f 72.000 en den metselaar P. Bakker aldaar voor f 71.730. De Raad van deze gemeente komt o.m. ter behandeling van de gemeenlebegrooling voor 1924, in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 23 November en Dinsdag 27 No vember a.s., telkens des voormiddags te 10 uur en zoo nöodig ook op Donderdag middag 29 November d. a. v. KATWIJK-AAlfZEE. Gistermiddag kwam in het Prins-IIendrik-kanaal een groot vaartuig in botsing met den aanleg steiger, toebehoorend aan de sociëteit van chemische industrie „Katwijk". Deze stei ger werd hierdoor beschadigd. Wij verna men, dat de schade onderling werd ge regeld. Aan den afslag van haring waren de volgende partijen mot de volgende prijzen; 25 kantjes volje haring (Engelsche wal) f 19,15 tot f 17,95; 15 kantjes volle haring (droog) f 18,30; 42 kantjes steurharing (Engelsche wal) f 16 lo' f 15,-45 en 5 kantjes steurharing (droog) f 13,85, alles gerekend per kantje. •NOORD WIJK, Dé j.l. Zondag gehouden collecte ten behoeve der Missie, in de R.-K. kerk alhier, heeft het aanzienlijke bedrag van ruim f 500 opgebracht. In den tuin achter de fabriek van deri heer R. J. de G. alhier, staan de pereboomen in vollen bloei. Dit is voor den tijd des jaars zeer merkwaardig. De oogst zal denkelijk wel achterwege blijven. OEGSTGEEST. De heer J. W. Brussee alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen. RIJNSBURG. Burgerl. Stand. Gebo ren: Arie Jan, zoon en Maria Antje, dochter van Cornells Kromhout en Anna Marie v. d. Oever. Pieter Dirk, zoon van Johannes Ravensbergen en Jacomina Glasbergen. Ondertrouwd: Jan van der Vijver le Oegst- geest en Lena van Vliet alhier. Overleden: G. den Haar 91 jaar. Jacob van Mui jen, oud 10 m., zoon van Cornelis van Muijen cn Neellje Heemskerk. An- dries v. Egmónd oud 17 maanden, zoon van Arelis van Egmond en Neeltje de Roode. De Raad dezer gemeente vergadert Vrij dag a.s. 's avonds 7 uur. Door den heer W. v. d. Ven alhier is met ingang van 15 December a.s. eervol ont slag verzocht als vertegenwoordiger van den Raad van Arbeid te Leiden. De aanvoer aan de groentenveiling al hier begint aanmerkelijk te minderen. In hoofdzaak wórden uien, roode en witte kool aangevoerd, alsmede weinig bloemkool. De prijzen zijn bevredigend. De voorgenomen vereeniging van den telefoon- en telegraafdienst met den post dienst nadert haar voltooiing.' De voorbereidende werkzaamheden aan het' dradennet zijn bijna voltooid; thans wordt nog slechts op een kabel gewacht. In de groote zaal achter het Weeshuis alhier, hield, op uilnoodiging van de Chr. Geheelonthouders-vereeniging, ds. Hermani- des vah Valkenburg (Z.-H.)'eén lezing. Nadat het samenzijn was aangevangen met het zingen van' Ps. 25 6, las ds. Ilcr- manides een gedeelte uit hét Evangelie van Lucas, hoofdstuk 10 25 oh volgende en ging daarna voor in gebed; In het eerste gedeelte zijner rede, na ge wezen le hebben op de groote tegenstellin gen, in dezen tijd'te constateercn, in het maatschappelijk levén, in het linancieele, bij de oorlogvoering, de rechtspraak en bestraf fing van misdrijven en ook in het geestelijk leven, wee9 spr. op den nadeeligen invloed van- den alcohol. Om eenig denkbeeld le geven van het al coholmisbruik in ons land, noemde spr. eenige cijfers. Aan alcoholica werd in ons land in 1921 uitgegeven '360 millioen gul den, zijnde f50 per hoofd.; Prot. Nederland bracht, in dat jaar per hoofd aan de Zending op 20 ets. Uitvoerig s(ond spr. stil bijden invloed van den alcohol, op het nageslacht, op mis daden, economische toestanden, gezondheid, zenuwstelsel, en op het geestelijk leven. Na een korte pauze, waarin brochures c.d., betrekking hebbende op den strijd legen den alcohol, te koop werden aangeboden, zette spr. zijh lezing voort. Het tweede gedeelte 'handelde meer over het' practische van de alcoholb'estrijding. Twee manieren van bestrijding werden aangegeven, n.l. door dc drankzuchtigen, uit hun omgeving le halen en in een asyl le plaatsen of wel door hen in. hun omgeving te laten en onthouder te maken, welke laat ste wijze verreweg de voorkeur verdient. Vervolgens Werd gesproken óver het in 1909 in Nederland opgerichte Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spr. 'eindigde zijn rede .ihet een opwek kend woord in dezen strijd- De voorz., de heer Brussée, dankte ds. Her- manides voor zijne lezing, waarna gezongen werd Ps. 68 10 en de bijeenkomst met dank zegging gesloten werd. Drie personen traden slaande de verga dering, als lid der Chr. Onlh.-Ver. toe. SASSENHEIM. Aan den gemeenteraad alhierhebben bewoners van de Teijlinger- laan e. a. beleefd té'kennen gegeven: dat zij inderdaad zijn opgeschrokken van het doodvonnis dezer dagen door hét Dage lijksch' Bëstuur geveld over de aan boven genoemde laan slaande boomen, die 'nu (als laatste gelulgcn van de vroegere boóch- weelde vah Teijlinger's dreven) als 't ware hunne armen tot de landbouwers opheffen om toch de executie van dit harde vonnis van hunne hoofden af te wenden; dat adressanten vruchteloos.naar de aan- leidende oorzaak van dit rooiingsvoorstel zoekende, zich schier dagelijks afvragen: „waarom dat?*', waar dieboomenrij 't eenigste décor is aan de toch reeds zoo naakte laanwaarom dat? waar die boo menrij nochtans met alleen als „natuur monument" door de laanbewoners en ande ren gewaardeerd, maar hier vooral op hel groote nut barer aanwezigheid gewezen moet worden, omdat de hoornen gezien den open weg: io, niet in geringe mate beschuiten te gen zonnestralen en stormvlagen en 2o. zij met de bestaande onderplanting het be houd zijn van den slootkant in welker be veiliging zéker op andere wijze voorzien zou moeien worden, waarmede hooge kos ten gepaard gaan; dat aanplanting van jonge boomen hier niet afdoende is, aangezien met den groei, eer er van 'n krachtig den grond vasthou dend wortelgestel en ook schaduwrijkheid sprake kan zijn, een mensehenleeftijd ge moeid is; dat, naar het oordeel van vakmenschen de hoornen,wel oud, maar nog lang niet uit geleefd zijn, en, eens behoorlijk gesnoeid en gemodelleerd, oog en hart van den na tuurliefhebber nog jaren kunnen boeien, terwijl zij goed „op regel" staande niet het minste gevaar voor het verkeer opleveren. Redenen waarom adressanten besloten zich tot den Raad te wenden met het vrien delijk evenwel dringend verzoek om bij de behandeling van het aanhangige voorstel, dit h. i. op degelijke gronden steunend adres, in ca.su', mede hun goed recht als, direct belanghebbenden 'w-el te willen over wegen, althans, zoo goed mogelijk de boo men als nog te willen sparen, wat adres santen zeer op'prijs zouden stéllen.' Woensdagnamiddag is de verbouwde Fröbelschool officieel geopend, 't Gebouw is nog wel niet kant ep klaar, maar kan toch gebruikt worden. Het verschil met de oude school is opvallend. Door éen paar grooto deuren zijn de ruime lokalen gescheiden. Mot weinig moeite kan er één groot lokaal vali worden gemaakt, voor vele doeleinden geschikt. VOORSCHOTEN. Het is heden 40 jaar geleden ,dat de heer H. J. Smits als kantoor bediende in dienst trad van de firma J. M. van Kempen ep Zonen, fhails de N. V. Kon. Nederl. Edelmetaal Bedrijven, alhier. Per auto van hui9 gehaald, werd.de ju bilaris in de directiekamer door den heer A. E. van Kempen in zéér vleiende bewoor dingen geluk gewenscht pret zijn jubileum. Namens de VennoölscHïtp werd hem een schrijfbureau en een couvert met inhoud aangeboden. Hierna werd de heer Smits in het pret groen en bloemen versierde kantoor lokaal te midden van zijn collega's ontvan gen, waarbij het personeel hem een couvert met inhoud offreerde, vergezeld van een hartelijke toespraak van den procuratie houder, dep.heer P. J. Bakker. Dé heer Smits dankte voor de vele blijken van belangstelling. Per auto werd hij weder naar huis gebracht om het verdere gedeelte van den dag in huiselijken kring door te brengen, waar hij van verschillende zijden nog vele gelukwenschen in ontvangst te nemen had. De heeren C. van Brecht en Joh. v. d. Peet, alhier, leden van de R. K. tooneelver- eeniging St.-Genesius hebben op den gehou den wedstrijd in tooneelspelen te Pijnaeker elk een medaille en een diploma gewonnen. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. kerk, Vrijdag 71/* uur ds. Klinkenberg, van Amsterdam. ZOETERWOUDE. De nieuwe weg, welke vanwege, de provincie is aangelegd, aan het einde van het Delflsehe Jaagpad is thans voor het publiek opengesteld. De weg houdt verbinding met het voormalige Sint- Nicolaaslaantje en bovengenoemd Jaagpad. Dat hier veel gebruik van zal worden ge maakt laat zich wel begrijpen, daar dit een prachtigen wandelweg is geworden. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden Te half tien opent de voorzitter de vergadering en verzoekt den secretaris voorlezing der notulen, die vervolgens onveranderd worden vastge steld. De heer Stadhouder zegt dat in de couranten nog is opgenomen een uitlating van den heer De Graaf betreffende het roe keloos omspringen met gemeentegelden door de schoolbesturen, speciaal door dat aan den Hooge Rijndijk voor wat betreft den aanleg der speelplaats/Dit is een on verdiende blaam en hij hoopt aan het einde der vergadering meer over dit punt te mo gen zeggen. De heer Van Bennekorn zegt dat hem in de pers in den mond is gelegd dat hij het met de bewering van den heer De Graaf eens was, doch dit is niet zoo, want hij heeft slechts een veronderstelling geuit. Thans wordt overgegaan tct behandeling der agenda. Voor kénriisgeving worden aan genomen de volgende ingekomen stukken. 1. Dankbetuiging van A. den Haan voor de huurvérlaging. 2. Idem van C. Berg voor de verleende' gratificatie. 3. Besluit van Ged. Stalen dat de gemeenterekening over 1922 uiterlijk 31 October móet worden ingezon den. 4. Bericht vah den Rijksontvanger dat in de gemeentekas is gestort een bedrag van f 4301,44 en f468/,23. 5. Verslag van de Gezondheidscommissie te Alphen a. d. Rijn over 1922 Circulaire van Ged; Staten inzake de uitkeering der Wet van 24 Mei 1897, (Stbl. 156), nml. dat zal worden uit gekeerd over het 3e en 4e kwartaal 1923 resp. f 2932 en 12932,281/a. Missive van Ged. Staten ter begeleiding van goedge keurde raadsbesluiten tot ondershandsche aanbesteding eener drinkwaterleiding, ver huur van een woonhuis, aanvaarding eener Schenking van f 56,33 en tot het voeren van oen proces zoowel in aanleg als in hoQger beroep over vischwater en bet leg gen van buizen der drinkwaterleidingen Meerburg. Bij de twee laatste besluiten mérkt de voorzitter op, dat de gemeente tegen 13 dezer is gedagvaard om per pro cureur te verschijüen lei- Arr. Rechtbank le 's-Gravenhage. Besloten wordt de balans cn winst- cn verliesrekening over 1922 van den Keuringsdienst van. Waren in het dis trict Leiden, alsmede het verslag over het tijdvak 1 Januari30 Sept. 1923 ter ge meente-secretarie voor de leden ter inzage neder le leggen. De tekening over 1921 is van Ged. Staten terugontvangen mét eenige administratieve opmerkingen, derhalve moet ze andermaal vastgesteld worden en wel in ontvang, op f 159.059,341A,' in uilga ven op f 139.336,87 ën het batig saldo op f 19,722.471/a. Een adres van de bewoners van Gelderswoude en van den Ommedijk- schen weg wordt gërenvoyeerd naar Burg. en Weths. om prae-advies. Op een verzoek van de Kweekschool voor Vroedvrouwen le Heerlen om f25 subsidie per jaar wordt af wijzend beschikt. Verder deelt de voorzitter mede dat nog een adres is ingekomen van een drietal bewoners op de Miening waarbij zij verzoeken om te spuien, daar het water uit de waterleiding troebel is. Hij heeft dit adres doorgezonden naar den gemeente- opzichter om advies. De heer Starrenburg zegt dat de gemeente-opzichter beloofd heeft, dat door den gemeentewegwerker Van der Ploeg eiken morgen gespuid zou wor den. Met het oog op de volksgezondheid is zulks ook degelijk noodzakelijk. De voorzit ter had het beter gevonden indien van een en ander kennis was gegeven ter secretarie, dan had men niet zoo'n omslachtigen weg behoeven te gébruiken. Thans zal de zaak ook officieel behandeld worden. Vervolgens zegt de voorzitter dat B. en W. zich hebben gewend töfc deD Min. van Justitie of deze genegen is bij te dragen in de kosten van een aart te brengen tel©-'; foonaansluiting bij den Rijksveldwachter.' Er is een ontkennend antwoord ontvangen. B. en W. wenschèn thans van den Raad te vernemen of en zoo ja, waar er in de Wei poort dan een telefoontoestel op kosten van. de gemeente moet geplaatst worden. De heer Stadhouder vindt de geschiktste plaats bij de rijkspolitie. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Voorlezing geschiedt van een tweetal be schikkingen van Ged. Staten inzake bijdrage dezer gemeente in de kosten van het ge meentelijk gymnasium en de gemeentelijke Hoogére Burgerschool te Leiden over het tijdvak 1 September31 Dec. 1922. Bere kend over een vol jaar moet er voor een 5-tal kinderen ongeveer f 1100 betaald wór den. In verband hiermede wordt na eenige discussie besloten aan de gemeente Leiden te verzoeken de regeling van het schoolgeld voor de Hoogeve Burgerschool en.voor het 'Gymnasium zoo hoog mogelijk op te voeren, speciaal voor hen, wier maatschappelijke positie kan geacht worden van dien aard te zij.u, dat zij deze kosten kunnen betalen en 2e aan den Min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen te verzoeken te be vorderen, dat bet vijfde lid van art. 36 qua- ter der Middelb. onderwijswet en 't vierde lid van art. 8 quater der Hóoger onderwijs wet worden ingetrokken opdat desgewcnscht het geheele bedrag of een gedeelte daarvan op dc ouders of voogden der leerlingen of op dezen kan worden verhaald. Dit besluit zal aan diverse gemeentebesturen in den omtrek gezonden worden met verzoek een besluit in den zelfden geest te bevorderen. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier der hondenbelasting over 1923, ten bedrage van f 7. Pimt 3 der agenda, het aangaan eener kasgeldleening wordt van de agenda afge voerd en besloten de kosten van den aanleg der drinkwaterleiding aan den Schenkelwëg te voldoen uit de buitengewone uitgaven (f 1498) zonder daarvoor een leening aan te gaan. Besloten wordt tot het doen van be. talingen uit den post onvoorziene, tot wijzi^ ging der begrootiDg en tot het doen van af. en overschrijvingen op de begrooting 1923, De heer Starrenburg stelt nog voor om een bedrag van f 500 uit te trekken v< ör de werkloozen, doch de voorzitter antwoordt dat de post nog niet overschreden is, waarna de heer S. zijn voorstel intrekt. Overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt besloten met de gemeente Voorschoten een regeling te treffen inzake toelating van kin deren uit de gemeente Zoetcrwoude op de openbare lagere scholen aldaar. Een verzoek van het Patronaatsbestuur tot het rooien van een boom aan den Schenkelwcg wordt toegestaan, ondér voorwaarde, dat na het rooien de weg in een behoorlijken staat van onderhóud wordt gébracht cn dat er voor de gemeente geen kósten uit riïlleu voort vloeien. Naar aanleiding van het verzoek van den Raad aan de Gezondheidscommissie te Al phen a. d. Rijn om de "woningen D nr. 8 en F nrs. 19, 31 en 32 onbewoonbaar te verklaren heeft de Gezondheidscommissie geadviseerd tot onbewoonbaarvcrklaring op grond van diverse gebreken, die niet meer voor verbetering vatbaar zijn. B. én W. doen derhalve een voorstel daartoe en wen- schen, met het oog op den aanstaanden winter den ontruimingstermijn te bepalen op 6 maanden. Na breedvoerige discussies wordt het voorstel van B. en W. met alge meene stemmen aangenomen. Behandeld wordt vervolgens de wijziging der Bouw- en Woning verordening, aan de hand van het uitgebrachte advies der des betreffende commissie. Het voorstel der commissie wordt bijna onveranderd aange nomen, tevens op yejzock van de R.-K. Pa- troonsvereeniging wordt besloten om dd zwaarte der binten bij spanningen te bepa len op de zwaarte als in het adres is aan gegeven. Ten slotte wordt nog een voorstel Wesselingh met 10 stemmen aangenomen, leidende als volgt: Ieder eigénaar is ver plicht toe te staan, dat ten behoeve vart dé openbare verlichting of watervöorzieóing de buislëidingcn in zijn eigendommen worden gelegd. Van' de voorgenomen werkzaamhe den wordt aan den eigenaar vooraf kehnis gegeven, terwijl deze récht heeft op vergoe ding der wel bewezen schade, die uit de toepassing van dit artikel voortvloeit. Alleen de heer Starrenburg stemt tegen. Een drie,tal reclames inzake aanslag schoolgeld vyorden gehapcLhaafd, daar zi) volgens de verordening juist zijn aangesla-i gen. Aan de. Wed. C. Langerak en Wed, H. van der Lely wordt gedur.en.de6 maanden een toeslag in dc huishuur verleend van f 1 per week, terwijl dé hujshüur van Th. Ha-, gen gedurende 6 maanden geheel voor rei kening der gemeente wordt genomen. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat de Sint-Nic -laan in orde is gebracht, en dat do weg aan den Vliet is aangelegd, zooals hij oorspronkelijk was geprojecteerd. De heer Van der Krogt merkt op, dat de weg echter maar 6 dagen in gebruik genomen kan wor den. Den voorzitter is zulks bekend, terwijl uit een ter plaatse ingesteld onderzoek te vens gebjeken .is, dat .de pont alleen g,c}?ruikt kan worden voor het overzetten van rijtui gen ens tilbury's. De heer Stadhouder stelt voor de toegestane subsidie niet uit le kee- ren, wanneer er niet aan voldaan wordt, dat ook grootere wagens overgezet kunnen wor den ën als er 's Zondags niet wordt overi gezet. De voorzitter zegt, dat het overzetten op Zondag wel niet zal worden toegestaan. De heer Stadhouder vindt dat vreemd, te meer waar er van hoogerhand zelfs vergun-i ning gegeven wordt om op Zondag met den zegen te visschen. Hij acht het naar de kerk gaan en het halen van een geneesheer van grooter belang. De voorzitter zal trachten te verkrijgen wat te verkrijgen is. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat alle antwoorden van de eigenaars van den Westeinder weg zijn ingekomen; verschil-i lende eigenaren geven geen toestemming tot het leggen der buisleiding. Alle stukken zul len in handen gesteld worden van de des-, betreffende commissie. Nog kan hij kennis geven, dat van het verbeteren van het voete pad langs de Meerburgerwatering piets kan komen, om reden de grootste eigenares, n.l. het Gesticht de Goede Herder geen toestem^ ming geeft. De heer Starrenburg heeft vernomen, dat het Rijk geen subsidie meer geeft voor de burgerwacht en dus den toestand niet meer gevaarlijk inziet. Voor dé gemeente kan dan ook wel denzelfden wég gevolgd worden. Dcrlialve stelt hij voor dc subsidie van f 300 in te trekken. ï)e voorzftler melkt op, dat er bij de rondvraag geen voorstel kan gedaan worden, dit dient schriftelijk .te geschieden. De heer Starrenburg zal daarmede rekening houden, want hij wil op deze zaak terug komen. De heer Stadhouder wil den heer De Graal van antwoord dienen naar aanleiding van dien9 opmerking over verkwisting van ge meente-gelden. De voorzitter zegt dat daartoe verlof noo- dig is van den Raad. Dit verlof wordt ver leend. De heer Stadhouder leest vervolgens een schriftelijk samengesteld rapport voor van ongeveer den volgenden inhoud. Volgens hef bestek blijft de aannemer van het werk na de eerste aflevering nog gedjurendc drie maanden aansprakelijk vqor alle gebreken en schaden, welke aan het schoolgebouw moch ten voorkomen, terwijl hij op de eerste aan zegging is,gehouden alles te herstellen en bij 'het einde van den onderhoudstermijn het ge heel in orde ten genoege van de directie moet opleveren. Dc eerste oplevering geschiedde 10 Juli 1923, zoodat de onderhoudstermijn pas op 10 October d.a.v., afliep. Voor 10 Oc tober had de lieer de Graaf dus geen recht' om over slechte uitvoering' te spreken, hij had met cventueele opmerkingen moeten wachten, toldat de onderhoudstermijn was verstreken. Dat de speelplaats weg dreef is niet juist, want hij heeft zich persoonlijk overtuigd, dat na de raadsvergadering slechts 9 tegels ïoslagen tengevolge van den grooten' en aanhoudenden regenval. Verder moest de eerste straat nog gelégd wordèn, die absoluut geen verzakking toonde. De verzakking heeft niet alleen plaats gehad daar waar de heel de Graaf bedoelde doch op meerdere plaate sen. Er is door drie man gedurende 2 u\rf aan de herstelling gewerkt, zoodat er ai< van slechte iiityoering geen sprake is. De n*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6