No. 19536. WOENSDAG 14 NOVEMBER Anno 1923 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Restaurant „SUISSE". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIENI 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenti&n, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecbt. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. I Bureau Noordelndsplefn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden per 8 maanden 72.86, per week ,rtT.r..«.., It 0.18,1 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .TïTrtT",, 0,18.' Franco per post 2.85 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1226 is Donderdag ver krijgbaar VEKSCHE HARING a f 011, SCHELVISCH a f 0.26—f 0.32, SCHOL a I 0.19—f 0.32, KABELJAUW a I 0.40, TAR BOT a f 0.45 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f 0.06 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 14 November 1923. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeenc kennis, dat door hen vergunning is verleend aan; a. C. Dirkse en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een sigarenmakerij en tabaks kerverij in het perceel Narmslraat No. 3, Sectie B No. 2287. b. Peter M. Verhoef en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de fabriek van fijne vleeschwaren in het perceel Boerhaave- straat Nis 91010a, Sectie B Nis. 2836 cn 2837. c. E. R. Beulink en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding der brood- en banketbakkerij in het perceel Lange Mare No. 6. Sectie H. No. 3197. d. A. Dislelvelt en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een mofielinrichling in het achtergedeelte van het perceel Oostdwars- gracht No. 10, Sectie B. No. 2884. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 14 November 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van H. Hoppenbrou- wer, om vergunning tot oprichting van een mineraalwater- en limonadetabriek in het perceel Apolhekersdijk No. 12/12a, Sectic H. No. 3340, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, 'Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Novèmber 1923. De Bazaars. De opening van den bazaar van Dieren bescherming ging gistermiddag toch niet zoo simpel toe als wellicht gedacht was. Al wa- ren geen uitnoodigingen rondgezonden, be halve het bestuur der Vereeniging, de leden van de Bazaarcommisoie en een aantal le den der Vereeniging, waren ook daarbij aan wezig jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar en me vrouw De GijselaarViruly. De Voorzitter, prof. mr. G. André de la Porte, sprak ter ope ning nog een kort woord, waarin hij deed uitkomen, hoe de denkbeelden, door de Ver eeniging tot Bescherming van Dieren gepro pageerd, steeds veld winnen en ook het Die- renasyl meer cn meer de belangstelling van het groote publiek verwierf» Hij dankte al len. die op cenigerlei wijze tot de tot-stand- koming van dezen bazaar hadden medege werkt en sprak zijn beste wenschen voor het welslagen vdn dezen bazaar uit. Nadat daarop het „Wilhelmus" staande was gezongen, werd de bazaar bezichtigd. Het -bezoek was vooral des avonds groot en er werd veel verkocht. ln de nevenzaal was* een aardig strijkje en schonken eenige dames theo en koffie, door de firma Van Nelle gratis beschikbaar gesteld. fe ruim acht uur werd in de derde zaal een cabaretvoorstelling gegeven. Tegen een kleine afzonderlijke bijdrage had men er toegang. Mej. De Haan, op de piano begeleid door mej. Blooker, zong eenige mooie liede ren, evenals de heer Eelljes, terwijl twee di- lettanlen goochelaars tusschen de bedrijven door hun aardige goocheltoeren vertoonde A. Er heerschle den geheelen dag en avond een recht gezelligen toon. Zoo zal het ook de volgende dagen blijven, vermoeden wij. De bazaar zal dan ongetwijfeld een aar dige bate opleveren. In de receptiekamer van de Stadszaal had gisternamiddag te zes uur de opening van den bazaar, ten bal© van het Herstellingsoord voor Handels- en Kantoorbedienden, Han delsreizigers en Handelsagenten plaats. Ook hierbij was de burgemeester tegenwoordig. Het strijkje „Ut-re-mi" speelde vooraf eenige nummers, waarna, bij ontstentenis van den voorzitter en den vice-voorzitter van de Han- delsvereeniging „Eendracht" wegens onge steldheid, de secretaris, de heer Nico Tim mermans, een korte rede hield, waarin hij in de eerste plaats de aanleiding tot het or- ganiseeren van dezen bazaar mededeelde. Op verzoek van de Vereeniging tok exploita tie van het H. O. hielden de gecombineerde vereenigingen tc Leiden een bloemendag, welke echter, ten gevolge van het slechte we der niet het succes had, dat men er van had mogen verwachten. Leiden meende nog iets meer te moeten doen en kwam op het denk beeld een bazaar te houden, waarvoor men de medewerking van vele Leidsche firma's inriep cn verkreeg. .De heer Timmermans bracht hem daarvoor thans den dank der bazaarcommissie. In bet bijzonder noemde hij de directie der Leidsche Kaloenfabriek voor het afstaan van het doek, waarmede men den Foyer heeft aangekleed; den hee- ren Eggink, Sleyser en Van Valderen, die mede geheel belangeloos voor de aankleeding der zoal zorgden, bracht hij eveneens dank en eindelijk dea talrijken firma's' voor het afstaan van waardevole artikelen, die de stands vullen. Uit alle9 blijkt, dat deze ba zaar zich mag verheugen in do sympathie -onzer stadgenoolea en van het gemeentebe stuur, waarvan de tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente getuigt, wien hij daar voor oprecht dank bracht, zooals ook de pers, die voor de publiciteit zorgde. Hierna gaf liij het woord aan den voorzit ter van de H. O.-vereeniging, den heer Vogel, die was overgekomen om den bazaar te ope nen. Hij ving aan met zijn vreugde er over uit te spreken, dat hij getuige mag zijn van de waardeering, die het streven van de H.O.- vereeniging ook in Leiden geniet. De Vereeni ging is een philanthröpische vereeniging, die met alle philanthröpische vereenigingen ge- ineen heeft, dat zij nooit genoeg geld heeft. Dat zij inderdaad veel geld noodig heeft, lean reeds blijken uit het feit, dat nog dezer dagen de 114de patiënt in „Dennenheuvel" werd opgenomen en dat de meesten de in richting, zoo niet geheel hersteld, dan toch zeer verbeterd hebben verlaten. Wie den zeer billijken pensionprijs niet kunnen bo kkien, worden tegen zeer gereduceerden prijs of gratis opgenomen. Dat de vereeniging wel geld kan gebrui ken, zal men nu wel kunnen begrijpen t© meer, ajs men weet, dat zij voornemens is ook een Sanatorium voor t.b.c.-lijders te ope nen en thans reeds sommigen in Davos doet verplegen op haar kosten. Spr. sprak ten slotte den wensch uit, dat het resultaat, dat men zich met dezen ba zaar heeft voorgesteld, zal worden bereikt en dankt eindelijk nogmaals de Leidsche vereenigingen, die dit mooie plan hebben ontworpen en tot uitvoering gebracht. (Ap plaus.) Nadat de heer Timmermans nog had me degedeeld, dat de wethouder, de heer Mey nen, bericht van verhindering had gezonden evenals een aantal andere genoodigden, werd er thee aangebodph, onderwijl "de muziek nog eenige nummers «peelde. Hierna noodigde de voorzitter de aanwe zigen hem te volgen naar den Foyer. Door hel doorknippen van een lint, dat den toegang lot de zaal versperde, gaf de heer Vogel te kennen, dat de bazaar was geopend. Men ging dezen nu bezichtigen cn allen roemden als om strijd de mooie versiering der zaak zoowel als de keurige stands, waar in het beste, dat de Leidsche fabrikanten kunnen fabriceeren en de winkeliers in hun magazijnen en winkels voorhanden hebben, is uitgestald, welke artikelen tegen niet te hooge prijzen worden verkocht. Waardelooze prullen treft men er niet aan. Tegen acht uur, toen het strijkje op het podium was gekomen en de stemming er in bracht, begon het al te loopen en het bleef verder den geheelen avond druk. De ruime zaal biedt den aanwezigen tus schen de keurige stands een aardig zitje aan en vanavond en $len volgenden avond zal „Bobette" het orkest vormen en de bezoe kers een kijkje aangenaam maken. Verder zijn er allerlei aardige attracties, die een be zoek tot een genoegen maken. Ook dezen bazaar voorspellen wij succes. De heer D. Beulh heeft wegens hoo- gen leeftijd tegen Januari ontslag genomen als voorzitter en lid van den kerkeraad der Ned. Israël. Gem. alhier. De afdeeling Leiden van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, slaat steeds op de bres, om haar leden en anderen te dienen mei advies en raad, met betrekking lot huishoudelijke aangelegenheden, weten de dat hel in onzen lijd aan vele huisvrou wen niet zoj gemakkelijk valt om, zooab men het wel eens noemt, de einden aan een te knoopen, zoodat zuinigheid de bood schap moet zijn. Met het oog daarop heeft zij op morgen middag in de kleine Stadsgehoorzaal (in gang Aalmarkt) een gezellige bijeenkomst uitgeschreven, ook toegankelijk voor niet- leden, waarin verschilisnde demonstraties zullen worden gehouden, ter voorlichting vaji de huisvrouwen voor de uitoefening hunnér niet gemakkelijke taak. Vanwege de Stedelijke Lichtfabrieken worden aanschou welijke lessen gegeven voor het economisch gebruik van gas en eleclrischen stroom, de firma Keizer zal over de behandeling van rolgordijnen inlichtingen verstrekken, de Leidsche Broodfabriek gaat demonstraties geven over ons dagelijksch brood, de firma Kohlman gaat stoompannen tentoonstellen en de gebruiksaanwijzing er bij geven enz., enz. Eindelijk zullen leerlingen van de Leidsche Vakschool voor Meisjes onze .huis moeders laten zien hcw men gezellig een tafel kan dekken. Hoe alles er precies zal toegaan kunnen wij hier niet vertellen, maar wij willen wel vaststellen dat het voor huismoeders en toe komstige huismoeders een leerzame middag eal worden. iWij spreken gaarne den wensoK uit (Ut vele vrouwen en meisjes er zullen komen méde ais blijk van waardeering voor het geen de genoemde Vereeniging in het be lang der Leidsche huisvrouwen poogt te doen. Gisteren is een fietsrijder door eigen schuld, door n.l. links le rijden, aangereden door een melkwagen voor de Decimaslraat. De fiets is beschadigd en do berijder zelf klaagde over pijn in de borst. Hij is onder zocht dopr den dokier van den Eerète-Hulp- dienst, waarbij bleek, dat het niet ernstig was, .zoodot hij direct "is ontslagen uit het Ziekenhuis, waarheen hij was vervoerd. Terwijl men gisteren voor den bouw van „De Eendracht" in de sloot langs de Driftlaan bezig was met het lossen van stee- nen uit een schuit, viel een kruiwagen op de loopplank óm, met gevolg, dat een arbei der in de schuit de steenen op zijn hoofd kreeg. Het kwam ernstig aan en door den Eerste-Hulpdienst is de man. die vreemd begon te doen, naar het Acad. Ziekenhuis getransporteerd. Hoewel hij nog ter obser vatie wordt gehouden, is zijn toestand vrij goed. Hedenmorgen is de Kippenbrug aan de Aalmarkt ernstig beschadigd door een mo torschuit, die er met volle kracht tegen aan botste door weigeren van de machine. Voor den schipper, die de schade moet vergoeden, geen buitenkansje I Men zij voorzichtig; er is hier valsch zilvergeld in omloop. Een winkelier heeft een valschen rijksdaalder ontvangen, die door de politie in beslag is genomen. Eerstdaags zal verschijnen een platte-» grond van Leiden, geheel bijgewerkt, zoodat deze wel in een behoefte zal voorzien De uitgave i9 van den heer Van Zwicht, alliier. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 1172 werkzoe kenden. Minister Colijn over de crisis. Gisteravond heeft de heer 11. Colijn, in de Raamkerk te Amsterdam gesprok^p over de Regeeringscrisis. De belangstelling voor deze rede was buitengewoon grooL Spr. begon met er op te wijzen hoe de normale plaats voor een Minister om zijn gedachten uiteen te zetten is: de Volksver tegenwoordiging. Doch wanneer het contact tusschen Kamers en hegeering verbroken is, zoekt men een andere plaats. Spr. staat hier echter niet als Minister, doch als gekozen leider van de anti-revolutionairen. De twee vragen, die de heer Colijn hierna stelde, wa ren: Hoe i9 de huidige crisis ontstaan? en: Hoe i9 het anti-revolutionaire standpunt bij de oplossing? De directe aanleiding tot het ontslaan van de crisis is de verwerping van de Vlootwet Om de beteekenis van dit votum naar waar de te kunnen schatten, moeten wij eerst vragen waarom de Vlootwet werd voorge steld. Dit i9 eigenlijk een merkwaardige vraag voor een land met een zoo glorierijk verleden al9 het onze. Zou het denkbaar zijn, dat men een dusdanig voorstel deed om politieke winst te behalen, of voor zijn genoegen. Of i9 niel de verklaring, dat de Hegeering dit voorstel moest doen, om in deze wereld van afgunst en haat haar plicht te doen. Op den dag, dat hier de Vlootwet verwor pen werd, kondigde Baldwin den bouw van nieuwe kruisers aan. En het volk, dat hem hooTde, riep, dat Baldwin gehangen of in kokende olie gesmoord moest worden. Neen, het volk juichte. En hier verhinderde het volk dc- Regeering haar plicht te doen. De vervulling van den Regceringsplicht is hier te lande nooit aangenaam geweest Reeds herhaaldelijk werden bij defensie-vraagstuk ken de contra-revolutionaire leiders aange vallen. En thans geschiedde dit weer. Spr. aanvaarde echter evenals elf jaar geleden de volle verantwoordelijkheid vc^>r hetgeen hij verdedigde. Doch spr. wijst de bewering af, dat hij of zijn partij de scheppers van de Vlootwet zouden wezen. En de handteeke- ning van den Minister van Financiën, die onder het Vlootwet-ontwerp staat, is niet die van minister Colijn, doch van minister De Geer Ook het plan dit ontwerp thans aan de orde te brengen Js opgevat vóór spr. Minister werd. De anti-revolutionairen heb ben waarlijk niet hiermee het militarisme op de spits willen drijven. En toch werd het in vele kringen zqq voorgesteld. Men mag hieruit echter niet afleiden, dat spr. het besluit, om de wet lhan9 aan de orde te stellen, afkeurde. Integendeel. Het zijn van een zelfstandigen Staat brengt ook plichten mee. Een daarvan is de plicht tot handhaving van onzijdigheid. De andere volken hebben het recht van een zelfstan dige natie te eischen, dat gedaan wordt wat behoorlijk is en wat mogelijk is. Er werd gevraagd: Hebt g$ dan niets ge merkt van dien nieuwen wereldgeest, die na 1914 ontstond? Hebt gij dan niet gelet op den Volkenbond, op de arbeidersbewe ging? Spr. heeft van dien nieuwen geest niets bemerkt; ja, de geest is nog slechter, nog naijveriger geworden. Dat een land de veniediging van zijn recht aan de vergade ring te Genève kan toevertrouwen, gelooft spr. niet En de arbeidersbeweging heeft te gen de macht nog niets kunnen uitrichten. Internationale beperking van de bewape ning is het richtsnoer van de anti-revolu- lionaire partij Doch zoolang niet alle lan den dit te zaraen doen, blijft waar bet woord van minister Van Karnebeek: dat slechts door het met geweld weren van een oorlog van de landsgrenzen, een neutrale staat in geval van oorlog eerbiediging van zijn gren zen kan eischcn, In den Japansch-Russischen oorlog, zoo wel als in 1914v hield èn onze vloot ön ons leger, Nederland builen den oorlog. Thans tracht men hetgeen ons leger deed, te ver kleinen. En Winston Churchill erkent in het juist verschenen Ilde deel van zijn „War Crisis", dat door de Engelsche regeering met het Nederlandsche leger als met een sub- Stantieelen factor rekening werd gehouden. Een neutraliteilsleger i9 geen aanvals- macht De linksche leiders zagen dit niet in. Doch de anti-revolutionairen willen niet door lafheid aan een overweldiger in han den geven wat God ons schonk, Nu dc vraag of het ontwerp niet nog eeni- gen tijd had kunnen wachten? Spr. stelt hier tegenover de vraag waarom de Vlootwet eerst nu aan de orde werd gesteld. De In dische defensieplannen daleeren van 1897. In 1906 werd een commissie ingesteld, om het vraagstuk te onderzoeken. Zij bracht een rapport uit, waarop in 1912 een nieuw rap port volgde. In dat jaar had men een Vloot wet gereed; de indiening hiervan werd door het uitbreken van den oorlog naar don ach tergrond geschoven. En thans werd eindelijk het ontwerp van 1921 aan de orde gesteld. En wanneer nu eerst na 17 jaar de Regee ring met nieuwe plannen komt, mag men toch eer vTagen waarom nu eerst in plaats van waarom nu reeds. Wat de Regeering voorstelde? Zij wilde minder dan de Regeeringscommissie: een vloot, di" onze neutraliteit geheel zou kun nen handhaven, doch die in geval van een aanval, slechts een deel van Oosl-Indië zou kunnen verdedigen. Wat werd voorgesteld was in zichzelf compleet; en zat niet vast aan een tweede vloot van gelijke sterkte, over 6 jaar te bouwen. Ten slotte de beteekenis van het voorstel voor onze financiën. Het was minister De Geer, die zeide: „of de Vlootwet aangenomen of verworpen wordt, blijft voor den Minis ter van Financiën heizelfde." Misverstand ten opzichte vah de financieele gevolgen der Vlootwet, ontstond allereerst in verband met de opvatting, dat deze vloot na 6 jaar verder gecompleteerd zou moeten worden. Dan zijn cr menschen geweest, die de kosten van de vloot bij elkander optelden en dan tot buitengewoon groote sommen kwamen. De vraag is echter wat kost de marine nu, en wat kost de marine na aan neming van dc Vlootwet En dan blijkt, dat in beide gevallen onze maritieme uitgaven 33 millioen per jaar bedragen. Deze bedra gen zijn ook niet buiteri de bezuiniging ge vallen. Alleen de 87* millioen van aanbouw van materieel werden vastgelegd. Op de 247» millioen aan bedrijfsonkosten kon ech ter danig worden bezuinigd. Doch deze uiteenzettingen, die reeds bij de behandeling van de Vlootwet werden gegeven hebben niet mogen baten. En het erge is, dat cr bij deze hoele Vloot- wetkweslie zoo werd gekletst over de Re geering De actie concentreerde zich op den Minister van Financiën. Spr. wil het hier niet hebben over de vele bedreigingen met rnoord, die hij ontving; wel over het feit, dat werd rondgestrooid, hoe verkorting van den leertijd, vermindering van salarissen en de geheele bezuiniging rffhing van de Vloot wet. De koppeling van Vlootwet aan bezui niging was een speculatie op het anti-mili taristisch karakter van ons volk. Spreker gaf hierna een korte uiteenzet ting van den financieelen toestand van ons land De iu do begrooting genoemde bespa ring van 60 millioen zal waarschijnlijk niet veel hoog^r worden dan 35 millioen; zij zal verkregen worden voornamelijk uit bezui niging op de militaire uitgaven. De storting van 187> millioen in hpt Invaliditeitsfonds l""1 4^l 1r,t*7 worden oneeheven en daarna IWórden hervat uit gelden, vrijkomend door Vc.iniiicierue aflossing van de oorlogsleenin- gen. Dit alles i9 echter niet genoeg. Tot ver mindering van de salarissen moet men ten slotte overgaan. Iets anders was niet meer mogelijk Spreker heeft een grief, namelijk dat men niet het geduld heeft gehad te wach ten tot de Regeering haar plannen volledig had uiteengezet; dan zou men gezien heb ben hoe meer dan ooit rekening werd ge houden met de behoeften van de ambte naren. Ten slotte was er dan de herziening van de belastingen, waarbij het belastingvrije minimum werd verhoogd tot f 1200. Ver lichting van de belasting was noodig. Im mers jaarlijks komen er in Holland 25.000 arbeiders bij Opdat een arbeider zijn brood hebbe, moet het nationale vermogen met f 20.000 vermeerderen. In totaal moet dus ons nationale kapitaal jaarlijks met 500 mil lioen gulden vermeerderen. Tegen het hier in het kort uiteengezette financieele plan heeft de S. D. A. P. ge ageerd. Zij heeft daartoe de Vlootwet ge bruikt. Met die actie heeft zij o.a, op de Roomsch-Katholieken indruk gernhakt. Deze Katholieken hadden aan het financieele plan van het eerste minislerie-Ruys hun goedkeu ring gehecht. En than£ schijnen sommige Katholieken plotseling bezwaren gekregen te hebben legen de bezuinigingsplannen van de Regeering: Ir dit juist, dan staan op BINNENLAND. De uitspraak van den Leidschen kanion- reehtcr inzake het honden van eeu optocht te Hatwijk is uitgesteld. Minister Colijn over de crisis* Circulaire inzake de goedkeuring dooi GedL Stalen van gemeenle-leeningeiL Conversie der 6-pCt.-leening 1919 Provin cie Groningen in een 5-pCt.-léening, BUITENLAND.1 Verklaring der Dnitsche regeering t/ver 89 Roorbezetting, die onwettig heel. Stopzetting I van allen stenn aan het bezette gebied op 24 Nov. - Amerika weigert deel te nemen aan de door Poincaré ontworpen economische con ferentie. De ontbinding van het Engelsche parle ment. De liberale partij is hereenigd. Toenemende moeilijkheden voor Strese* mann in Dnitschland. RECLAME. D o ii (1 clp «1 a s i Indische lëijsttafel» Dagelijks: BAMI, NASSI-GOKËNG. 3627 het punt van onze defensie en van ons fi nancieel beleid niet meer alle Katholieken achter hun leiders. Bij de behandeling van de Vlootwet wist men dit echter nog niet. Spreker acht het feit, dat enkele Katholie ken zich niet meer hielden aan de afspraak van 1922, zeer betreurenswaardig. Komt er geen redres, dan is in het vervolg samen werking tusschen de rechtsche partijen uit gesloten. Spreker komt hiermee bij de vraag hoe de houding der A.-R. bij de oplossing van de crisis moet zijn. Voorop stelt spreker, dat do A.-R. het heengaan van het kabinet betreu-, ren; zij hadden een nieuwe Zondagswet, een regeling voor de lijkverbranding, van de Zendingskwestie, enz., enz. te verwach ten. Aan deze verwachting is de bodem in geslagen. Het alles beheerschende politieke feit ia echter, dat er sinds 26 October geen recht- scho meerderheid meer bestaat; de 60 recht- schen zijn geslonken tot 49. Zoolang de toe stand van 26 October niet gunstig gewijzigd is, is herstel der samenwerking volstrekt uitgesloten. Aan lijmen en krammen doen wij njet mee. Wij zijn niet bereid mee te werken aan de samenstelling van een ka binet. dat heftig zou worden aangevallen en geen verdediging achter zich zou hebben. De linkerzijde zou wel gaarne een nieuw rechtsch kabinet, dat van de eenc nederlaag in de andere strompelt, zien. Doch ook in de politiek is het zaak niets te doen wal de tegenpartij graag zou zien, dat men deed. Elke regeering, die de steun der A.-R. partij zal willen hebben, zal financieele hervor ming moeten doorvoeren en op de bres moe ten- staan voor de handhaving van onze neutraliteit. Spreker gelooft niet, dat een rechtsch kabinet met A.-R. deelneming thans te verwezenlijken zal zijn. En dan gaan we weer terug naar den lijd, dat de A.-R. partij vrij den strijd voor idealen voert Thans echter blijft het centrum van de belangstelling de moedelooze economische toestand van on9 land en van geheel West- Europa. Doch achter die malerieele dingen liggen toch ook geestelijke waarden. Spre ker verheugt zich, dat de A.-R. partij het eerst met een plan kwam, waarbij de be slaande factoren onder oogen werden ge zien. De S D A P. volgde wel, doch met een plan, dat beloften inhield, die, wanneer ze in vervulling zouden gaan, den onder gang van ons volk zouden beteekenen En boa gevaarlijk het program van de S.D.A.P, is .getuige de bewering van mr. Troelslra; „Een beetje inflatie is zoo erg nietl" Het program der sociaal-democraten is er een van heden. Dat van de A.-R. is er een voor de toekomst. Spr. wenscht de toekomst niet op te offeren aan den valschen schijn van het heden. Hij wil voortgaan, voor ons volk het be3le zoekend. Gemeentelijke leeningen. Op 2 Juli van dit jaar hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland aan de ooileges van B. on W. der gemeenten in dezg piovin- oie oen circulaire gezonden, waarin mede gedeeld wordt, dat Raadsbesluiten betref fende Loeningon uitsluitend goedgekeurd zullen worden door Ged. Staten, als daar in de naam van den geldschieter vermeld wordt, ©n wel om te voorkomen, dat on regelmatigheden met het sluiten van lcej ningen worden gepleegd on tncor dsn een maal gebruik wordt gemaakt van eern goed gekeurd Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleeaing. Uitzonderingen zullen ge maakt worden ten aanzien van gemeenten die rechtstreeks obligatiën aan toonde® uitgeven, omdat de bedoelde onregelmatige

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1