1 AGENDA VAN EE WEEK. Woensdagmiddag met de a.s. ST. NICOLAAS Fa,. SE. Bongenaar, BUITENLAND. Dinsdag. Jeruül, Groencsleeg 16: Knapenvereeni. ging, Ic 7 uur. Leidscbo Loge, Slille-Rijn 1Yoo r- idracht Toor de Theosofische .Vcreenigiug Hwaitier over 8 uur. Woensdag. Jeruül, Groenesteeg 16: Kinderzangkoor, te B uur. St. Pelruskerk: Tweede conferentie van pa- Heiidriehs, Kwartier over 8 uur. Volksgebouw: Jan van Zutphen over „De IA-N.D.D en zijn Gebouw". 8 uur, Dagelijks: Nutszaal: 13, 14, 15 en 16 November, van 10 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur, bazaar afd. Leiden en Omstr. Ned. Ver. tot Boscb. van Dieren en ,,Het Loidscho Dicren-A8yl". 14 November lezingen in de Stadszaal, 'n middags en -s avonds te 8 uur, 17 November Staotverkoop. Stadszaal (foyer): 13, 14 en :5 Novem ber, van 's avonds 6 tot 11. uur, bazaar ten bate van H.-O. voor handels- en kantoor bedienden, handelsreizigers en -agenten. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 43 is altijd geopend, docb alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avODd-, naoht- en Zondagsdienst tier Apotheken wordt van Maandag 12 tot co met Zondag 18 Nov. waargenomen door de apotheken van do hecren G. F. Beyat, Steonetraat 35, tolet. 136 en A. J. Donk, Doezaetaat 31, telel. 1313. RECLAME. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele dosissen Foster's Maagpillen hebben een Verrassende uilwerking. Zij beleren icvcr- sloornissen en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering. Prijs per ilacon van vijftig versuikerde pillen 10.65; in apotheken en drogistzaken. 3538 üjkberechligd, dan vloeit het recht tot pro paganda onmiddellijk uit deze gelijkbercch- tigdheid voort, zooaïs ik zooeven reeds uit eenzette. 2. De Raden van Arbeid hebben tot laak soowel de belangen van werkgevers als van werknemers, bij de sociale verzekering be trokken, te bevorderen. En het belang van den werkgever brengt mede, dat»deze goed (n goedkoop zij. Sedert de jongste daling van het tarief der Rijksverzekeringsbank is deze zeer zeker concurreerend geworden. Van onbekendheid van de werkelijke tarie ven mogen de werkgevers nooit de dupe pijn. De Raden van Arbeid hebben tol taak uit eigen beweging ben zooveel mogelijk hieromtrent in te lichten. 3. Brengt hel belang van liet Ongevallen- londs mede, dal ook goede risico's zooveel mogelijk bij de Rijksverzekeringsbank wor den ondergebracht. Hierin toch ligt de strekking om de pre mie voor de Ongevallenverzekering te ver lagen, hetgeen direct oi indirect aan alle werkgevers ten goede zal komen. Hierna deed de voorzitter der vergadering Biededeeling van cijfers betreffende de ad ministratiekosten van de Raden van Arbeid over 1922. Daaruit bleek, dal die kosten be droegen voor de uitvoering van de Invalidi teitswet I 3.613.638, voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekcring f 551,298; voor de Ongevallenwet I 122.484; voor de Land en Tuinbouwongevallenwet I 3.378; totaal I 4.280.770. Hier niocl worden bijgevoegd een bedrag van f 134.746. uitgegeven door# de Rijksverzekeringsbank ten laste van de Raden van Arbeid. Uit deze cijfers conclu deert spreker, dat de administratiekosten der Raden van Arbeid bedragen nog geen 47' millioen zoodat deze kosten, berekend per polis van eiken verzekerde per jaar niet meer dan f 2.02 bedragen. Tot die admi nistratiekosten zijn niet te rekenen de pro- Visie van incasso-agenten ot acquisiteurs van de Vrijwillige Oudcrdomsverzekering, aangezien deze provisie verdisconteerd is in de premie. Vervolgens werd dc vraag aan de orde gesteld of het al dan niet wensclielijk is de betaling van renten te doen geschieden door middel van de Raden van Arbeid en niet van de postkantoren. Men zag daarin een belangrijke bezuiniging. Ten aanzien van dit punt besloot men de zaok nog eens in studie te nemen. Ten slotte werd neg besproken het vïaag- sluk van nazorg voor de op kosten van hel Invaliditeitsfonds in sanatoria verpleegden, welke vaak hersteld of zoover hersteld, dal verdere sanaloriumverpleging voor hen on- noodig is, bun gewonen arbeid hervallen, maar dan weer spoedig vervallen in bun toestand van dreigend invalide Ie worden. Hierbij kwam de wcnsclielijkheid lei' sprake van de beschikbaarstelling van gelden uit het 1. W.-fonds door de Rijksverzekerings bank voor de nazorg voor dergelijke uil sa natoria ontslagen verzekerden. Van den directeur-generaal der Zweod- sche Hijksforsakringsanslallen was een be- groelingslelegram ontvangen, hetwelk even eens telegrafisch werd beantwoord. Dit de Twentsche textielnijverheid. Ten onrechte is Zaterdag gemeld, dat aan nllo textielfabrieken to Enschedé het ont- elag van do arbeiders tegen 24 Noveinjier is aangekondigd. Dc fabriek van dc firma M. ran Dam Zonen aldaar wordt name lijk niet gesloten. P1'. F- van Uheel Gildcnieester, uit Deu llaag, heeft do gewoonte eiken mor gen to zwemmen. Ook op de Zwemclub heeft hij zijn vrienden. Dit is bij zijn jubi- Jcum gcblckciij to6i\ hij oudcï tal van bloemstukken, vruchtenmanden en andere geschenken, ook een bloemstuk heeft ont vangen „van drie diepgezonken stadgenoo- Do Bijzondere Kerkeraad der Ned.- Herv. Gem. in Den Haag heeft besloten door collecten en gifteninzameling het Fonds tot oprichting en instandhouding van nieuwe predikantsplaatsen zóó te versterken, dat spoedig een zestiende predikant kan worden beroepen, ook met het oog op het in-ge- bruik-nemen der negende kerk in 1925. Die Bijzondere Kerkeraad heeft na breedo discussie een brief van 150 lidmaten met verzoek gelegenheid t-e geven om jonge lid maten, door den predikant der Vrijz. Her vormden onder wezen, in het midden der gemeente te doen bevestigcD, met op twee na algemeene stemmen beantwoord met do mcdedceliug, dat de kerkeraad geen termen vindt, om aan dit verzoek to voldoen. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren behandeld het beroep van vier nand werk onderwijzeressen to Vlaardingen tegen het besluit van den Raad dier ge meente, waarbij haar met ingaDg van 1 Januari 1924 ongevraagd eervol ontslag werd .verleend. Mr. Rutgers bracht over de zaak rapport uit. De plaatselijke schoolcommissie en do grootst mogelijke minderheid van den Raad achtten het ontslag in het nadeel van het onderwijs, omdat de klasse-onderwijzeressen nu de lessen zullen moeten geven, wat zoo wel van invloed zal zijn op het gewone als op het handwerkonderwijs. B. en VV. oor- declen het ontslag noodzakelijk om bezui- nigingsrodenen. De Onderwijsraad vindt het beroep ongegrond. Namens do handwerkondcrwijzercssen be toogde een van hen, dat bij de aanstelling van vakondcrwijzeressen B. cn W. indertijd de bezwaren tegen het oudo systeem breed hebben uitgemeten. Nu loopt men daar heel licht overheen. De wethouder, de heer Roos, was per soonlijk tegen het ontslag, omdat het onder wijs er onder zou lijden, tenzij de handwerk lessen na den gewonen .schooltijd worden gegevon. De onderwijzeressen vroegen ten slotte of haar geen wachtgeld kon worden ge geven. Do Ncd. Chr. Reisvereeniging heeft ondeir voorzitterschap van den heer J. Wes- terhoud in Den Haag haar eerste algemeene vergadering gehouden. Een voorstel van het Hoofdbestuur tot instelling van een bureau voor de Vereeniging werd met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden in het Hoofdbestuur werden gekozen de hecren J. Westerhoud, H. A. Dijkstra, R. P. Bras, allen to Den Haag; M. J. H. Breebaarfc, te Haarlem; A. van Deursen, to Groningen, D. W. Okker, te Dordrecht, en mej. J. Volk- landt, to Amsterdam. De toestand van ds. G. van der Gie- sen, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te Rot terdam, is, naai „D© Rolt." verneemt, blijvend hoogst ernstig. Do patiënt is aan. aderverkalking lijdende. De doctoren ge ven geen hoop op herstel. Tot zendeling der Ulreehtschq Zen- dingsvereeniging op Nieuw-Guinea is be noemd de heer Cr. Schneider, nu werkzaam in dienst der Neudeltelsaucr Zending in voormalig Duilsch N.-Guinea. Ter opleiding voor den Zendingsarbeid op N.-Guinea is aangenomen de heer W. Harlweg, opgeleid vanwege de Bazelsche Zending, die om den oorlog niet kon uilgaan en sedert werkzaam is als secretaris der ChrisL Vereeniging van jonge mannen te Neurenberg. Ter verdere opleiding voor het Zendings werk der Nederl. Zend.-Vereeniging op West Java is in de Ned. Zendingsschool te Oegst- geest opgenomen de heer W. Hoppe, te Ba zel opgeleid door de Nooröduilsche Zending voor China. Door de Bazelsche Zending wordt voor Borneo in de Nederl. Zendings school opgeleid de heer A. Weisser en van wege de Amerikaansche Methodisten-Zen ding de heer Pitt Do Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam heeft in een adres aan dem Minister van Binnenland solve Za ken met den meesten aandrang verzocht geen uitvoering te geven aan bet voorne men om het openbaar maken van de ge gevens van het Centraal-Bureau voor do Statistiek te beperken. Bij Kon. besluit is: 1. met ingang van 1 Januari 1924: a. opgeheven het kantoor van den waarborg cn do belasting der gou den cn zilveren werken to Alkmaar; b. met wijziging van art. 1 van het Kon. besluit van 26 November 1901, zooals dit.artikel is herzien bij Kon. besluit van 4 April 197.4 bepaald, dat het gebied van de na te noe men kantoren van den waarborg en de be lasting van gouden en zilveren werken wordt vastgesteld als volgt: Het kantoor Amsterdam I omvat: het rechterlijk arrondissement Amsterdam; heb rechterlijk, arrondissement Alkmaar; het rechterlijk arrondissement Haarlem, met uit zondering van do gemeenten Alkemade, Hillcgom, Leimuiden en Lisse; een en ander echter niet voor zooveel betreft de uit het buitonland aangevoerde goederen. Het kantoor Amsterdam II omvat het gebied van Êet kantoor Amsterdam I, echter alleen voor zooveel betreft de uit het bui tenland aangevoerde goederen; c. aan C. C. C. Warmolts, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar, eervol ont slag uit 'b Rijks dienst verleend wegens ver andering in de inrichting van het dienst vak, waarbij hij werkzaam is, cn waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn gewor den. 2. Met ingang van 1 Januari 1924 aan J. H. Dols, verificateur der invoerrechten en accijnzen to Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag *uit 's Rijks dienst verleend. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in do orde van den Nederland ach en Leeuw Bir. G. T. J. dc Jongh, algemeen voorzitter van het Nederlandsch Genootschap tot Ze delijke Verbetering der Gevangenen, te Amsterdam; is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw J. P. Hendriks, gepensioneerd kolonel der infan terie van het Nedefrlaudsch-Indische leger, te 's-Gravenha-ge; is den heer M. Th. van Lith, referendaris bij het Departement van Kolonieën, op zijn verzoek, met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag uit 'e laaids dienst verleend, onder dankbetuiging.; In do gisteren gehouden zitting van den Raad van Zaandijk deelde het nieuwe lid, do heer D. Witbaard, na zija installa tie, mede, dat zijn voorganger, Krom, zich inzake de opheffing der Zakelijke Belas ting op het Bedrijf heeft vergist en bedoeld had to stemmen tegen het voorstel om de opheffing dezer belasting van terugwer kende kracht te doen zijn. Verder deelt spreker mede geen deel te zullen nemen aan do benoeming van twee wethouders. Na een tweede stemming wordt de heeT Van Zaane (Burgerlijk) met twee stem men, tegen één van onwaarde en 4 blanco benoemd. De heer Van Zaane zegt de be noeming to zullen acoepteeren onder voor behoud dat óók een lid der Soc.-Dem. als zoodanig in B. en W. zitting zal nemen. Vervolgens wordt de heer. O. Bakker (S. D. A. P.), aftr. weth.) na herstemming met den heer D. Witbaard (Arb. Kies ver.) met twee tegen één stem gekozen. Ook de heer Bakker wenscht zijn benoeming in beraad te bonden. Bij beschikking van den Minister van Justitie is aan J. A. Gerth van Wijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit zijn be trekking van lid van de bijzondere commis sie voor georganiseerd overleg in zaken, ra kende de ambtenaren van het Rijkstucht-, opvoedings-, gevangenis- en reclasseerings- wezen. Deze week zullen dé gewone audiënties van de Ministers van Onderwijs, Kunsten eu Wetenschappen, Marine, Waterstaat en Koloniën niet gehouden worden. RECLAME. 0 ten gaan besteden Ier voorbereiding van den nieuwen oorlog Voorwaar dit zijn bittere en diepgaande vragen, doch het zijn vrag:n, die wij ons zelf moeten stellen en waarop wij, in het belang van onze eigenwaarde, uit mede lijden met dc zwaarbeproefde wereld en uit loyaliteit tegenover onze broeders, die vie len, het antwoord niet mogen ontwijken". En het Fransche blad „L'Ocuvre" waar schuwt, naar aanleiding van Amerika's wei gering, om mee te doen aan dc economische conferentie, dat de Amerikaansche opinie zich geheel tegen Frankrijk wendt en ver volgt: Bovendien vergissen diegenen zich, welke denken, dat Frankrijk nu, door de onthouding der Yerecnigde Staten, de handen vrijer zal krijgen in Duitschland, «Ai gel and noch Ame rika zal medewerken lotuen ondergang van Duitschland. Reeds is men aan de overzijde van den Oceaan bezig met het organiscercn van een groote hulpactie voor het verhonger de Duitschland!" Erger nog i9 het feit, dat, nu oe poging tot hereeniging mislukt is, de verschilpunten des te scherper naar voren zullen komen. „Men zal weer van de schulden gaan spre ken. Wanneer wij hieraan trachten te ontko men, zal men over onze bewapeningen begin nen. Wanneer wij ons dan beroepen op ons recht voor onze veiligheid te waken, zalmen ons vragen of deze" eiseht, dat wij niet alteen ons zelf, maar ook anderen bewapenen. Men zal vragen, nu wij voortgaan zekere staten van Midden-Europa te financieren, of wij nog lang zullen weigeren over te gaan lot de af lossing, welke door het Amerikaansche con gres wordt verlangd." Nogmaals, met alle handigheid kan Poin caré toch niet meer dan verschuiven en hij zal ten slotte de gang van zaken toch niet kunnen keeren; daarmede alleen Frankrijk dan in het verderf stortend. RECLAME. WANNEER V 3570 EEN BLIJVEND EN WAARDEVOL geschenk wil geven, laat dan een foto van Uw Kinderen maken' in het Atelier P. SLEGTENHORST NIEUWE RIJN 46 Atelier geopend tot 's-avonds acht uur. W Let naam en juist Adres. ENGELAND. Heden komt het Lagerhuis bijeen. Alge-, meen verwacht men, dat nu wel spoedig de beslissing over de ontbinding en de nieuwji verkiezingen zal vallen. Zoodra de vragen beantwoord zijn, zal de; premier een motie voorstellen, waarbij ge-, eiseht wordt dat de tijd van het parlement uilsluitend ter beschikking van regeerings-t voorstellen zal worden gesteld. Uit deze mo tie vloeit dan een debat voort aangaande het regeeringsprogramma voor den verderen loop van de zitting en ter gelegenheid hiervan zal de oppositie aandringen op mededeeling van den voorgenomen datum voor de ver kiezingen. Afgescheiden van deze kwestie is een hoofdonderwerp in politieke kringen, welke houding Lord Birkenhead en Cham berlain zullen aannemen, dje hun post neerlegden, toen de coalitie-regeering van Lloyd George plaats maakte voor het con servatief kabinet van Bonar Law. Dc bladen vernemen, dat deze twee oud-ministers, die beiden een langdurig onderhoud met Bald win hadden, bereid zijn de protectionistische politiek der regccring te steunen, en men verklaart dat dit in conservatieve kringen met blijdschap wordt begroet, aangezien daardoor de eenheid in de conservatieve partij wordt hersteld. Ook het bezoek van Sir Robert Home, de conservatieve oud-mi nister, die onder Lïoyd George kanselier van dc schatkist was, bij Baldwin, trekt de aan dacht. De bladen gelooven evenwel niet dat j hij in de regeering zal treden in verband mei de plichten, die zijn zaken hem opleg gen. Zij denken echter, dat liij bereid zal zijn de regeering in het algemeen te steunen. En dan de berichten over herstel der een heid in het liberale kamp. waarover echter nog geen zekerheid is. Het heet, dat Lloyd George het pad daartoe wil effenen, zooals reeds zijn uitlating, dal Asquith een leider was,-onder wjen te dienen voor ieder een eer was, nastreefde, naar men aanneemt. Herstel in dc conservatieve en in de libe-. rale partij zou zeker meehelpen tot sanec- ring der politieke constellatie. Ramsay Macdonald heeft gezegd, dat de, labour-party in het Lagerhuis de eerste ge-t tegenheid de beste zal aangrijpen om de ver-t klaring van Baldwin, dat de voorgestelde tarieven iets hebben te maken met de werk loosheid, tegen te spreken en Baldwin te zeggen, dat, als hij zoo iets voorstelt, hij niet- alleen zijn belofte nopens de tarieven verbreekt, maar ^ook de belofte, dat hij de meerderheid, die hij bij de laatste verkie-i zingen heeft verkregen, uitsluitend zou gei brinken om den vrede in Europa te vestigen. De labour-party staat klaar. Waarlijk, zeide. Macdonald, ik heb nooit de partij zoorn enthousiasme voor den strijd zien toonen, want zij is beu en misselijk van de binncn- en builenïandseke politiek van de regeering, Baldwin heeft een commissie benoemd onder voorzitterschap van den oud-minister Lord Milner ten einde de regeering van adi vies le dienen in zake de voorbereiding van de aangekondigde tarieven op afgewerkte producten. HONGARIJE. In verband met de samenzwering van Ulain-Hitler heelt de politie te Boedapest nog den Beier sch en handelsbediende F ried-* rich Dohmel gearresteerd die in een ijzer zaak werkzaam was cn tevens als diploma tiek agent van Hitler optrad. Ook werden verschillende bekende leden van den Bond van Ontwakende Hongaren, als Joseph Bal en Bela-Vikav gevangen genomen omdat zij deel hebben genomen aan de voorbereiding der samenzwering. In zijn verhoor verklaar de Ulain dat van een verdrijving met geweld der Hongaarseho regeering nooit sprake if geweest. Alleen wensehte men een. bondge nootschap met Beieren aan t© gaan. Bobula'y die Iegelijk met Ulain in hechtenis is geno men, weigert op iedere vraag te antwoorden met een. beroep op het feit dat hij Ameri kaan seh burger is. ZWITSERLAND. Frankrijk heeft zijn plan doorgezet. Dé Fransche regeering heeft in den nacht van ]0 op Tl November de vrije zone om Ge-1 nève opgeheven en do donanegrens met de politieke grens gelijk gemaakt. Treinen, die de grens passeeren, hebben thans 35 mi nuten oponthoud vanwege de douane-con trole. Dé raad van de stad en het kanton Genèvo hebben plechtig protest aangetee- kend tegen deze inbreuk op het recht en spreken hun vertrouwen on dat der bevol king uit, dat de bondsraad een einde zal weten te maken aan den onrechtmatige» toestand. De Zwitsersche pers brandmerkt Frank- aijfs eigenmachtige handeling als een irfo breuk op hot verdrag cn op het volkenrecht en is eenparig van oordeel dat thans voort zetting der onderhandelingen onmogelijk is geworden en dat voorlegging van het ge schil aan een scheidsgerecht thans de eeniga uitweg is. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een bende van 60 roevers heeft bij Wilna een trein aangehouden en alle passagiers uitgeschud. Dooi' de nalatigheid van een werkman bij het demonstreeren van gasbommen heeft een ontploffing plaats gehad te Domnesci, in Roemenië,v waarbij 9 werklieden gedood cn verscheidene gewond zijn, terwijl er nog 5 vermist worden. OSDAL DOOS. _3557 ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende PUROL. 3573 DE ALGEMEENE TOESTAND. Men kan Poincaré in ieder geval niet een groote dosis handigheid ontzeggen. Door zijn houding is de economische conferentie mis lukt never mind, Poincaré gaat nu zelf zoo'n conferentie organiseeren volgens zijn inzichten, men zie de telegrammen. Erg be vreesd, dat hij daarbij alleen zal staan, be hoeft hij niet le zijn. België gaat natuurlijk wel mee en Engeland, in een interview met de „Daily Express" extra honing om den mond gesmeerd, zal Engeland durven wei geren, om van Italië maar le zwijgen Toch, met alle handigheid, vergeet Poin caré het voornaamste dat op zijn manier er eenvoudig geen kijk op is-, om uit de mi sère te komen voor Europa en dat Europa eens zoover zal willen komen. En voorts, dat op Amerika's steun niet is te rekenen, zonder welken het niet zal gaan Poincaré verschuift met al zijn handigheid slechts de regeling en men mag gerust constatcercn, dat deze verschuiving ook voor Frankrijk zeer, zeer nadeelig is. De Commissie van Herstel, gewillig werk tuig in Poincaré's handen, zal wel beslissen, wat hij heeft gewikt, daaraan twijfelen wo niet. Dat het tot een moratorium komt, daar aan is geen twijfel, want zelfs Frankrijk kan niet ontkennen, dat van Duitschland thaii9 niets te halen is. Dat echter langzaam maar zeker het volk de oogen geopend worden en dat meer op den man af gezegd wordt, waarom het gaat, bewijst wel weer wat de bisschop van Dur ham op de Londensche beurs zeide op Wa penstilstandsdag. Hij vergeleek de idealistiscbev beweegre denen, waarom Engeland en het Engelsche volk deelgenomen hebben aan den oorlog met den uitslag, waartoe hij heeft geleid en de toestanden, die thans allerwege in Europa hcersehen. „Hebben de mannen van het Britscho ras", was zijn besluit, „zoowel die van ons eiland als van de wijdstverspreide deelen van het Rijk, alleen gevochten en geleden om tc bewerken, dat de naambordjes, waar mede een cynisch en zelfzuchtig nationalis me de wereld indeelt en hel leven in Europa verduistert en verdrukt, hier en daar zouden worden gewijzigd Hebben wij gestreden voor een principe of alleen uit haat legen een ander volk Waren wij oprecht, toen wij beweerden, dat het doel van onze oor logsvoering was de vrijheden der kleine na ties te verzekeren en de groote natic9 te dwingen zich ie houden aan de verplichtin gen van het volkenrecht Was er een ve zeltje eerlijkheid en oprechtheid in onze her haalde verklaring, dat wij „oorlog voerden om een eind te maken aan allen oorlog Hebben wij onze zonen bij honderdduizen den naar de slachtplaatsen in Frankrijk ge zonden, alleen om de oude sofismen van na tionalisme opnieuw le laten beschikken over de betrekkingen tusschen de volkeren en cm te bewerken, dat de uitgeputte naties bun langzaam-herlevende krachten zouden moe "Van Fransche zijde komen weer eenige gerusleslellende berichten over naderende overeenstemming tusschen de bezettende overheden en de mijnindustrieelen etc. maar definitief geregeld is er toch nog niets. Op groote schaal blijft men in het bezette gebied arbeiders ontslaan. DUITSCHLAND. 't Is in München nog niet rustig.. Kapitein Ehrhavdt heeft het woord gevoerd in een zeer druk bezochte studentenvergadering. Hij deelde mede, dal hij thans persoonlijk de leiding van de Deutsch-voelkische bewe ging op zich zou nemen om deze beweging niet geheel en al te laten mislukken. Op cpn vraag, waarom hij niet had deelgenomen aan de actie van 9 November, antwoordde hij niets te vöelen voor een onderneming, die tocb geen kans op succc9 had. Op de rede* van Ehrhardt volgde een zeer opgewonden debat tusschen voor- en legen- standers van Hitler. Er werd zelfs aangezet tot moord op von Kahr. Bij dit debat geraak ten de studenten handgemeen. Prof. Sauer- hruch, een bekend chirurg, die tussebenbeide wilde komen, werd gewond. Naar aanleiding van deze incidenten heeft de rector de universiteit voorloopig gesloten. De Beiersche algemeene staatscommissa- ris von Kahr, vóór de Putsch van Hitier de populairste man in Beieren, heeft door zijn dubbelzinnige houding tijdens die omwente lingspoging niet alleen alle sympathieën ver loren, doch hij wordt zelfs thans als een der meest gehate mannen in Beieren beschouwd. De redenen voor zijn zwenking binnen enkele uren zijn nog niet opgehelderd. In den Mönehener volksmond heet hij, zegt het „llbld." nog" slechts „Judas" cn „verrader". Ofschoon al zijn vroegere vrienden hem al leen laten staan, schijnt v. Kahr er niet aan te denken af te treden. Hij schijnt zelfs nog hoop te koesteren het verloren aanzien te herwinnen en hij tracht dit le bereiken door zich bij de troepen van Hitler aangenaam te maken. Hij heeft een oproeping gericht tot de aan hangers van Hitier, waarin hij uiting geeft aan de overtuiging, dat het nat.-soc. streven zuiver en groolseh is. Maar niet alleen om deze verklaring is dit manifest belangwekkend. Von Kahr verklaart daarin verder, dat hij zich tot taak heeft ge steld Beieren te maken tot de kern van een nieuw Duitseh staatslichaam. „Jaren lang," zegt hij, „heb ik de mogelijk heid cn de gevaren van dezen weg onder zocht. Ik mag mij daarbij niet laten storen door pogingen, die naar mijn vaste overtui ging ten ondergang leiden moeten, daar zij op hersenschimmen berusten en waarbij men de vruchten wil plukken voor zij rijp zijn, ook al is het vaderlandsehc stréven zuiver en groolseh. Ik moet mijn doel in het oog hou den, ook al voert mijn pad door ernstige be proevingen, zooals ik de laatste dagen heb ondervonden. Eere den dooden maar Duitsch land boven alles!" TaJ van betoogingen hadden plaats voor en tegen von Kahr en me» krijgt den in druk, dat von Kahr feitelijk bet geheel eeoe ie met Hitler's plannen, alleen de tijd voor uitvoering nog niet rijp achtte. Ludendorff heeft zich vrijwillig weca* ter beschikking der justitie gesteld, daar sdjn vrijlating verkeerd werd uitgelegd, 't Lijkt, meji neme het ons niet Kwalijk, veel op een soort comedie. Duitsebe Volkspartij en Duitseh-nationa- len komen elkaar steeds nader. "Wanneer de la2ttsten Stresemann nog maar willen aanvaarden, dan schijnt alles in orde. Maar de democraten zullen aan een rogeo- ring, waarin ook de Duitseh-nationakn zitting hebben, niet meodoen. 't Blijft gaan in reohtschen geest. Intus«cher ia de- staking in de drukke rijen nog niet opgeheven trots de verorde ning van generaal von Soookt. Deze heeft ter bestrijding van den hongersnood, een verordening uitgevaardigd, waarbij de lan den, provincies en gemeenten gemachtigd worden voor het betalen van Jen ccugst waardevast geld uit te geven. Vermeerde ring van den finaneioelen chaos Do rijksregeering bereidt een actie voor tot ondersteuning van den broodprijs voer allo steden boven de 100.000 anwoD€.re, ten einde heb brood voor do noodlijdende be volking bereikbaar te maken en onlusten te voorkomen*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2