In verkeerde Moeüsn. No. 19533. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 November. Derde Blad. Anno 1923. UIT ONZE STAATSMACHINE. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON P BUITENL. WEEKOVERZICHT. Aan verjaardagen op politiek terrein zit «dtijd een keerzijde: die van prikkeling der tegenstanders. En dezen, het is in de ge schiedenis reeds meermalen bewozen, ach ten juist zoo'n verjaardag bij uitstek ge schikt, om te probeeren, de rollen weer om te keeren. Dat ziet men thans in Beieren, Waar de nationalisten pur sang den Oden Verjaardag der Duilsche republiek pogen te benutten voor een omverwerpen van de re publiek. Reden tot feestvieren was er zeker pij het eerste lustrum geenszins, integendeel een rouwdienst zou eerder op zijn plaats Zijn geweest, maar de Beiersche nationalis ten hebben den dag tot een volslagen dies ater voor Duilschland willen maken. Nog is niet precies te beoordeelen, hoe het te Mün- chen zal gaan, maar dit staat vast, dat, mocht de beweging voor een rechtsche dic tatuur succes hebben, deze beweging niet tot Beieren beperkt zal blijven maar zich zal voortplanten over vrijwel het gansche Duilsche rijk met als gevolg een burger oorlog in deze tijden van het grootste in wendige verval, zoodat de honger van alle zijden grijnst. Slaagt de Putsch te München dan beteekent dit teven3 een terugkeer tot de monarchie, in Beieren van het Huis Wit- telsbach, in Pruisen vanDe planner. yan den Duilschen ex-kroonprins om zich jn Silezië te vestigen krijgen wel eenigs- «lns een bedenkelijken achtergrond. En dan is er nog do builenlandsche kant Van het geval. Slaagt de rechtsche Putsch, komt in Duitschland aan het bewind terug het oude regiem, waarvan de oorlogsjaren hebben getuigd, dan is het opeens uit met alle medelijden, alle meegevoel, die Duitsch land zich heeft verworven ten koste van Zooveel leed en ellende. Dan vindt Duilsch- Jand weer tegenover zich als een gesloten phalanx de algemeene publieke opinie in het buitenland. Men ziet welke gevaarlijke aspecten de tanstichters van de actie hebben geopend. Aspecten, die o.i. nimmer kunnen leiden tot heil van het Duitsche volk. Voor een volsla gen va-banque van het Duitsche nationalis me is misschien verschooning te vinden in de Fransche houding, voor eigen wolzijn is zoo'n wanhoopspolitiek funest. Of de poging te München slagen zal is nog onzeker. Ludendorff, de man, die altijd als kwade genius heeft gefigureerd voor de Duit sche republiek, maar altijd zelf buiten schct gas gebleven, heeft nu kleur bekend en met itler. den nog kort geleden tot Duilscher genalionaliseerden Oostenrijker, heeft hij zich aan het hoofd gesteld van de actie, die den vooravond van den verjaardag der re publiek is ingefuil Blijkt juist te zijn, dat .von Kalir en von Lossow niet meedoen, maar Zich tegenover hen stellen, dan kon de Putsch Wel eens even snel in elkaar zakken als des- iiji die van Kapp. Want de volgelingen van iUdcndorff en Hitier vermogen weinig legen de rijksweer, die von Lossow wel trouw zal blijven. Hoe eerder de Pulsch afloopt, des te beter want houden de aanstichters zich eenigon - lijd slaande, den slaat dc beweging zonder twijfel naar elders over, het gebeurde te Km -erin sju kt in dit opzicht duidelijk, ^'rins Rupprei hl houdt zich voorloopig nog jcliterbaks! De rijksrege ring heeft allerlei maalregelen Betroffen om liet onheil af le wenden en beert nu tevens een kans, om het Beiersche yarkentje le wasschen, mits niet provocee- rend wordt opgetreden, want dit zou von Kahr en von Lossow wel eens in de armen der Putschislen kunnen drijveit. Frankrijk alias Poincaré, kan men een flinke dosis brutaliteit niet ontzeggen. Poin caré waagt het toch nu te Berlijn le doen meededen, dat hem een terugkeer van het oude regiem zeer onwelkom zou zijn en dat een dergelijk feit ver-strekkende gevolgen zou kunnen hebben. Inderdaad, je moet maar nurvenl 't Is Frankrijk geweest, dat doorzijn diverse maatregelen de nationalistische partij Steeds in de kaart heeft gespeeld, 't' Wa3 Ma rianne, die directe oorzaak ia van de wan hoopspolitiek door de nationalisten voorge staan onder het motto: erger dan nu kan het niet. En nu van deze zijde een dergelijke waarschuwing! Stresemann's positie wordt o. 1. daardoor niet gestevigd. Of is dat mis schien juist Frankrijk's bedoeling? Frankrijk's streven schijnt toch nog altijd le gaan in de richting van Duitschland's vernietiging. Moeilijk is anders te beoordee len de hardnekkige weigering, om mee te doen aan de economische conferentie, zooals die door Hughes, den Amerikaanschcn mi nister van staat, i3 gedacht. Het laat zich toch aanzien, dat de door Frankrijk gestelde voorwaarden, die, zooals we in ons vorig overzicht al zeiden, de ruggegraal der con ferentie braken, zullen worden afgewezen door Amerika. Maar is dan de gehcele con ferentie van de baan? Het laat zich voor eerst aldus aanzien. Amerika schijnt nog allesbehalve geneigd om buiten Frankrijk, d.i. builen de almachtige grootheid op Euro pa's vasteland, om, iels te ondernemen. Wel laat zich aanzien, dat een grootsch opge zette sleuncampagne ten bate van Duitsch land's bevolking zal worden geopend, dezen Winter, Frankrijk isoleert zichzelf op ieder terrein. Zelfs België is toch bezig zich los (e maken van Parijs en zich aan te sluiten bij de Engelsche politiek, 't Gaat natuurlijk langzaam, zeer langzaam, maar 't gaat toch in deze richting. Met dat at blijft het verschiet voor Europa somber, zeer somber. Wil men Duilschland redden, dan moet het gauw geschieden, an ders is het reddeloos vertoren en een mid den-Europa, blootgesteld aan -den chaos opent gevaren, die zelfs niet te benaderen zijn. 't Treft b.v. wel, dat sovjet-Rusland te gen Polen juist thans weer een grooten mond begint op te zetten. Allo reddingspogingen stuilcn echter af op het Fransche verzet. Hoe lang nog? Het verslag van de Rekenkamer over 1022. (Nadruk verboden) Het verslag van de Algemeene Reken kamer leest men met gemengde gevoelens; men ergert zich aan de wijze, waarop nu en dan met 's lands gelden wordt huisge houden men yerheugt zich, dat er een col lege is, dait zco nauwlettend elke uitgave toetst aan wet en voorschrift en aan doel matigheid; maar dan komt weer een andere ergernis, dat er Ministers zijn, die de goede wenken ,,aan hun laars lappen" en de Re kenkamer eigenlijk behandelen als een col lege van oude zeurpotten, die men laai pra ten, terwijl men zijn gang gaat. Wij zullen, onze gewoonte gelrouw, zoo hier en daar uit het verslag wat aanstre pen. Daar wordl oen schadevergoe ding toegekend van f li 000 aan een aan nemer, die geen boekhouding voert en dus niet bewijzen kan, dat hij schade heeft ge leden. En weer is hel 111.000, die echter niet uitgekeerd is, maar die eea aannemer van een marinevaartuig toch haast gekregen had omdat, vóórdat hi; zijn werk had afgeleverd, de Arbeidswet werd ingevoerd. En weer een andere aannemer vraagt schadevergoeding en de Minister wil een akkoord treffen van f -10.000. Maar de Re kenkamer maakt bezwaar, want er is geen boekhouding, waaruil de geraadpleegde ac countant kan wijs worden en de man is vroeger al onbetrouwbaar geblekenmaar afgedaan is de zaak nog niet. En nog een aannemer, die van 1914 tot 1919 vrij wat werken met goede winst heeft opgeleverd, vraagt schadevergoeding, omdat hij op één werk verlies lijdt, alsof do Staat er is om hem winst te waarborgen en zijn risico over te nemen. En even lichtvaardig als er met het arti kel schadevergoeding wordt ge handeld, gebeurt het met gratifica ties. Een tijdelijk opzichter krijgt f150, omdat zijn rijwiel gestolen is, en een hoofd ambtenaar van Waterstaat f 345,78om dat er in zijn kas oen tekort van dal bedrag is, zonder dat hij weet, hoe het ontstaan is. En aan een officier van administratie, die leeraar is in militair recht en staatsinrich ting wordt f 100 gegeven, omdat hij voor zijn colleges een dictaal heeft gereed gemaakt. Met huishuur van amblenaren heeft men heel wal le stellen. Daar wordt in een Rijksgebouw, zonder verplichting om daar le wonen, woning verleend, waarvoor naar de gestelde regelen zou moeten worden be- iaald 7 pCl. van de koopsom tot een maxi mum van 15 p(X van het traktement; maar de Minisler laat hem er wonen tegen minder dan 10 pCt. van de huurwaarde'naar'de Ters. Belasting. Of de Minister huurt voor een ambtenaar een woning voor f 462 per jaar en laat den man f 360 betalen, dat is f 100 traktenicnls- verhooging. Bij het mijnbedrijf worden dure woningen gekocht of geslicht en wordt de huur vast gesteld volgens oen regel, maar aan den be woner worden uit 's Lands kas huurg iran- ties ol huurbijdragen toegekend. Veel last heeft de Rekenkamer gehad, doordat vanwege Waterstaat en Oorlog al lerlei telefoonaansluitingen aan de parlicu- liere woningen -van ambtenaren werden aangelegd zonder dal die ambtenaren, die er natuurlijk gebruik van maakten, een cent bijdroegen. Met den Minisler van Justitie ligt de Re kenkamer telkens overhoop. Het tijdelijk Rijksopvoedingsgesticht te Leeuwarden heeft tot veel geschrijf en gewrijf aanleiding ge geven. Het heeft tonnen gekost en wordt nu weer opgeheven na oen ongeveer 4-jarig be slaan. Wij hebben er elders al over gespro ken; nu kunnen wij nog mededeelen, dat er voor het personeel leunstoelen waren aangeschaft, omdat de personeelörganisatie dat \ve«6chte! De aan rechterlijke "colleges en ambtena ren ver strekte bedragen voor zoogenaamde kleine onkosten zijn geweldig toegenomen. In 1008 werd uilgcgevcn f 109.589.30 en voor 1922 was al gerekend op f 750.300 (waarbij land- en zeemacht en Raden van Beroep niet meegerekend waren). In plaatsen, waar geen opzichters bij den dienst van gebouwen voor het Depl. van Justitie zijn, worden die gehouwen eens per week of per veertien dagen door opzichters bezocht. Dat eischt veel reis- en verblijf kosten, belet dien mannen ander werk te doen; verhindert, dat hel personeel vermin derd kan worden, en leidt er toe, dat er iels gevonden wordt om le horstellen, wat heele- maal geen herstel nooilig heeft; men moet toch zijn ijver toonenl Een bezoek per drie maanden zou voldoende zijn. Op 31 Maart 1921 werd voor vijf jaar a f 3000 per jaar te Amsterdam een ge bouw gehuurd voor de opleidingsbrigade der Rijksveldwacht, maar 1 Juli 1922 werd de brigade opgeheven. En liet perceel stond onbewoond. De Minister van Justitie richt een nieuwe drukkerij In in de strafgevangenis te Gro ningen, maar de Minister van Binnenl. Za ken klaagt over slapte op de Landsdrukkerij 1 Op 1 April 1922 werd het subsidie voor een vereeniging tot verpleging van Voogdij kinderen geschorst. De Vereeniging had al weer f 43.000 voorschot en ging toen failliet. De Rekenkamer wees er op, dat er toch een ambtenaar was, belast mei hel toezicht op het geldelijk beheer van zulke Vereenigingenl In een geding, waar de Staat partij was, stelden de scheidsmannen zelf hun beloo ning vast op f 500 per persoon. De Minister vond eigenlijk f 150 voldoende en de Re kenkamer meende, dat de scheidsmannen hun honorarium meer afmalen naar het bedrag, waarover do kwestie liep, dan naar het werk, dat gedaan was. De' commissie voor het afnemen van het examen voor Nijverheidsonderwijzer(es) akte XIX te Posterholt (Limburg) bestond uit 27 personen. De Rekenkamer meende, dat, als de inrichting van het onderwijs tot zoo iets buitensporigs aanleiding gaf, er re den was om die inrichting wat te vereen voudigen. Het college zag bijv. niet In, waarom bijv. iemand, die geëxamineerd wordt in koken en andere huishoudelijke werkzaamheden, ook geëxamineerd moet worden in physiologie van den mensch, in vloed van klimaat en huisvesting en zorg vbor de zintuigen. Een adj.-Rijksbouwmeesler had opdracht om een bouwplan te ontwerpen voor de bouwkundige afd. der T. II. te Delft. De ult- keering van een voorschot van f 12.000 op het honorarium van dien ambtenaar leidde tot een briefwisseling van de Alg. Reken kamer met de betrokken Ministers. Resul taat: de man deed alles in zijn vrijen lijd en bovendien de voorbereiding voor het stichten van het bedoelde gebouw was al stopgezet. Een ambtenaar bij het loodswezen met f 6600 traktement moest een woning huren naar schatting van f 1500. Hij kreeg het verschil tusschen 10 proc. van f 6600 en de f 1500, d.i. f 840 als toelage. Hij huurde een woning voor f 1350 en de Minister wil de nu toch de f 840 onaangetast laten, om- dal de man voor water in zijn huis denke lijk f 56 moest betalen en hij best 'n tram- abonnement van f 96 kon gebruiken. Een perceel, dat voor f 70.000 gekocht was en waaraan f 60.000 was verbouwd, werd verkocht bij inschrijving door een ont vanger der registratie en niet lang3 den overigens gebruikelijken weg. De verkoop ging door, al was liet bod minder dan de raming, waarbij do f 50:000 niet in aan merking waren genomen. De Alg. Reken kamer had voorgesteld in het perceel den Insp -Generaal van Waterstaat te huisves ten. Verder in het verslag lezen wij, dat voor dezen Hoofdambtenaar een perceel is gehuurd vcor uiterlijk2 jaar voor f 7500, d.i. 10 proc. van de som, waarvoor het-overgenomen kon worden. Die koop gaat niet door; het blijft dus voor 2 jaar gehuurd, maar de verhuurder wil geen kosten dragen van de inrichting voor den dienst. En het Rijk als tijdelijke huurder Iaat do privaten moderniseeren, den schoorsteenmantel op knappen, de marmeren vloeren opschuren, zelfs het hardsteen aan den gevel schuren. Op de vraag, waarom er van Rijkswege geen controle is op het financieel en tech nisch beheer van de spoorwegen, volgt het antwoord, dat de commissarissen der Maat schappijen dat wel zullen doen. De Reken kamer wijst in dit verband op het groot aan tal vrijkaarten aan Rijksambtenaren, aan oud-spoorwegambtenaren, aan vertegen woordigers van vervoer-maalschappijen en dan nog aan andere begunstigden: op 16 Maart 1922 waren zoo nog uitgegeven 823 kaarten lsle "klasse; 139 2do klasse en 5 3de klasse. Vermindering van het aantal vrijkaarten zou de opbrengst der spoorwegen doen toenemen en de bijdrage van liet Rijk verminderen. Wij moeien kort zijn en zullen het ver dere maar aanstippen. „Oorlog" vraagt een Ingenieur bij de To pografische afdeeling, terwijl Nijverheid er een beschikbaar heeft Het bijkantoor Hobbcmastraat, le Amster dam, (vrij bekrompen) wordt voor 20 jaar gehuurd tegen f 8000 per jaar, terwijl er circa f 23.000 eerst aan verbouwd is. Aan den aannemer van een post- en tele graafkantoor wordt voor verzekering, onder houd, verwarming, telefoonaansluiting der directiekeet en voor leeken- en schrijfbe hoeften bijna f3100 uitgekeerd onder goed geloof van 's mans opgave. In Den Haag was een perceel voor den dienst van P. T. en T. tot 1924 gehuurd voor f 1800, maar al In 1922 werd een nieuw contract gemaakt voor f 4000 huur. De Staat koopt in 1918 een oclrooi voor het conserveeren van voedingsmiddelen voor f 100.000. In 1922 eindelijk krijgt de Rekenkamer eenige inlichtingen, maar later blijkt, dat het aan zekere maatschappij gratis in gebruik is afgestaan. Do Rijkslandbouwconsulent te Londen wordt eervol ontslagen en te Rome te werk gesteld tegen f8500 ealaris en f 6000 ver- blijfsvergoedingmaar krijgt later nog f 4000 toelage. Den hoofdambtenaar van de afd. Crisis- nijverheid wordt opgedragen de samenstel ling van een boek over crisis-organisaties voor dit bijwerk kreeg hij aanvankelijk f 600 per maand. Een motorrijwiel werd op advies van een deskundige gekocht voor 1876. Na 7 maan den werd het getaxeerd op f 800 en de advi seur kocht het voor f 260. Bij de keuringsdiensten bleek het gemid delde voor eiken ambtenaar te schommelen tusschen 8400 en 6400 gld. en het bedrag voor water, gas en eiectriciteit per persoon tusschen 68 en 194 gld. De Directeur der Werkloozenverzekerlng en Arbeidsbemiddeling had vaak veel meer geld onder zich dan noodig waser bleken enkele malen te hooge uitkeeringen ta zijn gedaan aan werkloozonkassen, zelfs van 90.000 en 57.000 gld., welke sommen weer terugbetaald moesten worden. Over den aanmaak van suikerkaarten was eerst geen rekening te krijgen later kwam er nog f 2250 binnen, wegens over gebleven papier. Er is een benauwende geschiedenis van melkbussen en -vaten. Er 1» voor f 1.550.009 gekocht, en na do melkvoorziening zijn daar van nog 25.000 geleverd voor ongeveer een" half millioen, om een fabrikant van on bruikbaar materiaal af te helpen. Op dn niim 11 millioen was zooveel afgeschreven dat de bussen en vaten nog voor 1750.009 te boek stonden er werden er ruim 43 000 verkocht yoor ongeveer f 175.000, do vaten voor ruim f 13.000 en er waren 1 Nov. 1922 nog 22.229 bussen opgeslagen. Ambtenaren te Veenhuizen laten de ver pleegden allerlei karweitjes doen, b.v. her stel van 'n linnenkast 9 centen, een cosluum of een damesrok 18 cenlen, een broek 11 centen, zes stoelen 36 cenlen, enz. Een parlij meubelen voor de kanselarij le Belgrado van f 1200 kostte f 4575 aan ver voer. Aan het bureau van de Inspectie der Volksgezondheid slaan kachels van f 289 en van f 170 en in een landsgebouw in Den Haag is behangselpapier gebruikt van f 1 25—f 1.50—f 1.75 en 12 de rol. Om tafeldekken te loeren hebben de meis jes aan een Rijkslandbouwhuishoudschool 12 glazen van f 7.50 het dozijn oen hoofd ambtenaar bij Waterstaat heeft een klok van f 126. De overbrenging van den Gezond heidsraad van Utrecht naar Den Haag cn nieuwe sloffcering en meubileering kostte f 14.400. Een ambtenaar, die van Utrecht naar Den Haag verhuisde, kreeg een tege moetkoming van f 4924.82. Amblenaren, die in Duilschland reisden, hadden f 18.30 per etmaal noodig voor verblijfkosten. Do Economische afd. Buiteni. Zaken had 270 knb. M. water in een kwarlaal noodig, later zelfs 441320289 en 441 kub. M. Na een opmerking daalde het lot 165 kub. M. Er is nog veel meer uit het verslag aan te leekenen, dat een wonderlijk denkbeeld geeft van bezuiniging. Maar wij mo gen niet meer van hét geduld van onze le zers vergen. ALPHEN. Kerkelijk bericht. Ned - Herv. Kerk Julianaslraat voormiddags half tien ds. N. G. Veldhoen en des avonds half zeven ds. de Bruin. Geref. Kerk Raadhuisstraat voorm. 10 uur en 's avonds zes uur ds. J. Schouten. Op initiatief van burgemeester dr. II. I. Lovinck zal Maandag 12 Nov. in liet Nutsgc- bouw een vergadering worden gehouden, om tol oprichting van een vereeniging tot ver fraaiing onzer gemeente te komen. Ds. J. Deelman alhier heeft hel beroep naar de Ned. Ilerv. Gemeente te Alkmaar aangenomen. Tot kantonrechter alhier is benoemd mr, A. N. L. Otten, oud-rechter in de ontbon den rechtbank te Zierikzce. Aan mr. A. N.L. Otten, kantonrechter alhier zijn opgedragen de werkzaamheden van kantonrechter le I Woerden. Bij de te Utrecht gehouden examens, slaagden voor stenografie, 130 iett. per mi nuut, de heeren J. de Jager en J. Zwaan en voor machineschrijven mej. A. Tuinenburg en de heeren J. C. Geel, J. Schouten en J, 'Raaphorst. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. B. Graafland geb. Kuit, z. V. Deelstra geb, Spoelstra, d. H. W. Spreij geb. Gezel, z. G Hesseling geb. Hoogeveen, z. J. van Asselt geb. Kranenburg, d. D. van Digge len geb. Kraan, d. J. Tijsterman geb. Scho- neveid, d. Overleden: L. van Wijk, echtgen. van A. Visser, 63 jaar. A. C. Graafland jm. 1 d. Gehuwd: A. Groenevelt jm. 24 j, en M. C. Schouten jd. 21 j. W. van Loenen jm. 27. j. en H. Kroon jd. 25 j. Opgaaf van personen, die zich in da week van 28 Nov. alhier hebben gevestigd. M. Zaal, dienslb., Wilhelminastraat 8, van Bodegraven. C. Visser, manufaclurier, Willemstr. 36 van Zeist. J. Bahlman, ma nufaclurier, Bruggestr. 6, van Steenbergen. A. P. Luyten, broodbakker, Pr. Hendrik straat, yan Delft. Verkerk, huishoudster, Raadhuisstraat, van Utrecht. Mareclial, zonder beroep, M. Stichting, van Heerde. Naar het Engelsch, door BERTA RUCK. (Nadruk. verboden)). 64) Verder herinnerde ik mij alleen een groo ten kalkoen, die rondgedraaid werd onder een enorm scherm en er uit gedraaid na dat de maitre d'hótel klaar was met hem te snijden e>n er niets overbleef dan een .eteigerwerk van beenderen; ik herinner mij een gezelschap van blufferige Fransche vliegeniers, dio binnenkwamen met merk waardige Fransche honden, dio iets van fox-terriers haddenik herinner .mij een knap Amerikaansoh blondinetje, met een man in politiek oain een tafeltje tegenover onszij zogen door een strootj e uit een glas orêmo de menthe frappé. Het kille groen van den drank, hot rood van haar lippen en het goud van heair haar vormden te Kamen een plaatsje als da omsLag van eea tijdschrift. Ik herinner mij ook kapi tein Merediths teleurstelling, dat er geen muziek was in oorlogstijd. „Ik trakteerde de muzikanten en liet ze de malste wijsjes spelen. Allerlei malle dingen, waar iedereen bij op den grond gaat stampen en meezingen", vertelde nij Met een ondeugenden blik in zijn oogen> bij die herinnering, waardoor ik weer een anderen kapitein Meredith leerde kennen oen, dien ik nog nooit ontmoet bad. Dat Iwaa degeen, die bij Liro soupeerde met film- t hetrices. 't®11 daarna moest ik die kerels \#n een heel ander tempo laten overgaan. bijv. tot: Mon coeur s'ouvre k ta voix. U weet wel, dat vreeselijke melancholieke ding uit Samson en Delila V' Nu neuriede liij een paar maten Ah, verse moi verso moi 1' ivres- se e") en ik was verbaasd over de tecderheid en waarheid van zijn stem, aangenamer dan zelfs do zachte spreekstem, waarmee hij voortging. ,,Dat heerlijke oude lied maakt, dat ieder een, hoe verslagen en loom of oud hij ook is, met verlangen uitziet naar muziek. Het pakt je altijd. Iedereen, al is het nog zoo'n pummel, denkt, dat hot de wijs is, die voor hem alleen zooveel beteekent. Dro kijkt men rond en men lacht.." ,,Heel leelijk van die „mon", zei ik een weinig lachend. „Waarschijnlijk beteekendo het ook... Nu, ik denk niet..." „Wat denkt u niet?" ,Ik vind, dat niemand lachen moest om iemands gevoeligheid." „Ach neen. Ik vind eigenlijk ook niet, dat ze het doen moesten", zei kapitein Me redith, terwijl hij zijn kopje koffie leeg dronk. „Ik geloof, dat u denkt, dat ik..." Hij bleef eensklaps steken en voegde, er op gewekter bij: „Welnu, gaan wij vanavond naar een. theater?" WTij gingen naar de Bouffes frangaises, om die treffende Fransche vertaling te zien van een stuk, dat voor een Fransoh publiek zoo merkwaardig moet hebben geschenen: „Do Man, die thuis bleef". Want wat moet Frank rijk gedacht hebben van, een oorlogvoerend land, waar een van de mannen mocht thuis blijven Ik genoot dien avond, geloof ik, evenzeer als ik den heelen middag genoten had. En toen wij terugkwamen in mijn hotel,: was ik al de oonsfcernatie en jgöne vergeten, waarmee ik den dag was begonnen. Alles zou weldra gemakkelijk gemaakt worden, het zou alles terecht komen, dab voelde ik; misschien zou ik nog maar een paar dagen voorzichtig moeten wezen ter wille van de schoonmoeder van een ander jong meisje, in wier schoenen ik stond! „Goeden nacht, kapitein Meredith", zei ik aan den ingang van het hotel met een vriendelijke gemakkelijkheid die voortsproot ten deele uit dankbaarheid, ten deele uit een gevoel van verlichting, dat zijn ouders er niet bij waren om ons te begroeten. „Dank u duizendmaal". „O, ik, ik weet wel zeker, dat u geen reden hebt om mij voor iets te bedanken", zei do jonge mnn, terwijl hij mijn hand vatte, die ik hem toestak. „Goeden nacht. ,Wilt u mijn ouders ook voor mij goeden nacht zeggen 1" „Ja, dat zal ik doen „Dank u. Zeg „Ja zei ik en ik keerde mij om. Ik ging juist dc draaideuren door. „Wilt u aan mijn ouders zeggen, dat ik morgen vroeg kom En dab zij morgen er gens met ons mee naar toe moeten gaan ,0 ja, ja, dat zal ik overbrengen. Ik was ook al van plan. dat te zeggen." „Ja", zei hij, „dat bedoelde ik ook. Zij zij moeten meegaan, begrijpt u. Goeden nacht." „Goeden nacht", zei ik en ik ging naar binnen. Ik was bepaald heel blij, dat zijn moeder nog niet thuis was. Zij zou zoo veav baasd geweest zijn over ons (van haar stand- punt bezien) onverklaarbaar „gedrag", zoo-( als zij den yorigen avond ook al geweest' was. Zij had gezegd „natuurlijk". Maat het is duidelijk, dat zij het alles-, behalve „natuurlijk" vindt, dit ik (de ver onderstelde mevrouw Geprse Meredith) hier in 't „Rifcz-Hotel" blijft logeeren met mijn schoonouders, terwijl „Georgo" zelf op zijn kamer in heb Grand-Hotel blijft. Ja, ik deak zeker, dat zij en Sir Richard reeds gepraat on gepraat en gepraat hebben over ons zonderling gedrag. Inderdaad, hun ge moedsgesteldheid wordt waarschijnlijk'weer- gegeven in het versje van John Gilpen: „All the world would stare It wife should dine at Edmonton And I should dine at Ware!" HOOFDSTUK XXIII. Het witte viooltje. Ik denk zeker, dat Bclle-mèro had ge hoopt, dat „haar twee jonge lievelingen" gisteravond samen naar huis" waren ge gaan na den schouwburg cn nadab zij den heelen dag zorgvuldig alleen gelaten waren. Ja, ik weet zeker, er waB een uitdrukking van teleurgestelde verbazing op haar ge zicht, toen ik vanmorgen vroeg op haar kamer kwam, in mijn huisjapon, cn zonder mijn veronderstelden man. Maar zij verzweeg haar verbazing en wend de zich dadelijk tot mij met haar plan voor dien^dag. Daar het een prachtige Februari-morgen was, een gouden zonneschijn en een blauw- cn-witte lucht en een prettig windje, zei ze, dat wij Parijs uit moesten gaan, naar buiten, naar het bosch en kijken hoe do knoppen aan het uitbotten waren en de vogels de lente verwelkomden. r! „O ja, dat zal heerlijk zijn!" riep ik uit. ■P „Ik ben blij, dat je er lust In hebt, lieve", Lady Meredith, terwijl zij mij stralend «keek over een klein roodleeron taschje welriekend van haar karakteristieken ^jlur van sandelhout. Zij scheen druk aan het in-orde-maken van papieren bezig geweest te zijn» Al onze pas sen lagen naast baar op een stoel. „Gaan wij ergens naar toe, waar wij een pas noodig hebben vroeg ik verbaasd. Die passen zijn als 't ware een boeman voor mijwat een last'! In vroegere jaren vóór den oorlog bekom merde geen enkele Engelschman zich om zulk 'n dinj, als hij heb Kanaal wou over-> steken l „O neen, lieve. Jo zult deze niet noodig hebben. -Als je er ten minsto niet op ge steld bent je eigene to bowaren", zei Lady Meredith, terwijl zij dc tasch haastig dicht maakte. „Ik dacht, datje den dag wel graag in St.-Cloud zou willen doorbrengen. Dan kon jo lunchen in dat aardige kleine her bergje daar „Je", herhaalde ik verbaasd, neerziende op -het witte hoofd, gebogen over de roode tasch, u en Sir Richard gaan toch ook mee V' „O neen! lieve Rose; jij en Georgo al leen." .(Alweder Ik protesteerde. „Maar u ziet hem in het geheel niet, Bellc-mèreJ Daarenboven, ik weet zeker, dat hij, George, U graag wat meer spreken wou." De glimlach, waarmede zij tot mij op zag, was vol liefde cn droevig en grillig, alles te gelijk. Ik begreep, dat George's moeder bedoelde: „Nu is het mijn.beurt niet." Maar ik ging voort: „Ik denk aan Georgo. George vindt het niet prettig altijd heel alleen met mij te zijnl" „Dwaas kind!" zei George's moeder la chend. En toen plotseling met een zweem van spanning: „Waarom niet? Jo hebt toch geen geen onaangenaamheid met George gehad; er is toch niets, kind?..* Ik dacht een oogenblik, dat misschien j,O neen", hakkelde ik, zeker nietl"

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9