CHIEF WHIP Keelpijn De Amerikaansche pstroteumnijverheid. RECHTZAKEN. UIT DE OMSTREKEN. SOHGIDINGEM. Drie dagen vóór het bezoek von den Kha lifa s) aan de Msallah van den Sultan hou den de Aïssaoua's hun opzienbarenden uit tocht naar Meknès. liet is daar groot feest, Üie dagen, want in Meknès ligt Moulay Idriss de groote heilige van Marokko, begraven. Zijn zoon, Moulay Idriss II, heeft zijn graf in zijn moskee in Fès. Dit jaar zal de Sultan, op weg van Rabat jiaar Fès, het Arabische Kerstfeest in Mek nès vieren. Den 21sten November vereenigen alle 'Aïssaoua's van Fès en omstreken zich in de heilige stad en houden er hun dweepzieke Vertooningen. Velen verzuimen hun gebeden en de meesten stellen zich dien dag aan als waanzinnigen. De heele voorafgaande week hebben zij vooroefeningen gehouden. Eiken avond Weerklonk de aloude Medina van hun vreemde kreten en werd de rust verstoord door luidruchtige groepen, die den doorgang in de stralen versperden. 21 November is hun groote dag, van zons opgang tot zonsondergang. De nieuwsgie rige menigte en de Aïssaoua's, in grootere en kleinere groepjes, trekken urenlang, zonder ophouden van Moulay Idriss, in 't hartje van de Medina, naar Bab (poort) Mahrouk, door de lange rue du Tala&h. Die groepjes beslaan uit zeven of acht tot tweehonderd aanhangers van hun sekte. Er is een gere gelde stoet. Ieder troepje gaat op eigen ge legenheid, zoodat men den indruk krijgt niet Van een groot geheel, maar van vele kleine optochten. Eerst komen acht of tien kinderen, dio samen het tapijt voor de aalmoezen dragen. Hun doordringende, schelle kreten hebben tot doel de aandacht te trekken en de vrij gevigheid op te wekken van de voorbijgan gers en van de toeschouwers, die rustig thee drinken op de terrassen boven de winkel tjes in de souk der mandenmakers. Onmid dellijk achter hen volgen de mannen met de standaarden vijf, zes, tien groen, alle tinten van groen, rood, alle soorten van rood, soms wit, steeds vergezeld van de onvermij delijke rhylhmische cacofonie der tamboe rijnen en schelle fluiten. Naast hen loopt een Arabier met een groot mand vol kaarsen die hij aan de omstanders verkoopt. Dan volgen eenige mannen, soms ook vrouwen, die op hun borst dragen de bloe dige overblijfselen van een geitje of een schaap, dat zij met hun handen en tanden levend verslonden hebben, van al het begin van hun rondtocht. Velen zijn met bloed be dekt, het bovenlijf geheel ontbloot, de vrou wen met verwilderde haren. Allen zijn in lompen gekleed. Begeleid door de muziek, dansen zij zonder ophouden zooals waan zinnigen dansen in hun cel. 't 19 afschuwe lijk om aan te zien. Hun gelaat krijgt een verstompte, dierlijke uitdrukking. Het laat- Bte sprankje van geest is er uit geweken. Het hoofd staat als een dood ding op de schouders, de armen hangen slap neer, het bovenlijf i9 teruggetrokken, alleen de bee- nen bewegen voortdurend, maar worden steeds zwaarder, want de dans duurt uren aaneen en de groep Aïssaoua's, die om ze- yen uur het hartje van de Medina verliet, bereikt Bab Maroulc niet vóór den middag. En de straten zijn steil. Van danskunst geen sprake. Dc dansers verkeeren in een toestand van hysterische opwinding van do laagste soort, die eindigt in volstrekte gevoelloosheid 't Zijn dansende menschelijke wrakken in lompen. Van een godsdienstige bedoeling is even min iets te bespeuren. Die mannen en vrou wen, die zichzelf betitelen al9 leeuw, tijger, hyena, en die in letterlijken zin hun slacht offer levend verslinden, zijn waanzinnigen, bezetenen, die aan geen bel of hemel den ken. De weerzinwekkende groep beweegt zich langzaam voort door de nauwe straten. Soms beginnen eenigen van de dansende deelne mers koranverzen te galmen. In hun mid den loopt een man met een klein rond ta feltje op zijn hoofd. Op dit tafeltje staat een reusachtige dikke kaars. Hij voert eenige danspassen uit. Dan begint een andere groep eveneens koranverzen te zingen. Maar er zijn ook Aïssaoua's, die rustig doorloopen, zonder aan eenige vertooning deel te nemen. Eindelijk komt de voorganger van de sekte een aanzienlijk man, gewoonlijk marabout (heilige) of zoon van een maramóut 8) met zijn meest vertrouwde volgelingen. Zij zijn volmaakt rustig en kalm. Boven van de daken begroeten de vrou wen, bont uitgedost, de opvallendste groepen roet luide you-you-krelea Alles te zamen genomen is het een be treurenswaardig schouwspel, een mengsel van ruwheid, wreedheid, dweperij, onbegrij pelijk zelfs voor de meeste Mohammedanen. Het merkwaardigste van die optochten is wel het gezang, dat men, op een terra9 ge- zelen, hoort opstijgen uil de nauwe straten, zonder dat men de dansende zangers ziet. De indruk is vreemd en verwarrend. Wij on derscheiden drie of vier klanken, die steeds terugkeeren. Zijn het woorden, die zij zin gen Maar dat is bijzaak. Die vreemde in druk wordt niet teweeggebracht door de on verslaanbare woorden, maar door de tonen cn het rhythme. 24 November zeven uur 's morgens. Hel dere zonneschijn.'t Zal een warme dag worden. Ik bestijg mijn muildier en rijd naar Bab Dekaken, waar ik juist op tijd ben om den Khalifa van don Sultan met zijn stoet door de oude Mechouar, de groote Meehouar en Bab Segma naar de Msalla buiten de stad te zien trekken, voor het gebed, of beter gezegd om de hulde en gelukwenschen van de bevolking en van de Arabische ambtena- ren van de hoofdstad in ontvangst te ne men. Want op den geboortedag van Maho med wenschcn de Arabieren elkaar geluk, zelfs in den vorm van telegrammen, zooal9 de Engelschen met Kerstmis en wij met Nieuwjaar. Vooraan den stoet rijden eenige Mohkras- ni's 3), gevolgd door een inlandscb, bontge Khalifa: plaatsvervanger, in dit geval een broeder van den Sultan. 2) De hoedanigheid van Marabout is 'erf lijk. 8) Mohkrasni: te paard, bereden politie, t& voeb deurwaarder» - kleed muziekgezelschap, waaronder vele jeugdige slaven van den Sultan. Iedere mu zikant kiest zijn eigen wijsje en speelt en blaast naar hartelust. Daarna komen de Mohkrasni's van de stad Fès met hun aan voerder, te paard, in hun blauwe burnous met rooden kraag. Vervolgens de voorn, die naren van den Khalifa, met lange stokken, daarna een soort ceremoniemeester te paard, de kolf van zijn geweer rustend op de dij. Nu eerst komt de Khalifa zelf. Hij schijnt nog jong, zeer bescheiden, bijne verlegen, met een zacht, innemend gelaat geheel in het wit gekleed, op een fraai, wit paard met oranje-zadel en teugels geen goud geen versieringen niets. Sober en smaak vol. Het vurige paard, dat trappelt van on geduld, wordt geleid, want de stoet vordert zeer langzaam. Rechts en links van den Khalifa wuift een dienaar met een witten doek om de vliegen le verjagen. 't Zijn twee pikzwarte negers, gekleed in wit, groen en oranje, op hun hoofd de pun tige roode Chechia, in Marokko het. „signaal van de dienstbaarheid". Deze kleine groep, zoo zuiver van lijn en kleur, boeit onze aan dacht door smaakvollen eenvoud, soberen rijkdom en rustige waardigheid; alles zeer bestudeerd, maar daarom niet minder ge slaagd. Dan volgt, te paard of op muildieren, de dichte menigte van voorname Arabieren, die niet met den Sultan to Meknè9 zijn. De meesten. hunner bekleeden een stedelijk of een staatsambt, o.a. de Pacha van Fès en een hooggeplaatst Arabisch-Fransch officier, die de Fransche overheid vertegenwoordigt eveneens in burnous. Daarna komen de Marokkaansche ambtenaren, de moqqa- dems, allen op muilezels, een peleton spahi's in veldtenue, met blanke sabel, aangevoerd door oen Arabisch officier in roode tuniek. Dan oen twèede orkest met tamboerijnen, derbouka's cn fluiten, talrijker en dus nog meer geraas makend an het vorige. De warme, zuidelijke zon geeft kleur en daar eep vrpolijk, bont plekje in den stoet, die met talent is samengesteld. Alles gaat rustig en geregeld en i9 zuiver Marok- kaansch zonder eenigen Europeeschen wan klank. Buiten Bab Segma staan twee com pagnieën scherpschutters langs den weg ge schaard. Als de stoet voorbijkomt, doen de nouba's (militaire muziek) zich hooren en de mannen presenleeren het geweer. Daarginds, boven het Arabische kerk hof, tegen de zachte helling van den berg, verheft zich de witte muur van do Msallah naa9t een oude Marabout (graf van een hei lige). De Msallah is de bid-muur. In de open lucht vervangt hij de moskee, 't Is een lange muur niet een gemetselde nis in het midden, waarboven een koepeldak als op een heiligen-graf. Men bereikt die nis door twee sleenen trappen. Vandaag is het niet de dag van het gebed (Vrijdag), maar de Msallah is het punt van samenkomst, waar de trouwe onderdanen van den Sultan hem telken jare gelukwenschen en hulde bren gen. Ik vond er.dan qok reeds verscheiden groepjes ruiters, die den stoet vooruit gere den wanen, verspreid op de helling achter den bidmuur. In 't midden van elke groep, te paard, de drager van den groenen stan daard. ITet zijn de afgevaardigden van de ambtenaren en van de inwoners van .Fès en omstreken. Hun caïds rijden in het gevolg van den Khalifa. Als deze ter plaatse aangekomen is, ver schijnt elke ruitergroep op haar beurt voor den vorst, evenals op den dag van de Hedia te Rabat, en .spreekt op een wenk van den ceremoniemeester de drie gebruikelijke wenschen uit; macht, wijsheid en zegen. Op die hulde volgt een soort van wapen schouw. Daarna rennen de ruiters in vollen galop naar de stad terug, waar zij den weg gaan afzetten voor de terugkomst van den stoel, die in dezelfde volgorde naar Fès te rugkeert. Wie langzaam de helling afdaalt heeft voor zich een der schoonste landschappen van Marokko. De zon doet alle linten en kleuren uitkomen en overgiet met een gou den glans het gansche landschap tot aan den horizon, zoowel het silhouet van de uitge strekte stad met haar wallen, torens, muren met kanteelen en de groen-en-witte mina rets, als de toppen van den Midden-Atlas en de bergen en hoogvlakten, die als reus- 'achlige trappen afdalen aar de vlakte. Het is een onvergetelijke sohoone herfst morgen. In de zuivere najaarslucht stijgen uit de vochtige aarde én de rivieren ijle, wollig-witte nevelen op. Het tafereel is groolseh en schitterend; hier en daar getemperd door die wazige dampen. Op den voorgrond bewegen zich de ruiters met hun muziek, die hier minder hinderlijk is dan in de stad. 't Is alles zuiver Oostersch en zou het penseel van een Fro- mentin en een Dinet waardig zijn. Ik woon de terugkomst van den Khalifa "bij in het paleis. De hooggeplaatste ambte naren en de Arabische ruiters hebben den weg afgezet. Eenigen hunner verdienen afzonderlijke vermelding: Zadel en schabrak van den Pacha van Fès, geheel van fraai bewerkt, wit Marok- kaansch leder, zilveren gespen en stijg beugels, wit paard. Zadel en schabrak van een hooggeplaatst dienaar; wit Marokkaansch leer, geheel met zilver geborduurd, hier en daar een versie ring van zacht groen, donkergrijze appel schimmel. Zadel en schabrak van een anderen dienaar van 1 ageren rang; rood met goud geborduurd; het zwarte paard draagt een hoofdversiering, eveneens rood met goud, die herinnert aan den hoofdtooi van de Spaan- sche paarden'in de corrida's. Ontbinding van den stoet de menigte beweegt zich langs de muren van Bou Je- loud naar de Medina, voorafgegaan door een der muziekkorpsen. De hooge muren weer kaatsen het helsche geraas, dat letterlijk oorverdoovend wordt. Vóór mij uit een on telbaar aantal witte tulbanden, dansend op de maat van de muziely kreten stol en vreugde: De P_££ifeet is ^eborea, uai ue winning van petroleum bijzonder speculatieve elementen in zich hc.-gf; be wijst teil overvloede dc huidige silitüiic der Aiiïti'ikaans'-'Ue |>et rolcuiwiij verbeid. Een prijsdaling is niet uitgebleven, zoo zelfs, cut benzine verkocht wordt onder der. prijs van ruwe petroleum, hetgeen voor een aantal kleinere maatschappijen den ondergang beteekent. .Vraagt men naar tic reden dezer situatie, dan is er maar éóii antwoord, n.l. de ge-, weldige productiviteit der Caiifomisclic pelroieumveïdcn. Het vorige jaar was üc aandacht van iedereen die belang stelt in de petroleumproductie, gevestigd op Mcxi-, co. Men had zich van dc productie in laatst genoemd land enorme voorstellingen ge maakt. Amerikaansche en Engelsche con cerns, niet het l'ninsl de Shell waarbij onze Koninklijke is aangesloten, haastten zich een zoo groot mogelijk deel der Mexicaan- sehe productie naar zich toe te balCD. Al spoedig bleek, dat de Mexicaansche pioductic niet aan de verwachtingen be antwoordde. Dc geologische gesteldheid van den bodem bleek vooral in de Zuidclij-. ke districten bijzonder gedisponeerd tc zijn voor het indringen van zout water, dal ecu onmiddellijke vermindering tot uitputting toe, der getroffen bioimen tengevolge had. Het merkwaardige geval doel zich nu voor dat de mindere productie verleden jaar der Mexicaansche bronnen de voor-, uaamstc oorzaak was der minder goede gesteldheid der petroleummarkt. Thans zijn de rollen geheel gekeerd. Was verle den jaar een tekort oorzaak ecner crisis, dit jaar zou ecu teveel de situatie der pc- troleumnijvcrheid komen verslechteren. Dat zoowel bij het een als bij het ander overdrijving in het spel is, behoeft nauwe-, lijks betoogd. Het gaal met de 'vooruitzich ten der petroleumnijvcrheid soms als hij wedrennen of bokswedstrijden. Ook daar circuleercn voortdurend berichten door de pers, dat de een of andere favoriet beter of minder goed gedisponeerd is. Dit is bij de Amerikaansche petroleumproductie niet anders. Berichten van overproductie, ge volgd door mcdedeclingen omtrent komen de tekorten, wisselen elkaar in bonte rij af. In elk geval staat wel vost, dat de pro ductie in Californiö ontzaggelijk meevalt, of tegenvalt al naar mate men zich op een bepaald standpunt plaatst. Deze productie bedraagt op liet oogenblik 870.000 vaten ongeveer per dag. Verleden jaar werden slechts 380.000 vaten per dag uit de Cali- fornische velden gewonnen. De totale pro ductie der Vcreenigdc Staten bedraagt op het oogenblik circa 2Vi milliocn. Met een oogopslag ziet men welk belangrijk deel do productie in Californiö van het totaal uitmaakt. In het jaar 1913 waren in de Vereenigde Staten 169.000 pctroleumbronncn. In het jaar 1920 was dit aantal toegenomen lot 258.600, terwijl op 31 December 1922 circa «io4.9UU bronnen daar to land^ in productie v/ci cn.. Dc gemiddelde prodiictie per bron tclucr is gestadig afgenomen; uitgezonderd alweer in het reeds genoemde Californiö. Deze buitengewone activiteit beeft gelij-, kfeh lied gehouden met dc ontwikkeling der automobiel industrie, wclko vooral in de Yerccnigde Salcn een groote vlucht heeft genomen ca een evenredig deel der gepro-. ducccrdc benzine voor haar rekening nam. Dit was oc-k oorzaak, dat men overal Ier wereld, «ir.t, het minst op Amerikaanscb initiatief, naar petroleum ging speuren. Het vorige jaar werden dan ook nog in de Vcrccnigde Staten 124 millioen vaten inge voerd, tegen slechts 21 milliocn vaten ruwe olie in 1910. Deze olie werd in Amerikaan-, sclic rafiuadcrijcn verder verwerkt. In 1910 bedroeg dc invoer ruiin G% pCt. van het verbruik. In 1922 nam de invoer circa 21 pCt. van het verbruik in beslag. Wij kunnen dus zeggen, dat in zes jaren tijd dc invoer in de Vcreenigdc Staten naar; verhouding van het verbruik verd.icdubi belde. Aan den anderen kant bleef de uiU voer der afgewerkte geraffineerde produc ten op een cn dezelfde hoogte, terwijl de productie in 'de Vereenigde Staten met 129 pCt. toenam.. Zoodoende hebben de Ver eenigde Staten steeds meer en meer van de in liet land zelf gewonnen of verwerkte petroleum nood/g gehad. Bedroeg de uiti voer in 1916'27% pCt. van bet verbruik, in 1922 was deze verhouding tot op 12% of 1/8 deel geslonken. Het verbruik was Jni middels zoodanig vooruit gegaan, dat sev dert 1919 een grootere hoeveelkejd geraffi neerd in de Vereenigde Sinten wordt ver* bruikt, dan het land zelve voortbrengt, zoodat men reeds voor het voldoen, aan eigen behoefte op invoer is aangewezen, en dat nog wel voor het land, dat sinds het jaar 1902 de grootste voortbrenger van petroleum is geweest, en in vroeger jaren zelfs 2/3 van de wereld van petroleum heeft voorzien. Van dit .standpunt uit bezien wordt de verhouding, welke de Vereenigde Staten in sommige internationale vraagstukken van politiek innemen, duidelijker. Het kan den Vereenigde Stalen niet onverschillig laten, gezien hunne groote behoeften aan vloeibare brandstof, indien pp bepaalde punten van dq,1 wereld groóte resevoirs pe troleum worden aangeboord, zonder dat er voldoende rekening wordt gehouden met hunne belangen. Zoo moet men ook de kwestie van het al of niet erkennen der Mexicaansche regcering beschouwen cn ook den strijd tegen de laatste Inzake haar plannen tot nationalisatie van den bodem. Ook dc politiek in Klein-Aziê en in PerzIÖ houdt hiermede verband, het gebeurde in onzo Oost met de Djambi-concessies zal ook nog wel niet vergeten zijn. Het spreekt ook wel vanzelf, dat het naar voren komen der belangen van de Engelsch-Nederland-i sche groep in Rusland door de Amerikaan-* sche belanghebbenden nauwlettend wordt nagegaan cn als het tijdstip aanbreekt, dat do productie in Rusland werkelijk op groote schaal wordt hervat, do Amerika-* ncn niet op het tapijt zullen ontbreken. RECLAME. schorheid, pijnen op de borst doen U lijden. Sloan's Liniment is de eenigslc remedie die U onmiddel lijke verlichting brengt. Voor alle pijnen. Houit Sloan's steeds voor gebruik gereed. Dringt door zonder inwrijven. Verkrijgbaar bij alle Apothekers cn Drogisten. Prijs f 1. - 3458 VOORHOUT Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alie leden. De opening met gebed, wordt gevolgd door voorlezing der notu len, clie goedgekeurd worden waarna me- dedechng geschiedt van de ingekomen stukken. De secretaris van de commissie tot we ring van soh ooi verzuim, deed mededeeling dat de commissie tot haar voorzitter ver koos de heer H. Lange veld. Mgr. Taskin, president van het Semina rie, had met het oog op de verplaatsing van het Semenaiïe Hageveld naar Heem stede, reeds nu het anders in Februari in te zenden verslag ingezonden. Het laatste studiejaar alhier was door gebracht met 1 regent, 1 sub-regent, 1 eco noom en 17 professoren. Er was aangevan gen met 280 leerlingen, 29 waren overge gaan naar Warmond, 30 naar elders, ge ëindigd alzoo met 231. Voor het nieuwe ètudiejaar te Heemstede, waren er 87 bij gekomen zoodat daar begonnen was met 318 studenten. De keuringsdienst te Leiden had de ba lans en rekening ingezonden als ook het verslag; waaruit bleek dat 140 onderzoe kingen in het laboratorium hebben plaats gevonden en 1051 ter plaatse en werd 19- maal gewaarschuwd, en 8-maal vonden af keuringen plaats. Op het adres Van de School voor Vroed vrouwen om een subsidie van f 25, werd gunstig beschikt en de subsidie toegestaan -Over het punt „het in rechten terugvor deren van de kosten van herstelling aan de Van Bylandtsbrug van de aangelanden" werd in-geheime zitting gegaan; en na'af loop bekend gemaakt, dat, tot gerechte lijke vervolging ^al worden overgegaan. Eenige begrootings wijziging en werden goedgekeurd mede in verband met de li quidatie van de burgerwacht. Do heer Nijssen, is nog niet overtuigd dat het noodzakelijk is deze al op te doe ken, ook niet nadat de voorzitter gezegd heeft dat de geweren er nog zijn doch dat dc burgerwaoht feitelijk op non-activiteit gesteld is, en het reeds een feit is waar wij voor etaan. De heer v. d. Nouweland heeft kennis gegeven, dat hij voor zijn perceel aam de j Zandsloot gas wenscht en ook bereid is do kosten van een zinker te betalen. De ge meente zal deze kosten eerst, als allo an dere aanlegkostcn, aan de gasfabriek be talen, waarna dez© weer dooi' den aanvra ger in de gemeentekas gestort worden. De heer Roozen vindt nog altijd, wat de de gasfabriek rekent voor den aanleg, een dur© geschiedenis. De heer v. d. Yoet vindt het niet oirbaar dat menschen aan de Zandsloot, die eerst geteekend hebben voor aansluiting nu be weren het niet te doem, wat de heer Nijs- sen tegenspreekt.. Door den Voorzitter wordt hierop me degedeeld, dat hij in verband met bouw plannon van de firma Speelman e.a. over uitbreiding van het electriciteitsnet is be zig geweest, doch hierover verdere mede- deelingen zal doen in geheime zitting. Bij hierop gehouden rondvraag, brengt de heer Roozen in ;t midden dat na de gas- bulslegging de wegen niet behoorlijk zijn opgeleverd. Het ia nog niet geheel klaar maar het komt in orde, zegt de Voorzitter. Do beer Nijssen vraagt nog eens aan dacht voor een sta-in-den weg-paal, en hei aanbrengen van een snelheid bepalend bord, waartoe reeds besloten is. Wordt toegezegd. De heer v. d. Voet is niet erg te spre ken over het verplaatsen van den paal bij het Engelsche boscb. De paal is wel verzet, doch nu heeft men er een gezjeht- benemend kastje aangemaakt. De hoer Nijssen vindt dat die menscben dat toch zelf moe>sten zien. De Voorzitter zal zien wat er aan te doen is. De openbare vergadering werd bierop gesloten. VOORSCHOTEN. Op de nationale ten toonstelling van pluimvee en konijnen le Schiedam, te houden 10 en 11 November, behaalde, in zware concurrentie, (Je heer A. C. Dijkman alhier, met een brandneus voed ster een 3en prijs. De pluimvee- en konijnenliefhebbers be ginnen zich te roeren en dat gaat den goe den kant uit. Na de gehouden tentoonstelling September j.l. zijn verschillende goede fok- producten in deze gemeente in liefhebbers- handen gekomen. Maandagavond om 8 uur komt de ge meenteraad in openbare zitting bijeen ter behandeling van 1. Ingekomen stukken 2. Besluiten Comptabiliteit. Daarna besloten vergadering. Kerke 1. bericht. Ned;-Herv. Kerk Zondag 10 uur, ds. H. P. Fortgeris (Collecte v. Chr. Belangen) j 6 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk Zondag 10 uur en 5 uur, ds. P. N. Kruijswijk. RECHTBANK TE DORDRECHT. Ba malversaties te Maasdam. Do rechtbank te Dordrecht heeft L. K„ M. K., ex-burgemeester van Maasdam, ver-» oordeeld tot 2l% jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. II SCHEEPSTIJDINGEN. EON. NED. STB. MIJ. DEUCALION 9-11 v. Tarragona (e Vinaroz JNO 9-11 v. Amsterdam n. Bordeaux. NERO 9-11 v. Amsterdam n. Gothenburg. ZEUS 9-11 v. Amsterdam in. Lissabon. KON. WEST-IND. MAILD. AMERSFOORT 9-11 te Antwerpen. JASON 9-11 v. Chili le Hamburg. ORANJE NASSAU, thuisr.. 9-11 Ier hooglo van Zuid-Voorland. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LEERDAM 9-11 le Santander. NIEUW-AMSTERDAM 8 11 v. Southampt. ROTTERDAM, 9-11 780 mijl v. Plymouth RIJNDAM, pass. 8-11 Cape Race. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN. AAGTEKERK 9-11 v. Bremen n. Rollerd. DJEMBER, thuisr., 9-11 v. Perim. HOLL. BRÏTSCH IND1E LIJN. BOVENKERK, uitr., 9-11 v. Algiers. HOLL. OOST-AFFIKA LIJN. KEMBANGAN, 8-11 v. Mozambique ts Dar-es-Salaam. RIJPERKER1C, ihuisr.. 8-11 le Suez. S1TOEKONDO, thuisr., 9-11 te Antwerpen HOLLAND OOSI-AZIE LIJN. OOSTKERK; lliuisri, 9-11 v. Shanghai. HOLLAND ZU5D-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN, uitr., pass. 8-11 Dun-i geness. ROTT. ZUID-AMER1KA LIJN. ALGORAB 9-11 v. Ilambürg ie Antw. ROTTERD. LLOYD BANDOENG, uiir., pass. 8-11 Penichö (verb.). DJAMBI, 8-11 v. Balavia n. Roti. KAWI 9-11 v. lloit. le Batavia. MEDAN 9-11 v. Bombay le Dieppe. SOEKABOEMI, uitr.,' pass. 8-11 Perim. TABANAN, thuisr., 9-11 v. Port Said. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN". IXION pass. 8-11 Gibraltar. MACHAON 9-11 tc Shanghai. PALA""D S 11 v. Port Said ADEL1IE1D, 5-11 v. Ilorsens te Hamburg, ALBATROS 6-11 Middcltart te Hamburg. ALKAID 8-11 v. Rotterd. ie Immingham. ALPIIAUD 8-11 v. Newcastle n. Hamburg, BATAVIER 111 9-11 v. Rott. te Gravesend, BRUNSWIJK 9-11 v. Swansea n. Rotterd, EEMD1JK 8-11 v. Rotterd. te Immingham. GELDERLAND 8-11 v. Delfzijl, la Immingh, GOUWESTROOM 6-11 v. Amst. le Dublin, HARMINA, Pot, 6-11 v. Ilolbaek te Hamb. IBERIA 8-11 v. Rotterd. le Bilbao, IMPORT 8-11 v. Rotterdam le Londen. JACOB V. HEEMSKERK pass. 9-11 Beveziei; JANTJE, 5-11 v. Nykjobing te Hamburg. KAPELLE 8-11 v. Landscrona n. Hernüsand LEEUWERIK 7-11 v. Falmouth n. Truro, LOOSDRECHT 9-11 v. Newcastle n. Rott, MEERDRECHT 8-11 v. Rotterd. le Londen, MIDSLAND 8-11 v. Immingham le Rott. MJRACH 7-11 v. Hamburg n. Newcastle. MIJDRECHT 8-11 v. Constanza te Zea. NAALDWIJK 9-11 v. Rouaan te Newcastle, OOSTERLAND 8-11 v. d. Tyne n. Rott. ORANJEPOLDER, 8-11 v. Rolt. te Huil. PAPENDRECHT 8-11 v. Roll, le Shields. PONTOS 7-11 v. Reggio n. Triest. SCHIE 8-11 v. Huil n. Stockholm. ST. ANNALAND 8-11 v. Rouaan o. d. Tyne, ST. JANSLAND 8-11 v. Sluiskil te Shields, ST. FHILIPSLAND 9-11 v.d. Tyne n. Rott, SPAARNESTROOM pass. 8-11 Lizard. STAD ZWOLLE 8-11 v. Newcastle n. Duin kerken. THEANO 8-11 v. Belfast n. Dublin. TR1TO 8-11 v. Hamburg n. Cork. TYNE 9-11 v. Newcastle n. Rotterdam. VALKENBURG 9-11 v. Leith n. Hamburg, WAAL 8-11 v. Fredrikshamn te Borga. WAALHAVEN 8-11 v. Hartlepool n. Savona, WESTLAND 8-11 v. Rotterd. te Leith. W1LHELM1NAPOLDER 8-11 v. Rotterd. t«; Londen. Wm. v. DRIEL Sr. 9-11 v. Rott. te- Melhil WINSUM 8-11 v. Gibraltar n. Marseille. RECLAME. r.-v.ï>'"q.r.gz.v,y:^ VIRGINIA CIGARETTES drdath London ÜlHjd de eergte in kwaliteit". 3457 Door P. RAëSKIN. Omdat zij haar gescheiden man op den dag van zijn hertrouwen voor het stad huis aan het rijtuig of in de trouwkamer een scène wilde maken, was zij in dage-1 lijksche nieuwe huistwisten geraakt, nu met haar familie, bij wie zij met haait beide kinderen inwoning, cn na de laatste! ruzie met haar man eindelijk weer rust had gevonden. „Je zult er alleen mee bereiken," haa een zwager voorspeld, „dat je bij het eerste woord, dat je er uitgooit, door een poM16"* agent vierkant op straat wordt gezet'

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6