AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. -1 Vrijdag. Gcref. Kerk Hooigracht: Eerste lezing Chr. Comité voor Wintcrlezingen. 8 uur. „Phebe" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. Sladszaal: Abonnementsconcert Holl. Con certdirectie dr. G. de Koos. 8 uur. Volkshuis Opcnb. vergadering „De Mid daghoogte". 8 uur. Zaterdag. Volksgebouw: Jac. Florijn, humorist. 8 uur. Voorschoten, lokaal R.-K. Volks bond: Opvoering van „Weldoeners der Menschheid". Halfachfc. Do apotheek van „Hulp der Mensch- bc-id", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 1G TELEF. 801 7797 Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissementsrechtbank te Rot terdam mr. J. J. Ter Maten, substituut-grif fier bij gemelde rechtbank. Men meldt uit Praag aan de „N.R.Ct.": liet Seniorenconvent uit de Senaat heeft op verlangen van dc regeering de behande ling van het handelsverdrag met Nederland voor onbepaalden tijd van de agenda afge voerd. Gisteren was het tien jaar geleden, dat tfe Nëderlandsche Handelshoogeschool t-e Rotterdam geopend werd. In het hoogcschoolgebouw heeft de Ned. Ver. voor Honger Handelsonderwijs onder voorzitterschap van mr. K. P. v. d. Mandel© vergaderd. Het nadoelig saldo bedraagt f 5844. Inge schreven zijn 615 studenten w.o. 18 vrouwe lijke. Benoemd is tot voorzitter van het algemeen bestuur de heer C. A. P. van Stolk, in do plaats van den heer Van der Man dele, die voor eenigen tijd naar het buitenland vertrekt. Tot lid van den raad van beheeir zijn be noemd de hoeren J. F. de Beaufort te Am sterdam, W. A. Engelbrecht te Rotterdam, mr. R. Mees te Rotterdam, mr. J. Kingma te Groningen en als curator herbenoemd de heeren: P. Bredius, mr. Th. A. Fruin, jhr. mr. A. M. Smouck Hurgronje, Ph. Mees, prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, E. P. de Monchy Rz., O. A. P. van Stolk, mr. iW. Suermondt Lz., W. Westerman en mr. 'A. R. Zimmerman. Ter gelegenheid van de herdenking van den dies natalie der Nedcrlandsche Handels- hoogeschool heeft de rector-magnifieus prof. dr. P. E. Verkade, een rede gehouden over de geschiedenis der thermo-chemische stan daardstoffen. En vervolgens heeft mr. K. P. van der Mandele namens het Handelshoogc- cohoolfonds den senaat het zegel voor de hoogcschool aangeboden. Gisteravond hield mr. P. J. C. Tet rode, directeur van de Neder!andsdhe Bank voor do Amsterdamsche Studentenclub voor Staatlcuaido ten rede over de „Staat kundige beteekenis van den gulden. Na er op gewezen te hebben, dat vrou- ger do Nederlandscho gulden een voldoen de vast munteenheid was (hoewel volgens spr. niet volmaakt) gaat apr. er toe over de vraag to bespreken, w-at de oorzaak is. dat do gulden vroeger wel en thans niet meer waardevast is. Waarom herstel len wij niet chcn vroegeren toestand; maar ook, kan dat ten laatste niet, wat moet er dan gebeuren tot verkrij-gdng van een blijvende waardevastheid? vraagt spr. Voorts betoogt spr., dat onze munteen heid, wat haar waardeverhouding tot do •overige goederen en tot alle diensten be treft, do waardeverhouding van bet goud moet volgen, daar goud het meest waar devast goed is, dat wij kennen. Vandaar dat onze rekeneenheid vóór den oorlog zulk een waardevastheid kon houden, dat men bij prijsschoirnncJingen van goederen en diensten, dc oorzaak daarvan niet bij het goud behoefde te zoeken of. wat hier het zelfde beteekent: niet bij dc munteenheid; den Ncderlandschen gulden. Alle staten, dio aan het wereldverkeer deelnamen, behalve China, hadden in dien tijd het goud tot muntstandaard. Om kort to gaan, do kunden, die 4en gouden stan daard hadden en dat waren bijna olie ruilden hun wedcrzijdsche geldvorderin gen op vaste goudwaavdc. Het bankbiljet do piompo zilveren guldens en rijksdaal ders werden in het verkeer gebruikt, doch zij waren zwak, aan het goud alleen, zoo zeiden de ingewijden, ontleenden zij bun neteekenis. In die goedo tijden van de waardevast- beid van het wettig betaalmiddel hadden wij als munteenheid de goud-gulden. Die goud-gulden was een ixïkenmunt: in wer kelijkheid kwam hij niet voor in het ver keer alleen als tien-guldenstuk ver toonde zich het goud onder de profane massa, snaar dan nog zeldzaam. Spr. betoogt dan uitvoerig hoc eon even tueel teveel aan papiergeld geremd wordt door de aanwezigheid van het goud, dat dan ,,over de grenzen marcheerde", hetzij in levendo lijve, hetzij a]B go-udcrediet, d. w. a. een vordering op bet buitenland in joud. Spr. zeide, dat, met uitzondering van de Vercenigde Staten, de wereld-oorlog in alle Janden met óén slag een einde heeft gemaakt aan het fijn opgebouwde stelsel van wetfcelijken rekenmunt. Uitvoerig behandelt - spr. de factoren, die hun invloed doen gelden op de waar devastheid van onzen gulden, in verband hiermede, zeide spr., dat boe het ook zij, de waardevastheid van het goed, waaraan onze gulden zijn waardevastheid te danken beeft, voorloopig niet meer bestaat. De beide gevaren, welke die waardevast heid bedreigen, zijn de inflatie en deflatie. Spr. bewijst dit op zeer uitvoerige wijze. Do Nederlandschc Bank, aldus spr., zioh aanpassende aan de nieuwe omstandighe den, heeft een nieuw wapen ter bestrijding- van het inflaticgevaar in gebruik geno men. Dit wapen is het wapen der rant- eoeneering, d.w.z. dot de NederJaudsche Bank op het gebied van geldopneming nauwkeurig den vorm daarvan nagaat en eventueel haar hulp weigert. Ten slotte roert spr. de kwestie van dc vlottende schuld van Indiê aan. Het ligt voor do hand, aldus spr., dat, zoodra de geldmarkt zelf deji druk daarvan niet kan dragen, do Nederlandscho Bank zal moe ten bijspringen, Zij zich dan ernstig moe ten beraden, of zij daarmede niet oen schrede zou doen op het pad der inflatie. Maar eindigt spr. „prevention is better than cure". Tot waarschuwen is nu nog tijd en het waarschuwen met woord en voorbeeld dat economische uitgaven moeten worden nagelaten, is do dure plicht van ieder, die het wel meent met ons Vaderland. Naar het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel mededeelt, is in de gisteren te Utrecht gehouden vergadering besloten, het voor stel van de directie der Ned. Spoorwegen, om met 1 Januari a s. de loonen van het personeel te verminderen, niet te steunen. Naar de meening van deze organisatie is thans niet te zeggen of inderdaad de nog nieuw te vormen regeering evenals het nu afgetreden ministerie, maatregelen zal voorbereiden om voor het jaar 1924 de wedden van 's lands dienaren met tien procent te verminderen. Het hoofdbestuur berichtte nu de directie, dat het op dezen grond niet bereid is aan een wijziging in het reglement dienstvoor- waarden, als voorgesteld is, mede te wer ken, omdat, waar steeds in groole lijnen naar gelijkstelling der arbeidsvoorwaarden met het rijkspersoneel is gestreefd, de be slissing over een eventueel© loonsverlaging moet opgeschort worden totdat bekend is welke maatregelen do nieuwe regeering in deze zal voorstellen, waarover dan t.z.t. met de directie nader van gedachten kan gewis seld worden. Afschrift van bedoeld schrijven is aaTr den loonraad voor hel spoorwegpersoneel gezonden, omdat op 18 November ook in dit college deze aangelegenheid zal besproken worden. Het Bureau van den Ned. Middenstands Bond deelt mede, uit goedo bron vernomen to hebben, dat de dienst van het Rijksbu reau tot onderzoek van handelswaren met ingang van. morgen wordt stopgezet, „Oorzaak daarvan is, dat het Rijksbureau is gevestigd in het groote gebouw van deu Poetchèque- en Girodienst aan het Spaar- neploin te 's-Gravenhage en de ruimte die het daarin. inneemt ter beschikking gesteld moet worden met het oog op de hernieuwd© groote uitbreiding van personeel, dat weder aangenomen is om mede te werken uit do chaos te komen waarin de Poetchèquc- en Girodienst nóg steeds verkeert." Een notaris in Friesland heeft reeds een verkooping gehouden, waarbij geen, verhoog- geld werd uitgekeerd; deze proef is volko men geslaagd. Vermoedelijk zullen do ver- hooggelden met ingang van 1 Januari in Friesland algemeen worden afgeschaft. Nadat ten opzichte van de personen, die, na de loting voor den dienstplicht een verbintenis hebben gesloten bij den vrij wil ligen landstorm, verschillende bepalingen waren vastgesteld voor een opleiding ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefend heid, met als slotbepaling dat geen opleiding mocht plaats hebben, is thans door den mi nister van oorlog een schrijven gezonden aan den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm, waarin o.m. wordt gezegd: „Ten gevolge op mijn aanschrijving van 25 October 1923, heb ik na rijp beraad be sloten de verbintenissen van hen, die ten gevolge van de u bekende fout, in strijd met de voorschriften tot de vooroefeningen zijn toegelaten, te handhaven cn aan die vrij willigers, indien zij vóór 1 Mei e.k. aan de gestelde eischen voldoen, het genot van vier maanden verkorting van eerste oefening9- tijd toe te staan. Inbraken te Leiden en omstreken. Deze rechtbank heeft den 21-jarigen met selaar J. P. W. Z. uit den Haag, die zich schuldig had gemaakt aan verschillende be langrijke diefstallen, onder verzwarende om standigheden, als braak, inklimming en ver breking, van tafelzilver, gouden en zilveren voorwerpen, effecten en bedragen aan geld, gepleegd te Leiden (2), Voorschoten, Vem en Oegstgeest, veroordeeld tot 3 jaren ge vangenisstraf. De 40-jarige koopman P. W. A. Z. uit den Haag, vader van den vorig en bekl,, die zich belast had met den verkoop van een groot gedeelte van do gestolen voor werpen, werd wegens heling tot een gelijke straf veroordeeld. In de zaak tegen den 42-jarigen koopman S. van G. uit den Haag, dio in verband met dezen diefstal terecht gestaan had we gens heling, subsidiair schuld-heling, ge lastte do rechtbank een nadere instructie en stelde de stukken daartoe wederom in handen van een rechter-commissaris. Deze bekl. was op verzoek van zijn Taadsman, mr. Bouvlier, bij de behandeling der zaak reeds uit de preventieve hechtenis ontslagen DE ALGEMEENE TOESTAND. In Duitschland is op den 5den verjaardag des republiek de Putsch der rechtsche na tionalistische partijen afgekomen en wel in Beieren, liet brandpunt van deze kringen. Ludendorlf en Hitler zijn de ziel van de in gezette actie, die Duitschland op een van de meest wanhopige oogenblikken uit zijn ge licele geschiedenis op de grondvesten doet schudden, 't Is nog onzeker, wat er groeien zal uit dit alles, men zie onder Duitschland en onder dc telegrammen. En het treft zeker wel als eens hoon, dat juist nu Poincaré de aandacht der Duilsche regeering er op vestigt, dat hij ongaarne zien zou, dat een soort rechtsche dictatuur in Duitschland werd ingesteld, nadat Poin caré door zijn optreden als het ware de Duitschcrs naar die rechtsche partijen heeft gedreven. Zelfs Poincaré's weigeren om mee te gaan inzake de economische conferentie getuigt daarvan. Amerika schijnt echter thans be zig om zonder Londen of Brussel pressies uit te oefenen op Parijs en men hoopt, dat Uncle Sam Marianne tenslotte nog zal doen buigen. De pogingen van uit Farijs gedaan om tien indruk te wekken, dat het Engeland er om te doen is Frankrijk te isoleercn, heb ben weinig of geen resultaat, daar hct*mee- rendeel der Amerikanen min of meer geprik keld is door de politiek van Poincaré. Za- kc-nmenschcn al9 zij van nature zijn, begrij pen zij, ondanks de schoonst© motiveerin gen, maar al te best, dal deze praclisch neer komt op ruïneering van den schuldeischer. Indien Poincaré werkelijk wenscht een zoo groot mogelijke som van Duitschland los te krijgen, wat voor reden zou hij dan hebben om zich te verzetten legen een on derzoek naar de grootte van dit bedrag en de vaststelling van een plan van betaling Volgens de Amerikanen zijn op deze vraag twee antwoorden mogelijk. Of Poincaré meent niet wat hij zegt en stuurt heimelijk aan op de verbrokkeling van Duitschland, óf hij betwijfelt bij voorbaat de onpartijdig heid der commissie, hetgeen neer zou ko men op hel toeschrijven van onwaardige motieven aan de Vereenigde Staten, welke het eerst op de vorming dezer commissie hebben aangedrongen. Uit liet bezette gebied nog altijd weinig bijzonders. De separatisten blijven zich hier cn daar roeren, maar te zeggen hebben zij feitelijk niets. Gemeld wordt, dat de Duit sche „Regierungsprasident" de intrekking van rijkssteun voor wcrkloozen heeft aan gekondigd voor die gemeenten, welke zich onder separatistisch bestuur stellen. Bij de onderhandelingen lusschen de ver tegenwoordigers der beambtenorganisalies in het Roergebied en dc ingenieurscommis sie werd er van Duitsche zijde op gewezen, dat reeds 117 mijnen geheel en 97 gedeelte lijk zijn stopgezet, terwijl cr slechts op 18 productief wordt gearbeid. De verwachting, dat de overeenkomst tus- schen de firma Krupp en de commissie van toezicht van gunstigen invloed zou zijn op de bestellingen is niet vervuld. Krupp ziet zich thans ook, zooals reeds zoo menige fabriek gedwongen zijn personeel aanzienlijk in tc krimpen. Uit diverse plaatsen komen berichten over plunderingen van wcrkloozen. DUITSCHLAND. Heden is het de 5e verjaardag van de Duitsche republiek. De regeering verklaarde zich veilig te voelen, alle maatregelen wa ren genomen. Maar juist aan den vooravond van het eerste lustrum van de republiek is in Beieren losgekomen de rechtsche Putsch, waarop we als het ware zaten te wachten, vo4tnde. dat die komen moest. De laatste paar dagen hooide men niets meer uit Beie ren, dat stilzwijgen was verdacht, we we zen er reeds op en nu is dan het groote ge vaar voor geheel Duitschland aangebroken. Slaagt dc Putsch in Beieren, dan zal de rechtsche actie ongetwijfeld overslaan naar geheel Duitschland met als gevolg: de bur geroorlog. En dat waar algemeen gerekend wordt op een hongerinvasie dezen winter 1 Beieren is begonnen met de „Abrechnung mit den Novemberverbrechern". Het verloop van zaken was aldus: Gister avond was in de zaal der Bürgerbrüu een vergadering aangekondigd, waar von Kahr zou spreken. De zaal was meer dan stamp vol. Von Kahr had zijn rede nog niet beëin digd, toen plotseling Hilllcr naar voren drong, gevolgd door een gedeelte zijner stormtroepen, die enkele schoten in de zaal losten. Hi tiler nam het woord en verklaarde, dat de regeering van von Knilling omver was geworpen en de nationale dictatuur uit geroepen was. „Vandaag voor vijf jaar is de revolutie uitgeroepen. Thans is deze op den zelfden datum geëindigd." Minister von Knilling, die met een zijner collega's zelf in de zaal was, werd ondanks zijn heftige pro testen gearresteerd en opgesloten, evenals tal- van andere vooraanstaande personen. Hiltler deelde mede, dat de nieuwe regee ring reeds gevormd was. Von Kahr, rijks bestuurder; Poener, ministerpresident. Er zal een Duitsch-nationaal leger worden ge vormd, waarvan Ludendorl opperbevelheb ber wordt. Hittler zelf houdt de leiding der Duilsche politiek in handen. Von Lossow wordt rijksweerminister, en kolonel Seiszer rijksminister van politie. Hiltler vroeg aan de aanwezigen, waar onder zeer vele officieren, of zij met deze benoemingen instemden. Hetgeen onder da verend applaus geschiedde. Daarop werd de nieuwe regeering in de zaal gevoerd. Von Kahr, Ludendorff en Poener verklaarden zich bereid hun functie te aanvaarden. Vervolgens sprak Hittler nog een slot woord, waarin hij o.m. verklaarde, dat de daad, waarnaar men sinds vijf jaren had verlangd, thans werkelijkheid is geworden. De zaal werd daarop door militairen be zet, terwijl groote troepen aanhangers van Hittler uit de Lowenbrau aanmarcheerden om hun aanvoerder te huldigen. Hittler en Ludendorf, die dus nu het mas- n i-' leer heeft afgeworpen, zijp. de dragers van de Putsch, die tegen den zin van von Kahr en anderen in, is doorgezet. Von Kahr heef' zich men zie de telegrammen -later teruggetrokken, zoodat Beieren in twee kam pen is verdeeld c-ii het nog zoo zeker niet is, dat de nationalisten het pleit winnen, al hebben zij in Beieren de publieke opinie zonder twijfel mede. Be rijksregeering te Berlijn Schijnt nu in beweging tc komen tegen Beierón te laat om te voorkomen, wat altijd heel wat beter is«dan een geslicht kwaad ongedaan te ma ken. En ot zij zelfs dit laatste nog zal kunnen. In Saksen stilstand op regeeringsgebied. De Landdag verwierp het voorstel der Duil sche Volkspartij tot ontbinding van den Landdag alsmede het votum van wantrou wen der communisten met 48 legen 48 stemmen. Vóór beide voorstellen stemden de beide rechtsche partijen en de communisten, te gen de democraten en socialisten. Maar wat nu? De Duitsche regeering heelt bepaald, dat tot 31 Maait 1924 in alle takken van rijks administratie de bevorderingen zullen stil staan. De minister van financiën kan in zeer bijzondere gevallen uitzonderingen toe staan voor de bezetting van belangrijke pos- ton. Aan de landsregeeringen is bovendien verzocht voor de beambten van do landen en gemeenten een gelijke regeling te treilen. Deze maatregel slrekt om in het tijdvak van de geleidelijke vermindering van het personeel le vermijden dat bevorderingen de uitgaven voor het perèoneel dat men sterk moest verminderen, wederom zouden op drijven. De broodprijs is alweer tot 105 milliard gestegen. Bij do Duitsche banken dreigt opnieuw een algemeene staking van het personeel, dat uilbetaling van goudloonen eischl. Na dat do organisaties eerst voor hun leden een maandelijksch loon van 125 tot 350 goudmark hadden gevraagd, verminderden zij hij dc gevoerde onderhandelingen hun eischen lot 100 A 300 goudmark. De direc ties der banken verklaarden deze eischen in geen geval te kunnen inwilligen. Het georganiseerde bankpersoneel in liet gansche rijk zal zich nu voor ol legen dc staking hebben uit te spreken. FRANKRIJK. In haar antwoord op de nota van de Zwit- serschc regeering in zake de zöne-kwestic, wijst de Fransche regcering op het decreet, waarbij bepaald wordt, dat de douane-grens met ingang van 10 November naar de poli tieke grens moet worden verlegd. Aan een hervatting van de rechlstreeksche onderhandelingen geelt de Fransche regee ring de voorkeur boven arbitrage, waaraan de kwestie alleen moet worden onderworpen, ingeval de onderhandelingen niet tot een re sultaat leiden. Wanneer morgen de vrije zóne echter in derdaad wordt opgeheven schijnt Zwitserland in geen geval le willen onderhandelen. Waarschijnlijk zal dc Bondsraad een pro- leslnola aan Frankrijk richten en er aan herinneren, dat de Fransche regeering zich bereid heeft verklaard, de zaak in handen te stellen van een scheidsgerecht. ENGELAND. De regeering kondigde op de economische rijksconlerentie verdere fiscale voorstellen aan, waarbij het recht op in het rijk ver vaardigde wijnen van zes tot twee shilling per gallon wordt verminderd en de extra belasting op mousscerende wijnen wordt verminderd tot 6 shilling 3 pence tegen over een recht van 12*/i shilling per gallon op buitentandsche mousscerende wijnen. De sprekers namens de Dominions ver klaarden, dat zij voor dc regecringsvoorstel- len dankbaar waren. Voorts werd besloten de rijkspreferentie voor tin, zalm, appels, honing en vruchtensappen uit le breiden. De rijksconferentie beëindigde gisteren haar besprekingen. De Dominion-premiers noemen den ar beid der coiUerentie zeer geslaagd. I.lovd George wordt hedenmiddag met dc Majestic te Southampton terugverwacht, waar hij dan het eereburgerschap zal ont vangen. Een aantal van zijn politieke aanhangers zullen hem verwelkomen en naar Londen vergezellen. Daar zal een Weiscb koor hem bij zijn aankomst begroeten. De Engelsche medische bond heelt be sloten de dokters aan te bevolen het aan bod van den minister van gezondheid van 31 October te aanvaarden. Daarmede is het geschil over de premie voor verzekerde patiënten eigenlijk uit do wereld geholpen, HONGARIJE. De politie te Boedapest heelt verschei dene personen gearresteerd, die betrokken zouden zijn bij een in overleg met Beiersche en Oostenrijksche „Haonkreuzler" be raamde samenzwering tegen de Hongaar- sche regeering. De organisator van de Putsch zou de rcchtsradicale Hongaarsclie algevaardigde Franz Ulain zijn, die bij een poging om van Boedapest over Wecnen naar München te reizen door de Hongaarsche politieke poli tie gearresteerd en naar de -hoofdstad van Hongarije teruggebracht, is, zegt 't „Hbld." Reeds zijn nog andere personen gearresteerd terwijl de autoriteiten nog bezig zijn met het doen van arrestaties. Naar verluidt zou Ulain het plan hebben gehad, tegelijk met de mannen van Hitler er op los le slaan om de regeering van Belhien ten val te brengen en in haar plaats een rechtsradi- cale regeering, onder leiding van den be kenden Julius Gömbös in het leven te roe pen. Ook de Oostenrijksche nationaalsocia- listen zouden hieraan mededoen. De reis van Ulain had, naar men zegl, ten doel het tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerk te program tot den staatsgreep door zijn bondgenooten in Oostenrijk cn door Hitler te doen goedkeuren. De arrestatie van Ulain baart te Boedapest de9 te grooter opzien, omdat hij als afgevaardigde eigenlijk im muun is. Er moeten derhalve zeer gegronde red en-n canwozig zijn, die de HoDgaarsche! regeering tot een dergelijken stap aanleiding hebben gegeven. BUITENLANDSCH GEMENGD. De „Intransigeant" verneemt uit Turijn, dat gisterochtend om 9 uur eeai geweldige ontploffing de huizen van San Pier d' Urena deed schudden. Het tuighuis van Giuno is m de lucht gevlogen. Er zijn tot nog toe 9 dooden en 9 gewonden. De vlammen van den brand door dc ontploffing veroorzaakt waven zichtbaar te Genua. Volgens een later bericht, van andere zijd©, bedreigt de brand de omliggende forten, welke groote voorraden ontplofbare stoffen bevatten. De bevolking uit de na burige dorpen is groote<ndeeJs weggevlucht en do overblijven-den hebben van de over heid last gekregen zich eveneens in veilig heid te stellen. AU© beschikbare karabi- niers, soldaten en fascisten zijn naar de plaats gezonden om de naleving van dit bevel te verzekeren en to trachten den brand te stuiten. Uit een haastiglijk. inge-» stcld onderzoek is gebleken, dat de ramp veroorzaakt is door een soldaat, die bij het ladeji van een vrachtauto een kist met handgranaten heeft laten vallen. l)ezc ont plofte, verwonde 8 soldaten en was oor zaak, dat ook de ander© kisten op de auto ontploften. De hierdoor ontstane brand zette het omliggende boseh in vlammen. De aanwezige soldaten trachtten dadelijk het vuur te stuiten, doch hun pogingen ble ven vruchteloos cn het nam snel ïn omvang toe. Kapitein Watts en zijn echtgenoote zijn vermoord tc PapachiDer, dat gelegen is aan de Afghaansche zijde van dc Noordweste lijke grens van Engelsch-Iifdië. De ver moorde was kapitein van een afdeeling, be staande uit inboorlingen met Engelsche officieren. De rechtsche Putsch in Beieren. BERLIJN, 9 Nov. (Wolff). De Rijksregee ring heeft, wegens de afzetting der grond wettige Beiersche regeering alle verkeer naar Beieren gestaakt. Prestaties van het Rijk voor Beieren van onverschillig welken aard, vinden niet meer plaats totdat de grondwet tige toestanden daar hersteld zullen zijn. De Rijkspresident heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het opperbevel over dc gewapende macht des rijks wordt over gedragen aan generaal Yon Sicckt, en de uitvoerende macht van rijksweerminister Gesslcr op dien generaal overgaat, die alle voor de veiligheid des rijks noodige maatre-. gelen heeft' le nemen. De verordening treedt onmiddellijk in werking en is onderteekend door Ebert, Slresemann en Gesstcr. Een verordening is voorts uitgevaardigd, waarbij het verspreiden van andere dan officieele berichten over de gebeurtenissen te München verboden is. Indien een blad dit verbod overtreedt, wordt het verschijnen verboden. BERLIJN, 9 Nov. (Wolff). De opperbevel hebber van Neurenberg deelt per draadloos telegram mee dat Von Kahr, generaal Von Lossow en overste Seiszer verklaard hebben dat hun toestemming tot het optreden van Ludendorff en Hitler in den afgeloopen avond hun afgeperst is geworden en zij aan de beweging niet meedoen. Zij hopen nog heden den Putsch meester, te worden. Een gelijkluidende verklaring heeft generaal von Lossow lot de Noord-. Beiersche troepen gericht. Von Kahr heeft alle officieele kantoren last gegeven nauwkeurig passencontrole uit le oefenen. Al degenen, die tot de nationaal- socialislen bekooren moeten in hechtenis worden genomen. Ludendorff c-n Hitier moeten worden ge arresteerd waar zij zich ook bevinden. BERLIJN, 9 Nov. (V. D.) De belangrijkste, openbare gebouwen te München zijn door do. nationalistische troepen van Hittler bezet, De nieuwe machthebbers nemen krachtige maatregelen lot handhaving van de orde. In München zijn nog geen incidenten voorge* komen. Over geheel Beieren is de militaire dicta? tuur afgekondigd. Oproep tot het Duitsche Volk. BERLIJN, 9 Nov. (Wolff). De Rijksregee'. ring richt een oproep lot het Duitsche volk, waarin gezegd wordt: in een tijd van deD grootslen buiten- en binnenlandschen poli- tieken nood zijn verblinden aan het werÜ gelogen om hel Duitsche rijk uileen te slaan. In München heeft een gewapende horde de Beiersche regeering omvergewor pen, den minister-president von Knilling in hechtenis genomen en zich aangematigd een rijksregeering le vormen, waarbij gene raal Ludendorff zoogenaamd tot bevelheb ber van hel Duilsche leger en Hitler, die eerst sedert kort de Duitsche nationaliteit verwierf lot leider van Duitschlands lot té benoemen. Er behoeft wel niet op gewezen le worden dat deze revolutionnaire daden van nul of geener waarde zijn. Wie die po gingen steunt maakt zich schuldig aai hoog- en landvenaad. In plaats onze broeders in Rijnland en Ruhrgebied te helpen, die voor Duitschland strijden, stort men Duitschland in het on geluk, brengt men de levensmiddelenvoor ziening in gevaar, doet het gevaar ontslaan voor binnenrukken van een vijandelijk' leger, en vernietigt alle uitzichten voor een economische saneering. l>e jongste maatre gelen der rijksregeering op het gebied der valuta-politiek hobben ten gevolge gehad dat in hel buitenland de mark in de laatste 24 uur zeer aanzienlijk is gestegen. Dat al les is weer verloren wanneer de te München' op louw gezette onzinnige actie succes heeft. In deze, voor het Duitsche volk en rijk beslissende stonde doen wij een beroep op alle vrienden des vaderlands, pal te staan' voor eenheid, orde en vrijheid. Allé maat-, regelen lol onderdrukking der revolutie en herstel der orde zijn genomen en zullen met niets ontziende energie worden doorge voerd. De proclamatie is onderteekend dooi Ebert en Slresemann. -

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2