»o« UIT DE RIJNSTREEK. ,,w UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. de bierdrinkers tevreden te stellen, hen van leedvermaak te doen genieten. Zoo zou men jt>ij invoering van een rijwielbelastiüg ook belasting kunnen leggen op schoenzolen, klompen en wandelstokken, om ook de voet gangers te treffen. Maar de tegenstanders ,van alcoholische dranken en bier hebben met genoegen gezien, dat het theeverbruik toenam; zij hebben gejuicht, dat het huise lijke borreluurtje werd vervangen door de „five-o'clock-tea", al worden daar dan ook rumboonen bij gebruikt en al is de Engel- $che aanduiding van deze mode alleen in zekere kringen gebruikelijk. En nu wil ook <de Minister die matigheidsapostelen die zich jnct thee tevreden stellen, voor „do gelij- kigheid" ook treffen. En dat niet zuinig, want de belasting, in den vorm van invoer recht, wordt verviervoudigd. Thee mag o.i. niet op één lijn gesteld wor den met bier. Thee is niet meer een luxe artikel. Het is met thee als met het rijwiel: eens waren beide weelde-artikeleh, maar zij zijn min of meer levensbehoeften geworden. In de magere jaren, die achter ons liggen, heeft de Begeering dan ook thee en koffie gedistribueerd, maar zij heeft er niet aan gedacht om jenever en bier te distribueeren. iWio de thee belast, zou ook de koffie moe ten treffen. „Dat komt nog wel", zegt de Minister wellicht. De koffiehuishouders vat ten het al zoo op een wagen voor beide dezelfde zeer hooge prijzen en zij spotten met de opmerking van een vroegeren schat- ki8tbewaker, die in de Tweede Kamer me dedeelde, dat uit één K.G. thee 1200 kopjes konden worden geschonken. En thee is, volgens vele deskundigen, on schadelijker dan koffie. Maar als de thee te duur wordt, zal men wel koffie, maar geen bier nemen. In ons land wordt in de laatste jaren gemiddeld millioen K.G. thee, tegen 30 millioen K.G. koffie gebruikt. En nu is het Opmerkelijk, dat van die thee zoowat 80 procent komt uit onze Koloniën en 25 pro cent van de koffie. De zwaardere theebe lasting treft dus ons eigen Rijk in hoofd zaak. Daaruit volgt, dat er meer reden zou zijn om de koffie te treffen en in elk geval om verband te leggen tusschen thee en koffie, eer dan tusschen thee en bier. „De Kruidenier" (een vakblad) berekent, dat, als deze verhooging van het invoerrecht op thee er door gaat, er geen goede thee te krijgen zal zijn beneden f 2 per pond. Wij zijn, tegen onze gewoonte, min of meer in een beoordeeling van het wetsont werp getreden. Wij deden dat niet, om het algemeen e beginsel te bestrijden. Maar wij meenen, dat de Minister op gevaarlijk ter rein is, als hij naar de cene zijde bier ia verband brengt met jenever en aan den anderen kant met thee, zonder voorloopig over de koffie te spreken. De lijn jenever- bier-thee-kof f ie is lang geen rechte lijn. ALPHEN. Bij de, eistcreh'toji overslaan van notaris R. v. d. Berg, ijl' hotel „De Ver gulde Wagen" alhier gehouden alslag werd l het woon- en winkelhuis ep een .woonhuis- t ip.el apnlioorigheden,'geleden £pm de Hooft- tiraat, alhier, hetwelk in' b'oq'stónd op f 3900, niet afgemijnd. De pé ré eél en, 'tv erd en toege wezen aan den heef W. C. TOf timmerman, alhier. Hoezeer in sommige straten de riool- kolken in desolaten toestand verkeeren, on dervond v. Z., die met zijn wagen met ga lanterieën voor een anderen wagen moest Uitwijken en zoodoende in een dergelijke put terechtkwam. De wagen domple, waar door een groot gedeelte op de srtaat terecht kwam. Gevolg bekend. De schade beloopt pen voor den handelaar aanzienlijk bedrag. LEIDERDORP. Door den lagen water stand in den Rijn geraakte gistermorgen een groot motorvaartuig, geladen met zand, ter hoogte van de Leiderdorpsche brug aan den grond, waardoor de geheele vaart gestremd werd. Al spoedig kwam er een opstopping van allerlei vaartuigen, hetwelk een drukte en beweging gaf. Een stoomboot van de Vol- harding-Maatschij. en een vrachtboot wisten tenslotte met veel tobben en worstelen'het belemmerende vaartuig een aantal meters vooruit te krijgen, zoodat na een tweetal Uren de vaart weer vrij was. WADDINGSVEEN. Aan den heer Goud kade, onderwijzer aan school B is';eervol; ontslag verleend. De heer Goudkade ver trekt naar Indiö, om daar bij het onderwijs te worden aangesteld. De post hoofdelijken omslag in deze gemeente is voor het jaar 1924 geraamd op 172.000 tegen f77.100 in 1923. De Raad'dezer gemeente heeft met al gemeene stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen om den Minister te verzoe ken, hel schoolgeld voor hen, die de kosten kunnen betalen, tot zoodanig peil te bren gen, dat er geen sprake van kan zijn, dat hun kinderen ten koste van de gemeenschap onderwijs ontvangen, en de wetsbepaling, waarbij wordt verboden de kosten op de ouders te verhalen, uit de wet te schrappen. ZWAMMERDAM. Door het Kiescollege werd gisteren tot predikant der Ned.-Herv. Gem. alhier beroepen, ds, H. Meijer, te Dub beldam. HAARLEMMERMEER. Dinsdag had liet 10-jarig zoontje van J. B. te Nieuwven- nep op den Hoofdweg alhier het ongeluk van een driewielige kar te vallen, met het gevolg dat het knaapje door een boerenwagen, die onmiddellijk volgde, werd overreden. Met een verbrijzeld been werd 't jongetje opgeno men. De twee ontboden geneesheeren acht ten onmiddellijke overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk. Aan den heer P. Borst alhier, is eervol ontslag verleend als correspondent bij de arbeidsbeurs. HILLEGOM. Het orgel-concert, dat de Jheer S. P. Vis9er en mej. II. G. van Teylin- len in de Ned.-Herv. Kerk hebben gegeven, is zeer goed geslaagd. Het bekwame orgel spel van den lieer Visser is algemeen be kend de zang van mej. Van Teylingen was in deze kerk minder bekend; enkele malen was bij haar liet ongewone waar te nomen, maar over het algemeen bood haar zang veel te genieten. Met geheele belangstelling volgden de toehoorders de uitvoering de opkomst had grooter kunnen zijn. De afdeeling van den Nederl. Protestan tenbond heeft een jaarvergadering gehouden waarin jaarverslagen werden uitgebracht, die getuigden van een opgewekt vrijzinnig Godsdienstig leven. Vermeld werd, dat de leden ongeveer f 4000 bijdroegen aan de stichting van het Nulsgebouw dat het Gods dienstonderwijs door vele leerlingen wordt gevolgd dat het Kersthoomfeest groote be langstelling had dat een zangkoor is opge richt, en dat de cursus van d9. Tjahma uit stekend is bevallen. Dank werd gebfacht aan mej. Venrtekool en mej. T. de Wreede voor hare medewerking. De rekening sloot met een klein batig saldo een vorig kas saldo is echter ingeteerd. Ds. Tjalsraa moet de catichisaties staken de heer P. van der Staay, theologisch student, zal dit werk voortzetten. De heer W. D. Oudolf, preriodiek aftredend maar herkiesbaar bestuurslid, werd herkozen in de vacature van mevr De Haas, niet herkiesbaar, werd gekozen mej. N. van der Jagt. Medegedeeld werd, dat de teekening van het Nutsgebouw gereed en het bestek bijna gereed is. In de rondvraag werden eenige punten met veel aandacht besproken. KATWIJK AAN DEN RIJN. In een goed bezette vergadering trad gisteravond voor dè gereforin. jongedochters-vereeniging als sprëekéter op ihej. H, S. Kuyper van 's-Gra- vephage. Nadat ds. H. Meijering was" voor gegaan in gebed en een gedeelte uit 2 Ko- 'rinthe waö voorgelezen, bekwam de spreek ster het woord. Zij behandelde het onder werp: „Paulus". Tijdens de pauze zong do schare Psalm 42 verzen 2, 4, 6 en 7 en aan. het einde Psalm 73 13. Na een woord van dank aan spreekster, werd deze bijeenkomst door ds. Meijering met dankgebed beëindigd KATWIJK-AAN-ZEE. Aan den afslag van haring wórden de navolgende prijzen geno teerd: 60'kantjes Pekelharing (Engelscho wal) f 16.60; 4 kantjes Volle haring f 16; 12 kantjes.Volle haring f 15.15 en 10 kantjes Steurharing f 14.4512.45, alles gerekend per kantje. Van de haringvisscherij kwamen binnèn de logger K W 121 met 24 last pekelharing en van dé versclv haringvisscherij de stoom- loggor K W 14'9 met 358 manden versche haring, en van de trawlvisscherij kwam aan de markt de logger K W 96 met. f404 be somming. LISSE. Loop der bevolking Ingekomen: J. 'A. te Loo van Apeldoorn, —r W. M. Zuiderwijk van Delft. WvSchar- loö van Voorschoten. M.-G. A. de Wolff van Amsterdam. tt Broeksma cn kind fan' Amsterdam. G; Hulsbos en gezin, Voorhout., r,A. Rezing:van Leiden. H. Wohjahn van Oegslgeest. J Zancv'e^dvan Amsterdam. A. G. Djsseldorp van Leiden. E; J. Elfring van Hillegom. T. G. Smak man van Voorhout. E. van Wjjk van Vlaardingen. P. J, J. Jonker van Alkmaar. J. A. van Nobelen van Warmond. H. Eerdman9 en gezin van Amsterdam. J. M. v. d. Reep van Haarlem. H. Mensink on gezin van Amsterdam. G. A. van Dijk van Ned.-Indiö. G. M. G. Zut van Alkmaar H. N. Dovianus van Den Haag. G. v. d. Hulst van Noordwijk. J. H. A. Vuure van Doesburg. M. W. G. Toonen van Den Haag. A. II. Beugelsdijlc van Leiden. J. H. Obdam van Alkemade. G. M. Kuy- ten van Eindhoven. G. A. de Jeu van Til burg. Vertrokken: G. J. v. d. Meer cn kind naar Amsterdam, M. Vis naar Sassenheim. A. A. II. Walraven naar Haarlem. C. E. van Dijk naar Voorhout. A. Witteman en gezin naar Noordwijkcrhout. J. H. Bel- graver en gezin naar Meppel. M. v. Mars bergen naar Ermelo. J. P. M. Janse naar Noordwijkerhout. H. A. Berkhout naar Alkemade. D. M. Koenzen naar Leimui- den. J, P. J. Barnhom naar Oldenzaal. H. Swiebel naar Den Haag. J. van Diest naar ,Schoten. A. Huis naar Haarlem. J. van Went en gezin naar Scheemda. J. dc Graaf naar Nederweert. B. S. Vreem naar Zoelerwoude. N. Broekhof en gezin naar Hillegom. NOORDWIJK. t Gemeenteraad. Zitting van Woensdag. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Van der Wiel. Eén vacature. 1. Na opening der vergadering en voorle zing van liet gebed, worden de ingekomen stukken medegedeeld. Hieronder is een schrijven van den heer C. J. L. van der Meer waarin deze ontslag neemt aJs raadslid op grond van het feit, dat hij, blijkens zijn niet- herkiezing tot. wethouder, niet meer het ver trouwen geniet van de meerderheid zijner medeleden. De rekening over '22 van de wijkverple ging blijkt bi) een ontvangst van 1 1760,74 een batig saldo te hebben van f 229,79. Over eenkomstig het praeadvies wordt afwijzend beschikt op eén verzoek van de Ver. Moeder- sehapszorg te Heerlen, om I 25 subsidieeven eens op dat van den Politiebond St. Michael. Door het Centraal Bureau van Verificatie en financieelé adviezen der Ver. van Ned. gemeenten in Den Ilaag'waren eenige op merkingen gemaakt inzake de exploitatie der Patrimoniumwoningen, welke ter kennis waren gebracht van het Bestuur van den Inspecteur van politie, F. J. Wassenaar, was een adres ingekomen om het salaris te mo gen genieten, dat indertijd voor dezen titu laris was vastgesteld, n.l. f 2400f 2800 met I 200 voor kleeding. Ged. Staten vragen den Raad spoedig zijn oordeel omtrent het uit te keeren salaris te willen kenbaar maken, daar adressant sinds zijn indiensttreding nog geen salaris blijkt te hebben ontvangen. Aan de discussies over dit adres wordt deelgenomen door de heeren Van Nes', Wol- dringh van der Hoop en Admiraal, die van meening zijn, dat nu het salaris f 1150 moet zijn, f 1000 4* f 150 kleediug, wat indertijd door B. en W. werd voorgesteld maar door den Raad werd verworpen, De Raad gaat hiermee accoord. De heer Van Nes infonpcert, naar aan leiding van een overschrijding van f 900 van een post' van f 1000 voor een wandel pad langs den Noord-Boulevard, hoe dit mo gelijk is. De voorz. antwoordt, dat dit een gevolg is van een bestrating met tegels, die door den Raad werden gewenscht. De heer Van Nes trekt dit in twijfel. In een volgen de vergadering zal in dezen opheldering wor den verstrekt. Op een door de raadsleden Vink, Meijzer en Van dc Niet aan B. en W. gericht verzoek om le willen mededeelen welke plannen voor werifyerschaffing waren vastgesteld, ant woordde de voorzitter dat de weg naar het Langeveld en de verharding! van den Duin weg daarvoor in aanmerking komen. Deheeren VinkJ Meijer ën' Van de 'Niet blijken niet voldaan, aanleg'van een weg naar Langeveld is onzeker. De R.K. Parochiale Palronahfscommissiën St. Gatharina en St. Jeroen vragen eén lo kaal voor gymnastiekonderwijs. Eerstge noemde Ver. heeft 40 leden en de laatste 28. De Voorz. deelt mede, dat deze kwestie de volle aandacht heeft van B. en W. De aan vrage wordt in hun handen gesteld om ad vies. Een adres van den heer Krau, die voor re kening der gemeente 67 woningen wil bou wen a f 2600 tegen een huurprijs van f 3.25 per week, wordt als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd, eveneens een adres van P. v. d. Haak en 14 adderen om verbetering van den Binnenweg van af de Van Speykstr, tot den J. Krooiisweg: EVenwel deelt de voorz. mede, dat bij dc begroolmg met het verzoek rekening zal worden gehouden. 2. Het gemeenteverslag over '22 wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Admiraal vraagt of elk lid van den Raad een exemplaar van de Begrooting over '24 kan bekomen. De voorz. antwoordt, dat elk exemplaar f 120 zal kosten, wat voor 13 leden een aanzienlijk bedrag is. Nu evénwel een commissie uit den Raad de: be grooting onderzoekt, vragen mag stellen, die weer door B. en W. beantwoord worden, lijkt het niet noodig, dat ieder lid in 't bezit is van ^en exemplaar. De heer Meijer zou toch wènschen, dat er 2 ex. waren en dat' ieder lid een week lang gelegenheid kon hebben dé begfootmg te besludcérén. De voorz. zegt overweging toe. Een voorstel tot aankoop van 900 vierk. M. grond van A. H. Zandbergen voor een derden gashouder bij de Gasfabriek voor f 1800 wordt z; h. s. aangenomen. In totaal zal voor afrastering enz. nog f925 noodig zijn. Een voorstel pip van den heer Jac. de Groot 560 vierk. M. grond aan te koopen voor een losplaats voor mest bij de Thomasbrug, wordt wegens tal van ingébrachte bezwaren aangehouden, Een derde voorstel om een verbinding te maken tusschén Hoofdstraat en Achterweg, waarvoor van den heer J. G. de Wilt ter rein zal worfleh aangekocht vopr f 5000, wordt aangenomen z. h, s. De weg zal onge veer V/a M. breed worden."De totale kosten zullen f7000 bedragen. 4. Het voorstel' om de'Raadszaal té ver- grooten, een brandvrije archiefkamer aan'1 té' bouwen met het oog ook op kostbare histo rische documenten, een lokaal voor de afd. "Onderwijs en Financiën, hetgeep in. totaal, eén uitgaaf zal vorderen van 13500; onge: rekend f 5000 aan meubileering en inrich ting werd z. h. s. aangenomen, nadat op Voorstel van welh. Liefferink in het bestek zal worden opgenomen, dat de bouw aan een Noordwijkschen aannemer zal worden ge gund, bij aldien deze niet hooger is dan 5 pet. boven den laagsten inschrijver. Ook zullen er zooveel mogelijk Noordwijksche ar beiders ip dienst wordep genomen. 5. Een gemeentewoning aan de Spoelsloot, bewoond geweest door W. Vink, zullen B. en W. mogen verhuren voor f 2.8Q per week, in dien de huurcommissie geen bezwaren in brengt. 6. Eenige rooilijnen o.a. in de Prins Hen drikstraat worden z. h. s. goedgekeurd. 7. Een stukje gemeentegrond achter de Openbare School en gelegen aan de Wasse- naarsche sir. wórdt' aan Alders verhuurd voor f 20 per jaar. 8. De'gemeente zal zich aansluiten bij den Onlsmeltingsdienst van het Groene Kruis a f300'per jaar. Dc positie van den ontsmetter Verburg zal nader worden geregeld. 9. Ampele discussion worden, gevoerd over de bepaling van de richtïilg.van een weg van het Langeveld naar Noord wijk a. Zee, ook in verband niet de verharding van den Duin weg. De meerderheid is niet voor een weg, die zal aansluiten aan den Noord-Boulevard, maar voor de verlenging van den Duinweg. De voorzitter meent, dat inzake de rich ting nu nog geen beslissing moet worden ge nomen, doch wil aan 't eind der vergadering met gesloten deuren nog eenige mededeelin- gen doen. Z. h. s. goedgevonden. 10. Een straat nabij dep Duinweg cn uit komende in Öe Verlengde Piet Heinstraat wordt door de gem. overgenomen. 11. B. en W. worden gemachtigd de pen sioensgrondslagen vast te1 stellen van ge meente-personeel. 12. Een nadftre regeling van uitgaven wordt goedgekeurd na een' opmerking van dr. van Nes over het geven van I 40 voor een orgel aan Salman, die B; en W. in ernstige over weging geeft dezen weg niet meer le be wandelen. 13. De heer I. van Klaveren wordt tot 1 Sept. '24 benoemd als tijdelijk hoofd van den Yleeschkeurmgsdienst. Te eeniger tijd kan wellicht de oprichting van een Centraal Slachthuis tegemoet worden gezien. 14. Afwijzend wordt beschikt op reclames inzake rioolrechten van de bewoners der "Wilhelmihastraat, Van Riel v. d. Loo, J. Gramsma te N. a. Zee, de bewoners der Bronckhorststraat en J. v. d. Loo op de Voor straat. Hierna gaat de Raad over in een ver gadering inet gesloten deuren. NOORDWIJKERHOUT. Burg.StanJ Geboren: Petrus Gerardus, z. v. J. Weijers en P. Wijnands; Martha Gjerarda, d. v.. A. v. d. Ploeg en H. Smit; Gijsbertha, d. v. H. J. Evers en W. Hij wegen; Maria Catha rÏDa, d. v. J. v. d. Klugt en M, A. Warmen- hoven; Johanna Petronella, d. v. P. v. d. Burg en C v. Seggelen; Adrianus Leonar- dus, z. v. P. H. Roraijn en A. v. Schoten. Overleden: Jannetje van Dijk, 62 j. onge huwd; Jacobus Aartman. 69 j. echtg. van C, Plasmeijer; Franciscus Rossen, 18 jaar te Utrecht (Si. Bavo); Petrus Antonius Wit teman, 19 dagen. Huw. aangifteJ. Noordermeer en E. Dui venvoorden P. W. Nedersligt en A, van Eekeren; C. van Elk en C. Hoogkamer. Verschillende R.-K. huisvaders alhier, allen oud-lid eencr tooneelvereeniging, heb ben besloten, binnenkort een drietal uitvoe ringen te geven, geheel ten bate der R.-K. Armen. In de „Zilk" is opgericht een R.-jK- muziek-vereeniging „Koning David". 1 De vrijwillige bijdragen voor het hul deblijk, dat men pastoor Quant wil aan bieden bij zijn zilveren jubileum in Maart a.s. vloeien rijkelijk. De parochianen zijn voornemens een nieuw kerkorgel aan të bieden. OEGSTGEEST. Vrijdagavond van 6 tot 9 uur zal in „Irene" een verkiezing plaats hebben van 8 notabelen der Ned. He-rv. Gemeente. Dat alle notabelen dit jaar af treden is een gevolg van de vaststelling van een nieuw reglement op het beheer der ker kelijke goederen. Al deze heeren zijn echter herkiesbaar, n.l.B. van Donkelaar, G Kamsteeg, Joh. Los, B. J. v. d. Meene, LI. W. A. van Priessen, P. van Santen, L- Schouten en A. Uittenbogaard. Denzelfden avond zal ook eep verkiezing plaats hebben van 4 leden van het kiescollege, n.l, de heer ren G. N. v, d, Ameele, G. Kamsteeg, W. Vletter, A. E. v. d. Voet, die allen herkies baar zijn, RIJNSBURG. Buirgerl. Stand. GeborenTeunis, z. v. Teunis Hogewo- ning en Sophia Louise Picternella Weeber; Simon, z. v. Ario Eijkelenboom en Jacoba van Wieringen; Christiaan Johannes, z. v; Christiaan Johannes van Dijk en Gerritjo Hogewoning; Gerrit, z. en Greta, d. van Caspert van Iterson en Jannetje van den Eijkel. OverledenGatharina van Nieuwkoop, 13 mnd. d. v. Nicolaas van Nieuwkoop en Jan netje Zandbergen. Gehuwd: Jan Hendrik van Neerbos te. Katwijk en Maria van Egmond alhier; Ys- brand Hendrik Swart alhier en Martha Anna Thereso Hermann alhier. Ondertrouwd: Willem Gerard Wiesmeijer en Cornelia Gatharina Brussee, beiden al hier; Corneli6 de Koning en Johanna Su- zanna de Koning, beiden alhier. De omzet van de Coop. Boerenleen bank alhier overschreedt dezer dagen de som van f 1.000.000. rDe aanmelding van deelnemers aan de in Februari a.s. te houden nationale "t-éti-, toonstelling van bloemen door de veilm]^ iyer. „Flora", alhiei', is van dien aard, dat welslagen dezer tentoonstelling v ér zeker dis/ Er blijkt in vakkringen veel animo vobV te bestaan, Aan de groentenveiling alhier was gis teren een ruime aanvoer van kool, tèrw1ji ook een nogal belangrijk quantum uien'wgrd geveild. Do laatste brachten ruim f4 pór' baal op. Kool ging vogï f 8.50 f 10.50" per honderd. ZOETERW OUDE. Gistefavond gaf dé Chr. gem. zangvereeniging „Zingt den Heere" haar vijfde openbare uitvoering in de Ned. Ilerv. Kerk. Hoewel de kerk matig bezet was, kon men, het ongunstige weer in aanmérking nemende toch zeer zeker tevre den zijn. Nadat de eere-voorzitter ds. II. J. Honders de aanwezigen een hartelijk woord van wel kom had toegeroepen, ving de vereeniging met haar eerste, nummer aan. Niet minder dan 18 nummers kwamen op het program ma voor. De nummers, door dit koor ten ge- hoore gebracht, werden zuiver gezongen, ter wijl ook de nummers Dormi Fili (duet) en Kniel, o mcnsch (duet) door de dames Hoo- gewoning en v. Tilburg, begeleid op het kerk orgel door den directeur, den heer Th. H. Pol man, keurig en onder de grootste stilte ten uitvoer werden gebracht. Ten slotte moeten nog genoemd worden de viool-solo's van den jongeheer Bernard Polman en de orgelbege leiding van'de dames.Geertyuida v. Tilburg en Willi Parlevliet (de laatste was reeds genoegzaam bekend). De vereeniging, die voor het eerst onder dezen directeur een uit voering gaf, is dit jaar flink vooruitgaan. Ds. H. J. Honders sloot met dankgebed de zen avond. Vruchtboomen planten. „Welke soorten van appelen- en peren zijn voor kleine tuinen de meest geschikte en aan welken vorm dient de voorkeur gegeven te worden, aan struikvorm of aan hoog of halfstam?" Met November i;i hel plantseizoen weer aangebroken Najaarsaanplant verdient op de meeste gronden de voorkeur, Qedurende den winter kan de grond zich zetleh; sluiten de wortels heter tegen de aardde eitjes -aan, zoodat het vormen van nieuwe organen in den bodem in het voorjaar spoediger plaats heeft ep de risico van hergroei minder groot doet worden. Van de inkomende vragen zijn er meer dere/die ongeveer luiden als dé bovenstaan de. Wanneer wij een antwoord moeten ge ven, dient de vraag in twee gedeelten te worden gesplitst. Het tweede gedeelte, n.l. welke vorm het meest is aan te bevelen, is zoo mogelijk nog van meer belang dan de reeds zoo moeilijke soortenkeus. Wij willen er daarom het eerst iets over meedeelen. De hoog- en halfstaih-kroonboomen, zoo als wij die kennen iri de boomgaarden, respect, met een stamhoogte van pl.m. 1.90 M. en 1.30 M., zijn zonder uitzondering ge kweekt op zoogen. zaailing-onderstam. Dc eigenlijke appel- of peersooit is door enting vergroeid met een wortelgestel, ontslaan door het zaaien van pitten van genoemde vruchtsoorlen en dit houdt in, dat zulke hoog- en halfstamboomen meestal zeer grobt werden met breeds kronen, grooter en bree der naarmate de bodem, waarop zij zijn ge plant, voedzamer is. Zulke boomen worden soms op 12 M. afstand geplant of nog vorder van elkaar en zij zullen in den loop der ja ren tot elkaar groeien. Zulke boomen berei ken meestal een hooge ouderdom, tachtig honderd jaar en ouder nog en zullen meestal op twaalf- vijftienjarigen leeftijd van eenige beteekenis gaan dragen. Dit laatste is vooral een groot bezwaar. Immers, men plant een vruchtboom, om er in de eerstvolgende j<vren vrucht van te plukken. Het wachten gedurende zoo'n lan gen tijd is niet geschikt dé liefhebberij er in te houden. Want hoewel wij met genoegen zien, dat de boom jaarlijks flink groeit en in omvang toeneemt, het is toch om de vruchten begonnen. Het aannemen van groote afmetingen is voor kleine tuinen eveneens een bezwaar. Alles, wat er onder en er bij staat, zal spoedig worden verdron gen, omdat de boom, zoo hij zich naar wensch zal ontwikkelen, de geheele ruimte, voor zich opeischt. Zoo zag ik voor enkele jaren in ee:i tuindorp van een onzer groote sleden zulke kroonboomen uitgeplant De bedoeling, welke daaraan ten grondslag lag, was zeer te waardeeren. De Maatschappij wilde de bewoners aan vruchtboomen hel pen. Maar de reden, waarom de kroonboora vorm was genomen, was daar zeker niet op haar plaats. Men verwachtte n.l. in later jaren een grootschen aanblik, wanneer die boomen in vollen bloei zouden staan. Maar men zal mrj toegeven, dat vruchtboomen In de eerste plaats worden gegeven om de vrucht, welke er later aan groeit, en niet om de bloementooi. Wanneer het daarom te doen is, zou men meer en spoediger effect bereiken door het aanplanten van de be kende bloemappelsoorlen. De bewoners vaiï de diverse perceelen zullen vele jaren op vrucht wachten en het zal niet uitblijven, dat de later groeiende appelen in den wa-- ren zin van het woord „twistappelen" blij* ken te zijn. Immers, de boomen groeien met de lakken over de afscheidende haagjes', do vruchten vallen in bu-urmans tuin en wor den door diëns kinderen opgeraapt. En waai, door krijgt mén in een samenwoning van uiteenloopende elementen spoediger onge-» gelegenheden dan door dergelijke „inci-. denten". Zooals ik reeds opmerkte, wenscht men spoedig vrucht van de boomen, liefst nog in het jaar na planting. En dat kan zonder bezwaar. Daarvoor heeft men niet eens eeiïi grooten, (luren boom noodig. Groote boomen' zijn voor aanplant niet te verkiezen. Ouder dan drie jaar moet men ze eigenlijk niet koopen. Boompjes van dien leeftijd groeien het best door en zullen oudere sppedig in omvang inhalen en zijn dan dikwijls bete? van vorm en kwaliteit. Bovendien moeten in kleine tuinen hoornen geplant worden, welke drie of vier Meter afstand vragen. Een kroonboom door inwoeien d,wangen tot het vormen van een ljtléinetopp,zou de vfuoht^vorming nog meer yeriatón. De boorti zou steeds wordepaapgp?ètipj,. meerderen •houtgroai. Voor kleine (uiiien,gepikte ap pel-.- en pereboompjes, welke .betrekkelijk klein blijven en vroeg dragèn, zijp niet ge- ent iQp, mailing, jna^r zpogpn. dwerg-» onderstammen. ,%iJ' De peer staat op dg kweepeer, (Cydonia vulgaris) en de appel op aen doucin- of split- appel of op den paradijsappel. De doucin-on- derstam is meer geëigend voor hoogere en middelhooge gronden en is verreweg het meest gebruikt, terwijl de paradijsonderstani een vochtigen, voedzamen bodem vraagt'. Appel- en pereboomen, op genoemde on derlagen geënt, worden door iederen vrucht» boomenkweeker geteeld. De hieraan groeien de vruchten zijn even groot als van dezelfde soorten, op zaailing geënt. Meestal zijn zij even goed van smaak en gewoonlijk mooier gekleurd. Voor hoog- «n halfstam worden de genoemde dwergonderlagen niet gebruikt, meestal kweekt men er struikvorm op en py-< ramidën evenals meerdere vormen van lei- boomen. Vooral de struikvorm is door de eenvoudige behandeling zeer geschikt voor liefhebbersluinen. Bovendien vormen zij in fruitkweekerijen meestal de hoofdbeplanting. Zulke boompjes dragen meestal reeds het eerste jaar na aanplant en gaan daar gere-» geld mee door. Op middelmatig zware gron den is vier Meter afstand onderling voldoen de, welke tusschenruimte gedurende de eerste jaren, door het kweeken van bijv. groente of 'aardbeien kan. worden benut. Zulke boomen worden gewoonlijk 25 a 30 jaren oud. J. S. Vraag. lk heb een stek van een IndI-» sche hangplanl" geplaatst in een kléinen pot. De wortels komen uit den pot. Moet ik de plant nu verpotten? H. te L. Antwoord. Dit is aan te bevelen. Neem den pot niet in eens veel grooter. Vijf centi meters in doorsnede meer is genoeg. J. S. Vraag: Kunfc u ook mëedeolen tot welke soort de plant behoort, waarvan een blaadje hierbij gaat Do bladeren zitten aan den achterkant steeds vol met luiéjes. Zou dit ten slotte kwaad kunnen aan de plant 1 B. v. d. L. te L. AntwoordBedoelde plant behoort tot de varens; de naam is Cyrtomium falcatunl 't Is een sterke varen, welke kool moet wor den gekweekt en des zomers in den tuin irt do schaduw van hooge boomen goed gedijk Wat u voor luisjes aanziet is geen onge dierte, maar het zijn zoogen. sporen, welke op de volgroeide bladeren voorkomen. Zó dienen voor vermenigvuldiging, 't Kan dus geen kwaad. Vraag: Zou u mij den naam kunnen noe men van de plant, waarvan een blaadje gaat ingesloten? Dc planten.zijn nu pl.nJ< 1 M. hoog, zitten vol knoppen. Overwin- terén zij buiten of wat moet er meo ge beuren Mevr. R. te L. Antwoord: Het takje is van een Cosmes bipinnatus. De Hollandsche naam is mu niet bekend. Het is een éénjarig bloemge was, dat dus aanstonds afvriest en da° afsterft. De planten blijven niet over. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de R®* dactie onder motto „Tuinbouw"..

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6