li veneerile Schoenen. No. 19531. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 November. Tweede Blad. Anno 1923, BINNENLAND. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE. De verkiezing voor de Tweede Kamer* Mej. mr. E. van Dorp heeft ingediejd teen voorstel van wet tot nadere regeling, yan de verkiezing van leden van de Tweede Kamer door de daartoe bevoegd verklaarde kiezers en de toepassing op die verkiezing tVan het stelsel van evenredige vertegenwoor diging. Blijkens de Memorie van Toelichting heeft Be indiening ten doel een vergelijking uit te lokken tusschen het daarin uitgewerkto Stelsel van evenredige vertegenwoordiging en het thans geldende. Mej. Van Dorp meent dat haar regeling beter is dan do bestaande in de erkenning van de beteekenis van het kiezen. Kiesrecht vesvgt een band tusschen den kiezer en den candidaat, waarbij de eer ste vertrouwen schenkt, dat de laatste bij hem heeft gewekt. De candidaatstelimg gaat bij het voorgestelde 3telsel uit van veertig kiezers, die met goedvinden van den can- didaat een verklaring inleveren in het kies district. Dat veertigtal wordt verwacht ook .bij de nieuwe regeling gewoonlijk zijn oor sprong te hebben in een tot een partij be- hoorende kiesvereeniging; maar juist bij deze krijgt zoo'n caudidaatstelling een ge heel andere beteekenis. De candidaat wordt niet voorgesteld aau hooger partijbestuur, maar rechtstreeks aan de kiezers, en door de bepaling, dat de candidaat slechts nog candidaturen ia de andere kiesdistricten van denzelfden kieskring mag aannemen, wordt de goede verhouding tusschen kiezer en can didaat hersteld. Of hij gekozen wordt, hangt enkel af van het stemmehaantal, dat direct of indirect op hem wordt uitgebracht of over gedragen. Om de beteekenis der voorgestelde ver- tendering juist te beoordeelen, stelle men zich de samenstelling der partij bij beide stelsels voor oogen. Bij het bestaande stel sel zijn de hoofdbesturen, die de partijlijsten opmaken en zich natuurlijk op de eerste plaatsen stellen, inderdaaïd eenige van her kiezing en leiding verzekerde souvereine machthebbers, wier betrekkelijke macht en invloed afhangt van het aantal partijleden, dat de kiezers hun toevoegen, zonder dat dezen werkelijken invloed kunnen uitoefenen op de personen dier leden. Bij het nieuwe stelsel zullen ook die lei ders zelf in een der 18 kieskringen gekozen moeten worden en weder gelijkwaardige le den der partij zijn, die, om leiders te kun nen blijven, door de leden als zoodanig ge kozen moeten worden. Van hun persoonlijk standpunt beschouwd zullen zij geen zoo vaste, maar werkelijk hoogere stelling erlangen, indien zij èn het vertrouwen van kiezers èn dat hunner partij leden op hen persoonlijk uitgebrachte stem men kunnen bewijzen. De reusachtige cijfers, die in het proces verbaal der verkiezingen achter hun mimen zijn te vinden, bewijzen slechts het aantal: hunner partijgenooten. Wilden zij bij het tegenwoordige stelsel bewijs van persoonlijk vertrouwen eriafagen, dan zouden zij een voorstel moeten steunen, dat bij verwerping van het bij dit ontwerp in overweging ge gevens in aanmerking zoti kunnen komen, om de rangorde der namen op de partij lijsten bij loting te bepalen en de toeken ning der aan de partij toegewezen zetels nanrr^itp <te on de candidaten persoonlijk Uitgebrachte stemmen. aet technische deel van het voorstel vea> jëipcht weinig bijzondere toelichting. Een Verdceling der leden in 18 kieskringen, in .We" j 5 te 6 vertegenwoordigers der kiezers met toepassing van het beginsel van even redige vertegenwoordiging gekozen worden, past volkomen in het voorgedragen stelsel. Dit aantal wordt dan behouden, dock do indeeling des lands daarin behoeft wijziging, welke na aanneming van het voorstel bij nadere wet zal behooren te worden gemaakt. Bij dit voorstel wordt de grootte van een kieskring gelimiteerd tusschen c.a. 4 en C.a 7 van 's lands bevolking. Rotterdam kan dan onverdeeld blijven, doch Amster dam moet worden verdeeld. De verhooging van het aantal kiezers, dat 'een candidaat kan voordragen, tot 40, wordt voorgesteld, omdat dit cijfer onder de wer king der Kieswet 1896 geen aanleiding tot bezwaar heeft gegeven. Het is onnoodig het optreden van niet ernstige candidaten te gemakkelijk to maken. Tegenwoordig wor den de stembriefjes met twee- tot driehon- Naar het Engtlsch, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden)). 62) „Moes, moeder, <lit is mijn vrouw 1" En zijn moeders stem: „Je vrouw?" Zij zou rond kijken naar mij. Ik 'huiverde even en wierp die voorstel ling verre van mij. Dat was te kwellen-I 1 Ik moest niet denken aan Belle-mère. »n plaats daarvan begon ik aan mijzelve te denken, en wat heb voor imij zou beteeke- nen, wanneer ik, om zoo te zeggen, mijn tegenwoordig lot als schoondochter en aan genomen kind van de Merediths zou ver liezen. Het zou beteekenen terugkeeren in de wereld, om dio in het aangezicht te zien, goedkoope pensio-.is en kantoormeisjes en zoeken na-ar werk. Waarschijnlijk is er op het oogenblik werk genoeg te krijgen, werk van allerlei soort. Munitie maken of kaartjes-knippen aan den ingang van een lift, of brieven rondbrengen. Alles, wat ik deed, zou mij onuitspreke lijk vervelend lijk** na alles, wat ik be leefd had. Toch was er één ding, dat ik niet doen .Wou: ik zou liever een ■vrouwelijLc© loodgie ter worden en de Test van mijn leven °be- Bteden om terug te keeren tot verschillen de baantjes dan nu met Reggie Penmore ♦rouwen. ><Nu"... Waarom „nq'-'.t Wel ómdat ifc derd namen opgevuld, doch de kiezer wordt verondersteld enkel de partijlijst te hebben te zoeken, in welke "hij zich wil laten in- deelen en slechts bij uitzondering den naam van een bepaald persoon. In het voorge dragen stelsel zal hij uit de bij loting op het stembiljet in volgorde geplaatste namen steeds zijn voorkeur hebben te zoeken. Mocht de voorgedragen wijziging van het verkiezingsstelsel van de Tweede Kamer ingang vinden, dan zal hij voor de Prov. Staten en Gemeenteraden wel moeten vol gen. Het wordt echter onnoodig geacht die wijzigingen reeds nu tc formuleeren. Mr. H. P. Maichant over de gevolgen van de verwerping der Vlootwet. Voor de Vrijz.-Dem. Vereeniging, te Am sterdam heeft gisteravond het Kamerlid, mr. H. P. Marchant, gesproken over de gevolgen van de verwerping van. de Vlootwet en over de ministeriëele crisis. Mr. Marchant noemde in den aanvang van zijn rede de beantwoording van de vraag Wat nu van groot gewicht voor do V.-D. partij en wel omdat het parlementaire stelsel de laatste jaren zoo ontzaglijk veel in ons land bedorven heeft. Aan de V.-D. is thans de taak om de praktijk van het parle mentaire stelsel weer te brengen in 't rechte 6poor Spr. herinnerde er aan, dat, toen in 1S13 de onvergetelijke Bos belast was met de formatie van een kabinet, deze de onder handelingen in het openbaar gevoerd en do desbetreffende brieven gepubliceerd heeft. Hij was de eerste, die dit in 't openbaar deed en helaas ook de laatste. Hoeveel waarde zou het hebben gehad als in den zomer van 1922, toen Colijn de Zwitsersche bergen be klom, de onderhandelingen van den kabi netsformateur Ruys publiekelijk waren ge voerd I De eerste eisch voor het herstel van vertrouwen in het parlementaire stelsel is dan ook de openbaarheid, publieke behande ling van de publieke zaak. Spreker verwees naar zijn publicaties over de Regeeringscrisis in „De Tel.", en wilde thans hier bewijzen, dat hij geenszins, ge lijk ;,De Tijd" schreef, radeloos, althans zich niet van die radeloosheid bewust is. Spr. stelde deze vraag Moeten we de staatkun dige groepeering van thans houden of met anderen te zamen die veranderen Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat bij nieuwe verkiezingen de V.-D. in de Kamer vooruit zouden gaan. Maar dat is thans niet het voornaamste. Aan de orde is allereerst de kabinetscrisis. Haar voorgeschiedenis ging spr. na. De lei der van een kabinet moet de drager zijn van een program, betoogde spr. Maar dat was bij den leider van het „zet-ministerie"-Ruys, welks voornaamste kracht in zijn continuï teit lag, niet het geval. De V.-D. Bond be treurt geenszins het aftreden van het kabi net, slechts dat het zoo laat geschied is. Van enkele Ministers verheugt ons zelfs het heen gaan bijzonder, aldus spr., en spr. zeide dit niet om dien Ministers een trap na te geven, maar uit vrees, dat zij nog eens op hun be sluit mochten terugkomen. Ook het verdwij nen van den appendix van het kabinet ver heugde spr. zeer, nml. het nu noodzakelijk heengaan van oud-Minister Van IJsselsteyn, die belast was met de herziening van de be zoldiging der ambetonaren. Wat nu Bij de beantwoording van die vraag kantte spr. zich allereerst onder ap plaus tegen degenen, die om een soort Mus- 1 solini-regeering roepen. Nederland moge, be spaard blijven voor 'n revolutionnaire bewe ging om een Mussolini te krijgen en voor de dan noodzakelijke nieuwe revolutionnaire beweging om hem weer kwijt te raken. Neen, we moeten een nieuwe parlementaire Re geering krijgen. Maar hoe Colijn zeide spr. zal spijt hebben van zijn advies om Troelstra kabinetsformateur te maken Spijt, omdat hij zijn advies als een onmogelijkheid heeft bedoeld. Hij wilde naar voren schuiven den man van November 1918, opdat men later bij een eventueel optreden van een mi nisterie-Troelstra zou zeggen Geef ons Co lijn terug I Is iemand, die zulk een advies geeft, een ernstig man Te heterogene be- standdeelen zouden zulk een ministerie moe ten steunen. Wijnkoop en mej. Van Dorp, enz. Wat de tegenwoordige coalitie betreft stel de spr. Colijn de vraag, of Colijn enkele ja ren geleden niet oordeelde, dat er een Andere meerderheidsformatie moest zijn dan de coa- gezien heb wat or gebeurt met jonge man nen, die uit goedhartigheid getrouwd zijn. Zij worden ongelukkig gemaakt, teleurge steld, gedesillusionneerd, zooals ik vrijwel zeker ben, dat kapitein Meredith (reeds) gemaakt is door die 6Ïechte, ontrouwe „Vivie''. En ik wil liever alleen ongeluk kig zijn dan met een ongelukkigen man twee in één huis, neen, dank je." Ongelukkig zal ik mij in het eerst voelen dat spreekt vanzelf. Wat zal ik die Merediths missen! Belle- mèro en Sir Richard Hoe vreemd zal het mij lijken zooweel voor hen geweest te zijn, zou intiem te zijn geweest, hen ieder uur van don dag te hebben gekend. Te zijn ingewijd in duizend dwaze kleine familiegeheimpjes en praatjes en dan ineens... niets meer voor hen te zijn! Zoo iets als een dienstmeisje, dat wij gehad hebben een aangenomen doch ter, die vroeger bij ons was Neen; ik weet zeker, dat Belle-mère al tijd een beetje aan mij zal blijven denken, als zij mij de misleiding van deze dagen te Parijs kan vergeven. Misschien zal zij eerst aan mij schrven, daarna zullen haar brieven verminderen, steeds zeldzamer en zeldzamer worden. Dan zal zij er nog aan denken mij met Kerstmis een kaart te zen den of zoo iets van dien aard. O'hemel! Het is al heel drukkend ge heel alleen gelaten te worden! Ik was gewoon het grootste gedeelte van mijn leven alleen door te brengen en het kori mij niets schelen. Ik denk, dat deze laatste weken tnij van streek gebracht hebben en bedorven. Welnu, ik moet maar weer wennen aten de weelde van de gezelligheid. litie ter rechterzijde en dat die vervangen moest worden door een democratische meer- derheidsgroepeering van rechts en links. De Roomschen zijn de coalitie meer trouw gebleven dan de Protestanten, betoogde spr. aan de hand van feiten uit de Kamer. Den 9den Nov. '22 heeft Colijn in de Kamer (bij de leger-debatteD) de stem van de 10 Room schen tegen de Vlootwet voorbereid Op 9 Nov. '22 was Colijn bezig het graf te delven van Colijn van 26 Oct. 1923, toen met het „tegen", „tegen", „tegen" Colijn zachtjes in den kuil zakte en den dood vond. Spr. ging na hetgeen in de Kamer bij de behandeling van de Vlootwet geschied is de heer De Savomiu lachman noemde in een particulierten brief liet Kamervotum misse lijk, maar spr. wilde op grond van een 23- jarige ervaring wel verklaren, dat de verde diging van de Vlootwet door de Regeering het allermisselijksle is geweest, dat spr. ooit beleefd had. Nu de Vlootwet verworpen is, weet men aan de rechterzijde niets dan het slechtste van de oppositie te vertellen. Doch spr. protesteerde er legen, dat men ter rech terzijde thans niets beter weet te doen dan de oppositie voor te stellen als bestaande uit slechte vaderlanders. Thans het nieuwe kabinet. Er moet nu, verklaarde spr. een meerder heid zijn dat is voor de toekomst de eerste eisch. En, ten tweede, moet die meerderheid ook wat de militaire zaken betreft, een pro gram hebben, waarop het vertrouwen van het volk steunt. In de derde plaats moet het zeker zijn, dat het nieuwe kabinet vasten grond onder de voeten en afstand gedaan heeft van het vasthouden aan een coalitie ter rechterzijde. Samenwerking van alle de mocraten, van welke afstamming ook, is de eisch der Vrijz.-Dem. Maar geen gevaarlijke proefnemingen I Erkent eerlijk, dat ge niet meer samen kunt gaan: dat is de eisch, welken de Vrijz.-Dem. de rechterzijde Uians hebben te stellen. Een program van samen werking der democraten is dan nader te for muleeren. Het sluitend-maken van het bud get blijft dan het eerst noodzakelijke er moet bezuinigd worden allereerst op de uit gaven, waar de volkskracht buiten staat. Er moet op de militaire uitgaven in de eerste plaats bezuinigd worden. Bij het oplossen van het vraagstuk van de kabinetsformatie moet men niet profitee- ren van op het oogenblik juist gunstige om standigheden. Goed en secuur, aldus eindig de spr., moet een kabinet gevormd worden op de door spr. geschetste grondslagen kan dat niet gelukken, dan moeten de Vrijz.-Dem. zich onthouden van medewerking zij, die gelooven, haasten niet. Het Vredespaleis in Den Haag zal van Zaterdag 10 November a.s. af tot nadere aankondiging voor publieke be zichtiging gesloten zijn. Bij drogisten te Rotte, r- dara zijn hoeveelheden aspirine in beslag genomen, omdat de verpakking, waarin zij verkocht wordt, niet het handelsmerk mag noemen, dat daarop voorkomt. Deze aspirine Is uit België hier te lande ingevoerd. De havenarbeider Aden H. is gistermiddag bij werkzaamheden aan de zuigbuis van deD graanelevator 18, liggende in de Maashaven te Rotterdam, door de gladheid gevallen en op een tien meter lager gelegen bordes terechtgekomen. Met een ge broken schedel en in bewusleloozen toe stand is hij naar het ziekenhuis gebracht. Aldaar is hij kort na aankomst overleden. Eenige maanden geléden kwamen bij de politie te Amsterdam klach ten in van eenige bewoners van de Wete ringschans en van den Overtoom, dat zij door een dienstmeisje, dat slechts enkele dagen bij hen in dienst was, bestolen waren. De politie stelde een onderzoek in en juist toen zij de verdachte op Het spoor was, werd het 21-jarige meisje, in gezelschap van een 27-jarigen conslructiewerker, door de Rot- terdamsche politie gearresteerd, daar zij al daar eveneens van diefstal beschuldigd waren. Het bleek, dat de man, die getrouwd was, een verhouding had aangeknoopt met het Het is infcussohen bijnte vier uur gewor den. Kapitein Meredith zal gauw hier zijn en mij afhalen om te gaan theedrinken. Het zal mij benieuwen of kapitein Me redith dat kruisverhoor over wat zijn vrouw had gezegd zal voortzetten vanmiddag. Maar hij deed het niet. Hij zei alleen op opgewekten toon, toen hij mij op het bepaalde uur kwam halen „Ik ben juist klaar met den brief aan ïnijn zaakwaarnemers; het is de langste brtef, dien ik ooit in mijn leven heb geschreven, of dien ik ooit schrijven zal, hoop ik. Heeft u ook zoo'n hekel aan .brieven-schrijven, Juffrouw Whitelaüds? En nu denk ik, dat u genoeg hebt van mijn familiezaken... Wij zullen dat onderwerp op het oogenblik maar eens laten rusten, vindt u niet?" Dat deden wij> Wij wandelden de Champ Elysées In. En plotseling liepen wij net zoo gemakke lijk en natuurlijk te praten of hij een jong- mensch was, door zijn ouders aan mij ge presenteerd, en ik een jong meisje, dat door zijn moeder te Parij9 werd gechape ronneerd. Wij lachten samen bij „Guig- nol", de Fransche vertaling van Punch- and-Judy of poppenkast), waar alle Fran sche kinderen dol op zijnwij keken naaT de oude vrouw met den zwarten schouder mantel, die ballons verkocht van alle mo gelijke kleuren. Zij was hier ook al in vre destijd. Ma^r zij had nu een nieuw stuk speelgoed te koop, namaak-Zeppelins, die lang en licht en met vroolijke kleuren eweéfden boven de hoofden der spelende kinderen. Zij liet ook medailles zien van' den afgod van Frankrijk- den vijf-en-ze ventig-jarige. Wij dronken thee Jnet tong belden Id een dienstmeisje. Een klein bedrag aan geld, dat de man had, was spoedig verteerd. Het meisje verhuurde zich toen bij verschillende families te Rotterdam, Den Haag en Am sterdam, waar zij telkens enkele dagen in dienst bleef. Zij keek eens goed rond wat er mee te nemen viel en sprak dan met haar handlanger af, tijdens de afwezigheid van de huisgenooten den buit te komen halen. Het tweetal heeft op die manier een groot aantal zilveren lepels en messen, gouden armbanden en horloges, alsmede kleeding- stukken ontvreemd. Na haar slag te hebben gedaan, maakte het meisje zich met haar medeplichtige uit de voeten. Beiden hebben bekend de gesignaleerde misdrijven te hebben gepleegd. Eerst zullen zij te Rotterdam terechtstaan, dan zullen zij zich voor de Haagsche rechtbank hebben te verantwoorden en Un slotte zal het tweetal met de Amsterdamsche rechters kennis -maken. Gisteravond is brand ont- staan in den sigarenwinkel van den heer E. Swaaleb. Oude Brugsteeg 4 te Amsterdam. Kort nadat de winkelier de zaak had ver laten, is de brand begonnen, die het pand over alle verdiepingen aantastte. Toen de brandweer kwam stond het huis in lichte laaie; het is geheel uitgebrand. Boven den winkel woonden alleen de bejaarde ouders van den winkelier, die niet thuis waren. Het grootste gedeelte van het huis was onbe woond. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een kamerverhuurster van de Prinsengracht te Amsterdam wordt ver dacht, ten nadeele van een heer, die bij haar op kamers is geweest en die in Mei plotseling in een inrichting voor zenuw lijders moest worden opgenomen, een aantal goederen, mitsgaders effecten,,tot een be drag van 7000 te 8000 gulden te hebben ge stolen. Zij is, met een „kennis" die er ook van schijnt te weten, ter beschikking van de justitie gesteld. Te Grootebroek, bij Enk- huizen, zijn gistermiddag vier woonhuizen, vormende een blok en behoorende aan D. Essen, geheel afgebrand. De perceelen wa ren bewoond door de gezinnen van den eigenaar, van de weduwe P Essen en twee families Haakman. Ook de inboedels zijn verloren gegaan. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Bij Tilburg had gister- middag, nl. te Vlijmen, een zeer ernstig tramongeluk plaats. Een ongeveer dertig wagons lange veelram, rijdende van 's-Her- togenbosch naar Waalwijk, is to Vlijmen, ten gevolge van verkeerden wisselsland in volle vaart op eenige stilstaande wagons gereden. Deze wagons werden uit de rails gelicht en voortgeduwd tegen een woning, waarvan de geheele voorgevel vernield werd. De wagons kwamen in de woonkamer terecht. Geluk kig was echter op dat oogenblik niemand in de woning aanwezig. Ten gevolge der bot sing is de geheele tram uit de rails gereden en als een kaartenhuis in elkaar geschoven. Verschillende wagons slaan zelfs op elkan der. De materieele schade is zeer groot. Een 15-jarige jongen, die op een dpr achter balkons stond, kreeg een gecompliceerde armbreuk en werd door den heer Blijden- steijn, die toevallig ter plaatse was, per auto naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Dokter Weijers, uit Vlijmen, verleende de eerste geneeskundige hulp. Een politie-on- derzoek wordt ingesteld om vast te stellen in hoeverre het ongeluk aan baldadigheid te wijten is. Gisterochtend is de wo ning van J. van Hemert, te Nieuwaal geheel afgebrand. Er is niets gered. Alles verze kerd. Oorzaak tot heden onbekend. Naar het „Hb 1." verneem t, is bij het bestuur van de Kon. Vereeniging „Het Roode Kruis" het plan in overweging, een trein met levensmiddelen te zenden naar Duitschland. Jhr. O. J. Quarles van Ufford, een der secretarissen van het be stuur, zal zich naar Berlijn begeven om met den Rijksminister voor de Voedselvoor ziening overleg te plegen omtrent dat deel van het Duitsche Rijk, waarheen de trein het best zou kunnen worden gedirigeerd, daar het voornemen bestaat om de hulp patisserie, waar men vork en bord van do toonbank neemt en heerlijke sandwiches en roomsoezen kiest voordat men op zijn plaats gaat zitten. Een kapitein Meredith praatte met mij alsof wij „geen comedie meer speelden." Wij praatten ©n praatten maar door... Niet direct over den oorlog; hij scheen dien oorlog te vermijden met zijn geluid van geweervuur, zijn tragedie ei comedie, zijn vuilheid en pracht, dat het glimlachend stoïcisme van Parijs m oorlogstijd verre te boven ging. Ik trachtte een paar vragen in 't mid den te brengen over een onderwerp, dat mij natuurlijk interesseerde; het opblazen van de mijn, waardoor hij bijna gedood was geworden, zijn bevrijding en wat er toen precies gebeurd was. Maar op dat punt bewaarde hij een ter gend stilzwijgen, zooals maünen zoo vaak doen over dingen, waarvan vrouwen gTaag wat willen weten. Hij mompelde zoo iets als „Geluk" en „Mijn verdienste vol strekt niet; de subaltern en en „Het eersle, wat ik besefte, was, dat ik blij was niet in mijn rug gewond te zijn, ik heb el- ïijd gehoopt, dat dat nooit gebeurde." Zelfs uit die kleinigheden, zelfs uit zijn geretireerde uitlatingen, scheen, ik een schaduw op te vangen van een anderen kapitein Meredith, dien ik nog niet gezien had en ook nooit zien zou. Dit was de ka pitein Meredith, bekend bij zijn eigen of ficierstafel. De man, die, zoools Philippa Traoey mij verteld had, geadoreerd werd door zijn manschappen. Hij had mij vandaag een massa vragen gr-daan, maar hij scheen geen enkele van mijn vragen te willen beantwoorden. Ten min3to met omtrent de gebeurtenissen. voor de verschillende deelen van Duitsche land aan onderscheidene landen toe te wij-i zen, zooals met de sleunverleening aan Rusland is geschied. Ontdekker: „Ja, mijn vrouw, heeft tien jaar slechts een blank gezicht gezien, het mijne." Jonge dame (sympathiek): „Vreeselijkl"- Accijns op bier en invoerrecht op bier en theo. (Nadruk verboden). Den loden October is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee en in de afdeelingen is dit wetsvoorstel al onderzocht, ondanks do crisis. Het spreekt haast vanzelf, dat de nood van de schatkist aanleiding wordt genoemd voor de indiening van dit wetsontwerp. En dat zal ook wel het geval wezen, al zijn er velen, die altijd een beetje huiverig zijn, als weer een voorstel verschijnt tot herzie ning, d.i. verhooging, van invoerrecht. Maar denkelijk hebben wij hier te doen met de uitvoering van een zin in do Troon rede, waarbij wijziging van bestaande be lastingen en heffingen en invoering vaD nieuwe in uitzicht werden gesteld. De accijns op bier, die tegenwoordig on geveer 2Yj cent per Liter bedraagt, zal, vol gens het wetsontwerp, tot 7 cent worden opgevoerd. De Minister die natuurlijk geen bierhuishouder is meent, dat de bierprijs in koffiehuizen daardoor niet be langrijk behoeft te stijgen. Toch laat hij niet onduidelijk doorschemeren, dat het niet onmogelijk is, dat de toeneming van het. biergebruik tot staan komt. Maar dan zelfs, zou de accijnsvcrhooging .nog ongeveer 6 millioen opbrengeD. Verder wil de Minister het invoerrecht op bier, dat nu 7 gld. per hectoliter be draagt, brengen op 12 gld. per H.L. en dat van thee doen stijgen van 26 gld. op 100 gld. per 100 K.G. Van d* verhooging van den bieraccijns verwacht de Minister, zooals wij reeds zei den, 6 millioen; van de verhooging van het invoerrecht op bier 75.000 gld. en van dat op thee 7 millioen, zoodat, als het wets ontwerp wet wordt, er een hoogere op brengst door wordt verwacht van 13.075.000 gld. Natuurlijk tracht de Minister van Fi nanciën het voorstel in de Memorie van Toelichting aannemelijk te maken, en naast de noodzakelijkheid van de verhooging der Staatsinkomsten ook de billijkheid van de nu voorgestelde maatregelen te betoogen. Of hij daarin nu bijzonder gelukkig is, is een a ader© vraag. Zoo lezen wij bijv. dit zinnetje: Dot déb 'voorgestelden maatregel zal de groote ongelijkheid in belasting tusschen het gedistilleerd en het bier, althans eeniger- mate worden verminderd. Dè sterke verhooging van den accijns op gedistilleerd is ongetwijfeld ingevoerd met de bedoeling de schatkist te stijven, maar er ziJa er toch altijd nog, die meencn, dat verh«Dgiüg van den gedistilleerd-accijns cën middel is tot drankbestrijding. Men heoft zelfs een voorloopig goedkeurend knikje ge geven aan hen, die den borrel lieten Btaan, maar dien vervingen door een biertje, al kan men ook „boven zijn bier" zijn. Maar nu koTQt de Minister met een plan, om den jenevoraccijns en den bieraccijns wat beter met elkaar in overeenstemming te brengen. Moet dat nu bierbestrijding of jeneverbe- voorrechting heeten Laat ons aannemen, dat het beteekent ook het bier, als alcohol bevattend, tegen te gaan; maar dan zitten wij weer wat met de vreugde van den Minister, dat hij 6 mil lioen gevonden heeft. En dan doet een an dere zin in de Memorie van Toelichting nog vreemder aan, n.L deze: Door tegelijkertijd een hooger belasting te vorderen zoowel van bier als van thee, stelt de ondergetcekendo zich voor te be vorderen, dat de nieuw op te leggen lasten gelijkmatiger zullen drukken op dc bevol king der verschillende deelen van het land, dan het geval zou zijn, indien slechts een dier artikelen werd belast. De hoogere belasting (invoerrecht) op thee wordt dus voorgesteld als een middel om ook de niet-bierdrinkers te belasten en plaatsen en zaken, dio hij schijnt samoo te vatten in een vage, achterwaartsoho be weging van zijn donkeren kop en de twee beteekenisvolle woorden: „Daar ginos". Ik herinner mij, dat hij zei„Men kan haast niet gelooven, als men hier terug is..." met e©n blik om zich heen in de pa tisserie met de uitgezochte waren, glimlachende kellnerinnon, do bloemen en keurige omgeving, „waar men pas van daan komt, daar ginds." Ik deed maar geen vragen meer daar omtrent. Maar hij vertelde mij een massa andere dingen; zijn tijd in Indië, zijn schooltijd. Wij praatten over boeken. O j'a, ik weet wel, de meeste mensolicn zeggen, dat jonge militairen van zijn slag rooit lezen ©n dat zij nergens anders over denken dan over polo en rennen. Misschien zou kapitein Meredith „niet alledaagsch genoeg voor een soldaat" go- noemd worden door de soort van jpenscheii, die nog vasthouden aan dat dwaze, ouder wetsere denkbeeld 1 Wij praatten ook over dat soort, den anti-militarist, den persoon, die Eet leger als een pest beschouwt in tijd van vrede en een schandaal in oor logstijd. (Ik merkte weer op welk een „opwek kende" ladh kapitein Meredith heeft). Toen kwam bet gesprek op vroolijkcr on derwerpen: zwemmen, tennissen en dan sen de nieuwe liederen Sn het paleis Kiplings artikelen; „De eerste honderd duizend", dat ik nog niet gelezen heb; de grappen in de „Punch" van deze week. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5