No. 10527. ZATERDAG 3 NOVEMBER Anno 1923 Officieels Kennisnemen. NOGMAALS DE GASPRIJS, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIES! 80 Ct». per regel. Bil regelabonnement belangrijk lageren prij». Klein. Advertentlên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdag» en Xaterdags 50 Cte., bij een maximum aantal woorden van 80. IncasK) volgens postrecht.- Voor eventueels opzending van brieven '10 Ct». porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer# voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 84 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden S.85, per week 0.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .i..»,- 0.18, Franco per post 2.36 portokosten. .Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZITTINO CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal bouden in het Raadhuis op Woensdag 7 No- yember au., des namiddags 41/» uur. De Voorzitter voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR. Leiden, B November 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. A. Dreef en W M. Vreeken, om ver- funning tot het oprichten van een onder - grondsche bewaarplaats van 1000 Liter ben- *ine, met aftapinrichting, in de Nieuw- straat, vóór het perceel Nieuwstraat No. 83, kadastraal bekend Sectie 1. No. 2033. b. De firma G. P. van Tol en Zn., om ver gunning tot het oprichten van een timmer mans- en instrumentmakerswerkplaats In het perceel Volmolengracht No. 21, ka dastraal bekend Sectie B. No. 961. c. De N V. „Acetylena" te Rotterdam, om Vergunning tot oprichting van een onder- frondsche bewaarplaats voor 2000 Liter benzine op de Beestenmarkt, met aftapinrich ting in de Steenstxaat op het trottoir vóór het perceel Stepnsiraat No. 65, kadastraal bekend Sectie B No. 1694. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, Idat genoemd? verzoeken met de bijlagen op fle Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn. Alsmede dat op Zaterdag, den 17den No- IVember e.k. des voorrmddags te halfelf uren i>p het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zij verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secr. Leiden, 3 November 1923 Reeds meermalen hebben wij tegenover het standpunt, door B en W. ingenomen ten aanzien van het beleid der Lichtfabrie ken, alhier, stelling genomen en ook ditmaal zien wij ons daartoe genoodzaakt. Toen het voorstel Van Eek, om den gasprijs met 1 ct. per 1 Nov te verlagen een voorstel in overeenstemming met directeur en meer- lerheid der commissie naar B. en W. ting voor praeadvies, schreven wij in „Uit le Raadzaal": „Gezien de tot dusver ge- Voerde „winstpolitiek" ten aanzien der \ichtfabrieken, rijst het vermoeden, dat B. 1 W roet minderheid uit den ongelijk drukkenden gasprijs het is het oude thema winst willen blijven halen". Dit vermoeden i9 bevestigd. B. en W. zijn geko men met een afwijzend praeadvies en heb ben zelfs de minderheid van commissaris sen tot een meerderheid welen te maken. B. en W. willen den gasprijs vastkoppelen aan een reductie-tarief en aan de begrooting 1924. Voor behandeling daarvan willen zij niet van een verlaging hooren. Of deze al dan niet mogelijk is. wordt feitelijk niet be slist gezegd, men geeft geen cijfers, ver schuilt zich achter allerlei opgeworpen sta ketsels en B. en W. zijn daarbij van hun standpunt uit zoo gelukkig om één staketsel van beteekenis daarbij te kunnen opwer pen. Gaan wij eens na, hetgeen B. en W. reggen: lo. Een verlaging is niet zoo urgent, dat niet eenige maanden kan worden gewacht We zouden haast zeggen: hoe hebben we het nu. Algemeen heet het bezuinigen, niet alleen voor rijk etc. maar ook voor particu lieren. Is het dan niet ten zeerste gewenscht om, wanneer het mogelijk is, zoo vlug als kan te konven met verlaging? Ons antwoord Is hier een beslist: ja. En passant zij hier bij gevoegd, dat B. en W. er op wijzen, dat de gasprijs te Leiden, in vergelijking met elders, laag is. een der oude, bekende, geregeld te rugkomende motieven tegen verlaging, wat toch geen motief mag heeten. Er wordt zoo vaak beweerd, dat Leiden in vele andere opzichten hen, die zich hier willen vestigen, afschrikt, welnu, een lage gasprijs is dan eens een aantrekkelijkheid voor Leiden. En bovendien: wanneer de prijs lager kan, moet die dan gehandhaafd blijven, omdat de prijzen elder9 hooger zijn? Een gezonde bedrijfspolitiek vraagt niet daarnaar integendeel. Kan do prijs lager, dan dient te worden verlaagd in het belang yan de gansche burgerij. In dit verband zal men wellicht willen wijzen op de buiten gemeenten, die dan ook verlaagd worden. iWat echter ook niet meer dan billijk is, daar öe buitengemeenten immers het gasverbruik keer doen toenemen en daardoor hoe i^ooter verbruik, hoe voordeeliger de prijs Leiden's burgerij al een voordeeltje bezor gen, waarin zij dan wel mogen deel en. 2o. B. en W. achten uitstel tot bij óf na de behandeling der begrooting gewenscht, opdat de practische resultaten van 1923 vol ledig bekend zijn en er een goed overzicht is van de bedrijlsresultalen en van den finan- tieelen toestand der fabrieken. Consequent doorgevoerd, zou dit beteekenen, dat er nim mer tijdens het loopen van een dienstjaar aan de prijzen zou kunnen worden getornd. Dit is echter al meermalen geschied en waarom gaat dit nu opeens niet? Het is een 1 o. i. zuiver gelegenheidsargument, nu de begrootingbehandeling toch in zicht is. Dit gelegenheidsargument in algemeenen zin krijgt en daar hebben wij het staket sel van beteekenis, boven genoemd even wel waarde, doordat B. en W. kunnen wij zen op een achteruitgang van het debiet in de maanden Juli en Augustus van dit jaar voor het eerst sinds 1918. Inderdaad, dat is iets van beteekenis. Ten minste, wanneer de daling afmetingen heeft aangenomen, die spreken. Een kleine daling in deze beide zomermaanden, dus maanden uit den aard der zaak, onderhevig aan di verse invloeden, wat gasverbruik betreft, mag geen woord hebben. B. en W. geven echter geen cijfers, gelijk zij nergens doen, zooals reeds is opgemerkt. En dan treft, dat B. en W. over September, al mogen de cijfers daar van dan wellicht nog niet officieel bekend zijn, geheel zwijgen. In ruwe lijn zijn de cijfers over die maand toch wel bekend, zoo dat de daling zich niet Bchijnt te hebben voortgezet Niettemin is hierin de grond ge legen voor het omvallen van de meerderheid van commissarissen. Wanneer wij echter aannemen, dat de da ling van debiet waardevol is, dan zijn maat regelen noodig, daarin hebben B. en W. vol slagen gelijk, om het debiet weer te doen toenemen. Een reductie-systeem kan daar voor zeer dienstig zijn, in principe zijn we daar niet tegen, maar juist een prijsverla ging over de geheele linie is daartoe bij uit stek geschikt, dat ligt voor de hand. Men loopt dan het risico, dat de verhooging van het debiet niet opweegt tegen het offer der verlaging, zal men zeggen, maar dat risico durven wij toch gerust heel klein te noemen of zelfs niet" aanwezig, waar toch de factoren voor een verlaging aanwezig zijn, anders zou de meerderheid van commissarissen plus directeur, destijds niet voor verlaging zijn geweest en zou thans een minderheid plus directeur daar nu nog niet voor zijn. Cijfers ter beoordeeling kunnen wij niet geven, het praeadvies van B. en W. is er geheel van gespeend. Slechts zij vermeld, dat een verlaging met 1 cL f 120.000 kost; per jaar gerekend. B. en W. werpen het alleen over den boeg van: verlaging heeft zoo'n haast niet blijkbaar willen zij gaarne de maanden No vember en December nog een flink winst cijfer doen brengen boven de winst die 1923 reeds heeft opgeleverd, naar wij vernemen en daarnevens op vooruilloopen op de be grooting van 1924, die nog niet behandeld is, waartegen wij onze bezwaren reeds heb ben uiteengezet. Op die begrooting wordt ech ter een batig saldo geraamd voor de gasfa briek van f 174.738, waaronder een post van f 88.000 aan zuivere winst Dat zegt ook wel iets, gerekend met den huidigen prijs van 11 ct. natuurlijk. De kern van het verschil lusschen B. en W. en ons is, goed beschouwd, dezelfde van altijd. Wij willen een zakelijke en voorzich- tige handelspolitiek aan de gasfabriek die j als gemeenschapsbedrijf heeft te leveren te gen den kostprijs, dus zonder winst, terwijl B. en W. een fatsoenlijke winst, als b.v. van ruim f 150.000 over 1922, gaarne zien als een heel zoet sommetje ter overheveling op de baten der gemeente, waarbij zij vergelen, dat de gasprijs zoo ongelijk gaat drukken op de betalende burgerij. Op dit verschil is de heele affaire terug te brengen. Maatschappij dez Nederlandsche Letterkunde In de gisteravond gehouden maandelijk- sche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, in het Nulsge bouw, hield mej. M. E. Kronenberg, uit Den Haag, een met lichtbeelden verduidelijkte voordracht over: „Jan Severs, boekdrukker te Leiden en te Antwerpen (circa 1602 1530.)" In haar inleiding zeide spreekster ,dat een bibliograaf eigenlijk niet de ware per soon is om voordrachten te houden. Toch heeft zij de uitnoodiging van het bestuur aan genomen, omdat zij het een buitenkansje vindt eenige belangstelling te wekken voor een weinig bekend vak als het hare. Over de impopulariteit van de bibliographie, hier in Nederland, die hoogst ongunstig afsteekt bij den officieelen steun en waardeering in andere landen, als b.v. Duitschland, Belgié en Engeland. Spr, wilde op dezen avond een onschade lijk jubileum vieren. Het is juist vier eeuwen geleden, dat teJLeiden door Jan Seversz, de „Summa der Godliker Scriftüren'" is gedrukt waarvoor hij in Juli 1524 voor eeuwig ver bannen werd. Het eerste verboden boek in ons land en de eerste verbanning van een drukker. Spr. gaf nu allereerst êcn kort overzicht van zijn vroegere uitgaven. Het blijkt, dat hij tusschen 1502 en 1523 een GO-tal boeken heeft gedrukt, voor een groot deel devote lec tuur, maar ook schoolboeken, het Bijenboek, de bekende Divisiekroniek enz. Behalve drukker was hij ook perkamentmaker. Spr. stond nu even stil bij het geringe aan tal Latijnsche boeken en komt dan tot de „Summa der godliker Scriftüren"'. Als bewijsstuk van de Luthersgezindheid van Jan Seversz. wilde zij niet als haar voorgangers, zijn z.g.n. winkelkasboek ge bruiken, indertijd door Tiele uitgegeven het is, volgens haar, nog nooit voldoende bewezen, dat dit inderdaad van Seversz af komstig is. Enkele aanteekeningen uit de „Summa" getuigen van een nieuwen geest, zooals spr. nader aantoonde, waarna zij een en ander meedeelde over zijn veroordeeling bij verstek. Hij was toch bijtijds gevlucht. Er zijn bewijzen, dat hij in 1524 en 1525 in Utrecht is geweest. In Mei 1525 wordt hij ook uit deze stad verbannen. Als balling, opstandig tegen het wettig ge zag, boeit hij spr. veel meer dan toen hij de vote boekjes drukte, en zij deed dit in haar lezing duidelijk uitkomen. Daarna kwam zij tol de Antwerpsche pe riode in zijn leven, waarover zij nieuwe ge gevens heeft gevonden- Tot nu toe was het slechts bekend, dat hij te Antwerpen moet geweest zijn zij zou thans aantoonen, dat hij ook daar het drukkersvak heeft uitge oefend. Drie Antwerpsche drukken, één van 1627 en twee van 1529 heeft zij ontdekt. Als bewijs hoe een bibliograaf soms te vens de gaven van een detective en een di plomaat moet bezitten, verhaalde zij uitvoe rig van haar rustelooze jacht om een van deze boekjes, dat te Londen door een anti quair verkocht wa9, weer op het spoor te komen een jacht, in Maart 1918 begonnen, en eerst in September 1923 met succes be kroond. Het boekje, een zeer curieuze Calen- gier, geeft het zekere bewijs, dat Seversz in 1527 te Antwepen heeft gedrukt Behalve de drie Antwerpsche drukken haalde spr. nog een citaat aan, door haar gevonden in het „Corpus documentorum in quisitions", waaruit blijkt, dat Jan Seversz ook in Zuid-Nederland, vermoedelijk te Brus sel, als ketter gevangen heeft gezeten. Op het laatst van zijn leven keerde hij terug naar Leidpn en maakte er vermoedelijk weer perkament. Waarschijnlijk is hij in 1534 overleden. Spr. wees ten slotte nog op het geringe aantal van zijn uitgaven, In Leidsche bibliotheken bewaard, waarnaast de Koninklijke Bibliotheek zeer gunstig af steekt, en eindigde met een aantal licht beelden, reproducten uit zijn drukken, waar onder mooie houtsneden van Lucas van Leyden. Handelsbeurs te Leiden. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland alhier werd onderstaand schrijven verzonden aan de Middenstands- vereenigingen, patroonsvereenigingen, enz. in het district Rijnland, voor zoover deze niet te Leiden gevestigd zijn. In de laatste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden werd, op voorstel van het Bureau, besloten een ernstig onderzoek in te stellen naar de bestaansmogelijkheid van een Handelsbeurs te Leiden. Alhoewel het Bureau der Kamer er van overtuigd is, dat een Handelsbeurs te Lei den zeer beslist kans van slagen heeft en dat de totstandkoming dezer Beurs voor Leiden en omgeving van groot belang is, zal deze Beurs alleen dan slagen, wanneer alle Mid- denslandsvereenigingen, palroonsvakvereeni- gingen, enz. uit het district Rijnland haar volle medewerking daartoe verleenen. Ten einde deze belangrijke aangelegenheid nader onder de oogen te zien, noodigt het Bureau der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland haar uit tot een be spreking op 9 November a.s., 's avonds te acht uur, in de bovenzaal der sociëteit „Ami- citia", Breestraat 7880. Vereenigingen, welke zulk een schrijven niet ontvingen en toch op een uitnoodiging prijs stellen, wenden zich tot het Bureau der Kamer voornoemd. Wijdingsnnr in de Remonstiantsche Kerk. Aan den avond van Allerzielendag kwa men honderden mannen en vrouwen in de Remonstrantsche Kerk bijeen tot het hou den van een wijdingsuur, als wij ons niet vergissen hier iets ongewoons in vrijzinnige godsdienstige kringen, doch dat ongetwijfeld er wel burgerrecht zal krijgen. Het ruime kerkgebouw was geheel bezet Als leider van den avond trad op ds. F. Kleijn, uit Den Haag, die de bijeenkomst met een zegenbede opende, waarna uit den Pro- testanlenbundel eenigszins gewijzigde de oude Psalm: Gelijk het gras is ons kortston dig leven, enz. door de gemeente werd ge zongen, waarna de voorganger voorlas: „Het leven is een gestaag vertrekken", fragment uit een weTk van A. R. Vinet, gevolgd door eenige teedere strofen van Guido Gezelle, waarna mej. Mundo Lechner, alt-zangeres te Arnhem, liet stemmingvolle „Der Kreuz- zieg" (Fr. Schubert) zong. Met ademlooze stilte werd naar dit schoone lied geluisterd, evenals naar den heer H. Noordhof, uit Den Haag cellist, toen deze op voortreffelijke wijze „Grave" van Tarini vertolkte. Daarop gaf ds. Kleyn wederom twee son netten uit „Verzonken Grenzen" van H. RolandHolst ten beste, gevolgd door „On sterflijk Leven" van Fr. van Eeden, Beide gedichten m&akten diepen indruk. Nauwelijks waren de laatste treffende woorden van den spreker verklonken, of mej. Lechner trok weder aller aandacht tot zich met „Die Glocke lfiutet" van Ara. Spoel waarop de heer Kleyn van af den kan sel nogmaals het woord nam en een bede uit „De navolging van Christus" van Th. Kempis uitsprak, gevolgd door het even vrome „Leid mij" van Nelly van Kol. Daar bij sloot zich de solozang van de alt-zange res weder aan, die met het „Gieb dich zu- frieden", van Bach, een stemming van over gave des harten wekte, welke ook nog sprak uit het nu volgende gemeenschappelijk lied. Een treurzang werd vervolgens op het orgel vertolkt door den organist, den heer F. de Nie. Daarna hield de leider een korte, ernstige toespraak over het wezen van den dood. Hierop volgde nogmaals een violoncel nummer van den heer Noordhof en solo zang van mej. Lechner, waarna al de aan wezigen staande het loflied van Lied 236 vers 6 aanhieven, waarna deze wijdingsure werd gesloten met een zegenbede. Toen ging de schare heen, zwijgend, alsof zij voelde, dat elk woord in deze sfeer van devotie profaan zou klinken. En toen men zich buiten naar hier en daar verspreidde, hoorden wij meermalen: Het is een heerlijke avond geweest. Daar aan heeft een mensch behoefte. Voor het examen als apothekers assistent waren gisteren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames A. van der Linde en J. J. Takkebos, geb. Rotter dam. Tot lid, ingevolge art. 27 der wet en het Genootschap ter Bev. van Natuur-, Ge nees- en Heelkunde door het algemeen be stuur ter benoeming voorgedragen, is be noemd: prof. dr. E. Herzsprung, alhier. Door de derde sectie is gekozen dr. D J. Steenhuis, alhier. De overplaatsing van kapitein W. Fa- ber, van het 4de reg inf. alhier, naar het 15de reg. is ingetrokken Onze stadgenoot de heer H. S. Keuls Jr., voorheen redacteur aan het Twentsch Dag blad „Tubantia" en „Enschedesche Courant" Is benoemd tot redacteur aan het „Bata- viaasch Nieuwsblad", te Weltevreden, O.-L Het bestuur van het studentenmuziek gezelschap „Sempre Crescendo" is als volgt samengesteld: de heeren F. Tubingh Suer- mondt, praeses; W. Locker de Bruyne, ab- actis; P. 's Jacob, quaestor; A. H. Philipse, bibliothecaris; en C. A. Schoemaker, com missaris. Het lid van den Gemeenteraad de heer Sijtsma heeft aan den voorzitter verlof gevraagd, om, na de behandeling van de agenda voor de Gemeenteraadszitting op Maandag a.s. enkele vragen te mogen stel len: 1. Over de aanstelling der tijdelijke ambtenaren aan het bureau van den Bur gerlijken Stand; 2o. naar aanleiding van de klachten over het snellè rijden van zware vrachtauto's langs Hoogewoerd, Haarlem merstraat, enz., en 8. met betrekking tot het aanhangige voorstel van B. en W. tot ge deeltelijke uitvoering van een rioleerings- plan en de demping van de Mare. Aan den Raad dezer gemeente is een adres gezonden, waarin voorzitter en secre taris van den Ned. Bond van Koffiehuis houders, Restauranthouders en Slijters, af deel ing Leiden en Omstreken, in deze optre dende namens deze Vereeniging, te kennen geven: dat zij kennis hebben genomen van het bij den Raad ingekomen voorstel van de heeren Witmans en Coster en mevrouw Die- 1 trichDe Rooy, tot intrekking van art. 3b der verordening op vergunning- en verlofs- j localiteiten enz.; dat zij de gronden, waarop I dit voorstel steunt, ten volle onderschrijven en daarom hun adhaesie betuigen aan bo- vengenoemd voorstel en van harte de ver wachting uitspreken, dat de Raad het voor stel Witmans c.s. zal aannemen. Het adres is geteekend door de heeren CL O. Racké, voorzitter, en M. Kulk, secretaris. Ook de heeren C. Korleweg en P. J. van der Zanden geven den Raad te kennen, in hun kwaliteit respectievelijk van voorzitter en secretaris der Vereeniging van den Han- deldrijvenden en Industriöeelen Middenstand voor Leiden en Omstreken, dat zij hebben kennis genomen van het voorstel, tot den Raad gericht door mevr. Dietrich-De Rooij en de heeren Coster en Witmans, in zake opheffing tapverbod ;dat zij de aangehaalde gronden volkomen onderschrijven en hun .volle sympathie aan dit adres betuigen, ter wijl zij als hun meening daaraan nog wen- schen toe te voegen, dat de overheid zich er van moet onthouden, bij de toenemende ma laise in het zakenleven, den neringdoenden hun bestaan nog moeilijker te maken. Naar aanleiding van het verzoek tot wederinvoering van de Schoolbioscoop door den Cenlralen Ouderraad tot den Raad ge richt, merken in een adre9 aan den Raad, de heeren Jac. Tjalsma, voorzitter en P. J. Hoogendam, secretaris van de afd. Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, namens deze afdeel ing, op: In de zitting van 23 Januari 1922 besloot de Leidsche Raad, tegen het advies van den toenmaligen wethouder voor onderwijs, de proef met de schoolbioscoop te staken. Onze afdeeling heeft zich tegen die staking BINNENLAND. Mededeelingen van officieels zijde om* txent den Postchèqne- en Giro-dienst Het Ned. Roode Kruis doel een beroep op bet Nederlandsche volk om stenn voor dt noodlijdenden in Dnitschland. Het bouwbedrijf en de patroonsbonden. De ex-kroonprins van Dnitschland moet er wol aan denken Wieringen, maai. niet ons land te verlaten. BUITENLAND. De Dnltscbe sociaal-democraten treden nlt de regeering. De coalitie is daarmee verbro ken. Stresemann blijft waarschijnlijk rijks kanselier. Uit Amerika komen steeds scherpere stem men uit regeeringskringen tegen de Fransche voorwaarden inzake de bevoegdheid der eco nomische conferentie. Baldwin spreekt te Manchester. tot het laatste verzet. Zij heeft er toen op gewezen, dal de Plaatselijke Schoolcommis sie verzuimd had inlichtingen in te winnen bij de schoolvergaderingen en de oudercom missies en dit enkel had gedaan bij de hoof den van scholen. Het ongunstig advies dier commissie, waarbij de meerderheid van het college van B. en W. zich aansloot, kon duf niet geacht worden de meening weer te ge ven der ouders en onderwijzers. Het nu in- i gediende verzoek is hiervan het duidelijk be- I wijs. Ten krachtigste bevelen wij het bij Uw college aan. Door het R.-K. Kerkbestuur is, onder I goedkeuring van den Bisschop van Haar lem, aangekocht de groote villa „Rozenhof', I met omgeving, aan den Haagweg 13 alhier, met het doel, aldus werd ons meegedeeld, om aldaar een nieuwe kerk te stichten. Naar aanleiding van het in ons Blad van gisteren vermelde omtrent jubileerende conducteurs bij de N. Z. H. Tramweg-Mij, bericht men ons heden nog, dat de daarin genoemde heer C. Berger, op 24 Maart 1882 in dienst kwam tot 1 Augustus 1922 en on afgebroken dienst heeft gedaan, zoodat hij wel degelijk 40'/» jaar in dienst der N. Z. H. T. M. is geweest. Het Luxor-theater geeft dezo week 2 hoofdfilms. Voor de pauze een klucht in 6 acten „de Huwelijks-barometer" waarom men hartelijk lachen moet en na de pauze een 6 acter getiteld: „Onder vreemden dwang", welke film zeer spannend is. Tevens krijgt men een variéte-attractie op het doek te zien, o a. mooie staaltjes van be hendigheid op rolschaatsen. In de Casino-bioscoop wordt een drama in 7 acten op het witte doek gebracht. „Waarom meisjes het huis verlaten" munt uit door aankleeding en spel. Het bijpro gramma geeft mooie natuuropnamen te zien en beval tevens eenige komische nummers. Ten slotte is ook het Apollo-lheater de moeite van een bezoek ten volle waard. Als hoofdfilm wordt hter gegeven „De Apachen- violist" een boeiend drama in 6 acten met in de hoofdrol de bekende filmacteur Hans I Mierendorff. Interessant is het te zien hos het zoontje van den beroemden violist d« boeven achterna loopt, omdat ze zijn hondje gestolen hebben. De boeven pakken ook het jongetje, en gebruiken het als kostwinner die later ook een beroemd violist wordt. Aan het Commissariaat van Politie te Gorinchem berust een gouden broche, die pl.m. 4 a 6 weken geleden gevonden is op den weg LeidenUtrecht of UtrechtGorin chem. Degenen, die meenen dat zij rechten op deze broche kunnen doen gelden, wor- den verzocht zich te wenden tot den Com missaris van Politie aldaar. Door den heer v. VI., uit Voorschoten# is aangifte gedaan van de vermissing van een zwart-bonte koe, die vermoedelijk giste ren is achtergebleven op de markt en in ver keerde handen is beland. Het dier heeft op den linkerbil een groote knip met een kleine knip er boven. Klacht is Ingediend tegen H., wegen* mishandeling van schipper De R., uit Lei derdorp. Er Is een handwagen ontvreemd voor een woning aan den Middelweg. Er is weer een valsche gulden bij de politie gedeponeerd, ontvangen in de Bank van Leening. Hedenmiddag had op de Boom markt oen aanrijding plaats tusschen een wielrij der met een mand met eieren aan den arm en een handwagen. Zoo ongeveer de helH van de eieren moest het ontgelden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1