No. 19526. VRIJDAG 2 NOVEMBER Anno 1923 Officiesie Kennispe'^gn. STA5SKIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENi 80 Os. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per weetJT 0.18. Bulten Leiden, waar agenten gevestigd gijn, per week" 0.18, Franco per post 2.86 portokosten. Dit (lummel esiaat uit DRIE Bladen £E6iSTE BLAD. I GEMEENTELIJKE VISGHYERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, flTischmarkt 18 tel. 1225 is ZATERDAG en yoorzoover voorradig ook Zaterdagavond vcrkrijgb. 6CHELVISCH k f 0.20, SCHOL f 0.200.47 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 2 November 1923. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden .brengen ter algemeene kennis, dat door hen .Vergunning is verleend aan de N. V. Distil leerderij „De Fransche Kroon" v.h. Harte- velt en Zn., tot uitbreiding van de distil leerderij, in het perceel Langegracht No. 69 a, Sectie B No. 2889. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 October 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 6 November 1923, des namiddags te twee um. Alsnog te behandelen: Beëediging van den nieuw benoemden Oemeente-ontvanger, den heer H. Filippo. Open Brief van dr. Emile Verviers aan H. M. de Koningin. Door dr. Emile Verviers alhier is onder staande Open Brief aan H. M. de Koningin yerzonden Aan H. M. de Koningin. Mevrouw. fn verband met de huidige kabinetscrisis geeft ondergeteekende. dr. Emile Gerard Hu- bert Verviers, privaat-docent in de econo mische politiek aan de Rijksuniversiteit te Leiden, het navolgende eerbiedig aan Uwe Majesteit in overweging. De oogenblikkeliike Vlootwet-crisis mani festeert op ondubbelzinnige wijze de mach teloosheid eener parlementaire Regeering om leen groot nationaal belang zaakkundig at te doen. Ook en vooral de beide andere groote belangen, n.l. de bereddering onzer staatsfinanciën en de bestrijding der econo mische malaise, zijn door een parlementaire Regeering onmogelijk tot een goed einde te brengen. Om de levensbelangen der Nederlandsche Volksgemeenschap te beschermen, is dus 'grondige wijziging der bestaande constitu tioneel practijk noodzakelijk en het oogen- blik voor deze wijziging is thans zeer gun stig. Daarom geef ikUwe Majesteit eerbiedig, doch met aandrang in overweging, ditmaal niet het oor te leenen aan de adviezen van Vraadgevers, welke uit parlementaire partijen Voortkomen, en op eigen gezag te besluiten lo. Een Kabinet te vormen van wilskrach tige en bekwame mannen, die geacht kun nen worden tot geen enkele parlementaire partij te behooren, onder leiding van den beer mr. A. R. Zimmermann, of eenige an dere sterke persoonlijkheid. 2o. Dit Kabinet met Uwe Koninklijke auto riteit te steunen tegen de steeds toenemende aanmatiging van hel Parlement, dat terug gebracht dient te worden tot den oorspron- kelijken opzed van raadgevend lichaam. De gronden, waarop ik Uwe Majesteit meen te moeten aansporen tot deze histo rische daad, waarvoor het verre nageslacht Haar nog dankbaar zal zijn. zijn de vol gende De Staatsrechterlijke formule der ministe- rieele verantwoordelijkheid, die een halve eeuw aan ons volk tot zegen strekte, legt thans practisch het zwaartepunt'der regeer macht bij de grillige parlementaire partijen, die een werktuig geworden zijn in de hand van onverantwoordelijke en in staatszaken onbevoegde demagogen. Onder deze omstan digheden is een bekwaam man met zelf respect in den regel niet bereid een bestuurs>- functie te aanvaarden. Onze beste mannen wijden zich alleen pan particuliere ondernemingen, of aan niet Nederlandsche instellingen. Ik moge slechts wijzen op Uwe eminente onderdanen Loder en Zimmermann, die beiden den hoogsten roem verwerven in dienst van vreemde machten, terwijl ons eigen land hun dien sten niet ontberen kan. Deze parlementaire Regeeringsmannen hebben een wetgeving in het leven geroepen, die de menschelijke natuur verkracht en de energie des volks ondermijnt. Zij hebben voor het bereiken hunner materialist)°~\ie hersenschimmen een bureaucratisch appa- raat ingesteld, waarvan de geldelijke lasten door het volk niet meer te torsen zijn. En zij hebben veelal onbekwame en niet-toegewijde dienaren aan zich weten te verbinden, zoo- ual de economische overheidsdiensten en jopenbare werken een desorganisatie en een ifirruDtie te zien geven, dat zij yoor het volk een voorwerp van ergernis en spot gewor den zijn. Het is uitgesloten, dat een uit parlemen taire partijen voortkomend Kabinet deze on gefundeerde wetgeving zal herzien, de over heidsdiensten zal reorganiseeren en het bud get in evenwicht zal brengen. Want zoo'n Kabinet zal noodwendig uit onbekwame mannen bestaan en de parlementaire dema gogen zullen gemelde maatregelen niet wil len steunen. Uwe parlementaire raadgevers zullen waarschijnlijk Uwe Majesteit aanraden met een zwak parlementair Kabinet nog wat voort te sukkelen, omdat de uiterste graad van ontreddering nog niet bereikt i3. Maar het uitstel, van dezen kloeken maatregel, dien ik thans voorstel, zal over ons land veel leed bezorgen, en eenmaal zal die maatre gel toch genomen moeten worden. Uwe Majesteit heeft thans slechts de keus tusschen den chaos en een buiten-parlemen tair Kabinet. Een Kabinet van bekwame en sterke mannen, dat niet steunt op het ver trouwen eener parlementsmeerderheid, maar op het vertrouwen van de Kroon. Door deze daad zal Uwe Majesteit de groote traditie voortzetten van het Doorluch tig Oranjehuis. Toen in 1848 overal in Euro pa oproerige bewegingen ontstonden ter ver krijging van meer volksinvloed op de Regee ring, was het Koning Willem II, die op aan dringen van den heer Thorbecke vrijwillig toestond, wat elder's door burgertwist en be dreiging verkregen werd. Thans gaat door alle Europeesche landen een onweerstaanbare strooming naar alge meen herstel en naar uilschakeling der par lementen. In het eene geval geschiedt dit door het wapengeweld van een levenskrach tige kern des volks in het andere geval gaat bet initiatief uit van de hoogste autoriteit, waarvan de energieke koning van Spanje een navolgingswaardig voorbeeld gaf. Uwe Majesteit gelieve dus Hare historische taak te begrijpen, evenals Haar voorvader Wil lem II, die begreep en met de Kroon als steunpunt een verbeterd parlementair re gime te vestigen, vóór dat door bedreiging of wapengeweld het tegenwoordig stelsel ten onder gebracht wordt. Staatsrechterlijk is hetgeen ik U voorstel volkomen gerechtvaardigd. Onze Grondwet en onze parlementaire instellingen zijn een concessie van het Koningschap aan het volk door wijlen Koning Willem I in het belang des volks gegeven. Koning Willem II deed in het belang des volks de concessie der ml- nisterie.ele verantwoordelijkheid, waardoor het zwaartepunt der regeermacht bij het parlement kwam te liggen. Welnu, wat de Kroon vrijwillig gegeven heeft in het belang des volks, kan zij op eigen gezag weer wij zigen of terugnemen, wanneer onder veran derde omstandigheden het belang des volks dit eischt en een andere uitweg niet meer mogelijk is. Want het algemeen welzijn Is de hoogste wet. De listige formule van de ministerieele verantwoordelijkheid moge den persoon des Konings willen uitschakelen en voor de ver- I antwoordelijkheid voor den gang van zaken ontslaan, voor God blijft Uwe Majesteit niet- I temin verantwoordelijk. En ook voor het oordeel van het nageslacht Het volk vraagt than9 werk en brood. En het vraagt van zijn Vorstin bescherming tegen verwoestenden invloed der parlementaire partijen. Bij gelegenheid van Haar Zilveren Regee- ringsjubileum is aan Uwe Majesteit op ont roerende wijze gebleken van de gehechtheid des volks aan zijn Vorstin. Dat zij deze ge hechtheid beantwoorde door het volk een wijze en krachtige Regeering te schenken, i die haar steunpunt niet langer vindt in den hartstocht der parlementariërs, maar in de autoriteit van het Koningschap. Zoodra ons volk weer de krachtige hand eener wezenlijke Regeering voelt en het den 1 noodlottigen invloed der parlementaire par tben en der demagogen beteugeld weet, zal de vlijt en de veerkracht onzer natie weer worden opgewekt en ontspannen, i Dan zullen de bekwame mannen, die thans stelselmatig uit hel Staatsbestuur geweerd worden, zich wederom aan het algemeen welzijn gaan wijden en de ambtenaren van alle Staatsdiensten tot verhoogd plichtsbesef worden opgewekt En eerst langs dezen weg kunnen wij den economischen nood te boven komen. Ik ben overtuigd in het bovenstaande de gevoelens van het beste deel van Uw volk te hebben vertolkt en ik vertrouw, dat dit ad vies in ernstig beraad zal worden genomen. Van Uwe Majesteit de toegewijde en dienstwillige, (w. g.) Emile Verviers. Leiden, 29 Oct. 1923. De verwerping dei Vlootwet Naar aanleiding van het verwerpen der Vlootwet werd gisteravond in de groote Stadszaal door de S. D. A. P. en de moderne vakbeweging een feeslvergadering gehou den, waarin als spreker optrad het bekende Tweede Kamer-lid, de heer J. E. W. Duys. Het was er dus vol. Zoowel beneden als bo ven bleef er geen plaatsje onbezet en nog steeds hield de stroom van belangstellenden aan. Tientallen stoelen werden er bij ge plaatst tevergeefs. Het was nog altijd on toereikend. Tenslotte vulden zich de gang paden, terwijl zich om de perstafel een soort eerewacht vormde, die heel den avond haar plaats niet heeft verlaten. De voorzitter, mr* .Van Eek, constateerde met voldoening deze groote opkomst, die aantoont, dat men ook'hier te Leiden ver heugd is over de verwerping van de Vloot wet ,en gaf na een korte inleiding, en nadat de zangvereemging „De Stem des Volks" eenige liederen had gezongen het woord aan den heer Duys, die met daverend ap plaus werd begroet. Spreker zeide zich wel zoo ongeveer den gemoedstoestand te kunnen voorstellen van het publiek toen de tijding kwam, dat de Vlootwet was verworpen. In tientallen van jaren is er in de Kamer niet iets gebeurd, dat zoo emotievol, zoo spannend was als de behandeling dezer wet, speciaal op den laat- sten dag. Die dag was om drie redenen van groote beteekenis. In de eerste plaats ging het om de vragen: „Zal Nederland in mili tair opzicht mee gaan doen aan de impe rialistische politiek der groote mogendhe den? Zal Nederland den tweeden stap doen op een terrein, waar het onherroepelijk in den oorlog wordt gesleurd? Ten tweede: „Zal Nederland den weg op gaan van een fascistische dictatuur? Ook al zit het etiket van een imperialistisch Chris tendom van het merk Colijn er op? Ten derde was deze uitgaaf niet te rijmen met de leuze van bezuiniging. In hoofdzaak echter ging het om de eerst genoemde kwestie. Daardoor steeg de span ning tot een ongelooflijke hoogte. En bij de stemming heerschte er tenslotte een adem- looze stilte, een stilte gelijk nog nimmer in de Kamer is geweest. Gelukkig, de vlootwet is verworpenI En vraagt men mij nu, aldus spreker, wat voor een gevoel ik had op dat moment dan luidt mijn antwoord: „Precie9 als de Ko ningin bij haar jubileum. Ook ik heb ge dacht: Ach, mocht Vader Willem leven, om dat nog eens te kunnen zienl" (Daverend gelach). Evenwel wij mogen de ernst van den toestand niet uit het oog verliezen. De wa gen van het militairisrae staat nog steeds op de helling. Door onze actie zijn de rem men momenteel vast gezet, maar men is al lang bezig om ze weer lo9 te maken. Blijkt niet ten duidelijkste uit de christelijke bla den dat de meeste R.-K. leden, die afvallig aan hun parlij zijn geworden, slechts hebben tegengestemd om de democratisch voelende arbeiders der R.-K Staatspartij in toom te houden? Erkent de heer Engels dat niet vol komen in een door hem geschreven artikel? Hoeveel slechts zal er noodig zijn om den wagen weer van de remmen te bevrijden? Wij hebben allen, vervolgde spreker, wèl te bedenken wat onze taak is. Wij moeten met man en macht onze schouders er onder zetten om het imperialisme te bestrijden en den kunslmatigen haat tusschen de volkeren te overwinnen. Daarvoor is een hechte or ganisatie noodig. Zij, die niet georganiseerd zijn, die slechts oogsten wat wij zaaien, zijn de klaploopers van onze arbeidersbeweging (Applaus). Alsnu komende tot de beteekenis van de verwerping der vlootwet zeide de heer Duys dat de eerste gevaarlijke slap is geweest het verkwanselen der Djambi-olievelden aan Engeland. Daardoor is ons land economisch in handen van het Britsche imperium ge komen, en het was te voorzien, dat de mi litaire kwestie spoedig zou volgen. De vloot heette te dienen om onze neutraliteit te handhaven. Doch men begreep niet dat reeds het indienen dezer wet een schending was van de neutraliteit, omdat wij ons daar mee ook in militair opzicht vastlegden aan Engeland. Bovendien deze wet werd ingediend door een ministerie, dat onder leiding stond van Colijn, de man die met zooveel gejuich is binnengehaald. Hij, de leider der „kleine luyden" zou eens orde op de zaken stellen. Maar hoe? Was dit een daad van christe lijkheid? Is er één specifiek christelijke maatregel onder de plannen van Colijn? Zoowel de werkloozenzorg, de aftrek van 10 pCt. der ambtenaarssalarissen, de ophef fing van het 7de leerjaar, als de belasting op fietsen, bier, thee, enz., bewijzen het te gendeel. De rechterzijde praat steeds over God's wil. Alsof dit stelletje bandieten de partij van Christus zou zijnl (Beweging). Wordt er nu ook gezegd, dat het God's wil is dat de Vlootwet is verworpen? Is het Christelijk om tal van bezuinigingsmaatre gelen te nemen, waardoor alleen de prole tariërs worden getroffen? Het is waar, dat de belastingen zeer hoog zijn, maar het gaat niet aan alles van één kant te halen. Wan neer het schip zinkende is moeten wij allen helpen pompen. Dan geldt het paroolPom pen of verdrinken. Doch Colijn zei tot de arbeiders: Pompen én verdrinken! Temidden van al die maatregelen, waardoor het volk werd getroffen, kwam Colijn met de vloot wet, en dat terwijl er reeds 830 millioen aan onze vloot is weggesmeten. Nederland is hel meest militairistische land van de wereld. Volgens de cijfers van den Volken bond zijn sinds 1914 de uitgaven voor leger en vloot met 40 pCt. geslegen. In 1914 be steedden wij 23 millioen per jaar; thans 64 millioen. En wat hebben wij er voor gekregen? Het antwoord moge blijken uit wat de kolonel der marine, Van der Sluis, eenige maanden geleden schreef in het marine-blad over de manoeuvres der vloot In Indië: Toen van een nieuw schip de kanonnen werden be proefd door met halve lading te schieten, barstten er elf geheel uit elkaar, terwijl het twaalfde door het dek ging en in de machine kamer terecht kwam" (YrooMjkheid). Dit staat zwart op wit geschreven door iemand uit de practijk. Als ik, aldus spreker, in oorlogstijd com mandant was van een oorlogschip zou ik niet op de vijanden schieten. Want je raakt toch niets. Ik zou hen inviteeren op een diner in de machinekamer. Dat was veel zekerder om hen te treffen I (Daverend gelach). Men zegt nu wel, dat volgens ons systeem „geen man en geen cent" ons land weerloos i9, maar wat is het nu dan? Het eenige ver schil is, dat de weerloosheid, als tot nu toe toegepast, 830 millioen kost, terwijl on9 systeem die gelden vrij zou hebben gekregen ten bate van maatschappelijken en cultu reel en arbeid! Het was een belachelijkheid der regeering om te durven spreken van een half uiterste minimum. Dat k&n geen zin hebben, zelfs niet al was men verzekerd van den steun van een zekere buitenlandsche mogendheid. Doch mem kan nu lachen om de door de rechterzijde verkondigde dwaasheden, men mag daarbij de ernst toch niet uit het oog verliezen. Ons protest ging tegen het feit, dat wij willens en wetens in een oorlog zouden worden gesleurd en tevens tegen het feit, dat millioenen zouden worden uitge geven voor het militairisme terwijl men het volk liet verhongeren .daarbij tegelijkertijd tal van cultureele maatregelen den nek om draaiende. Opze actie heeft gelukkig suc ces gehad. Maar wij zijn er daarmede niet Wij kunnen slechts hopen dat dit de eer ste stap is geweest van het uiterete minimum tot afschaffing der geheele vloot. En ons verder sterk te maken in de organisatie om een einde te kunnen maken aan het mili tairisme en tenslotte ook aan het stelsel van het kapitalisme. Organisatie is than9 het wachtwoord, zoo eindigde spreker. Wij al len moeten meehelpen aan de bestrijding dezer verderfelijke stelsels, om te komen tot vrijheid, welvaart en vrede. Leve het socialisme. (Donderend applaus). De heer Van Eek sloot hierop de verga dering nadat de „Stem de9 Volks" zich nog maals bad doen hooren. Maatschappij van Nijverheid en Handel. (Departement Leiden). Bovengenoemde afdeeling heeft gister avond hare lezingen in voordrachten over dit seizoen geopend met een vergadering in het Nutsgebouw, waarin de heer ir. M. Po lak, uit Scheveningen een met lichtbeelden en demonstraties verduidelijkte lezing hield over Radio-telegrafie en -telefonie, zooals de aankondiging luidde. De zeer druk bezochte vergadering er waren ook veel leerlingen van onderwijs inrichtingen aanwezig werd te acht uur ruim door den waarnemenden voorzitter, I den heer D. Jaeger, geopend, nadat reeds j een radiotoestel dat werd gedemonstreerd een voorproefje van een Haagsch concert bad gegeven. De heer Jaeger heette in het bijzonder den heeT Polak welkom, die zoo vriendelijk is geweest hier een wel zeer actueel, doch voor al voor leeken niet gemakkelijk onderwerp te willen behandelen, het verheugde hem tevens dat de opkomst zoo talrijk was en dat de spr. hier zooveel technici en a.s. technici voor zich zag. De heer Polak ving aan met de opmerking dat er geen sprake van was, om het onder- werp volledig op een avond te behandelen. Hij zou zich daarom in hoofdzaak bepalen tot de radio-telefoon en alleen de telegrafie daarbij ter sprake brengen, voor zoover dit voor een goed# begrip van de zaak noodig was. Verder zal hij zich moeten bepalen tot de grondbeginselen der radio-telefonie. Wan neer het hem gelukte voor leeken de ge heimzinnigheid te kunnen wegnemen waar in de radio-telegrafie en -telefonie nog altijd is gehuld, dan achtte hij zich reeds voor dezen avond tevreden. Aan de hand vaD voorstellingen en teeke- ningen op het zwarte bord, deelde hij eerst een en ander mee over de lijn-telefoon, zoo als wij die allen kennen en zette uiteen, hoe men op deze wijze met elkander kan spre ken. Op heizelfde beginsel al9 de lijn- telefonie berust ook de draadlooze telefonie. Hier i9 het niet de draad die de geluidtref- fingen overbrengt maar een hypothetische stof, welke wij ether noemen en waarvan spr. de verschillende eigenschappen, voor zoover die zijn waargenomen, meedeelde. Met teekeningen trachtte spr. verder dui delijk te maken hoe de geluidstrillingen nu door het luchtruim worden overgebracht en hoe daarvoor een z.g. antenne noodig is, die ook voor deze gelegenheid is aangebracht op het Nutsgebouw en de St. Petruskerk, welk werk door den heer Van Tol, alhier, welwil lend is verricht Spr. dankte daarvoor den heer Van Tol en deelde tevens mede dat deze heer in Leiden binnenkort een Radio-Tech nisch Bureau zal openen. Voor het aanwe zige radio-toestel en de talrijke apparaten, dankte hij den heer Tasseron uil Den Haag. Wanneer wij straks zullen kunnen genieten van een concert dat hedenavond in Den Haag wordt gegeven, en van een kerkcon- cert te Londen dan hebben wij hem daarvoor dank te weten, zeide spr. Bij de verdere uiteenzetting van de wijze van overbrenging der geluidstrillingen wees spr. er op dat men niet altijd zeker is van de overbrenging, afgezien van het feit dat bij het overbrengen steeds geluidsvormingen plaats hebben. Atmosferische en electrische invloe den kunnen zich laten gelden en storend BINNENLAND Open Brief van dr. Emile Verviers aan H. M. de Koningin. Antwoord van den Minister van Water* staat op vragen inzake de stopzetting van den Postchèqne- en Giro-dienst en het 005* deel van prof. Drncker over dezen. Brandstichting te Rotterdam. BUITENEAND. DtJ onderhandelingen over de nitnoodiglng door de geallieerden tot Amerika te richten voor een economische conferentie. De gang van zaken in Dnitschland. werken. Bovendien en dit geldt vooral voor zang en muziek geeft het toestel dat bestemd is het geluid in een gesloten ruimte te verspreiden er een iets gramafoonsachtigs aan. Het best worden de geluiden overge bracht wanneer men luistert met het toestel aan het oor. Een en ander bleek in de pauze toen er radiomuziek werd gegeven, die aan duidelijkheid nog wel iets te wenschen over liet. Na de pauze gaf de heer Polak uitleg van verschillende aanwezige apparaten en deelde o.a. mede, hoe ook op dit gebied een Nederlandsche firma, n.l. Philips Gloeilam penfabriek prestaties heeft geleverd, die met eere genoemd worden. Verder verduidelijkte hij met een aantal lichtbeelden nog een en ander, op dit voor den leek niet gemakkelijk te onderkennen terrein. De heer Polak werd met aandacht gevolgd en aan het einde hartelijk toegejuicht. De voorzitter maakte zich ten slotte tot tolk van alle aanwezigen toen hij den spr. dank bracht voor zijn leerzame voordracht en hem een „tot weerziens" toeriep. Centrale Bazaar voor den Wijkarbeid ln de Ned.-Herv. Gem. Er zal weldra hier ter stede weer een ba zaar worden gehouden. Dinsdagmiddag a.e. zal hij reeds worden geopend. Een comité uit de wijkvereenigingen, waarvan voorzitter is ds. M. J. Punsclie, secretaris de heer J. B. Meynen, penning-, meesteres mevr. Van NesVan de Pol, en een damescomité, vragen de aandacht voor deze zaak, van zeer groot belang voor da Ned.-Herv. Gem. alhier. Het komt hun voor, een dringende eisch te zijn, dat ook in dezen lijd de Wijkarbeid in allerlei vorm krachtig worde voortgezet. In veler woning blijft er nood te lenigen van velerlei aard. Vooral echter vraagt de geestelijke voorlichting en vorming van ons volk onze aandacht, nu verschillende in-j vloeden daarop demoraliseerend werken. Zoekend naar de middelen om in den veeleischenden tijd, dien wij doormaken, dit werk krachtig te kunnen voortzetten, hebben de Christelijke Wijkvereenigingen „Levendaal (Levendaal 103;, „Pniël" (Mid delstegracht 60), „Staalwijk" (Heerenstraat 27), „Bethesda" (Hoefstraat 44), „Phebe" (Oude Vest 91), „Kerkelijk Wijk IV" (Stille-! Rijn 13) en „Kerkelijk Wijk VIII" („Irene", Haven 46) het plan opgevat, de volgende week een Gentralen Bazaar te organiseeren voor den Wijkarbeid. Van veler steun zal het welslagen van dit plan afhangen. En waar het hier geldt de zorg voor zieken en hulpbehoevenden zoowel als de meer geestelijke bearbeiding der menigte door Vereenigingen, Zondags scholen en dergelijke, meenen zij ook op dien steun een beroep te mogen doen. Zij zijn reeds geholpen met goederen en handwerken, en ook met geldelijke bijdra gen. Zij houden zich echter voor nog meer steun aanbevolen en nu vooral ook voor een druk bezoek aan den bazaar. Eere-voorzitter tier comité's is onze bur< gemeester. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zee land heeft tol de Evangeliebediening in de Nederlandsche Hervormde Kerk toegelaten de heer E. A- A. de Vreede, te 's-Graven- bage, (van de universiteit alhier). Onze lezers zullen zich herinneren, dat in den laatsten tijd een drietal conduc teurs bij de N. Z. H. Tramweg-Mij. hun 40-jarig jubileum vierden en daarbij zoowel van de zijde der burgerij als van die der Directie en het personeel werden gehuldigd. Doch hierbij is het niet gebleven. De Nederl. Maatschappij van Nijverheid en Handel, (voorheen Maatschappij van Nijverheid), die aan werklieden en beambten, welke ge durende ten minste 25, 40 en 60 jaren bij denzelfden persoon of hetzelfde bedrijf werkzaam zijn geweest, en daarbij op eeni«< gerlei wijze hebben uitgemunt, getuigschrif< ten uitreikt, greep deze gelegenheid aan on|

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1