BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. worden verstrekt aan bouwvereenigingen. dc bepaling toe te voegen, dat het toezicht hebbend personeel moet geschoold zijn en over meerdere practijk als opzichter moet beschikken, en dat het aantal opzichters Voldoende moet zijn om een goede controle le kunnen uitoefenen. Zooa's adressante terecht opmerkt, heb ben B. en W. op een reeds eerder tot hun College gericht overeenkomstig verzoek al- wijzend beschikt. Het herhaalde, thans bij den Raad ingediende, verzoek, brengt in de opvatting van B. en W. in deze geen wij ziging. De gang van zaken bij de regeling van het toezicht op den bouw is als volgt: liet aantal opzichters wordt voor elk werk door den architect in overleg met den direc teur van het Bouw- en Woningtoezicht be paald, waarbij rekening wordt gehouden met den omvang en den aard van het bouw- ,werk. Deze opzichters worden overeenkom stig de in 1916 door do Maatschappij: tol be vordering van de Bouwkunst, door den Bond van Ncderlandsche architecten en door den Nationalen Woningraad vastge stelde regelen, op voorstel van den architect door den opdraciitgever, in deze het bestuur der bouwvereeniging, aangesteld, doch slaan tijdens den bouw onder de bevelen van den architect. Zij moeten practische ervaring in de uitvoering van bouwwerken hebben op gedaan en behoorlijk theoretisch onderlegd Zijn om de voor den bouw benoodigdc lee- keoingen, die door den architect moeten worden geleverd, vlug en goed te kunnen begrijpen. Aan deze eischen hebben de op zichters bij den bouw der woningen van de door den Bond van Technici in de toe lichting op het adres genoenide vereenigin- gen blijken gegeven le voldoen. Dat een op zichter timmerman is geweest, slrekl overi gens tot aanbeveling. Bij omvangrijke bouwwerken fungeert een dor opzichters als hoofdopzichter. Hij is belast met de dagelijksche leiding van- en toezicht op den bouw, do keuring der bouw stoffen en de controle op de met het toe- Zicht belaste overige opzichters. Laatstge noemden zien toe, dat het werk overeen komstig de teekeningen en de gestelde eischen wordt uitgevoerd. De architect heelt inlusschcn de leiding en is voor den goeden gang van zaken en voor het nakomen van de besteksbepalingen en van de op het be stek van toepassing zijnde algemeene voor schriften aansprakelijk. Vermits nu de vermelde wijze van han delen nimmer aanleiding tot klachten heeft gegeven en, zooals werd opgemerkt, met de gemeente als uitvloeisel van de Imancieele Verhouding tusschen haar en de vereenigin- gen, omtrent de aanstelling van de opzich ters steeds overleg moet worden gepleegd, deed zich tot nog toe de beboette aan voor schriften als door adressanle bedoeld, niet gevoelen en zijn B. en W. voorshands van oordeel, dat ook in het vervolg dergelijke bepalingen gemist kunnen worden. Bij elk bouwplan afzonderlijk beslaat toch altijd nog gelegenheid de vraag onder de oogen te zien, ot bepalingen omtrent het toezicht ge- Wenscht zijn. Zij geven mitsdien, in overeenstemming met het advies van dc Commissie van Fa bricage, in overweging op het verzoek af wijzend lo beschikken. Het Schoenenwetje. Do heer Flcskens heeft een voorstel van wet ingediend tot wijziging der wet van B Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. In do memorie van toelichting wordt op gemerkt, dat, gelijk bekend, bij do Regee ring reeds eenigen tijd het voornemen be stond een wetsontwerp in te dienen tot ver lenging van den tijdsduur der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Van het kabinet, dat thans zijn ontslag aan do Koningin heeft aangeboden, kan intusschcn indiening van verdere wetsontwerpen kwalijk worden ver wacht, zoodat, wil dc invoerbeperking van schoenw-erlc niet met ingang van 1 Januari 1924 een einde nemen, het initiatief tot deze verlenging van de Kamer dient uit te gaan. Naar de meening van den voorsteller be staat er allo aanleiding do mogelijkheid to openen het verbod tot invoer van schoen werk, welk verbod in verband met het voor schrift van artikel 6 dier wet met ingang vau 1 Januari 1924 automatisch zou komen to vervallen, ook na dien datum nog eenigen tijd te handhaven. Do omstandighodcu wijzen aan, dat van bedoeld invoerverbod niet zoodanige resul taten zijn te verwachten, dat de schoenen industrie na 1 Januari a.s. reeds voldoende op krachten zou zijn gekomen, om het zon der de hulp van een beschermenden maat regel lo kunnen stellen, en evenmin geeft dc economische toestand in het algemeen aanleiding tot het vermoeden, dat een ver dere bescherming dezer industrie na dien datum overbodig zou knnnèn heeten. Voor zoover reeds thans valt to consta- iccreu, is de uitwerking van het invoerver bod op den toestand der sehoenennijverheid een gunstige. De invoer is tot normaler verhoudingen teruggebracht. Bedroeg de waarde van den import van schoenen, voor zoover die binnen de werking van het in voerverbod vallen, in de maand Juli van dit jaar, de laatste maand van onbeperkten invoer, nog ea. 1 miljioen gulden, in Juli 1923 was deze invoer teruggebracht tot ca. f 230.000. De productie in onderscheidene fabrieken neemt thans weder allengs toe en in ver band daarmedo gaat de werkloosheid .een minder onrustbarend aanzien krijgen. Toonen de cijfers van het verloop der werkloosheid van verleden jaar een etijging, die over September 1923 geven een belang rijken achteruitgang. Waar tusschen aan- H«W"üstu8 en einde September 1922 de lederindustrie met ruim V0CK, .8 deze in het overeenkomstig P van dit jaar gelijk gebleven en -■ris gestadig afnemende. Het laat zich verstaaD, dat de verbetering in den toestand, waarvan thans de eerste symptomen kunnen worden waargenomen, zich slechts zeer geleidelijk voltrekt. Het zoeken van nieuwe verbindingen, het plaat- E6Q van bestellingen vereischt, gelijk van zelf spreekt, den noodigen. tijd. Daarbij komt, dat de groote voorjaarsorders eerst in dezen en de komende maand worden ge plaatst. Kwam het invoerverbod met ingang van 1 Januari 1924 te vervallen, dan zou niet onwaarschijnlijk een groot gedeelte van de orders, waarop de inlandsche nijverheid zich thans spitst, deze ontgaan en, wanneer de grenzen weder geopend zijn, in het bui tenland terechtkomen. Blijven de bestellin gen evenwel hier in het land, dan is de kans groot, dat de werkloosheid binnen kor ten tijd tot normale afmetingen is terug gebracht. Voor zpover do voorsteller heeft kunnen nagaan, zijn de door sommigen van het in voerverbod verwachte nadeelige gevolgen geheel en al achterwege gebleven. Van prijs stijging valt tot heden niets te besmeuren. Ook van een handel in consenten, waar voor zoozeer gevreesd wérd, is hem niets bekend. De heer Fleskens meent met het voor stellen van een korten termijn te kunnen volstaan, aangezien hij het niet uitgesloten acht, dat vóór 1 Juli 1924 de toestand in de schoenenindustrie zich voldoende zal heb ben hersteld 'om verdere bescherming onnoo- dig te maken. Mochten de omstandigheden van het tegendeel doen blijken, dan kan alsnog door een nadere wettelijke voorzie ning verdere verlenging van het invoerrecht mogelijk worden gemaakt. Zuid-Holland en het Duitsche visum. In aansluiting aan de onlangs verstrekte opgave nopens do Duitsche overheden in Nederland, bij wie aanvragen voor een Duitsch visum behooren te worden inge diend, brengt, het Ministerie van Buiten- landsche Zaken ter algemeene kennis, dat zij, die in het gedeelte der provincie Zuid- Holland wonen, ten Noorden van den spoor weg NoordwijkLeidenWoerden (eerst genoemde twee plaatsen niet inbegrepen), zich tot het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam behooren te wenden. Nederlanders, wonende in het. gedeelte van Zuid-Holland, dat begrensd wordt door de lijn NoordwijkRijusburgLeiden VoorburgRijswijkDelftMaassluis Hoek van Holland (de drie laatstgenoemde plaatsen niet inbegrepen), moeten hun aan vragen indienen bij het Duitsche passen- bureau te 's-Gravenhage. Zij, die in het overblijvende deel van Zuid-Holland wonen, behooren zich voor de verkrijging van een Duitsch visum to wén den tot den Duitschen consul to Rotterdam. Gelijk reeds gemeld is, werd ook mr. Troelstra gisteren in verband met do regeq- ringsca-isis door de Koningin op Het Loo ontvangen. De leider der S.D.A.P. arri veerde te 6.58 te Apeldoorn. Aan het sta tion stond een dichte menigte belangstel lenden, meerendeels leden van de Apeldoorn sche S.D.A.P.-afdeeling. Alvorens dc heer Troelstra in den gereedstaanden hof-auto stapte, bood namens de genoemde afdccling mevrouw K. van TvigtVan der Veen hem een bouquet oranjo dahlia's, versierd met een rood lint aan. Onder begeleiding van een muziekkorps zongen dc aanwezigen de Internationale". Nadat de heer Troelstra, die. ,,den hoogen hoed" op had, dat lied aangehoord had, reèd hij naar het buiten verblijf der Koningin. Het' bestuur der Carnegie-slichting heeft aan dr A. G. van Hamel; die op grond van zijn benoeming lot hoogleeraar aan dc Rijks- Universiteit te Utrecht ontslag heeft ge vraagd als bibliothecaris van het Vredespa leis in Den Haag, op.de meest eervolle wijze onlslag verleend en. in zijn plaats met in gang van 1 Januari'a.s. benoemd dr. Jacob ter Meulcn, bibliothecaris der Nederlandsclie llandels-Hoogeschooï te Rotterdam. Benoemd is tot directeur van het P. en T. kantoor to Aalsmreer W. van Knaape, thans commies aan do Post en Telegrafie. Do Raad vaii Rotterdam is gister avond in buitengewone vergadering bijeen gekomen, om afscheid te nemen van den afgetreden secretaris der gemeente, mr. A. H. J. Heynsiue. De burgemeester spva-k hem toe en bood hem namens het gemeentebestuur twee penningen aan, in kil ver en in brons, met het wapen van Rotterdam, Vervolgens spraken de heeren De Kcwver, als oudste Raadslid, wethouder Van der Hoeven en namens een commissie uit de burgerij mr. S. J. L. van Aalten, die hem een album en een geschenk in geld aanbood. De voorzitter, dr. J. Ph. Elias, te Rot terdam, heeft gistermorgen in de sociëteit van de Rolterdamschc Diergaarde, de 26sle algemeene vergadering van de Zuid-IIolland- sche vereeniging .,IIet Groene Kruis" ge* opend met een openingsrede, waarin hij o.a. zoide, dat van de 757 Groene (en Witte) Kruis-afdeelingen, die ons land telt, niet minder dan -116 afdcelingen wijkverpleging hebben ingevoerd. Wat in het bijzonder do provinciale Vereeniging betreft, zij is Ihans geklommen lot 121 afdcelingen, van welke or 57 wijkverpleging hebben. De nog jeug dige dienst voor het brengen van huishou delijke hulp in gezinnen, waar de huismoe der aan het ziekbed gekluisterd is, ontwik kelt zich onder de bezielende leiding van de commissie voor huiszorg op gelukkige wijze. De mocdercursussen werden geregeld ge houden en door talrijke jonge vrouwen met belangstelling en vrucht gevolgd. De verzor ging van het' kraambed ten plattenlandc is, dank zij de commissie voor kraamvrouwen en zuigelingenverzorging, belangrijk verbe terd. De ziekentransportdienst der Vereeni ging is thans georganiseerd over het groot ste gedeelte dezer provincie. Het Groene Kruis staat nu bijna 25 jaar geworteld in den Nederlandschen bodem, ia geworden tot een sieraad van ,,den Holland- schen Tuin", een boom, die veel goede vruchten afwerpt voor het openbaar welzijn. Goedgekeurd wordt het 21ste jaarverslag over 1922, van den algemeenen secretaris, arts W. Poolman. In 1922 kwamen in 1C8 aanvragen om ontsmetting of reiniging, al9 van gemeenten 90, afd. Groene Kruis of t. b. c. bestrijding 44, particulieren 31,"departement van m'arihe 2. ziekenhuis 1. In totaal bedraagt het aan tal huisontsmettingen 111 en het aantal ovenonlsmettingen 126, of le zamen 237. De rekening en verantwoording over 1922 werd goedgekeurd. De verslagen van de verschillende com missies werden vastgesteld. Het verslag van dc commissie voor kraam vrouwenverzorging en zuigelingenbescher ming zegt o.m., dat dit weer in opgewekten toon gesteld mag worden, daar het aantal afdeeling.cn, die een cursus in kraamvrou wen verzorging en zuigelingenbescherming hebben gegeven en het aantal deelneemsters aan deze cursussen wederom getuigt van een flinke belangstelling in dc onderwerpen, die op deze cursussen behandeld worden de hygiëne aan kraamvrouw, kraambed en kind. In het geheel werden 17 cursussen gege ven (waarvan 2 voor de eerste maal in een afdeeling), met, 041 deelneemsters. Sedert 1913 zijn 186 cursussen in pl.ni. 90 afdee- lingen met een totaal van 6415 leerlingen gehouden. Daaruit blijkt dan levens, aldus het verslag, dat er nog te veel afdeelirvgen zijn (wij tellen er nog een 25-tal, waar dit instituut zijn intrede nog niet heeft gedaan. Uit het verslag van de ontsmettings-com- niis^ie blijkt, dat het nadeelig saldo van do bedrijfsrekening over 1922 bedraagt f 1991.6G Van de besturen van 118 gemeenten kwam bericht in van het besluit tot toetreding tot dezen dienst. In de namiddagvergadering heeft prof. dr. E. C. van Leersum, directeur van het Neder- landsch instituut van volksvoeding, een le zing gehouden over „Dc belangstelling in de volksvoeding in de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika", waarbij hij lantaarnplalen en een paar films vertoonde. In de plaal9 van de altredende en niet herkiesbare leden van het hoofdbestuur, dc heeren arts J. A. Rolloos en D. Bakker, wor den benoemd de heeren dr. A. J. Bossers, voorzitter van de afdeeling 's-Gravendeel, en arts J. v. d. Drift, te Bolnes, voorzitter van de afdeeling Ridderkerk. De heer W. Poolman, algemeen secretaris, wórdt her benoemd. De begrooling voor 1924 wordt vastgesteld op f 19.029.67. Naar ,,De Tel.'- verneemt, zal minis ter Van Swaay een „zeer uitvoerig com muniqué" aan de pers verstrekken over den postehèquc- en giro-dienst. Dc gege vens zijn door hém reeds ter bewerking verstrekt en heel spoedig kan de publicatie woi-den te gemoet gezien. OUDE-WETERING. Dc collecte ten bate van het Roodc-Kruis, gehouden dezer dagen onder leiding van den heer De Ren. heeft opgebracht de som van f 62.57. RJJP WETERING. De.collecte voor liet Roóde-Krufs alhier, dezer dagen gehouden, heeft opgebracht de som van f 76.63. ZWAMMEI^DAM. Onder de nering doenden alhier circuleert een lijst om te ko men tot een vrijwillige winkelsluiting des avonds te negen uur. Naar wij vernemen, vindt dit plan hij onze winkeliers over het algemeen een gunstig onthaal. Op de nieuw opgemaakte lijst van stemgerechtigden voor de verkiezing van le den van Kerkeraad en Kiescollege- der Ned.- Herv. Gemeente alhier, komen thans voor het eerst ook de namen der vrouwelijke lid maten voor. HAARLEMMERMEER. De heer P. Borst, alhier, heeft eervol onlslag gevraagd als correspondent bij de Arbeidsbeurs alhier. liet 4-jarig zoontje van den arbeider II. C Wesselius aan den Leimuiderdijk, alhier, is in een onbewaakt oogenbhk achterover in een teil met kokend water gevallen, die in de schuur stond en door de moeder was klaargezet om voor dc wasch te worden ge bruikt. Geheel met brandwonden overdekt, werd het ventje in buis- gedragen. Genees kundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, doch mocht niet meer balen. Dinsdag is 't kind onder de smartelijkste pijnen aan de bekomen wonden overleden. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haring- visscherij kwam tc IJmuiden binnen de log ger K.W. 8 met 23 last pekelharing. Aan den afslag van haring waren aan gebracht 150 kantjes steurharing (Engelsche wal) waarvan verkocht zijn 9G kantjes voor 114.25 en 113.45. Opgehouden werden 55 kantjes A 111.45 tot 114.40, alles per kantje. Aan de standplaats van de Katwijksche Aulohusdiensl-Onderncming ia een bord ge- plaalst, waarop met duidelijke cijfers het vertrekuur der autobussen is vermeld. Een goede verbetering. LISSE. Naaf men ons oflicieel mede deelt, heelt de heer L. Onderwater het 'lid maatschap van dtn Raad aanvaard. Voor de Jongelingsver. „Obadja" alhier trad op dr. Den Hartog, wan Amsterdam, met het onderwerp ,,Het Wereldraadsel". Het is onnoodig te zeggen dat spr. met onver deelde aandacht werd gevolgd. Op verschillende plaatsen wordt waar genomen, dat de narcissen zich zeer snel ontwikkelen. Zoo hier en daar wordt al nel- ging geloond het groene kopje te laten zien. 't Is wel vroeg. NOORDWIJK. Gistermiddag zagen eenige arbeiders, werkzaam op liet land van Groeneveld en Lindhout, gelegen aan den Gooweg alhier, dat een rietschelf op dat land in brand stond. Toen de arbeiders de alreeds in lichterlaaie slaande schelf naderden, ont dekte de arbeider M. (wee 8 A 10-jarige jon gens M. zette de jongens na, welke B. en V. van hier bleken te zijn. Aan redden vlet niet meer te denken. "De schelf was niet verze kerd, zoodat de schade ongeveer 1500 be draagt. De politie stelt een onderzoek in. RIJNSBURG. In de Ned.-Herv. Kerk alhier werd gisteravond een dankslond ge houden voor het gewas. De dienst, geleid ctoor ds. C. M. Luteijn, was druk bezocht. Aan de groentenveiling alhier was gis teren de handel levendig. Bloemkool wordt hijna niet meer aangevoerd, daarentegen veel savovc- en roodekool. De prijzen waren voor roodekool 19, knolrapen 14 en uien f 4 A 14.10. SASSEN'HEIM. Dit jaar geen zang- en muziekavond ten bale van de Fröbelschool. Maar het bestuur wilde toch iels doen, om de kas te stijven en dat iels is een verloting. Voor matigen prijs worden lootjes verkocht, waarop mooie prijzen kunnen vallen. Deze prijzen zijn vanaf Vrijdagavond tentoonge steld bij den manufacturer, den heer Van Egmond, die bereidwillig de etalage voor bo vengenoemd doel heelt afgestaan. VOORSCHOTEN. Gistermiddag re«l de voerman v. Tol uit Oude-Wetering met een voer stroo op den Rijndijk. Vlak voor het huis van den huisschilder v. N. viel de wogen met de lading om en wonder hoven wonder bekwam noeh paard nooh voerman ecnig letsel. Hoewel do lading stroo tegen de winkelruiteu aankwam, waa ook daar geen schade. VOETBAL. Het 20-jarifi bestaan van den L. V. B. In het aardige achterzaaltje van café „Zomerlusl" is gisteravond op overtuigende wijze gebleken, dat wij niet alleen stonden in ónze waardeèring voor het werk van den Leidschen Voetbalbond in het algemeen en van het bestuur in het bijzonder. Gezeten te midden van een pracht van bloemen heeft de opperste raad van den bond uit vele monden gehoord wat er leeft en omgaat in de harten van zijn volgelin gen. Die taal was 'klaar en duidelijk, en er kwam uit naar voren dc ernstige wil om het bestuur te steunen in zijn moeilijke laak, om mee te helpen aan den opbouw van het maatschappelijk werk, dat door middel van onze mooie voetbalsport kan worden ver richt. De heer Steenhauer en zijn niedebe- sluurdoren kunnen tevreden zijn. En met vertrouwen de tóekomst tegemoet zien. Het bestuur ontving een vijftal keurige bloemstukken, en wel van de vereenigingen A. S. C., L. F. C., R. G. L. en D. L. V. en van den heer B. Devilé. Verder waren er schriftelijke gelukwcnschen ingekomen van: afdceJir.g Leiden van den N. B. L. O., oud- voorzitter D. Schutte, oud-bestuurslid Van Wijngaarden, secretaris der protestcommis sie Murman, lid van het vroegere L. V. V. Plantfeber, Quick Boys, Amstcrdamscho Voetbalbond en Stormvogels. Ter receptie kwamen tal van afgevaardigden. Onze aan- tcekeningen vermelden daaromtrent: Gin jaar namens D. L. V. Wagemaker, namens L. F. C.; Lolkes de.Beer, namens U. V. S. en o.a. ook namens Lugdunum, Leidsche Boys, R.G.L., Norvicus en D.V.S.dr. Brou wer, namens A.S.C., terwijl de scheidsrech ters B. Verslraaten en Guldemond eveneens hun felicitaties kwamen aanbieden. Een op somming van al wat de heeren vertelden zal men zeker niet van ons vergen. En zoo ja. welnu, dan is zulks tevergeefs. Wij doen het niet, en volstaan met mede te declen, dat er gewezen werd op den toenemenden bloei van den bond, en dal de beste wenschen voor de toekomst van den L. V. B. en van de voetbalsport werden uitgesproken. De heer Blóte roerde nog even de kwestie aan van de oneenigheid tusschen diverse vereenigingen en den bond en gaf uiting aan zijn voldoening dat men thans, mede door de goede leiding van het bestuur, tot overeenstemming was gekomen. Moge dit voortaan zoo blijven. De heer Lolkes de Beer, sprekende na mens tal van vereenigingen zeidc, dat het in de bedoeling lag der L. V. B.-leiding een stoffelijk blijk van waardeèring aan te bie den. Helaas had men door plotseling gewij zigde omstandigheden nog geen definitieve beslissing kunnen nemen, doch men hoopte alsnog tol een goed resultaat te komen. Wal voor een cadeau zal worden geschonken blijft voorloopig nog geheim. Daarover later. Nadat de stroom van gelukwcnschen tot stilstand was gekomen en voorzitter Steen hauer de verschillende afgevaardigden had dank gezegd voor hun komst en hun waar- deerende woorden, achlle de heer Steen hauer omstreeks halfelf den tijd gekomen om tot sluiting van dezen gezelligcn avond over te gaan. Namens het bestuur bracht hij nog maals dank voor de vele blijken van belang stelling. Door lal van vereenigingen, aldus de voorzitter, is bij monde van den heer Lolkes de Beer aan het bestuur een stoffelijk hulde blijk in het vooruitzicht gesteld. Wat dat zal zijn moeten wij afwachten. Maar wij zijn er in ieder geval zeer erkentelijk voor, evenals voor dc vele ontvangen bloemstukken. Dank moet er gebracht worden in het bijzonder aan den heer Devilé, die steeds bereid is den L. V. B. ter wille te zijn, en aan het „Leidsch Dagblad". Wat het bondsbesluur doet heeft steeds tot doel het waarachtig be lang van den bond le behartigen en wij ver trouwen daarbij ook in de komende jaren op aller medewerking. Wanneer wij zien wat er tot' nu toe is bereikt, dan kunnen wij te vreden zijn. Laten wij echter in de toekomst ook vooral niet uit het oog verliezen het vele opbouwende werk dat er door het voet balspel kan worden verricht. Onze sport is een sport, welke door iedereen kan worden beoefend. Het is de mooiste sport die er be staal'. Onze taak, en de taak tevens van de clubbesturen is het nu de beweging in goede banen le leiden en te houden. Onze jongens moet worden bijgebracht de idee, dat zij zoo oneindig veel leed en ellende kun nen helpen verzachten door wedstrijden te organiseeren, waarvan de recettes bestemd zijn yoor een liefdadig doel. Het bestuur van den Leidschen Voetbalbond geeft daartoe thans een voorbeeld door een bekeT beschül baar te stellen, welke waarschijnlijk do» het L.V.B.-elftal zal worden „verspeeld", eDi waarbij de opbrengst zal worden afgedragen! voor liefdadige doeleinden. Moge dit voor.l beejd navolging vinden! Op die manier ka/ onze sport nog veel mec-r populair wordej gemaakt dan zij nu al is. En het zal teveq zijn tot heil van onze jeugdige voetballen aan wie iots goeds wordt bijgebracht dat hia in het verdere leven tot voordeel zal strek] ken. Laten wij allen daartoe onze beste krack. ten geven. Dan is het zeker dat het 25-jaril jubileum ook op iets grooter voet kan worl den gevierd dan tot nu toe is geschied bijl bijzondere gebeurtenissen (applaus). I De heer Blote bracht namens de vergade-1 ring 't bestuur en vooral den voorzitter daDkl voor diens hartelijke woordentoen da«l verden er drie „hoera's" voor den L. V. B,l door de zaal.... de muziek speelde nog-| maalsdan was de jubileumherdenkinjl ten einde. Na afloop werd het bestuur ge-I kiekt le .midden der bloemen. L.F.C. Door den heer Arnoldus, Vesteslraa^l alhier is voor L.F.C. een prachtige medaille-| kast vervaardigd, welke in de achterzaal| van café „Zomerlust" is te bezichtigen. De| kast is gemaakt van eikenhout en spiegelJ glas en wordt des avonds met behulp vao| een schijnwerper verlicht. Ongeveer 60 prij-| zen, o,a. medailles, bekers, enz. vinden io| de ruime kast een plaatsje, 't Is inderdaad| een keurig stuk werkl HAAGSCHE RECHTBANK. Bij vonnis van 25 October jl. heeft dol rechtbank to 's-Gravenhage vernietigd bet I op 14 Mei j.l. door den kantonrechter/ plaatsvervanger mr. A. J. Fokker gewc-l zen vonnis in zake J. F. W. v. d. M., lef Noordwijkerhout, waarbij deze werd vrijl gesproken "wegens overtreding der Wo-J ningwet. De rechtbank veroordeelde hè tot een geldboete van f 5 subs. 2 dage] hechtenis. In hooger beroep rechtdoende heeft d<I rechtbank op 25 October j.l. een vonniil van denzelfden rechter vernietigd, waarbij J. W. D. L.. to Leiden, is veroordeeld,I wogens overtreding der Drankwet tot f 50, f subs. .50 dagen hechtenis. Appellant is ech ter door de rechtbank 6ot dezelfde straf veroordeeld. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De relletjes te Katwijk. Op Zondag 9 September, den dag, vooraf/ afgaande aan de jubileumfeesten le Katwijk zijn socialistische jeugdgroepen door Kat« wijk getrokken. Kinderen, die van deze groepen deel uitmaakten, zijn door inwoners van Katwijk min of moer mishandeld. Tegen gisteren waren voor liet Leidsel^ kantongerecht gedagvaard twee leiders van deze groepen, nl. M. J. G. en H. R., ter zake van het zonder vergunning van en W. houden van een oplochl. Beklaai den waren niet verschenen. Als getuigd werd gehoord de lieer J. F. R., commies bij de posterijen te Katwijk, dii verklaarde, in tegenstelling mét ziju eeni gen tijd geleden voor de politie le katwijk afgelegde verklaring, dat hij in Let door trekken van deze groepen geen optoehl kon zien. De kinderen waren voorzien van vlag' getjes cn in iedere groep werd een groo^ vlag meegedragen, waarop de plaals der af deeling vermeld slond. Zij trokken niet als geheel door liet dorp, maar in groepen vaa 25 of 50 heel ordelijk. De kantonrechter merkte op, dat ook hij van meening is, dat, als er groepjes van 25 personen geheel los van elkander door het dorp getrokken zijn, men dit niet be^ paald als een optocht moest beschouwen. De ambtenaar van het O. M„ mr. Van der Eist, zoide afgaande op de verklaring van den getuige', dat hier twijfel bestond of men al of niet met een optocht te doen had. Hij zcide dan ook een eisch te. zulle*. ach terwege laten en de zaak geheel le willen overlaten aan het oordeel van den kanton- rechter. Deze zal op 14 November uitspraak doen. Da Crisis en de Kunst. Gisteravond hield dr. H. P. Berlage, uil Den Haag op uitnoodiging van dc Leidscha Kunslverceniging „De Sphinx" in de kunst zaal van „De Lakenhal" een vooidracbl over bovenslaand onderwerp. Spr. ving aan met de opmerking, dat de tijd, die onze samenleving thans doormaakt een overgangstijd is, een tijd van crisis, d.i- tran beslissing. Hoewel er een voortdurende evolutie is zijn cr momenten, waarop, tengevolge van bepaalde oorzaken, het tempo dier evolutie zich versnelt niet alleen, maar waarop een plotselinge verandering zich als haar eigen noodzakelijkheid opdringt. Dit geldt, volgeDS spr.. voor elke geestelijke beweging. Het is een nieuwe fase in den sRijcI tusschen geest en slof, een opsluwing in de evolutie tot ver geestelijking van den mensch. Volkomen juist is, naar spr. meent, de beschouwing dat de geschiedenis zich herhaalt in haar algemeenheid; zij herhaalt zich niet in wat het bijzondere betreft, omdat de gebeurte nissen natuurlijk afhankelijk zijn van de omstandigheden, die steeds vei anderen. Steeds herhaalt zich het alg&ir.ecne tüs zijnde het eeuwige, het objectieve, terwijl het bijzondere telkens eeu anderen vorm aanneemt, eindeloos wisselt, als zijnda het tijdelijke, het subjectieve. N4 zijn wij, als zelf tijdelijk van bestaan, g* neigd en dat is het tragische van en* beslaan het lijdelijke d. liet ego-cen< trisehe, als het eeuwige te beschouwen. vAandaar de moeilijkheid om met dat, wij traditie noemen, le breken. We wet» allen hoe vast wij aan de traditie gebonden zijn en hoe zelfs de meest revolution^ geest door de traditie beïnvloedt wordt. K'

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6