j AGENDA VAN DE WEEK. - v GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Donderdag. Academiegebouw (Kloksteog 23): Twee de voordracht ter bev. van do kennis van het Katholicisme. 8 uur. ElisabethshofMedisch Consultatie-bu reau voor Alcoholisme. 8 uur. „Jeruël": Openbare samenkomst. 8 uur. Nulszaal: Lezing met lichtbeelden en demonstraties over Radio-tclegrafie en -tele fonie voor het Dep. Leiden der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, 8 uur, Stadszaal: Duys over de verwerping dei Slootwet. 8 uur. „Zomerzorg"Dansavond. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e, GemeenlezaalDa. P. J. van Brammen, van Boskoop, 7 uur, Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 October tot en met Zondag 4 November waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blan ken, Hoogcwoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807, en in de vierde lilm de verdere bewerking der staalblokkcn met stoomhamers en ge weldige smeedpersen. De laatste lilm over Kei groole blokwals- werk der P. A. G. Phoenix, dat door de Duitsclre machinefabriek A. G. Ie Duisburg samen met do iabriek van Siemens- Schuckert gebouwd werd, vertoonde op boeiende wijze het uilwalsen van reusach tige staalblokkcn lot balken en staven. Enorme ,,üemag"-kranen pakken het gloeiende blok. trekken het nit den oven en zetten het op den rolgang der wasinrich ting. Tusschen steeds nauwer wordende blokwalsen wordt het blok steeds meer ge rekt tot het als een vurige slang uit het laalslc kaliber met groole snelheid te voor schijn schiet. De opnamen verraden den paedagogisch ervaren ingenieur, niet den gewonen photo- graaf. De spreker zette uileen hoe in de laatste 10 jaren bij het verwerken van het zware materiaal hoe langer hoe meer de machine den mensch vervangen heelt. Professor Kessner besloot zijn voordracht met een blik op de toekomst en legde er den nadruk op, dat de verdere vervolma king der technische leerfilms voor de brce- dere kringen van het volk ook van de hoog ste beteekenis is, wanneer men in bevatle- lijken vorm aan allen het tooneel van den arbeid wil voor oogen slellen. Door deze methode is hel prof. Kessner die zich als een zeer boeiend en begaald wat Duitsclre arbeid, intelligentie en inge- nicurskunst vermogen, Eerste Volksbijeenkomst. Een nieuwe reeks der Volksbijcenkomslen k gisteravond begonnen. En de inzet is goed geweest. Alle bezoekers en er waren er weer, evenals reeds lal van jaren, zeer velen in de groote Stadszaal zullen dit wel mcl ons eens zijn. Met het Nederlandsche Volkslied, hel Wien Neerlandsch Bloed dus, werd begon nen. De muziek, waarover later, speelde het krachtig en in een vlug tempo en alle aan wezigen hoorden het staande aan. Do Voorzitter der Commissie voor de Volksbijeenkoipslen, dr. G. M. Rutten, nam daarop het woord en zei, dat zijn toespraak ditmaal langer zou wezen dan het openings woord van een voorzitter bij den aanvang eener nieuwe reeks dezer bijeenkomsten ge woonlijk pleegt te zijn. Namens de Commis sie heette hij allen welkom, in de eerste plaats de vertegenwoordigers van het Dagc- lijksch Bestuur der gemeente, de weihouders Rcimcringer, waarn. burgemeester, en San ders, en den vertegenwoordiger van het Dep. Leiden der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, den heer Van der Eist. Spr. hoopte, dat de heer Sanders, die voor de eerste maal deze bijeenkomsten bijwoonde daarvan een aangenamen indruk zou mee nemen. De heer Rcimcringer bevond zich op voor hem bekend lerrein, aangezien hij van 1900 tot 1910 deel uitmaakte van do Commissie, hetzij als lid, als secretaris of els vice-voorzitter. En nu kwam aan hel licht de reden, waar om het openingswoord meer lijd dan anders zou vragen in het begin van het volgend jaar beslaan deze bijeenkomsten zeventig jaar. Iels uit haar geschiedenis wilde dr. Rutlen hier in herinnering brengen. In 1854 werd opgericht de Commissie voor de Volksvoorlezingen. Voorlezingen. Want aanvankelijk werden er lezingen gehouden en wel in de Nutszaal. Deze lezingen bleken echter geen aantrekkelijkheid voor het pu bliek le hebben en daarom werd besloten haar af le wisselen met ontspanningsavon den. Deze trokken méér. Zoo goochelde bijv. Bamberg in het Nulsgebouw voor een drie honderd personen. Sedert 1860 worden de bijeenkomsten in de Stadszaal gehouden. In dat jaar werden er 700 kaarten voor uitgereikt. Omstreeks 1870 bedroeg dit aantal ongeveer 1700 De bezoekers waren toen zeker magerder dan r.u. merkte de voorzitter op, want thans zou den wij er geen kans toe zien hier zoovee! personen een plaats te geven. Trouwens, en 'l is goed andere invloeden zijn daar bij in het spel men denke slechls aan de voorschriften van de brandweer. Nu moeten wij tevreden zijn met hel uitreiken van een 400 kaarten minder, 't Is heel jammer, want eik jaar moeten zeer velen worden teleur gesteld. Omstreeks 1870 werden ook al muziekuit voeringen gegeven. Al minder en minder werd de belangstelling voor sprekers. Prof. Jan ten Brink en ds. Van Kleeff noemde spreker als degenen, die het meest trokken. Steeds moeilijker werd het ook onder die omstandigheden sprekers bereid te vinden. Men ging het daarom zoeken bij de mu ziek. Goede muziek toch werkt veredelend en beschavend en het was en is het doel der Commissie menschen uit hun dagelijkscho. sfeer te halen en hen af en toe in een andere sfeer ewer te brengen. Ook voor de didactische lezingen werd de belangstelling zóó gering, dat besloten werd er mede te eindigen. Dit geschiedde in 1912. Leeszaal en Volkshuis konden meer en meer in de behoeften van het bijbrengen van kon nis op het gebied dier lezingen voorzien. In de zeventig jaren van haar bestaan zijn de Volksbijeenkomsten slechts tweemaal on derbroken in 1889 door het afbranden der Stadszaal en gedurende de mobilisatie van wege de bezetting dezer zaal door de mili tairen. Sedert 1897 wordt telken jare door do Commissie in den Sint-Nicolaas-lijd aan een groot aantal kinderen een feestje aangebo den. 't Zal ook weldra weer gebeuren. Spr. betreurde, dat de linancieele achter uitgang van vele ingezetenen van merk baren invloed is op hun geldelijkcn steun voor den arbeid der Commissie. Na deze mededeelingen, met groote aan dacht gevolgd, merkte spr. nog op, dat men aan tal van opvolgende geslachten het 70- jarig bestaan dezer bijeenkomsten dankt. Ook dankte hij de vele Vereenigingen en particulieren voor hun krachtige hulp en be reidwilligheid en beval de Commissie bij voortduring bij hen aan. Hij sprak ten slotte de verwachting uit, dat ook dezen winter de bijeenkomsten in den smaak zullen vallen, en den wenscli, dat allen, die haar vullen bezoeken, liun dankbaarheid voor het gebodene zulte.i toc- nen door stil en oplettend le zijn. Op deze toespraak volgde applaus. Wij hebben al even van „de muziek" ge rept. Het is hier nu de plaats mede te dee- len, dat deze werd verzorgd door de ambtc- naren-muziek-vereeniging „Kunst en Vriend schap", van Den Haag, een goed en vrij sterk bezet orkest, waarin ook dames mee werken. De kennismaking er mee is niet te gengevallen. Integendeel. De wijze, waarop ten gehoore werden gebracht de ouverluro „Marilana", van Wallace„Traumerei", van Schumann „Tannhiiuser", van Wag ner „Schwedischcr Ilochzeilsinarseh", van Söderman, en balletmuziek uit de opera „Faust", van Gounod, moest lot groote te vredenheid stemmen en het stelde teleur, dat „Geschichten aus der Wiener Wald", van Strauss, met het oog op den tijd, van het programma moest worden afgevoerd. Was men tevreden over het muzikale ge deelte, over hel vocale niet minder. Mej. C. M. Meyer, mezzo-sopraan uit Amsterdam, op den vleugel geaccompagneerd door mr. J. H. Smits, mede uit de hoofdstad, heeft met mooie stem haar liederen van Kees Andries- sen, Kor Kuiler, Joh. Wagenaar, Calh. van Rennes cn Ifendrika van Tussenbroek ge zongen. Zij werd in den loop van den avond waren haar bloemen aangeboden door het krachtige en aanhoudende applaus genoodzaakt een nummertje toe te geven. Allen hebben eerst in stilte, tater luide, ingestemd niet de woorden des voorzitters, gericht èn lot de zangeres en haar begelei der èn tot de muziekvereeniging, voor al het voortreffelijke, dezen avond geheel welwil lend in dezen kring ten gehoore gebracht. Hot A.C.O.P. en het Spoorwegpersoneel. De aangesloten organisaties bij bet A. C. O. P. en de hier ter pfaalse geves tigde afdeelingen van vakbonden hebben van het A. C. O. P. bericht ontvangen, dat zij in haar gehouden vergadering besloten hee'ft, aan het op 4 November a.s. te houden dcmonslralief-congres, gevolgd door een slraaibelooging te Amsterdam, in samen werking niet de Ned. Ver. van Spoorweg personeel, niet deel le nemen, omdat door de Regeeringscrisis de toestand eenigszins onzeker is geworden. Dit wil niet zeggen, zegt hel bestuur, dat de dreigende gevaren: intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en de daar aan vastzittende salarisverlagingen zijn al- gewend. Integendeel I Doch het bestuur van het A. C. O. P. meent, wanneer straks een nieuwe Regee ring is gevormd, en deze baar plannen ten opzichte van hel Rijkspersoneel bekend maakt, alsdan het tijdstip is aangebroken, om op een te beleggen congres deze plannen nader onder het oog te zien. De hoofdbestu ren van de bij het A .C. O. P. aangesloten bonden zullen echter op 4 Nov. a.s. op hel congres van liet Spoorwegpersoneel volledig vertegenwoordigd zijn en ter aanhoore van publiek en pers haar sympathie met deze actie uitspreken namens liet gcheele over heidspersoneel en nader uiteenzetten om welke redenen zij gemeend heeft aan dit congres thans geen deel te moeten nemen. Hona Durigo. Josef Pembaur. Na hét vorig jaar onze stad te hebben overgeslagen, heeft gisteravond Hona Durigo met Josef Pembaur hier een concert gege ven in den Schouwburg, onder de auspiciën van het concertbureau Ilans Augustin. Genoemd concert is de eerste van een serie van vier concerten, die zich indien men tenminste mag aannemen, dat liet pu bliek van gisteravond abonné's zijn voor de gehcele serie in een groole belangstelling van den kant van onze stadgenooten mag verheugen. Een bijna uitverkocht parterre, goed bezette baignoires en loges plus de vele bezoekers in de hoogere sferen verwelkom den de twee kunstenaars, die beiden op een wcreldrcpulalie kunnen bogen. Bij Hona Durigo ligt deze vermaardheid niet in haar slem, ook niet in het gebruik van haar stem, maar ligt deze in de abso luut klare en muzikale wedergave van den zin van woord cn melodie. Men denke al leen maar even terug aan dat éénc zinnetje uit Frans Schubert's Jüngling auf dem Hü- gel: der Totengraber kam...." Deze drie woorden spreken werelden in zichzelf, als Hona Durigo het zóó zegt met haar in die tonen sonoor alt-geluid. Zoo is het in alle liederen; de dictie is zoo juist; het geheel diep doorleefd. De zangeres is driemaal opgetreden, eerst met Glück; de bekende aria „o del mio dolce ardor" en tot slot het teere „un ruisselet bien clair" uit de Pelgrim van Mekka; in zoo'n lied staan wij telkens weer versteld over de groole liehlheid, die Hona Durigo in toonvorming en uitspraak met haar toch be trekkelijk zware stem aan den dag kan leggen. Mooi klonken ook de Schuberts hoe wel de laatste „der Musensolin", dat gebis seerd is, nu wel niet de gelukkigste was en een buitengewoon succes werden die vier Hugo Wolfen: „Der Genesene an die lfoffnung" uit de Mürike lieder; het be kende: die Bekehrle; Frühling über's Jahr en Cophtisches Lied. Wat een begeleider uit duizenden Pem baur is, viel op in al deze liederen; hoe fijn was de klankkleur in de Gliicks; hoe pittig het rhythme als bijv. in „der Musensolin" van Schubert ot „der Gartner" van Hugo Wolf, het lied, dat Durigo als toegift gaf. Mooi was de stemming, die Pembaur ook overal in het accompagnement wist le be reiken. Als solist mochten wij hem hooren in de A gr. L sonate van Mozart. Hier viel evenals boven gezegd, de buitengewoon mooie, zachte, klankrijke toon op en daarbij het uiterst fijne parelende spel. Mooi in den toon gehouden was het allegretto Alla Turca; dat, niettegenstaande het spre kende rhylhmus, toch dezelfde zielvolle lijnc geest blijft ademen ats de vorige deelen. Uiterst gevoelig en fijntjes werd deze sonate voorgedragen (l e gevoelig mis schien in de vertolking van het thema voor de variaties). In de f. kl. t. Fantasie van Chopin en in de Rhapsodic No. 12 van Liszt kwam nog een andere kant van Pembaur te voorschijn n.l. zijn phenomenalo. Kolossaal was de vertolking van beide composities, zoodat een toegift niet kon uitblijven: een stuk, waarin nog eens alle goede hoedanigheden van den pianist lot uiting kwamen: n.l. Praeludium op 28 no. 15 van Chopin. Het was een avond van groot kunstgenot, zoowel wat betreft de keuze en opstelling van het programma als de capieileiten van de beide concerlgevcrs, die luid en lang werden teruggeroepen, terwijl aan de zange res bloemen werden aangeboden. De heer II. M. Sasse, van hier, hoopt Zondag 18 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Ned.-Herv. Gem. le Schoonoord, na beves tigd te zijn door prof. dr. W. J. Aaldcrs, van Groningen. Ds. Joh. Jansen, alhier, slaat met ds. J. Tolsma, le Zeist, op een tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Kampen. Op de pluimveelentoonsleliing te Bar- neveld behaalde onze stadgenoot P. de Wolt met een inzending Japanschc kriel- hoenders een lslen, een 2den en een 3den prijs, plus cereprijs. Door den directeur van den markt- en havendienst werd aanbesteed de levering van uniformkleeding en pelten voor de lui ven-rechercheurs en brugwachters, geduren de hel jaar 1924. Ingeschreven was als volgtII. W. Blom- jeus, Den Haag: petten 14, borduursel van de pet f 1, zilvergalon (60 c.M) f 0.60, zil vergalon (90 c.M.) f 0.90. nieuwe kleppen 11, nieuwe stormband 10.40. j. P. C. Nicolai, Den Haag (voor de ha venrechercheurs) taken zomerjas 142, la ken pantalon f 18, laken mouwvest f 11.75, tluffeische winterjas f 47.50, waterproof re genjas f 39.25 (voor de brugwachters) la ken jekkers f 34, duffelsche jekker f 40.50, waterproof regenjas f 38.25, manchester werkbroek f 8, manchester mouwvest f 7, keeren der jassen f 12, keeren van de jek kers f 11.50. Chr. Wijling te Leiden (voor de havenre- chercheurs) laken zomerjas t 42.50, laken broek f 18.25, laken mouwvest f 12.25, duf- felsche winterjas f 51.70, waterproof regenjas f 41.25 voor de brugwachters) laken jek ker f 35.60, duffelsche jekker f 39.75, water proof regenjas f 41.25, Manchester werkbroek f 10.75, Manchester mouwvest f 8 80, keeren der jassen 111.75, keeren van de jekkers f 10.25 ïn de gistermiddag door hot Genoot schap ter Bevordering van Natuur- Genees- en Heelkunde te Amsterdam gehouden jaar vergadering werden de negeu overleden leden herdacht, w. o. prof. H G. van de Sande Bakhuysen en prol. J. D. van der Waals Sr. Aan prof Loren.lz, alhier, werd de gouden medaille van het genootschap aangeboden. Dezelfde eer viel te beurt aan prof. Einstein. Met een gloedvolle rede werd aan prof. Lo- rentz het edele metaal overhandigd door prof. J. D. van der Waals Jr.. waarna prof. Lorcntz dankte. De heer A Terdu, oud-Leidenaar, her denkt heden zijn veertigjarigen arbeid bij het bijzonder onderwijs. Na tien jaren werk zaam geweest te zijn aan de school der heeren Van Dijl en De Lange, alhier, volgde voor hem een tijdperk van twintig jaren als eersle-onderwijzer aan de Weeshuisschool der Ned.-Herv. Gem. le Amsterdam. Bij de opheffing van deze inrichting in de Tessel- schadcslraat mocht de jubilaris zijn Arbeid tot op lieden voortzetten aan de Bilderdijk- school, Polgielerslraat te dier slede. Zaterdagnamiddag a.s. zal op de ba nen te Katwijk een onderlinge schietwed strijd worden gehouden voor de leden van de afdecling Leiden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Voor dezen wed strijd zijn een vierlal prijzen beschikbaar gesteld. De heer L. Weyl heeft tol den Gemeen teraad een adres gericht waarin hij er op wijst, dat een afdoende verbetering der hoofdverkeerswegen zooals Stationsweg^ Breestraat, Hoogewoerd etc. een dringende eiseh des tijds is. De toestand aldaar is vooral bij slecht weer onhoudbaar. Het best zou het volgens hem zijn, indien geleidelijk tot asphalleeren van deze wegen werd over gegaan, iets wat hem urgenter toeschijnt dan het dempen van de Mare, die een ver keersweg moge worden, fn ieder geval toeli geen hoofdverkeersweg is, In den afgeloopcn nacht Te' Bngeveer halfeen ontstond er brand in de afdeeling zagerij en machinale houtbewerking der Meubelfabriek van de firma Hasselman en Pander in de Ooslerstraat Soek Rijnkade, De brand is vermoedelijk ontslaan door hel verwarmingssysleem. Hoe hel zij, buren hoorden des nachts kneltêren van vuur en .waarschuwden den chef, den heer De Jonge, die voor de fabriek aan de Rijnkade woont. Deze nam onmiddellijk maatregelen door de brandweer en de politie op le bellen. Hij ge lastte voorts de deuren voorloopig gesloten te houden, omdat hij begreep, dat als er lucht bij het vuur kwam, de vlammen die brandstof in ruimen voorraad vonden, nog krachtiger zouden oplaaien. Weldra ver scheen de politie op het tooneel met haar spuit en legde levens een slang op de water leiding, waardoor met het blusschingswerk kon worden begonnen. Weldra bijgestaan door de brandweer, die echter doordat zij met den motorspuit met het oog op de lig ging van de fabriek een omweg moest ma ken, eenige vertraging had. Tegen halftwce was men den brand mees ter, die hoofdzakelijk tot een gedeelte der zagerij werd beperkt, hoewel de zoldering, waar boven da afdeeling meubileering is gevestigd doorbrandde. Dit gedeelte verkreeg behalve vuurschade, ook nog veel water schade Er stonden o.a. een partij groole kasten en een aantal nieuwe meubelen bijna ge heel voor afzending gereed die zeer ernstig beschadigd zijn. .Verzekering dekt evenwel de schade. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er in dezen lijd van malaise in zaken, nog zakenménschen worden gevonden, die behoefte gevoelen hun zaak aanmerkelijk uit tc breiden. Daarvan levert onze stad genoot, de heer II. ten Gat?, Breestraat no. 3, het bewijs. In het angstige oorlogsjaar 1914 waagde hij het in de eene (kleinste) helft van dit ruime perceel een behangers- en stoffeer derszaak le openen, waaraan hij verbond een handel in kunstvoorwerpen, speciaal van huishoudelijken aard. De westelijke helft van dit mooie winkelhuis met den in gang in het midden, werd voor eenige jaren verhuurd aan een bock ban del aar. De zaken liepen goed, dank zij het streven van den heer Ten Cale om het beste én het mooiste op zijn gebied naar voren te brengen. Maar weldra begon hét gebrek aan ruimte zich te openbaren. De ruime collectie luxe-voorwer pen drong de stoffeering op den achtergrond. En zoodra de eigenaar weer de beschikking kreeg over den tweeden vleugel van het ge bouw, legde hij de hand er voorgoed op en deed het inrichten lot een afdeeling bchan- gcrij en stoffeerderij en wat daarmede an nex gaat. De oppervlakte dezer zaak be draagt nu ruim 0.75 M.2, terwijl er boven ook nog magazijnen cn modelkamers zijn. De heeren Van der Poel. timmerman. De Jong, schilder, en- de firma De Vries en Ste vens. electriciteit, allen te Leiden, hielpen den heer Ten Cale, die als goed vakman zelf voor de stoffecring zorgde, om een ge heel te vormen, dat volkomen past in den stijl van dit royale gedeelte van de stad. Wat den inhoud van de twee zaken be treft. daarover laten wij vandaag liefst het publiek ooTdeelen. Op het gebied der luxe- voorwerpen kennen wij dit magazijn al lang van de beste zijde; thans komen in den westelijken vleugel ook de stoffeerderij en de meubileering tot haar recht. De fijnste tapijten cn stoffen voor volledige stqffeering trekken er de aandacht, tegelijk met een keur van meubelen. Wij vestigen speciaal de aandacht op enkele zeer .aparte" ont werpen van tapijten en meubelen, waarbij gebroken is met de oude ideeën daaromtrent De heer Ten Cale heeft achter in het ma gazijn een" afzonderlijk gedeelte ingericht voor een .zitje", waar men op zijn gemafc een keuze kan doen. Hedenmiddag werd, In tegenwoordigheid van de meest trouwe en vaste cliënteele de zaak officieel geopend. De heer J. C. C. Hendrichs, Doezastraat 7, heeft, gedeeltelijk terugkeerend tot zijn oude liefde, wie herinnert zich nog niet diens beklante scheer- en kapsalon in dezelfde straat? in perceel 7 achter zijn sigaren magazijn een salon, echter alleen voor haar knippen, ingericht. - Door het sigarenmagazijn komt men in een smaakvol aangeklcede wachtkamer, waar men diverse dagbladen of tijdschriften zal vinden, en waarachter zich bevindt het mo dern ingerichte salon met alles, wat tegen woordig bij het kappersvak behoort. De zaak ziet er heel netjes uit. Voor hee ren, die zichzelf scheren, doch af en toe toch naar den kapper moeten, lijkt ons dit een mooie gelegenheid. Aan de Doezastraat werd heden nog een nieuwe zaak geopend, en wel in perceel 41, waar tot eenigen tijd geleden een zaak in boter en kaas was gevestigd. liet pand ging over in handen van onzen stadgenoot den heer J. J. Abspoel, die het door aankoop van een gedeelte van het naast belendend perceel aanmerkelijk heeft vergroot, zoodat er al dadelijk een zeer ruime winkel kon worden gemaakt. De zaak is thans ingericht tot een mo derne spekslagerij en vleeschhouwerij. De heer D. Abspoel, zoon van den eige naar, dio in verschillende groole plaatsen van ons land en zelfs in het buitenland zich in het slagersvak bekwaamde, gaat deze zaak nu drijven. Van den ruimen winkel met zijn groote ge heel stofvrije etalagekast en hygiënische tegelwanden, spraken wij reeds. Verder vindt men er ruime, eveneens hygiënisch in gerichte koelcellen en daarachter kantoor, Werkplaats en zeuterij. Behalve de slagerij trekken ook de fijne vleeschwaren hier zeer de aandacht. In het perceel Hoogewoerd 98, hoek Kraaierslraat, waar tot voor kort de firma Taverne een slagerij en handel in vlecsch- waren dreef, heeft than9 de heer H. Rooyak- kers een zelfde zaak geopend, nadat eërst de winkel opnieuw werd gerestaureerd. De heer Rooyakkers is goed voorzien van allerlei vleeschwaren en voorts van puik rund- en varkensvleesch. De winkel maakt een zeer goeden indruk. Door de firma: V. H. is aangifte gedaan van ontvreemding van een dekzeil ter grootte van 2.80 bij 3.60 M. en wel van een schuit, liggende aan de WaarcL -n-i*- Bij de Leidsche Spaarbank is in d$ maand October ingelegd f 242.866,06 en ie* rugbetaald f 183.180,62 terwijl 89 nieuwe! inleggers zijn ingeschreven en 56 boekjes gé- heel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.199 inleggers bedroeg einde October f5.048.309,86, - p KERKELIJKE BERICHTEN..7 Oud-Kath. Kerk, MiddelslegracHt 103 Vrijdagmorgen, te halfn^gen, prof, Jt H Berends, Te Delft heeft dg politie bij een huiszoeking ten huize van d-en student A. van O., in de Cornelis-Trompstra&t, een grooten Voltmeter, eigendom van de gemeentebedrijven, in beslag genomen en tevens een soort arsenaal ontdekt. Gevon den werden revolvers, geweren en buksen en een groote partij (o.m. twee kisten) patronen, voorts onderdeelen van Duiteche handgranaten en andere projectielen. De man zelf werd op stiaat gearresteerd met een geladen revolver in zijn bezit. Het wapentuig is in beslag genomen en pro ces-verbaal opgemaakt. De Rotterdamsolie koopma-ni J. M. van V., die op den Haagweg 'oijl Delft door de stoomtram is overreden en wien beide beencn afgereden werden, is in het ziekenhuis Bethel te Delft overle- den. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is ingebroken bij den heer H. O. Brinkers op den Molenweg te Zeg waard. Door openschuiving van een keu kenraam heeft men zioh toegang verschaft en een gouden horloge en eenig geld ont vreemd. Do bewoners hebben niets be* merkt. Dit is binnen een maand de tweede inbraak daar ter plaatse. Gisterochtend te zes u xL t kwamen op de Merwede ter hoogte van Woudriohom de zandzuiger-motorboot „Dé Merwede", toebehoorende aan de firma Heuff k Co, te Gorkum, en de met zand geladen vrachtmotor „Niets bestendigd, uit Oudekerk a. d. IJsel, in aanvaring* De zandzuiger voer bovenop den vracht motor, waardoor deze zooveel water maak te, d-at hij aan den mond van de haven zonk. De opvarenden wisten zioh te redden. Het vaartuig zou niet verzekerd zijn. Dó „Niets bestendig'' zit gebeel onder water, een gedeelte van den mast steekt alleen boven de oppervlakte van het hooge vloed- water uit. Het gezonken vaartuig ligt niet hinderlijk voor c?o scheepvaart. Gisteravond z ij n de binnen- komende stoomtreilcr „Eendracht II" M 131) cn het uitgaande, met restant la' ding hout naar Harlingen bestemde, Deen*- scho stoomschip „Bartels", te iJmuiden, bij den ingang der haten met elkaar in aanvaring gekomen, ten gevolge waarvan dc stooratreiler bij den kop van de Noord- pier is gezonken. De opvarenden zijn dootl een sleepboot gered. Het van gewapend beton gebouwde stoomschip „Bartels" ifl met schade en een lek in een der voorruï- men naar IJmtiiden teruggekeerd. Toen do politi e-a gent Ten Ka at een berucht individu te Tilburg teil' zako van openbaro dtonkenscihap wilde ar resteeren, verzette de beschonken© zicb met alle geweld daartegen. Bij de worsteling, welke ontstond, wlsti de arrestant zijn mes te trokken en den agent daarmede een vijftal steken toe te brengen. Deze kreeg oen bloedende wonde' aan de bovenlip en twee ernstige wonden aan den rechterarm. De arrestant, zekere P., die daarna wist te ontkomen, is in zijv woning aangehouden. De toestand van den agent was gisteren gunstig. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang verleend, met last tot instructie en gevangenhouding van den belda-agde, in do zaak tegen den 50-jarigeir W. H. B. Bridé, accountant te Nooadwijk- aar-Zee, thans gedetineerd, die verdacht! wordt van poging tot oplichting van een bewoner van een der gemeenten op Wal cheren voor eenige duizenden guldens. Deze Bridó is een broeder van den voort- vluchtigen directeur der Brusselscho Bank te Amsterdam. A.:„Natuurlijk ben je den Nijl opgegaan?" B.: „Ja, natuurlijk. Tk herinner me dit heel goed, omdat op den top mijn Hoed afwoeil" DE ALGEMEENS TOESTAND. Engeland doet verdere stappen. In een nota aan de geallieerden stelt het voor aan de regeering der Verecnigde Staten een ge meenschappelijke uitnoodiging to richten van de geallieerden om afgevaardigden aan te wijzen voor de commissie van deskundi gen door bemiddeling van den toehoorder in do Commissie van Herstel. 'Overigens heeft Engeland in een andere nota te Parijs en te Brussel overhandigd,' do aandacht gevestigd op de juridische ge volgen van de afscheiding van Duitschland van een provincie die het verdrag Diet on derteekend heeft en dus de verplichtingen van Duitschland niet heeft aanvaard. Zij oefent geenerlei critiek uit op do houding van Frankrijk en België tegenover de Rijn- landsche beweging. De separatisten zetten hun schijngezag nog altijd voort. Nog altijd komen er be richten over vestiging van gezag hier, over drijving daar, maar practiach hebben zij' nergens iets te zeggen, wanneer zij nieft steunen op Fransche of Belgische bajonetten' De Franschen en Belgen hebben de laateté dagen uit de rijksbankfilialen en drukkerijen: in het Roergebied voor een bedrag van trillioen mark aan Tij ksb ankn ot en in beslftfc genomebi i O ~\j V s» t 1 N

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2