No. 19524. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 31 Ootober. Derde Blad. Anno 1923. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. f 'ALPHEN. Kerk el, bericht. Ned.-Hen'. Kerk, JulianastraatHedenavond 2 uur, ds. N. G. Veldhoen, De heer B. had gisterochtend een de ject aan zijn motorfiets. Zoekende naar de fiorzaak kwam hijmet een lucifer te dicht bij eeniga met ollo besprenkelde onderdee- Jen, met het gevolg, dat zijn wagen in brand jrioog. De motor is vrijwel waardeloos, ge- Srorden. BODEGRAVEN. Burgemeester le jPoultre spreekt het bericht tegen, dat hij binnenkort, In verband met vergevorder den leeftijd, zijn ambt zal nederleggen. - Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening leest de secretaris het ge bed. Daarna worden de notulen der vorige Vergadering gelezen en onveranderd vast- Sesteld. De Voorzitter doet mededeeling van ,e volgende ingekomen stukken; proces-ver baal van opname van kas en boeken van flen gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat sontvangen is f225.402,35 en uitgegeven I 111.427,86Vj zoodat in kas is f lll.127.-b8V. .van dit saldo was ongeveer f 72.000 op den Girodienst geplaatst, doch is biervan 90 pGt. geretourneerd en belegd bij een meer accu rate instelling; van Gedep. Staten goedge keurde raadsbesluiten tot af- en overschrij ving en bericht dat tegen belegging van kas gelden bij de Bodegraafsche Bank geen be zwaar bestaat. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de Brandwaarborgmij. jte Zwammerdam, verzoekende een regeling met Alphen, Zwammerdam en Nieuwkoop te willen treffen aangaande onderlinge hulp bij brand De Voorzitter zegt dat deze zaak in onderzoek is en dat wanneer er geen be swaren zijn, Bodegraven kan meegaan in '.en te treffen regeling. V Een request van ingezetenen uit Oud- Bodegraven vragende aansluiting aan de drinkwaterleiding komt in behandeling. ■Over deze zaak is reeds geconfereerd met Zwammerdam en wordt thans machtiging gevraagd om garantie te verstrekken ad f 0.00 per Meter vanaf het perceel van T. de Ruit,, tot aan dat van Verheul. De heer Beijen is er sterk voor deze aan sluiting tot stand te brengen omdat de bewo ners van Oud-Bodegraven ook al geen elec- itriciteit hebben. De heer C. B. Batelaan vraagt of de 4 landbouwers wonende in Zwammerdam aan den overkant van den weg, in dezen tot Bodegraven zullen gere kend wordeD de Voorzitter antwoordt dat de opbrengst van de aansluiting dezer vier perceelen zal gerekend worden te behooren (tot de Bodegraafsche garantie. Het voorstel Wordt goedgekeurd. Verzoek van de Nutsbewaarschool om subsidie over 1923; in handen van B. en W. voor advies, na overlegging van de rekening over 1922. Schrijven van bewoners van de Schoor dijk verzoekende plaatsing van gaslan taarns; in handen van B. en W. ter afdoe ning. Requesten van het Groene Kruis te Nieu- werbrug, van H. L. van Bunningen te Zwammerdam en van de Tuberculoscver- eeniging te Bodegraven om subsidie over 1924, zullen bij de begrooting behandeld Worden. Schrijver van Joh. Bljjleven, gemeente- Werkman, verzoekende ,een bijdrage van f 150, wegens vermeerdering van werk zaamheden; in handen van B. en Vf. Goedgekeurd wordt een besluit tot af- en Overschrijving dienst 1923, strekkende tot buitengewone aflossing van f 31.500 van geldleeningen, De voorzitter zegt, dat er nu dus in to taal nog schuldig blijft een bedrag van f 51000 van de geldleening voor de nieuwe begraafplaats en alle andere schulden waar onder ook de loeningvoor de distributie ad f 40.000 zijn afgelost. De verordening op de heffing van ke-ur- loonen voor het vee wordt opnieuw vast gesteld; dc tarieven worden zoodanig ver minderd, dat voor een koe in. plaats van f 5 zal worden geheven f 4, vooor nuchtere kalveren 40 cents en bij 10 of meer stuks tegelijk f 0.25, voor schapen en geiten even zoo en voor varkens f 2 in plaats van f 2.50, De heer van Baren keurt deze verlagingen goed, maar wil het keurloon van een uit nood geslachte koe, die goedgekeurd wordt op f 1 brengen. De heer Bn. Batelaan is het in principe eens met den voor-steller, maar oordeelt dat f 2 beter is. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op een vraag van den heer Hortensius zegt do Voorzitter dat voor een uit nood ge slacht afgekeurd stuk vee nimmer keurloon wordt betaald. In behandeling komt de begrooting voor do gemeente en voor het electriciteitebedrijf voor 1924. De heer Bn. Batelaan brengt rap port uit namens de Commissie van onder zoek en constateert dat de begrooting met groote zorg is opgemaakt; hij wijst er op dat niettegenstaande de belangrijke aflos singen van geldleeningen, toch nog een ver minderde hoofdelijke omslag is uitgetrok ken ad f50.000, dio in 1923 f 70.000 en in 1922 f 85000 bedroeg, terwijl geen opcenten °P tie persorieele belasting gehevon worden. Algemeeno beschouwingen worden niet gevoerd. De verschillende posten worden voorgelezen. Besloten wordt den post voor aanschaffing van een nieuwe brandspuit te brengen op f 6500, terwijl een commissie Wordt benoemd, bestaande uit de heeren de Vet, van der Giesen, Kelfkens, Ba. Bate laan en J, van der Marei, om een auto brandspuit aan te koopen, tenzij zij een motorspuit meer gewenscht voor onze. ge meente vinden. Aan de Tuberculose v-ereeni- fcmg wordt een subsidie ad f250 verleend; de heer Turkenburg vraagt f 350, doch dit wordt afgestemd met 6 tegen 5 stemmen. De heer van Baren bepleit een verbooging Sran de subsidie voor de Burgerwacht, maai de post blijft zooals door B. en W. is voor gedragen. Bij de post garantie voor de wa terleiding zegt de heer Bn. Batelaan, dat i gebleken is dat er nog zeer .velen op de Noordzijde niet zijn aangeslotenzélfs zijn er 6 personen die een request tot door trekken van de waterleiding hebben getee- kend en toch niet aansluiten waaruit alweer blijkt dat aan handteekeningen onder een verzoek niet altijd waarde is te hechten. Ook de heer van der Marei voert het woord hierover en wenscht nu dwang in de verorde ning, daar het niet aangaat dat de ge meente jaarlijks niet minder dan f 1800 bij past voor de onwilligen. Dit gevoelen wordt algemeen gedeeld en zal een schrijven tot de nog niet aangeslotenen worden gericht. Bij den post subsidie aan de zweminrich ting wordt een voorstel van den heer B. Ba telaan, om het bedrag van f 200 op f 250 te brengen, goedgekeurd. De post „straten en pleinen" wordt ver hoogd tot f 1000, met het oog op verstrating van de Nieuwslraat. De heer Beijen constateert, dat de Com missie voor Publieke Werken wel eens in deze aangelegenheid had gehoord kunnen zijn, waarmede ingestemd wordt. Bij de post „wegen en voetpaden" zegt do heer Lelieveld, dat de grintwegen met een beter soort keislag moeten behandeld worden en wil daarom deze post verhoogen. De heer Van den Marei licht toe, waarom de laatst aangevoerde bezending keislag niet geheel naar wensch was. De Voorzitter zegt toe deze zaak bij B. en W. te zullen bespreken, waarmede de beer Lelieveld genoegen neemt. De heer Hortensius zou gaarne een be teren toestand op het Jaagpad wenschen en vraagt afstand van dit pad door de Provin cie aan de gemeente. De Voorzitter zegt voorziening toe. Bij de post schoolgelden aan andere ge meenten wordt besloten aan de Regeering het verzoek te richten lot wijziging van den toestand, dat de gemeente moet betalen voor de zeer gegoeden, wier kinderen in een an dera gemeente de school bezoeken. Over de post „steun aan werkeloozen" wordt uitvoerig gesproken door de heeren Beijen, Bn. Batelaan, C. B. Batelaan en de wethouders aangezien de post, wanneer zij niet toereikend is, kan worden aangevuld uit de post „onvoorziene uitgaven", wordt goedgevonden het geraamde bedrag te be houden. Als subsidie voor de auto-dienst op Gouda wordt gegeven f 500, nadat de heer C. B. Batelaan slerk gepleit heeft voor opheffing van den Zondagsdienst, terwijl hij voorts 't tarief te hoog vindt, waartegen anderen op merken, dat alleen aan tolgelden f 2500 moet betaald worden. Men is algemeen voor inkrimping van den Zondagsdienst, maar Gouda stelt als voorwaarde voor subsidie, dat ook op Zondag gereden moet worden, zij het met beperkten dienst. Bij den post Electriciteit geeft de heer Van der Marei inlichtingen omirent den omvang van het bedrijf, dat vooruitgaat. De begroo ting van het Eleclriciteitsbedrijf wordt nu vastgesteld op f 39.675 en de gemeentebe- grooting op f 97.260.32 in ontvangst en uit gaaf. Tot directeur van de Ambachtsteeken- school wordt benoemd de heer B. E. Spijker te Leiden, nadat vooraf eenige inlichtingen in besloten vergadering zijn verstrekt. Besloten wordt een perceel bouwgrond aan de Willemslraat te verkoopen aan M. J. Mo lenaar voor f 2500. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Ba telaan, wethouder, is aangewezen om des- noodig den burgemeester te vervangen. Na beantwoording van eenige vragen wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. WADDINGSVEEN. De burgemeester maakt bekend, dat de steunregeling, zooala zij door den Raad dezer gemeente op 31 Juli 1.1. is vastgesteld, in de oogen van den Mi nister in zooverre genade heeft gevonden, dat zij van toepassing gebracht kan worden op de werkelooze meubelmakers, voorloopig lot 10 November. De andere werkloozen zullen dus op andere liefdadigheid worden aangewezen. WOUBRUGGE. Maandagavond verga derde de afdeeling van „Het Groene Kruis" alhier. De voorzitter, dr. L. E. Loth, deelde in zijn openingswoord o.m. medé, dat de pen ningmeester, de heer A. J. Heenk. wegens leeftijd en langdurige ziekte bedankte als lid van het bestuur-, en sprak zeer waardeerend over den arbeid, welke de heer Heenk vanal de oprichting, 16 Maart 1904, voor de afdee ling heeft verricht. Het bestuur benoemde den lieer A. J. Heenk lot eere-lid uit erken telijkheid. Verder herdacht de voorzitter hel overlijden van den eere-voorzitter. dr. As- man. De notulen der vcrige jaarvergadering werden door den secretaris, den heer B. Luyt gelezen, en onveranderd vastgesteld. De magazijnmeester, de heer Blom, deed verslag van ziin werkzaamheden en van het materieel waarvoor hem een woord van dank werd gebracht. De heer F. Kroes deed. namens den pen ningmeester verslag. Met den heer G. Boer had hij de stukken ingezien en in orde bo- vonden. De heer R., welke aangewezen waa om de rekening na te. zien, was niet ver schenen. De ontvangsten van het vorig jaar bedroegen f 696.93 en de uilgaven f 492.16. Daarna werd de bescbri;vingsbrief behan deld. De heer P. F. Noordam besprak de mo gelijkheid hier een wijkzuster te benoemen. De wenschelijkheid werd algemeen erkend. De voorzitter herinnerde er aan, dat door het bestuur in die richting is gewerkt, doch dat het plan afstiet op den finantieelen toestand. Spr. zeide Wij kunnen hier niot besluiten, alleen de wenschelijkheid uitspreken. Indien de kerkbesturen en het gemeentebestuur me dewerken, is er alleen kans op. Bij acclamatie werden tot bestuursleden herbenoemd de afgetreden heeren dr. Loth, W. A. Boot en B. Luijt, en in de vacature- Heenk werd gekozen de heer F. Kroes. Daarna gaf de afgevaardigde naar de al gemeene vergadering een breedvoerig ver stag van die vergadering, waarvoor hem dank werd gebracht. Tot afgevaardigden naar de algem. verga dering te Rotterdam werden benoemd de heeren O. C, yan Hemessen, primus, en W. A. Boot, secundus. Een breedvoerige bespreking volgde, om trent den bouw van het magazijn, waaraan vele leden deelnamen. Het bestuur zal dit gebouw weldra aanbesteden. De hoop werd uitgesproken, dat geen tegenwerking onder vonden zal worden, daar de afdeeling zdb'n geschikt terrein heeft verkregen. In de bestuursvergadering werd de heer A D. Husson Heenk tot penningmeester be noemd. HAARLEMMERMÉÉR. De lieer A. Voorneveld, wien als brievengaarder bij de posterijen en telegrafie te Nieuwvennep, met ingang van 15 September 1923 eervol ont slag werd verleend met toekenning van pensioen, heeft zich op verzoek bereid ver klaard het kantoor nog eenigen tijd (vermoe delijk drie maanden) te blijven -waarnemen, De bestuurder van een motorrijwiel, wiens lantaarn was uitgegaan en die 't toch waagde om door te rijden, had Maandag avond op den Hoofdweg alhier het ongeluk met een passeerenden wagen in aanraking te komen en zoodanig te vallen, dat hij met een ernstig gekneusd been en ontredderden motor per rijtuig naar zijn woning "moest worden gebracht. HILLEGOM. In de ledenvergadering der afdeeling van den R.-K. Vrouwenbond is meegedeeld dat dit jaar kleedingstukken bij voorketir zullen worden gegeven aan be hoeftige kraamvrouwen en aan gezinnen waar ziekte heerscht. Het eerste lustrum zal gevierd worden, de afdeeling hoopt dan een vaandel te hebben. Pastoor Kroon schonk een bijdrage. Dezen winter staat er op het programma naaicursussen, voordracht met lichtbeelden van een missionaris, hygiëni sche voordrachten van dr. Haurath. De presidente besprak het inwendige leven der vrouw aan do 'hand van een ge schrift van Plebaan Westerwoudt. SASSENHEIM. In het berichtje van gisteren over de verkiezing in de Ned. Herv. Kerk is een onjuistheid geslopen. Niet de heer G. Verschoor Jnr. is verkozen, maar een tweede vsije stemming moet plaats heb ben over de vacature G. Verschoor Snr. VALKENBURG. Alhier is een gym- nastiekvereeniging „Sport na Arbeid" op gericht met aanvankelijk 30 leden. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds, hoewel langzaam, uit. De vee stapels van G. Binnendijk, N. van der Nagel, D. van Egmond en D. Zwanen burg zijn. er door aangetast. Laatstge noemde is een Katwijker, maar weidt zijn vee ondor deze gemeente. Nu ook de vrouw en het zoontje van A. van der Mey uit het ziekenhuis te Lei den terugkwamen zijn alle typhu&patiënten gelukkig weer hersteld. Moeder en vijf kin deren verbleven er van 6 tot 12 weken en mogen blij zijn, dadelijk lid te zijn gewor den van de vereeniging: „Draagt elkan ders lasten". VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) Punt 10. Aankoop grond bouw Raad huis. B. en W. zeggen o.m. in hun toelich ting tot dit voorstel, dat het tegenwoordige Raadhuis aan de meest bescheiden eischen niet meer voldoet. Een kamer voor den bur gemeester ontbreekt, een behoorlijke kamer voor vergaderingen van B. en W. en com missies eveneens, de gelegenheid voor ber ging van archiefstukken is zeer primitief, een brandvrije kluis n:et aanwezig. Boven dien beantwoordt het aanzien van het ge- heele gebouw, dat vroeger een particuliere woning was van zeer bescheiden afmetin gen, niet aan hetgeen men te dien opzichte van een gemeente als Voorschoten mag ver wachten. De gelegenheid doet zich voor een zeer gunstig gelegen terrein aan den Leid- Bcheweg, groot ongeveer 3000 M', toebehoo- rende aan het R.-K. Armbestuur, aan te koo pen, voor den niet te hoogen prijs van f (T per H8. Wordt met den aankoop gewacht dan is het te vreezen, dat over eenige jaren de weinige voor Raadhuis geschikte terreinen zoozeer in prijs zullen zijn gestegen, dat de gemeente wel meer zal moeten betalen. Van den aanleg van de electrische tram wordt een groote vermeerdering verwacht van het zielental, waardoor de bouw van een raad huis niet lang meer zou kunnen worden uit gesteld, al zou men zich nog eenigen tijd met het tegenwoordige willen behelpen. De fi- nancieele toestand van Voorschoten i& niet slecht to noemen, en verlaging van hel ver- rnenigvuldigingscijfer (belasting) wordt vow dit jaar in uitzicht gesteld. De heer C. Eggink, als eerste woordvoer der heeft vier bezwaren legen dit voorstel. Hij spreekt er zijn groote verwondering over uit dat er niet eerder iets van is gehoord. Wij zijn onvoorbereid. B. en W. hebben er nooit over gesproken en nu komt men met een voorstel om voor een aanzienlijk bedrag grond te koopen, om later te spreken over bouwen. Ik zou 't, aldus spr., liever omkee- ren, eerst beslissen of het noodig is een raad huis te bouwen en dan grond koopen. 't 19 mij nog niet gebleken, dat wij een nieuw raadhuis moeten hebben. Het tweede be zwaar is de veel le grooten opzet. Wij zullen voor f 18000 grond neerleggen en indien wij een reuzen gebouw gaan bouwen, hebben wij noodig 400 M8, de rest is omlijsting. Het maakt voor mij een bezwaar, dat er noodig zal zijn 125000 voor wij gaan bouwen. Het derde bezwaar betreft de vraag „waar heb ben wij, als- grootste gemeentebelang voor te zorgen en dan is het antwoord, dat de grond niet te duur mag worden. Als parti culier belang is dit iets andersvoor zoo'n groot stuk is het te duur. In 1921 gaf de Geref. Kerk er vlak naast en voor een terrein dat 75 c.M. hooger lag, maar f 4000. Wij mo gen niet gaan speculeeren èn daardoor den grondprijs naar boven brengen. Niettegen staande er in besloten zitting over is gespro-, ken, i& het toch bekend geworden, dat een andere eigenaar zijn grondprijs heeft ver hoogd van f 6 op f 8 per M3. Ten slotte acht de lieer Egging de plaats niet best en vraagt hij naar een destijds vervaardigd ontwerp van een raadhuis bij de stichting van het Burg. Vernède-park. Volgens een vluchtige berekening meent spreker, dat hetzelfde be reikt zal worden met f 30.000 minder. Laten wij letten op de enorme uilgaven die ons wachten, onteigening der gronden voor ver breeding van den straatweg, waarvoor 130 verschillende eigenaren zijn, het onderhoud van de wegen, de rioleering die komen zal, enz. De waterleiding is bovendien aan het einde van haar capiciteit. Spr. wil er nog aan herinneren, dat burgemeester De Ivem- penaer reeds gewezen heeft op den onhoud- baren toestand van de begraafplaats in do gemeente. Spr. stelt voor dat B. en W. dit voorstel zullen terugnemen en later met voorstellen -zullen komen, rekening houdende met do voorst-ollen van den raad. De heer M. G. Mechelse kan zich na de glasheldere uit eenzetting van den heer C. Eggink volko men met cliena voorstellen vereenigen. De heer J. Braggaar noemt het een donder slag bij helderen hemel dit voorstel. Hij heeft er een maand over nagedacht cn denkt dan nu aan de verschillende punten door den heer C. Eggink aangesneden, waaruit blijkt dat het veel geld zal kosten Do financieele toestand is niet slecht, maar wij moeten meegaan met do opge legde verplichtingen. Het bevreemdde hem oak dat er iets was uitgelekt, niet tegenstaande geheime zitting en waardoor hij de publieke opinie kon beluisteren die een ongunstig advies gaf. De tijd is slecht en spr. ziet nog een verslechtering. Hij noemt het een gewaagde onderneming en kan zich met het voorstel van den heer Eggink vereenigen. Hij is geen tegenstan der van een nieuw raadhuis, vooral wat 't schoonheidsbeeld betreft, maar wij ver- keeren in een toestand dat dergelijke plannen niet definitief kunnen worden aangenomen en wij moeten kijken voor minder kosten klaar te komen. De heer J.' M. van Kempen, wethouder, ziet eenigs- zins do waarheid in. Het Taa«dhuis is niet in overeenstemming met Voorschoten en er kan niet veel aan veranderd worden. Hij kan precies niet bepalen of deze grond te duur is. Spr. vindt het een prachtig ter rein, doch hij kan meegaan met ds ge dachte elders te kijken en met het voor stel van den beer Eggink. Hadden wij dit laten gaan dan zou men naderhand zeg gen waarom hebben B. en W. er niet over gespooken? De heer D'. J. van Cui- lenborg kan zich vereenigen met de wen schelijkheid van een nieuw raadhuis. Hij vindt den toestand niet zoo urgent en weet ook niet wat de toekomst ons zal brengen. Hij kan zich vereenigen met het voorstel-Eggink, al zou hij liever in Voor schoten alles zien verdwijnen wat 't schoon niet verhoogt, voor het plaatsen van een raadhuis. Hij acht zich niet verantwoord en zou detze zaak liever een drie of vier jaar van dc baan zetten. Er zijn noodzake lijker dingèn, die liij bij de begroeting zal bespreken, dan een raadhuis. De heer C. Eggink, heeft het oog op nog meer dere plaatsen, die niet in openbare zitting genoemd kunnen worden. Ook dan zal 't zelfde bereikt worden met f 30.000 blinder. De Voorzitter beantwoordt de heeren en wel de eerste vraag: Is een nieuw raadhuis noodig.? Hierover is wel eens meer gespro ken. De tweede vraag is moet dit nu ge beuren1? B. en W. vinden dit wel urgent. Dit gedeelte is door geen enkel lid bestre den. Van den aanleg der electr. tram ziet spr. groote verandering komen, evenals in andere gemeenten. Vorig jaar waren hier 13 woningen gebouwd en nu al 40 en dan vraagt hij af of hij verkeerd ziet en een te groéo optimist is wanneer hij van den aanleg to veel verwacht. Er is reeds terrein verkocht ad f 7 ©n f 6.50. De stijging zal dus niet komen door den bouw van een raadhuis. Spr. gelooft dat, zoodra do electr. tram klaar is, do grond in prijs zal stijgen en over 3 jaar voor f 8 a f 9 niet meer zal zijn te krijgen. Hebben wij in de toekomst geen vertrouwen, dan doen wij 't niet, maar spr. gelooft dat de togensfcan-jürs zullen worden gelogenstraft. De beer Cui- lenborg zegtbreek maar af. Maar wat kost dat niet en VTaagt zich af: is dat geen ideaal terrein voor een raadhuis. De gemeente Voorschoten is arm aan grond; alleen voor bet gas- en waterbe drijf hebben wij grond. De gemeente-op zichter heeft dat terrein geschat en zeide 't is re meer, en het is het meer dan waard. Er is -niet alleen behoefte aan een nieuw raadhuis, maar ook eon politiebu reau, ©en behoorlijke opberging voor de brandspuiten is er niet. Laten de heeren een gaan zien op de Kerksloot. Indien wij zeggen: laten wij afwachten, zullen wij naderhand, indien er terrein noodig is, diep in den zak moeten'tasten. Er is gewezen op de financieele zijde. Spr. heeft berekend indien een totale som van f 90.000 er mee gemoeid is dat dit, in 30 jaar afgelost mei een rente van 51/» pet. 's jaars, per jaar f 8000 zal kosten en wan neer per -jaar 40 woningen bewoond wor den en ieder bewoner f 100 belasting in brengt, wij de helft reed9 hebben. Indien wij in bijzonderheden gaan ontleden is het niet te hoog. Is er geen vertrouwen dan moeten wij het niet doen. Ik zeg niet, aldus spr., dat wij direct een raadhuis moeten gaan bouwen, maar wel den grond koopen. Wordt het voorstel verworpen, komen wij met geen voorstellen meer, dan kunnen de heeren er vorder over denken. De heer A. Verboom vindt den prijs ook te hoog en wil het R. K. Armbestuur vragen een gedeelte te verkoopen. De heer J. A. Mens heeft gemeend bescheiden te, moeten zijn. Hij heeft er wel niets mee uit te staan, maar wil den schijn mijden. Hij gelooft daf wanneer de gemeente den grond niet koopt anderen het met vele handen zullen vast grijpen. Een diepte van 60 M. blijven zij vasthouden en dan heeft de rest geen waar de meer. Hij zag het gaarne uitgesteld tot een volgende vergadering, zoodat het heden avond niet verworpen wordt. De heer Eg-, gink handhaaft zijn meening, want hij ziet op zoo'n terrein verschijnen een concierge en woning, schoons bloemperken en het ge heel moet een schoon aanzien hebben. La ten wij toch geen allures aannemen als een bevolking van 100.000 inwoners. De heer v. Cuilenborg is gelukkig ook niet pessimistisch' aangelegd. 1-Iij heeft ook groote verwachtin gen. Bij de vraag: wat is urgent, denkt hij aan het kerkhof. Het zou hem spijten indien geen voorstellen meer waren te verwachten. Wat betreft het afbreken heeft hij het oog op krotten. Nadat nog enkele heeren en de Voorzit ter over het voorstel hebben gediscussieerd wordt besloten binnenkort een geheime zit ting 'te houden om dan tot plannen te ko men door onderling overleg. Punt 11. Behandeling begrooting 1924< Geen van de leden wenscht algemeene be schouwingen. Bij volgnummer 40 wordt door B. en W. voorgesteld een agent van politie aan le stellen en den gem. veldwach ter S. v. d. Meer le benoemen tot chef-yeld- wachter. De heer C. Eggink is geen ver eerder van politiemannen. Wij-hebben een rustig dorp en indien wij het af kunnen zon der politie, is het nog grooter reclame. In dien zij nu zooveel proces-verbalen hadden te verwerken, maar ordeverstoringen komen niet voor. Wij kunnen het geld misschien beter gebruiken, 't Is hier een fatsoenlijk dorp. De heer v. Cuilenborg 't is wel noo dig. Verschillende verordeningen kunnen niet goed worden gehandhaafd, 's nachts is er geen voldoende bewaking. De heer M. G. Mechelse vraagt in verband met ongeluk ken Zondags een verkeersagent aan het H. Schouw. Dit wordt ondersteund door den heer A. Verboom. De heer Cuilenborg vraagt naar den dienst 's Zondags en of. de politie de godsdienstoefeningen kunnen waarne men. De Voorzitter antwoordt de heeren dat hij geen voldoende personeel had om te zeg gen: nu heb jc een vrijen Zondag. Dat is dan wel mogelijk. De bevolking is uitgebreid en de politie niet, dus was dit nu wel noo dig. Het voorstel wordt aangenomen. Bij volgn. 50 wordt geacht dat de heer J. Braggaar heeft tegengestemd (Burgerwacht). Bij volgn. 54, ontsmettingsdienst, vraagt de heer J. Braggaar naar deze verhooging. De heer Mechelse informeert naar de op heffing der huurcommissie. Geantwoordt wordt dat wij behooren bij Leiden en er zijn nog wel eens kwesties. Voor Voorschoten doet zij nog wel dienst. De heer J. Braggaar vraagt naar de op heffing van gelden voor het laten staan van sleenen of liggen van boomen op de los plaats aan de Kerksloot. Hierop zal later worden teruggekomen. Bij volgn. 79, Gemeentereiniging, vraagt de heer v. Culenborg naar den hoogen post van f 1025 voor huur van een paard. Het antwoord luidtEr is een plan om te on derzoeken of een automobiel voordeeliger is. De heer Egging wil het vuilnis-ophalen verpachten en den pachter een verordening geven. Zal nader worden overdacht. Volgm 73, f 1400 voor plantsoenen. Do heer Mens vraagt, waar zijn onze plantsoe nen De Voorzitter en den hoer Egging ge ven inlichtingen. Hierbij is begrepen onder houd Burg. Vernède-park. Volgn. 77. De heer Euynisveld vraagt naar f 700 voor uurwerken. De klok in den toren blijkt scheef te hangen en hierin moet worden voorzien, daar ongelukken zijn te vreezen. Binnenkort komt een rapport ter sprake. Bij volgn. 91 vraagt de heer De Kleermae- ker of de aandeelen Ned. Gem. rente geven. Bevestigend beantwoord. De begrooting wordt vastgesteld. Verzame ling gewone dienst I: inkomsten f 162 534 73® uitgaven f 162.534.73® batig slot f 97.895 33 nadeelig slot f 97.895,33. Kapitaaldienst II totaal inkomsten f 140.227.60® uitgaven f 140.227.60®. Bij de begrooting van het Gasbedrijf wordt voorgesteld de belooning voor den boekhou der-kassier te brengen van f 800 op f 1000. Wordt goedgevonden. Bij de begrooting van het Gasbedrijf klaagt de heer Egging over de kleur. Hier over zal met dr. v. Eek nog eens worden ge sproken, maar verandering zal vermoedelijk veel geld kosten. Ten slotte wordt besloten met Zoeterwoude een nieuwe regeling te treffen betreffende kinderen uit die gemeente, welke in Voor scholen onderwijs genieten. De uitkeering zal zijn in verhouding van de kosten van 't onderwijs. Bij de rondvraag vraagt de heer Duynis- veld de aandacht te vestigen op den onhoud- baren toestand van den straatweg. De rails steken boven de sleenen uit, waardoor uit wijken onmogelijk is per rijwiel of wagen. Ook klaagt hij over de kuilen en gaten in d© straat vanaf Burg. Vernède-park tot aan de R.-K. Kerk. De heer Cuilenborg noemt den toestand hoogst gevaarlijk, vooral bij regen. Hij denkt er over een overhaal aan te wagen, zooveel water blijft er voor zijn woning staan. De put voor het hemelwater is 10 c.M. hooger dan de straat. Deneer Mens vraagt langer termijn voor de bestudeering van de begrooling. In twee dagen is dit hem niet mogelijk. De heer Cuilenborg vestigt de aandacht op het scheeizakken van de verleden jaar gemaakte schoeiing in de Kerksloot, hetgeen veroorzaakt wordt door het rijden met zware, vrachten over een gedeelte, dat niet is be straat. Verder vraagt hij het bepalen van een maximum-snelheid voor de Schoolstraat (volgende zitting een voorstel.) De heer Eggink vraagt naar de electrifi-» catio en zegt met een voorstel te zullen ko men tot afkeuring betreffende de brug over de Oranje Watering aan de Papelaan. Nadat de verschillende vragen zijn beant woord wordt de openbare zitting gesloten, J

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9