WOENSDAG 31 OCTOBER Officie»^ K«!iRlsf»8ViRg. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Restaurant. „SUISSE" Ko. 19524. Anno 1923 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN1 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertenUSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. L' - Bureau Noordelndspleln Telafootinummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 8.85, per week Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.85 portokosten. Z0.18. 0.18, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den .gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, teL 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH f 0.18—0.33, SCHOL k f 0.20—0.47, KABELJAUW k f 0.40 per pond en ZEEUWSOHE MOSSE LEN k f 0.05 per K.G. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 31 October 1923. Comité van Neutraal Overheidspersoneel* Gisteravond hield bovenstaand comité in den foyer der Stadszaal een openbare verga dering, waarin als sprekers waren aange kondigd de heeren F. Perdok Hzn. en J. G. van der Jagt, uit Den Haag, die zouden spre ken tegen de aanslagen op het levenspeil van het Overheidspersoneel. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer Van de Wal, de tamelijk goed bezochte vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Al was de zaal niet geheel gevuld, hij meende toch over de opkomst te vreden te mogen zijn. Er zullen er wel we zen, die denken: Nu de Vlootwet verworpen is en het Ministerie is afgetreden, bestaat er voor ons geen gevaar meer en zal er voor- loopig geen aanslag op het levenspeil van het overheidspersoneel meer worden gedaan. Spr. noemt dit onjuist; de kwestie blijft ur gent. De sprekers zullen dit wel nader uiteen zetten. Hierna gaf hij het woord aan den heer F. Perdok Hzn., voorzitter van de Centrale van Vereenigingen van personen in 's Rijks dienst, uit Den Haag, die aanving met de herinnering, dat in 1918 de alarmklok had geluid voor de verbetering van de loonen der arbeiders en de salarissen der ambtenaren; de revolutieklok, zooals Anton van Gijn het noemde, die echter in 1919 zelf weer het klokje luidde van bezuiniging Daarbij voeg de zich een andere klank, die van Simon Maas, die de werkgevers opriep om front te maken tegen de werknemers. De gewezen democraat prof. Treub voegde daaraan nog een krachtiger geluid toe. En na zijn reis in Indië predikte hij de leer van het eigen belang als factor om de maatschappij voor uit te brengen, welke leer bij do werknemers een gretig oor vond. En het belang der werk nemers bracht mee, dat er een andere opvat ting op sociaal gebied zou post vatten. De opvalling van het voor eenige dagen nog zittend kabinet was dezelfde. En art. 40 van het bezoldigingsbesluit, waarbij de sa larissen van het overheidspersoneel zijn vastgelegd, moest worden ter zijde gesteld. Een man als Colijn, bij wien alles om de veiligheid van den gulden gaat, houdt er een moraal op na, die leeraart, dat men zijn woord niet behoeft te houden, en het recht heeft, om een contract, dat door de Staal is aangegaan met zijn personeel, te verbre ken. En daarom moest art. 40 van het Be zoldigingsbesluit worden ingetrokken. Spr. noemde dit op zijn Ilollandsch: woordbreuk. Want en dit trachtte spre ker aan te toonen, voornamelijk uit een ar tikel in het jubileumboek ter gelegenheid van het 25-jarig koningschap onzer Konin gin en uit andere gegevens het staat er met Holland nog niet zoo slecht voor. Dooreengenomen heeft men in Zuid-Hol land bijv. f 630 inkomen per hoofd, d. i. voor t een gezin van 5 personen ruim f 3000 per jaar. Het ambtenaarsinkomen bedraagt er in doorsnee f 2100, zoodat' dit verre onder het algemeen peil der bevolking blijft. Zoo heeft de Regeering absoluut niet het recht de salarissen en loonen te verlagen. Is er geld noodig, welnu, de aardolie-be lasting zou ons alleen al millioenen in de schatkist brengen; waarom zeurt men daar mee? Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan, dat de heer Colijn nog heel wat anders wilde. Een brievenbesteller, die in 1918 nog f 1800 verdiende ,zou in 1924 f 1360 hebben. En zoo zou het ook met andere ambtenaren .en beambten gaan. Spr., uitgaande van ons nationaal vermo gen, zooals dit door de slatistiek wordt op gegeven, berekende, dat met een betaling van 2% daarvan de Regeering de begroo ting al sluitend zal kunnen maken. Die 2% willen de ambtenaren ook nog wel betalen. Versobering, bestaande in verlaging van de loonen en salarissen, verlenging van den werktijd en vermindering van het onderwijs- peil, dulden wij niet, zeide spr. De ambtena ren behoeven niet in een bevoorrechte posi tie te komen, maar zij willen ook niet ach teruit gezet worden en alléén het offer bren gen voor de versobering, die noodig schijnt Gelukkig is er samenwerking gekomen in de verschillende organisaties van de axnbte- Daren en deze moeten gezamenlijk blijven .Strijden. Zij hebben Colijn w^ten weg te krij gen; laten zij er voor zorgen, dat er niet freer een nieuwe Colijn aan het bewind komt (applaus). Hierna verkreeg het woord de heer J. G. Van der Jagt, voorzitter van den Centralen \J3ond van het Ned. Poet-. Telegraaf- en Te- /Moonpersoneel, mfdfi lu ben Haag, die, zoq- als de voorzitter aankondigde, voornamelijk over het georganiseerd overleg met de Regee ring zou spreken. Deze spr. ving aan zich aan te sluiten bij de opmerking van den voorzitter, toen deze zeide, dat hot gevaar voor het over heidspersoneel nog niet geweken is. Dezelfde geest blijft heerschen onder de toonaange vende machten. En vooral thans, nu de lei ders der partijen bij de Koningin worden geroepen, om haar te adviseeren inzake een nieuw Ministerie. De programma's worden nu ontworpen en daarbij moeten de ambte naren zich ook laten gelden en het hoofd opsteken. Uit gegevens, ontleend aan het Vlootwet- rapport, toont spr. aan, hoe hel' streven over al voor zit om de ambtenaren in het bezui nigingsplan het meest te laten bloeden. Evenmin als op de salarissen en loonen van het overheidspersoneel, wil de heer van der Jagt bezuinigen op het onderwijs. Als het dien kant opgaat, zullen wij weer den tijd krijgen, dat de dan groot geworden volks kinderen liever naar de kroeg gaan dan naar de Volksuniversiteit, evenals het vroeger was i Wellicht vinden de werkgevers dat nog niet zoo kwaad. De laatste Regeering wilde ook bezuinigen op den gezondheidsdienst. Werd niet de subsidie voor de tuberculose - 1 bestrijding in de begrooting van 1924 tot Vt teruggebracht? Ook daarbij mag men zich niet neerleggen. Want ook dit beteekent, dat het peil der volkswelvaart zeer achteruit zal gaan en aan het volksgeluk zal worden ge- I knaagd. Uit dezelfde overwegingen is de Regeering I er toe gekomen de salarisregeling tot sluit- i post der Staatsbegrooting te maken, wat voor deze groep van burgers niet duldbaar is. I Hierna ging spr. meer uitvoerig na de hou ding der Regeering tegenover het z.g. geor ganiseerd overleg der ambtenaren. Uit deze j mededeelingen bleek, dat, zooals spr. het voorstelde, de Regeering de Commissie van georganiseerd overleg wel over eenige bij zaken gaat raadplegen, doch in hoofdzaken alleen de zeggingsschap behoudt. Het overleg der Commissie, waarin spr. ook zitting heeft, met de Regeering gevoerd, i leert dit overtuigend. Ook nu weder beriep spr. zich op het intrekken van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Spr. noemde de houding dezer Regeering i inzake de salarisregeling eenvoudig infaam. Toen spr. op een andere plaats in verband 1 hiermede het als niet oorbaar had verklaard dat men de Koningin tegen de ambtenaren uitspeelde, toen H. M. verklaarde, ook 10% van Haar inkomen te zullen instaan, als de ambtenaren 10% werden verminderd, heeft het Kamerlid Tilanus dit niet toelaatbaar ge acht voor een ambtenaar. Spr. handhaafde ook nu weder zijn critiek tegen deze uitbuiting en constateerde, dat hier van geen evenredigheid sprake was. Tien procent van het inkomen van de Kroon staat niet gelijk met 10% van menig ambte naarssalaris, welks derving voor diens gezin armoede kan beteekenen. Spr. besloot zijn levendig en daardoor meermalen toegejuicht betoog met de op wekking om paraat te blijven. De, vergadering vereenigde zich ten slotte met een motie, waarin met klem werd ge protesteerd tegen elke nieuwe salarisver- mindering, en geëischt, dat de Regeering haar eenmaal gegeven woord, art. 40 ge stand zal doen en de stellige verwachting werd uitgesproken, dat de Koningin geen be sluit tot het plegen van woordbreuk jegens de ambtenaren zal onderteekenen. Hierna werd de vergadering gesloten. V ererbungsf ragen. Onder groote belangstelling had gister avond de voordracht van prof. Johannsen plaats in het Bot. Laboratorium voor de Ver- eeniging voor Wetenschappelijke Voordrach ten. Nadat de voorzitter, prof. Blok, met een kort maar geestig woord had ingeleid, ving spr. zijn betoog aan. Prof. Johannsen wees er op, dat hij in zijn voordracht slechts en kele vragen ter bespreking kon brengen en dat hij hierover zijn persoonlijke opvatting, zou mededeelen. In de eerste plaats kwam het begrip genotype ter bespreking, de In vloed van het milieu en het uit de samen werking van die beide factoren-complexen voortvloeiende phaenotype. Aan tal van voorbeelden maakte hij den invloed van het milieu (Lxïbenslage) duide lijk. Met voorbeelden o.a over transplanta tie wees spr. er op, dat het Phaenotype al leen geen bevoegdheid tot oordeelen over het genotype geeft Vervolgens wee» spr. op gevallen van schijnbare erfelijkheid door beïnvloeding van gelijke uitwendige omstandigheden. Spr. toonde met voorbeelden aan, dat ge notypische overeenstemming alleen door het experiment kan vastgesteld worden. Het gunstige materiaal voor proefneming de .reine Linie" wordt door autogamie (zelfbevruchting) verkregen. Hiervan uitgaande, maakte spr. de bij bastardeering optredende verschijnselen dui delijk en besprak daarmee in verband splitsingsregels van Mendel. Prof. Johannsen wees er op, dat de eigen schappen, die waarneembaar zijn, de phae- notypische eigenschappen, veroorzaakt worg den door het samentreffen van 'verschillende factoren, en dat de weg tot het ontdekken van deze factoren ligt In, een nauwkeurige analyse. Voorts wees epr. op. de onveranderlijkheid van het genotype in tegenspraak met de Darwinistische opvatting over de variabili teit. Over de door Hugo de Vries onder den naam mutatie beweerde optredende veran dering in het genotype, wilde spr. zich lie ver niet uitlaten, o.a. omdat hij zich in vele opzichten niet met dien9 standpunt kan ver eenigen. Tot slot kwam het vraagstuk „Wat zijn de genen" in bespreking. Prof. .Johannsen merkte op, dat na al de pogingen, die gedaan zijn dit vraagstuk op te lossen, men nog niets verder is gekomen. Dit is z.i. geen argument aan het wetenschappelijk belang der erfe lijkheidsleer te twijfelen en hij wijst er op, dat nog veel wetenschappelijke arbeid ligt in een nauwkeurige analyse van het materi aal, naar getal, maat en gewicht. Nadat de door ecriTe aanwezigen gestelde vragen door spr. beantwoord waren, dankte prof. Blok spr. onder luiden bijval van het gehoor, voor zijn interessante voordracht. Tienjarig bestaan van „Athaiia". De Chr. muziekvereeniging „Athaiia" herdenkt haar tienjarig beslaan. Haar be stuur besloot deze herdenking te verdeelen over twee avonden De eerste samenkomst, gisteren, in „De Graanbeurs", was bestemd voor de èigenlijke feestuitvoering; de tweede, in dezelfde localileit, zal meer be paald een gezellige wezen, al lag het na tuurlijk in de bedoeling, dat de gezelligheid gisteravond niet geweerd zou worden. In de zaal stond het vaandel der Vereeni- ging opgericht en boven hel podium waren een paar nationale vlaggetjes aangebracht met de woorden „Hoogl Hoogl Athaiia 1" er op, en ter zijden er van schilden met jaar tallen, enz. Aangevangen werd met het gemeenschap pelijk zingen van Psalm 47 vers 3, begeleid door hel muziekcorps Daarna ging de voor zitter, de heer D. Ant. Treur, voor in gebed, om vervolgens een openingswoord te spre ken. Hij riep allen een hartelijk welkom toe en zeide verheugd te zijn, dat zoovelen aan wezig waren, zóó. dat de geheele zaal was gevuld. Hij wenschte, zonder dieper op de geschiedenis van „Athaiia" in te gaan, even stil te staan bij dezen mijlpaal op den afgelegden weg van tien jaar. Donkere wol ken en zware orkanen zijn over de Vereeni- ging heengetrokken. Maar thans mogen wij verblijd zijn, want de Vereeniging is gezond en flink en haar vaandel draagt vele onder scheidingsteekenen. Zij telt 35 leden en heeft een geachtcn en bekwamen directeur in den heer J Noordanus Sr. Spr. zei te hopen, dat allen hier vroolijk bijeen zouden zijn en bij het heengaan, wat de prestaties van de musici betreft, zouden kunnen zeg gen: 't Is mij meegevallen". Wij zijn er trotsch op, zei hij verder, dat wij een Christelijke Vereeniging zijn en hij ontwikkelde verder de redenen daarvoor. Hem restte verder nog allen in 't alge meen en enkelen in 't bijzonder te danken voor hun tegenwoordigheid; de donateurs en kunstlievende leden voor hun steun; de familie Boot voor het belangloos afstaan van een repetitielokaal; de Vereeniging alles goeds te wenschen, al geschiedde dit dan ook door omstandigheden-niet op den datum harer oprichtinguit te spreken de hoop, dat zij steeds grooter moge worden in Gods kracht, en dat ieder dezen avond recht zou mogen genieten. Nadat de muziek een paar nummers had ten gehoore gebracht, werd het bestuur op het podium te midden van de musici geroe pen. De directeur sprak het namens de wer kende leden toe, dankte en huldigde het voor alles, wat het gedaan had voor „Atha iia" en bood het met een gelukwensch een grooten lauwerkrans aan met witte en roode dahlia's en een lint, eveneens in de Btedelijke kleuren. Allen zongen daarna het bestuur staande toe de bekende zegenbede Psalm 134 vers 3 Toen kon men bijzonder genieten van Handels „Largo." Vervolgens nog plechtige momenten: den directeur werd door het bestuur, wegens groote verdiensten jegen9 de Vereeniging, een krans, ook met roode en witte bloemen, aangeboden bij monde van den voorzitter; gevolgd door een bloemenhulde aan me vrouw Backer als dank voor de vriendelijk heid, waarmede het echtpaar Backer de Vereeniging steeds was te gemoet gekomen. Voor aller oog werd daarna zichtbaar een ten voeten uit geteekend, in lijst gevat, por tret van den directeur, met den dirigeerstok in de opgeheven rechterhand. Het is getee kend door het werkend lid den heer M. de Wekker, die dit met het werkend lid den heer J. de Leen het bestuur van „Athaiia" had vereerd met het doel het een plaat9 te geven in het repetitielokaal. Toen weer een stukje muziek en een aardige voordracht „Stakkers" en de groote pauze was daar. Zij werd, evenals de kortere rustpoozen. zeer veraangenaamd door een heel goea strijkje. Na de pauze deed Het muziekcorps zicK weer hooren op hoogst verdienstelijke wijze. Toen kreeg men nog een voordracht te zien en te hooren van het tweetal, dat ook voor de andere had gezorgd en ook met deze, „De Diaconieklantjes", hadden zij veel succes. Een hulde-tableau, inderdaad mooi om te' zien, goed gedacht en wél uitgevoerd, vorm de 't slot van dezen avond. De naam van en de gewichtige jaartallen voor de Vereeni ging, extra vcdicht als zij werden, trokken OS fcandacM m d»3 rondom de harp, ge- schaarden zongen een voor dit doel ver vaardigd lied. De declamatrice kweet zich zeer goed van haar taak. Met Jank aan de onderscheidene mede werkers, een aanbeveling der Vereeniging in veler steun en dankgebed sloot de voor zitter tegen middernacht het samenzijn. Het feest van vanavond zal te genieten geven van muziek, voordrachten, een schets, grabbelton, tombola en het hulde- tableau, de Vereeniging aangeboden, het welk gisteravond zoo voortreffelijk slaagde. Wijdingsavond Remonstractsche Kerk. Men schrijft ons: Er is onder de Roomsche kerkdagen een dag, die, zij het ook verschillend opgevat, tot alle mcnschen spreekt: Allerzielen, op 2 November. Deze herdenking der dooden dagleekenl reeds van de tiende eeuw. „,De levenden zijn weinige, de dooden vele". Iloe ouder men wordt, des te meer denkt men terug aan hen, dio hier niet meer zijn, des te meer peinst men ook over den dood. Een godsdienstig mensch stelt deze gedachten onder Gods licht. En omdat hij zich met anderen verbonden weet in lot en leed, in hoop en geloof, is het hem een behoefte, om te zamen met die anderen dood en eeuwig leven te gedenken, tezamen als stervelingen op de grens Van tijd en eeuwigheid. De Remonslrantsche Vereeniging „Ge- meenleleven" wil'overmorgen, 2 November, een avond aan dit Protestantsche „Aller zielen" wijden; een avond van gewijde mu ziek en gewijde gedachte. De toegang is vrij voor alle ernstige belangstellenden. Voor nadere bijzonderheden zie men de aankondiging onder de advertenties. De heer L. Eichhorn, die heden 25 jaar bij de Koninklijke Nederlandsche Grofsme derij, af deeling Gieterij, in dienst is als werk meester, werd hedenmorgen, in gezelschap van zijn echtgenoote verwelkomd door den administrateur, den heer Laman, die hem feliciteerde met zijn jubileum. Namens het personeel vertolkte de heer Verhoeven wat er leefde in aller harten, en bood den jubilaris een bureaustoel aan en diens echtgenoote een bouquet. Hierna ging de heer Eichhorn naar de Grofsmederij, waar hem door de directie een enveloppe met inhoud w'erd overhandigd. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari a.s., aan den bediende bij het ijk- wezen H. J. Vorst, alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. In aansluiting met een berichtje in ons Blad van gisteren verzoekt dr. J. P. L. Hulst ons mee te deelen, dat hij 4 November, den dag, waarop hij voor 25 jaar tot arts werd bevorderd, onopgemerkt voorbij wen3cht te laten gaan, en dien dag uitstedig is. Het bestuur van den Alg. Ned. Bond van ArbeidersCsters) in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf, afd. Lei den, opent met ingang van Dinsdag 13 Nov. a.s. een avondvakschool in het luxe bakken. De leeraar van de Haagsche Vakschool heeft zich bereid verklaard dezen cursus te leiden. Door de medewerking van het bestuur der Coöperatie „Vooruit" i9 de beschikking over deze daarvoor uitstekend ingerichte bakkerij verkregen. Deze cursus kan door alle vak- genooten gevolgd worden. Zie de advertentie. Mevr. Esther de BoerVan Rijk, die hier op Woensdag, 10 October, reeds heeft gejubileerd ter gelegenheid van haar 60-ja- rige tooneelloopbaan, is gisteravond in den schouwburg andermaal opgetreden als hoofd persoon in Defresne's drama „De Woe keraarster". En ook nu natuurlijk weer met' buitengewoon succes. Het stuk zelf moge heel zwak zijn, het prachtvolle, beheerschle spel onzer tooncel-ster komt er tot in de fijn ste puntjes tot uiting, en daarom is het mo menteel immers begonnen. Een goed bezet huis heeft met stille aandacht iedere bewe ging van de „Woekeraarster" gevolgd, iedere trilling harer klankvolle stem beluisterd en aan het slot door een minutenlang applaus de actrice gehuldigd. Inderdaad, dit was niet meer een rol „spelen", doch een rol „zijn". Het spel van mevr. Sophie de Vries-De Boer als de dochter Greta, paste zeer goed in dit kader. De overigen hebben van hun rol ge maakt wat er van te maken viel. Doch dat was niet zoo heel veel. Na afloop verscheen de heer G. J. Groe- nouwe op het tooneel, die namens de afdee- ling Leiden der S.D.A.P. mevr. De Boer Van Rijk een enorme krans aanbood, ver sierd met rood lint en dito bloemen. Het zal U, aldus spreker, ongetwijfeld pijnlijk hebben getroffen, dat bij de officieele huldiging hier ter stede de socialistische ar beidersbeweging niet vertegenwoordigd was. Daarvoor was echter een grondige reden, namelijk een ernstige dringende actie, die ons aller medewerking eischte. Van uitstel kwam evenwel geen afstel. De sociaal-democratische arbeidersbeweging complimenteert U met dit jubileum. En aller eerst geldt dat wel voor de schitterende ver tolking van de Kniertjes-rol, in het werk van onzen partijgenoot Heijermans. Wanneer wij ■dat stuk en dat prachtige spel hebben gezien gaan wij steeds gesterkt naar huis, met de wetenschap, dat wij socialistische arbeiders een goed werk verrichten. Wij wenschen U toe, aldus besloot spre ker, dat U nog lange jaren het tooneel zult BINNENLAND. Bepalingen omtrent beperking van den ln- voer van schoenwerk. Ministerieele bepalingen omtrent het afne men van eenige examens in 1924. Beschikkingen inzake vervoer van her* kauwende dieren en varkens. BUITENLAND. Engeland gaat de economische conferentie aanvaarden ook met de Fransche voorwaar den. Engeland zal de economische conferentie sche beweging in strijd met het verdrag van Versailles. Baldwin pleit voor protectie. De conflicten in DnitschlancL Ismet pasja vormt in Tnrkije een nleutt kabinet. De Bnlgaarsche ex-minister Ghennadieff is vermoord. RECLAME. BA.MI-IVASSI-GOKENG. Donderdags Indische Rijsttafel* 3080 mogen dienen, in het belang van de kunst en in het belang van de socialistische arbei dersklasse van NederlandI Op 16, 17 en 18 Nov. a.s. komt Henri ter Hall's Revue-gezelschap hier in de Stads zaal met de revue „Nou, Nou". Tevens brengt het gezelschap dit jaar een kinderrevue „ln Sprookjesland". Door het bestuur der Woningbouw vereniging „De Eendracht" werd gisteren sanbesteed de eiectrische aanleg van een blok van 124 woningen in het Kooipark. In geschreven werd door zeven personen, nl. door Selier en De Graaf voor f 8993, S. v. Til, Hillegom, f 6626; Eiectrische Maat-, schappij v.h De Vries en Stevens f 6866;' J. H. Langezaal f 6240.76; Gebrs. Koelman, Oegstgeest, f 6240; E. Lepelaar f 4700; H. Oostveen f 4398. Waar de woonplaats niet is vermeld, is deze Leiden. De heer H. J. van Leeuwen Jr., alhier, heeft het plan opgevat ter bevordering der danskunst en met het oog op zijn 35-jarig leeraarschap zes dansavonden te organisee- ren op Zondag in den foyer der SladszaaL Op 3 en 4 Mei zal hij zijn jubileum vieren met leerlingen, oud-leerlingen, comité-leden van alle jaren, enz. Daartoe is hij reeds druk bezig aan het ontwerpen van balletten, Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waren gisteren ingeschreven 1167 personen, Onze oud-stadgenoot Jan Nico Roest, die indertijd op de Breestraat met zijn zeer artistieke voorwerpen van kunst en smaak en van huishoudelijk gebruik in vele krin gen zeer werd gewaardeerd, zoodat men hem in Noordwijk, waar hij zich had geves tigd, meermalen opzocht, heeft thans ook weder een zaak in Leiden geopend. De om standigheden waren hem daartoe gunstig. In het perceel Botermarkt 8, waar in den laatslen tijd een Haagsche Coupon-maat schappij was gevestigd, vond hij ruim gele genheid om met een schat van artikelen uit te komen. Om een greep uit de vele artikelen te doen, noemen^ wij voorwerpen van porselein waaronder prachtserviezen, kristal, gepen- teekend fclas, talrijke Japansche artikelen, kussens en kleedjes, waaronder zeldzaam fraaie divankleeden naar ontwerpen van den heer Mertens, architect te Utrecht en anderen. Noemen wij ook nog beschilderd hout werk waarbij Japan mede een belangrijke plaats inneemt. En nu moet men niet den ken dat het louter dure luxeartikelen zijn, welke men er vindt. De heer en mevrouw Roest leggen zich' ook toe op den omzet van goedkoope prac- tische huishoudelijke artikelen, doch heb ben begrepen dat de goede smaak zeer wel ievhoerent kan zijn aan de eenvoudige practijk. Achter den winkel is een lokaal ingericht tot showroom waar men op z'n gemak keuze kan maken. Toen schilder v. d. B. hedenmorgen boven op een ladder een gevel stond te schilderen aan de Haarlemmerstraat, reed een in volle vaart passeerende vrachtauto den ladder aan, zoodat de schilder met den ladder met kracht om werd geslingerd. Hij kwam op zijn hoofd op de straat terecht en zoo ongelukkig, dat directe overbrenging naar het St.-Elisahethgesticht noodig werd geoordeeld. Zijn toestand is niet zonder gevaar. 4

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1