AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis-Onderneming GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. - Dinsdag. Bolanisch Laboratorium (Nonnensteeg 3): .Voordracht voor de Leidscho Ver. voor We tenschappelijke Voordrachten. 8 uur. „Do Graanbeurs": Openbare uitvoering IChr. muzickver. „Athalia". 8 uur. Schouwburg Tournfe Mevr. De Boer tVan Rijk. „De Woekeraarster". 8 uur. Stadszaal (foyer): Openbare verg. Co-» mité van Neutraal Overheidspersoneel. 8 uur. Volksbuis: Lezing voor de aid Leiden en Dmstr. der Ned.-Duilsche Ver. 8 uur. I Woensdag. „De Lakenhal"Voordracht voor de Loideche Kunstverceniging „De Sphinx". 8 uur/ Schouwburg: Concert-bureau Hans Augus- lin. Eerste buitengewoon abonnementscon cert. 8 uur. Stadszaal: Eerste Volksbijeenkomst. 8 our. Do apotheek van „flulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avondT-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 October tot en met Zondag 4 November waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blan ken, lloogewoerd 171, lel. 502, en P. du Croix, Rapenburg-9, let. 807. RECLAME. KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 t-i TELEF. 861 7797 Door ambtenaren van de belastingen uit Leiden is gislermidag bij Z< aan het Ammonslaanlje te Wassenaar een geheime branderij ontdekt. Een complete distilleerderij werd in het huis aangetroffen. Alles werd in beslag genomen. Gisteren hebben de zestig grondwerkers, in dienst der firma Van Els- hout, in Den Haag, die werkzaam waren te Enschede aan de kabelwerken, het werk ge slaakt. Zij eischen een loonsverhooging van 7 cents per uur. Gistoioo zijn de verlaag do taxi-tarieven te Amsterdam in werking getreden. Er waren echter hoogstens acht .wagens wegens do staking. 's Morgens hebben (de stakende chauf feurs ©en drukbezochte vergadering ge houden. Ten slotte werd het voorstel om de sta king in het kleinbedrijf op te heffen bij schriftelijke ©temming aangenomen met 285 tegen 9 stemmen en 2 blanco. (Er zijn circa 360 stakors). In den laatsten tijd is er eenige toeneming in het havenverkeer te Rotterdam, meldt de „N. R. Crt." De oorzaak hiervan schijnt echter hoofdzakelijk verband le houden met toevoer van in het Roer gebied opgehouden hoeveelheden ijzer en staal en een vergroeien invoer van koffie en thee in verband met de nieuwe belasting plannen. De oorzaken van de opleving zijn dus blijkbaar van tijdelijken aard. Het groole badhotel te Vlissingen is Zaterdag afgemijnd op f 36,700, De gunning is in beraad gehouden. Hoogwater. Do Prins-Willemspol- 'der even boven Tiel begint veel last van het kwelwater te krijgen. Hier en daar moet het vee naar hooger gelogen weilanden wor den overgebracht. Nog meldt men uit Tiel, dat de peilschaal een Waalstand van 8.20 M. N.A.P. aan- teekent. Deze stand is in October zelden bereikt geweest. Op de (steenfabrieken langs de Waal zijn millioenen steenen be dorven. Do schipbrug te Hcdel wordt verlegd. De overtocht geschiedt per pont. Schipbeek, Regge en Molenbeek, zoo meldt men uit Hengelo, hebben op tal van plaatsen haar oevers en kaden overstroomd, zoodat vele landerijen blank staan. De be werking van den grond voor het uitzaaien der winterrogge vindt daardoor veel ver traging, evenals 't rooien der aardappelen. Do Lek is de. laatste 24 uren, naar uit Dexraond wordt gemeld, sterk gewassen. De uiterwaarden staan gedeeltelijk onder. Het water op de Waal en Mcrwedo is de laatste vier dagen sterk wassende en is reeds zóó hoog gestegen, dat bijna allo uiterwaarden overstroQind zijn. Vele los- en ladingplaatsen zijn ook ondergeloopen, hetgeen o.m. vertraging voor do verscheping van suikerbieten veroorzaakt. In de omstreken van Zevenaar neemt de hooge waterstand bedenkelijke vormen aan. To Loo en Panncrden staat het water van dijk tot dijk. Do boeren haalden heden hun vee naar stal, omdat de dieren gevaar be gonnen te loopen. Door den onverwaehten was van 't water zijn verschillende landerijen bij Doesburg ondcrgoloopen. Do landbouwers, die hun aardappelen en bieten nog niet gerooid heb ben, lijden daardoor groot nadeel. De Raad van Hellendöorn heeft besloten het voetballen op Zondag te verbieden. Dit geschied^ niet 7 tegen 6 stemmen. Een crediel van r300 voor het in- ordc brengen van een voctballerrein weril ingetrokken. De werkstaking der kleer- makers in eenige confectiebedrijven le Gro ningen is geëindigd. Er wordt een nieuw col lectief contract gesloten, waarin het tot nu toe geldende loon met 10 pet. zal worden verlaagd. De werkgevers hadden 20 procent verlaging verlangd. liet nieuwe contract zal gelden tot 1 Maart 1925. Zondagavond is te Evelin- gen (gem. Bcücd) een moordaanslag ge pleegd. Terwij! het gezin van K. K. om de tafel zat, werden de ruiten stuk geslagen en even daarna werd er met een revolver ge schoten. De vrouw én de kinderen gingen op de vlucht. Terwijl K. zich verwijderde, werd er weer geschoten; bet schot raakte den bal van de lamp en stuitte terug, K. legen den buik. Er volgde toen nog een zes tal schoten, waardoor IC. schampschoten aan arm en been kreeg. De politie heeft den 21-jarigen zoon van K. in hechtenis geno men als verdacht van dit misdrijf. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Crt.": N. de J. en Pb. B., de voortvluchtige directeuren van de Brussclsche Bank te Am sterdam, blijken zich verscheidene dagen in een hoiel aan het Rogierplcin le Brussel te hebben opgehouden. Toen het Belgische ge recht door de Nederlandsche politie werd gewaarschuwd, waren zij reeds doorgereisd naar Parijs, waar zij ook ecnigen lijd zou den hebben vertoefd en in één nacht 8000 gulden verteerden. Vermoed wordt, dat De J. en B. naar België zijn teruggekeerd, waar zij nu ook ijverig worden opgespoord. TegeDvallers. ,,Mij loopt alles tegen; bet had net zoo goed omgekeerd kunnen zijn, maar het mocht niet wezen." •„Wat is er dan gebeurd V' „M'n eene dochter, je weet wel, die piano speelt, is heesch-van verkoudheid, en de andere, die zingt, heeft 'n zeeren vinger." VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter: E. Vcrnède, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vo rige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Punt 1. Ingekomen Stukken. Ter zijdo wordt gelegd een adres van H. Moonen te Leiden, n.l. een reclame tegen een aan slag van de belasting. Dit behoort bij den inspecteur van do bela&ting te Leiden. Voor kennisgeving worden .aangenomen: een missive van het bestuur van de Naai- on Handwerkschoo), waarbij dank wordt gezegd voor de verleende subsidie, oen verslag van de keuringsdienst van drink en eetwaren van 1 Jan.30 Sept. '1923, oen missive van het Bur. v. Verificatie en fin. adviezen van de Ver. v. Ned. Gemeen ten over het nazien der kas en boeken van de bedrijven en woniDgbouwvcreeniging éen schrijven van Ged. Staten inzake op heffing vervolgonderwijs, idem alavoren Kon. Goedk. inzake wijziging verordening* scboolgeldheffing. Deze is slechts geldig tot 1 Mei 1924. In handen van B. en W. worden gesteld om hierop nader te advi- seeren eeii adres van bet bestuur der af- deeling Voorschoten van do Holl. Maat schappij v. Landbouw om een lokaal der O. L. school ier beschikking te stellen voor het houden van een cursus oen adres van G. Wirix, inzako ontheffing schoolgeld een adres van het bestuur der burgerwacht om een Bubsidie over 1924 van f 150en een adres van do Commissie v. Prot. Zie- kenverpl. inzake subsidie. Punt 2. Uitgeloot worden eenige obli gaties van de gcldleening. Punt 3. Thans worden enkele beslui ten comptabiliteit genomen. Punt 4. Z. h. st. wordt goedgevonden aan de afdeeling Voorschoten van do yer- eeniging „Het Groene Kruis" een subsidie te verleenen ad f 200. Punt-5. Toekenning van toelagen voor bet geven van lessen buiten do gewono schooluren. Door cn'kele onderwijzeressen en onder wijzers is les gegeven in handwerken en Fransoho taal en hiervoor ia geen toelage genoten. Deze kwestie dateert reeds van een drietal jaren terug, toen door het Rijk hiervoor niet meer wcTd betaald. Thans zal do gemeente tot een bedrag van 50 pCfc. van het maximum alsnog dezen post voor haai* rekening nemen, waarmede een be drage van f 535.50 is gemoeid. Voorge steld wordt aan mej. Boer f 101; mevr. v. Doorn—Do Bruyn f 45.50 J. H. Rutten f208; mej. Boer f91, H. M. Overdiep f 117. De lieer J. Bragg aar vraagt of er een bedrag bepaald was toen do lesuren begon nen, daar hij zich er niet mee kan vereeni gen indien deze bedragen verlaagd worden De Voorzitter zegt dat ier niet hooger kan worden gegaan wel lager. Do heer Brag gaar wil blijven betalen, hetgeen zij ge-1 wend waren te ontvangen, 't Is een bedrag dat do gemeente toch maar éénmaal be hoeft te betalen. De heer J. A. Mens kan zich met bet standpunt van B. en W. wel vcreenigen, daar do gemeente iefe op zioh neemt waartoe zij niet verplicht is. De heer Mechelse vraagt of dit alleen voor deze 3 jaar is of dat hot doorgaat. De heer Braggaar zegt er op gewezen te hebben dat do menschen er op gerekend hebben en dit is dus een tegenvaller. Do Voorzitter, het voorstel verdedigen* de, zegt o.m. dat 't een moeilijke zaak is. Er zijn gemeenten, die niet-s geven, en wat Eet Rijk heeft gedaan, lis wel een beetje een hard standpunt, 't Ia toch beter «en half ei dan een leoge dop. Wij geven het onverplicht on moeten rekening houden met de gemeente-financaën. Daar de heer Braggaar ziet dat een voorstel geen kans van stagen za] hebben, wordt de discussie geëindigd en het vooretel van B. en W. h st. aangenomen. Punt e. Voorstel van B. en W., onl overeenkomstig odvieta van den gas- en watermonster Brink?, aan de werklieden bij de bedrijven F. v. d. Blom en O. J. Kunelcen een verb jogirig van Toon te ge ven met f 1 per week ingaande 1 Juli 1923, waardoor dit loon wordt gebracht van E. v. d. Blom op f KMO en f*416 en van O. J. Kuneken op f 364 en f 156. J. v. Os, heeft zich destijds voor een lager loon aangebo den en wordt daarom niet voorgedragen. De beer Braggaar vraagt naar de werk week der werklieden. Dezo zag hij gaarne vastgesteld. Wat betreft v. Os verwonderd het spr., dat het loon van f 20.25 per week niet kan worden verhoogd en dat Brinks vasthoudt aan het aanbieden van lager loon. Do heer Braggaar stelt voor aan v. Os een verhooging te geven ad f 2 per week en te brengen op f 22.25. De heer Mechelse heeft het over georganiseerd overleg en meerdere heeren praten over deze zaak, waarna een voorstel van den heer Braggaar mot één stem vóór wordt verworpen (verhooging met f 2 per week). Alsnu wordt even van de volgorde der agenda -afgeweken. Punt fi. Zonder h. st. wordt het voor stel goedgevonden de trottoirs in het Burg. Vernède-park voor rijwielen te verbieden. Punt 7. Wijziging leges-verordening. Voorgesteld wordt de verordening aan te vullen met een artikel waarbij in de ge meentekas moet worden gestort voor een vergunning voor bouwen f 2 per f 1000 ge raamde kosten der uitvoering tot en met een' bedrag van f 5000 en f 1 per f 1000 van hetgeen dio kosten meer dan f 30CO bedra gen en voor een vergunning als bedoeld in Art. l*der Hinderwet f5. De heffing is tot dekking van onkosten o.a. f 1200 voor den gemeente-opzichter. Hiervan wordt nog een vrij aardig be drag verwacht. De heer J. A. Mens vindt het bouwen een algemeen belang en de kosten moeten uit do algemeeno kas wor den gedragen. Vooral voor iemand die meerdere huizen bouwt, is dezo heffing to hobg. De heer M. G. Mechelse heeft vaD een architect vernomen dat een» dergelijke heffing bijna nergens bestaat en is bang dat er dan wel verordeningen kunnen worden gemaakt, dat de gemeenteopzich ter er den geheelen dag bij moet blijven. De beer C. Eggink vindt deze heffing te ihalig! Wij zijn pas in het eerste stadium dat er hier wat -woningen worden gebouwd. Laten B. en W. dit punt terugnemen. Do Voorzitter antwoordt dè heer Me- chelso dat in Wassenaar, Stompwijk, Veur een dergelijke hoffing bestaat, maar dat hij het momenteel niet weet van 1200 ge meenten. Het was bedoeld als een kleine aanvulling der kas. Het punt wordt t-ot een volgende vergadering aangehouden. (Wordt vervolgd). Deutsche Volksspiele! Morgen komt weer 'tbekende gezelschap Duitsche studenten ons vergasten op hun uitstekend spel. Een ieder wordt aangera den cr heen te gaan, want niet alleen ge niet men van zoo'n avond, maar men heeft tegelijkertijd de voldoening do Duitsche studentenwereld eenigszins te helpen, zij 't dan ook in bescheiden mate. De plaatsen zijn n.l. voor een ieder3 beurs geschikt. Ze kosten maar een gulden. Reden te meer waarom 't comité van bijstand in deze stad hoopt op een. zeer ruime opkomst. DE ALGEMEENE TOESTAND. Gistermiddag heeft een langdurige zitting van het Engelsche kabinet plaats gehad, waarin het ministerie zich bezig heeft ge houden met de gevolgen die het antwoord van Poincaré vermoedelijk zal hebben op de hernieuwde pogingen om in een conferentie het Duitsche vraagstuk definitief te regelen. Hoewel natuurlijk gecnerlei communiqué aangaande deze zitting i3verstrekt, zijn er van verschillende kanten inlichtin gen gegeven op.grond in het Engelsche ka binet als volgt kan worden geschilderd: Er zijn twee slroomingen. De eene, die nume riek het alrijkst is én waartoe ook de pre mier zelf behoort, is van meening dat het antwoord, door Poincaré. gegeven aan een commissjp van deskundigen, alle kracht ontneemt en slechts in vorm als een Fran- sche concessie kan worden beschouwd. Deze groep zou vermoedelijk geenerlei be zwaar hebben om, vasthoudend aan de be woordingen van de briefwisseling tusschen Curzon en Hughes "het vraagstuk thans ver der zonder Frankrijk's medewerking le re gelen. (In deze briefwisseling was zooals men zich herinnert uitdrukkelijk de passus gesteld wat Amerika's houding zou zijn in dien „zekere" mogendheid geen deelnam aan de voorgestelde commissie van onder zoek). De andere groep schijnt nog niet on middellijk te willen overgaan tot den defini- lieven slap van het andere deel van het ka binet en zou willen pogen door middel van een diplomatieke gedachtenwisseling het oogmerk toch te benaderen. Hiertegenover schijnt te zijn aangevoerd, dat Baldwin en voor hem Bonar Law, herhaaldelijk gezegd heeft, niets van een diplomatieke gedachten- wisseling te willen weten zonder dat het terrein en de oogmerken daarvan zorgvuldig waren afgebakend. Niettemin schijnt het dat Baldwin befeid is in dit 'opzicht toe te geven aan de wenschen der Diehards en dat hij een nadere gedachtenwisseling met Parijs zal entameeren alvorens definitief te consta- teeren dat met Frankrijk t. o. van het Duit sche vraagstuk geen samenwerking moge lijk ig< Maar wie Verwacht daarvan nóg eenig succes?, In het bezette gebied verneemt men over de separatistische beweging nog slechts plaatselijke mededeelingen als zich meester maken van 69 billioen mark te Krefeld etc. maar overigens niets, zoodat al duidelijker wordt, dat de beweging een mislukking ig. Een succesje ypor de bezetters is het vol gende: Er i9 een overeenkomst onderteekend tusschen Krupp en de inlcrgcallieerde mis sie, waardoor Krupp zich verbindt de ach terstallige kolenbelasling voor* de helft on middellijk en in baar goud le betalen, voor de helft in termijnbetalingen. Krupp moet bovendien 20 pCt. van de productie zijner mijnen aan de geali|perden afstaan. Anderzijds is er een overeenkomst ge sloten met het Duitsche beheer van liet Rijn-Hernekanaal. Het Duitsche personeel gaat onmiddellijk weer aan liet werk. De overeenkomst bepaalt, dat-de schepen, die voor België en Frankrijk varen geen sluis- rcchlen betalen. Maar praclische waarde is er nog niet aan verbonden, daar de transportkwestie niet is opgelost. Wanneer men er niet in slaagt erts, meer ijzer en cokes aan le voe ren, en de producten uit te voeren, ont breekt iedere basis voor de werkzaamheid der Roer-bedrijven. Duizenden spoorweg- wagons staan op de ongebruikte spoorweg- lijnen van het Roergebied; het weer in be drijf nemen dezer stilgelegde lijnen kan nog niet plaats hebben. De Fransch-Belgischc regie mist voor verkeer feitelijk het hoogere Duitsche spoor wegpersoneel, dat alleen in slaat is het vorkeer in het Roergebied te reorganiseeren De onlusten te Dusscldorf duren nog voort en zullen zich ook elders wel her halen. DUITSCHLAND. In Saksen laat dc rijksregecring er geen gras over groeien. Tot rijkscommissaris is benoemd do ex-minister Heinzc. Deze heeft gisteren direct na zijn komst te Dresden officieel aan de Saksische regeering mede gedeeld welke bevoegdheden hij heeft ont vangen on dat dientengevolge de Saksische regecring ophoudt te bestaan. Het kabinet protesteerdo tegen deze mededeeling, doch vocgdo zieh naar de beslissing. Alleen do communistische minister van financiën bleef zich verzetten en is toen door een officie- renpatrouillo uit het ministerie verwijderd, waar hij door den afdeelingsehef Jiist voor- loopig wordt yervangen. Alle openbare ge bouwen zijn bezet, ook dat'van den Land dag waarheen, naar men meent te weten, do communisten hun Rijkscentrale uit Ber lijn hadden overgebracht. Do Saksische regeering zal evenwel bij do Rijksregeering te dezer zake protest aan- teekenen en do onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksraad eischcn. Voorts zal zij een conferentie van do minister-presidenten der landen voorstellen. Do militaire bevelhebber van Saksen, generaal Miillcr, heeft de zitting van den Saksischen landdag, waarin heden over het ultimatum der Rijksregeering zou worden beraadslaagd, verboden. De e.k. zitting zal door Heinzc worden vastgesteld. Tevens heeft generaal Muller op verzoek van Heinzo tot nader order het verschij nen van alle communistisch o bladen in Sak sen verboden en de drukkerijen door de politic doen bezetten. Heinze's constructies zijn Do<*l der verordening van den Rijkspresi dent is het herstel 'der grondwettelijke toe standen. in SakseD. De deelneming van communistische mi nisters, wier partij tot gewelddaden in Sak sen opruit, aan do regeering is roet de con- stitutioneelo toestanden ouvereenigbaar. Voor het herstel der grondwettelijke toe standen is de vorming van een nieuwe regee ring, waarachter de meerderheid der bevol king staat en waartoe geen communistea a behooren, noodzakelijk. De rechten en plichten der regeering gaan zoolang cên dergelijke regecring niet is ge vormd, over op den rijkscommissaris, die het regecringsgezag met do hulp der amb tenaren uitoefent. Den Rijkscommissaris wordt opgedragen de pogingen tot het vormen eener grondwet telijke regeering naar krachten te onder steunen. Aanleiding tot dit alles is geweest een communistische circulaire, getiteld: De vuist voor do borst. Er werd in beweerd, dat de troepen der rijksweerbaarheid Saksen waren binnengerukt om er het poletariaat neer te slaan. „Men wil van de Saksische politie met do hulp van officieren der rijks weerbaarheid een macht makeD, die tegeu de georganiseerde arbeiders zal zijn gericht. De arbeiders moeten maling hebben aan het verbod hunner honderdschappen en aan al dergelijke bevelen. Op het verbod moet worden geantwoord met bet oprichten van nog veel meer honderdschappen en met een communistische actie in alle fabrieken en werkplaatsen." In tusschen zullen de communisten wel een actie beginnen voor een algemeene- staking, en het is do vraag, in hoever de socialisten zich daarbij zullen aansluiten. Een splitsing in do Saksische socialistische partij lijkt waarschijnlijk. Maar toch, al hebben de socialistische rijkskabinetleden hun goed keuring gehecht aan het optreden in «Saksen minister Sóllmann verklaarde, dat dit geschieddo omdat Saksen jui^fc den weg baande voor de reactie door het samengaan met do communisten de terugslag doet zich gevoelen cn de band, die de socialisten nog bindt aan het kabinet, wordt al "losser. Het conflict met Beieren doet daartoe het zijne. Een oplossing schijnt nog niet nabij, al liet het zich eerst gunstiger aanzien. De Beiersche algemeene staartscommissaris von Kahr heeft do sociaal democratische „Mün- chemer Post" nu ook tot nader order ver boden. Daarmede is ook het laatste links- gezinde blad, dat tot nu toe nog in Mün- chen verscheen, aan do dictatuur van von Kahr ten offer gevallen. Het verbod wordt gegrond op publicaties over de Jodenver- banningen en op een politiek commentaar over de nota van de Rijksregecring. ENGELAND. Dë Engelsche geneesheeren hebben hét aanbod van Sir William Joynsen-Hicks, den minister van volksgezondheid, aanvaard om een commissie te belasten met bet behan delen von het geschil over het honorarium voor fondspatiënten. Bijna vijftienhonderd „hongerstakers" in de IeTSche gevangenissen hebben aan het einde van de yorige week hun staking op gegeven. HONGARIJE. De premier Bethlen heeft Zondag een belangrijke redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat er een eind moest komen aan den onderlmgen haat en oneenigheid in Hon garije. Het voortdurend dreigen met op standen en omwentelingen en dergelijke is spelen met vuur, en daaraan behoort een einde te komen. Hongarije behoort met alle naburige landen behoorlijke vriendschappe lijke verbindingen te onderhouden, waar door alle denkbare tegenstellingen uit den weg worden geruimd. Nu het land niet meer leeft onder den angst van te betalen scha devergoeding, is de tijd gekomen voor de economische reconstructie des lands, o.a. door middel van een buitenlandsche leening dio alleen mogelijk is als er goede relaties bestaan. TURKIJE. Uit Angora wordt gemeld, dat de (repu bliek Turkije is uitgeroepen en Moestapha Kemal pasja tot president is benoemd. VEREENIC-DE STATEN. De secretaris van Btaat Hughes heeft Zaterdag te Washington een diner gege ven ter eerc van Lloyd George. De voor malige eerste-minister kreeg echter op den dag van den maaltijd een verzoek van Hughes om wat vroeger te komen, tenein de te kunnen praten over de nieuwe faze, waarin het vergoedingsvraagstuk thans ge^ komen is. Vóór het diner begon hebben toen Hughes en Lloyd George twee uur geconfereerd. Wat er besproken is, bleef natuurlijk geheim. Echter is het teekenend voor de iro.njo en zelfcritiek van Lloyd George, dat hij aan dagbladmannen heeft meegedeeld, dat rnen er voor zou moeten zorgen, dat in de to benoemen commissie die zal moeten advisecren over het vermo gen van Duitschland om te betalen, geen politici moeten worden opgenomen. Op welke wijze de commissie zal hebben te werken en wat haar bevoegdheden zullen wezen, komt er r volgens Lloyd George eigenlijk niet zoo voel op aan. Het zit hem niet in den vorm en do voormalige eerste-minister was er sterk voor, de ge voeligheid der Fransoben zooveel mogelijk te ontzien. BUITENLANDSCH GEMENGD. Eenigen tijd geleden is er in het «Soniën- bosch bij Brussel een moord op een jonge- vroiuv gepleegd cn de dader is nog niet ontdekt. In verband met deze Wfêtlaad le zen wij nu onder het opschrift „Verloren meisjes" in het „Handelsblad van Antwer pen" „Het onderzoek, ingesteld naar aan- leiding van den vrouwenmoord in het So- niënbosch, geeft aanleiding tot een droevige waarneming. De magistraten staan verstomd over het groot aantal brieven van ouders wier doch ters het vaderlijk huis verlieten, zonder nog van zich te laten hooren. Er zijn er niet minder dan vijf-cn-zeyentig I Men merkc daarenboven wel aan dat dit» alleen de meisjes geldt, welke gelijkenis heb ben met het rondgestuurd signalement der, vermoorde, datis die bruinharig zijn. Hoe vélen zijn cr nu die er niet aan ge lijken Ook raag men verwonderd staan over het groot getal ouders die het niet eens aan de politie laten weten, wanneer hun kind het huis ontvlucht. Droeve tijd!" Deze week zal in het Madison Square Gardens-gebouvv te New-York een schoonr heidswedstrijd van meisjes en vrouwen uiti aile oorden der Unie plaats vinden. Acht-' en-fcachtig beauties dingen mede. Elk dies vrouwen was in haar eigen woonplaats als de schoonste aangewezen. De „koningin der. schoonheid^de volgende week aan te wij zen, zal een jaar dien eeretitel mogen blij ven voeren; dan komt er een nieuwe wed strijd en als gevolg daarvan een nieuwe koningin. Men wil in do Vereenigde Staten deze schoonheidswedstrijden tot een vaste jaarlijksche competitie maken. De 88 mede dingsters hebben ieder met een oudere geleidster reis- en verblijfkosten vrij.. De. geheele zaak wordt n.l. gefinancierd door eenige firma's in schoonheidsmiddelen.'' BONAR LAW. t LONDEN, 30 Oct. (Reuter). De Ex- premier van Engeland Bonar Law is plot* selicg overleden. Nog vrij onverwacht is dus het overlijden gekomen van dezen Engelschen staatsman* die vooral sinds den wereldoorlog zoo op den voorgrond is gelreden en als leider der unionistische partij grooten invloed genoot Tijdens de regeering van Lloyd George was Bonar Law diens rechterhand. Zijn gezond-» heid destijds sprak nen reeds van keel-» kankerl dwong hem echter heen te gaan. Toen voor Lloyd George het oogenblik was gekomen, om heen te gaan, toen de Gods-, vrede werd verbroken, en de partijen ieder hun eigen standpunt hernamen, was Bonar Law zoover hersteld, dat hij als leider der unionisten, de partij, die de meerderheide- had verkregen bij de verkiezingen, als pre^ mier kon optreden. Lang zou zijn premier schap echter niet duren, opnieuw dwong zijn gezondheid hem heen te gaan. En nu voor goed, want de dood heeft hem wegge-i rukt. Baldwin wa9 zijn opvolger geworden. Een bepaald krachtige figuur was Bonar Law niet cn de Engelsche politiek der laat ste paar jaren getuigt ook wel daarvan. En-» geland is immers zoo zoetjes aan uitge-» sckakeld; medö door eigen lijdzaamheid. Bonar Law genoot aller achting, ook van zijn politieke tegenstanders. Bonar Law is van Schotsche origine, maar werd 16 September 1858, in New Brunswick in Canada geboren. Eij studeerde later te Glasgow en werd in lóS6 deelgenoot in del ijzerfirma W. Jacks Co. aldaar. In 1900 werd hij in bet Lagerhuis gekozen. In 1911 werd bij leider van.de oonservatief-pnionis- tische partij.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2