No. 19523. DINSDAG 30 OCTOBER Anno 1923 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH PRIJS DEB ADTEBTENTIENl 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prlja. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Baterdaga 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANXl Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week 0.18. Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.23—10.37, SCHOL a f 0.23—f 0.27—f 0.37, KABEL JAUW a 10.40 per pond en verder dooiloo- pend verkrijgbaar1NMAAKHARING en VOLLE HARING a f0.04'/. per t-tuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 80 October 1923. Een aanklacht tegen de politie. Naar aanleiding van het politioneele op treden in den nacht van 25 op 26 October l.l., waarover ook in ons Blad-onder Inge zonden Stukken een en ander is medege deeld, hadden twee personen, daarbij zijde- lins betrokken, n.l. de heeren mr. C. Bak ker en G. J. van der Linden, een aantal an deren, die er mede getuige van zijn geweest, tücgenoodigd tot een bijeenkomst op gister avond in café-restaurant „De Harmonie". Ingeval van verhindering werd den uitge- Doodigden verzocht, naam met geboortedatum aan den laatstgenoemde te zenden, opdat, zooals het in den oproep luidde, de naam als die van getuige aan de justilieele aanklacht kon worden gehecht. Eenige berichten van verhindering waren Ingekomen op andere werd gewacht, met name op den heer Kreymbprg, die als aanlei ding van deze onaangename zahk moet wor den beschouwd. Na langen tijd wachten, toen een tiental personen, waaronder een dame, aanwezig Waren, opende de heer Van der Linden de bijeenkomst en gaf een overzicht van bet ge beurde, welk verhaal, op schrift gesteld, hi) tevens wilde beschouwd zien als de aan klacht, die na algemeene goedkeuring aan den Officier van Jusitie zal worden gezon den, met verzoek de polilie-agenlen, die zich 'aan mishandelingen zouden hebben schul dig gemaakt, te vervolgen. Dit verhaal, dat, wat het laatste gedeelte betreft, vrijwel over eenkomt met het stuk van K. D. H., in ons JBlad van Vrijdag, kwam in het kort hierop peer, dat ongeveer twaalf uur in den avond yan 25 October een man (Kr.) met de politie In woordenwisseling was voor het café „ln den Vergulden Turk", in verband met een den heer IC. toebehoorend motorrijwiel, dat bij had laten draaien, zoodat de motor heet pn rood was geworden. Hel publiek, ook dat, hétwelk na het sluitingsuur uit „Den Turk" kwam, interesseerde zich voor het geval, er ontstond een verwarde discussie onderling en met de politie. Kr. werd naar het politie bureau geleid, wat niet zonder tegenstribbe ling ging en veel tumult verwekte. Na heel Wat strubbelingen Kr. liel zijn motor ook t al eens stil slaan kwam hij in het politie bureau terecht. Rijbewijs en nummer wer den K. ontnomen, doch later teruggegeven doch toen hij in het politiebureau werd bin nengehouden, wilde het publiek, dat bewe gingen zag van enkele agenten, die er. op wezen, dat Kr. klappen ontving, naar bin- pen en dit werd het sein tot een achtervol ging, door de politie, waarbij geduchte klap pen werden uitgedeeld. Vooral op één per soon Van der Ende scheen men het te bebben voorzien. Voor den sigarenwinkel van den heer Weinthal gekomen, riep deze Jrïeeren, laat mij gaan I" Vier agenten ble- yen echter doorslaan,totdat bedoelde per- goon ineen zakle. Hij richtte zich weder op, liep, door het Gangetje, en hij de Karnemelks brug aan den Nieuwe-Rijn, viel de man na yeel kermen, bewusteloos neer, terwijl de agenten nog altijd klappen uitdeelden en één Zelfs tot zijn collega'9 riep „Trek je revol ver." Het vervolg van het relaas stemde vrijwel overeen met het meegedeelde in het Inge zonden Stuk in ons Blad van Vrijdag, zoo dat wij ons ontslagen achten het te herhalen Bij de omstanders was, volgens mededee- ling van den voorzitter, het rechtsge voel geschokt. EeD jurist, mr. Bakker, mede aanwezig, achtte toen reeds, dat er recht moest worden gezochL Den volgenden morgen is de voorzitter met mr. Bakker naar den Ambtenaar van het O. M. van het Kan tongerecht gegaan. De heer Van der Eist deelde hun echter mede, dat de klacht, als men tot vervolging wilde overgaan, niet bi) hem behoorde, maar bij den Officier van Justitie. De heer v. d. E. had hun echter ge raden naar den commissaris van politie te gaan of naar den burgemeester, doch daar aan hadden zij, na rijp beraad, geen gevolg gegeven, omdat zij vermoedden, dat de zaak dan zou worden gesust en met éen sisser Zou afloopen. En zoo was men nu hier bijeen om de aanklacht gezamenlijk te construeeren en haar daarna, al of niet mondeling toege licht, ter hand te stellen aan den Officier ,van Justitie van de rechtbank te 's-Graven- hage. Er werden in de verklaring 24 getuigen feenoemd. Het bleek, dat men zich, zoowel wat de oorstelling van zaken betrof, als met be- ;ekking tpt d$ aanklacht met den voorzitter kon vereenigen. Er volgde echter nog een drukke discussie, waarbij des voorzitters woorden, voor 't meerendeel nader werden bevestigd. Zoo deelde de heer Parmentier, die zelf ook gevoelige klappen kreeg, mee, dat de po litie, ondanks het feit, dat het publiek door liep met een „Ga naar je nest I" aldoor had geslagen. De heer Korenhoff, die het laatste bedrijf met zijn buurman, de heer De Haan, had aangezien, afgaande op het gekerm, was, omdat hij als schrijver van het meergemeld ingekomen stuk zich daartoe verplicht acht te, naar den commissaris van politie gegaan en hem waren alle rapporten, deze zaak be treffende, voorgelezen. Daaruit bleek, dat de politie door meer genoemde Kr. onophoudelijk was getart. Een chauffeur had de politie gewaarschuwd en gezegd „Als je niet zorgt dat de motor op houdt mét draaien, komen er ongelukken, want dan springt het voertuig uiteen". Had de heer K. dat op aanmaning der politie ge daan, dan zou er niets gebeurd zijn. Spr had ook nog vernomen, dal Kr. dien avond aan de Petruskerk had gebeld en de rust van den koster verstoord. Op de Botermarkt had hij triumfantelijk verklaard, daf hij de politie wel twintig maal getart had. Hoe dat zij, de commissaris had het hard handig optreden der politie volstrekt niet vergoelijkt, en verzekerd, dat de agenten in kwestie, wanneer na nauwkeurig onderzoek werd bewezen, dat zij buiten hun bevoegd heid zijn, wel degelijk zullen worden ge- slraft. Ten opzichte van den Eerste-Hulpdienst, trok de heer K. zijn verwijt in. Het onder zoek had geleerd, dat dr. Bruining niet had gebeld. Deze was zelf dadelijk na de waar schuwing gekomen en spr. roemde zeer diens optreden, dat z.i. vrij wat sympathieker wa9 dan dat van den dokter van den Eerste- HulpdiensL Mr. Bakker constateerde met nadruk, dat het'niet waar is, dat Kr. dien avond aan de Petruskerk gebeld heeft. De heer Van der.Ende, die ten slotte het slachtoffer van het geval werd, deed nu nog een omstandig verhaal van wat hem» over komen was, hoewel hij een zeer bescheiden rol bij het gebeurde had gespeeld. Hij liep steeds door en toch scheen men het op hem gemunt te hebben. Eenmaal was hij in een portiek flauw gevallen weer opslaande, kreeg hij opnieuw klappen. Een rechercheur zou zelfs over dit optre den zijn afkeuring in het publiek hebben uitgesproken. Tenslotte werd de pers ver- zocht heen te gaan, omdat men ter formu leering van de aanklacht nog eenige bespre kingen in klein comité wilde houden. Uitvoering van leerlingen van me). Joh. Keuls. De leerlingen van de inrichting voor muzi kaal onderwijs van mejuffrouw Joh. Keul9 (Hooigracht 63, alhier) hebben gisteravond in de groote zaal van „Zomerzorg' doen hooren hoe ver zij het reeds hebben ge bracht in zingen en pianospelen, nadat een orkestje op tijd een openingsmarsch had ten gehoore gebracht en de leerares een ope ningswoord had gesproken. Mej. Keuls heette daarin de vele be langstellenden, die de geheele zaal vulden, met inbegrip van tal van ouders van leer lingen, welkom; verheugde zich over zooveler medeleven met het door haar ge geven onderricht, welk eerste onmisbaar is, wil het laatste succes hebben; hoopte, dat menigeen mocht besluiten nieuwe leerlin gen bij haar te doen inschrijven en wenschte allen een genoeglijken avond (applaus). De jongste leerlingen waren het eerst aan de beurt. Zij zongen óf samen óf alleen of gaven een stukje op de piano. Zelfs een vier jarig meisje zong een solol Toen volgden de ouderen, ook met zang en piano-spel en de daarna gebruikelijke buiging. En zóó kreeg men al heel wat te hooren. 't Viel in den smaak, want telkens werd er geapplaudis seerd. Onze indruk was, dat de klavier- bespeelslers over 't algemeen gelukkiger waren dan' de zangeressen, alhoewel het laatst gezongen koor „Les Brésilliennes", van L. Bordese, heel aardig klonk. Na xle pauze werd een operette gegeven: „Prins Edelhart", een muzikaal sprookje in drie bedrijven, woorden en tooneelen door J. P. Petit, muziek van Joh. Keuls. Een vrij lijvig tekstboekje bracht, zij het dan ook niel aliijd in schoonen vorm, de aanwezigen door een inleiding en een uit eenzetting op de hoogte van den inhoud. Wij lazen er o.a in, dat „de opvoedkundige idee hierin niet achterwege is gelaten en het stukje laat zien hoe aangedaan leed niet door wraak wordl gevolgd, maar een goede daad als loon vindt." Het stuk speelt in een bosch en in een paleis en er komen, even als bij tal van andere sprookjes, in voor: kabouters, elfen, een 'heks, een prinses, booze feeën, goede feeën, een koning, een koningin, dwergen, een raadsheer, edel- knapen en burgers. Wie nieuwsgierig mocht zijn naar het verhaal, kan wel een tekst boekje leenen van een bezoeker of het zich aanschaffen, want er zullen nog wel exem plaren, waarvan nadruk is verboden, te koop zijn. Men kan dan de vele versjes niet alle even mooi en alle nagenoeg zonder interpunctie ook lezen. Over de uitvoering hing, vooral wat be treft het tweede en derde bedrijf, een zekere matheid en zang en muziek bleken nogal eentonig te zijn. Het orkest, hetwelk zeer zeker verdiensten had, speelde bijna aldoor niet teer genoeg tegenover de jonge stem men. Van .actie op het tooneel was bijna geen sprake. Bij Prins Edelhart en de Prin ses viel af en toe nog wal levendigheid te I bespeuren, en zij zongen het meest verstaan. baar. De heks deed niets heksig en de ka- bouters waren er lang niet altijd bij. Het ware beter geweest, dat de leerares zich tijdens de opvoering meer in de onmiddel lijke nabijheid der kinderen had- bevonden. Een goede opvoering van zoo'n operette is dan ook ontzettend, moeilijk en ligt maar niet zoo dadelijk onder ieders bereik. Toch hebben de toeschouwers ook wel wat goeds te zien en te hooren gekregen. Er kwamen, dank zij de menigmaal ^aardige groepeering vaü de kleinen en de grooteren in hun kleurige kleedij (de aankleeding en de grime waren verzorgd door den heer Hoppezak, Haarlemmerstraat), goed bejicht, mooie tafereeltjes te aanschouwen en de apotheose aan het slot deed het goed. Het vele en moeilijke werk van de leerares-componiste, van den samensteller regisseur en van de leerlingen werd dan ook telkens met bijval beloond, Eenigen kregen ook een Mbcmenhulde, o. w. natuurlijk mej. Keuls, die door haar begeleiding op den mooien Bechstein-vleugel van Corn. A. Mul der, firma Valk, als anderszins, een druk ken avond had, om niet be spreken van de voorbereiding, want er zit aan zulk een op zet en uitvoering heelwat vast. Zij kreeg een prachtige bloemenmand en een foto van hel groepje operetle-opvoerenden in lijst, omzét met levende anjelieren. Den heer Petit werd een groote krans over handigd. Wat goed was in deze opvoering spore hen, die haar gisteravond aanboden, aan haar na eenigen tijd te herhalen of iets nieuws te geven-, wat minder slaagde zij hun een waarschuwing het dan beter te doenl Nederl. Vereeniging voor den Volkszang. Leider Oostveen. De avond, georganiseerd door de afdee ling Leiden van de Nederlandsche Vereeni- ging voor den Volkszang, heeft zich in een buitengewoon groot succes mogen verheu gen. Het publiek stroomde toe, zoodat de piano in de kleine Stadszaal meer naar achter moest gezet worden om plaats te maken voor nieuwe stoelen, die uit andere localiteilen van de Stadszaal noodig bleken. Oostveen, als oud-Leidenaar en één van de eerste voorstanders van den Volkszang, had zich ditmaal geheel belangloos bereid verklaard dezen avond te leiden, terwijl mevr. Bonhofi, uit Kuilenburg, hem bege leidde. Een reden te meer, dat wij blij waren een zoo groote belangstelling bij de inwo ners van Leideü te kunnen constateeren. Het succes groeide, de geestdrift steeg ten top onder de geestige leiding van Ooslveen, die met aardige kwinkslagen, door steeds hel juiste woord op de juiste plaal9 te vin- den, zijn hoorders aanvuurt en voorgaat. Wij zijn zeker, dat allen, die deze avond bijwoonden, een volgenden keer zullen te rugkomen niet alleenmaar ook hun vrien- I den en kennissen zullen meebrengenzoo- I dat men zal hebben uit te zien naar een groolere zaal Oostveen heeft gisteren het lief en leed van een geheel leven laten zingen, te be ginnen met „Liedje van den Molenaar" van J Worp. De molenaar, die wenschte, dat Marietje met hem zou trouwen „dan wist' ik waarvoor ik mijn koren maal". De zan gers en zangeressen waren hier nog niet ge heel op dreef, zoodal Oostveen een verzuch- ling slaakte: „Als de molenaar zóó zong, zou heusch Marietje nooit bij hem komenI" Volgde hier op: „Ga je mee varen, meisje", „Marjolijntje", „De Ooievaar", dat eerst voorgedragen werd op het podium door een zangklasso van. mej. Van Ilallie. Tot slol „Wie zal er ons kmdeke douwen" (alleen gezongen door de zangeressen in de zaal) en „Het Hemelhuis" van Hullebroeck, frisch en krachtig. „Hij vindt het niet naar, dit op het schouwtje zijn eenig kruis prijkt", aldus de leider Hierna zong Oo9tveen een solo, „Ik ken een lied, dal het hart bekoort", van W. de Mol. Jammer, dat van de piano het pedaal hinderlijk piepte. In de pauze gaven velen zich op als lid, terwijl allen zonder onderscheid beloofden een volgend maal weer te komen. Voor dezen eersten avond waren ver scheidene bestuursleden van de afdeeling Den Haag overgekomen, terwijl ook Arnold Spoel, de leider, die in Den Haag steeds een uitverkochte zaal heeft (driemaal zoo groot als onze Stadszaal) in ons midden gezeten heeft Hel hoofdbestuur van de Vereeniging was vertegenwoordigd door den heer Donker sloot, die het publiek toesprak: na zijn dank uitgesproken te hebben aan den heer Meyer, lid van de propaganda-commissie en in Lei den tijdelijk voorzitter en mevr. Muller, die al de afgeloopen jaren de afdeeling in het leven heeft gehouden door standvastig op haar post als bestuurslid te blijven. Het Nederlandsche Volkslied zal na een tijd ook in Leiden overal gezongen worden, op school; in het gezin, overal, waar men- schen samen komen. Het Nederlandsche lied ons lied heeft recht op algeheele bekendheid. Men kome op de avonden om de Liederen te leeren; men leert ze daar op en vJugjw prettige enthusiaste manier; zoodat men spijt heeft als de tijd verstreken is en weer verlangt naar een volgenden keer. „Ik heb een wij9 in mijn hoofd voor u allen Ik heb een woord voor uw hart; Komt uit uw hoven en huizen en hallen; Komt naar den zingenden Bard!" De begrooting van Rijnland. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Rijnland hebben aan de Vervenigde Vergadering aangeboden de begrooting voor het dienstjaar 1924, in ont- vanstg en uitgaaf tot een totaal bedrag van f 785 743,93. De ontvangsten beslaan uit: ontvang sten van vroegere diensten f202.644,14; in komsten uit bezittingen f 62.959,öOVaop brengst sluizen en bruggen f 140.082,26; opbrengst der omslagen f253.123,21; in komsten van bemalingen van landerijen buiten Rijnland of andere door Rijnland bewezen diensten f 18.328,07; verschillende andere ontvangsten f 39.606,75 en buiten gewone ontvangsten f 205.000. De uitgaven zijn als volgt gespecificeerd: kosten voor huishoudelijk bestuur f 95,001 kosten voor openbare werken f 335.960 kosten aan bijzondere eigendommen ff>365; kosten voor waarneming en toezicht f 4883; uitgaven. in vorige hoofdstukken niet be grepen, f 76.625; buitengewone uitgaven f 246.454 en onvoorziene uitg. f 22.455,93. De bekende dr. Emille Verviers, thans alhier, heeft, naar wij vernemen, in verband met de hangende Kabinetscrisis een adres aan H. M. de Koningin gericht, waarin hij H. M. voorstelt thans eenige wijzigingen aan te brengen in de constitutioneele praclijk. De heer B. E. Spijker Azn., alhier, is benoemd tot directeur van de Ambachts- teekenschool te Bodegraven. Zondag 4 November hoopt dr. J. P. L. I Hulst te herdenken, dat hij voor 26 jaar tot arts werd bevorderd. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan J. W. van Duuren, ketlingsmid bij de Kon. Ned. Grofsmederij, alhier. I Morgen zal het vijf en twintig jaar ge leden zijn, dat de heer L. Eichhorn als werk meester in dienst trad bij de Koninklijke I Nederl. Grofsmederij, afdeeling Gieterij. Uit de Handelsreizigers-Ver. „Een dracht" en den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" is een Com missie gevormd, die een bazaar zal houden ten bale van H. O. voor handels- en kan toorbedienden, handelsreizigers en-agenten. In deze' Herstellings-Oorden kunnen worden opgenomen alle vakgenooten, onverschillig politieke of godsdienstige overtuiging, al of niet lid eener Vereeniging zijnde. Deze bazaar zal gehouden worden op Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donderdag 15 November in den foyer der Stadszaal. Door haar modernen opzet en goeda organisatie belooft deze bazaar iets bijzonders te worden Nu de 'beslissing van den Hoogen Raad inzake het Leidsche Tapverbod, dat in hoogste instantie dus bindend is verklaard, is uil den Gemeenteraad we denken in de eerstvolgende zitting, dus Maandag a.s. een voorstel te wachten om het tapver bod (van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen) weer in te trekken. Een dergelijk voor stel is te verwachten van de heeren Wit- mans en Coster. Eenige adressen zullen daarbij wel in komen, waarin hetzelfde wordt verzocht, als b.v. van den Bond van Vergunninghouders, waaraan de Kamer van Koophandel adhae- eie zou beluigen. Gezien deze omstandigheid, zou het o.l. aanbeveling verdienen, om het inmiddels geschorste tapverbod tot in hoogste instantie uitspraak zou zijn gedaan, geschorst te la ten tot ook de Gemeenteraad nogmaals deze kwestie onder de oogen zal hebben gezien. Een beslissing is echler nog niet genomen. Bij den penningmeester van de afdee ling Leiden van „Het Roode Kruis" is een bedrag van f 17,93 ingekomen, zijnde het saldo van het ontbonden comité voor Oos- tenrijksche kinderen. Gisteravond is in de Doelenkazeme een begin van brand ontstaan in een houten kist, die bij een schoorsteen stond. Het had echter niet vee! te beleekenen. Aangehouden is N. W. Z., alhier. Hij wordt ter beschikking gesteld van den bur gemeester van Noordwijkerhout, als ver dacht van diverse misdrijven. Gistermiddag i9 aan de Haven mej. L. P. aangereden door een wielrijder. Zij kwam te vallen en kreeg een niet ernstige wond aan den voet Op de eerste verdieping van het per ceel Maarsmanssteeg 16 van de firma Meys- sen, ontstond hedenmorgen een begin van brand, doordat een petroleumkachel te dicht bij het behang* stond. De eigenaar wist met eenige emmers water zelf den brand te blus- schen. De brandweer kwam ook nog ter plaatse* maar kon weer inrukken. Door onze stadgenoot den heer Joh. Overmeer werd dezer dagen overgenomen een zaak in wollen goederent dekens, kou- BINNENLAND Mr. P. J. Troelstra heeft over de kabinet*» crisis gesproken en bepleitte de ontbinding der Tweede Kamer. Jhr. De Geer en art. 40. Adres van de Ned. Ver. van Huisvrouwen inzake toezicht op maten en gewichten. Bepalingen omtrent den arbeidstijd in banketbakkerijen. Uit verscheidene plaatsen komen berich» ten van hoogen waterstand* BUITENLAND. De ontvangst van Poincaré's „aanvaar* den" der economische conferentie in Enge* land. Krnpp slnit een overeenkomst met de bezettende autoriteiten. In Saksen Is de regeering afgezet. Ver moedelijk een algemeene staking op komst In Tnrkije is de repnbliek uitgeroepen met Moestapha Kemal als president De vroegere Engelsche premier Bonar Law is overleden. sen, jumpers, enz., in perceel Janvossen- steeg 21 en nu de winkel aan een algeheele restauratie onderworpen, waardoor deze niet alleen veel ruimer is geworden, doch ook een aantrekkelijk voorkomen heeft gekre gen. Met name in de ruimte, voor étalage be stemd, belangrijk grooter geworden en rui mer. De schilder Hendrik de Vo9 heeft vooral aan deze verfraaiing der zaak mee gewerkt, die vandaag in haar vermaarde en vergroote editie is heropend LEIDSCHE SCHOUWBURG. De Haghespelers. „Het Kind van Staat" van H. J. Schimmel. Opnieuw is gisteravond bevestigd, dat -Verkade het goed hééft ingezien om de prij-> zen te verlagen. De schouwburg was bijkans uitverkochtl Tot zelfs de loges toe. Gegeven werd een jubileumswerk, dus een gelegenheidsstuk. Zou Schiramel's „Kind van Staat" zelfs wel ooit "weer tot leven zijn gewekt zonder de bijzondere omstandig heden van het regeeringsjubileum van onze Koningin? We twijfelen daaraan zeer sterk. We vermoeden, dat deze uit 1859 dateerende dramatische tafereelen anders wel in slaap zouden zijn gelaten. Hoewel Schimmel geheel naar zijn dra^ malischen aanleg in dit werk in proza een van zijn eerste proza-tooneel werken zeer fijn de intrige heeft uitgesponnen, die in den jare 1666 zich hebben afgespeeld rondom den lateren stadhouder-koning Wil lem III die toen tot „Kind van Staat" werd „bevorderd" om de3 te beter en gemakkelijk ker hem onschadelijk te kunnen doen blij ven, is er zeer weinig actie in neergelegd, met gevolg, dat zelfs nu en dan van lang-, draderigheid kan worden gesproken. Het spel van intrige, fijn opgezet, gelijk reed* gezegd, is volslagen tooneelf&hig overigens» gelijk trouwens zoovele andere tooneel wer ken van dezen auteur van de helft der vorige eeuw, maar een stuk kan geheel too- neelfahig zijn, zonder nu juist nog „speeli baar" te zijn in den vollen zin des woords. En dit laatste is o.i. „Het Kind van Staat'r ook niet. Dat deze historische tafereelen het niette min nog zoo deden er is toch telkens en telkens warm geapplaudisseerd, vooral aan het slot schrijven wij toe aan de goede verzorging over de geheele linie en in de eerste plaats aan de beide hoofdfiguren- de jeugdige prins en raadspensionaris Johan de Wilt Nel Slants, die in Iravesti-rollen vermaardheid gaal krijgen, beeldde den zwakken, maar geestelijk zoo krachtigen lateren Willem III, die het zelfs volhouden kon tegen een krachtfiguur als de Witt, trots zijn leeftijd, heel aardig uit, waarbij goed uitkwam de geest van berekening, schuil, gaande onder een geveinsde gedweeheid. Verkade speelde den raadspensionaris, waarvoor hij zijn figuur geheel mee had, op volle kracht. Hun samenspel of liever ge zegd tegenspel was uitnemend. Beide figu ren zijn door Schimmel scherp geleekend met volledige erkenning van het groote. in ieder gelegen, ook al gaat de sympathie van den autëtir uit naar den prins, zoodat ook in dit opzicht het werk geschikt was voor deze jubileumlijden. Kommer Kleyn gaf den meer edelen dan voorzichtigen heer van Zuilesteyn met zwier, evenals Joh. de Meester Jr. den Franschen gezant d'Estade. Ook Dio Huys- mans als Willem's tweede gouverneur en Hans van Meerten als Engeland's minister verdienen genoemd te worden. Ook de rest goed. Minder bekoren kon ons de zang van Hans van Meerten voor leder tafereel. Deze leek ons doelloos* o V

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1