AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Nutszaal: Openbare verg. Hcrv. (Geref.) Staatspartij. 8 uur. „Fhebe" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. Zaterdag. „In den Vergulden Turk" Clubavond A. S. C. 8 uur. Nutszaal Vergadering van gep. militai ren en mil. weduwen. Halfacht Stadszaal (foyer)Propaganda-feestavond J.G.O.B., afd. LeideD. Halfacht. Zondag. „Jeruël" (Groenesteeg 16)Zondagsschool te halféén. 's Avonds openbare samenkomst te halfzeven. Schouwburg: Ver. Rotterdamsch Hofstad- Tooneel. „Polasch en Perlemoer". 8 uur. Stadszaal: Accordeon-concert Eerste Leid- eche Acc.-ver. „Onderling Kunstgenot". 8 u. Volksgebouw: Dumont, dichter-zanger. 8 Uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 October tot en met Zondag 28 October waargenomen door do apotheek van den heer O. B. Duys- ter, Nieuwe-Rijo 18, tel. 623. Arbeidswet. Verder werd de wenschelijkheid uitgesproken, slappen tc doen bij de patroons organisatie om hier le komen tot een collec tieve arbeids-overeenkomst. Gisteren hebben weer twee aanrijdin gen plaats gehad. Gistermiddag had op de Haarlemmerstraat een botsing plaats tusschen een wielrijder en een motorrijder. Hel voorwiel van het rijwiel werd beschadigd, van het motorrijwiel de voetsteunders. Over en weer gaf men elkaar de schuld. Gisteravond reed een motorrijder een wiel- rijdster aan op de Piinsessekade, daar de motorrijder rechts in plaats van links wilde passeeren. De dame werd van het rijwiel ge slingerd, doch bekwam geen letsel, terwijl ook het rijwiel heel bleef. De motorrijder met op de duo iemand bij zich, stoorde zich aan niets en reed door, Bij de firma Oostendorp, Doezastraat. fruithandelaar, is een merkwaardigheid te zien. In de étalage toch, bevinden zich ap pelen, welke door bedekking tijdens den groei met figuren, deze op uitnemende wijze hebben weergegeven. Het is iets, dat zeker nog nooit te Leiden is te zien geweest. Men verzuime niet een kijkje le nemen. De heer Alex. J. Copini, in beoren- mode-artikelen, Botermarkt 9, heeft aan zijn bekende zaak weder een niet onbelangrijke uitbreiding gegeven. Tot dusverre ontbrak nog altijd een afzonderlijk gedeelte voor heerenhoeden en moesten de klanten in den winkel hun keuze maken en passen. Daarin is nu verandering gekomen. Een localiteit achter den bestaanden winkel is nu inge richt voor de afdeeling heerenhoeden. Daar kan men uitzoeken en passen, geheel onbe spied. De nieuwe afdeeling is rijk gesor teerd en ziet er goed uit. De Gevangenpoort te 'e-G ra- venhage zal van Maandag a.B. af weder voor bet publiek geopend zijn. De gerechtelijke instructie in de zaak legcD dc dame uit Voorburg, be schuldigd van mpord op haar echtgenoot, advocaat le Rotterdam, wonende te Voor burg, ecnige maanden geleden gepleegd in een perceel aan den Schenkweg, is thans ge sloten. De zaak is verwezen naar de open bare zitting van de Haagschc rechtbank. De datum voor de behandeling is evenwel nog niet vastgesteld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de kantoren der N.V. Lak- én Verffabriek aan de Zee straat, te Loosduinen. Een raam aan de achterzijde wa-s opengeschoven. Op het kantoor was alles overhoop gehaald. Ver mist werden, f 36 aan post- en ronteaegels, ecnig kleingeld -en enkele voorwerpen van geringe waarde. Gistermiddag zijn aangobouden een 23-jarige varensges*l. uit 's-Gravenhage, en een 37-jarigo bank werker, uit Alkmaar, verdacht van mede plichtigheid aan deze inbraak. Op hen werd een partij post- en rentezegcls ge vonden en verschillende voorwerpen, die van die Inbraak afkomstig zijn. Zij werden in voorloopigc politic-bewaring gesteld. Woensdagavond is op den Haagweg nabij Delft de 40-jarige vischver- kooper Spaans uit Scheveningen door een zware autobus overreden en gruwelijk ver wond. Mot verschillende fracturen is de man in zeer zorgwekkenden toestand naar het gasthuis te Delft vervoerd. Behalve d e T uinderspatro ons vereenigdng te Delft, zijn ook ontbonden die te Loosduinen, Veur en Schipluiden. In verband mot de zware mis handeling van den schipper H. Drenth, te Steen wijk, is nog gearresteerd en naar Zwolle overgebracht de arbeider G. G., te HaveJterberg. De vier verdachten A. J. van R. en P. van R., te Onna, en A. V. cn G. G., to Ho.vclterberg, hebben, na door de justitie tc Zwolle te z-ijn gehoord, een volledige bekentenis afgelegd. Daarna zijn zij in vrijheid gesteld. Naar „De Schelde" moldt, ia een te Antwerpen wonencle Nederlandacbe diamantbewerker, wonende Osystraat, die ©en partij diamant ter bewerking ontvan gen had, or met de steonen, tor waarde van frs. 15.000, vandoor gegaan. Daar hij voor zijn vertrek eon pas voor Frankrijk had aangevraagd, wordt verondersteld, dat hij daarheen de wijk genomen heeft. J.l. Dinsdag heeft de Neder- landsche Centraio voor Vacantiekinderen te Leiden 475 kinderen der Gereformeer de Gemeenten te Bannen en Elberfeld met een extra-trein naar Nederland overge bracht. Voor 9 November wordt een alge meen transport uit het bezette en onbe zette gebied naar Nederland voorbereid. Op 6 November gaat een kindertrein naar Duitschland terug. De Jubileumzegels van25 en 35 cents zullen reeds dezer dagen aan de kantoren der posterijen worden toegezonden. Het No der 1. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat in de afgeioopen week naar Engeland zijn verscheept 4.357.200 eieren. De politie van Heerlen hield een Duitscher aan, die niet in het be zit was van de vereischle papieren. Uit het onderzoek bleek, zoo meldt „De Tijd", dat de Duitscher werkzaam was op Staatsmijn „Wilhelmina' en tevens student in een Duilsch seminarie. Hij werkte op de mijn om geld te verdienen voor de voortzetting zijner studies. Achter de schermen. De heer Witsen, tot den broeder zijner heimelijk aangebedene: '„Zeg, Kareltje, is je zuster thuis?" Kareltje: „Ja, die is thuis." De heer Witsen: „Heeft zij daar werk te doen?" Kareltje: „Noul Zij staat aanhoudend voor den spiegel, om te leeren blozen, en zegt maar aldoor: „Nee, mijnheer Witsen, de verrassing is te groot. Ik was daarop niet voorbereid." DE ALGEMEENE TOESTAND. Wat achter do coulissen heeft plaats ge vonden, begint thans geheel naar buiten te komen. Smuts was do eerste, dio het gordijn ophief, de Engelsche regeering is gevolgd doos te publiceeren de documenten over een gedachtenwisseling tusschen En geland cn Amerika over een nieuwe groote conferentie van speciaal economischcn aard Men zal in het Tweede Blad deze docu menten-publicatie kunnen vinden. Curzon blijkt geheel aan Smuts' zijde tc staan en ook de mcdedeeling van Harvey, den hecn- geganen Amerikaanschen gezant te LondeD, dat Amerika in principe bereid is deel te nemen aan een dergelijke conferentie blijkt juist. Amerika acht zoo'n conferentie «eer noodzakelijk en zal er gaarne aan deelne men. Alleen: alle Euvopeesche geallieerden moeten meedoen, ook Frankrijk. Op dit land wordt dus nu een zware vci-antwoor- delijkheid gelegd en daarop heeft de En gelsche premier Balduin in zijn rede te Plymouth men zie onder Engeland allen nadruk doen vallen. Weigert Frank rijk, dan zal het vermoedelijk geheel ge ïsoleerd staan. En geheel uitgesloten is het niet, dat Amerika toch zonder Frankrijk nog deel zal nemen, men zie het slot der Amerikaansche verklaring. Wil Frankrijk door middel van de com missie van Herstel, waarin officieel Ame rika geen vertegenwoordiger kan aanstel len, een onderzoek, ook goed, er is toch wel Amerikaansche medewerking mogelijk. Men ziet: hel wordt Frankrijk gemakke lijk gemaakt en daartoe helpt ook mee, dat uitdrukkelijk wordt verzekerd, dat geens zins de. bedoeling is Duitschland te sparen of dwang op te leggen inzake de beslis singen. En toch; gerechte twijfel blijft er nog be slaan, of Frankrijk wel zal willen, wanneer men ziet, boe Frankrijk nog altijd in het zelfde cirkeltje ronddraait: eerst moet Duitschland betalen, eerder gebeurt er niets Dat blijkt ook uit de wijze, waarop de Duit- sche nota in Frankrijk is ontvangen. In ieder geval zal Poincaré nu toch kleur moeten bekennen, waaraan hij zich steeds nog wist te onttrekken, 't Wordt ook wel zoo ongeveer tijd, gezien de chaotische toe standen, die er in Europa dreigen te ont staan. Dat Duitschland zich niet aan een tweede onderwerping k la Versailles zal bloot stel len, blijkt duidelijk uit Slresemann's optre den te Hagen, men zie de telegrammen. Eerst het Roergebied terug, anders betalen we niets meer, zegt de Duitsehe premier. Aan alle zijden loopt het dus vast en be slissingen van groote beleekenis zijn niet lang meer uit te stellen. Hoe de Fransche pers te keer gaat tegen Smuts, zal men zeker wel willen gelooven. De docuroentenwisscling tusschen Amerika cn Engeland zal echter daaraan wel eenigs- zins perk en paal stellen, dunkt ons..,. Wat dc situatie in hel bezette gebied be treft, de separatistische beweging hand haaft zich in enkele plaatsen nog dank zij den steun der bezettingstroepen, o. a. te Bonn, waar Fransche en te Duisburg, waar Belgische troepen het door de bevolking heroverde raadhuis bezetten en weder ter beschikking der separatisten stelden. Uit Andernach werden de separatisten verdreven, doch het gelukte hun Krefeld te bezetten, na een verbitterden strijd met de politie aldaar, waarbij de polizeipraesident en vele agenten werden gedood. Het aantal dooden te Krefeld bedraagt eli, dat der gewonden ca. 60. Te Mainz, waar in den loop van den nacht nieuwe gevechten plaata hadden, vie len vijf dooden. Te Worms zijn do separatisten door de bevolking verdreven. Te Keulen hebben levensmiddelenrelleljefl plaats gehad evenals te Essen, te Bochum en te Witten, waar een geheele trein is leeg geplunderd. Van Fransche zijde wordt tegengesproken. dat de mijnen Maandag worden gesloten, doch deze tegenspraak is allesbehalve over tuigend. Er schijnt wel eenige kentering overigens bij de Franschen te komen. Krupp von Bohlen nud Ha'bach en de drie andere directeuren van Krupp, die le Dusseldorp gevangen zitten: Harlwig, Brulm en Oeslerlen, zijn voor dringende zakelijke aangelegenheden voor 7 dagen uit de ge vangenis ontslagen en naar Essen gegaan. Naar verluidt hebben er Maandag onder handelingen plaats over de vrijlating van de andere politieke gevangenen. Men vermoedt, dat het „verlof' van de directeuren van Krupp de inleiding zal zijn tot hun defini tieve vrijlating. DUITSCHLAND. Zooals wij gisteren meedeelden, zou Strc- semann, door eenige ministers vergezeld, te Hagen een bespreking hebben met ver tegenwoordigers van de politieke en econo mische organisaties uit het bezette gebied. Deze ontmoeting heeft plaats gehad. Stre- semann heeft daarbij nadrukkelijk ver klaard, dat de regeering er in de verste verte niet aan denkt, het bezette gebied aan zijn lot over te laten, zóodat de vree3 daarvoor ten eenenmalo ongegrond is. Do geldelijke steun aan het bezette gebied zal ook in het vervolg worden voortgezet bin nen de grenzen, welke door den financieelen toestand van het rijk daaraan worden, ge steld. De separatistische Putschen moeten als onvaderlandslievend worden afgewezen. De (rijksregeering en eveneens de verschil lende staten kunnen uit den aard der zaak niet treden in eeDige poging tot afscheiding der bezette gebieden. Namens de regeering van Pruisen verklaarde dc minister-presi dent van dat land geheel met de woorden van den rijkskanselier in te stemmen. In de uitvoerige gedachtenwisseling, wel ke hierop volgde, wezen alle vertegenwoor digers van het bezette gébied op de geva ren, welke verbonden zijn aan de ontzag lijke werkloosheid en den" levensmiddelen- nood. Volgens een mcdedeeling van den voorzitter van de Vereeniging van Gemeen ten zal met toestemming der rijksregeering een voorloopig waardevast betaalmiddel worden geschapen. Ter verbetering van het onderlinge contact cn van de samenwerking met de rijksregeering, alsmede van de me dewerking in de onvermijdelijke econorai- sche onderhandelingen hebben de partijen in het bezette gebied gemeenschappelijk een comité van vijftig leden ingesteld. Veel is er overigens te doen over de actie in dc Palts, waar van stichting van een •republiek geen sprake kon zijn, althans wettig. Volgens art. 18 van de rijksgrondwet is het geheel onmogelijk, dat een deel van een bondstaat zich tot een autonomen staat vormt zonder dat eerst do bevolking is ge raadpleegd. Indien de bevolking zich bij een referendum voor een autonome repu bliek binnen het kader van het Duitsehe rijk heeft uitgesproken, dan moet do rijks regeering aan den Rijksdag een wetsont werp in dezen zin voorleggen en dit wets ontwerp moet met een meerderheid van 2/3 worden aangenomen. In do kwestie van do Palts is van dit alles geen sprake geweest en de rijksregeering zou dus een den-gelijken autonomen staat in geen geval hebben kun nen erkennen. De republikeinsche bladen betreuren het, dat zekere sociaal-democratische personen, die do Palts onafhankelijk wilden maken, tot dit doel besprekingen met den Fran schen generaal hebben gevoerd en wel zon der do rijksregeering vooraf te hebben ge raadpleegd. De bladen der rechterzijde spreken bereids van het „hoogverraad der sociaal-democratie". Ook onder do socialisten zijn er, die aan dringen op een uitwerpen uit de partij. Zij wijzen er echter daarnevens op, dat het geen thans in de Palts ia geschied, een waarschuwing moet zijn voor de Beiersche regeering, die thans kan zien, welke ge volgen kunnen ontstaan uit het fejt, dat een bondstaat zich niet langer bekommert om de eenheid en de grondwet van het rijk en om de autonomie van den staat. Tusschen bet rijk "en Beieren is de toe stand stationnair. Von Kahr schijnt beslist de regeering Stresemann te willen weg heb ben De levensmiddelenrelletjes duren voort. Leipzig, Dresden, Hall,e, Plauen en vele andere plaatsen zijn ef door bezocht. Er zijn een paar dooden en gewonden bij ge vallen. De communisten trachten er munt uit te slaan en zetten ook verder hun actie tot verlamming van staat en bedrijven voort. Trots waarschuwing van de vakver- eenigingen on van de socialisten is te Ber lijn besloten tot afkondiging eener typogra- f ens taking naar aanleiding van den mili tairen uitzonderingstoestand en van het verbod der „Rote Fahne" Hierop vaar digde de militaire bevelhebber van Groot- Bevlijn een verordening uit, waarbij sta king van het werk in de „vitale" bedrijven wordt verboden en tegelijkertijd alle bank- biljettendrukkerijen tot vitale bedrijven worden verklaard. Of daarmee echter ge noegen zal worden genomen t" ENGELAND. Te Plymouth is hel Unionistische congres bijeengekomen, gisteren. Het heeft met al- gemeene stemmen een motie aangenomen ten gunste eener nauwere economische eenheid met de Dominions en waarin verder wordt aangedrougen op voorkeurbehandeling van het Britse he kapitaal binnen het Rijk door vermindering der belasting op het inkomen en der successierechten in vergelijking met de belasting op beleggingenin het buitenland. Er was een motie ingediend die aandrong op herstel der nauwe betrekkingen met Frankrijk, Mc. Neill, onder-staatssecretaris voor builenlandsche zaken, vroeg echter dat men, ofschoon de regeering een hartelijke verstandhouding wenscht, de motie niet zou behandelen in afwachting van de rede van den eerste-minister. De bespreking werd daarom verdaagd. Baldwin heeft daarop zijn aangekondigde rede gehouden. Hij begon melding te maken van den huidigen stand der onderhandelin gen betreffende een internationale conferen tie over het vergoedingsvraagsluk, aan welke conferentie de Ver. Staten bereid zijn deel te nemen, Baldwin £ea ïechtstreeksch be roep op Poincaré om zoo'n conferentie niet te verhinderen. De eerste-minister zeide, dat steeds sedert Bonar Law in Januari 1.1. naar Parijs was gegaan, de Britsche regeering over een vaste politiek had beschikt en die had gevolgd nopens de vergoedingen, de schulden, de waarborgen voor de latere veiligheid der ge allieerden en de vervulling, djoor Duitschland van zijn verplichtingen. Die politiek was zóó herhaaldelijk uiteengezet, dat er geen twijfel kon bestaan over haar hoofdpunten, die m het buitenland even goed bekend waren als in Engeland. Naast de noodzakelijkheid van een vaste politiek was er behoefte om een eensgezinde actie te verkrijgen van de mogendheden om de politiek ook door le zetten. Het was de wcnsch geweest van de regee ring om te trachten die eensgezindehid te verkrijgen door gemeenschappelijk overleg en zoodoende tot gemeenschappelijke actie te komen. De Britsche regeering was vrucht baar geweest aan voorstellen, zonder het Ver drag te overschrijden of iets te doen dat met het Verdrag onvereenigbaar was. Er was gevraagd waarom, na de Britsche nota van II Augustus, tot de daarin als mo gelijk alternatief aangekondigde afzonderlijke actie niet was overgegaan. Het antwoord op die vraag was zeide de eerste-minister eenvoudig. Wij waren er van overtuigd, dat tegen den tijd, dat de ant woorden der geallieerden zouden worden ont vangen, het lijdelijk verzet door Duitschland zou zijn gestaakt; en de Britsche rc-geering twijfelde er nauwelijks aan of op dat moment zou een nieuwe phase zijn aangebroken, welke een blijvende en spoedige oplossing mogelijk zou maken Bovendien waren te dien tijde de eerste ministers van de Britsche „dominions" naar Londen onderweg; en de regeering was van gevoelen, dat het niet behoorlijk zou zijn een belangrijk besluit te nemen, zonder hen eerst te raadplegen. En ten slotte zeide Baldwin was hij op dat oogenblik in het vooruitzicht van een ontmoeting met Poincaré, bij welke ontmoe ting hij ernstig hoopte dat verdere slappen naar een gemeenschappelijke overeenkomst zouden kunnen worden gedaan. Een overzicht gevend van de geschiedenis der laatste paar weken, herinnerde Baldwin aan de verklaring door president Coolidge gedaan, dat de Amerikaansche regeering be reid was aan een internationale discussie deel te nemen. Het Britsche parlement had een waardee- rend telegram naar Amerika gestuurd en aan de Europeesche bondgenooten verzocht zich aan te sluiten bij een uitnoodiging aan de Ver. Staten. Sindsdien hadden de Ver. Staten aan dc Britsche regeering meegedeeld, dat indien zij door alle geallieerden zoude wor den üitgenoodigd, zij bereid waren, aan een conferentie van de geallieerden deel te ne men, of als alternatief bereid zouden wezen zich te laten vertegenwoordigen in een enquêtecommissie van deskundigen, on der dc auspiciën van de commissie voor de vergoedingen. Engeland had er sterk bij de geallieerden op aangedrongen om met haar mee te doen in de uitnoodiging aan de Ver. Stalen, wel ker medewerking van de grootste waarde zou wezen. Voortgaande zeide Baldwin: „Eenigen tijd geleden had ik het genoegen, Poincaré te ontmoeten en betrekkingen met hem aan te knoopen die bet wellicht niet al te moeilijk voor mij maken, tot hem te zeggen wat ik thans zal zeggen. Hij vertegenwoordigt op het oogenblik de mecning van zoo goed als geheel Frankrijk en ik verzoek hem dringend om voor zichzelf, voor zijn natie, voor ons en voor dq wereld twee, ja driemaal te over wegen aleer hij dit verzoek afwijst" Wat betreft de Duitsehe vergoedingen zoo ging de eerste-minister voort, Duitsch land moet een rechtvaardige boete betalen voor den oorlog; maar om vergoedingen te betqlen moet het in de gelegenheid worden gesteld om le betalen. Zijn munt moet wortien gestabiliseerd, zijn financiën onder toezicht geplaatst en er moeten behoorlijke waarborgen zijn, als er betaling verzekerd moest worden. En, reke ning houdend met de gebeurtenissen van de twee laatste jaren, moet het bedrag van de schadevergoeding opnieuw worden vastge steld ii> het licht van dc huidige en toekom stige betalingen. Met betrekking tot het beroep, dat Enge land had gedaan op zijn Europeesche bond genooten lot een voorgestelde conferentie, zeide de premier, dat de antwoorden, die tot dusver waren binnengekomen, verre van ontmoedigend waren. Hij sprak uitvoerig over hef vraagstuk van de werkloosheid en zeide, dat de regeering van plan was, door te gaan met het bouwen van verschillende lichte kruisers om die van een verouderd soort te vervangen, dat ge bruikt wordt voor de bescherming van de koopvaardij-wegen. Deze maatregel daar legde hij den nadruk op was volkomen in overeenstemming met de bepalingen van de conventie van Washington en bedoelde al leen het vervroegen van werk, dat in elk ge val binnen den tijd van twee jaar had moe ten worden gedaan. Sprekende over binnenlandsehe vraagstuk ken, ontkende hij ten stelligste dat de regee ring voornemens zou zijn haar toevlucht tot inflatie te nemen. Ingrijpende veranderingen in de. fiscale politiek zouden er niet komen, maar de noodlijdende Industrieën moeten ge steund. Smuts heeft op een rede aan een feest maal op sarcastische wijze gezinspeeld op het besluit van den gezantenraad in de Ja- nina-kwestie. Hij beschouwt echter het inci dent als belangrijk voor het standpunt van den Volkenbond, omdat het de gezindheid der kleine staten tegenover de groote aan het licht gebracht heeft. Smuts gaf aan do vrien den van den Volkenraad den raad om zijn tegenwoordige machtspositie niet te over schatten. Persoonlijk is hij van mecning, dat de bond wijs handelde door zich buiten het Italiaansch-Grieksche krakeel te houden, evenals buiten andere gevaarlijke kwesties. Hij vroeg wat er geworden is van de ver heven beginselen, waarvan het verdrag van Versailles de belofte gaf. Hij haalde de voor beelden van Wilna, de Roer en Korfoe aan. De ineenstorting der oude orde vari zaken in den grooten oorlog heeft den weg gebaand voor allerlei nieuwe gedachten. Een dezer ge-, dachten, hek bolsjewisme, is beproefd en K waardeloos gebleken; rij wordt nu afgemaakt De tegenovergestelde gedachte wordt thans op de proef gesteld, ilI. het fascisme, dat goede diensten kan bewijzen, maar toch nieta dan een tijdelijk hulpmiddel is, dat voorbij zal gaan. OOSTENRIJK. De volledige uilslag der verkiezingen voor den Nationslen Raad in Oostenrijk is. de volgende: Gekozen 81 christen-demo craten67 sociaal-democraten, 10 grooU Duitschers, 7 boerenpartij. Hoewel de meerderheid niet al te groot is blijft de regeering van Seipel dus over* winnaar. GRIEKENLAND. i In Griekenland schijnt de opstandige be weging zich thans te beperken tot den Pe- leponnesus cn de streek ten N. van Salonika BUITENLANDSCH GEMENGD. De «taking onder de bemanningen def. Duitecho trawlers te Aberdeen ia geëirv digd, daar dc eigenaars een loonsverhoo- ging aangeboden hebben. Te Gent heeft een ernstige brand ge woed. Een banketbakkerij in een der hoofd straten en een daarbij behoorend magazijn zijn geheel door den brand vernield. De schade bedraagt meer dan frs. 100.000. Rede van Stresemann. HAGEN, 25 OcL (Wolff)- Bij de bespre kingen met de vertegenwoordigers der poli tieke partijen en iDdustriecle kringen in het bezette gebied, heeft de rijkskanselier Strot scmann een. rede gebonden over den poli- tieken en economischen toestand des lands, waarin hij o.a. zode dat Dnitchland geen verdere, uit het verdrag van Versailles voortspruitende verplichtingen kan vervul len, zoolang Rijn en Roer van het land zijn afgesneden en Duitschland zal dat ook nieD,; omdat de bezetting van fiefc Roergebied on wettig is. Duitschland laat ziin rechten niet meer verkorten, zonder daartegen te protestecrcn en zich te weer te stellen, en een groote staat der geallieerden is het met die opvatting eens. Dc beslissing of Rijn en Roer tot Duitschland behooren, moet spoedig vallen. Duitschland weigert ten stelligste de schuld aan den oorlog al leen te dragen, bet heeft zijn archieven voor iedereen opëngesleld en zich bereid verklaard zich aan de uitspraak van het' Internationale Hof van Justitie voor de beoordeeling zijner 3chold aan den oorlog te onderwerpen. Als alle anderen een zoo goed geweten hadden als Duitschland roept spr. uit moesten zij hetzelfde doen Rondom dc Rijnlandsche Republiek. 1 AKEN, 26 Oct. (V. D.) De heer Deckers heeft gisteren eenige journalisten ontvan-j gen, wien hij een en ander heeft medege deeld omtrent zijn plannen. Hij verklaarde lot nu toe geen antwoord te hebben ontvangen op het door hem tot de Belgische autoriteiten gerichte verzoek om zijn actie te doen steunen. Hij zal een, proclamatie tot de bevolking richten, waar-, in hij de winkeliers verplicht hun zaken weer le openen. De drukkerij van de JFreie Presse" is in beslag genomen, doch Deckers deelde mede, dat de andere bladen gewoon kunnen verschijnen. Voorts verklaarde hij. dat hij indien de beweging gezegevierd heeft, zich zal terug-i trekken. Voor het oogenblik is hij zeer tei vreden over de behaalde resultaten. De moeilijkheden rijn maar tijdelijk. Deckers verklaarde ervan overtuigd te rijn dat de, bevolking in groote meerderheid met hen zal meegaan. Thans is zij nog bevreesd voor Pruisische repressailles. r Binnen 14 dagen zal de levensmiddelen-, voorziening in orde gebracht zijn. Wanneer de openbare diensten zullen zijn ingericht, zullen de inwoners van Aken verh**gd rijn, dat rij van het juk van Berlijn rijn verlost Donderdagmiddag was in Aken een betrek kelijke rust teruggekeerd. De Belgische pa?* trouilles en de Schupo patrouilleeren door (ie stad. KREFELD, 26 Oct. (V.D.) De politie heelt de wapens neergelegd. Bij de plaats gehad hebbende gevechten zijn/Verschillende doos den en vele gewonden gevallen. De politic- president is uitggzet. De Rijnlandsche Republiek is in de FraiH sche zone uitgeroepen te Doppard Zeil en Audenach. De rede van Baldwin. LONDEN, 26 Oct. (Reuter). Ofschoon Bald-< win in zijn rede meedeelde, dat er geen ver-s andering in de fiscale politiek zal komen, goldj deze opmerking blijkbaar alleen voor de zitingsperiode van het huidige parlement daar hij nadrukkelijk verklaarde in lieseher- ming van de industrie het middel te zien voor Verlossing van den industrieelen nood. De Ifobel-prijs. STOCKHOLM, 26 Oct. (V. D.) Het Me- disch-Instituufc Joslaen heeft den Nobel prijs voor medici voor 1922 toegekend aan Prof. Archibald v. Hill, van de Universi teit te Londen voor zijn onderzoekingen inzake spierontwikkclïng en aan Prof. Cheyerhoff te Kiel voor zijn ontdekking van het verband van de consumptie van zuurstof en melkzuur op de spierkracht. Het instituut beeft verder de Nobel-prïj'S voor medici voor 1923 toegekend aan dar.. Fredorik G. Lanting en prof. John James Maciead te Toronto voor de ontdekking van Insuline. Gouverneur Walton. OKLAHOMA CITY, 25 Oct. (V. D.) Wegens het in slaat van beschuldiging stellen door het Lagerhuis, heeft de Senaat gouverneur, galton geschorst. Walton blijft op rijn bureau, doch wordt door de gewapende macht bewaakt. Hij wei gert zijn post te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2