1 AGENDA VAN WEEK. SPORT. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Academiegebouw Kloksteeg 23Eerste voordracht ler bev. van de kennis van bet Katholicisme. 8 uur. „Jcruël" (Groenesleeg 16) Evangelie prediking 8 uur. Nutsgebouw: Vergadering Ver. tol Bev. der Buuwkurist. 8 uur. Schouwburg Populaire wetensch. voor dracht. 8 uur. VolkshuisCursus kinderverzorging. Kwartier over 8 uur. O u d e w e t e r i n g, bij H. P. Klein; Bak- kersverg. aid. Alkemade. 7 uur. Vrijdag. Nutazaal: Openbare verg. Hcrv. (Geref.) Staatspartij. 8 uur. Nutszaal: Alg. verg. Lcidschc Mij. van W eldadigheid. Hallvijf. „Phebe" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. „Zomerzorg" Alg. ledenverg. Veefonds Leiden. 11 uur. Oagelijki: Pieterskerkgracht 9 (bovenzaal): Tentoon stelling van kunstwerken Leidsche Kunst club „De Sphinx". Tot 21 November. Van 10 lol 1 en van 2 lot 5 uur, 's Zondags van 8 tot 4 uur. „Apollo-tbeater", Oranjegracht 4042. .Voorstellingen ta 8 uur. 'a Woensdags en 'e Zaterdags matinées te S en te B uur. „Casino-bioscoop'1, Hoogewcerdt Voor stellingen te 8 uur. [Woensdag- en Zaterdagnamiddag van i tot 4 uur kinder- en familiomatinéo. „Loior-Theatcr", Stationsweg i Bioscoop- en .Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te S uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- bc-id", Hooigracht 48 ia altijd geopend, docb alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 October tot en met Zondag 28 October waargenomen door de apotheek van den heer O. B. Duys- ter, Nienwe-Rijn 18, tel. 623. op 23 Aug. j.l, in dop trein tusschen Salzber- gen en SchUUorf den róolmoord hebben ge pleegd op de iamilie B. Ruben, uit Amster dam, waarbij de heer Ruben als slachloller viel en diens vrouw en dochtertje ernstig, maar niet levensgevaarlijk, gewond werden. Kalt is ter dood veroordeeld, Pommer tot 12 jaar gevangenisstraf, Hsili o-p o c h e r ij. Gehoord in den trein; het ging over do draadlooze en zij waren erg aan 't opsnijden over hun toe stellen. „Mijnheer, met mijn apparaat kon ik gis teren, toen ik Scheveningen ontving, de konijnen door de duinen hooren loopon." „O, mijnheer", beweert de tweede radio- L 'enthousiast, „dat is nog niets, vergeleken bij mijn toestel. Daarmee kan ik, als het op Keulen is ingesteld, de Eau-de-Colognei ruiken." „Maar "mijn zoon, mijnheer", vertelt nummer drie, die hep zoo'n sterk apparaat; as ik je nou vertel, dat as die met Teneriffe in verbinding is, dan ken die de Kanarische eilanden hoore zinge!" Da Olympiade 1924. 1 Een wedstrijd Blauw-WitAjas. Er zijn onderhandelingen gaande lot het spelen van een voetbalwedstrijd tusschen Blauw Wit en Ajax met het doel de geheele recette van dezen wedstrijd ter beschikking lo stellen van het Nederlandsch Olympisch Comité, ten dienste van de Nederlandsche vertegenwoordiging op de Olympische Spelen to Parijs. Dit sportieve plan houdt ten nauwste ver band met de intrekking van het regeerings- eubsidie van 110.000, en daar het in de be doeling ligt dezen wedstrijd in het Stadion te doen plaats hebben, mag worden ver wacht, dat de opbrengst niet heel ver bene den do f 10.000 zal blijven. Wel ia waar zijn de onderhandelingen nog niet in een zoodanig stadium, dat de bedoel de wedstrijd reeds definitief vaststaat, doch In leidende kringen der betrokken Amster- dnmsclie vereenigingen gelooft men tot een gunstig resultaat te zullen komen. VOETBAL. HollandZwitserland. L'Aulo meldt, dat 11 November een wed strijd wordt gespeeld tusschen een Duilsch— Zwitsersch en een FranschZwilsersch elf tal. Na dezen wedstrijd zal de ploeg worden samengesteld, die 25 November te Amsterdam de Zwilsersche kleuren zal moeten verde digen. Het Znidelijk elital. Wegens een knie-ongeval is de Velocilas- doelverdcdiger Van der Poel verhinderd, voor het Zuidelijk ElJlal uit te komen. Hij zal worden vervangen door Mathijssen, doel- verdediger van Willem 11. Het Duitsche elftal. Voor den op 4 November te Hamburg, onder leiding van den Hollandschen scheids rechter Mutters te spelen wedstrijd Duitsch jjaud Noorwegen is het Duitsche elftal als volgt samengesteld: Stuhlfauth, NiVrnberg (d.); Risse, Düs- eeldorf, en Bachc, Berlin (a); Schmid, Nurnberg; Kalb, Nüraberg, en Rrause, Kiel (m); Lcip, Dresden; Reiszmann, Dresden; Harder, Hamburg; .Wieder, Nurn berg en Bator, Niirnbes'g (v.). BOKSEN. SikiHarry Wills. Gelijk gemeld zou 20 November ai. een boksmatch SikiNorfolk plaats vinden. L'Eeho des Sports meldt echter de mogelijk heid dat deze match door een andere zal worden vervangen, n.l. SikiHarry Wills, laatstgenoemde bokser wordt als de meest geduchte tegenstander van Dempsey be schouwd. Zeer zeker zou de match tusschen de twee zwarten van een groole belangrijk heid zijn. DnrigoPembaur. Op het eerste Aboncements-Concert van hel Concertbureau Hans Augustin op Woens dag 31 October in den Lcidtchen Schouw burg zal Bona Durigo voordragen oud-ltal. aria's van Gluck en een reeks der mooiste liederen van Schubert en Wolf. Van Pem baur staan op het programma Sonate A gr. t. van Mozart, Fantasie op. 49 F kl. t. van Chopin en de Rliapsodie No. 12 van LiszL Schimmel's „Het Kind van Staat." Voor de voorstelling van If. J. Schimmel's „Het Kind van Staat" door „De Haghespc- iers" (Dir. Eduard Verkade) in den Leid- echen Schouwburg op Maandag 29 October js de rolverdeeling als volgt Willem van Oranje Ne! Stanls Frede- rik van Nassau, Heer van Zuilesteyn Kom mer Kleyn Johan de Wilt, Raadpensiona ris van Holland Eduard Verkade Van Gent, Eerste Gedeputeerde van Gelderland Dio Huysmans Graaf d'Estrades, Gezant van Lodewijk XIV Joh. de Meester Jr. ol C.arpentier Ailing Lord Arlington, Minister van Karei II Hans van Meerlen Hoppe veld Eugene Gilhuys Bromley Frils van Dijk Jacob, dienaar van de Wilteen Page de liskaal van den Hove van Holland; Dienaars van den Gerechte. DE ALGEMEENE TOESTAND. De rede van Smuts heeft natuurlijk de uit werking van cén knuppel in het hondenhok. In Frankrijk is men natuurlijk zeer ont stemd en ook in Engeland spaart men hem niet in de opgelegen pro-Fransche kringen. Van de zijde der liberale Labour-partij en van Baldwin's aanhangers heeft bij ecliler allen sleun. In een rede te Belfast heelt Mc. Kenna Smuts krachtig geholpen door er op te wijzen, welke schade de Britsche handel van den toestand in Duitschland ondervindt. Hij zeide dat geen enkel land, dat zich voor al op handel loelegl, een dergelijken slag kan overleven als het ondergaan van een groot afnemer als Duitschland, en dat de gevolgen hiej-van vooral aan den dag waren gekomen na de Roer-bezetting. MacKenna verklaarde, volmaakt vertrouwen in Baldwin te hebben, zoodat dus leitelijk zijn rede kan worden be schouwd als een nieuwe poging om het pad van den premier te effenen, als in de partij- conferentie heden de Engalscbe buitenland- sche politiek behandeld wordt. Na de rede van Smuts gisteren onder de telegrammen vermeld begint men nog meer aandacht te vestigen op wat Baldwin zal zeggen. Algemeen gelooft men, dat de rede van Smuts niet 19 uitgesproken zonder voorkennis en goedkeuring van den premier, zoodat dien thans in hoofdtrekken het stand punt van het Britsche rijk kent, waartegen over Harvey het Amerikaansche standpunt heeft uiteengezet. Men fluistert dat Baldwin de uiting der openbare meening over de rede van Smuts heeft willen afwachten, teneinde zich in de bijeenkomst der conservatieve partij te Plymouth niet te zeer bloot le geven, doch den eenen tegen den ander te kunnen uitspelen. Zoo dit inderdaad zijn bedoeling geweest is, zal het resultaat vermoedelijk ge heel aan de bedoeling beantwoorden, daar omtrent de richting, die het Britsche rijk thans behoort in te slaan, de meeningen ver der uiteen loopen, dan ooit te voren. Algemeen is men dan ook van meening, dat er een periode van nog heftiger slinge ring in de Engelsche politiek zal volgen, dan men in den laalslen tijd reeds heelt aan schouwd. Toch gelood niemand thans dat Baldwin in geval eener heftige oneeniglieid tusschen de leden zijner partij het op een parlemcntsontbinding zal laten aankomen. In Italië schijnt ook al beweging te ko men. De „Epoca" beschuldigt openlijk Frank rijk moedwillig le streven naar de verbreking der Duitsche eenheid om zijn hegemonie in Europa te vestigen. Do Fransche gezant heelt een lang onder houd met Mussolini gehad en het gerucht wil ofschoon dit nergens door bevestigd wordt, dat er harde woorden gevallen zijn. De Ame rikaansche gezant heeft eveneens een be zoek aan Mussolini gebracht. Mussolini's meening is dat de Franschen Duitschland in zijn samenstellende landen willen oplossen en hun hereeniging door alle middelen wen- schen le belellen. Hij geloolt dat dit een einde maakt aan alle vooruitzichten op schade vergoeding, maar dit past Italië volstrekt niet. Men ziet: er komt reactie op de Fransche actie. Maar ol het nog helpen zal? De Duitsche regeering heelt aan de Com missie van Herstel te Parijs de aangekon digde nota doen overhandigen, waarin zij vaststelt dat Duitschland in beginsel bereid is de vergoedingen volgens het verdrag van Versailles te voldoen, nu de lijdelijke tegen stand is opgeheven. De linanciccle toestand van Duitschland maakt het echter onmoge lijk nu de levering te hervatten. Daarom doet de Duitsche regeering het verzoek om over eenkomstig art. 234 van het verdrag van Ver sailles een onderzoek in te stellen naar de hulpmiddelen en het productievermogen van Duitschland, en den vertegenwoordigers van Duitschland gelegenheid le geven den tegen- woordigen staat der Duitsche hulpbronnen en van het Duitsche productievermogen in bijzonderheden uiteen te zetten en de maat regelen mee te deelen, welke men wil tref fen, tot herstel van het evenwicht in de ke- grooting en tot reorganisatie van de finan ciën. De Duitsche regeering zal ook haar standpunt met betrekking tot de_ Belgische vcorslellcn, die bij de Commissie van Herstel Zijn ingediend, meedeelcn, doch acht het doel matig dat aan de vertegenwoordigers van Duitschland gelegenheid wordt gegeven zich mondeling te uiten. Maar Frankrijk schijnt nog niet doordron gen van de waarheid der spreuk, ingemet seld bij de eerste steenlegging voor het nieu we gebouw van het Internat. Arbeidsbureau le Génëvc: Si vis pacem, vole juslitiam (Zoo gij den vrede wilt, betracht dan de rechtvaardigheid). In hel bezette gebied wordt het steeds be nauwder. Naar aan de „Kölnische Zeitung" uit het Roergebied gemeld wordt, staat thans vast, dat van aanstaanden Maandag af alle mijnen in het bezette industriegebied zullen worden gesloten. Alleen voor het verrichten der allernoodzakelijkste werk zaamheden zal een klein aantal arbeiders aan het werk blijven. Alle andere werklie den komen voor wcrkloozenondersleuning in aanmerking, waarvoor zij zich bereids hebben laten inschrijven. De oorzaak van dezen ernstigen maatregel i9 gelegen in het volkomen mislukken der onderhandelingen van de vertegenwoordigers der industrie met de Fransche autoriteiten in Dusseldorl. In het schrijven, waarin bovenbedoeld besluit wordt medegedeeld, wordt verklaard, dat bij gebrek aan betalingsmiddelen en bij de on mogelijkheid om de gedolven kolen le trans porteeren het onmogelijk is de werklieden langer in dienst te houden. Dat belooft wat! Wat de actie der separatisten betreft, hun zaak is als verloren te beschouwen, al is de zaak nog niet uit. Deze indruk werd ons bevestigd door wat een Leidenaar, die juist uit Munchen-Gladbach terugkwam, vertelde. Dank zij den sleun der Belgen en Franschen welen de zwakke separatistische benden zich hier en daar van eenige regee- ring'sgebouwen meester, maar verder komt het niet. De bevolking moet er niets hebben van de Rijnland-republiek en de heele af faire zou zonder den steun van Belgen en Franschen al hebben afgedaan. Botsingen ontslaan bij het opwekken van toorn aan weerszijden, maar veel te betee- kenen hebben deze niet. Daarvoor is de separatisten-aanhang ook te zwak. Daar de Belgen hun treinen ter beschikking stellen, welen zij zich telkens hier of daar te con- cenlreeren. Te Aken is de toestand weer normaal, al blijlt er een verkeers- en samenscliolingver- bod. Ook uit Koblenz zijn de separatisten vertrokken. Te Kreteld is gevochten om het stadhuis, waar de separatisten zich nog. slaande houden evenals in het stadhuis te Wiesbaden. Na liet verjagen der separatisten uit Mün- chen-Gladbach droegen de arbeiders den grijzen burgemeester op de schouders naar het raadhuis. Een ontzaglijke menschenme- nigle trok, „Deutschland über Alles" zin gend, door de straten. Volgens de „Glad- hacher Zlg." zijn er daar elf licht gewonden in het ziekenhuis, waarbij dan nog velen komen, die zoo licht zijn gewond, dat zij thuis worden verzorgd. De burgemeester tis ook niet gedood, maar gewond. DUITSCHLAND. In Beieren blijlt men volharden. De door de Beiersche regeering in strijd, met de grondwet tot commandant benoemde gene raal von Lossow pleegt thans toch openlijk verzet tegen "het rijk. In een toespraak tot zijn troepen zeide hij o.a.: „Wij willen verder strijden onder de zwart-wit-roode vlag. Wij willen ons be vrijden van de tegenwoordige machthebbers in Berlijn, die ons vaderland in de ellende hebben gestort." Kan het duidelijker? De rijksregeering kan evenwel weinig doen en het verloop in den Rijksraad geelt ook nog weinig houvast. Daar waren aan wezig de ministerpresidenten en gezanten der onderscheidene landen. De Beiersche gezant Von Preger gaf een uiteenzetting van het conflict, van Beierens standpunt bezien, en verklaarde, dat Beieren absoluut rijks- trouw is, maar wenscht dat de op de spits gedreven proletarische gedachte in de grond wet worde getemperd. De rijkskanselier verklaarde namens de rijksregeering, dat de benoeming van Von Kahr tot algemeen slaalscommissaris in Beieren het gevaar met zich bracht, dat rechts-radicale kringen in andere deelen des rijks hun uur zouden gekomen achten en tot daden van geweld worden verleid. Dit gevaar wensclite de uitzonderingstoestand voor het rijk te voorkomen. De rijkskanse lier verklaarde verder, dat do rijksregee ring in haar verlangen om het conflict met Beieren lot een oplossing te brengen tot de uiterste grenzen der mogelijkheid was ge gaan. Ook de rijksregeering hoopt vurig, dal het tot een oplossing moge komen. Ook wees de rijkskanselier er op, dat de regee ring herhaaldelijk openlijk had verklaard, dal zij voornemens was de rechten en plich ten der verschillende landen uit te breiden en het slaat Beieren vrij met voorstellen te dien aanzien te komen. Eerst moet echter de grondwettelijke toestand hersteld wor den. Na langdurige besprekingen werd een resolutie eenstemmig aangenomen, dat in het conflict tusschen Beieren en het rijk de vertegenwoordigers der landen zich stellen op het standpunt der rijksregeering. Zij houden echter een regeling der persoons- kweslie voor noodzakelijk. Teneinde voor de toekomst dergelijke conflicten te ver mijden, verlangen zij, dat de tegenwoordige militaire uitzonderingstoestand ten spoedig ste in een burgerlijken worden omgezet. Dit laatste is geheel in overeenstemming met de verlangens der socialisten. Ol Beie ren echter bereid zal zijn von Kahr los te laten, terwijl het juist Beieren is geweest, die de aanleiding was tot de militaire dic tatuur? De democratische partij had den rijkskan selier nog medegedeeld, in geen geval een compromis met Beieren te zullel aanvaar den, verlangend volledige handhaving der rijksautorileiL In hoeverre men met Beieren iels is opgeschoten Nieuwe moeilijkheden doen zich overi gens voor. In .de Palts, een depl van Beieren gelijk bekend, schijnt een sterke strooming te zijn om een republiek de Palis binnen het kader van het rijk te stichten, aange- zie-n het geduld van de rcpublikeinsclie be volking, die (rouw aan het rijk is, door de houding vr.n Munchen is uitgeput. Deze bevolking acht de slichting der re publiek een daad van verweer tegen liét reactionaire separatisme, een daad van trouw aan het rijk. Het schijnt, dat de Fransche vertegen woordiger der Rijnlandcoromissie majoor Louis ook heeft voorgesteld om weer het Fransche afsclieidingsstrevenl uit hoofde van den onrustigen en gevaarlijken toestand in Beieren, van den Palts een zelfstandigen staat met een voorloopige regeering te ma ken, lot de gebeurtenissen zich verder ont wikkeld hebben. Het voorstel van den Fran schen majoor is echter door alle partijen, met inbegrip der sociaal-democraten, met algemeene stemmen verworpen. De eenheid wil men door de Franschen niet doen ver storen. Een republiek goed, maar niet on der Franschen invloed of wat ook. Von Knilling, de Beiersche minister-pre sident, heeft aan de bevolking in de Palts een oproep gericht, waarin hij erop wijst, dat onverantwoordelijke elementen de te genstelling tusschen Beieren en het rijk willen gebruiken om .steunend op de Fran sche bajonetten, de banden tusschen de Palts en het moederland te verbreken en aansporen, daarvan een zelfstandige staat te maken. Hij noodigt de inwoners van de Palts uit. tegenover de vijanden van het vaderland de vaste wil tot het moederland te stellen. Men ziet echter, hoe de splijtzwam verder woekert I In Beieren zeil vierl de reaclie hoogtij, dat blijkt ook uit het feit, dat thans Joodscho zakenlui worden uitgewezen. Het zijn voor een deel hoofden van grootc firma's, dio reeds 25 tot 40 jaar in Ifcinchen gevestigd zijn, doch verzuimd hebben bijtijds het Beiersche staatsburgerschap aan le vragen. De uitgewezenen moeten binnen 3 4 10 da gen vertrokken zijn. Hun woningen en het in hun bezit gevonden huitenlandsch geld worden in beslag genomen. Als moliveering wordt gewoonlijk aan gegeven, dat de betrokkenen zich ten koste van het Duitsche volk verrijkt hebben, dat zij met communisten omgang hebben gehad, of op andere wijze een gevaar voor den staat vormen. Politiek zijn deze uitwijzingen waarschijnlijk (e besciiouwen als een soort zocnolfer, dat von Kahr aan zijn anlisemie- lischen concurrent Adoll Hitier brengt. De economische loesland Enkele cij fers spreken de indexcijfers zijn het 3045 niillioen-voudigc van 1914 of een stijging in één week van 340 pCt. Een liter melk zal van heden al te Berlijn 2,200 millïoen kos ten. De Iram verhoogt den prijs van een rit van 500 inillioen lot 800 millioen, terwijl voor een rit met de tunnelspoor van 600 millioen tot 1 milliard zal moeten worden betaald. De duurlcrelleljes houden aan. Kiel heelt zich bij de reeks plaatsen gevoegd. In Hamburg is de communistische actie geheel onderdrukt. Maar nu schijnt Bremen aan de beurt, waar een havenstaking is uit gebroken. Oorzaak natuurlijk welbekend. Rijkskanselier Slresemann, de rijksminis ter van binnenl. zaken Sollmann, de mi nister voor de bezette gebiëden Fuchs en de Pruisische minister-president Braun zou den gisteravond naar Hagen vertrekken om met vertegenwoordigers der politieke par tijen den toestand van het bezette gebied te bespreken. De Rijkskanselier en de minis ters zijn voornemens heden in een openbare vergadering te Hagen het woord le voeren. ENGELAND. De rijksconlcrcntie heelt zich gisteren be zig gehouden met de positie der Britsch- Indische onderdanen, die zitfh in andere dee len van het Britsche rijk bevinden. Het de bat werd ingeleid door een uitvoerig over zicht door den minister van Indië, burggraaf Peel, als hoofd der Indische delegatie. De maharadja van Alwar las een stuk voor waarin de vorsten en stalen van IndiO uiting geven aan hun vriendschap en goede gezindheid t. o. van den koning-keizer, de Britsche regeering, de Britsche natie, de do minions en de kolonies, waarmede de ge noemde vorsten door banden van loyaliteit zijn vereenigd. ITALIË. Ter gelegenheid van de herdenking der fascistische revolutie, nu één jaar geleden, zal er op uitgebreide schaal amnestie worden verleend aan politieke veroordeelden, vooral aan tegenstanders van het faseisme. Musso lini zal gedurende do herdenkingsweek de verschillende steden bezoeken, die in de re volutiedagen de voornaamste rol hebben ge speeld, zooaJs Turijn, Milaan, Florence, Bo logna, om daarna le Rome het groole feest bij te wonen. GRIEKENLAND. Vier officieren, 9 onderofficieren en 150 soldalen die aan den opstand deelgenomen hebben, zijn aangehouden en ontwapend to Kathebina. Te Athene hebben evenoens mi litaire arrestaties plaats gehad. Men meldt uit Saloniki dat daar circa 90 aanhangers der revolutionaire baweging, onder wie de afgevaardigden Boessios en Merecuris zijn aangehouden. VEREENIGDE STATEN. In een te Detroit gehouden bijeenkomst van verscheidene Fordclubs werd bestolen tegen 12 December in het huis van Ford te Dearborn een nationale conferentie bijeen te roepen van alle clubs die ijveren voor een candidaluur van Ford als president, waar een poging zal worden gedaan om een nieuwe politieke partij le vormen, waarvan Ford de leider is. Te/ïndianapolis heeft Lloyd George gespro ken Voor een gehoor van 10 000 Amerikanen, meercndeels mannen, die den oorlog hebben meegemaakt. Hij had enorm succes. De voormalige eersle-minisler beioogde, dal de huidige politiek der Franschen in het- Roergebied lot een nieuwe groole uitbarsting in Europa zou moeten leiden. Lloyd Georee gaf als zijn meening te kennen, dat de poli lick van de Franschen voortvloeide uit de be geerte naar wraak en uit' de hoop voordeelen te verwerven. Maar: „wraak is een jammer, lijk iels. Wraak ontneemt aan de altaren, die gij voor den vrede hebt gebouwd, bun luister. Wraak bracht den oorlog van 70'71 teweeg en zal een nieuwen groolen oorlog teweeg- Êangen, en dan zal de mallemolen van den duivel opnieuw gaan draaien. Gedurende vier jaar hebben wij veiniclingswapenen ge maakt. Dat was noodig, maar ik wil het niet nog eens weer doen." De voormalige eersle-ininister bracht warme hulde aan de prestaties der Ameri kaansche troepen in-den oorlog, maar hij drong er op aan, dat nu de Duitsche auto cratie vernietigd was, de wereld de politiek zon volgen van Lincoln, n.l. verzoening, en geen wraak. Zij moest liet Duitsche volk ge legenheid laten om te lev n. „Wij hebben Duitschland den knock-out gegeven; maar het is niet „sportsmanlike" om een man, die hulpeloos en „uitgeleid" op den grond ligt, nog te trappen. Voorls kenschetste Lloyd George het hui dige Duitschland als een schepsel dat krach, leloos en machteloos, met gebroken rugge- graat op de vlakten van Centraal-Europaligt. BUITENLAN DSCH GEMENGD. Elf Duitsche trawlers liggen werkloos In de haven van Aberdeen, omdat de beman ning weigert uit le varen, tot haar eisch, om betaling der loonen in Engelsch geld, is ver vuld. De mannen klagen er over dat terwijl de reeders besommingen maken van 450 p. St., do bemanning in marken belaald wordt, wat het voor hen onmogelijk maakt hun ge zinnen le ondersteunen. In de bekende zaak van mevrouw Fahmy, die eenige maanden geleden in het Londen- sehe Savoy Hotel haar echtgenoot Ali Fahmy bei neerschoot en later werd vrijgesproken, is een nieuw incident te wachten. De prin ses, die zich thans in Egypte bevindt, zal namelijk binnen eenige weken een kind ter wereld brengen. Deze omstandigheid, die tijdens het proces onbekend waren, lossen de kwestie op, wat er inet het groole fortuin van Falimy bei moet gebeuren. Volgens de Mohammedaansche wet, was het voor df weduwe verloren, aangezien zij met zi"i dood iets uitstaande had gehad. Nu cr echter een kind uit het huwelijk komt is dit de erf genaam. De Ver. Staten en de moeilijkheden ?aii Europa. LONDEN, 25 Oct. (V.D.) De Britsche regeering houdt zich op het oogenblik be zig met de bcstudecring van het aanbod, gedaan door de Vcreenigde Staten, dat zij bereid zijn deel te namen aan een inter nationale conierentie, indien dit door d$ geallieerden wordt gewensebt. De nieuwe Dnitsche nota over de schade* N vergoeding. PARIJS, 25 October. In een Havas-telegram over de nieuw# Duitsche nota wordt er op gewezen, dat' die nota geen enkel positief voorstel be- helst. Tegenover het feit, dat het Duitschö rijk de bezetting verantwoordelijk stelt voor de onmogelijkheid ora zijn verplichin.- gen na te komen, wijst Havas er op, dat de kosten van het lijdelijk verzet het totaal der betalingen, die het Duitsche rijk had moeten verrichten, aanzienlijk overschre den. Het stuk bevat, zegt Havas, geen enkel practisch denkbeeld en zinspeelt zelfs niet op een moratorium, het eenige doel van dit verzoek. De C. v. H. zal er binuonkort over be raadslagen. Frankrijk denkt niet over een eventueel terugbetalen aan de Duitsche in- dustrieelen van de waarde der leveringen in natura. Het staat aan het Duitsche rijk om rechtstreeks met zijn onderdanen te, onderhandelen. De Fransche en Belgische autoriteiten zullen voortgaan met het slui ten van rOchtatreeksche overeenkomsten met de Duitsche industrieelcn. Rondom de Rijnland-republiek. PARIJS, 25 Oct. (Belg, Tel. Ag). Naar uit Berlijn aan het „Journal" wordt gemeld, zou de Duitsche regeering plan hebben, ten einde grooter onheil te voorkomen, het pro- clameeren der Rijnland-republiek onder lei ding van dr. Adenauer le begunstigen. (Wij geven dit bericht slechts volledig heidshalve. de juistheid niet aannemende. Red. „L. D.") PARIJS. 25 Oct. (Belg. Tel. Ag.), üit Bonn wordt aan liet Journal gemeld, dat de republiek werd geproclameerd te Beuel bij Bonn. De politic werd ontwapend en de burgemeester onderwierp zich. BERLIJN, 25 Oct. (V.D) Na een hevig vuurgevecht hebben de Separatisten gister middag het stadhuis te Krcfcld bezet Er, zijn verschillende dooden en vete gewonden. I)c bevolking verzet zich legen de Separa tisten. De politie mag zich niet tegen de Se- paratisten keeren. In Trier en Wiesbaden hebben nieuwe on-t geregeldheden plaats gehad. De Separatisten gaan verder met het bezetten van gebouwen. AKEN, 24 Oct. (Wolff). De politie drong heden in de vroegte het 1 egeeringsgebouw, binnen. Een deel der zwakke separatistische bezetting wilde zich met opgeheven handen overgeven, toen plotseling Belgische mili tairen en gemlarmen binnendrongen en de Duitsche politie terugdreven, terwijl zij hen bij den aftocht in den rug beschoten, waar door eenige manschappen werden gewond. Het regeeringsgebouw werd weer door de separatisten bezet. De afzetting wordt thaDS bewerkstelligd door Belgische gendarmen, die ook met gummistokken de vreedzame voorbijgan gers bewerken. De Belgische bezetting trekt openlijk partij voor dc separatisten.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2