No. 19517. DINSDAG 23 OCTOBER Anno 1923 Officieele Kennisctevincien. STAnSWFMWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENl 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiC-n, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. f'- Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZta COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ8.88, per week [f 0.18, Builen Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.86 4" portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 1225, is Woensdag ver krijgbaar SCHELV1SCH a 1 0.14—f 0.26, SCHOL a f 0.18—f 0.39, KABELJAUW a i 0.40 en TARBOT a 10.60 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 23 October 1923. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELIERS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door ben, ten aanzien van den door de aid. Leiden e. o. van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren op 13, 14, 15 en 16 November a.s. in het Nutsgebouw, alhier, te houden bazaar, ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor winkels, welke ont heffing geldt tot des avonds 11 uur. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 October 1923. „PnieT'-Zondagsschool. De Zondagsschool, verbonden aan de Chr. wijkvereeniging „Pniël", bestaat vijf en twintig'jaren Ter herdenking van dit feit had gisteravond een wijdingssamenkomst plaats in 'j Hooglandsche kerk, welke werd bijgewoond door de vele leerlingen dier chool, hun ouders, onderwijzers en onder wijzeressen en verdere belangstellenden. Met het zingen van de verzen 1 en 5 van Psalm 105 werd de samenkomst geopend, waarna dr. J Riemons in een inleidend woord welkom heette de ouders der Zon- dagsschoolkinderen, de kinderen zeiven, be langstellenden, onderwijzers en onderwijze ressen en oud-leerlingen, en in verband met het zilveren feest der schooi en rnet de wijk vereeniging „Pniël" de namen noemde van zijn voorgangers: de predikanten Hoogen- raad, Van Herwaarden en Gunning. Hij deed ,7erder uitkomen, dat deze Zondagsschool slechts een klein deel vormt van het Zon- dagsschoolonderwijs over de geheele wereld, Waarin werkzaam zijn een zeshonderd it zevenhonderd duizend onderwijzers en on derwijzeressen, die een acht en twintig dertig millioen kinderen onderricht geven; len dat er een band is tusschen den gods dienst en het kind en tusschen Jezus en het kind. Hij hoopte, dat God Zijn zegen zou ge bieden over deze samenkomst en ging toen. voor in gebed. Daarna sprak dr. Rieinens naar aanlei ding van Deut, 6 vers 7 en bracht deze Schriftwoorden in verband met het onlstaan ien het bestaan der Zondagsschool en met de taak der ouders als bondgenoolen van hen, die er onderwijs geven; want dan wordt ook God aller bondgenoot. Nadat alsnu door alle aanwezigen was ge zongen Gezang 194 vers 1, door de kinderen alléén de halve verzen 4 en 2 van dit Ge zang en door allen het vijfde vers er van, zei de heer J. Lens, hoofd eener Chr. Bchool te 's-Gravenhage, een der oprichters „van de Zondagsschool, een en ander om trent deze. In korte trekken schetste hij haar ontstaan uit een Kerstfeestviering, onder leiding van ds. Van Herwaarden, naast een toen reeds beslaande moderne Zondagsschool; herinnerde aan het heen gaan en komen van werkers; constateerde, dat het werk was gebleven, en dat er door velen met trouw, zorg en liefde is gearbeid, om ten slotte blijde en dankbaar te erken nen, wat God door dit werk van raenschen heeft gedaan, den ouders ernstig te wijzen op hetgeen zij jegens hun kinderen verplicht zijn te doen en de bestir wenschen uit te spreken voor de nu jubileerende school. Mej. A. van der Reyden zong van het orgel af, begeleid door dr. Riemens, eenige schoone liederen, zeker tot zeer groot ge noegen en tot stichting van de velen, die deze samenkomst bijwoonden. De leerlingen der school hebben zich voorbeeldig rustig en stil gedragen. Beide sprekers van den avond, die trouwens onge twijfeld hiertoe hebben medegewerkt door de voor de kinderen bevattelijke wijze, waarop zij tot dezen het woord richtten, hebben hun daarvoor dan ook een welver diend pluimpje gegeven. Met dankgebed en het zingen van Gezang 96 werd de avond besloten. Voor de Zondaesschool werd gecollec teerd. Erna Rubinstein. De Stadszaal was gisteravond vrij goed bezet voor het concert van ITrna Rubinstein, dat zij gaf met haar landgenoot Nicolaas Schwalb als begeleider. Als eerste nummer een tot op zekere hoogte primeure, n.l de sonate voor viool en piano van Leo Weiner, die over het ge heel geschreven is in een soort kobalt- fi^hlige stemming, terwijl het larghetto ons eerste tonen van het allegro in; hier voelde men onmiddellijk niet een jong kind, dat daarom een wonder heet, omdat het tech nisch en muzikaal is ontwikkeld boven haar leeftijd, maar hier voelde men een ta lent, dat volkomen tot rijpheid gekomen is, dat in de weergave van de compositie „vol wassen" kan heeten. Een buitengewone techniek, waardoor stukken als „perpetuum mobile" van F. Rees, door haar gespeeld, een overweldi gend succes moeten boeken, en een krach tige, zekere streek bleken typeerende eigen schappen van Erna Rubinstein, waarmee samengaat haar rijp muzikale begaafd heden, die ieder werk, door haar gespeeld, interessant maakt De violiste bleek een zeer goed meegaand begeleider te hebben in Nic. Schwalb, wiens samenspel in bovengenoemde sonate niets te wenschen overliet, en zich volkomen aansloot bij de violiste. Behalve het a gr. terts concert van Mozart, waarin de goede muzikale frazee- ringen opvielen, gaf de violiste ons na de pauze nog verschillende kleinere slukken, zooals Andantino van Padre Martini, Gar ten melodie van R. Schumann en de door haar zelf voor viool en piano gearrangeerde Ges gr. terts wals van Chopin. Met Impro visation van G. Saenser werd besloten, een stuk, dat zich qua compositie niet boven het eenigszins banale kan verheffen. Het publiek rustte niet voordat een aan ons onbekend loestukje werd gegeven, dat nog eens E. R.'s technische vaardigheid liet uitkomen, ditmaal in de volkomen zui vere weergave van de aan het slot in flageolet tonen geschreven melodie. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan- dag 5 November a.s. De werkzaamheden aan de doorbraak l Hoogewoerd, hoek SteenschuurLevendaal, gaan, ondanks het regenachtige weer, gesta dig haar gang. De onderbouw van het nieuwe gedeelte der brug hoek Steenschuur is ge heel gereed, zoodat nu aan den bovenbouw j kan worden begonnen. Wanneer dit gedeelte voltooid is, zal daarover voorloopig het ver keer worden geleid en zal met de thans be slaande Hoogewoerdsbrug worden begonnen. Het nieuwe gedeelte is 65 c.M. lager dan de j thans bestaande brug, welke echter ook zoo veel verlaagd zal worden, dat zij gelijke hoogte heeft als de 9traat zelve. De nieuwe I brug zal dan aan den eenen kant een breedte verkrijgen van 19.4 M. en aan den anderen kant van 23.6 M. en daardoor in staat zijn voldoende ruimte te bieden voor het tram-, rijtuig- en personenverkeer langs Hooge woerd en Breestraat zoowel al9 in de rich ting van het Levendaal. Het wordt hoe lan ger hoe meer duidelijk, dat de 6tad door deze doorbraak een belangrijken verkeersweg rij ker wordt. Er werd ons door de uitvoerders van het werk verzekerd, dat met ingang van 1 Jan. a.s. het geheele werk gereed zal zijn, tenzij de vorst vroeg zou invallen, en dat met dien datum de nieuwe tramverbinding Leiden I Den Haag geopend zal worden. Van Donderdag 25 October af zal in den comestibleswinkel van de firma J. I Meeuws, aan de Breestraat, een liefdadig- heidscampagne worden gehouden ten bate der noodlijdenden door de ramp in Japan, in overleg en met volle medewerking van het Ned. Roode Kruis, in Den Haag, waaraan de gelden worden afgedragen. De firma heeft voor dien liefdadigheids- verkoop een speciaal artikel doen fabricee- ren: Japanese Cream9. Deze zijn gratis te proeven alvoren men het artikel koopt. Een derde der netto-opbrengst zal afgedragen worden aan genoemd hoofdbestuur. Ten einde het publiek van buitenaf attent (e maken op deze campagne, is een speciale étalage ingericht met een schilderstuk, ver vaardigd door den kunstschilder Bruinsma; voorstellende een symbool van de plaats ge vonden ramp in Japan. leidsche schouwburg. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel. De sterkste band, blijspel in 3 bedrijven van Felix Salten. De inzet van het tooneelseizoen 192324 brengt ons wel een heele reeks blijspelen achter elkaar, bijkans, en zoo kwamen de Rotterdammers gisteravond met een soort Oud-Heidelberg, zij het gevarieerd. En is Oud-Heidelberg nog altijd aardig, ook deze opvolger is aardig om te zien. Do Sterkste Band bevat dezelfde sentimenten, doet aan genaam streelend aan, geeft een innemende ontspanning. Zonder meer. Evenals in Oud-Heidelberg wordt in dit werk van Felix Salten geschetst de liefde van een erfprins voor een meisje uit het volk. Maar heeft die liefde in Oud-HeideL berg geen gevolgen en volgt daar ten slotte de scheiding, zoodat de staatsbelangen op den voorgrond staan, hier heeft de liefde wel gevolgen en blijkt zij tenslotte de sterk ste band, zoodat erfprins en zijn geliefde vereenigd blijven in een huwelijk met de Linkerhand, gelijk dat In vorstenhuizen dik werf placht voor te komen. Dit gegeven ia met kennis van tooneeleffccten enz. yer- sende wijze menigwerf een loopje wordt ge nomen. De Rotterdammers hebben dit frissche ontspanningslooneelwerk tot leven gebracht en zij brengen het gaaf over het voetlicht En het doet ons genoegen een tweetal jon geren zich te hebben zien ontpoppen tot veelbelovende spelers. Theo Frenkel jr. en Lily Bouwmeester als erfprins en zijn liefde verrasten door levendigheid en goede typee ring. 't Was werkelijk aardig en vol* jeug dige frischheid of frissche jeugdigheid, al naar men wil. Marie van EysdenVink toonde zich daarnevens als de hertogin-moeder weer eens als de geroutineerde speelster en was op volle kracht Haar te zien was een on verdeeld genot. Of het werkelijk dit jaar of liever dit seizoen voor het laatst zal zijn? Tarlaud typeerde den abdiceerenden hertog waardig en Jaap v d. Poll maakte van den kamerheer von Marnitz een leuk type, zon der daarbij in .overdrijving te vervallèn. De bijrollen sloten goed aan, zoodat het in totaal een g02de opvoering was. De waar deering vanuit den ma lig bezetten schouw- burg toonde zich op duidelijke wijze. bven doet denken aan den Franschen slijt I werkt en doorspekt met schilderingen alt borsch zette Erna Rubinstein dadelijk de het hofmilieu, waarmee op nlmmej kwet-. De stopzetting van den Postchèque- en Giro-dienst. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, mej. Van Dorp in zake de sluiting van den Postchèque- en Giro-dienst: 1. Kan de Minister mededeelen of het juist is, dat do mogelijkheid bestaat van een sluiting van den Postchèque- en Giro dienst gedurende zes maanden, of hoelang die sluiting anders uiterlijk duren zal 1 2. Is het den Minister bekend, dat een rekeninghouder bij dien dienst een rechts actie tot opvordering van een gedeelte van zijn saldo heeft ingeleid 3. Is de Minister niet van meening, dat de sluiting van dien dienst onrechtmatig is en derhalve, afgezien van de rechtskosten waarop zij het Kijk te staan zju kunnen komen, wanneer meerdere rekeninghouders het bovengenoemde voorbeeld volgden, moet worden opgeheven 1 4. Is de Minister niet van meening, dat in ieder geval het onttrekken van meerdere millioenen kasgelden aan do beschikking van duizenden ingezetenen gedurende meer dere maanden een onhoudbaren toestand schept 1 6. Is de Minister niet van meening, dat het onderzoek van vele aanvragen, dio waarschijnlijk zullen inkomeD tot het uitbe talen van saldi, een naar verhouding on evenredig groote hoeveelheid werkkracht in beslag zal nemen, en de getroffen maat regelen eensdeels maar zeer onvolledig de bezwaren zullen ondervangen, andersdeels tot onoverzienbare consequenties leiden 6. Is de Minister niet van mcening, dat thans de hoofdzaak is do vrije beschikking der rekeninghouders over de saldi zoo spoe dig mogelijk te herstellen en dat dit binnen enkele dagen zou kunnen geschieden, wan neer alle rekeningen met de bijbehoorende stukken naar de postkantoren, waar zij vaüdaan zijn gekomen, werden teruggezon den, terwijl alsdan de gelejrenheid zou be staan, om door de noodige oefening een behoorlijke functionneering der centralisa tie voor te bereiden? 7. Meent do Minister niet, dat de gecen traliseerde dienst moet worden heropend vóór en aleer een behoorlijke functionnee ring gewaarborgd is; dat het te vreezen staat, dat het vertrouwen in dien dienst geheel verloren zal zijn gegaan, wanneer men zoowel de uitbetaling van saldi als de reconstructie van den gecentraliseerden dienst noodeloos vertraagt door deze beide zaken vereenigd te houden, en dat het ver lies van dit vertrouwen een groot financieel verlies voor het Rijk zal kunnen ten ge volge hebben heeft de Minister van Waterstaat geant woord 1. Aangezien de heropening van den Post chèque- en Giro-dienst van zeer vele en verschillende omstandigheden afhangt, is het ondergeteekende onmogelijk, om, zon der aanleiding te geven tot nieuwe teleur stellingen,- een tijdsruimte te noemen, ge durende welke genoemde dienst zal moeten gesloten blijven, en dus evenzeer om een oordeel uit te spreken over den in deze vraag genoemden tormijn van 6 maanden. Wel kan hij de verzekering geven, dat er naar gestreefd wordt den dienst niet langer gesloten te houden dan strikt noodzakelijk is. 2. Het is ondergeteekende bekend, dat, In verband met de sluiting van den dienst, rechtsacties zijn ingesteld. Er is geen andere maatregel getroffen dan welke is bedoeld in artikel 29, 2de lid, van het Girobeeluit 1923 (Stbl. no. 139). 4. Hoewel moet worden erkend, dat de toestand, welke door de sluiting van den dienst is veroorzaakt, voor de rekening houders buitengewoon onaangenaam is en ondergeteekende dit ten zeerste betreurt, mag z.i. deze toestand niet als onhoudbaar worden gekenschetst, aangezien er maatre gelen zijn getroffen om de rekeninghQuders zoo spoedig mogelijk, ook vóór de defini tieve oplossing van de Sluiting, aan de noo dige gelden 1» helpen. Er is hiertoe een commissie ingesteld, die bepaalde regelen heeft ontworpen, waaraan de Regeering haar goedkeuring heeft gehecht. Deze rege len, beoogen yoorèerst no aanvragers sod snel mogelijk te helpen, vervolgens waar borgen te verschaffen, dat, indien eenige aanvrage het werkelijke tegoed mocht over- j treffen, het te veel uitbetaalde i« de schat- 4 kist zal terugvloeien en het Rijk der- halve de belastingbetalers geen schade zullen ondervinden van de bestaande onze kerheid omtrent het saldo-tegoed der reko- ningen. I 6. Het onderzoek naar aanvragen om te- goed, die bij deze commissie inkomen, ver- eischt wel is waar begrijpelijkerwijze veel i arbeid, doch deze levert, gezien de resul taten, welke zij tot nu toe afwerpt, en de waarborgen, waarvan hierboven sprake was geen grond op voor de vrees, dat de be zwaren voor de rekeninghouders te onvol- ledig zullen worden ondervangen of dat er zich ongowenschte consequenties zullen openbaren. Bovendien ia het, nu do dienst eenmaal gesloten is, voor den Staat onmo gelijk de rekeninghouders op andere wijze te helpen dan thans door de commissie ge schiedt. 6. Hoewel het hoofddoel, waartoe thans alle beschikbare krachten worden ingespan nen, is: den rekeninghouders zoo spoedig doenlijk de vrije beschikking over hun saldi to verschaffen en dus het normaio chèque- en giro-verkeer te herstellen, zou het, mede blijkens de mededeelingen van de deskun digen van do Nederlandsche Bank, de ont stane verwarring slechts vergrooten, in dien werd gehandeld als in de vraag is aangegeven. 7. Het eerste gedeelte van deze vraag kan ondergeteekende zonder voorbehoud bevestigend beantwoorden. Wat evenwel de opmerking over het vereenigd houden van de uitbetaling der saldi en de recon structie van den gecentraliseerden dienst I aangaat, wil hij er de aandacht op vesti- gen, dat de regeling, welke strekt om het I beschikken over hèt tegoed tijdens de slui ting mogelijk te maken, juist deze aange- j legenhcid geheel gescheiden houdt van do reconstructie, zoodat een vertraging hier uit niet to vreezen is. De samenstelling van den Spoorwegraad. Do Minister van Waterstaat heeft: 1. in den Spoorwegraad voor drie jaren benoemd tot lid on voorzitter: A. H. W. van der Vegt, boofa-inspecteur-genoraal dor spocr- en tramwegen, te 's-Gravenhagetot lid cn plaatsvervangend voorzitter: J. J. Stieltjes, inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, to 's-Gravenhagetot le den: W. Rauwenhoff, chof van den dienst der exploitatie bij de Nederlandsche Spoor wegen, te Utrecht, en tot diens plaatsver vanger: H. E. Verschoor, hoofd-inspecteur, chef van de beweging bij den dienst der exploitatie van de Nederlandsche Spoor wegen, te Utrecht; mr. W. J. van Over- binnenland De stopzetting van den Postchèque- en Giro-dienst. De samenstelling van den Spoorwegraad, De Jachtwet zal vermoedelijk begin 1924 in werking treden. De Algemeene Rekenkamer en verdere be zuinigingen op de Staatsbegrooting. Waarschuwing aan arbeiders omtrent werk in Frankrijk. buitenland Hoewel nit Fransche en Belgische bion goede berichten komen over de beweging der Rijnlandsche separatisten, schijnt deze toch te znllen mislukken. De Dnitsche Rijksweer is Saksen binnen* gernkt. De Beiersche Rijksweer gehoorzaamt de Beiersche regeering. Graaf Kanitz Dnitsch minister van voed selvoorziening. Opstand in Griekenland tegen de militaire iegeering. ninklijk Nederlandech Landbouwoomité, te S teen wijk or wo 1 den tot diens plaatsver vanger J. Poels, voorzitter van de Lim- burgsche Vereeniging Eigen erf", VenrayF. V. Valstar, lid van het cen traal bestuur van den Ncdcrlandsohen Tuinbouwraad, te Naaldwijk, on tot diens plaatsvervanger: H, Trienekens, bestuurs lid van den Nederlandschen Boerenbond, to Vcnlo; A. IL van Wel, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Spoorweg personeel, te VlaardingenS. van Zwa- nenberg, lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch on Omstreken, to Nijmegen. II. Aan den Spoorwegraad als secretaris toegevoegdL. Slagtor, referendaris bij het Departement van Waterstaat, te 's-Gravenhage. De Vlootwet. Naar de ,,N.R.Crt." uit parlementaire kringen verneemt, wordt ter rechterzijde in de Tweede Kamer verwacht, dat van de R.-K. fractie ten slotte alleen de heeren beek de Meijer, chef van den dienst van Bomans, Bultea en Kuiper tegen de Vloot wet zullen stemmen. De heer Van Schaik, die ernstige critiek op het ontwerp heeft uitgeoefend, maar zich zijn definitief oor deel voorbehouden heeft, in afwachting van de argumenten der Regeering, zal, naar wordt aangenomon, zich door de noodige handelsanken en goederentarieven bij de Nederlandsche Spoorwegen, te Utrecht, en tot dieD8 plaatsvervanger: jhr. mr. P. Elias, chef van den dienet van handelsza ken en goederen tarieven bij de Nederland sche Spoorwegen, to UtreohtP. A. Ar- riëns, directeur der Hollandsche Stoom boot-Maatschappij, te AmsterdamJ. Augusteyn, voorzitter van den Prot. Chris- telijkcD Bond van Spoor- en Tramwegper soneel, te Zwolle N. A. Blom, algemeen voorzitter van de Kamer van Koophandel te Mep pelH. Bomas (firma M. Bonscma Bcntum), vertegenwoordiger van den Mid- denstandsraad, te AmsterdamE. F. Botma, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen mr. dr. W. F. J. Frowein, voorzitter-di recteur van het Staatsmijnbedrijf in Lim burg, te Heerlen, en tot diens plaatsver vanger: mr. A. O. Haex, secretaris der Vereeniging tot behartiging van do belan gen van d'e Limburgsoho Mijn-industrie, te HeerlenA. Gips, directeur van de Hol- land-Amerika-Lijn, te Rotterdam; B. Har telust, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Friesland, te Leeuwardendr. J. O. Hartogs, voorzitter van do Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Arnhem en omstreken, te Arn hem; J. Hellemons, voorzitter van den Nederlandschen R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, to Utrecht "A. F. Koenders, algemeen voorzitter van de Nederlandsche R.-K. Vereeniging van Handelsreizigers ,,St.-OhrlstoffeI", te UTreohtB. J. de Kok, lid van het hoofd bestuur van den Bond van Ambtenaren in dienart bij de Nederlandsche Spoorwegen, te Maastricht; J. A. Lotgering, secretaris van het Bureau voor Sooiaio Actie ten dienste van Handelsreizigers en Handels agenten in Nederland te AmsterdamP. Moltmaker, voorzitter van de Nederland sche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, te Utrecht; J. G. van Niftrik Jr., lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwscho eilanden, te Vlissingen; dr. F. E. Posthuma, voorzit ter van den Nijverheidsraad, te 's-Graven hage, en tot diens plaatsvervangerS. A. Maas, lid van den Nijverheidsraad, te 'g-Gravenbage A. Robertson W.Azn., voor zitter van Öo Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, te RotterdamL .C. Stef- fel aar, secretaris-penningmeester van den 'A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, te ^s-GravenhageG. W. Bbrolnk, voorzit ter van het Centraal Bureau uit het K<v „toezeggingen" van haar laten bepraten. Men rekent er op, dat hij zal voorstemmen en dat zijn voorbeeld ook andere twijfe laars in zijn fractie de zijde der Regeering zal doen kiezen. De verschillende partijbladen van rechts hebben gisteravond alle tegenspraak ge bracht van het bericht in „Het Vaderland" dat wij gisteren hebben overgenomen. Daar tegenover schrijft ,,Het Vaderland" zelfi „Wij handkavon ons bericht, gebaseerd op de mededeeling, die ons gedaan werd, eigener beweging, door iemand, die het kon weten, en dio voor zijn woord blijft staan, en die de mededeeling deed, omdat het hem te bar ie, dat vele Katholieken ten deze hun overtuiging aan de coalitie ten offer brengen, ten volle. Alleen moeten wij terugnemen, dat die ministerieele mededeeling in de vergadering van de R.-K. Kamerclub van Vrijdag I.L zou zijn behandeld, let op de wereldschok kende vergissing, lezer; dat is in do verga dering van Donderdag geschied. Ook ware het formeel juister geweest, om te spreken •van „de zienswijze van den premier, disi ter kennisso van de ltoomsch-Katholieke Kamerclub ia gebracht"." De Jachtwet. Op de vraag van hot lid der Tweede Ka mer, den heer Braat, betreffende het tijd stip van in-werking-treding der nieuwe Jachtwet, heeft do Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw geantwoord: Ten einde de voorschriften ter uitvoering van do Jachtwet 1923 to kunnen doen ont werpen, is het advies gevraagd van ver schillende organisaties op het gebied van den landbouw on van de jacht en ten aan zien van enkele speciale punten ook van andere deskundige vereenigingen. Zoodra deze adviezen zullen zijn ingekomen en do uitvoeringsvoorschriften zullen zijn vastge steld, zal de datum van in-werking-treding der wet worden bepaald. Naar alle waar schijnlijkheid zal deze inrwerking-treding in het begin van het volgend jaar kunnen worden gesteld. H. M. 'de Koningin-Moeder zal Don derdagmiddag van Het Loo vertrekken en naar de Residentie terugkeeren. De aan komst la bepaald op 4 nur 87 m. (8.B.)

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1