In verkeerde Schoenen. No. 19516. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 October. Tweede Blad. Anno 1923. 4», BINNENLAND. FEUILLETON. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. J De yerkorte arbeidstijd. Op Verzoek van den heer Zaalberg is ön- flar de leden der Algemeene R.-K. Werk gevers-Vereeniging een enquête gehouden pvor de cultureele gevolgen van den ver korten arbeidstijd. Vele leden hebben de noodige inlichtingen verzameld. Het resumé van de antwoorden luidt, paar ,,De R.-.K. (Werkgever" bericht, als Volgt: lo. Toeneming van drankmisbruik is niet geconstateerd, eer het tegendeel, althans ba 1920; wel drukker bezoek van bioscopen, en misbruik van sigaretten. Ook nam het Jcermisvieren en het uitgaan in omvang toe. 2o. Enkele instellingen voor ontwikkeling jen cursussen zijn sedert November 1919 op gericht. Van deze instellingen wordt geen groot gebruik gemaakt. In de leeszalen Wordt meer ontspannings- dan ontwikke lingsliteratuur gei aagd. In Katholieke kringen ging het initiatie! Jot het oprichten van bedoelde instellingen uit van de R.-K. geestelijkheid en van de R.-K. Volksbonden en Vrouwenbonden. Ge meld wordt een vermeerdering van tooneel-, muziek- en sportvereenigingen. 3o. Het bezoek van arbeiders aan de be staande volksuniversiteiten en ontwikke lingscursussen is uiterst gering, uitgezon derd in Deventer (850 personen). 4o. In het instituut van volkstuintjes fcwam niet veel verandering. De bestaande fcijn gebleven, nieuwe zijn niet opgericht. JSnkele plaatsen melden achteruitgang. ^Venlo). 6o. Óver het algemeen verdient het geen Aanbeveling, plaatselijke of gewestelijke fcommissiea te stichten, die ten doel hebben Verschillende uitingen van initiatief te ver- benigen. I De bestaande organisaties (bijv. der K. 18.A.) zijn daarvoor voldoende berekend. IjBr is eer een te veel dan een te weinig aan I commissies. I Naast deze vragen werden nog enkele Andere gesteld, die als volgt werden be antwoord 6o. Algemeen wordt een toeneming van belangstelling in sport geconstateerd. 7o. Het kerkbezoek nam weinig of niet loe. iVereenigingen als de Altaarwacht dienen Öaarom aangemoedigd te worden. Wel Wordt op Zaterdagmiddag meer dan vroe ger biecht gesproken. 8o. In den vrijen tijd wordt op het plat- Upland veel in tuin en akker gewerkt. Er (wordt geklaagd, dat het gevolg hiervan Somtijds is, dat de arbeiders moe en niet Jiitgerust in de fabriek komen. In het alge- ^neen wordt deze tijdpasseering echter heil zaam genoemd. Over het verrichten van karweitjes wor den in de steden vrij algemeen klachten i Vernomen. Speciaal door de confectie-nij- Verheid. Enkele leden hebben zich om Inlichtingen t gewend tot de geestelijken, A „Het is te hopen, dat de werkdag in pnze gemeente nu voorloopig ten minste J tien uren is geworden, en te hopen is, dat hij nooit meer korter worden zal. Ik kom er 1 bond voor uit en u moogt gerust mijn naam Doemen." B. Ik zoek sinds eenige jaren tevergeefs Daar de bewijzen, dat de verkorte arbeids dag in mijn dekenaat een vermeerdering yan het godsdienstig leven tot gevolg heeft gehad. C, Wat het kerkbezoek en het toetreden tot godsdienstig vereenigingen betreft, is er volgens mijn oordeel geen merkelijke Verandering gekomen. Een der berichtgevers van de R.-K. werk- ever deelt mee, dat naar zijn meening het oofdeuvel bij de lagere volksklassen be staat in gebrek aan interesse, energie, stre- yen naar grootere bekwaamheid, kennis en algemeene ontwikkeling. Er heerscht een boort van indifferentisme op vakkundig en algemeen geestelijk gebied en reeds bij de jeugd ontbreekt veelzijdig do lust, om zich in te spannen voor eenige ernstige bezigheid hetzij studie of practisch. De grootste in teresse heeft do sport met zooveel mogelijk .vrijheid van beweging en omgang. Zal er iets gebeuren, dan zal het o.i. zaak rijn do jeugd idealen bij te brengen, gewor teld in een vast geloof aan God en de eeu- Naar het Engelsch, door BERTA RUCK, (Nadruk verboden)). 87) De bedienden houden van hem, en honden, én kinderen; alle eenvoudige zielen, die meer handelen volgens hun instinct dan door onnoozeJ en verwarrend geredeneer. En de vrouwen houden van hem. Alle vrou wen, van een vervalscht of onnatuurlijk type, als mijn moeder is, tot een bloemen meisje toe, aan wie ik hem zijn plaats zag afstaan in de tram. „Heer, ik heb uw Schoon gelaat lief", zei ze. Soms lachen da mensehen, dio hem op straat tegenko men, hem toe j zij genieten van zijn jeugdig £q frisch uiterlijk. Hij is in vele opzichten een monsoh, dat ;e verbittert; maar hij sluipt in het hart van de menschen. Ik ge loof niet, dat er iemand ter wereld be staat, aan wie George Meredith onver schillig is 1" Behalve <?én, dacht ik bij mijzelf, toen ik daar zwijgend naast haar zat; behalve oe vrouwaan wie hij zijn naam had ge geven l Zij had over hem gesproken met verdraagzaamheid, onverschillig medelij- len... Al weder een ironie van het leven. En nu was er iets anders, dat mij trof. Deze Philippa, die hem afgewezen had. *éj was niet alleen ,nlefj onverschillig".- lettegenstaande haar kalme, critische, nvorschillige steöJ, niettegenstaande haar wigé bestemming van den mensch en pp zulk een wijze, dat het geëigend is een grootere interesse te wekken dan den lust tot sport en spel. Hiertoe zal de volksschool reeds den grond moetön leggen. De wijze, waarop dit te geschieden heeft, moeten wij aan bevoegden overlaten. Een ander berichtgever komt tot onge veer dezelfde slotsom en acht het bevor deren van spaarzin onder de jeugdige ar beiders van het grootste belang. De meeste grieven over slecht gebruik van vrijen tijd worden over do jeugdige arbeiders vernomen. Regeeringspressie Inzake de Vlootwet Naar „Het Vad." heeft vernomen, heeft do minister-president, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, zich tot de R.-K. Kamerclub gewend, met de mededeeling, dat Zijne Excellentie zich, naar aanleiding van de in zekere krin gen uitgesproken wenschelijkheid, om de Vlootwet te verwerpen, verplicht acht mede te deelen, dat bij verwerping van de Vloot wet door een meerderheid, bestaande uit do Linkerzijde en een zeker getal Roomsch- Katholieken, het geheele Kabinet aftreedt. De vertegenwoordigers der beide Coalitie partijen (Anti-Revolutionairen en Christe- lijk-Historischen) hebben den premier me degedeeld, dat zij in dit geval op geen ver dere samenwerking in coalitie prijs stellen. Op grond van de ten deze te zijner be schikking gestelde gegevens is, naar het oor deel van minister Ruys de Beerenbrouck, do vorming van een Rechtsch* Kabinet, steunen de op de drie rechtsche partijen, daarna ab soluut uitgesloten. Deze mededeeling heeft een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt in de vergade ring van dei Roomsch-Katholieke Kamer club. In dit bericht, dat wij, zegt „Het Vad.", uit absoluut betrouwbare bron hebben, is natuurlijk niet merkwaardig, dat ronduit door de Regeering erkend wordt, dat voor de aanneming van de Vlootwet in de Tweede Kamer geen meerderheid is te vinden, tenzij, om met den heer Stulemeyer te spreken, vele Katholieken, ter wille van het Coalitie belang, stemmen tegen het Landsbelang en tegen eigen overtuiging. Dat was bekend. Het nieuwe er in is, dat er uit blijkt, dat velen Katholieken hun stem vóór de Vloot wet zóó zwaar valt, dat de Christelijk-Histo- rischen en Anti-Revolutionairen het noodig vinden van het zwaarste dreigementver breking van de coalitie, gebruik te maken. Artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit Naar den parlementairen redacteur van „Het Volk" ter oore is gekomen, heeft de Raad van State over het wetsontwerp, ver band houdende met de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, een afwij zend advies uitgebracht Uit de textiel-indnstiie. De Federatie van Textielarbeiders heeft besloten, geen medewerking te verleenen aan oen partieele staking, welke door de textiel arbeidersbonden „De Eendracht", „St-Lam- bertus" en „Unitas" op één of twee fabrie ken te Enschede zal worden afgekondigd, als de loonsverlaging van 10 percent door de Twentsche fabrikanten niet wordt terug genomen. Prins Hendrik is Zaterdag uit Mecklen burg op Het Loo teruggekeerd. Bij Kon. besluit is verleend de eere- medaille van do orde van Oranje-Nassau in zilver met de gekruiste zwaarden aan den meester-kleermaker P. Baretta, van het Centraal-Magazijn te Woerden. In de Raadsvergadering te Schiedam is aan de orde gekomen het voorstel van B. en W., aan de gehuwde onderwijzeres aan school C II ongevraagd eervol ontslag te verleenen. Dit voorstel had reeds vele pen nen in beweging gebracht. Ingekomen waren tal van adressen. Na discussie is het voorstel aangenomen ln een stemming van rechts tegen links, Waarbij van links alleen de heer Van der Schalk (Vrijheidsbond) vóór stemde. vriendelijkheid tegenover „Mevrouw Geor ge", niettegenstaande haar kalme, cyni sche manieren, niettegenstaande haar ma joor van de artillerie on haar trousseau cu haar groot huis in Shropshire, waar zij meesteres zou wezen nietttegenstaande aJ deze dingen, nietttegenstaande haar weigering, om met hem te trouwen, zij had den gesneuvelden jongen man liefge had. Zij had hem nog lief en zij zou hem altijd liefhebben. Die overtuiging kwam plotseling bij mij op. Ik stak mijn hand uit en drukte do hare, die op do leuning van de sofa lag, vol sympathie. En ik had iets van gewe- tensknaging, toen ik dat deed. Dit vriendelijke, stoïoijnsche meisje had mij zooveel van zichzelve gegevenwat gaf ik haar van mijn vertrouwen terug? Niets. Erger dan dat. Vrijwillig misleid- do ik haar. Ik had deze vertrouwelijke me- dedocling ontvangen zonder er recht op le hebben. Zij had openlijk en eerlijk met mij gepraat, alleen omdat zij mij voor zijn we duwe hield! „O, ik kan het niet uitstaan. Ik moet het haar vertellen", zei ik hardop. „Ik moet het u vertellen... Mijn nieuwe vriendin keek mij vragend aan. Zij wendde haar kort, fier profiel, alö een silhouette uitkomende tegen de waar schuwing in Suzannes winkel evenals in iederen winkel, Jn leder Hotel 'en restau rant te Parijs. „Taisez-vous hMófiez-vous „Des oreilles Ênnemies vöüs ^coutent.-' Dit Herinnerde mij, dat er een Slot tooest liggen op mijn lippen. Niet om de Duit- scho spionnen en de „vijandige 'ocren.^ ♦s— Het Rijk heeft de gebouwen der Rijks- seruminrichting te Rotterdam wederom voor geruimen tijd ingehuurd. Dit wijst er op, dat van een verhuizing der inrichting naar Utrecht althans voorloopig geen sprake is, De Ned. Bond van werklieden in over heidsdienst, de Centr. Ned. Ambtenaarsbond en de Bond van Ned. Onderwijzers hielden gistermiddag op het Parkschouwburgterrein ln de hoofdstad een meeting om Ie proles - teeren tegen de dreigende loonsverlaging Voor het overheidspersoneel. De bijeenkomst was niet druk bezocht. Het woord werd ge voerd door de hoeren F. van Meurs, F. S. Noordhoff, -F. L. Ossendorp en A. J. van Braambeek, die allen een salarisverlaging voor het overheidspersoneel onaanvaardbaar noemden. Om drie uur trokken de meeting- gangers in optocht naar' het Thorbeckeplein, waar de stoet ontbonden werd. Hevige re genbuien hadden de demonstranten te trot- seeren. Enkele muziekkorpsen liepen in den 6toet mede, een aantal banieren en doeken met opschriften werd meegedragen. De Democratische Pao-tij heeft te Utrecht een algemeene vergadering gehou den, ter voortzetting van de algemeene ver gadering, 16 Juni j.l. te Amsterdam gehou den. De voorzitter, prof. mr. J. E. Heeres, gaf bij de opening der vergadering een uit eenzetting van wat het hoofdbestuur inzake de actie tegen de Vlootwet heeft verricht. Naar aanleiding hiervan volgde eenige be spreking, waarbij sterk op den voorgrond kwam, dat de Democratische Partij zich niet alleen kant tegen de Vlootwet om fi- nancieele redenen, doch ook principieele. Besloten werd het hoofdbestuur te mach tigen aan de Tweede Kamer een adres te richten, waarin zal worden verzocht, om, ook al mochten de amendementen van den Vrijheidsbond worden aangenomen, de Vlootwet te verwerpen. In bespreking kwamen hierna de punten met betrekking tot de landbouwparagraaf van het beginsel- en verkiezingsprogram en van de middenstandsparagraaf van het ge- meentoprogram. De wenschen, hierbij ge uit, zullen door een commissie ad hoe na der worden onder oogen gezien en zoo mo gelijk verwerkt. Hierna volgde een bespreking over het orgaan, waarbij werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het met ingaog van 1924 wekelijks te doen verschijnen. In verband met de wijziging van de sta tuten werd besloten een commissie in te stellen en aan het hoofdbestuur machtiging te geven de leden dezer commissie te be noemen. Aangenomen werd het voorstel-Amstco- dam, dat er provinciale propaganda-com- missies zullen worden ingesteld met een eigen secretariaat en dat het abonnement op het partijorgaan voor alle leden ver plicht wordt gesteld. Het voorstel-Leidem, dat de algemeene vergadering der Dem. Partij zich uitspreke over het al of niet aanvaarden van wethou- derszetels doo<r democratische gemeente raadsleden, gaf aanleiding tot eenige be spreking, waarbij het hoofdbestuur zich op het standpunt stelde, dat de partij hierin moeilijk een beslissing kon nemen, omdat de vraag te veel verband houdt met plaat selijke omstandigheden. De Nederlandsche regeering heeft be noemd tot vertegenwoordiger voor do con ferentie in zake arbeidsstatistiek, die 29 dezer door den directeur van het Inter nationale Arbeidsbureau is bijeengeroepen, mr. E. JV. van Dam van IJssclt, admini strateur van het Centraal-Bureau voor do Statistiek te 's-Gravenhage. De Evangelische Maatschappij heeft een schenking, groot duizend gulden, ont vangen, bezwaard met vruchtgebruik. Naar „De Tel." verneemt, zal mr. J. W. Beyen, referendaris bij de Generale Thesaurie aan het Departement van Fitum- ciën, binnenkort 's Rijks dienst verlaten. Do heer Beyen is benoemd tot secretaris der directie van Philip's fabrieken te Eind hoven. Het bureau van de Antirev. Kamer club is als volgt geconstitueerd: mr. V. H. Rutgers, voorzatter; J. van der Molen, on der-voorzitter; mr. J. A. de Wilde, secre taris. („Stand.") Deze Philippa met haar edel hart was geen vijandin van het meisje, dat door haar afgewezen minnaar gekozen was (zoo als zij meende) Maar Lady Meredith? Ik moest haar permissie vragen, voordat ik mijn identiteit aan Philippa Tracey mededeelde. Dus toen het meisje naast mij zeide: „Wat moest u mij vertellen?" moest ik antwoorden: „Ik kan u nog niets zeggen. Ik moet eerst met iemand anders er over spreken. Morgen, missohien..." „Morgen gaan moeder en ik in de buurt van Versailles logeeren", zei Philippa. „Wij gaan een nichtje opzoeken, dat over gekomen is om haar man, die gewond is, in het hospitaal te bezoeken. Wij blijven enkele dagen weg." „Goed. Als ge terugkomt dan I'S sprak ik af, juist toen mevrouw Traeey en Lady Meredith terug kwamen om ons af te ha-* len en te gaan theedrinken bij Rumpel- mayer. „Ala ge terug komt, Philippa, zal ik je alles omtrent mjjzelve vertellen l"- En dat meendo ik- Nooit vermoedende, dat nieuwe lawines Van verrassingen zlcb gereed maakten om neer te storten in het landschap van finijn leven voordat Philippa pn üc alkander weet ontmoetten HOOFDSTUK XVIII- Belle-mère deelt het nieuws mede. Er was dien 'avond geen lijd om Lady Meredith permissie te vragen mijn „waan voorstellingen" aan Philippa. mee te dee- Jen. Maar vragen zou ik het haar zeker later. 8ir Richard en rij en ik dineerden Voor de houders yan auto's in Zuid- Holland zijn van Ged. Staten een tweetal belangrijke circulaires verschenen Met ingang van 1 December 1923 zijn voor motorrijtuigen op meer dan twep wie len ledig, zwaarder dan 1700 K.G. met uit zondering van person enmotorrij tuigen met hoogstens 8 zitplaatsen, alle wegen in Zuid- Holland, geen Rijkswegen zijnde, gesloten verklaard. Voor bij afzonderlijke staten genoemde wegen wordt van deze bepaling ontheffing verleend onder bepaalde voorwaarden, o.a. deze, dat het eigen gewicht aj#t grooter mag zijn dan voor de wegen, in staat A genoemd (bijv. RotterdamGouda, Bode- graven-Gouda) 3500 K.G. en voor de wegen in staat B genoemd (bijv. weg Hoornbrug- Delft, Overschio-Rotterdam) niet grooter dan 5200 K.G. De houder der ontheffing verbindt zich tot vergoeding aan den onderhoudsplichtige van den weg van de schade, die hij -sdoor het niet naleven der voorwaarden van ont heffing naar het oordeel van Ged. Staten aan den weg heeft aangebracht. Hij, die ontheffing verlangt, moet een formulier, dat ter gemeentesecretarie ver krijgbaar is, aan Ged. Staten inzenden. Wordt do ontheffing ingetrokken, dan moet deze binnen 24 dagen aan Ged. Staten wor den teruggezonden. Wordt hieraan niet voldaan, dan moet de nalatige hoogstens f 100 in de provinciale kas storten. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verzocht, te willen be vorderen, dat ten spoedigste een wetsont werp bij de Tweede Kamer worde inge diend, waarftj het verboden wordt bij een openbare verkooping of verpachting eenige andere premie uit te loven dan strijkgeld. Uit do gedachtenwisseling in de Eerste Kamer bij de behandeling van heb gelijk men weet: verworpen wetsontwerp, hou dende regeling omtrent het dragen der kos ten van openbare verpachtingen en het uit loven van premiën bij openbare verkoopin- gen en verpachtingen, is, meent het comité, gebleken, dat vermoedelijk een meerder heid is to verkrijgen voor de afschaffiog van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen, wanneer een uitzondering wordt gemaakt voor het uitloven van strijk geld. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog, zal Donderdag e.k. niet plaats hebben. ALPHEN. De alhier gespeelde voetbal wedstrijd Alphia I—Alphen II werd met 31 door Alphen II gewonnen. TER-AAR. Burg. Stand. Ge boren: Cornelia, d. van J. Besemer en M. van der Knijtf. Jacob, Z. van F. Kroon en G. Gr evens tuk. Trijntje, D. van P. van der Ster en M. den Hartog. Overleden: M. H. L. de Haan 66 j. WOUBRUGGE. Zaterdagavond geraakte de oude brandstoffenhandelaar BI. tus- schen zijn vaartuig en den wal ie water. Hoewel geheel onder, wist de oude man (72 jaren) nog den wal te krijgen en met oenige hulp weer op het droge %9 komen. HAARLEMMERMEER. Voor de in do maand Januari a.s. in hotel „de Land bouw" vanwege de Haarlemmermeersche Hoenderclub te houden pluimvcetentoon- stelting werd een comité van 4 leden be noemd om do zaken te regelen. Daartoe werden gekozen do heer en Enthoven, voor zitter; Jeuring, secretaris-penningmeester, Drektraan en Biesheuvel. In do plaats van den heer B. Asjes, dio als bestuurslid van de hoenderclub had be dankt, werd gekozen do heer J. Mienis. Een bietenrooier had Zaterdag alhier in het land het ongeluk zoodanig met het mes in z'n hand te hakken, dat deze ern stig werd verwond on geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HILLEGOM. Burg. Stand. B. Degenaars en A. Veonhoven. Bevallen: RusmanZonneveld D< Bij notarieels acte is opgericht dq stichting Roomsch Katholiek fonds tot be-< strijding der kosten van ziekenhuisverple- ging „Eigen Hulp", Er bestaat hier ook een protestantsche yereeniging met het zelfde doel. De hiér gespeelde voetbalwedstrijden hadden tot uitslag: Hillegom ISpoorvogels (Stads Editie beker) afgelast. Hillegom IIH.S.V. 115 50. Hillegom IIIVijfhuizen I 32. Hillinen IIT.H.B. III terrein afgekeurd KATWIJK. Zaterdag had de schietoefe- ning van de Katwijksche burgerwacht plaats De uitslag was als volgtle prijs Jac. Meyeq 85 punten 2e prijs A. G. Haasbroek, 83 p. 3e prijs P. Slingerland, 79 p. 4e prijs J, Varkevisser, 77 p. 5e prijs N. Oudshoorn, 77 p. 6e prijs H. P. Bloot, 73 p. 7e prijs J Slingerland, 73 p. 8e prijs A. van der Wijden, 73 p. 9e prijs S. Alinnee. 62 p., en 10e prijs J. Bloot, 62 p. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen Zaterdag te IJmuiden aan de markt de loggers K.W. 17 met f 652 K.W. 57 met f659 K.W. 112 met 1405, en K.W. 170 met f430 besomming, en van de versche haringvisscherij kwam binnen de logger K.W. 409 met 200 manden versche haring. Bij den jongsten afslag van haring wer-* den de navolgende prijzen besleed van de K.W. 101 20 kantjes pekelharing f 16.60— f 16.50 l1/* kantje ijle haring f 17.70 250 kantjes Engelsche steurharing f 13.45— f 13.95 V» kantje makreel f 7, alles gere kend per kantje. Verder kwamen binnen de K.W. 82 met 12 last, en de K.W. 165 met 27 last haring, LISSE. Burger 1. Stand. Ge boren: Geertruida, d. van J. J. Verhaar en A. G. Jonkman. Martina Petronella, d. van G. Kortekaas en J. M. van Diest. Theodorus Johannes, z. van L. Kortekaas en A. C. Romijn. Cecilia, d. van C. de Vos en E. Molenkamp. Petrus, z. van M. Schoone en S. v. d. Klauw. Ondertrouwd: H. v. d. Jagt en J, Mijnders. Gehuwd: H. Warmerdam en A. W, v. d. Barselaar. Overleden Petrus Blok, wedr. van M. P. Berbee, 78 jaar. Jacobus Riggel, wedr. van A. Scholten, 72 jaar. OEGSTGEEST. Zaterdagavond had ln de Dorpstraat een aanrijding plaats tus- schen twee wielrijders, n.l. een onbekende! en zekeren v. d. M., uit Nieuw-Vennep. Dq onbekende was oorzaak van de aanrijding, aangezien deze links van de straat reed. V. d. M. viel met ten smak op den grond, waardoor zijn bovenlip gespleten werd. Te vens bekwam hij een hevige bloedneus. onbekende, die ook flink met de straatstee- nen in aanraking was geweest, doch zich schijnbaar niet zoo verwond had. heeft vlug per rijwiel het hazenpad gekozen. Burger 1. Stand. Ge b o ren: Jasper Antonius Lucas. z. van D. Th. H. van Beek en C. J. van Grieken. Willempje, d. van W. van Leeuwen en M. Feekman. Ondertrouwd: M. den Os, te Oegst- geest en B. A. van Dissel, le Leiden. Overleden: Chr. Bens, 76 jaar, wedr. Wa. Hoefnagel. SASSENHEIM. Mevrouw Sixma Baro nesse Van Heemstra heeft de benoeming lot bestuurslid van de Fröbelschool aangeno men. Zuster Leonarda, die anderhalf jaar als wijkzuster lot aller tevredenheid i9 werk zaam geweest, is naar Breda vertrokken. In haar plaals is gekomen zuster Oda, voor ve len geen onbekende. Kerk el. bericht. Ds. C. v. d. Ven, Chr.-Geref. pred. te Lisse, hoopt D. V« Woensdag 24 October, des avonds 7 uur, ln de zaal van den heer B. Hoogstraten te pre-» diken. VOORSCHOTEN. Burger 1. Stand, Geboren: Johannes Cornells, e, van K. Oudshoorn en C. H. M. van Gent. vroeg en gingen naar de comedie. De vroo- lijko cn afwisselende fcoomeelen zoowel op heb tooneol als in de zaal verbanden die vraag uib mijn hoofd, evenals de onver kwikkelijke gedachte, die mijn geweten nu en dan pijnigde: Reggie Penmores aan zoek. In leder geval, deze kwestie werd uitge steld totdat -k „de tante"- gezien had, de geheimzinnige „tante", aan wier bestaan ik totaal niet geloofde. De volgende dag werd geheel besteed aan het bezoeken van naaisters en aan ja* ponnen-passen. Sommige van mijn kloo re n rijn al klaar; het blauw-grijs tailor- made kostuum, precies de kleur van de Overjas van een Fransehen soldaat, en do avondjapon, die vervaardigd is uooalg me vrouw Tracey het noemt, van rose, bijna geen vleeschkleur, maar rose-tendre. Die japon kwam dien namiddag laat thuis, met verschillende hoeden on pakken handschoenen en zijden kousen en schoe nen. Mijn slaapkamer in het hotel geleek meer op een eilandje van weelde dan ooit met dezen opkomenden vlood van mooie dingen, golvende overaL Den gehoelen dag Had ik verlangd die rose japon aan te trek ken, welke ik vanavond aan het diner zou dragen. Het 'duurde tijden, voordat ik haar aan had. Lady Meredith had mij geleerd welk een groot verschil het maakt, als men dit eeer zorgvuldig doetl Ik begon toet ©es warm bad, met een pakje Russische viool tjes bad-odeur er in. Een halfuur orö toijn haar op te maken, dat pas gegolfd en ge* wasschen was. Tien minuten om mijn na» gele te polijsten. Toen kwam al het nieu* we ondergoed, wit als sneeuw, zonder troontjes of hartjes er op 1 Daarna de zij den kousen, waar ik het etiket afknipte. De rose rijden schoontjes en de rok, die gemaakt scheen te wezen van al de convol- vulusbloemen van de wereldi O, hoe kun nen wij, vrouwen, ons hart ooit gevoel loos maken voor dat zoo echt vrouwelijk deel van onzo kloeding als Herricks „hart roerende onderrok?" Duizendmaal dank aan de mode, oio hem ons hoeft weergege ven bouffant coquet om do uitgespreide vlmder-vlcugels van onzo lieve nieuwo ja ponnen op te houden l Ik had juist het laatste vergulde knoopje van de rose-ten dre vast gemaakt, toen er aan do deur werd getikt. Lady Meredith kwam binnen rij had haar atraat-toilet nog aan en had een papier i-r de hand. „Ach Belle-mère! Ik wou juist bij ti ko men 1'^ zei ik, terwijl Ik met genot den wijd uitstaanden rok gladstreekeen gewaad, dat mij een gevoel gaf of ik op lucht zweef de. „Ik wou u dit laten kijken. Valt het nogal in uw smaak?" Ik draaide Vond met mijn handen in de zij j ik deed een paar danspassen zooals ik de mannequin bij Jeanne had zien doen ik draaide nog eens rond en glimlachto óver mijn Sohouder mijn tooverfee toe. „O Rose! Kleine schoonheid, die jé Cent!" riep Lady Meredith vol vuur. „O, allerliefste kleine Roaet Hoe gelukkig, dat die jurkMen sou denken, dat je gera den hadt...-- „Geraden, wat?'-! vroeg ik, mijn pïrouef» fafl pen pogenblik stakende. 1 JWoriïl y«rvo!gd)L^

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5