I AGENDA VAM DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Maandag. Hooglandsche KerkWijdingssamen-. Jcomst 26-jarig bestaan Zondagsschool „Tniël". HaLfacht. Ledenvergadering tuinvereeniging „Ons Belang." 8 uur. Schouwburg: Ver. Rotlerdamsch Hofstad- iToonecl. „De sterkste band". 8 uur. Sladszaal Viool-avond Erna Rubinstein. 8 uur. Dinsdag. Logegebouw Stille-Rijn 1 Voordracht .voor dc Theosofhehe Vereeniging. Kwartier pvcr 8 uur. Morschweg 59Evangelisatie-samen- komst. 8 uur. Stadszaa! (kleine) Liedcrenavond Toos Hoog. 8 uur. Woensdag. 'Academiegebouw (klein-auditoriuin): Le zing aid. Leiden cn Omstreken Genootschap NederlandEngeland. 8 uur. „Amicitia"' (bovenzaal): Eerste bijeen komst Vrouwen-Ver. tot Dev. van Theol. Kennis. Halfvier. De apotheek van „Hulp der Mensch- aeid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do .avond-, naeht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 October tot en niet Zondag 28 October waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- 4cr, Nicuwe-Rijn 18, tel 523. RECLAME. 1613 I komt alles natuurlijk terecht. Een paar te genvoeters van schoonvaders zorgen nog bel meest bijkans voor den blijspel-toon, temeer, waar een daarvan is Willem Hunsche, die nog altijd beschikt over een vis comica van je welstc. Maar ook Ed. de Blauw, Anton Burgdorffer cn Hans Bruning deen het wel, terwijl de vrouwenrollen vrij onbenullig zooals dat zoo vaak is in dergelijk Duitsch werk voldoende zijn bezet Bij de aanwezigen was dikwerf een gul le lach en men trachtte nog zoo luid mo gelijk te applaudisseeren om althans de spe lers hun taak nog zoo aangenaam mogelijk te maken. Nogmaals: zouden de prijzen niet beter lager kunnen zijn gesteld? Het strand tusschen Scheve- ningen en Wasscnaai6cbe Slag zal Vrijdag a.s. onveilig zijn wegens bet schieten met geschut. Zondagmiddag is te A m e t 6 r- dam iemand aan den rol gegaan, voor vier jaar. Honderden nieuwsgierigen waron sa mengestroomd, om getuigen te zijn van het oogenblik, waarop J. Vet met zijn rol lende ton van de Nieuwmarkt af zijn reis om de wereld begon. Een rechercheur heeft te Am sterdam een 28-jarigen brievenbesteller aangehouden, verdacht van oplichting van 16öO, gepleegd ten nadeele van het Rijk. TeZandvoortheeftZaterd ag- ivacht een ernstig motorongeluk plaats ge had op den Nieuwen Zeeboulevard. Toen dr. Van Veen, urt Overveen, met zijn auto den Boulevard passeerde, vond hij even voorbij dc laatste villa een persoon in be- wuBteloozen toestand op den straatweg bggen. Bij onderzoek bleek hem, dat een motorongeluk had plaats gehad, daar een «ind verder op den Boulevard een omge slagen motorrijwiel la'g. Dr. van Vocn vervoerde den gewuste- loozo in zijn auto naar Zandvoort, deed aangifte bij do politie, terwijl hij een on derzoek bij den patient insteldo. Do reoh- ierkuie en het rechtersoheenbeen bleken geheel entveid, terwijl het gelaat was toe getakeld. Doordat de patiënt in rijn ijlkoorts steeds den na»m „Henri"- noemde, meende men, dat een reisgezel op de duozitting even eens een ongeluk was overkomen. Dade lijk steldo de politie op dc plaats van het ongeluk een onderzoek in, maar geen twee de persoon werd gevonden. Dc motorrijder bleek te rijn de heer Ycrschure, te Amsterdam. Toen Zaterdagnamiddag de heer Jos. de Bont van Tilbivrg op een ford- cha&siee naar Helmond reed, is hij bij Mierlo in botsing gekomen met oen motor rijder. De heer Dc Bont, die boven op het leeg chassis zat, sloeg ten gevolge van de botsing achterover van den wagen af en bekwam vry ernstigo kwetsuren aan ar men en becnen, terwijl de ford in o^n sloot terecht kwam en ernstig gehavend werd. Do motorrijder schijnt er nog erger aau too te rijn, daar de van uit Woensel ont- boden geneeskundige hulp verder vervoer verbood. Da heer De Bont, die eveneens In bewusteloozen toestand werd opgeno men, is later per auto naar Tilburg terug gevoerd. Uit louter baldadigheid werd Vrijdagavond in oen voorbijrijdende auto een flcsch geworpen, met het gevolg, dat de heer, die de auto bestuurde, aan een oog gewond werd, zoo meldt men ons uit Roo sendaal. Deze heer bleek latex te zijn de bur gemeester van Brouwershaven. Doordat zijn oog gewond word, moest hij het stunr los laten en de wagen zwaaide vervaarlijk over den weg. Een juist passeerende chauffeur sprong op de auto over en bracht haar tot stilstaan. Men vreest ,dat de verwonde bur gemeester zijn oog zal moeten missen. Blijkens onderzoek is thans bewezen, dat de depot-ambtenaar E te Roermond, plm. 320 ton kolen aan hande laren en particulieren verkocht Keeft. De Ned. Spoorwegen rijn voor ruim 20 wagons benadeeld. Do diefstallen werden gepleegd van 1920 af. E. was wegens overcompleet aan perso neel van 13 Juni '22 af tot en met 13 Juni 1923 op wachtgeld gesteld. Nauwelijks ech ter in zijn vroegere functie terug, ging de ontvreemding weer haar normalen gang. De eerste vermiste wagon na zijn terug komst bij de S-S. dateert van 21 Juni 1923, dus 8 dagen later. Do aangehouden kolen- handclaar A., die in deze ório jaar oe grootste kvfrantums kolen van E. betrok, kan niet van heling verdacht worden, en is dan ook weer op vrije voeten gesteld. E. verkocht de kolen steeds voor den gel denden verkoopprijs, nooit onder de waar de terwijl hij overigens voorgaf de leve rancier te rijn van do grinderij Linne. Felle fabrieksbrand te Ei nd- Hoven. In den nacht van Zaterdag op Zondag bleek te Eindhoven een felle brand to woeden in de sigarenfabriek van de firma W. Smulders en Co. Toen de brand weer kwam, stond allee reeds in lichter laaie. Zij toog aan 't werk om te redden wat nog te redden viel. Enkele muren be gonnen reeds in beweging te komen, blijk baar door den feilen wind. De commandant der brandweer waar schuwde, docb niet aoodra had hij gezegd: „Pas op, want die muur staat zwak", of daar stortte een groot stuk (9 M2.) van den voorgevel naar beneden. Do comman dant en eenige manschappen, die er onder stonden, vluchtten weg, doch werden be lemmerd door een schatting. Dientenge volge werd do commandant onder do puin- hoopen bedolven en toen men hem er on der vandaan haalde beeft hjj slechts en kele ücgenblikkcn nog geleefdhij had schedelbreuk bekomen, terwijl de becnen op verschillende plaatsen gebroken wa ren. Do brandweerman, Joh. van Hout, 27 jaar, gehuwd, werd gedeeltelijk getroffen, doch bekwam toch ernstige brandwonden aan de beenen en heeft een paar ribben gebroken. Hij is terstond naar het zieken huis overgebrachtrijn toestand wan zorg wekkend, doch niet levensgevaarlijk. De brandmeester H. Janssen, gemeente- opzichter, bekwam een niet ernstige ver wonding aan het hoofd en brandwonden aan do beenen. De overige brandgasten, alsook eenige politie-ogenten, liepen lich te verwondingen op; verscheid enen hun ner zijn wonder boven wonder den dood ontsnapt. De fabriek brandde inmiddels geheel alt. De schade, welke op f 50.000 wordt go- schat, is verzekerd. Ycrbrand rijn 200 000 sigaren en 35 pakken tabak. Het lijk van den brandweercommandant, den heer Van der Harten, cfïe gehuwd was en eon vrouw met twee kinderen nalaat, werd door de politie naar het ziekenhuis overgebracht. Omtrent dc oorzaak van den brand tast men eigenlijk in het duister. Hij is ver moedelijk ontstaan op do droogkamer, waar een kachel brandde en hoogstwaar schijnlijk zijn daar eenige quantums siga ren (vermoedelijk door opzwelling) t-egen do kachel gevallen. De fabriek ging den laats ten tijd goed en de kachel branddo dien nacht dan ook om eenige spoedbestellingen to drogen. Het driejarig jongetje van W., dat Zaterdag in den vooravond voor de ouderlijke woning in de Alexandrina- laan te Apeldoorn speelde, is door een op hol geslagen paard omvergeworpen. De beide wielen van den wagen, waarvoor het hollende dier gespannen was, gingen het ventje over het lichaampje. Het kind was onmiddellijk dood. Ten gevolge van een gebrek aan do gemeente-waterleiding rit Nijme gen sedert Zaterdagmiddag zonder water. Do stadsomroeper maakte bij bekkenslag hekend, dat do sproeiwagens water rond zouden brengen. Landlooper: „Och, ra e r o uw, hebt u nog wat te eten voor een armen man T Dame (eenigszins angstig): „Ik zal even mijn man roepen Landlooper„Neen, dank u; ik ben geen menscheneter 1" RECLAME. 1779 DE ALGEMEENE TOESTAND. Terwijl in de groote poliliek nog altijd rust heerscht, komt Duilschland steeds meer in de knel. 'Disschen Beieren en het Rijk is er feitelijk de breuk men zie onder Duilschland en om de maat vol te ma ken, schijnen dc Rijnlandsche separatisten thans werkelijk de poging te willen wagen, die reeds lang tevoren was te voorspellen en die eens komen moest De poging is nog plaatselijk, maar de kogel is nu door de kerk en uit het verdere beloop zal moeten blij ken, ol er werkelijk kans bestaat op een Rijnland- republiek. Gezien de toenemende chaotische toestanden in het bezette gebied is het wikken en wegen der kansen al zeer moeilijk en voor ons, die zoover verwijderd zijn van de plaats der gebeurtenissen, on doenlijk. De separatische poging is begonnen te Aken, gelijk wij gisteren nog bullelineerden. Daar hebben een paar duizend separatisten, niet beboorend tot de groepen van Dorter of Smuts maar blijkbaar tot de onafhankelijke groep Matthes, zich in den nacht van Za terdag op Zondag tusschen drie en vier uur op verschillende plaatsen-der stad verza meld. Onder aanvoering van vooraanstaan de bestuursleden dier partij zijn zij achter eenvolgens het rijksregeeringsgebouw in de Hindenburgstraat, de rijksbank, het post-, telegraaf- en telefoonkantoor binnengedron gen en hebben die gebouwen bezet. Vervol gens werd de Rijnlandsche republiek uitge roepen en de voorloopige regeering in han den gegeven van den voorzitter der plaatse lijke partij, den heer A. Deckers. Daarop zijn overal in de stad proclamaties aange plakt, waarin de bevolking mededecling werd gedaan van het feit cn deze verzocht werd zich bij de beweging aan te sluiten. „Eindelijk is de lijd daar", luidde de aanhef van een der proclamaties, „dat Rijnland zich bevrijden kan van hel Pruisische juk. De Pruisische regeering is afgezet Thans breekt een tijd van vrede en rust aan voor het Rijnlandsche volk. In vrede en vriend schap willen wij met de omliggende volken leven. Gedaan is het met de Pruisische methode." Op een ander groot manifest wordt de be volking mededeeling gedaan, dat elke tegen stand legen de nieuwe regeering met de wa penen onderdrukt zal worden. „De nieuwe regeering", slaat daarin, „zal voor arbeid zorgen en ook levensmiddelen zullen vol doende beschikbaar gesteld worden. Plun deringen en ordeverstoringen zijn streng verboden." De proclamaties zijn geteekend door den heer Deckers en Dr. Gulhardt, een Akensch geneesheer, aldus „de Ct." Later werden nog enkele andere gebou wen bezet. De geheele bezetting geschiedde in een minimum van tijd en had zonder bloedver gieten of ongeregeldheden plaats. In het telegraaf- en telefoonkantoor na men de dienstdoende beambten de zaak zeer lakoniek op. Zij gaven de toestellen over en verlieten, daar het telegraaf- en telefoonver keer verboden werd, de bureaux. Toen de bevolking ontwaakte was de ge heele omwenteling geschied en stond zij voor een fait accompli. Op straat vernamen zij uit de aangeplakte affiches het gebeurde. Alles is kalm en men merkt haast niet, dat zich iets bijzonders heeft voorgedaan. Het tramverkeer heeft ongestoord plaats. De café's zijn cp last van de nieuwe regee ring gesloten. De theaters en bioscopen zijn echter geopend als gewoonlijk en trekken publiek als op de gewone Zondagen. De po litie bemoeit zich niet met de putsch. Zij doet haar dienst als gewoon en heeft de ge wone posten voor de officieele gebouwen in getrokken. Voor deze gebouwen staan sepa ratisten op wacht. Zij zijn kenbaar aan een rood-wit-groenen armband., Wapens dragen zij niet, ten minste niet zichtbaar. De nieuwsgierigen worden door hen op een af stand gehouden. Een aantal auto's is in den vroegen mor gen in beslag genomen en deze rijden af en aan om de bevelen van het hoofdkwartier over te brengen. Dit hoofdkwartier is geves tigd in het regeeringsgebouw aan de Hin denburgstraat en daar gingen wij (aldus meldt de correspondent van genoemd blad Zondagmorgen) binnen om wat officieel nieuws te krijgen en zoo mogelijk een onder houd te hebben met den regeeringspresident van Aken (voorloopig de heer Deckers). Het was niet mogelijk binnen het gebouw te ko men. Het vertoon van onze perskaart was voldoende en op onze vraag den nieuwen re- gecringsvertegenwoordiger te mogen spre ken, zei men ons, maar naar boven te gaan. Daar in een kamer moest hij zijn bureau hebben. In een bescheiden vertrek zat dc heer Deckers met enkele van zijn medebestuur ders druk bezig orders te geven en de vele vragers uit de groote zaal in le lichten. Een paar anderen waren aan het schrijven en in een hoek was men rollen groen-wit-rood lint aan het knippen om cocardes te maken. Juist achter ons kwamen enkelen, die ook het bestuur wenschten te spreken, en toen wij ons even ter zijde begaven, hoorden wij, dat het een deputatie uit Düren was om de laatste bevelen te halen en een vlag. Tegen den avond zou men daar de republiek uit roepen. Het ging alles heel eenvoudig toe en toen wij ons bij den heer Deckers bekend maakten, gai hij ons eenige van* zijn kost bare minuten om mede te deelen, dat alles goed ging. dat hij vooral blijde was, dat alles zonder bloedvergieten was afgeloopen. Op onze vraag, of de republiek ook elders uitge roepen was, schudde hij ontkennend zijn hoofd. Men had besloten, met Aken te be ginnen en vandaar de beweging uit le brei den over geheel Rijnland. Matthes was van een en ander op de hoogte gesteld en in het hoofdbestuur der on afhankelijke partij was het geheele plan, dat zich thans aan het voltrekken was, voor kor ten tijd vastgesteld. Alle reglementen waren reeds in orde en alle maatregelen waren vooraf tot in de kleinste bijzonderheden vastgesteld. „Morgen begeven de aanhangers der repu bliek uit Aken zich naar Gladbach en Duis burg. Als een leger zullen wij optrekken om onze broeders van het Pruisische juk te be vrijden. Wij gelooven en hopen, dat er geen bloed zal vloeien." Hedennacht wordt het hoofdgebouw der po litie bezet. Ook dit zal zonder bloedvergieten gebeuren, want ook dc politie is beu van het Pruisische régime. Van alle kanten komen berichten binnen van nieuwe aanhangers. Aken is begonnen, doch geheel Rijnland zal binnen enkele dagen volgen." Nog vernemen wij, dat de heer Deckers 9teods een voorstander'van een onafhanke lijk Rijnland geweest is. Hij is industrieel en bezitter van een groote brouwerij; in Aken is hij een zeer gezien man. Van andere zijde vernemen wij, dat in den vroegen morgen een persoon gedood 19. Dit geschiedde hij toeval tijdens een worsteling, toen de gedoode een der plakkaten van den muur wilde aftrekken. De Belgische bezetting bemoeit zich offi cieel niet met dé kwestie van het afzetten der regeering. En nu maar afwachten hoe het verder loopt De werkloosheid groeit met den dag in het bezette gebied. De Rijnsch-Westfaalschc groote industrie verspreidt een kennisgeving, waarin o.a. slaat: De ongunstige economische stand van zaken is oorzaak, dat wij moeten overgaan lol: le. ontslagen zonder opzeggingstermijn; 2e. ontslagen met inachtneming van opzeg gingstermijn; 3e. inkrimping van de bedrij ven, gepaard gaande met verkorte werk tijden. De Phónix-fabrieken te Horde hebben al hun arbeiders mef ingang van 31 dezer op gezegd. De fabriek van Schuchtermann en Cremer le Dortmund is geheel stopgezet. Ook uit plaatsen in het Rijnland wordt stopzetting van verscheidene fabrieken ge meld. Verwarring en steeds meer verwarring. Wat hel einde zal zijn DUITSCHLAND. Steeds scherper worden dc tegenstellin gen in het Duitsche rijk cn feitelijk is er een breuk tusschen Beiaren en de rijksre- geering, al doen beide partijen blijkbaar achteraf nog hun best om hei tenslotte toch nog eens te worden. De aanleiding ia bekend. Men zal zich herinneren, dat onmiddellijk na afkondiging van den uitzonderingstoe stand het te Munchen verschijnende natio nalistische blad Völkische Beobachter zeer heftige aanvallen tegen generaal vou Secekt den opperbevelhebber van de rijksweerbaar heid, richtte. Dr. Gesslev, de rijksminister van verdediging, verzocht daarop den Bei- crschen staatscommissaris von Kahr dit blad te willen verbieden. Von Kahr wei gerde zulks en nu verbood dr. Gessier zelf de Völkische Beobachter. Het blad bleef echter uitkomen. Gessier gaf nu aan gene raal von Lossow de opdracht zoo noodig met geweld te beletten dat het blad nog verschijnen, zou. Von Lossow heeft daarop in een telegram aan generaal von Seeckt geweigerd aan het bevel gevolg te geven cn eraan toegevoegd dat hij in de toekomst steeds aldus zou handelen met alle bevelen die hem moeilijkheden bij de Bciersehe ce- geering zouden kunnen veroorzaken. Dat was weigeren van gehoorzaamheid en von Lossow werd teruggeroepen. Beieren weigerde evenwel dit gced te keuren eo heeft eenvoudig het Bciersehe deel van de Rijksweer onder zijn bevelen gesteld en von Lossow benoemd tot commandant van deze Beierscho divisie. Dit is, goed be schouwd, niet meer of minder dan een vol slagen breuk. Men klampt zich nu nog vast aan het feit dat nog geen nieuwe eed va.n de Beiersche rijksweer is afgenomen, maar veel beteekent dat in de practijk niet. The oretisch is evenwel de kans op een verge lijk daardoor nog open. En het mooiste bij dit alles is nog, dat het verbod van het Beiersche blad intussehen op verzoek van Hitler is opgeheven 1 Bemiddelingspogingen, o.a. van rijksmi nister Brauns faalden. Van beide zijden is in een proclamatie ingenomen het standpunt, nader toegelicht. In een oproep aan het volk komt de rijk3- regeering op tegen de openlijke constitu tie-breuk der Beiersche regeering, die ia weerwil van den ondragelijken in Rijnland ©n het Roergebied heer3ohcndefn nood, goedgevonden heeft den inwendigen strijd in het Rijk te ontketenen. Het uitgangs punt van dezen strijd was de beslissing over de kwestie of in het tegenwoordige Duitsehland ook militaire discipline moet gelden. Juist de Beiersche regeering moet zich toch bewust zijn van de beteekenis der discipline in het leger. De Rijksregee ring doet het mogelijke om een breuk te vermijden en wijst met beslistheid de po ging af om het te doen voorkomen alsof het besluit der Beiersche regeering een strijd der christelijke wereldbesehouwing tegeu de Marxistisch internationale is. In den oproep wordt scherp gegispt het op treden der^Beiersche regeering, op een tijd stip dat do Regecring des Rijks de krach ten van het geheele volk noodig heeft om dit in stand te houden tegen den Fran- schen vernietiging8wil, cn wordt een be roep gedaan op allo Duitschers om aaneen gesloten te strijden voor het Duitsche rijk en do Duitsche eenheid. Generaal von Seeckt heeft een bevel aan het Rijksleger uitgevaardigd, waarin hij den stap der Bciorsche regeering een in breuk maken op de grondwettige militaire komman do-macht noemt, en een plechtig beroep doet op de Beiersche reichswehr- divisie, om haar eed van trouw aan het Rijk gestand te doen cn zijn bevelen on voorwaardelijk op te volgen. De rijksregeering verving voor Lossow den generaal Kress von Kresscnstein. De Beiersche regeering en Von Kahr heb ben proclamaties uitgevaardigd, waarin zij hun houdiDg tegenover de rijksregeering rechtvaardigen. In den oproep van do re geering heet het onder meerde rijksmi nister van verdediging, Gessier, heeft den militairen bevelhebber, aangewezen als «tra ger van 't uitvoerend gezag, doch niet na een civiel commissaris te benoemen en er kende daarmede reeds ingesteld een alge meen staatscommissariaat voor Beieren. Desondanks heeft minister Gessier in een aangelegenheid, welke ongetwijfeld tot de •bevoegdheid van het Beiersche staatscom- missariaat behoort, bevelen uitgevaardigd en daarmede inbreuk gemaakt op de souve- reiniteit der Beierscho regeering. Deze heeft de centrale regcering nadsukkelyk gewezen op de ernstige gevolgen welke het optreden tegen Von Lossow zou hebben. Desondanks bleef de rijksregeering de kwes tie beschouwen als een van zuiver militai ren aard en ontsloeg von Los sow. In de proclamatie van den algemeenen staatscommissaris heet het o.m.De Ber- *ersche regeering en de algemeen© staats commissaris weten zich een met alle Duitsch gezinden bij hun afwijzing van de maat regelen der Rijksregeering. Beieren be schouwt het als zijn heilige plicht in deze ©ogenblikken een vesting van het bedreigde Duitsehland te zijn. Tot zoover de beide proclamaties. !Wat zal de Beierscho rijksweer nu doen, den nieuwen bevelhebber gehoorzamen of. den afgezetten von Lossow en de Beiersche regeering volgen '1 't Is droevig, juist op dit oogenblik de Fuitsche eenheid aldus te zien versplinte ren, voor een regeering, die voor zulke groote besb*S8ingen staat als het kabinet ötresemann. De stemming in Beieren blijkt allerduide lijkst als men ziet, hoe de nationalistisch© luitenant Rossbach Vrijdagavond inderdaad te Munchen is begroet door een tot bar stens toe volle zaal met een ongekende geestdrift en daar kalm kon spreken over de noodzakelijkheid van het wekken van den strijdgeest bij dc Duitsche jeugd. Het rijk beval zijn arrestatie Ook anderen spraken nog, o.a. Hitier. En in dit kader past ook volledig een plechtige herdenking te Müncken van den slag bij Leipzig, gelijk daar heeft plaats gehad. Prachtig materiaal voor de Beieren thans1 In Saksen schijnt het echter te luwen. Generaal Muller heeft in een brief aan minister-president Zeigner medegedeeld, dat hij in overeenstemming met de uiteen zetting in zijn brief van 18 dezer, wat do verklaringen van den minister-president in den Landdag betreft, do beslissing over nadere maatregelen aan den minister van oorlog overgelaten heeft. Do regeering, zegt hij, heeft besloten geordende toestan den to herstellen en te handhaven. Hij hoopt, dat de door de Rijksregeering in het belang van het algemeen welzijn noo- dig geachte maatregelen do volle goedkeu ring en de krachtige medewerking von den bondstaat Saksen zullen ontmoeten. Hij re kent er vooral op, dat de minister-presi dent er in zal slagen, de bij de communis tische leden der regcering blijkbaar be staande neigingen, die zich tegen de grond slagen van het Rijk en de grondwet rich ten, binnen do perken te houden. Op deze wijze slechts zal de uiterst moeilijke kwes tie opgelost kunnen worden, om de ernstig geschokte toestanden in den vrijstaat Sak sen grondwettig te herstellen. Voorts, heeft generaal Müller een pro clamatie tot de bevolking gericht, waarin hij aankondigt, dat ieder die zich met wa pengeweld verzet tegen de doorvoering van als noodzakelijk beschouwde maatregelen, of* dio gewa pen der wijs tot plundering over gaat, gevaar loopt neergeschoten te wor den. Overigens vertrouwt hij op de mede werking van alle kringen der bevolking, die hun bezinning niet hebben verloren en aan de grondwet trouw blijven. Om op hot. oogenblik rijkskanselier t# zijn in Duitsehland is wel een eerepost! En van allerlei andere zijden dreigt even* eens gevaar. In do bruinkolenmijnen van midden-Duitachland is oen staking uitge broken, nadat alle onderhandelingen ver het treffen van een nieuwe loonregeling mislukt zijn. Deze staking zal, indien zij lang duurt, noodlottige gevolgen voor de Borlijnscho bevolking hebben, aangezien on geveer 75 pCt. van do voor Berlijn be stemde brandstoffen uit dit gebied komen. De relletjes wegens duurte etc. nemen; toe. To Berlijn zijn weer bakkerijen ge plunderd evenals vleeschhalletjes op de markt. Do politio herstelde de orde. De werkloozen gaan demonstreeren voor hoo- ger uitkeer» lig en 1 En tenslotte bij dat alles nog de los-van- Pruhen-beweging in Rijnland, men lid daarvoor _»n Algemeenen Toestand. FRANKRIJK. 1 Het congres van socialistische radicalen en socialisten heeft een resolutie aange.no- men, waarin den afgevaardigden, en sena^- toren, welke deel uitmaken van de partij,- voorgeschreven wordt medewerking en ver trouwen te weigeren aan alle ministers, die steunen op een meerderheid, welke niet vooT het grootste gedeelte bestaat uit groe pen der linkerzijde. ENGELAND. 1 Do vierhonderd geïnterneerde Ierechc ojch standelingen, die to Dublin in de Mount- joy-gevangenis een hongerstaking waren be gonnen, zijn uit de gevangenis in militaire auto's naar een andere plaats vervoerd.; Velen van hen waren door het Lange vrij willige vasten tc zwak geworden om te lod- pen en moesten in de auto's geholpen wor den. Een twaalftal moest zelfs op een draag baai* naar de auto's worden gebracht. Som migen, onder wie eenige repubiikeinsche leden van het pas-gekozen parlement ble ken in te ernstigen toestand te verkeeren om vervoerd to worden. Zoodra het nieuws van het transport té Dublin in het republikeinschc hoofdkwar tier werd vernomen, trok een aantal vrou wen naar dc gevangenis en knielde op het plein voor het gebouw op een lange rij neer, ten einde zoo de wegvoering desr gevang^ nen te trachten te verhinderen, omdat dé militaire auto's haar niet konden passee- ren. Er waren evenwel vele vrijstaat-troé- pen op de been en om ruim baan te maken waren deze genoodzaakt, de vrouwen met' geweld te verwijderen. Op dat oogenblik gingen ook enkele andere republikeinen! zich er mede bemoeien, met het gevolg, dat het tot kleine ongeregeldheden kwam.: BUITENLAND3CH GEMENGD. Voor eenigen tijd werden twee negerprin sen uit Dahomoy te Parijs uit een bar ge gooid toen eenige aanwezigen aanmerking maakten op bun aanwezigheid. Eerst werd hun tafeltje weggenomen en, toen dit niet hielp, zette de eigenaar hen hardhandig op straat. Daar zij van hooge afkomst wa ren, ia er veel ophef gemaakt van de zaak. Thans is de bareigenaar tot veertien da gen gevangenisstraf veroordeeld en 1000 francs boete. Het Italiaansche s.s „Agatocle" is in dé Golf van Ismedt op een mijn geloopen* Acht personen zijn omgekomen. 1 Do raad van beheer van dó Canadeesch© nationale spoorwegen heeft besloten heti aantal arbeiders bij de spoorwegwexkplaat- aen gemiddeld met IQ t© ycnnindor^^ J

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2