MAANDAG 22 OCTOBER Anno 1923 fe Onze Winterdienstregeling. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. 10. 19516. DAGBLAD i» PRIJS DES AD VERTE NÏÏEN: f) Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs, leine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden S 2.85, per weet 0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per weck 0.18, Franco per post ƒ2.85 portokosten. Onze abonné's, die nog een extra exem plaar van onze Winterdiénstiegeling wen- ■chen, knnnen dit, vooz zoover de voor raad strekt, gratis bekomen aan ons bmean. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVEREOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.11—f 0.26, SCHOL a f 0.18, TARBOT a f 0.60 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN k l 0.05 per K. G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 22 October 1923. COLLECTE „ROODE KRUIS". De Burgemeester van Leiden brengl ter nlgemeene kennis, dat op Woensdag 2d Oc tober a.s., een collecte zal worden gehouden Vanwege de Vereeniging „Het Nedeilands.he Roode Kruis". Hij beveelt deze collecte bij de ingezete nen dringend aan en noodigt hen nit door het schenken van milde bijdragen het goede doel en het ernstig streven der vereeniging krachtig te stennen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 22 October 1923. Feestavond voor de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling. Zaterdagavond hield bovengenoemde Commissie ter gelegenheid van de opening van het winterseizoen in de groote Stads- zaal een feestelijke bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was. Zoowel de gaanderij al9 de zaal beneden waren geheel bezet. Aan wezig waren ook een groot aantal jongere leden der Jeugdorganisatie. Medewerking werd verleend door het Symphonie-Orkest „Per Aspera ad Astra", mej. Riek Eedel Bloedt, Den Haag, en de afdeeling Leiden yan de Arb. Jeugd-Centrale terwijl de heer A. B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, als feestredenaar optrad. Even voor acht uur, toen reeds jongelui tieschriftjes hadden gecolporteerd en aan de fumwezigen werkprogramma's voor het a.s. Winterseizoen waren uitgereikt, opefcde het .orkest met een bijzonder goed gespeelden fnarsch, waarna de voorzitter, de heer A. Sasburg, een opgewekte toespraak tot de aanwezigen hield, waarin hij op het mooie duel van de Commissie wees: ontwikkeling, Verheldering van denkbeelden en verfris- sching van den geest aan te brengen bij de arbeiders, die daaraan in hun moeilijk be staan groote behoefte hebben. En wanneer "men, zooals nu, aan het beginpunt van een werksèizoen staat, is er zeker reden tot feestvieren en daarom verheugt het de Commissie, dat de opkomst zoo talrijk is, en Jiij sprak den wensch uit, dat ook de in dezen winter te houden cursussen druk be zocht zullen worden. Laat gij de feiten spre ken, dat het u te doen is wetende, begrij pende en willende mcnschen te zijnl (applaus). Spr. wees ten slotte op een misverstand, dat zich gevormd had tusschen de Commis sie en de medewerkende vereeniging „Per Aspera ad Astra", doch hij kon thans mede- deelen, dat bij onderlinge bespreking is ge bleken, dat aan beide zijde de goede trouw aanwezig is geweest en dat dit van weers zijden wordt erkend, (applaus). Hierna verkreeg de heer Kleerekoper het Woord, die met hartelijk applaus werd ont vangen. Hij ving aan met op te merken, dat op het programma stond, dat hij een feest rede zou houden Spreker had daar niets op tegen. Een socialistische rede is altijd een feestrede, omdat er perspectief in zit, omdat zij altijd heenwijst naar betere lijden. Bo vendien is er reden tot feeststemming, om dat er een geest van opleving onder.de ar beiders is gewekt. En dat hebben wij mede aan CoÜjn te danken, wat spr. nader onder applaus uiteenzette. Spr. zeide het avondblad van „Het Va derland" aan het station te hebben gekocht en citeerde daaruit nu een bericht, waarin verteld werd, dat de Minister-President zich lot de R.-K. Kamerclub gewend had met de mededeeling, dat verwerping van de Vloot wet, door een meerderheid, bestaande uit de Linkerzijde en een zeker aantal R.-Katho lieken, ten gevolge zal hebben, dat het ge- heele Kabinet aftreedt. De vertegenwoordi- $ers der beide Coalitie-partijen (Anli-Revol. '£n Chr.-Hist.) zouden den premier hebben ^Verzekerd, dat zij in dit geval op geen ver- vdere samenwerking in coalitie zouden prijs peilen. Een Rechts Kabinet, steunende op die drie rechtsche partijen, zou dan uitge floten zijn. Is dit bericht juist, dan blijkt daaruit, al- Bus spr., dat, als de Vlootwet verworpen wordt, het Ministerie heengaat, en dat dan de Chrislelijk-Historischen en de Anli-Re- volutionnairen niet weder met de Room- schen in een coalitie zouden samengaan. Spr. ging daarop uitvoerig na hoe de kerke lijke partijen voor of over de kansen der Vlootwet hebben overleg gepleegd. Het staat bij spr. vrij wel vast, dat de Regee ring, vóór zij met de Vlootwet in de Kamer is gekomen, ruggespraak met de andere coalitie-partijen heeft gehouden. Maar uit dit bericht zou toch ook weer blijken, dat de zaak niet geheel gezond is. En als dit zoo is, dan blijkt daaruit, dat de actie, die in de laatste weken legen de Vlootwet is gevoerd, succes heeft gehad. Er hebben op het petitionement ook vele roode Roomschen geteekend en dat heeft indruk op de Roomsch-Katholieke Staatspartij ge maakt. .De arbeiders kunen hier dit alvast leeren, dat, wanneer zij maar optreden met kracht, hun optreden invloed heeft. Spr. criliseerde de houding van ds. Van der Voort van Zijp, als deze zich veront rust, dat jonge menschen van 18 jaar en jon- I geren het petitionement zouden hébben ge teekend. Diezelfde vlooldominee prest ech ter zélf jongens van 14 jaar reeds om hun hand te zetten onder belofte de marine te zullen dienen. Wij kunnen echter de Regeering tot op zekere hoogte dankbaar zijn, zeide spr. Want hij wil het eerlijk uitspreken, als de Vlootwet niet tusschenbeide was gekomen dan was het bij de arbeiders nog geweest, de dood in den pot. En toch is de Vlootwet het ergste niet. Zij doet alleen de volle maat overloopen. Spr. kwam nu tot de bczuinigingsnota van de Regeering en wees er op hoe er op het volksonderwijs en de volksontwikkeling zal worden bezuinigd. Dat is nog erger dan de aanneming der Vlootwet. En erger is ook de wederinvoering van vele indirecte belastingen, die de arbeiders beurzen vooral treffen" zullen en het inkrim pen der steunverleening, waardoor men werkloozen zal terugvoeren tot burgerlijke en kerkelijke bedeeling. Maar deze dingen slaan, helaas, nog niet in bij de arbeiders. Komende tot minister Colijn, die de sterke man genoemd wordt, trachtte spr. aan te loonen, dat deze niet een sterke geest is, wat hij uit diens verleden en heden nader meen de duidelijk le kunnen maken. Niet het geweld, maar de geest overwint. Dat woord, aan de Schrift ontleend, wil spr. Colijn te gemoet voeren. Zich richtende tot dc arbeiders, zeide hij, dat de klassenstrijd niet wordt gestreden met logeergasten. Die thans met de sociaal-demo craten meegaan, omdat zij de Vlootwet niet begeeren, hebben zij niet noodig. Zij moe ten mannen en vrouwen hebben, die altijd en onder alle omstandigheden werken en strijden voor de verwezenlijking van het socialisme. In (lat verband wendde hij zich nu meer in het bijzonder lot de talrijke kna pen en meisjes in de vergadering, leden en adspirant-leden van de Arb.-Jeugdorganisa tie, en wekte dezen op goede leden der Jeugd-Centrale te zijn. Ten slotte richtte hij zich nog tot alle aanwezigen met een krachtige opwekking deel te nemen aan de cursussen en lezingen, door de Commissie in den komenden winter georganiseerd. De rede, die herhaaldelijk door applaus en gelach was onderbroken, werd luide toege juicht. Hierna trad mej. Riek Eedel Bloedt op met een viertal liederen van F. Schubert, daarbij begeleid door den heer A. K. A. Burgerdorffer. Deze liederen, met gevoel gezongen, wer den met groote aandacht aangehoord en zeer warm toegejuicht. De zangeres werd met eenige vriendelijke woorden van den voorzitter een bouquet aangeboden. Na een korte pauze verscheen „Per Aspera ad Astra" weder op het toonecl en speelde een tweetal nummers, welke zoo mogelijk nog meer indruk maakten, dan die, welke vóór de pauze waren gegeven. Het verdienstelijk spel werd door het publiek trouwens zeer gewaardeerd en de Commis sie sloot zich bij die waardeering aan door aan den dirigent, den heer J. Noordanus, bloemen aan te bieden. Een aardige afwisseling leverde de afdee ling Leiden der A. J, C. door de uitvoering van eenige dansen. Hierna vergastte de zangeres de aanwe zigen nog op een viertal liederen van Joh. Brahms, waarna het symphonie-orkest den feestavond met een tweetal nummers even na middernacht besloot. „Eulerpe." Op G Januari 1921 werd hier het strijk- ensemble „Eulerpe" opgericht. Zaterdag gaf het in den foyer der Sladszaal een uit voering; zooals wij van den voorzitter, den heer A. J. van Rossum du Chattel, uit diens openingswoord vernamen, de tweede open bare. Omtrent ontwikkeling en bloei van het ensemble liet hij zich optimistisch uit, want deze laten niet te wcnschen over en zijn toenemende. „Euterpe", in welks optreden ook de afgevaardigden van zusterverenigin gen dezen avond belang stelden, wien daar voor dank werd gebracht, heeft reeds menig maal belangloos medegewerkt op samen komsten van verscheidene Verenigingen en heeft ook zelf van vele personen medewer king ondervonden, waarvoor de president zijn erkentelijkheid betuigde. Inzonderheid was „Euterpe" veel verplicht aan den kapel meester, den lieer H. van Zanten Dzn., wien hij daarom een stoffelijk blijk van waardee ring overhandigde. Ten slotte wekte hij op tot toetreding als werkend lid, kunstlievend lid of donateur. De uitvoering had moeten beginnen om halfnegen. Toen was er echter nog totaal gemis aan belangstelling, weshalve het be stuur besloot om negen uur te doen aanvan gen. Ook toen waren er nog -niet veel toe hoorders. Hun aantal groeide echter in den loop van den avond steeds, zoodat alle stoe len aan de tafeltjes ten slotte bezet waren, 't Was een uitgebreid programma, het welk de leden op het podium, in de nabij heid van hun vaandel, hadden af te werken. Het eerste gedeelte begon met den „Euterpe- marsch", gecomponeerd door den kapel meester; het tweede ook met een marsch, nl. den „Regimentskameraden-marsch", van H. L. Blankenburg; beide werden, evenals composities van Johann Strauss, Hugo Hirsch, Jean Gilbert, L. S. Roberts en H. Maquet goed en zeer tot genoegen van de aanwezigen uitgevoerd. De beide andere nummers, van Gerrit van Wezel en Fran cois Popy, leverden hoorbaar nogal moei lijkheden voor de dilettanten op en boeiden de gasten niet in zoo hooge mate, althans er was in de zaal njet de vereischle stilte door onderlinge gesprekken en uitingen van vroo- lijkheid. Gaarne hadden wij het aangekondigde „Largo" van Handel van een trio gehoord; maar dit werd afgevoerd. Het „Euterpe"-kwartet bracht in plaats daarvan Mendelssohns „Nocturne" ten ge- hoore, waarmede het niet zoo gelukkig was als de solist met zijn vijfde Sonate van L. van Beethoven. Zeer tot ons en zeker aller genoegen droeg mej. Gretchen Kesslér voor: „Das Fischerhaus auf Norderney" en „De Dief". Zij zong best en haar wijze van voordragen maakte inderdaad indruk. Haar en mej. Van Luyken, de celliste in het ensemble, wer den onder toejuichingen rozen aangeboden. Na het afwerken van het programma werd niet de lier aan de wilgen» maar wer den twee reuzentrossen nagemaakte bana nen aan podiumpaaltjes gehangen, werd het bananenlied gespeeld en uit volle borst mee gezongen: „Yes, I have no bananasl" Na deze pret want dat werd dit nummer tot tweemaal toe kon weldra een aan vang gemaakt worden met het bal met at tracties op den versch gewreven vloer van den foyer. Concert in het Leidsche Volkshuis. Het concerlseizoen in het Leidsche Volks huis is dit jaar wel bijzonder gelukkig inge zet. Tal van oude, trouwe bekenden velen waarschijnlijk aangelokt door de bekende namen op hel aanplakbiljet vulden de met late paarse herfstasters versierde zaal en luisterden aandachtig naar de uitvoering van het met zorg samengestelde programma, waarop ernstige en lichtere nummers elkaar gelukkig afwisselden. Om met de zangeres te beginnen: onze stadgenoole, mevrouw Van LeeuwenPauw, handhaafde haar ouden roem. Zij had het zich met de keuze van Dvörah's „Biblische Lied", niet gemakkelijk gemaakt en ver diende den bijval, die haar reeds na dit eer ste nummer geschonken werd, ten volle. Ook de voordracht der andere liederen boeide door eenvoud, terwijl de schalksche wijze, waarop zij de liedjes van mevrouw De WijsMoulon, en Richard Hoi's „De Veerman" vertolkte, een daverend applaus opwekte en naar een herhaling deed ver langen. 't Is haast onnoodig le vermelden, dat mej. Gleuns, aan wier beproefde handen de zangeres de piano-begeleiding van haar zang had toevertrouwd, zich uitstekend van haar laak kweet; haar bescheiden en goed verzorgd accompagnement droeg, ongetwij feld tot het succes der zangeres bij. Ook de jonge violiste, mej. Donath, was een goede bekende, die ons reeds verleden winter een genotvollen avond bezorgde, en hoe is sedert haar spel vooruitgegaanI Haar voordracht is rijper en rustiger geworden en de volle klank van 't mooie instrument, dat zij ditmaal bespeelde, deed haar talent ten volle tot zijn recht komen. De beide laatste nummers door den groolen violist Weer- rawski voor zichzelf gecomponeerd, gaven haar gelegenheid te loonen, dat de techniek geen moeilijkheden meer voor haar schijnt te hebben: zij speelde de technisch zoo zware Masurka zonder eenige inspanning en zoo los en bevallig, dat een welverdiend, daverend applaus ook haar ten deel viel. Mej. M. Korteweg, die als begeleidster van mej. Donath zich reeds als een zeer goede pianiste had doen kennen, was zoo vriende lijk het publiek in een extra-nummer nog een andere proeve van haar talent te geven, door do wel verzorgde voordracht van een Nocturne van Chopin. Een Schotsche dans, leverde het bewijs van haar groote „Finger- fertigkeit". Ook thans roepen wij den vier dames na een hartelijk „Dank" een niet minder har telijk „Tot .Weerziens toe", Bescherming van Dieren, De afdeeling Leiden en Omstreken van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren en de vereeniging „Het Leidsche Dieren- asyi" hebben, om ledental en kas in over- eenstemtnly brengen met de ïele werk zaamheden, welke zij verrichten, een na jaarsactie op touw gezet. Getrouw aan het beginsel, dat tot de op richting eener afdeeling indertijd leidde, wordt de arbeid der beide vereenigingen verdeeld over drie gebieden: De school, om bij de jeugd kennis omtrent het dier te ver spreiden en gevoel voor dieren te ontwikke len; de politie, om de dieren te beschermen; de maatschappij, om het lot der dieren door woord en daad te verbeteren. Een zeer be langrijk gevolg van het werk der bovenge noemde afdeeling was de oprichting van het Leidsche Dicrenasyl, voor welks zorg een afzonderlijke Vereeniging werkzaam is. In dit asyl werden in den lijd van één jaar 700 huisdieren verzorgd, waarvan de pension- dieren door hun verblijf werden behoed voor ongelukken en slechte behandeling, terwijl opgenomen zwervers in betere conditie zijn gekomen en voor 't meerendeel aan een goed tehuis zijn gekomen. Maar en hier komen wij op het punt, waar de samenwerkende Vereeniging de lezers van het „Leidsch Dagblad" willen hebben daarvoor is veel geld noodig en de gewone inkomsten reiken niet toe, om al de kosten te bestrijden. Telken jare moeten de Vereenigingen de kas vullen door een aparte daartoe strekkende opwekking. En nu in dat jaar de afdeeling haar eerste lustrum zal kunnen vieren, meenden de be sturen daarin voldoende aanleiding te heb ben, om eens op groote schaal aller mede werking, steun en sympathie in te roepen. - Een viertal commissies, met eenige sub commies, werden gevormd, om de najaars actie met kracht le kunnen voeren. Die ac tie zal zich voornamelijk concentreeren in het Nutsgebouw, waar op 13, 14, 16 en 16 November een bazaar zal worden gehou den, terwijl op Woensdag 14 November de bekende spreker, de heer Portielje, directeur van de levende have in „Arlis", te Amster dam, een lezing met lichtbeelden zal hou den in de groote Stadszaal over het onder werp; Omgang met dieren in „Arlis", in het wild en in de omgeving, hoofdzakelijk voor schoolkinderen bestemd. En nu zal het zaak zijn, dat de Leidsche burgerij haar daadwerkelijken steun ver leent, het zij door zich aan te sluiten als lid, het schenken van een geldelijke bij drage of het afslaan van voorwerpen van grootcre of kleinere waarde voor den ba zaar. Men weet: voor een bazaar kan men van alles gebruiken, evenals voor de verlo ting, die nu eenmaal onafscheidelijk aan een bazaar is verbonden. Wij twijfelen niet of er zullen velen zijn, die op eenigerlei wijze hel streven van onze dierenvrienden willen steunen en daarom vermelden wij hier de adressen van de bu reaux der commissies. Hel zijn mevr. Jon ker, Hoogewoerd 136; mej. Van Spall, Sta- toonsweg 10, en mevrouw Vosmaer Rapen burg 83, terwijl de heer Bursch, Rijnsbur- gcrweg 7, gaarne de prijzen yoor de verlo ting in ontvangst zal nemen. Alle verdere inlichtingen verstrekt de secretaresse me vrouw J. G. van Poelgeest Brand, „Ouder zorg", Leiderdorp. Door prof. dr. S. G. de Vries alhier is om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als bibliothecaris van de Universiteitsbi bliotheek. Naar wij vernemen zal prof. de Vries het ambt van buitengewoon hoogleeraar in de raiddeleeuwsche handschriftkunde aan de Leidsche Universiteit blijven waarnemen. Ten gevolge van een onjuiste weergave van een mededeeling door den Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, gedaan in de laatste Vergadering, is het publiek in de veronder stelling gekomen, dat door den stationschef van elke goederenzending telefonisch be richt van aaDkomst gezonden zal worden. Men verzoekt ons thans de mededeeling op le nemen, dat dit bericht uitsluitend betrek king heeft op wagonladingen en niet op stukgoederen. Bij de Zaterdagnamiddag door de hce- ren Gcbrs. Proper, aannemers te Leiden, gehouden aanbesteding van het stukadoors werk ten behoeve van de in aanbouw zijnde Cbr. Hoogcre Burgerschool met vijfjarigen cursus aan den Rijnsburgerweg, waren tien inschrijvingen ingekomen, nl. van: L. Tan- gel, Den Haag. f 18.000; Th. D, J. Willing f 14.G00; Eerste Rotterdamsche Bouwcom binatie, Rotterdam, f 12.650; Jac. Crama en Joh. Leget f 11.670; P. Berg, Den Haag, f 11.450; Gcbrs. Van Licht, 's-Hertogen- bosch, f 10.400; G. Krau, Noordwijk-aan- Zcc, f 9885; J. v. d. Berg f 9400; M. A. Cosier, Den Haag, f 8987; J. A. Graafman f 8390; J. de Best f 8500 en P. A. Brugman f 6CG6. Eén biljet werd van onwaarde ver klaard. Waar de woonplaats niet is ver meld, is deze Leiden. Zaterdag j.l. gaf het Eerste Leidsche Klucht- en Revue-Gezelschap zijn derde groote uitvoering in „Zomerzorg". De voorzitter, de heer A. Velthuizen, opende de samenkomst en heette alle aan wezigen van harte welkom, In het bijzonder den heer Joop Keuling, gekomen voor de onthulling van de banier. Hij gaf in het kort een uiteenzetting van het ontstaan en het verloop van do Vereeniging In anderhalf jaar. Daarna was de onthulling der banier aan de orde. De heer Joop Keuling, voorzitter BINNENLAND. Regeeringspressie inzake de Vlootwet Vernomen wordt, dat de Raad van State ongunstig heeft geadviseerd ten aanzien van de intrekking van art. 40 van het Bezol« digingsbesluit. De cnltnreele gevolgen van den verkorten arbeidstijd. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een regeling getroffen tot bescherming der pro' vinciale wegen tegen te zware auto's. Felle fabrieksbrand te Eindhoven; de commandant der brandweer gedood, brand* weerlieden en politie-agenten gewond. BUITENLAND. In Aken wordt de Rijnland-repnbliek nit' geroepen, die men van daar nit over het geheele Rijngebied zal trachten nit te roepen* Tusschen Beieren en de Dnitsche regee ring is een breuk ontstaan, die men nog tracht ongedaan te maken. Ontspanning in het conflict met Saksen* De Iersche hongerstakers. van het muziekgezelschap „Apollo", uit Den Haag, was op verzoek van een dames comité zoo welwillend dit te doen. Hij felici teerde daarbij het besluur en bedankte het dames-comité, dat op het denkbeeld was ge komen hein uit te noodigen. Hierna werd een banierlied gezongen door vier dames en twee heeren. Dit lied was vervaardigd door den heer L. Zitman. Toen hechtte de heer Keuling een medaille van het dames-comité aan de banieren ook een van het Leidsche Polilie-Muziekgezelschnp, alsmede een ziL veren lauwerkrans van de Timmerlieden- en Modelmakeri-Vereeniging. Daarna dankte de voorzitter den heer Keuling en het dames-comité, elk lid hier van een bouquet overhandigende. De heer L. Zitman trad met een geheel nieuw repertoire op, dat wel insloeg. Opgevoerd werd „Verhuurd", kluchtspel In één bedrijf, dat den aanwezigen veel ple zier gaf. De hceren H. van Egmond en L. Zitman behaalden daarna weer veel succes. Na de pauze werd door don tweeden voor» zitter met een toespraak den eersten voor* zitter een bloemenmand overhandigd, na mens het bestuur, voor zijn volharding voor de Vereeniging. Nog werd o.a. opgevoerd „De Democra tische Baard van Mijnheer Strippel", klucht spel in één bedrijf, dat evenals het het an* dere stuk, vlot werd afgewerkt Onder leiding van den heer H. Kóet had een gezellig bal plaats. Om drie uur ging men voldaan huiswaarts. De banier is bij den heer Van Ewijk, aan de Breestraat voor ieder te zien. Mej. S. is Zaterdagavond op de Pie- lerskerkgracht uitgegleden en gevallen, waarbij zij den enkel van haar rechterbeen heeft gebroken. Per auto van den Eersle- Hulpdicnst is zij naar het Acad. Ziekenhui» gebracht. Proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen IC. de G. en II. J., beiden van hier, wegens het verloten van poppen zonder ver gunning daartoe te hebben. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in dc week van 14 tot cn met 2Ü October 197 volwassen personen en 36 kinderen, totaal 233. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Holland8clie Tooneelvereeniging. De Liefde Slaapt, blijspel van Willy Kaufmann, T Was zielig voor dit gezelschap gister avond om le moeten spelen voor een zaaJ< waar beneden, goed geteld, 31 personen za*. ten in baignoire, parterre en loges en dan boven ongeveer één rij volEn (lit le meer, waar stuk of spel geen directe aanlei-» ding zijn om weg te blijven, al is aan den anderen kant het niet-gezien-hebben niet onoverkomelijk. De Liefde Slaapt is toch een heel dood-gewoon blijspelletje van Duit- sche makelij, zooals er zooveel reeds op oni tooneel met meer of minder succe9 zijn ge speeld, niet van het bcslc, niet van het slechtste, dus heel matigjes. De inhoud ia bekend: om de slapende liefde tusschen een echtpaar weer te wekken, raadt een vriend aan om bij de vrouw de jaloezie te doen spreken door het hofmaken van andere, vrouwen. Daarvoor is alleen beschikbaar de. yrouw van den vriend. liet spel gaat begin nen, doch dreigt bfi^re ernst te worden In plftats van spel te blijveft, maar tenslotte

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1