Kaagsciie Schetsen. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 October. Tweede Blad. Anno 1923. [TWEEDE KAMER. C (Vervolg van gisteren.)! De Vlootwet. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. 10. 18515. •fc f pa heer VAN VUUREN (R.K.) beoogt nog, jat de financieel.' regeling voor Nederland yoordeelig is, gelijk uit de gegevens blijkt. Gaarne gag epr. ook nog eenige bezuinigin gen, die dan nog bor de f 83000 zouden uitgaan. Als we geen Vlootwet krijgen, zul len wl) moeten voortgaan met de kosten te fcetalen uit gewone uit/aven on daartegen heelt spr. bezwaar. Verleden jaar is pas een jfleel op buitengewoon gebracht en dat acht epr. camoullage. De heer OUD (V. D.): Sadt u dat dan ver leden jaar gezegd. De heer VAN VUURËN (R.-K.): Daarvoor Was geen reden. (Gelach). Spr. houdt zich aan de cijfers van den minister en hij ziet geen aanleiding daarin wijziging te brengen Qf te vragen. Voor Indië is de toestand anders. Spr. ver- Wacht echter een spoedige opleving van In dië en dus, gezien de houding van den Volks raad, heeft spr. geen bezwaar tegen het op leggen van lasten op Indië. Indië mag niet weerloos blijven. In zake bezuiniging, die de heer Bomanc en zijn .vrienden willen, kan men op spr. rekenen, Triaar de heer Bomans moet niet het onder ste uit de kan willen hebben. Er is haast bij deze wet gelijk de commissie terecht heeft bewezen. Spr. wenscht ten slotte een protest ie laten hooren tegen de leden var. links, die zich beklagen dat de Regeering zich niet aan het rapport hield. Veel liever had hij gehoord dat men zich aan die zijde tegen mr. Patijn had gekeerd, dje de Regeering de les las Het is dure, pjicht, meent spr., de Regeer ring te steunen., (Gelach). Geroep: Ja,du re plicht (Gelach). De heer KEtELAAR CV.-D.), Maar de fi- Bancieele bezwaren hebt u nicl weggepraat. De heer FEBER (R.-K.) beschouwt de iVlootwet onder het Indische aSpëct. Het be houd van Indië is een belang van groote eco nomische beteekenis en spr. meent dat de Verdediging van Indië de plicht is van Ons land. Hij citeert een Japansch socialistisch Oordeel, waaruit blijkt, dat men daar te lande een andere opvatting heelt van inter nationalisme dan de soc.-democraten hier te lande huldigen. Het internationalisme is een .Westersch lokaas, meent deze Japanner en daarvan wil men in het Oosten niets weten. Met een dergelijke opvatting heeft men ech ter rekening te houden. De Indiërs zelf begrijpen de noodzakelijk heid van een weermacht, van een militair apparaat dat hun land buiten de naderende conflicten zal houden. Spr. licht dit toe met Oen serie citaten van redevoeringen van In- (liërs in den Volksraad. De verdediging is «en element in den optouw van de zelfbe schikking van Indië. De belastingdruk mag niet verzwaard wor den. Als dat hel gevolg was van deze Vloot wet, dan zou spr. daartegen groot bezwaar hebben. De heer ALBARDA (S.D.) bestrijdt eenige verdedigers van het ontwerp, om te beginnen pen heer Snoeck Henkemans, die zich voor-. »1 beriep op de uitspraken van den Volks raad, Die afgevaardigde kon zich op ande ren niet beroepen: de Raad van Indië, de di recteur van financiën en Minister de Geer konden geen dienst doen. De uitspraak van den Volksraad is niet -Zonder waarde, maar men moet ze niet over schatten. Deze raad is geen orgaan van de publieke opinie van Indië; de samenstelling van den Volksraad maakt dit reeds onmoge lijk. De invloed van de groote Indische volks massa op den Volksraad is zeer gering. De beteekenis van een uitspraak van den Volks raad hangt af van de opvatting, die men heeft Over het karakter van dien raad. Nu is dat karakter zeer conservatief en dus is het al lerminst het oordeel van het Indische volk. Vervolgens verdedigt spr. de opvatting, dat het tweede deel van den bouw onafscheide lijk vastzit aan het eerste deel. Deze opvat ting wordt ook in Indië algëmeen gehuldigd. Spr. geelt allerlei citaten uit de handelingen van den Volksraad, waaruit blijkt dat er le den wa-en die uitstel wenschten. Uit alle kringen ook van de rechterzijde is verzet tegen de Vlootwet gekomen. Van kunstmatig verzet mag niet gesproken wor den. In Katholieke bladen is herhaaldelijk op meer voorlichting aangedrongen en het uitblijven daarvan heeft velen in twijfel ge bracht. Het petitionnement acht spr. van zeer veel gewicht. Gesteld al. dat er 100.000 handteekeningen niet op thuis behoorden, dan blijven er een millioen over. Spr. citeert een woord van Minister de Visser, die opriep om te strijden tegen den wereldgeest Dat klinkt op Zondag mooi, maar dezelfde menschen verdedigen Maandag de Vlootwet. (Applaus op de publiek tribune). De VOORZITTER derigt de tribune te ont ruimen. De heer KERSTEN (Staatk. Geref. Partij) beschouwt de Vlootwet in verband met Gods woord en meent dat het gansche gereformeer de volk achter de Regeering moet staan ter verdediging van het vaderland. Mej. WESTERMAN (V.B.) betoogt, dat deze wet meer voor de verdediging van Indië vraagt dan lot nu toe noodig werd geacht en dus ziet spr. daarin een stap achteruit in die richting, die de overg a ote meerderheid der vrouwen niet wenscht in te slaan. Er wordt veel te veel te kort gedaan aan belangrijke sociale onderwerpen en spr. kan daarom haar slem aan deze militaire uitgaven niet geven. Mevr. BAKKER—NORT (V.D.) betoogt, dat vrouwen de verantwoordelijkheid voor de oorlogstoerustingen niet van zich mogen afschuiven. Moet Nederland voortgaan in de oude richting van oorlogstoerusting? Spr. zegt met nadruk: neen. De militaire lasten zijn niet te dragen en do kleine naties moeten het voorbeeld geven om tot ontwapening te komen. i De heer BRAAT (platt.-bond) meent, dat de binnenlandsche toestand in Indië Verre van -goed is en dat het beter is het geld daaraan •,te feesteden, bijv. de aanleg van wegen, dd bevordering van den landbouw. Nederland moet niet meedoen aan de bewapening. Onze: toekomst ligt niet op het water, maar op het land, vooral op het platteland. (Gelach). Spr, wil de territoriale strook vergrooten, om dé oorlogsschepen op een afstand te houden. Zijn alle kosten in dit ontwerp wel genoemd? Spr. wil in den eerstvolgenden oorlog maar liever niet meedoen. (Gelach). Heeft men geen vertrouwen in den Volkenbond? Waar om blijven wij er dan nog lid van? Spr. vindt een vloot gevaarlijk speelgoed. Meer dan een gewapende roeiboot wit hij niet hebben. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. Woensdag a.s. zullen de Scheep- vaartvereeniging Noord en Üe Scheep1 vaartvereeniging Zuid te Den Haag con- fereeren met de- hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en vaji de Gbr. en R.-K. bonden van Transport- en Havenarbeiders over een nieuwe arbeidsovereenkomst in het haven bedrijf, zoo wordt uit Rotterdam gemeld. Zooals men weet was de oude overeen komst op 1 October afgeloopen. Zij is ech ter, hangende de besprekingen, tot 1 No vember verlengd. De conferentie, die de beide partijen eenige weken geleden hebben gehouden, droeg slechts een vöorloopig karakter. Dc vertegenwoordigers der transportarbeiders organisaties hebben de voorstellen, die iö die conferentie van do zijde der Scheep- vaartvereeniging zijn ter tafel gebracht, met hun medebestuursleden besproken en zullen bij de besprekingen, die de volgen de week worden gehonden, mededeeling doen van het standpunt dat hun organi satie inneemt tegenover de voorstellen der werkgevers. De gezamenlijke vakorgani- satieg in het visscherijbedrijf te LTmuiden een schrijven gericht, met verzoek do thans geldende arbeidsvoorwaarden tot 1 October 1934 te willen verlengen en daar toe een overeenkomst aan te gaan. Naar het Haagsohe kantoor van Aneta vernoemt, kreeg het vliegtoe stel H.N.A.B.A. van Amsterdam naar Londen gisteren onderweg motorstoornis er achtte de bestuurder het daarom voor zichtiger de vlucht niet verder voort te zetten. Hij landde daarom het toestel vei lig op een dor wadden in het Kanaal. De vlieger en de drie reizigers, vervolgden de reis daarna met de post en goederen per boot. De Engelsche draadlooze dienst meldt, dat het toestel tijdens een bui ©en nood landing heeft gedaan op do Goodwin Sands en verloren is gegaan. De vlieger en do passagiers zijn opgenomen door het stoom schip „Tremo" (of „Primo", volgens Rcu- ter). Reuter meldt verder nog, dat do passa giers en de vlieger behouden te Dover aangekomen zijn. Twee zakken post zijn gered, de lading goederen en de pakket- post mogsten in den steek gelaten wor den. Do Vereeniging ,,D e H o 1 - laudsche Molen'- heeft haar eerste succes weten te boeken door haar met goed resul taat bekroonde pogingen tot behoud van den t> Nederhorst-den-Berg steunden wa termolen van den Stichtsch-Ankeveenschen Polder, welke ïuolen daar ter plaatse zulk een schoon en karakteristiek beeld in het landschap vormt. Te Nieuwesohans waren D on derdagavond in de strookartonfabriek „De Dollard" de arbeiders bij de kokers bezig, niet wetende, dat zich daarin kokend wa ter bevond. Dit nu stroomde bij het ope nen,der kranen er uit. Een arbeider kreeg de volle laag. Hij was met brandwonden overdekt. Van een ander waren beide voe ten verbrand. Beiden werden naar huD woonplaats Winschoten per auto vervoerd. Een arbeider uit Rotterdam verbrandde één voet. De staking aan de verschil- lende coöperatieve aardappelmeelfabrieken in de provincie Groningen, is gisteren ge ëindigd. De stakers hebben zich als werk willig aangemeld. De verkoopingen van boer« derijen en land rijn in Friesland weer be gonnen. Er ia veel meer animo dan het vorige jaar bij den inzet van het seizoen ca er worden hooge prijzen besteed. De hooge zuivelprijzen werken daartoe mede, dooh er zijn ook verscheidene koopers, die land koopen voor geldbelegging. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang met last tot instructie en gevangenhouding verleend tegen W. P. v. Pagé, directeur van het bijkantoor van de Brusselsche Bank te Middelburg, thans gedetineerd. Naar men verneemt, wordt v. P. verdacht van het te-gel de-ma ken. van stukken, die in bewaring waren gegeven. Ook zouden stukken tegen een zeer hoogen koers zijn verkochi, welke slechts geringe waarde vertegenwoordigen deze handelingen komen overeen en hou den verband met de reeds door ons ge melde praktijken van bet hoofdkantoor te Amsterdam. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Gmaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 October, in Nederland uitgesproken 89 faillissementen; tegen 60 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 October 1923 3299 faillissemen ten, tegen 3466 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In verband met de mogelijk- heid, dat er dit jaar weer Kerstsparren naar Engeland verzonden en spoedig on derhandelingen over eventueel© aankoop gevoerd zullen worden, wordt van de zijde van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen meegedeeld, dat Kerstspar ren, zonder kluit hier niet geïnspecteerd behoeven to worden en zonder certificaat naar Engeland verzonden mogen worden. Aangeraden wordt do wortels goed in te snoeien, opdat de ongeschiktheid om te worden opgeplant duidelijk blijkt, en aac. de colli een label te bevestigen met bet opschrift: Christmascrees not fit for pro pagation and not subject te the regula tions of the Destructive Insects and Pests order of 1922. Een Vlootwe t-g edicht De schrijver der Oproerige Krabbels in „Het Volk" dicht:' Heb je wel gehoord van die kostelooze vloot Van dat kostelooze vloot-getoover Hoe méér of die slokt, Hoe minder je dokt, Néé, je houdt er nog geld van over! Colijn, Co lijn, Colyn schenkt klaren wijn Zijn cijfers maken dood Den lasterpraat van Rood, Hij bouwt een kostelooze vloot. Heb je wel gehoord van die kostelooze vloot Die kosteloos uit zal varen? Hoe méér of die kost, Hoe hóóger die post Die Nederland zal besparen Colijn, 'Colijn, 1 Colijn, die rekent fijn De schatkist is in nood De tekorten zijn te groot, Vandaar die kostelooze vloot I Heb je wel gehoord van die kostelooze vloot Van die kostelooze vloot van Henkje? Die geeft-ie maar zóó Aan de natie kadoo, Is' 'dat geen fijn geschenkjel Colijn, Colijn, Colijn zal koning zijn^ Colijn Öie Is zoo groent, Legt het hoofd dus in den schooi, Stemt voor de kostelooze vloot I Patroon (tot loopjongen, die rijn dienst komt presenteeren): „Ben jij v'eertien dagen geleden ook niet hier ge weest V'- Loopjongen: „Ja, meneer." Patroon: „En heb ik je toen niet ge zegd, dat ik een ouderen jongen noodig had Loopjongen: „Ja, meneer, en daarom kom ik nu weer. Ik ben nu veertien da gen ouder." ALPHEN. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk. Julianastraat, Zondag, v.m. halftien en n.m. halfzeven ds. Veld- hoen. Geref. Kerk Raadhuisstraat v.m. tien. uur en n.m. zes uur, ds. Schouten. Burg. Stand. Bevallen: J. v. d. Meij geb. v. Kijk Z. M. H. Vis ser geb. Wegman D. T. Elsevier Stok man» geb. Slegtkamp Z. Th., v. Donk geb. Hoogteijling D. W. v. Veen geb. v. Klaveren D. N. M. v. Loo geb. Schou ten D. M. C. Versteeg geb. Hagenes D. M. v. Wijt geb. v. Leeuwen D. 'A. Heikamp geb. v. Harten Z. A. Bunt geb. v. d. Lee Z. A. M. Th. Figee geb. v. Schijn del Z. Overleden: O. Esvelt wedr. van N. v. d. {Meer 66 j. J. K. van Leeuwen echtg. van W. F. Tegelaar 65 j. Gehuwd: A. M. Kranenburg jm. 36 J en S. v. Bergen jd. 36 j. M. Vieiber- gen jm. 27 j. en P. Kamper jd. 24 j. J. M. v. d. Velden jm. 31 j. en H. Göbel jd. 27 j. Bij den landbouwer J. v. E. aan den Oost-K an aal weg is gisternacht ingebroken. Een tweetal fietsen werden ontvreemd. Van de(n) dader(s) nog geen 6poor. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Jacobus Hendricus, Z. v. Jo hannes van der Star en Sophia Valentyn* Jacobus Johannes, Z. v. Johannes Ney* man en Petronella MaTtina Verhaar. Anthonius Petrus, Z. v. Petrus Koek en Petronella van Hameren. Jacobus Jo hannes, Z. v. ILeonardus Olyerhoek ©n Jo hanna Maria de Jong. Maria Wilhel* mina, D. van Petrus Franciscus van Veen en Anna Adriana van der Meer. Johan na Maria, D. v. Leonardus Petrus van Amsterdam en Cornelia van Hameren. Getrouwd: Johannes Jacobus Rode» wijk en Johanna Anthonia van der Meer«i Johannes van der Zwet en Adriana van Klink. Petrus Henrieus Spruyt en Cor nelia Kuipers. HAZERSWOUDE. Kerk. berich ten. Ned.-Herv. Kerk halftien en half zeven ds. Luuring. Woensdagavond 7. uur zaal de Graaf f (Rijndijk), dezelfde. Geref. Kerk halftien en halfzeveü, ds* Urk, van Westmaas. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag den 23sten October des vooc- middags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Inge komen stukken. 2. Voorloopige vaststelling Rekening der Gemeente en van het Wa terleidingbedrijf over 1922. 3. Aanbieding begrooting der Gemeente en van het Wa terleidingbedrijf voor 192-1. 4 Benoeming Commissie voor die Begrootingen. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverkl. van de perceelen: Dorp, D. Nos. 25, 26 en B7 en Westeinde No. 63 (Eigenaar»; J. O. van der Haven en A. Heesterman). 6. Benoe ming lid v. d. Commissie tot Weringi v* Schoolverzuim a. d. Rijndijk, vacature :.i F«| Boomsma. 7 Benoeming lid v. d. Coming- ele v. S9hoO|lte?zicbt. vacature: F. Booms* tna (aanbevelingB. Offringa on 'Bv- Borgsma). 8. Ondershandsche verpachting van 2 perceeltjes tuinland naast de Alge meen© Begraafplaats. 9. Af- en overschrij ving op en wijziging der Begrooting 1923; E-n hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. WOUBRUGGE. Donderdagavond werden in de zaal Guldemond alhier, ge insfcalleerd de jonge padvinders van hier en van Alphen aan den Rijn, onder loidiDg van den heer A. Wisman. Do hopman van Alphen en de vaandrig van Utrecht wa ren tegenwoordig en in handen van laatst* genoemde werd de belofte op de padvin- derswet afgelegd. Do heer W. A. Boot had gezorgd voor de bioscoop met de padvindersfilm, welke zelfs in bet buitenland opgang gemaakt heeft, doch deze was door het vervoer per trein een weinig defect geraakt, waardoor ze niet kon worden afgedraaid. De mandolineclub gaf eenige stukjes ten beste. Kerk berioht. Ned.-Herv, Kerk voorm. halftien, ds, Mulder van Bent huizen en 's avonds halfzeven da. De Bruin van Alphen aan den Rijn. Geref. Kork, voorm. halftien en ?s avonds halfzeven ds. W. M. lo Ooinfcre. Burg. Stand. Geboren! Johannes Nicolaas Ignatius, Z. v. J. G, B. Straathof en M. S. van der Salm Jurriana Cornelia, D. v. A Windhorst en S. van Heezik. Gehuwd: P. de Bruyn jm. 27 j. ert O. G. van Oostende jd. 23 j. ZWAMMERDAM. Toen de rustend landbouwer v. M. aan den Overtocht, op oen morgen als naar gewoonte weder een partijtje door hem gevangen visch zou verkoopen, kwam hij tot de ontdekking, dat anderen hem vóór waren geweest; zija vischbun was geledigd. De politie werd met het geval in kennis gestold De 64-jarige vrouw B. aan den Over tocht geraakte, terwijl zij met haar man bezig was om groenten uit een schuit te dragen, te water. Op de hevige angstkre ten dor vrouw schoten ijlings een 3-taf personen toe om haar echtgenoot bij het (Nadruk verboden). Waar in den vervolge onder bovenstaan- den titel nu en daa een feuilleton in dit blad zal verschijnen, beginne dit met een. f,woord vooraf' Wij moeten bet n). eerst eens zijn over 3e bedoeling van het bijvoeglijk naamwoord Haagsch. Een taalkundige zal aanstonds klaar staan met de aanduiding: „beteekent afkomstig van Den Haagkomt bijv. voor in Haagsche hopjes, Haagscho beschuitjes, Haagsohe leverworst en Haagsch ontbijt Met die laatste woorden zou hij zijn leef tijd leelijk verraden, want het tegenwoor- <üg geslacht kent dat gebak niet meer. In mijn herinnering is het onafscheidelijk verbonden met bet begrip klein. Toen ik nog klein was, werd het verkocht in een klein winkeltje -naast de Gevangenpoort, dat dus thans gesloopt ishet was zóó klein, dat er naast de kleine toonbank en den kleinen eigenaar 6lechts plaats was voor twee klanten, waarvan de een dan nog klein moest zijnhet bestond uit bij- «onder kleine broodjes, zoowat ter groot- van den duim van een kleine mannen band, nummev 7%, Ook de prijs was op zichzelf slechts klein, maar omdat een ge- «onde jongen eerst na een stuk of acht tot <Ie ontdekking kwam, dat hij aan het ont bijten was, en rij zooals mijn Moeder al tijd zei dé zulke „erge boterdieven" wa ren, bleef heb een extraatje voor verjaar dagen, bet begin der vacantie en derge- Hjko feesten. Om nu weer op dien woordenboek-man tenig te kbmen, wij weten maar al te sosd, dat Eet woord Haagsch ook nog in éeo^ andere beteekenis gebruikt wordt, die 5*'iSlL me^ wuftheid en on- «£g*njkb-ei(i. „Djit is echt Haoffisch" (spreek ,u|t; „Haegsch"), zegt men bijv. als iemand ity uiterlijk voorkomen en manier van le ven den indruk van chic wil maken, 'of schoon zijn middelen hem dat niet veroor loven. Naar mijn meening begaat men met dat verwijt een onbillijkheid. Zou in an dere plaatsen die 6ohijn-weelde niet even zeer voorkomen? Kom in Amsterdam en Appingedam, om bij steden met dezelfde beginletter te blijven, niet net zoo wel bont gedragen worden, waarvoor gelukkig aan een of ander dier het vel niet ontno men is behoeven te worden? Zou het een speciale eigenschap der Residentiebewo ners zijn, dat het zooals een slager te genover mij in ernst beweerd heeft aan het vleeschverbruik te merken is, wanneer het seizoen der zomer-uitgangen aangebro ken is? Niet alleen als volbloed Hagenaar, doch ook uit waarheidsliefde aarzel ik niet, die vragen ontkennend te beantwoorden. De bovenaangehaalde uitdrukking moet m,i. eer op rekening van den naijver ge steld worden, waarmede nu eenmaal som migen ten opzichte van het in verschillend opzicht vorstelijk 's-Gravenhage vervuld rijn. Geheel onverklaarbaar acht ik dien echter Diet voor inwoners van plaatsen, die hoofdzakelijk van handel of industrie bestaan. Den Haag ia ontegenzeggelijk een luxe-stad, en nergens wonen zóóveel ren teniers tegenwoordig ook al geen voor- deelig baantje 1 en zóóveel ambteloozen, als daar. Dat elders woonachtigen gaarne mede profiteeren van al wat er te genie ten valt, daarvan weten de bewoners der Sleutelstad mee te praten, die met een klein beetje hun gaarne gegunde pedanten rio Den Haag de voorstad van Leiden noe men. Deze schetsen zullen niet een, in welke be teekenis dan ook, Haagsch karakter dra gen zij ontleenen haar naam slechte aan de woonplaats van den schrijver. Als hij er belangstelling voor bij de lezerj van 1 dit Dagblad tracht te wekken, dan wenscht hij daarmede een bewijs van goede buur schap te geven, die, zooals het spreek woord fcegt, boven het bezit van een ver ren vrieDd te verkiezen is. I eiden en Den Haag men rie in die volgorde een bewijs van beleefdheid van mijn kant - - worden inderdaad meer en meer naaste buren, 't Is lang geleden, dat men in de trekschuit volop den tijd had, om een „plan de visite" op te maken. Te genwoordig draait men rijn hand voor zoo'n reisje niet meer om, en zijn er zelfs in laatstgenoemde stad afstanden, waarover men met de electrische tram langer doet dan over een reis per spoor naar do oud- sto Universiteitsstad. Toch vind ik dit laatste vervoermiddel niet het aangenaam ste. Als men, zooals met veel Hagenaars het geval is, den tijd aan zich heeft, ver dient het gebruik van den in den laatsfen tijd zeer verbeterden en verfraaiden weg, die al naar gelang der te volgen richting Lfidfich© of Haagsohe straatweg heet, ver re de voorkeur. Ik behoor niet tot de cate gorie der in dat opricht gelukkigen, die rich tegenwoordig het bezit van een auto kunnen veroorloven, maar ik voel veel voor Lijn 2, die ieder mensoh, dat niet van zijn beenen beroofd is, ter beschikking heeft, en nog meer voor de fiets, waar van het gebruik in ons vlakke land niet zoo spoedig als elders als minderwaardig beschouwd zal worden; door een en ander Ben ik in staat over de aantrekkelijkheid van den zooeven genoemden en geroemden weg een oerdeel uit spreken. "Waaicm, zoo waag ik mij echter wel eens ai, heeft men bij de verbreeding niet tevens een strook afgestaan voor dé berij ders van het dier, waaraan het rijwiel den naam van stalen ros te danken heeft? Wat zou het door een nog altijd in deze streek beetaaiwle categorie yan personen gewaardeerd worden^ als er, behalve voor do wandelaars, fietsers, rijtuigen en auto's, ook een plaats voor de ruiterg gereser veerd was J Er Is, voor zoover ik weet, in ons heelo land geen tweede weg te vinden met zóóveU afwisseling; en als het woord „allemansgading" niet zoo ouderwetson was, zou ik geen beteren naam kunnen vin den voor dit stuk Rijksweg, die achter eenvolgens eerst door een bosch, en dan langs buitenplaatsen, wei- en bouwland, bollenvelden en water voert, en waarvan men in de verte ook nog het uitricht op de duinen heeft. „iMaar hel hebben jullie er toch niet", merkte mijn „verre vriend" uit de Yeluwe mij onlangs op. Dat is werkelijk ook wel jammer. Immers Het zien van de heide Maakt immer mij blijde zooals de kampeerders juichen; doch men vergete daarbij niet, dat men op den langen duur het genot daarvan gaarne aan de kneu ters gunt, getuige de twee volgende regels van dat versje Maar ik ben toch nog blij der, Als 'k er mij van verwijder. Meen bovendien niet, dat de militairen al missen zij dan ook hun meest gezochte buitenverblijf niet hun aandeel in de alle mansgading hebben. Een bescheiden zij wegje toch voert naar de verscholen Maal drift, die, te oordeelen naar den naam, familie is van de Maliebaan, van welke zij slechts in zooverre verschilt, dat zij uit sluitend voor de artillerie en de ander hoofdzakelijk door de infanterie als oefen plaats gebruikt werd. „Werd" helaas ik moet dien verleden tijd wel gebruiken. Voorbij is de tijd, dat ons oog en oor ge streeld werden bij het voorbijtrekken van troepen te voet en te paard. Is het niet kenschetsend, dat onlangs bij een huldcbe- tooffincr d» Koninkliike Militaire Kapel ten geleide slechts yan een aantal officieren strekte, ei^ dat het garnizoen der Éesideu- tie leentjebuur iïioet gaan spelen bij de allesbehalve militair aangelegde naburige handelsstad; om de eereposten voor do ko ninklijke 'paleizen to betrekken Alles verandert; het is de gewone gang van zaken, maar dat neemt niet weg, dat er veel is, wat wij niet dan noode missen. Daar heeft men bijv. men ziet, dat ik allerminst voor een sprongetje vervaard, ben onze Scheveningeirsde man met den hoog opstaanden kraag achter aan den hals, en vooral de vrouwen met de groote hoeden, die door de daarop gestapelde vischmanden en halsdraaiing slechts met de grootste omzichtigheid mogelijk maak ten, wat voor de Haagsche rakkers vol doende aanleiding was, om dit gymnasti sche beweging uit te lokken, door zich ach ter haar rug als koopers van de botjes en scholletjes voor te doen. Nu ziet men ze met hoogst eenvoudige witte mutsjes ach ter handwagens loopen, en straks zullen zij misschien de visch nog per rijwiel gaan rondbrengen, waarvoor tot nog toe wellicht het groot aantal rokken nog steeds een beletsel was. Als al onze eigenaardige klee derdrachten tot het verleden moeten gaan behooren, dan mogen zij ractecn wel ver dwijnen van do prentbriefkaarten, die slechts dienstig zijn om in het buitenland den indruk levendig te houden, dat wij een volk op klompen zijn. Klompen Het mocht watZelfs bij het straat schrobben ziet men ze niet meer, wat op zichzelf ook wei nig passen zou bij de toiletjes der tegen woordige dienstmeisjes pardon! Dioust- madchen met haar bloote halzen en korte rokken. Het leven is als een barometer, die door gaans op „veranderlijk" staat. Het zij zoo, en in elk geval liever dan „storm", waar voor wij al genoeg in den angst zitteu, en dat niet zonder ybdenl

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5