No. 19515. ZATERDAG 20 OCTOBER Anno 1923 Offieteele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. AGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENl 80 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertenUSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 CU., bij een maximum aanUl woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evcntueele opzecSng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijs- umer 6 CU. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden 'f 2.85, per week'j 0.18, Bullen Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week .1 ror-» 0.18, Franco per post 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen ycr^unnÏDg ie verleend aan: a. H. Kroeze en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een petrolcumbewaarplaats voor ten hoogste 2000 Liter petroleum op een vaartuig liggende in den Nieuwe Rijn vóór de perccelen Nieuwe Rijn No. 113 en 114, Sectie O No8. 606 en 1659. b. Peter M. Verhoef co rechtverkrijgen den, tot uitbreiding van de fabriek van fijne vleescbwaren in het perceel Boerhaavestr. No. 9—10—10 a, Sectie B Nos. 2836 en 2837. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 October 1923. De woningbouw benoorden den Heerensingel. Zooals men zich zal herinneren, werd in de vergadering van den Gemeenteraad van 26 Februari van dit jaar besloten tot het doen bouwen van gemeentewege van 162 beneden- en bovenwoningen op een terrein, benoorden den Heerensingel en werd deze bouw ondershands opgedragen aan de N.V. Technisch Bureau van H. Rutgers, te War mond, voor de som van f 356,152, d.i. per woning ongeveer f 2300. En waar het Rijk een premie verleende van f 300 per woning zijn de bouwkosten voor de gemeente pl.m. 2000, waarbij nog komen de kosten van den bouwgrond ,in totaal f 27.532. Aangezien er in den laalsten lijd herhaal- delijk vragen tot ons werden gericht, hoe ver deze bouw gevorderd is, hebben wij aan het werk, dat langzaam aan zijn voltooiing nadert, een bezoek gebracht. De woningen worden gebouwd in het verlengde van de Lusthoflaan, de Alexanderstraat, de Prin senstraat en de Anna Paulowna-straat. Dal de bouw zooveel lijd vorderde, was mede eer. gevolg hiervan, dat het terrein eerst moest worden opgehoogd, de rioleering er. in aangebracht, benevens gas- en waterlei ding en electricileit De huizen, die een plat dak hebben, zien er, hoewel er niet de minste weelde aan zit, toch goed uit. Er zijn daarbij drie wo ningtypen te onderscheiden, de kleinste, in het geheel 52, bevatten: een korte gang of vestibule, een woonkamer, groot 4 bij 3.8 M. met een slaapkamer van 3 bij 2.5 M., een vrij groole kast, een closetinric.hling en een vrij ruim keukentje met gootsteen, aanrecht enz. Hoogte dor kamers 2.75. Deze woningen zijn bestemd voor gezin nen zonder kinderen. Voorts zijn er 76 wo ningen, die twee zulke slaapkamertjes heb ben, terwijl de overige drie slaapgelegen heden bezitten. De woningen hebben elec- triciteit, gas en waler!eiding( een closet en een paar stopcontacten voor de aansluiting van een eleclrisch strijkijzer, enz. De betimmering, waarmede nog moet worden begonnen, is heel goed; de schoor steenmantel wordt gemaakt van gladde, kleurige tegels, cn de verschillende vertrek ken zuilen in frissche kleuren worden ge-' schilderijAcfiler 'het hui^ dóbr' è^n1'uit gang inj'/de" keuken vindt mén een 'lapjé'1 grond vwrJciiin of bïeekyeldje in'te richten.'* De gemiddelde huurprijs zal,' om de exploi tatie sluitend te maken, moéten bedrag'én f 3.87 Die van het kleinste type zullen niet meer dan f 2.50 a f 2.75 behoeven te doen. Er is voor deze woningen zeer veel ani mo. Vermoedelijk zullen zij ongeveer Nieuw jaar kunnen worden betrokken, hoewel ér' wel eenige blokken eer gereed zullen zijn. In verband met de bewoning er van zullen vermoedelijk een aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen op non-acfiviteit komen. Veroeniging van Oud-Leden der C. J. V. „Dient den Heer". Gisteravond kwamen de oud-leden van bovengenoemde Vereeniging wederom te za- men in het Wijkgebouw Levendaal. om ver dere besprekingen te houden naar aanlei ding van hun vergadering van 24 Aügqslus. Het voorloopig Comité wilde dezen avond, waar het voorgesteld doel was bereikt, reke ning, en verantwoording doen en tevens de teugels van bestuur in andere handen geven. De heer Johs. Kok, daartoe uitgenoodigd, Was mede aanwezig ter vergadering. Nadat deze werkzaamheden ten einde wa ren gebracht en het „Comité" aftrad, werd de heer Kok als voorzitter geïnstalleerd. De heer J. G. van Dijk. voorzitter van voornoemd Comité, sprak hem toe, gewaagde van vriendschap, welke bestond tusschen oud-leden en den heer Kok en sprak vervol gens den wensqh uit. dat het hem gegeven mocht worden nog vele jaren deze Vereeni ging te pres'deeren. De heer Kok wilde deze taak, waartoe hij geroepen werd, aanvaarden in de kracht van zijnen God, dankte voor de hartelijke woor den en hoopte mede door dezen vrienden - kring te ontvangen wat hem anderzijds Werd ontnomen. Als vice-yoorzitter werd benoemd de heer Ji G. van Dijk4 als secretaris da Jaeer W. Keq-. reweer Jr., Mauritsstraat 4.4, terwijl als pen ningmeester fungeert de heer Den Holder, Kernstraat 21. Staande de vergadering werd besloten om viermaal per jaar te vergaderen. Tot slot-zij nog gemeld, dat velen der oud leden gehoor gaven aan de uilnoodiging en een tiental adhaesie-betuigingen van vrien den buiten de stad waren ingekomen. Bij Kon. besluit is aan kapitein-ter-zee G. L. van Buuren, op zijn verzoek, met 1 November, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, wegens langdurigen dienst, onder toekenning van levenslang pensioen. Geslaagd zijn alhier voor het apolhe- kers-assistent-examen alle candidatcn, nl. de dames L. Henneveld, te Vlaardingen; R. B. Groot, te Delft; E. E. Schilpzand te Hil- legom en C. J. van Schaik, van Den Haag. Bij het gemeentelijk bouw- en woning toezicht alhier is benoemd de heer J. van Ommering Jr.. te Noordwijk. Op 19 November a.s. zal het vijf jaar geleden zijn. dat de Leidsche Burgerwacht werd opgericht. Dit eerste lustrum zal ge vierd worden met schietwedstrijden op 8, 9 en 10 November, waaraan twintig Bur gerwachten zullen deelnemen, en met een feestavond op 19 November a.s. Deze feest avond zal worden opgeluisterd door hel muziekgezelschap Orpheus" en de heeren Clinge Doorenbos, Van Gennep en Scholten, De gewone schietoefeningen met marga- patronen zullen wederom gehouden worden als verleden jaar en zullen aanvangen op Dinsdag 23 October a.s., te halfnegen Op 81 October, den gedenkdag der Kerkhervorming, zal 's avond9 in een der bedehuizen der Ned.-Herv. Gem. alhier een dienst plaats hebben met twee sprekers. Op Oudejaarsavond zal in drie kerken godsdienstoefening worden gehouden op Nieuwjaarsdag in één kerk. Da Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden, verzoekt ons er op te wijzen, dat zij. wier handelszaken in het Handelsregister zijn ingeschreven, bij het intreden van wijzigingen daarvan ter stond aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken mededeeling dienen te doen. Dé inschrijving dier wijzigingen in het Han delsregister. waarvoor de Kamer van Koop handel voornoemd gaarne de noodige for mulieren beschikbaar stelt, geschiedt kos teloos. Men overhiige zich, door persoonlijk bij het Handelsregister inzage te nemen; of wellicht verzuimd is van een wijziging ver plichte opgave te doen. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Breestraat No. 78BO. ge bouw „Amicitia", is te dien einde iederen werkdag van halfnegen tot twaalf uur en van haiftwee tot vijf uur geopend. Door het bestuur van de Stedelijke Werkinrichting alhier werd gisteravond aanbesteed de levering der benoodigde le vensmiddelen gedurende de eerstvolgende zes maanden na 31 October a.s. Het aantal inschrijvingen was zeer gering. Koffie: Een inschrijver, n.l. de firma Ver bouw Slokhuyzen voor f 1.50 en f120 per K.G. Gort. rijst, enz.: Een inschrijver, n.l. B. Ouwcrkerkgort f 22, rijst f 22, groene erwten f 28, capucijners f 36 en bruine boonen f 48, siroop f 28, alles per 100 K.G. Aardappelen: T B. J. Haan f 6.94 per 100 K G W den Tleelen f 6 87 p. 100 K.G. Brood (kropbrood) L. v. d. Mev 16.5 ct. •per K.G.. Leidsche Broodfabriek 15 ct. oer K G on Joh. Poplie 14.24 cent per K.G. Melk: H van Noord: zoetemelk f14.98 per 100 L. karnemelk f 9.40 per 100 L. Vel: rundvet: T. Zand voort f 0.96 p. K.G. M. Franken f 0.73 r>pr K.G. en G. W. Zand- voort f 0.70 per K.G. De inschrijvers zijQ allen Leidcnaars. Dp levering is gegund aan de laagste in schrijvers. De afdeellng 's Gravenhage van de Ne- derlandsche Reisvereeniging heeft tegen mor gen een uitstapje naar hier op haar program ma gezet De leden gaan per trein van onge veer kwartier voor tienen herwaarts, zullen een wandeling langs de Singels maken en het Van-der-Werff-park bezoeken om daarna het Raadhuis te bezichtigen, in café ,,Den Burcht" koffie te drinken, „Den Burcht" zeli te bekijken en daarna „De Lakenhal". Per tram gaat het dan naar Oegslgeesl'. Rusten in het „Witte Huis". Wandelen naar het Schouw en van hier per electrische tram te rug naar de Residentie. Thuis ongeveer te zes uur. Men deelt ons mede, dat de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst alhier haar serie wintervergaderingen zal openen met een voordracht van den heer F. A. Hansen, tuinbouwkundige te 's Gravenhage, Bij deze voordracht, welke door lichtbeelden zal wor den verduidelijkt en veraangenaamd, zal ook voor dames gelegenheid zijn om geïntrodu ceerd te worden. Het Comité ter Bevordering der kennis van het Katholicisme te Leiden maakt be kend, dat gegeven zal worden: een serie van acht voordrachten, in het Universiteits gebouw Kloksleeg 23, te acht uur 's avonds, op de Donderdagen 25 October, 1, IB en 29 November, 17 en 81 Januari, 14 en 23 Februari, door prof. J. P. Verhaar, van het groot-seminarie Warmond, over de onder werpen: L Redelijke Grondslagen van het Katholicisme; 2 Wonderen; 3. Wat dunkt U van den Christus? 4. Onfeilbaarheid en Dogma;* 5. Geloof en Wetenschap; 6. De Liefde Gods; 7. Het H. Misoffer en 8C Maria- Vereering. Het Comité bestaat uit dr. W. Weebers, Hooigracht 81; mej. M. W. Driessen, med. doet.. Oude Singel 24; mej. J. Noordman, Haagweg 5; mej. L. ten Braak, med. slud., Aalmarkt 11; II. J. H. van Buchem, litt slud., Nieuwe Mare 25, en O. A. Driessen, med. doet., Breesiraat 125, allen te Leiden. De toegang lot deze voordrachten is vrij. Blijkens een advertentie in dit Blad houdt de heer F. G. Geerling in den Schouw burg op Donderdag 25 October a.9. een popu- lair-wetenschappelijke demonstralie over de „Wonderen van het Heelal en der Voor wereld", met talrijke lichtbeelden. Zooals wij nog van vroeger weten, is zulk een avond interessant en leerrijk. Woensdagnamiddag a.s. hoopt de Vrou- wenvereeniging ter Bevordering van Theol. Kennis haar eerste bijeenkomst in dit sei zoen te houden in de bovenzaal van „Ami citia". Daarin zal spreken prof. dr. L. Knap pert, alhier, over het eigenlijk karakter der Hervorming Het programma bevat verder de namen van prof. Van Nes en prof. Thier ry, beiden alhier, prof Bram, uit Nijmegen, en mevr. MankesZernickc, uit Rotterdam. Als hoofdfilm geeft het L u x o r- Theater deze week een 6 acler „Samson en Delila", waarin wij ook dit bekend bijbel- sche verhaal te zien krijgen. Deze film wordt goed gespeeld. Voor de pauze een al leraardigste 4 acler, en een mooi muzikaal nummer. Ook iD de pauze wordt het publiek in den foyer vergast op enkele zangnum mers. In het A p o 1 l o-theater krijgt men allereerst eenige komische stukken te zien, waaronder „Billy als tramconducteur" (klucht in 2 acten). Zeer aardig is hoe Billy zich geld loeëigend (wat niet van hem is) en hoe hij dit op een handige manier weer te ruggeeft Hel hoofdnummer „Lafaard" is zeer,mooi. 't ls een sterk gespeeld drama tisch verhaal in 6 aden en werkelijk de moeite waard om er naar te tVan kijken. Het theater was goed bezet, de muziek als altijd aantrekkelijk. Het Casino geeft een voor de pauze eenige aardige komische nummers en pen- teekeningen, benevens prachtige natuur opnamen. Alleen deze opnamen zijn een bezoek aan het Casino waard. De hoofdfilm „Een week van Liefde", superdrama in 7 acten. is een filmwerk van goed gehalte. In dit Blad vindt men een advertentie over den cursus voor niet-Roomschen, die 7 Nov. a.s. en volgende vijf Woensdagen zal gehouden worden in de kerk van den H. Pe trus aan de Langebrug. Pater Hendrichs zal hier, gelijk hij ook elders deed, zijn conferenties geheel objec tief houden. De autobusdien9t „Stadsverkeer" heeft heden een tweede aulo ingelegd, welke in tegenovergestelde richting van de andere de route om de stad maakt en van het slation eerst door het Kooipark rijdt. De rijtuigen passeeren elkaar op een der Singels. Aangehouden is A. H. M. K., nadat justitie en politie een huiszoeking hadden ingesteld in een pakhuis aan de Nieuw- straat, waar een karrevracht goederen, ma- j nufacturen, in beslag is genomen. Een en ander staat in verband met de zaak B., be schuldigd van verduistering van goederen ten nadeelc der Confectiefabriek „Holland", alhier. Gisteren kreeg de 16-jarige v. d. H. twist met de vrouw van J. de W. in de Kruisstraat. De jongen werd zóó driftig, dat hij er met de zweep opsloeg, waarbij hij de vrouw in het oog raakte, ten gevolge waar van zij waarschijnlijk zwaar lichamelijk letsel bekwam. Men zij nog eens in algemeenen zin gewaarschuwd legen advertenties, waarin filiaalhouders, etc. worden gevraagd, waar bij zoo dikwijls fraude voorzit. Bij de politie is weer een geval van op lichting in handen. Proces-verbaal wegens schaking van de 18-jarige R. S. is op klacht der ouders opgemaakt tegen den 19-jarigen N. B. Aan den Rijnsburgerweg i9 gistermid dag de vrachtauto der firma v. D,. alhier, door een volgwagen der tram aangereden en licht aan het stuur beschadigd. Op 19 October waren ingeschreven bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier 1164 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem. Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne Dimanche matin, h 107« heures, Mr.'F. Ch. Krafft, pasteur Harlem, lo.-Cler. Evang.-Luthersche Gem. Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Duitsche godsdienstoefening, kerkzaal I Weeshuis Hooglandsche Kerkgracht tusschen nos. 17 en 21 Zondagmorgen, te halfelf, Superintendant Löhr, uit Elberfeld. Remonstranlsch-Geref. Gem. Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Vereeniging v. Vrijz.-Hervormden, Volks huis Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. van der Wissel. Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille- Rijn la Zondagmorgen, te halfelf, dienst. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", Lan- gestraat Zondagavond, te halfzeven, mej. W. Snellen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Gastspiel Alexander Moissi Dei lebende Leichnam, van Leo Tolstoi. Zoo heeft Leiden, nadat Moissi's bezoek in het voorjaar was overgegaan, toen zijn komst al aangekondigd was in een der ver ouderde werken van Georg Hauptmann, Moissi dan ditmaal in levenden lijve in zijn midden gehad en Leiden heeft dat bezoek op prijs weten te stellen, gezien hoe de Schouwburg tot en met baignoires uitver kocht mocht heeten en de loges zelfs bij zonder waren bezet. Moissi kwam met een werk van groole dramatische kracht, want dat is Tolstoi's Levende Lijk, trots eenige langdraderigheid hier en daar, in ons land overigens geen onbekende, daar het destijds door Royaards en ook door het gezelschap Heyermans ls vèrtolkt, speciaal door Royaards inet groot succes. Het is al weer jaren geleden. Door de keuze van dit werk, hebben we echter gelegenheid gehad Moissi te leeren kennen in een richting, die hem zelf zeer lief is. Hij houdt toch van het Russische oeuvre, waarover altijd is uitgespreid dal waas van een droomerige mystiek, doch levens een diepe, groote, innerlijke menschelijkheid en waarin geschilderd zijn menschcnzielen, waarachter lichten dingen van hoogcre orde, al is het slechts flauw aangeroerd, i Of daarvoor een verklaring geyonden kan worden in Moissi's Italiaan-zijn van ge boorte, die in diverse geledingen de Duit sche cultuur heeft ondergaan, na te Praag ook kennis te hebben gemaakt met Slavi sche invloeden? Het Russische tooneel is op onze plan- ken anders niet verwend. Slechts enkele grepen zijn daaruit gedaan in verhouding tot wat uit andere literatuur tol ons werd gebracht. Behalve dit drama van Tolstoi herinneren we ons nog Gorki's Nacht-Asyl, i DostojeLki's De Gebroeders Karamazof en I van Tolstoi nog bewerkingen van Anna Ka- rénine en Opstanding, maar dal is ook alles. Wellicnt ook een reden, dat wij, nuchtere Hollanders, wat vreemd soms in den be ginne eerst staan tegenover die Russische psyche, die uit zoo'n drama spreekt en dal wij eerst moeten ingroeien in de sfeer, die onzichtbaar is geweven ovér stuk, tooneel en spelers. Wat gisteravond, naar het ons voorkwam, ook hier weer plaats had, toen na de pauze o.i. een beter aanvoelen plaats greep, al zij erkend, dat de slottafreelen sterker aanslaan dan de eerste. Tolstoi's drama is een waar speelstuk. Vol ontroering volgt men de verwording van den lichtzinnigen Fedja, die evenwel mooier schijnt te worden naar mate hij dieper weg zinkt in den poel van menschelijke ellende en tenslotte nog trots alles bezit de kracht van oppffering Voor het geluk van anderen, waarin hij eerst heeft gefaald. In een be schouwing over Moissi als kunstenaar en als mcnsch heeft Leo Greiner verklaard, dat Moissi zich door persoonlijke impulsen na verwant gevoelt aan deze Fedja en in derdaad. de groote Duitsche speler geeft zijn Fedja alle toewijding blijkbaar, die in hem is, en maakt van den verworpeling des le vens iets blijvends in de herinnering. Hij speelt den Fedja schijnbaar zoo licht, zoo éénvoudig realistisch, en toch, wat krijgt deze arme schipbreukeling op de levenszee niet mee uit zijn eigen innerlijk zonder dat dit de rol verzwaart, integendeel zelfs oplicht, mede door een bijzondere leeder- heicL Moissi's Fedja is een creatie, die staat en bijblijft. Welk een bezieling in sober ge baar, in gclaalsteekening (b.v. in de kroeg, waar hij zijn geschiedenis als levend lijk vertelt en dan voor den rechter van in structie) en, vooral niet te vergeten daarbij zijn wonder-melodieuse stem, die als het ware schijnt le zingen, wat zij zegt. Hem gisteravond te zien, was een werke lijk groot genot. Over 't geheel genomen was de verdere bezetting voldoende, al waren er zeer zwakke plekken, als b.v. de rechler-com- missari9, de zuster van Fedja's vrouw enz. Het ligt echter niet in onze bedoeling het lijvige programma geheel te volgen. Noemen willen we nog Fedja's opvolger als tweede man van zijn echtgenoot©, die door Eduard von Winterstein goed werd volgehouden en mooi en waardig vertolkt. Else Heims had als Fedja's vrouw Lisa goede, zelfs zeer goede momenten, b.v. in de scène met haar a.s. tweeden man bij het vernemen van de doodstijding van haar eersten echtgenoot, maar in de beide slotbedrijven evenals in den aanvang vonden wij haar, hoewel zij niet uil de sfeer viel, wat te zeer ingehou den en tam. De zigeunerin Masha van Jo hanna Terwin was goed, evenals het ver-. loopen 8childerstyDe van Rudolf Ament, RmNE.NT.AND. Z. K. H. de Prins ls afgetreden als toom sitter van „Het Oranje-Krnis". De voorstellen van dr. Swaving op het Yvereld'Znivelcongres zijn goedgekenrd. Noodlanding van een vliegtuig der K.L.H. •RUTTENLAND. Beieren staakt het officieels verkeer met rijksweerminister Gessier. Proclamatie tot het Grieksche volk. Maar, gelijk gezegd, we willen hel pro» gram niet opschrijven. En over 'l geheel go- nomen viel ook de verdere bezetting niet i weg, zoodat Tolstoi's drama tot zijn recht ia gekomen. Na afloop de lafereclsgewijze indee ling scheen eenigszins verlammend le wer ken op het applaus werd luide geapplau* disseerd en werd Moissi, die een tweetal fraaie kransen in ontvangst had le nomen, van Schouwburgbestuur en Lcidsch Stu dentencorps, een ovatie gebracht. In verband met hot 60-jarig bestaan van hot Centraal-Magazijn van .Kloeding 'en Uitrusting to Woerden, is door iieto personeol van dat Magazijn oen gedenktoe- kon opgericht ter herinnering aan dat ju bileum en als blijk van erkentelijkheid van de ambtenaren cn werklieden voor het geen door het Departement van Oorlog in den loop der tijden voor hun belang is tot eland gebracht. Do Minister van Oorlog, do heer Van Dijk, heeft vanmiddag, vergeceld door tijn adjudant, kapitein van den generalen staf Car8tens, en door majoor Van Breen, chef der Vie afdeeling van hét Departement van Oorlog, dit gedenkteeken onthuld. Ook verschillende ander© autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Do Vereeniging van Nederlandsch© gemeenten heeft, naar „De Tel." meldt, Donderdag te Utrecht vergaderd ter rak© van het besluit van do Regeering geen nooduitkeeringen aan de gemeenten meer te verstrekken. Met algemeene stemmen is daartegen een protest-motie aangeno-" Gisteren heeft de Koninklijke Natio- nale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis" in de Luthersche Diaconesseninrichting te Am-* sterdam zijn jaarvergadering gehouden. Aan hel jaarverslag van den secretarii, dr. C. J. Mijnlieff, ontleenen wij: De Medische Faculteit van de Universiteit van Apislejdam begon dit jaar den cuteüi met de bespreking van de beteekenis van het ongcVal en van de ten gevolge daarvan ónt- slane pathologische afwijkingen; iedere hoog- leeraar in de speciale door hem gedoc9crde gedeelte der pathologie en therapie, genoem de Faculteit heeft daarin ook een voordracht gelascht over de beteekenis van eerste hulp bij ongelukken cn van haar organisatie. Dit bewijst, dat de Medische Faculteit ook het inzicht heeft, dat de kennis van eerst® hulp bij ongelukken en van haar organisa tie, nu uitgebreid tot eerste medische hulp, van beteekenis is voor den aanstaanden arts. Het geeft weer eenige hoop, dat de Medi sche Faculteiten van alle universiteiten er nog eens toe zullen overgaan, om ook de medische studenten door een speciaal on derricht, theoretisch cn praclisch, ver trouwd le maken met de noodige kennis van eerste hulp bij ongelukken Tot nog toe wordt in Nederland alleen aan de universiteit te Utrecht dit onderwijs door één hoogleeraar, n.l. door den hoogleeraar in de chirurgie, prof. Lamcris, voor de eerste, hulp op zijn gebied gegeven. Spr. hoopte, dat het mooie voorbeeld van den Amslerdamschen hoogleeraar Andreas Bonn, die, waarschijnlijk geslicht door het goede werk van de toen pas opgerichte Maatschappij tot Redding van Drenkelingen ln 1777 als eerste in de wereld aan de stu denten onderwijs gaf in de eerste hulp bij ongelukken, nu na 150 jaren weer moge worden opgenomen. Maar dan aangepast aan de eischen, die onze tegenwoordige maatschappij stelt. Den studenten moet niet alleen onderwezen worden, op weLke wijze het best eerste hulp bij ongelukken verleend moet worden en dit moet hun niet alleen aan de hand van voorkomende gevallen gei demonstreerd worden, maar zij moeten lee ren deze eerste hulp te geven in de practijkj van het maatschappelijk leven. En dit kun* non zij door, waar zulks mogelijk is, eenl- géA RJd ais volontair onder geneeskundig!

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1