Spaarfonds voor Bodemcultuur LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 October. Tweede Blad. Anno 1923. y BINNENLAND. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. il pe bezuinigingen van minister Colijii. I Pp verschillende Hoofdstukken van de jj§Rt a a tsbegrooting 1924 zijn thang docxr de Blegeering nota's van wijzigingen (bezuini- ^Bingsnota's) ingediend. V ®fafc het Ilds Hoofdstuk (Hooge Colle ges van Staat; betreft, kan ten gevolge |Ban het eervol ontslag, verleend aan den ^Administrateur bij de Algemeen© Rekenka- ifner, artikel 28 met f5841 worden yermin- p Berd. .Wegens opzegging van den dienst fèïegen 1 Januari 1924 aan vijf tijdelijke Inschrijvers op jaarloon wordt artikel 30 a I joiet f 6468 verminderd. Het eindcijfer van het IVde Hoofdstuk F ([Justitie) wordt door verlaging van onder- j fccheidene artikelen gebracht v.- f 29.973.566 j bp f29.768.691. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. [Tan Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken fcn Landbouw) wordt het eindcijfer der be- firooting verminderd met f 1.110.277 en ge bracht op f 20.347.163. De voornaamste wijzigingen op dit Hoofd- Lptuk volgen hier: In verband met de bedoeling om aan een jjrietal consulenten, alsmede aan een ze- Kental assistenten ontslag te verleenen, één l ^acature niet te vervullen en een drietal Consulenten, die bij andere diensten blij kend zijn gedetacheerd, kan art. 115 f 51.600 lager worden geraamd. In verband met het voornemen, om in I (iet vervolg alleen de verplichte hengsten- Jkeuring te handhaven en geen subsidies fileer te verleenen voor premies en bijdra- gen, kan aart. 126 met f 72.500 worden ver- ploinderd. Het ligt in hetvoornemen het getal zui- I gelconsulenten met drie en dat der assis tenten met twee te verminderen. Daardoor fofcordt een vermindering van uitgaven yan i f 21000 verkregen. Onderwijs. [Wat Hoofdstuk V A (Onderwijs, Kun- en Wetenschappen betreft)y*-wordt het Iflptaal der begrooting verminderd met L| 1.690.686 en alzoo nader bepaald op jf».I 155.330.350. O.a. zal de bezuiniging van het Reisbesluit een bezuiniging geven van I 151.330. Het subsidie voor de R.-K. leer- j gangen, voor de Handelshoogeschool té Rotterdam, (dat voor 1923 nog f 70.000 be- droeg) en voor de Vrije Universiteit te j Amsterdam is met 10 verminderd; het I' subsidie, bedoeld als steun in de kosten üer gemeentelijke Universiteit te Amster dam, wordt lei uggenomen. In verband met de omstandigheid, dat j Cenige groote gemeenten besloten heden jhet Rijkssubsidie prijs te geven door de fcalarisregeling des Rijks voor de leeraren bij het middelbaar onderwijs niet over te nemen, zijn twee begrootingsartikelen resp, filet f 107.000 en f 143.000 verminderd. f Op grond van de sinds 1 September inge- L'komen gegevens omtrent het getal parallel- j klassen bij de Rij kshoogereburger scholen én omtrent het leerarenpersoneel kan art. 91 nu veeds met f 150.000 worden vérmin- Jaerd (afgezien dus van de voorgenomen! flalarisvermindering der Rijksambtenaren). De subsidiën voor speciale inrichtingen fin vereenigingen voor middelbaar onder - Jrijs zijn alle teruggenomen, uitgezonderd tiie voor de Verecniging tot bevordering an het voorgareidend vakonderwijs te Gro in gen; de steun aan cursussen voor de oofdakte zal met het eind van 1 Septem- er 1914, geheel worden stopgezet. Het ligt B de bedoeling den steun ten behoeve van e lichamelijke oefening van de manlijke n vrouwelijke jeugd buiten de school tij- ëlijk stop te zetten. Op het artikel wordt echter nog f 30.000 eschikbaar gehouden, omdat de opleiding t oefenings- en sportleider niet plotseling gebroken kan worden, zoodat het artikel et f 300.000 wordt verminderd. De bijdra- n van vereenigingen voor de lichamelijke pvoeding zijn alle ingetrokken, uitgezon- ard het subsidie in de kosten der afstands- nrschen. De post van f 10.000 voor de Olym pische Spelen te Parijs is eveneens terug- enomen. Het subsidie aan organisaties, die een inrichting exploiteeren tot ontwikkeling der schoolvrije jeugd, is met f 20.000 ver- agd. Hoewel noode, meent de Minister de be rijding der kosten van de Volksuniversi- feiten voorloopig geheel aan belanghebb en en zelf te moeten overlaten. Mitsdien ordfc art. 280 thans voor Memorie uitge- okken. Financiën. Hoofdstuk Illb (Financiën) wordt ver- inderd m. f 152.521.67, zoodat 't eindcijfer ader wordt vastgesteld op f 141.745.491.19. Oorlog. Het eindcijfer van Hoofdstuk VIII (Oor log) wordt van f 63.129.739 teruggebracht tot f 62.196.514, dus met f 933.225 vermin derd, Het ligt o.a. in de bedoeling om 1000 dienstplichtigen (twee ploegen, elk van 500) bestemmen voor het verrichten van hulp ensten (onderhoud wapenen, tuigen en rtuigen, dienst als ordonnans, dienst op st- en kleedingkamers, enz.) Door dezen aatregel zouden pl.m. 500 burgerwerklie- öen kunnen worden ontslagen, waardoor *586.000 aan loon kan worden bespaard, tekenende dat de nieuwe maatregel niet £öor 1 Februari 1924 kan ingaan. Waterstaat. Het eindcijfer van het IXde Hoofdstuk '(Waterstaat) kan worden verminderd met f.4.993.120. j 'In de toelichting d\Mlt de Minister medé, dat enkele bedragen konden worden ver- fennderd in verband met inmiddels ingetre den of alsnog te .verwachten daling .van grijzen. jVoorts heeft hij eenige posten geschrapt, 'die bij aanleg van den maatstaf van de ïnëest Btrikte zuinigheid wellicht nog zou den kunnen worden uitgesteld. Ten slotte its ook bp onderhoudsposten nog verminde ring toegepast. Het behoeft geen betoog, aldus de Mi nister dat vooral tot dit laatste niet dan ■arzelend is overgegaan, omdat de VTees gewettigd Is, dat beperking en uitstel hier jfëlafc tot vermeerdering yan kosten in de toekomst en tot tuschentijdsch' ingrijpen. De Minister wijst er daarom op, dat het niet is uitgesloten, dat voor dit doel supple toir© aanvragen in den loop van het dienst jaar zullen moeten volgen. Arbeid. In Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nij verheid) zijn o.m. de volgende veranderin gen aangebracht: le. vermindering van traktementsartike- len, doordat aan verschillende diensten per soneel op wachtgeld wordt gesteld; 2e. ver hindering van subsidies; 3e. vermindering van de bijdrage aan Invaliditeitsfonds krach tens art. 20 le lid der Invaditeitswet. Voor enkele verminderingen is wetswijziging noodzakelijk: lo. de verminderde bijdrage aan het Invaliditeitsfonds, 2o. de opheffing van het door het Rijk bezoldigd secretariaat bij de Raden van Arbeid; 3o. de vermin derde bijdragen aan gezondheidscommissies Het eindcijfer der begrooting van Arbeid wordt verminderd met f 19.110.15 en mits dien vastgesteld op f 53.966.483. Buitenlandsche Zaken. Wat dit Hoofdstuk betreft, dit wordt in totaal met f 150.750 verminderd. De diplo matiek vertegenwoordiging in het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen zal tijde lijk worden vereenigd met dien in een aan grenzend rijk. De diplomatieke post in Rusland .wordt „pro memorie" uitgetrokken. De verblijfsvergoedingen der diplomatieke ambtenaren worden verminderd met f 21.500 Het bezoldigd hoofdconsulaat te Melbourne wordt opgeheven. De over 1924 toe te ken nen subsidies worden met 20 verminderd. De bezoldigde betrekking van Nederlandsch vertegenwoordiger bij het int. landbouw- instituut to Rome wordt opgeheven. Het bureau voor zeeoorlogsschade zal met 1 Juli 1924 zijn taak beëindigen en voor dat jaar een bezuiniging van f 12.000 opleveren. Marine. In dit Hoofdstuk worden o.m. de vol gende wijzigingen aangebracht: Met f 61.000 wordt verminderd art-. 15 voor verschillende verstrekkingen ten be hoeve der zeemacht. Eveneens wordt ver minderd art. 20 (aanschaffing van grond stoffen) met f 100.000 door vermindering van het aantal vaardagen der schepen, de reorganisatie der zeemacht in het Zuiden en de inkrimping der werf te Hellevoetsluis op art. 22 wordt f 21.000 bezuinigd (bezol diging personeel te Willemsoord), De 2de onderafdeeling wordt in totaal verminderd met f 173.937. De 3de onderaf deeling wordt verminderd met f 24.000 zijnde f 15.000 wegens het niet meer verstrekken van kooigoederen aan zeemiliciens bij eerste opkomst en f 9000 wegens het niet meer geven van gerechten op verjaardagen van het koninklijk huis. Totale vermindering. De totale vermindering dor Staatsbegroo- fing 1924, welker eindcijfer f 765.000.000 be loopt, bedraagt ingevolge do thans inge diende nota's van wijziging f 30.350.000, waarvan ruim 8V& millioen aan arbeiders verzekering, welke aanvankelijk waa ge raamd op f29.781.000 en thans op f21.171.000, RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 Millioenenzwendol. De ar restatie van een der directeuren van het Middelburgsche kantoor der Brusselsche Bank en daarna die van de naar Eeelands hoofdstad overgekomen hoofdinspecteur zijn gevolgd door een inval der justitie op het kantoor te Amsterdam. Het optreden was uitgelokt door klachten, bij de justi tie, dat do Brusselsohe Bank op listige wijze verschillenden personen vrijwel waar- delooze papieren had verkocht. Er eijn boe ken in beslag genomen. De directeuren waren niet aanwezig. Over de aanleiding tot dezen inval ver telt „De Tel.": Do directie der Bank, die uit twee per sonen, Bridée en De Jong, bestond, wist arglooze personen over te halen, waarde-» Iooze of vrijwel waardelooze papieren te koop en. Vooral in de provincio werd druk op deze wijze gewerkt en het aantal slacht offers is dan ook legio. Bij een der laatste zaken, die gedaan werden, slaagden Bridée en De Jong er in, een cadet, die pas een erfenis had gekregen, voe* vele duizen den beet te nemen. De „inspecteur van den buitendienst'2, zekere Witteveen, maakt er zijn beroep van rijke boeren, hoofdzakelijk uit Noórd- Brabant en Zeeland, te bewegen hun fond sen ai te geven. Dit waren steeds solide fond Sen. Zoo waren er boeren bij, die papie^ ren afgaven ter waarde van f40.000, van f 60.000, van f 140.000 en zelfs hooger. Het drietal, Bridée, De Jong en Witte veen, reisde de omgeving af in ïuxe- auto's en deed de meest schitterende aanj biedingen waarbij groote winsten in het vooruitzicht werden gesteld. Bridée garandeerde 2 pOt'. boVen het rentetype Om reclame te maken, lieten de oplichters de arglooze boeren eerst een paar dm zend gulden verdienen. Deze bui tenkansjes werden spoedig genoeg bekend en "de Wonderverhalen over de drie Am sterdammers, gingen als een loopend vuur tje door het land. Het gevolg was, dat er personen waren, die hun geheele vermogen in handen der oplichters gaven. In Zevenbergen beloe- pen de afgestane gelden te zamen fioeer dan een half millioen. Wanneer het nobele drietal de golfde Stukken eenmaal in handen gekregen had, werden zij verkooht. Zoodoende kwam de Brusselscfce Bank aan kapitaal. Daarna werden met de slachtoffers contracten af gesloten, waarbij dezen aan handen 'en voeten gebonden waren. De stukken, die voor de cliënten gekocht werden, waren Danuba Oil Company, Wasscherij De Spreng (Apeldoorn) en Nationaal Admini-» stratiekantoor van onroerende goederen. De koersen varieerden dan tusschen 140 en 170 pCt., ofschoon onder normale om standigheden er geen bod voor te vinden was. Als de geruïneerde slachtoffers zich aan de Brusselsche Bank vervoegden, om de incourante stukken, waarvoor elders niets gegeven werd, te gelde te maken, werd hun er zoo goed als niets op gege- ven. De directie hield zich steeds niet thuis en stuurde de* klagers met een kluit je in het riet. De Bank Het niets meer van zich hoor en. De geruïneerden namen hierna den beer Selter in den arm, die te Amsterdam aam gifte deed, wat een uitgebreid vooronder zoek ten gevolge bad. Toen kwam de groote zwendel aan bet licht. De justitie werd er bij betrokken en na een conferentie tusschen den hoofdbe- nadeelde, de subst.-officieren, den inspec teur van politie, die heb onderzoek had geleid, en den vertegenwoordiger der slachtoffers, werd tot den inval en de ar restatie van de directie der Bank besloten. Men stond tijdens het bezoek versteld over de luxueus© inrichting van de privé- kantoren der heeren, die duizenden moet Hebben gekoöt. Ook het aantal eroployó's was niet ge ring. Bij de in-beslag-genomen papieren wa ren pakken aandeelen der Brusselsche Bank zelve, die door de lokalen slingerden en terecht als oud-papier behandeld wer den Ook werd gehoord een slachtoffer, dat f 14.000 aan solide fondsen had afgegeven en daar ongevraagd voor terugkreeg f 12.000 aan aandeelen in de Bank, beno- vens een klein saldo. Hij kreeg natuurlijk van niemand geld voor de waardelooze papieren en is hierdoor straatarm ge worden. De brutaliteit der oplichters ging zelfs zoo ver, dat zij een krans stuurden aan een benadeelde, wien f 80.000 afhandig was gemaakt en wiens dochtertje overleden wae. De zuster van dit slachtoffer, die eea bede om bulp schreef, kreeg een brutalen brief, die alleen behelsde, „dat de toe stand nu eenmaal niet anders was." De vorige maand, toen de directie zag aankomen, dat het misliep o.a. door do arrestatie van twee zakenrelaties besloot zij tot liquidatie der effectcnafdee^ ling. Als liquidateur trad op de heer W. EL B. Bridée Jr., te Noordwijk, een broe der van den directeur. Den cliënten werd geschreven, dat zij tegen, betaling van hun debetsaldo hun fondsen in ontvangst moes ten nemen. Onder deze» fondsen bevond zich ongeveer 80 pCt. waardeloos© papie ren. Op last van de justitie is do liquidatie uitgesteld. Niemand van Het personeel wist waar heen do voortvluchtige directeuren de wijk hebben genomen Nader is gebleken, dat de kas van 'deze Bank een paar dubbeltjes inhield. De justitie schat de gezamenlijke bedra gen, waarvoor werd opgelicht, op ongeveer vijf a 6 millioen. De kans is niet uitgeslo ten, dat het nog meer is. Het personeel van de Bank heeft na het vertrek van de justitie de zaak maar gé- sloten. Gebleken is, dat de Brusselsche Bank niet geheel vrij staat van de Haagsche Crediet- en Öommissiebank, die op het Plein in Den Haag is, of liever was ge vestigd. Uit de nasporingen is gebleken, dat beide zaken Heel dikwijle parallel loo- pen en zïoH in elkaar verwarren. De di recteuren van d'e Haagsohe Bank zijn ze kere Bijmolt en Vosselman, lieden van hetzelfde slag 'als Bridée^en De Jong. Bik molt voerde den titel van directeur, of schoon Vosselman vanwege zijn vele aan deelen het meest in de melk te brokken had. Zij begonnen van het Haagsche hoofd kantoor een bijkantoor te maken. Er wer den tweo fatsoenlijke lieden, wien van de kwade trouw niets bekend was, aangeno men, terwijl de boekhouding naar Amster dam werd overgebracht en vervangen werd door een geheel nieuwe. Na eenigen tijd verdwenen Bijmolt en Vosselman; maar werden te Amsterdam op last van de justi tie gearresteerd en naar het Huig van Be waring overgebracht. Een derde, zekere Karssemeyer, die een zelfde rol Bpeelde als Witteveen bij de Brusselsche Bank (en later ook diens op volger werd) wordt op het oogenblik nog gezocht. Er zijn aanwijzingen, dat hij de wijk naar Duitschland heeft genomen. Van dezen Karssemeyer is bekend, dat hij vroeger remisier en de rechterhand van Bridée was. De trucs, die do Haagsche combinatie ér óp nahielden, waren een oopie van de „Heeren", die bij 3e Brusselsche Bank het heft in handen hielden. Karssemeyer bij voorbeeld heeft aan de overzijde van het IJ gewerkt en er o-a. twee lieden laten ïnloopen. Hij wist hun f 2500 en f 3Ó00 Lee- ning Staatsspoorwegen afhandig te maken en speelde hun Hiervoor waardelocee Da nuba Oil Company aandeelen vóór in han den. Het ié 3d poHtïö én justitie bekend, 'dat nog ffiéor van tfulk'e combinaties) van mis- 'daaigers te Amsterdam werken Te hopen is echter, 2at de justitie zal weten le vóórkomen, 3at de daders zioh uit de voe ten maken, zooals het geval is geweest met Bridée len De Jong, tam yriq *vog geen' spoor te vinden Is. Sio transitHet mag zign, dat de uitvinder der „Rotterdammertjes", de^ gewiekste organisator der bekende pre- mieleeningen, ondanks zijn faillissement nog over belangrijke sommen beschikt maar het moet toch een hard gelag voor Broekhuijs wezen, te zien, hoe, zonder dat hij daarna ook maar iets kan doen, zijn hebben en houden, voor zoover het te Rot terdam in de panden van ,,Het Gouden Kalf" aan den Oostzeedijk was onderge bracht, te kijk wordt gezet voor alles en iedereen, schrijft „De M6b.'\ Alles, waarin hij toch behagen heeft ge schept, te midden waarvan hij misschien een gelukkigen tijd heeft doorgemaakt, het staat thans tentoongesteld voor Jan Publiek, open en bloot voor alle nieuwsgie rigen. De inboedel van Broekhuijs wordt pu bliek verkocht en op koopjes-belusten ver drongen zich op de vier verdiepingen van Heb dubbele pand. Beneden vergaapte men zich aan heb Ohineesohe en Japansche porselein in de Japansche kamer, waar vele prachtige en kostbare stukken getuigden van een gou den tijd. Mooie kasten staan er tusschen schilderijen van behoorlijke kunstenaars Fraaie tapijten liggen er. Op do eerste verdieping Staan baden, waschtafels, enz. en er zijn nog verschillende huiskamers, alsmede een werkkamertje, waar onwille keurig de gedachte opkomt aan geweldige reclame-campagnes en vernuftig in elkaar gezette premiesystemen. In de verschillende kamers op dé twee Eoogere verdiepingen, ligt linnengoed uit gestald, zilverwerk, porselein, enz. Er staat een kinderledikant met blauwzijden hemel. Hier heeft het kind van den cyni cus in geslapen onder een blauw-zijden he mel, het kind, waarvan ergens anders een hobbelpaard en ander speelgoed te koop staat. In een slaapkamer hangt een groote foto van Xxmi8 Bouwmeester, in vergulden lijst gevat. Zij 6chijnt een bevestiging te zijn van Broekhuijs' bewering indertijd, dat van al de kunstenaars, wien hij een landhuis cadeau gaf, hij bet alleen Bouw meester uit sympathie en vereering deed, terwijl de anderen slechts reclame-objec ten waren Als het stapeltje boeken aan Broekhuijs heeft behoord, dan stemt hun strekking verrassend overeen met het karakter van den eigenaar. Er ligt oen complete serie van de avontuurlijke Tarzan-verhalen, waarin iemand als hij behagen móést vin. den. Verder wat romannetjes van den ero- ticus Guy de Maupassant, enkele werkjes van Rider Haggard, óók avontuurlijk, en dan een werk van Rupert Hughes, dat in zijn titel veelzegend ia: „We can 't havo anything",,We kunnen niet alles heb ben." En dan nog een Engelscho pracht werk over Botticelli. De inboedel maakt echter duidelijk den indruk te zijn van een nouveau-riche, er was geen enkel lief oud ding bij, dat vaak in oude inboedels zoo treft, van die „things of beauty", geslachten lang verzorgd door liefhebbende banden. De nieuwsgierigen gaan door do ver schillende kamers, betasten en becritisee- ren de kostbaarheden en rekenen wat zé zullen uitgeven, voor al die dure zaken, die eens werden gekocht in het besef van overmacht en alles kunnen, op dezelfde onverschillige wijze, waarop zo nu ver kocht worden. Ter beschikking van de justitie is gesteld de kassier W. D. van N., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan verduistering van ruim f 27,000, ten nadeele van de Standaard Transport-Maat schappij, gevestigd op het Koningin-Emma- plein, te Rotterdam. Enkele weken geleden, toen het geld vermist werd, meende men aanvankelijk, dat er op het kantoor inge broken was; sporen daarvan schenen aan wezig. Het onderzoek van de politie deed echter vermoeden, dat de daders onder het personeel moesten schuilen, hetgeen voor loopig tot de arrestatie van den kassier heeft geleid. Hij had onder zijn beheer den re servesleutel van de brandkast, waaruit een bedrag van ruim f 27.000 aan bankpapier verdwenen i9. Gistermiddag laat ver- voegden zich eenige rechercheurs aan het hui9 in de Alberdingk-Thym-straat van den voormaligen directeur van het Christelijk Volksdagblad „De Amsterdammer", te Am sterdam, den heer Ingwersen. Toen hij in de gang van zijn woning verscheen, werd hij gearresteerd ter zake malversaties tij dens het bestaan van het dagblad gepleegd. Hij werd overgebracht naar het bureau Leïdscheplein en zou hedenochtend ter be schikking van de justitie gesteld worden. De aanvoer van papierhout voor de fabrieken Van Gelder Zonen, te Velsen, is in de laatste dagen zoo groot, dat op het oogenblik twee stoomschepen in lossing zijn en een viertal nog op lig plaats wacht. Het plan bestaat, om 3e boo- ïnen van heb bekende buitengoed „De Lathmer", te Wilp, binnenkort te velleD, waardoor een mooi stuk natuurschoon ver loren zou gaan. Vanwege het gemeente bestuur van Voorst wil men zien wat ge daan kan worden, om dit natuurechoon te behouden. Vóór fiitvoternsar Polen is bij een veehouder te Arum een éénjarige stamboekstier VOoE bijna f 5000 (aange kocht. De sa menw erkends bonden van kleermakers in het en-gros-confectie bedrijf te Groningen hebben gisteren een staking geproclameerd bij twee leden van den Bond van Kleermakerspatroons en bij een niet-georganiseerden patroon, die en kele weken geleden nog lia van dien Bond wa9, De stakers beweren, dat het meeren- deel der werkgevers de tusschen werkge vers en werknemers gesloten arbeidsover-« eenkomst, die tot 15 Maart 1924 geldt, sa-i boteert. De 'directie dor Nederlands 6che Spoorwegen zal van 22 tot on met 2!l dezer de reizigers in de treinen weer la ten tellen. liet Nederlandse he Week* blad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week 4,310,400. eieren naar Engeland zijn verscheept. „Uwilt mijn dóchter trou* wen, veronderstel ik", snauwde de millio* nair naar den bevenden jongeman tegenover hem en, hem scherper aankijkende, voegde hij er aan toe: „Wat drommel; ik geloof, dat je al een van de gewezen aanbidders van mijn doch* ter bent." „N-n-neen, mijnheer", stamelde de ver* schrikte jongeling. „Wel, dan ben je 't nu", zei de oude heer* zich omdraaiend. RECLAME. Leiden, Stationsweg 43. Tel. 408. Postrek. 11601. No. 6. Leiden, October 1923. L. S., Wij merkten in onze laatste annonce op. dat ons bedrijl aantrekkelijk is voor allen, die belang hebben bij een goede exploitatlo van onzen eigen vaderlandschen bodem. IHet mag van algemeene bekendheid ge acht worden, dat een welvarende boeren stand ten goede komt aan alle klassen der bevolking. Hieraan mede te werken is één der onderdeelen van ons bedrijf, n.l. a. Financiering van landaankoop en -ont ginning, speciaal ten behoeve van kleina grondbezitters. b. Het bezit van eigen grondexploitaties. Eenige mededecllngen over wat wij op dit gebied reeds hebben bereikt geven wij een volgenden keer. Hoogachtend, 2554 SPAARFONDS VOOR BODEMCULTTJUR ALPHEN. Bij den gisteren ten over staan van notaris 11. v. d. Berg in hotel „de Vergulde Wagen" alhier gehouden afslag werden de bouwmanswoning met 8.50.63 H.A. weiland, gelegen te Ter Aar, toegewe zen aan de heeren Weber en Sijp te Hoofd dorp voor de som Van t 12.900; perceel 2, 2.05.05 H.A. weiland te Ter Aar in bod op f 8000, werd eveneens niet afgemijnd en toegewezen aan den heer G. den Hertog alhier. De landbouwer v. D. reed. met paard en wagen door de Raadhuisstraat toen het dier door het schrikken van een hond zij waarts tegen een huis sprong, waardoor het kwam te vallen. Toegeschoten hulp kon ver hinderen, dat het dier er van door was ge gaan. Een boom van het lamoen werd ver nield, terwijl het paard een snijwonde op liep. Zekere L. Z., werkzaam op de stoom- wasscherij „de Ster" alhier had het ongeluk met zijn rechterarm bekneld te raken tus schen de centrifuge van een machine waar door dat lichaamsdeel zeer ernstig werd beschadigd. Dr. de G. verleende de eerste geneeskundige hulp. In de Hooflstraat kwam gistermiddag een wielrijder bekneld tusschen een hand kar en paard en wagen. Hij zelf kwam er, wonder boven wonder zonder letsel af, doch zijn karretje dat onder den wagen schoof, werd totaal versplinterd. Het paard, dat de kuilen nam, werd later tot stilstaan ge bracht. Uit het verslag over 1922 van de com missie van bijstand voor het grondbedrijf dezer gemeenle, blijkt dat op 31 December 1922 het bedrijfskapitaal bedroeg f 455.699.49 en de reserve 130.167.64. In het verslagjaar gal de exploitatie van de eigendommen een verlies van 18.983.811/», waartegenover door verkoop van eigendommen een winst werd gemaakt van f 17.050. De tolaal- oppervlakte van de onder het bedrijf behoo- rende gronden bedroeg 62.82.43 H.A. In 1622 werden geen eigendommen aangekocht maar werd in totaal aan bouwgrond ver kocht voor 1.26.42 H.A., voor een som van f 64.100. WADDINGSVEEN. Kerkelijk be richt. Ned.-Herv. Kerk Zondagmorgen haiftien, leesdienst's namiddags halfdrie, ds. Van Duinen, van Zoetermeer-Zcgwaart. Het jubileum van den heer K. de Rooij is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des na middags om 3 uur werd hij met zijn echt- genoote afgehaald van zijn huis en geleid in de versierde fabriek, waar de patroons, de heeren Modderkolk en Dijs en het personeel, hen wachtten en hun gelukwenschen aan boden. De patroons vereerden hem met een gouden horloge met ketling, en een enve loppe met inhoud, lerwiji het personeel hem een gouden bril en barnsteenen pijp cadeau gaf. Den geheelen middag werd aan het per soneel vrij gegeven. De jubilaris dankle allen hartelijk voog de hulde bem gebracht. 5V0UBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter 'de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed .waarna de notulen worden gelezen ca onveranderd vastges.leld. Mededeeling geschiedt van eenige ingeko men stukken, w.o. die van J. A. van der Ploeg, omtrent belasling-aabslag, waarop af-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5