L.S.E. „EUTERPE" AGENDA VAN BE WEEK. BINNENLAND. BUITENLAND. Vrijdag. „Phobe": Broeder De Jong. Kwartier »óór 8 uur. Schouwburg: Alexander Moissi. j,D(r iebende Leichnain". 8 uur. Zaterdag. „De Lakenhal" Lezing met lichtbeelden 3oor den heer T. B. lioorda. 8 uur. Sladszaal: Feestavond Cenlrale Commis sie voor Arbeidersontwikkeling. Halfacht. Sladszaal (foyer): Uitvoering met bal Leidsch Strijkensemble „Eulerpc", Half- ncgen. „Zomerzorg": Uitvoering met bal Eerste Leidsche Klucht- en Kevuc-gezelschap. Zondag. „Jerucl" (Groensteeg 16): Zondagsschool Halféén. Samenkomst. Halfzeven. Schouwburg: llollandsche Tooncelver. „De lielde slaapt". 8 uur. Stadszaal „Rooie Sien". 8 uur. .Volkshuis: Muziekuitvoering. 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- beid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Oct. tot en rnet Zondag 21 Oct waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, tel. 594. RECLAME. afhalen van Kaarten, Zaterdag a.s. 2i—4j uur in de Stadsgehoorzaal ook voor LEDEN en DONATEURS. 8470 der plannen voor het ziekenhuis oorspronke lijk geraamd was op f 5 millioen, maar dat ten slotte reeds f 15 millioen gekost heeft Alles was zooveel duurder geworden en legengeloopen en in de (in ruime male ge schonken) criliek vond Zijne Excellentie be halve onbillijkheid ook veel onkunde. W ij veroorloven ons in verband hiermede de opmerking, dat toch ook reeds geruimen tijd gesproken wordt van ernstig wanbeheer bij den ziekenhuisbouw en dat de schorsing van den Rijksbouwkundige voor de gebou wen van onderwijs toch ook in de eerste plaats hiermede verband heet te houden. De geheele aangelegenheid is thans blijk baar nog bij de justitie in onderzoek. Het .verbaast ons dan ook, dat minister De Vis ser in het openbaar een dergelijk vergoe lijkend oordeel uitspreekt en de geuite kri tiek bestrijdt. Hangende het onderzoek door de justitie past het ieder geen oordeel uit te spreken en zeker geldt dit in de eerste plaats voor een Minister van de Kroon. In elk geval kan men nu nog niet spreken van onbillijke en onjuiste critiek: Wij ver trouwen, dat hierover na beëindiging van 't gerechtelijk onderzoek het volle licht zal opgaan en dat, indien inderdaad misstanden aangetoond worden, zonder aanzien des porsoons zal worden recht gedaan.^ In de laalsle twee maanden is het le- dcnlal der Onderlinge Vcrecniging voor Zie- kenhuisverpleging alhier dermate toegeno men, dat het bestuur meende een vasten bode te moeten aanstellen. Met ingang van 1 October j.l. is derhalve als vaste bode aan gesteld de heer J. M. Jansen. Proces-verbaal is opgemaakt legen een dienstmeisje S. wegens het zich toecigenen van eenige klccdingslukken van een mede bewoonster van het huisgezin, waar zij in dienst is. Uit de textielindustrie. Gisteravond heeft een druk bezochte le denvergadering van de afdceling Enschedé van den Ned. R.-K. Texlielarbcidersbond „St.-Lambcrlus" plaats gehad, ter bespre king van den jongslen brief van de Twcnt- sche Werkgeversvereniging Na een breed voerige discussie werd met op één na alge- meene stemmen besloten, het advies van het hoofdbestuur te aanvaarden. Dit advies houdt in, (lal, wanneer de loonsverlaging niet wordt teruggenomen, men niet zonder meer daarin zal berusten. Ook de wijze, waarop bet verzet tegen de loonsverlaging zal gevoerd worden, kon nagenoeg alge- mcene instemming wegdragen. Indische begrooting. Ingediend is de begrooling van Ned.-In- diö voor 1921. liet totaal der uitgaven is geraamd op 719 millioen gulden, het totaal der ontvang sten op G37 millioen gulden. Voor 1923 waren deze totalen resp 795 en 590 millioen gulden. -<>—•- Gistermorgen om acht uur is de Duit- 6che ex-kroonprins, vergezeld van burge meester Kol ff, per auto naar Doorn vertrok ken, ten einde den ex-keizer te bezoeken. Hij zal 'aldaar ongeveer acht dagen ygrtoe- yon. Vanwege dc Ned. afdeeling van den Wereldbond van Kerken wordt in Den Haag een congres gehouden ter bespreking van het onderwerp: Kerk en Oorlog. De eerste vergadering werd gepresideerd door prof. dr. J. A. Cramer. Gistermiddag werd de eerste vergadering van hat congres gehouden, waarin, behalve prof. Cramer, ook het woord voerde prof. dr. G. J. Heering, uit Lejden, over het onder werp: De Kerk, het geweten der Samen leving. Ter gelegenheid van het congres werd gisteravond in de Groole Kerk een samen komst gehouden, waarin als sprekers optra den prof. dr. J. W. Pont, minister dr. J. Th. de Vissej- e ndr. F. H. G. van lterson (Nij megen). Dr. W. A. P. Schüffner, oud-genees heer van de Senembah-maalschappij, is be noemd tot professor in tropische hygiëne aan de universiteit van Amsterdam; leer stoel van het Koloniaal Instituut. In tegenwoordigheid van mevrouw de weduwe prof. dr. J. K. A. Werlheirn Salo- monson, van den reclor-magnificus der ge meentelijke Universiteit, prof. dr. R. G. Boer van wethouder E. Polak, vertegenwoordi gende het gemeentebestuur; prof. dr. C. Winkler, voorzitter van het comité voor de huldiging der nagedachtenis van wijlen pro fessor dr. J. K. A. Wertheim Salomonson, tal van hoogleeraren, vrouwelijke en man nelijke studenten en andere belangstellenden is gistermiddag in de Collegezaal voor Neu rologie in het Binnengasthuis te Amsterdam de plaquette van den overleden professor Wertheim Salomonson onthuld. Dinsdag en Woensdag is, onder leiding van het uitvoerend bestuur der Internatio nale Transportarbeidersfederalie te Amster dam, een internationale conferentie gehou den van de bij de I. T. F. aangesloten zee- liedenorganisalies. Vertegenwoordigd waren Bolgiê, Denemarken, Duilscbland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, en Noorwegen. Voorzitter was Robert Williams, president van de I. T. F. De agenda omvatte de volgende punten: De internationale loon toestand der zeelie den; Middelen om het program voor de zee lieden verder uil te werken en door te voe ren; benoeming van een secretaris voor de zceliedensectie der I. T. F. Den eersten dag werd de internationale toestand besproken Algemeen was men van meening, dat nauwer aaneensluiting noodzakelijk is en dat uitbreiding van het aantal organisaties de voorwaarde is voor een succesvol optre den met betrekking tot de doorvoering van een eenheidsgage en van de overige pro grampunten betreffende aan- en afmonste ring, logies, veiligheidsmaatregelen, arbeids duur, enz., enz. Ten opzichte van de door voering van een internationale gage werd opgemerkt, dat de huidige economische toe standen hindernissen in dein weg leggen. Aan het einde van den eersten dag werd tot benoeming van een klein comité beslo ten, dat tot opdracht kreeg, in overeenstem ming met de besprekingen de algemeene wenschen der conferentie in twee resoluties neer te leggen. Den tweeden dag werden deze resoluties in behandeling genomen en met geringe wijzigingen goedgekeurd. De eerste resolutie constateert, dat de werkloosheid een verschijnsel is, verbonden met het kapitalistisch systeem, en dat nor male arbeidsgelegenheid voor. zeelieden al leen te verwachten is na herstel van den wereldhandel, hel welk slechts kan worden verkregen, indien de groole Europeesche pro blemen tot oplossing worden gebracht. Daar om wordt verlangd: grondige herziening van het Vredesverdrag van Versailles, de annu leering van de geïnlerallieerdé oorlogslee- ningen, het sluiten van een werkelijkcn vrede met Rusland en de volledige herstel ling van de handelsbetrekkingen tüsschen dit land en de overige landen. De tweede resolutie stelt de steeds toene mende verslechting van de arbeidsvoor waarden voor de zeelieden vast en spoort de aangesloten organisaties aan zich er op voor te bereiden allen verderen aanval op de reeds té slechte voorwaarden af te slaan. Zij geeft verder de punten aan, op welker verwezenlijking de activiteit van de zee- liedenseclie der I. T. F. dient te worden ge richt. In dit verband werd op voorstel van de Belgische organisatie besloten tot het vor men van een adviseerenden raad, welke alle groepsbelangen der zeelieden zal bespreken en op gezette tijden zal bijeenkomen en die in de eerste plaats het program in alle pun ten verder zal uitwerken. Alle aangesloten organisaties hebben het recht, een lid voor dezen adviseerenden raad aan te wijzen. Verder wordt in de resolutie tot uitdruk king gebracht, dat zoo spoedig doenlijk een internationaal zeeliedencongres dient te wor den bijeengeroepen, waartoe ook de niet- aangeslolen zeeliedenorganisalies buiten Europa zullen worden uilgenoodigd, ten einde onder leiding van de I. T. F. lot krach tige internationale actie te komen, ter ver wezenlijking van de eischen der zeelieden. Tot secretaris voor de zeeliedensectie der I. T. F. werd na eenige besprekingen Edo Fimmen gekozen. Ds. J. J. Creutzberg, predikant bij de Ned.-Hcrv. Gem. te Hees, deelt in de „Prov. Geld. en Nijm. Ct." mee, dat een „warm Protestant" hem ter gelegenheid van de in wijding van de R.-K. universiteit te Nijme gen een toezegging heeft gedaan vai* 15000 voor den bouw van een wijklokaal-kerkzaal in de wijk llatert. onder voorwaarde, dat de resteerende f 4000, voor den bouw vereischt vóór de gunning geschonken of toegezegd zijn. Van deze f 4000 zijn reeds f 1000 toe gezegd door N. N. Benoemd is tot rechter aan de recht bank te Middelburg mr. W. M. G. Jolles, oud-rechter in de ontbonden rechtbank le Zierikzee. Zuid-Limburgscha induslrieelen en handelaren hebben het initiatief genomen lot liet oprichten van een commissie inzake de Limburgsche waterwegen. De deelnemers aan het Middenstands- congres te Breda hebben een maaltijd ge houden in „De Schuur", waarbij velen het woord voerden. De Voorzitter stelde een heil dronk in op de Koningin. Op het congres werden behandeld „het cadeaustelsel in den handel", praeadviseur de heer H. Leemhuis, van Amsterdam; „de Kamers van Koophandel en de Midden stand", praeadviseur de heer H. Graaf, van Dordrecht; „de failiissementswet", pread- viseur mr. J. H. Monnik, van Haarlem; en „overheidsbedrijven", preadviseur mr. dr. A. Fontijn. _j 'w vurv De Kamcroverzichtschrijver van „De Tijd" schrijft aan zijn blad: In de gisteren gehouden clubvergadering der Katholieke Kamerleden is men, ondanks langdurige beraadslaging over het Vlootwet- ontwerp, niet tot overeenstemming kunnen geraken. Het staat vast, dat, onvoorziene omstandigheden buitengesloten, de mede standers van den heer Bomans niet talrijk genoeg zullen blijken te zijn, om het ont werp (e doen vallen ,ook als de geheele lin kerzijde aaneengesloten tegen is. Men schrijft ons: Door de gewijzigde wetten op het Hooger en Middelbaar Onderwijs is men in lal van plattelandsgemeenten opgeschrokken van de hooge bedragen, welke voortaan de gemeen ten zullen hebben te betalen voor leerlin gen, die in een of andere naburige stad de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium be zoeken. Bedragen van 1300 tot f 600 per leerling en per jaar zijn geen uitzondering. En hoewel gewoonlijk de leerlingen dezer onderwijs-inrichtingen behooren tot den ge goeden stand, verbiedt de wet uitdrukkelijk deze kosten op de ouders, voogden of ver zorgers te verhalen. Ons zijn gemeenten be kend, die het herhalings-onderwijs hebben afgeschaft, omdat het e:n paar honderd gul den per jaar aan de gemeente kost, terwijl in diezelfde gemeenten de begrpoling wordt belast met duizenden guldens, ten bate van leerlingen van Hoogere Burgerschool of Gym nasv;«n, kinderen van meerendeels gefortu neerde of goed gesitueerde ingezetenen. Wij lazen in cenige Raadsverslagen van sommige plattelandsgemeenten, dat men ge weigerd* heeft deze gelden te voldoen. Dit lijkt ons niet de juiste weg; immers, de Re geering zal wel middelen welen te vinden om de onwilügen tot betaling te dwingen. In de laatstgehouden vergadering van den Raad der gemeente Waddingsveen, een ge meente, die ten gevolge van deze wetswijzi ging haar uilgaven ook weer met eenige dui zenden ziet stijgen, kwam deze aangelegen heid in behandeling. De Raad nam met algemeene (13) stem men aan een voorstel van B. en W. om den Minister van Onderwijs te verzoeken: lo. het schoolgeld voor hen, die de kosten kun nen betalen, tot zoodanig peil op te voeren, dat er geen sprake van kan zijn, dat hun kinderen ten koste der gemeenschap onder wijs ontvangen; en 2o. de wetsbepaling waarbij verboden wordt de kosten op de ouders le verhalen uit de wet te schrappen. Naar „Het Volk" verneemt, is de door de S. D. A. P. en het Vakverbond ingestelde commissie voor bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap dezer dagen met haar arbeid gereed gekomen. De publicatie i9 waar schijnlijk half November tc yachten. 433e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 19 October. 5e Klasse 17e Lijst. Iiooge prijzen; 11369 premie van ƒ3000, 21638 ƒ400. 1040 100. Prijzen yan 70: 340 711 2238 3469 46Ö4 4777 4S73 5288 5527 5551 7196 9221 10599 1141*5 11688 11969 12040 12931 14517 15365 15704 16920 17703 17746 !S546 18851 19303 19901 20202 20216 20530 21105 21106 21S06 21989 22461 NIETEN; 432 1103 1166 1237 1350 2222 2372 3558 3690 3814 4057 4165 4332 5130 5147 5852 5901 6009 6879 7729 8191 8349 8436 9260 9279 9318 10199 10548 10757 11532 11989 12155 125S0 14007 14061 14413 15140 15787 16151 16403 16528 17679 17745 17823 17828 17870 18967 19159 19235 19999 20187 20256 20387 20388 20705 20723 21200 21377 22138 22286 22317 5e klasse. 16e lijst: 8268 m.z. 8261; 21314 m. 70 m.z. 22314 m. ƒ70; 21315 m. ƒ70 mz. 22315 in. 70; 21341 m.z. 22341; 21348 m.z. 22348; 21374 m.z. 22374; 21753 m.z. 22753; 21953 m.z. m. 70; 18438 vervalt. DE ALGEMEENE TOESTAND. In 't algemeen is men trots de ophef fing van het lijdelijk verzet nog niets ver der gekomen, eerder tzelfs het tegendeel. Door die opheffing begint immers meer en meer aan den dag te treden, dat Duitsch- land inderdaad au bout de son latin, is en ook Poincaré schijnt niet te weten, wat nu. Hij blijft ronddraaien in den vicieu- sen cirkel. Duitschland zegt: ik kan niet betalen. Poincaré legt er den nadruk op, dat do weigering van Duitschland om de betalingen en prestaties in natura vooat te zetten een onaannemelijk vooruitloopeo op do beslissing der commissie van herstel ia en voegt er aan toe, dat Duitschland eerst de betaling en leveranties moet her vatten en den toestand van 11 Jan. her stellen Daarna kan het zijnargumenten voor do Commissie van Herscel uiteenzet ten. Stresemann's orgaan, „de Zeit", schrijft over deze politiek van Poincaré Dezo politiek loopt uit op de uitschake ling van de Duitsche regeering van mede- beschikkingsrecht over het Rijn- en Roer- land, toaar wil toch tevens alle lasten van financieelen en materieelen aard, welke uit het herstel van het bedrijfsleven voort vloeien, op Duitschland laden. Deze eiscb ia in .politiek opzicht ondragelijk en bo vendien materieel onmogelijk. De Duit seho regeering kan in geen geval do finan cieel© verplichtingen op zich nemen, wel ke verbonden zijn aan het hervatten van de productie in het Roer-gebied, of zolfa aan de vergoedingsleveringen. Do Fransche regeering draagt de schuld als de productie aan de Roer tot staan komt en de groote menigte er loon en eten derven inoet. Als de ententemogendheden toestaan, dat de voornaamste fabrieks- en mijnstreek van Duitschland dientengevolge onmetelijke schade lijdt, zal het oogenblik komen, dat Duitschland alle veigoedingsleveïingen moet staken. Tegenover de eischen van Poincaré moet het antwoord een beslist neen zijn. Do ge volgen komen op het hoofd van Frankrijk neer, dat zelf den huidigen toestand in het Roergebied in het leven gefoepen heeft. Onzekerheid mag hieromtrent niet bestaan en er moet klaarheid heeTSchen tusschen Duitschland en de entente. Deze laatste moet weten of zij de dingen hun gang wil laten gaan en Duitschland zoo onherstelbare schade wil berokkenen, dab van schadeloosstelling niets meer kan ko men. Intusschen zal denkelijk sjjoedig een nieuwe Duitsche nota de Commissie van Herstel bereiken, waarvan de inhoud nog streng geheim gehouden wordt. Over het Belgische plan, dat de tech nici der Commissie van Herstel zullen on derzoeken, verneemt de „Times", dat het uit drie rapporten bestaat. Heb eerste behelst de volgende voor stellen: 1. Verpachting der Duitsche spoorwe gen, waarvan Belgic de jaarlijksohe op brengst schat op 1 milliard goudmarken. 2. Concessie van monopolies als tabak, bier, wijn, minerale wateren, alcohol, sui ker, zout, lucifers, steenkolen, enz., die jaarlijks anderhalf millioen goudmark zou den opleveren. 3. St-eenkoolleveranties tot een minimum bedrag van 340 millioen goudmark Een tweede rapport zet dan de voordee- 3cn uiteen van een geallieerde deelneming ia Duitsche handels-, industrieele- en ti- naneieele ondernemingen. De Commissie van Herstel zou in het bezit komen van aandeelen, die haar 25 pCt. van de winst verzekeren. Dit zou volgens -de Belgische deskundigen jaarlijks 250 millioen goud- marken opleveren. Het derde rapport behandelt de waar borgen voor de schadevergoeding en de Bartering der Duitsche begrooting. Het 2et uiteen, dat onder normal© financieele omstandigheden ecD reeks posten, waar onder eenige inkomsten uit de douane rechten, aan do Duitsche begrooting zon der gevaar kunnen onttrokken worden om in dienst der schadevergoeding gesteld te worden. Do Raad van Beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau te Genève bijeen, heeft het rapport behandeld van de buitengewone commissie, belast met het indienen van alle voorstellen, welke zij nuttig zou achten ter* begunstiging van de ratificatie van de over eenkomst nopens den achturigen werkdag. De commissie stelde voor de verschillende landen uitvoerige inlichtingen te vragen over de ondervonden moeilijkheden en hun te verzoeken desgewenscht - welomschreven amendementen in te dienen met het oog op de ratificatie. De werkliedengroep, die den tekst van heb besluit van Washington onver kort gehandhaafd wilde zien, verzette zich tegen deze voorstellen ën de Raad heeft ten slotto besloten den status quo te hand haven. Hiermee is het voorstel tot herzie ning in 1921 door Engeland ingediend, van de baan. De raad keurde het verslag goed van de commissie van advies voor den landbouw, dat in hoofdzaak liep over de autonomie op vakgebied van de landarbeiders. De volgende bijeenkomst van den Raad is bepaald op 29 Januari te Genève. BELGIE. Door de Vlamingen wordt een boycot- beweging gevoerd tegen de Gentsche Hoo- geschool, zooals die thans treilt en zeilt. De regeering zit daardoor reeds in moeilijk heden ook ten aanzien van de professors- benoemingen. DUITSCHLAND. Steeds scherper worden de tegenstellin gen tusschen de Duitsche staten onderling eq de trijksregeering. Saksen en Beiereu hebben reeds alle connecties met elkaar verbroken. Zoolang do communisten deel uitmaken van de Saksische regeering, wil Beieren te Munchen geen Saksisch verte genwoordiger en het heeft eigen vertegen woordiger uit Dresden teruggeroepen. En terwijl de rijksautoriteiten, gelijk be kend, Rossbach zoeken, den nationalisti- schen luitenant, wordt te Munchen kalm aangekondigd dat deze luitenant daar he den avond het woord zal voeren met Hitier. Men denkt dus in Beieren er niet aan, hem te arresteeren 't Wordt fraai. De regeering durft niet op te treden. Maar wat zou zij ook kunnen 1 Immers niets. De'gang van zaken in Beieren drijft echter de linkerpartijen te hoop. Zoo is te Berlijn door de vakvereenigingen volgende motié aangenomen „Indien de Rijksregeering, die in Beieren de constitdtie en de wetten kalm laat sohen den, het wagen durft de gewapende macht tegen de Saksische cn Thüringsche arbei ders te gebruiken, dan venvacht de verga dering, dat op dezen aanslag onverwijld het eenig mogelijke antwoord door do vakver- eenigingsbesturen wordt gegeven, n.l. de afkondiging der algemeene staking. De ver gadering noodigt de arbeiders in het gan- scho Rijk uit een „ijzeren noodfront" te vormen en daartoe in elk bedrijf en in elke plaats gemeenschappelijke comité's van actie te benoemen". Dit ziet op den loop van zaken in Saksea en Tliuringen, waar een gemengde socialis- tisch-communistischo regeering immers de macht in handen heeft en waar het, gelijk gisteren al gemeld, ook tot een soort con flict is gekomen door het ultimatum van generaal von Müller. Zeigner, de Saksische premier, heeft ge neraal Müller geantwoord bereid te zijn tot bespreking van de verschillende twistpun ten. Op de hem door den generaal gestelde vragen wenscht de minister-president even wel niet te antwoorden. De heele zaak zou, volgens 'de „N.R.Ct." als volgt in elkaar zitten: In een bespreking van de rijksregeering werd gewezen op de zonderlinge houding van Boettche, den Saksisch en communisti- schen minister, die eerst den eed van trouw aan de grondwet aflegde en daarna te Leip zig een ophitsende Tedc hield. De rijksminister van verdediging zou daar óp den militairen opperbevelhebber ii> Sak sen opchracht hebben gegeven deze opvat ting van de rijksregeering in gepasten vorm aan het Saksische kabinet mede te deelen... Von Müller schreef daarop zijn ultimatum- brief. Hij vond dit de meest gepaste manier om aan de opdracht van minister Gessle gevolg te geven. Zeigner heeft in den Sakaischen Landdag nog verklaard, dat de zoogenaamde zwarte rijks weer verleden zomer door rijkskanse lier Cuno was opgericht en dat generaal Ludendoa'ff, generaal Lettow Vorbeck en generaal Maereker de leiders van deze rijks- weer waren. Hij had Cuno gewaarschuwd,; dat hij, als er geen verandering in den toe stand kwam, alle bijzonderheden, die hij kende zou publiceeren, waarop Cuno zou hebben geantwoord dat hij zulks wel zou weten te verhinderen. Na deze eenigszins sensationeele mede- deelingen van'den Saksischen minister-pre sident voerden achtereenvolgens de Duitsch' nationale afgevaardigden Bentler en Ram mel het woord. De eerste zcide, dat de redo van Zeigner als landverraad diende to worden beschouwd en Rammel voegde er aan toe, dat zijn groep het beneden haan^ waardigheid achtte nog langer aan do be raadslagingen van den Landdag deel te nemen. Hierop verlieten de Duitsch natio nale afgevaardigden de zaal. Thuringen staat geheel naast Saksen. Namens de nieuwe regeering heeft staats minister Froelich in den Landdag van Tliü- ringen de volgende verklaring afgelegd: De nieuwe regeering van Thüringcn is evenals de Saksische een regeering van verdediging van het proletariaat en de republiek, en wil de gevarrn dio dc republiek in het rijk en in Thüringen bedreigen en het' leven der arbeiders moeilijker maken, bestrijden. Het is buiten twijfel, dat de fascisten in Beieren en in Nooril-Duitschland met alle wettige en onwettige middelen, met hun economi sche en militaire strijdorganisaties niet slechts de socaal-democratische partij, maar de geheele proletarische en republikeinscho bevolking willen treffen. Onder den a-oep: weg met hefc Marxisme, willen zij de arbei dende klasse onderdrukken. Zoowel in Beie ven als in bet rijk zijn de eerste stappen in deze richting reeds gedaan. De arbei dende klasse van het geheele rijk is het slachtoffer -van den uitzonderingstoestand, die volgens de rijlsrcgeering tegen de mo narchistisch fascistische dictatuur in Beie ren zou zijn gericht. De regeering van Thüringen heeft een bij zondere taak te vervullen. Thüringen grenst» aan den Duitschen bondsstaat, waarin de vijanden der republiek ovev dc macht van.1 deD staat beschikken. Het is geen geheim dat deze vijanden zich reeds zoo sterk voe len, dat zij naar Berlijn willen oprukken om daar een. einde te maken aan de heer schappij van het marxisme. De regeeriug van Thüringen weet, dat dc politiek van deze kringen een bloedigcn burgeroorlog tengevolge zou kuDneQ hebben, die een einde aan de rijkseenheid zou maken. Het laat zich nu aanzien, dat een conflict met liet rijk niet uit kan blijven, want, naar het heet, heeft de rijksregeering oe- sloten t:r beveiliging van het leven der miclden-Duitscho industrieelen rij'ksweer, naar Chemnitz, Plauen e.o. plaatsen in. het Saksische industriegebied to zenden. Van een rijksweei-expeditie in den zin van een aanval op de Saksische regeering iss natuurlijk goen sprake, maar wel is men besloten, in geval tegenstand wordt geboden tegen do versterking der Rijks- weer, deze maatregel met geweld uit te voeten. Afbrokkeling van gezag, overal Do rijksregeering zou volgens het ,,Hbl." drastische bezuinigingsmaatregelen voor bereiden en voornemens zijn niet alleen over te gaan tot beperking van het spoor weg- en postverkeer, maar ook tot het ontslaan van ambtenaren op groote schaak Dit ontslag zou zich uitstrekken tot alle autoriteiten Speciaal echter zullen die takken van dienst worden gereorganiseerd, welke zooals spoorwegen en posterijen naar men weet een veel te groot aantal ambtenaren hebben. Een avondblad weet to melden, dat het aantal ambtenaren met c.a. 600.000 zal wor den verminderd. Bovendien zal de treindienst tot het noodzakelijkste worden bepeikt. O.a. zul len alle luxetreinen'en die, van welke min der druk gebruik wordt gemaakt, worden opgeheven. De Berlijnsehe gemeenteraad heeft, ge zien den buitengewonen nood van de werk- loozen, 19 biljoen mark gevoteerd voor werkverschaffing. Een brood kost reeds 687 millioen M. ENGELAND. Gisteren had in het gebouw der admira liteit een bijeenkomst plaats van de Rijks conferentie ter bespreking van verschillende technische .vraagstukken, samenhangend, met de verdediging ter zee. Des voormid- dasg hield de economische conferentie een zitting ter verdere bespreking van de scheep vaartverbindingen, terwijl zij in den namid dag de postverbindingen en het draadloos verkeer tusschen de verschillende deelen des Rijks besprak. In de vergadering van de Ard Feis (het bestuur der Iersche republikeinscho partij) is meegedeeld, dat alle republikeinen, die zich in gevangenschap bij den Vrijstaat be vinden, besloten hebben een hongerstaking te beginnen, om zoo hun onvoorwaardelijke vrijlating te verkrijgen. De Ard Fcis spoort alle republikeinen, aan* gedurende 7 dagen telkens een rozenkrans voor dc vrijlating to bidden en op den Tden dag den rozen krans 7 maal te herhalen. De tijd hiervoor is zoo gekozen, dat op dien 7den dag juist de herdenking valt van het overlijden van den burgemeester van Cork, Mac. Swiney, die de eerste was om op deze wijze zijn leven voor republikeinsche zaak op to offeren. Er is te Londen een handelsovereenkomst gesloten door een Russisch-Engelsche graan- uitvoeir-maatBchappij met Rusland. Uit Rus* land zal een millioen ton graan worden aan gekocht en in Europa geplaatst, voor welk geld Rusland zal terugkoopen, wat het noO* dig heeft.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2