No. 19512. f^DSCH DAGBLAD, Woensdag 17 October. Derde Blad. Anno 1923. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Burgerlijke Stand v. Leiden. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. a. De postchèque- en giio-dienst. r -Naar „Het Vad." verneemt, heeft de onder handeling tusschen de Middenstandsbond en het hoofdbestuur van de Giro, waarvan ook wij melding hebben gemaakt, tot een goed resultaat geleid. De Middenstandsban- ken zijn in het voorstel, ook eenigen finan- cieelen waarborg voor hun cliënten op zich te nemen, getreden. Thans is, behalve in Den Haag, ook te Amsterdam een comité gevormd, dat de be langen van de rekeninghouders bij den post- chèque en giro-dienst zal behartigen. Uit de Textielindustrie. In een gecombineerde hoofdbesturenverga- 3ering van de textielarbeidersbonden, in zake de voorstellen van de Twentsche werk geversverenigingen, is tusschen de bonden „De Eendracht", „Unitas" en „St. Lamber- tus" overeenstemming bereikt over den te yolgen weg. Namens deze organisatie is aan de werk geversverenigingen een brief gezonden, waarin zij verklaren, niet bereid te zijn te treden in het voorstel, alsnog haar medewer king te verleenen tot verkrijging van de 53-urige werkweek. Tevens is aan de werkgevers in overwe ging gegeven de aangekondigde loonsverla ging alsnog in te trekken; zij verzoeken daarop antwoord vóór of op Vrijdag 19 Octo ber. Het vooroefeningsinstitnut bij den Vrij willigen Landstorm. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Duymaer van Twist, betref fende een voornemen tot opheffing van het vooroefeningsinslituut bij den vrijwilligen landstorm, heeft de Minister van Oorlog ge antwoord: De Regeering heeft het vraagstuk van het Vooroefeningsinstituut bij den vrijwilligen landstorm opnieuw in overweging genomen, hetwelk echter nog niet tot zoodanige uit komsten heeft geleid, dat van een voornemen tot afschaffing zou kannen worden gespro- ken. In dit stadium meent ondergeteekende zien van verdere mededeelïngen ter zake te moe ten onthouden, waarbij hij echter gaarne de verzekering geeft, de Volksvertegenwoordi- Sing in de gelegenheid te zullen stellen, over eze aangelegenheid haar gevoelen te uiten, alvorens tot ingrijpende wijziging of afschaf fing eventueel zal worden overgegaan. Bezuiniging? Men schrijft aan „De Avondpost": Van het leger zijn thans een zeer groot aantal officieren en onderofficieren op wacht geld gesteld, die voor zoover zij nog geen drie maanden in het genot' daarvan zijn het volle salaris genieten, de daarop volgen de drie maanden 85 pet. daarvan, om daarna 70 pet. te ontvangen. Deze officieren en onderofficieren zouden öus tegen betaling van een zeer gering bedrag (om te komen tot 100 pet. van hun salaris) geheel beschikbaar kunnen wor den gesteld voor de vooroefeningen bij den Vrijwilligen Landstorm. Het legerbestuur handelt evenwel in deze anders. De hierbedoelden laat men eenvou dig werkloos en handhaaft bij de vooroefe ningen een groot aantal reserve-officieren en -onderofficieren, die als „bijverdienste" dikwijls meer genieten dan een actief die nend onderofficier aan salaris ontvangt. Naast vele mindere bedragen werd o.a. aan een 7-tal reserve-officieren werkzaam bij den Vrijwilligen Landstorm over de maand September als „bijverdienste" toege kend een bedrag van f 200 ieder, alzoo een bijverdienste van f 24.00 per jaar. De „noodtoestand" van de schatkist wordt hier zeker niet duidelijk door gedemon streerd! Een ander voorbeeld: Niettegenstaande allerwegen op bezuini ging wordt aangedrongen gaat men in het leger ongestoord voort met het scheppen van nieuwe functies, waarvan de noodzakelijk heid alleszins twijfelachtig kan worden ge noemd. Zoo is thans wederom de functie gescha pen van „Controleur over de oefeningen der compagniën hospitaal-soldaten". De oefeningen, welke bij die compagnieën ïin garnizoen te Amsterdam ,'s Gravenhage, Utrecht en Breda) met het dienstplichtig per soneel worden gehouden, worden thans „ge controleerd" door een officier van gezond heid 1ste klasse. Deze officier van gezondheid woonach tig te Dordrecht moet daartoe voortdurend zich naar de verschillende standplaatsen van die compagnie begeven, waaraan een niet onaardig bedrag aan reis- en verblijf kosten voor rekening van den Staat is Verbonden Waar tot nu toe een dergelijke functie niet bestond en bovendien is controle van de hierbedoelde oefeningen noodzakelijk? in de genoemde garnizoenen wel beschikt wordt over een officier van gezondheid, die een dergelijke contryle kan uitoefenen, wekt het in hooge mate bevreemding, dat thans voor een dergelijk doel een officier van gezond heid aan zijn gewone bezigheden wordt ont trokken. De vliegtocht NederlandIndië. In verband met het besluit der Nederland- sche en Nederlandsch-Indische regeeringen, om den voorgenomen vliegtocht Nederland Indië wel moreel, doch niet geldelijk te steu nen, heeft, naar het Haagsche Aneta-kan- toor verneemt, het comité beraadslaagd over de vraag, of de tocht onder deze omstandig heden al of niet zal kunnen doorgaan. In aanmerking nemende de zeer groote belangstelling en den hoogst bevredigenden steun, die het comité reeds van Nederland- sche lichamen en particulieren mocht ge nieten of toegezegd kreeg, besloot het, zij het dan met een eenigszins gewijzigden op zet en beperking der kosten, den vliegtocht pp 1 April te laten doorgaan. L- In verschillende steden hebben zich plaat-. selijke comité's gevormd, ten einde aldaar in het belang van het plan werkzaam te zijn zoodat wordt vertrouwd, dat het nog ontbre kende deel van de benoodigde fondsen als-, nog zal worden verkregen. De gerechtelijke instruc-. tie in de geruchtmakende zaak tegen de in brekersbende van „Piet" is thans beëindigd en de zaak naar de openbare zitting van de Haagsche rechtbank verwezen. Te Scheveningen is be-, richt ontvangen, dat de logger „Schevenin gen 38", van de reederij van Jac. den Duik en Zn., in de Noordzee is overvaren en ver gaan. De bemanning, bestaande uit den schipper Karei Klein en elf man, is gered en in Bremerhaven aan wal gebracht. De logger wa9 den 12den September van Sche veningen uitgevaren ter haringvisscherij. Dezeweekston d er in de k r a n t te lezen, dat ergens aan de grens de marken tegen negen cent het pond verkocht werden. Een lading van het waardelooze papier schijnt nu naar Rotterdam geëxpedieerd te zijn. Op de markt aan den Goudschesingel en .onder het viaduct over de Gedempte-Bin nenrotte staan kooplieden met wagens vol. Een kwartje het pond. En de menschen wor den danig beet genomen. Het zijn, naar de kooplieden beweren, marken van 1922, die later, naar zij uit kranten voorlezen het is natuurlijk de vraag of het er werkelijk staat weder „geld waard zullen worden. Geen biljetten van dit jaar, neen. Ostentatief verscheuren zij er zoo een en zij laten de stukken door den wind wegvoeren, 't Domme publiek koopt de biljetten. Een kwartje het pond Ineengisterente Rotterdam gehouden vergadering van den Bond vau Melkveehouders in Zuid-Holland is beslo ten, dat van Maandag a.s. tot 15 Novem ber do melk geleverd zal worden voor 13 cent, af boerderij. Met I November a.s. zal het Duitsche passenbureau te Arnhem worden opgeheven. De provinciën Groningen, Fries land, Drente, Overijsel en Gelderland zul len dan bij het generaal-consulaat te Am sterdam worden gevoegd. Tot 1 Januari .1924 blijft te Arnhem gelegenheid be staan voor uitsluitend mondelinge aanvra gen van een visum of pas. Van 1 Novem ber af moeten alle schriftelijke aanvragen naar Amsterdam gezonden worden. Een Nederlander, de heer Meyer de Komme, uit Amsterdam, die tijde lijk zijn intrek had genomen in een hotel aan de Keiserlei te Antwerpen, is van zijn portefeuille beroofd. Deze bevatte 5000 frs. aan juweelen, ,1700 francs in Belgisch geld en verscheidene goudstukken. Uit Beverwijkwordtg e m e 1 d: Door het eigenaardige zomerweer, dat wij gehad hebben, bloeien heele bedden aard beien voor de tweede maal veel sterker dan andere jaren het geval is. Zij worden dan ook nog steeds geplukt en voor flinke prijzen van de hand gezet Door het overslaan van de giek is gistermiddag nabij de spoorbrug to Culemborg in de rivier de Lek te water geraakt en verdronken de bijna 23-jarige schippersknecht L. K., van Hardinxveld, gemeente Gi sen-Nieuwkerk. Het lijk is nog niet gevonden. Nadat reeds m r. P. v. P., direc teur van de Brusselscbe Bank te Middel burg, op vermoeden van verduistering was aangehouden, is thans ook naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht de 84-jarige inspecteur der Bank, W., wonende te Schoten. In de gloeilampe n n ij v e r- heid te Eindhoven heerscht een ongekende drukte. Voortdurend worden nieuwe ar beidskrachten aan de fabrieken te werk ge steld. voornamelijk arbeidsters en arbeiders uit de omgeving. Te Bteenwijk is de 50-j a r 1 g e alleenwonende A. Podt met con vreeselijk gezwollen hoofd dood op zijn bed gevon den. Een dokter heeft vastgesteld, dat de man reeds twee dagen of langer dood was, en betwijfeld zeer, of hij een natuurlijken dood gestorven was. De officier van justi tie te Zwolle is Maandag te Steenwijk ge komen om het onderzoek te leiden. „Heb je die twee brieven op de post ge daan, Jan „Ja, mijnheer. Maar u hadt een postzegel van een dubbeltje op den brief voor Parijs gedaan, en den postzegel van twintig cent op den brief voor Amsterdam. „Drommels, dat is leelijker. Dan komt er port op." „Neen, mijnheer, ik heb het zaakje in orde gebracht. Ik heb de adressen veranderd op de enveloppen." B BUITENLANDSCH GEMENGD. Volgens berichten uit Boekarest ontwik kelt het rooverwezen in Roemenië zich over het geheele land meer en meer. Op den straatweg ChotinNowosiehetza werd een post overvallen en 6 millioen ley geroofd. Een soldaat, die de postwagen begeleidde, werd doodgeschoten; een andere gewond. Een rooversbende onder leiding van den vroegeren Russischen kolonel Prokop Horo- dewski werd door de gendarmerie na een bloedig gevecht onschadelijk gemaakt. Ko lonel Horodewski werd door een handgra naat gedood, zijn broer en een gedeelte van de bende neergeschoten of gevangen genomen. Men vond in het kamp der roo- vers in het plaatsje Janoutz bij Ohoting 40 kilo dynamiet, een groote hoeveelheid hand granaten en geweren» Twee Deensche ingenieurs Axel Petersen en. Arnold Poulsen hebben in een bioscoop te Kopenhagen voor genoodigden, voorna melijk technici, een demonstratie gehouden van een uitvinding op het gebied yan de i,sprekende film". Het principe waarvan zij uitgaan schijnt te zijn, dat een apparaat de 6tem of andere klanken omzet in electrische stroomtrillin- gen, die naar een tweede apparaat geleid worden in lichtvariaties. Deze laatsten wor den langs photografischen weg gereprodu ceerd op een film op dezelfde wijze als een gewone bioscoopfilm wordt verkregen. Bij het afdraaien van de film, waarbij de spre kende film behoort en met welke zij in vol komen tijdsovereenstemming werkt, wordt het photografisch proces precies in omge keerde richting toegepast. De sprekende film projecteert de lichtvariaties op een uiterst gevoelige electrische plaat die de lichtvariaties weder in geluidsvariaties ver andert en deze dan ten gehoore brengt door een luidklinkende telefoon. Overstroomingen, die volgden na vier da gen van regen, veroorzaakten te Oklahoma een breuk in het waterreservoir der stad op tien mijl ten westen van de stad, waaruit een watermassa van negen voet hoogte weg liep. Achttien blokken huizen in het zaken kwartier der stad zijn ondergeloopen. Dui zenden menschen zijn dakloos. In de verla ten zakenwijk wordt geplunderd. De politie heeft instructie gegeven, de plunderaars neer te schieten. Een Fransch blad vertelt, dat een Ro- meinsch priester, die kort geleden hij een tooht in de bergen een jongen arend gevan gen had, dit dier ten geschenke is komen aanbieden aan den Paus op het Vatikaan. De Paus, die vroeger een groot bergenklim- mer geweest is, heeft dit geschenk gaarne aanvaard en de arend is nu opgenomen onder de bewoners van het Vatikaan. ALPHEN". Gistermiddag reed de melk boer N. met paaTd en wagen in wilde ren in de Bruggestraat, wanr hij op den hoek Julianastraat in botsing kwam met een meisje op de fiets. Het kind werd met een bloedende hoofdwonde en bewusteloos op genomen. In verband met het voorgeval lene is prooes-verbaal opgemaakt wegens te hard rijden. ALKEMADE. Het mond- en-klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog steeds uit. Het aantal geconstateerde gevallen bedroeg tot gisteren 82, waarvan er 29 zijn geweken. BOSKOOP. Ds. D. J. van Brummen alhier heeft het beroep naar de Christelijk Geref. Kerk te Driebergen aangenomen. HAZERSWOUDE. Maandagavond is de hooiberg van den heer J. de Jong aan den Rijndijk afgebrand. Door krachtig optreden is men er in geslaagd de woning, die in de onmiddellijke nabijheid van den branden den berg stond, en zelfs met riet gedekt is, te sparen. Vermoedelijk is hooibroei de oor zaak van dit onheil. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika, D. van H. Scheeper en M. Agelink. Hendrika, D. van G. Sloot weg en S. Ifortensius. Ondertrouwd: K. den Brave jm. 22 j. en H. A. Wenteler jd. 21 j. Overleden: J. van Velzen wed. C. Boers 81 jaar. WADDINGSYEEN. Do melkslijters in deze gemeente hebben den melkprijs weer verhoogd en gebracht op 16 cent per liter. De Raad heeft ten behoeve van de patronaats-commissie voor het in stand houden van de vakteckensohool over het jaar 1924 een subsidie toegestaan van f 355.50. De Raad heeft besloten om een tweede noodslaehtplaats aan te wijzen en wel bij den heer D. van Eijk aan ide Zuidkado, zoodat de bewoners daar ook van goedkoop vleesch kunnen profiteeren. Tot heden zijn hier in de gemeente niet minder dan 42 gevallen van mond- en klauwzeer geoonstateerd. Voor de vakteekensohool hebben zich 33 leerlingen laten inschrijven, waarvan 8 buiten de gemeente. Het comité dat op zich zal nemen den Rooden-Kruis-dag in dezo maand te orga- niseeren, is als volgt samengesteldDe burgemeester P. A. Troost, voorzitterde heeren A. Kreupeling, secretarisG. van Lange, penningmeester, en leden de domes A. P. Boer, N. Hoevers, F. Weverling en de hoeren: D. Bremmer, J. G. Herfst, H. J Jongenbnrger, J. H. van Pinisteren, K de Rooij, A. German. L. Vermeulen, J. Bruins Slot, A. den Boon, P. J. O. Dijs. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Mw. A. H. E. StapelWinckel en gezin, Oegstg.laan 18a. J. G. Welters, remise- beambte, Hoogewoerd 1G0. H. G. Vrij burg, Rijn- en Schiekade 111. J. de Vries Oude Singel 192. J. van Vliet, Boter markt 1 M. J. Verhagen, brievenbestel ler, Doelensteeg 3a. Mw. C. Wesselman- de Jong en gezin, L. Rijndijk 91. C. J. van der Spek en gezin, chef steenkolen handel, Ileerensingel 41. R. M. Rozen- veldt Blavet, Noordeinde 37. C. Rietveld, W. Pyrmontstraat 5a. Mw. T. Pol, kin-: derjuffrouw, Schelpenkade 45. M. S. van Polanen, houtschaver, Weverstraat 48. Mw. H. A, Peters, naaister. Lammer markt 27. W, Overmeer, onderwijzer, L. Rijndijk 6B. J. den Os en gezin, adj.- ond.-officier, Morschweg 100a. R. Mein- derts, los werkman, Oranjestraat 1. O. Lourens, Rijn- en Schiekade 111. L. A. de Graaff en gezin, Ind. Ambt. m. verlof, Hoogewoerd 53. H. van der laan, cor respondent, Breestraat 27- F. van Kope ren, koopman, Janvossensleeg 5. L. Hol lander, Noordeinde 14a. i Mw. J. Hild, dienstbode, Rijnsb.weg 105. Mw. E. Glin- gener, dienstbode, Zoeterw. Singel 44. H. Dikkers, Groenhovenstraat 2. J, Cu perus, winkelier, Maurilsslraat 28. P. Creulzberg, Breestraat S3a. W. P. J. Breyer, Groenhovenstraat 15. W. G. Braat, Oude Vest 33a. Mw. E. J. M. Bruinsma, ambt. Raad v. Arbeid, Rijnsbur- gerweg 77. A. Blussé van Oud Alblas, Schelpenkade 36. D. W. J. de Rijk, re clameschilder, Janvossensteeg 11. Mej. E. H. van den Starren, Noordeinde 33. van de Velde, Schelpenkade 43. W. H. van den Bos en gezin, ass. Sterrenwacht, Kaiserslraat 57H. D. A. Rijzer, Sigaren- sorteerder, Varkenmarkt 7. C. A. Wijfje, los werkman, L. Agnietenstraat 9. T. Eradus, schoenmaker, Waardgrachl 6. P. M. Schrijver en gezin, chauffeur, Twee lingshof 2. A. Philips, Breestraat 33a. W. IJ. Pond, zendeling. Oude Singel 54. F. van Wijnen, zendeling, Oude Singel 54. Mw. H. E. VerweyRedelin, Koninginne laan 9. Mw. Wed. S. Th. van Rhenen Dunnewijk, Maresingel 47. Mw. Wed. M. C. van Campen, Kloksteeg 19. Mw. G. PetersCaron en gezin, Warmonderweg 10 Mw. Wed. M. FeitsmaBoorsma, Vrou- wenkerkkoorstraat 1. P. Lugthart en ge zin, Clarensteeg 3. N. Kolff, Jan van Goyenkade 19. II. van den Wijngaard en gezin, kapper, Volmolengracht 3. Mw. M Duda, Hoogewoerd 159. N. J. Bruin, Oude Singel 140. A. P. van de Water, Groenhovenslraat 19. N. H. Verdam, Ind. Ambt. m. verlof, Rijnsb.weg 81. Mw. D. M. v. KeslerenDe Jong, Tulpenstraat 23. P. H. Beyer, stukadoor, Heerenstraat 118 A. Klein, Noordeinde 41a. G. Visschers, Haarl.straat 237a N. G. Klein en gezin, reiziger, Haven 22. Mw. J. Schieven, lfeerengracht 54. Mw. J. Drogt. 1.1. ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. M. J. van Lier, koopman, Ceciliastraat 55. J. J. Visser, drogist. Heerenstraat 88. Mw. J. SwartPathuis, Kastanjekade 9. Mw. W. M. SollieDerks, Meidoornslraat 55. Th. J. van Diepen, bakker, Breestraat 157. M. K. Velds. Oude Vest S5a. - Mw. M. Mulder, Witte Singel 69. L. Wassenaar en gezin, reiziger, Lange Mare 25. Mw. M. A. van Dariel, filiaal houdster, Haarl.str. 85. C W Barten en gezin, bedrijfschef, Lange Mare 27. W. H. Jansma en gezin, arts, Buitenrustslraat 9. Mw. C. Tege laar, Samuel de Zeehof 7. A. K. Horst en gezin, geneesheer. Havenkade 5. A. Brou wer en gezin, trambeamble, Molenslr. 19. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. P. J. Clarke, Rotterdam, Goudsche Singel 239b. E. Ph. A. Verhaegh, Maastricht, Bourgonjestraat 5. Wed. B. Krabbenbos relgrim, Almelo, Rietstraat 47. Mej M. A. C. Dingjan, Baexem, Klooster M. Bosch. P. Beij, Dellt, Sumalraslraat 3. M. Vrceken, Oegstgecst, Abspoelweg 1. Me). M. J. v. d. Berg, Voorhout, Wijk III No. 13. M. W. Luiten, Den Haag, Van der Duijn- straat 140. - Jenda Horak, Utrecht, Wei straat 65. W. H. Eskes, Oegstgeest, De Kempenaerstraat 9. Mej J A. M. Engel- brecht, Delft, Oude Langedijk 35. Mej. E. van Zijll, Voorschoten, Burgem. Vernède- park 48. A. Fr. v. Halm, Amsterdam, Cliffordstraat 44 H Mej. M. L. de Boer, Bussum, Huizerweg 34. Mej. A. Verduyn, Voorschoten, Rijndijk bij Mechelse. Mej. J M. Hoegen, Oosterbeek, Grintweg 42 H. Visser, Bloemendaal, Prov. Ziekenhuis. J. G. J. de Haas, Amsterdam, 2e Helroer- slraat 12. D. Klijn, Scharnegoutum, bouwk. opzichter. Mej. II. W. Ooijman, Den Haag, Z. W. Buitensingel 118 M. IJ. G v. d. Helm, Rotterdam, 2e Schansstraat 48b. W. Zegveld, Oegstgeest, Nassaulaan 11. Mej. J. M. Eichholz, Den Haag, Dela- goastraat 28. Mej. L. B. Raaijmakers, L. Zwaluwe, C. 102. H. N. J. C. v. Meerten, Den Haag, v. Boetzelaerlaan 205. Mej. A. Fr. P. M. Kamp, Amsterdam, N. Z. Voor burgwal 110. P. de Mooij, Davos, Off. v. Gezondheid. M. L. de Beer, Rotterdam, Veemarkt 24. D. Moslert, Delft, Lange Geer 8. Mej. C. Warmenhoven, Noordwijk Bomsteeg 10. Chr. M. Marlijn, Den Haag, Maystraat 3. H. J. Kassein, Arnhem, v. Pallandtstr. 16. J. H. Dijkman, Rockanje, Duinen C. 53. A. v. Rossen, Putten (G.), Molenstraat 330. P. J. Holtwijk, Den Haag, Jan v. Riebeekstraat 94. GEBOREN: Antje. D. van F. v. d. Pijl en 8. Prins. Lucia Christina, D. v. A. H. v. d. Vooren en O. Menken. Sophia Johanna, D. v. N. Geerlings en M. v. Duin. Pieter Cornells, Z. v. M. Heijmans en M. Dreef. Wilhelm Karei, Z. v. M. W. Pet en J. v. Rossum» Maria Cornelia, D. v. A. H. v. d. Staay en W. J. Baren- dregt. Hendrikus Leenderfc, Z. v. P. G. de Klerk en L. v. Schaick. Margo, D. v J. Kooreman en P. J. Linscbootcn. Hette Ate, Z. v. O. Meinema en A. Stam. Petrus Alfonsus Maria, Z. v. J. J. Ko per en J. M. M. Rijkenberg. Johannes, Z. v. A. v. Herwijnen en O. H. Vermeulen. Marijtje, D. v. P. P. Speel en M. M. Prins. Eva, D. v. H. Schelvis en E. v. d. Berg, Elisabeth, D. v. F. H. Kriek en C. Broomans. Teunfcje Hendrica, D. v. G. F. Slijkhuis en J. S. W. Sirach. Hendricua Johannes, Z. v. A. H. Meerts en A. Zernitz. Dina Maria, D. v. J. Ri- bot en D. M. v. d. Heijden. Dirk, Z. v. G. de Kier en D. v. Wieringen. Herman Jacob, Z. v. H. J. Heshusius en J. de Graaf. Elisabeth, D. v. J. Landwaart en M. Blom. Johan Christïaan, Z. v. J. y. d. Linden en S. A. Veerman. Maria, D. v. £T. de Mey en W. de Roo. Elisa beth Johanna Maria, D. v. J. P. Ouwer- kerk en M. E. Kerstens. Aloysius Ca- lictus Joseph Maria, Z. v. H. ST. F. Staats en A. G. Kohlbeck. EverE. Z. v. W. Kuip et én W. Driel. m 'Abraham en Hendrik, ZB. van H. ter Wee en J. M. Zaalberg. Jaoob, Z. v. J. J. Oolpa en T. den Os. Casper Martinus, Z. v. G. Nievaart en C. A. Jurgens. Jacobus Cornelia, Z. v. C. de Meij en H. O. Ver* mond. 'Arend Johannes Hendrlcus, Z. v. J. H. de Geest en N. Meyvogel. Jacoba Johanna, D, v. P. J, Le Blansch en A. Ba- relds. GEHUWD: J. S. Lips jm. en M. M. v. d. Berg jd. A. Buis jm. en C. Goddijn jd. - K. r. Olten wedr. en M. C. Rutgers wede. M. Sloeken jm. en A. M. Bonarius jd. P, Verver wedr. en J. Verhoeven wede. 0, Keyer jm. en C. Jansen jd. J. C. C. Haat jm. en L. J. H. Josson jd. G. Hendriks jm. en F. H. Th. Emans jd. J. A. C. V, Baal jm. en J. A. A. M. Westen jd. OVERLEDEN: D. v. d. Werkenvar. 't Zand V. 41 j. P.G.H. Vos M. 65 j. R. A. noorn wede. Starre 82 j. S. de Haan M. 54 j. Levenl. kind van A. C. den Ouden en S. H. v. Beyeren. A. J. Herm- sen Z. 2 j. C. A. E. v. d. Burg D. 14 j. i K. Warmerdamv. Schie wede. 88 j. A. J. C. v. Cranenburghv. Wayenburgli wede. 74 j. W. v. BraakBerlenbach' V. 61 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.} Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. J Een verwarring. hooggeachte Redactie. Verzoeke beleefd voor het onderstaand# een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voor* baat mijn dank. Met eenige verwondering las ik in bet raadsverslag in Uw blad van gisteren do verdediging van den beer v. Stralen inzake de te organiseeren neutrale ontspan Dings-* avonden. Afgezien van het voor en tegen van deze avonden zou ik echter willen opmerken, dat het mijns inziens toch eenigszins absurd is, dat de heer v. Stralen durft spreken van neutrale avonden ,waar toch b.v. op de Za terdag a.9. te houden feestavond de heer Kleerekooper, een volbloed S. D. A. P.'er een feestrede hoopt te houden, welke toch geenszins neutraal zal zijn, wanneer wij den persoon van den heer K. in aanmer king nemen. Bovendien verleent dan de A. J. C. afdeeling Leiden haar medewerking, welke toch ook niet op neutraal standpunt staat. En toch durft de heer v. Str. te spre ken over neutrale avonden? Men moet toch wel erg naïef zijn om dat te gelooven. Deze avonden staan meer in het teeken van de S. D. A. P. dan op neutraal standpunt. Dat de heer v. Str. zijn partij wil voorstaan, is zijn zaak, maar laat hij dat niet trachten te, doen op kosten van de goè-gemeente. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte! teekent ABONNéE. 't Is de oude vergissing I De avond van Zaterdag, waar do heer Kleerekooper spreekt enz., heeft niets te maken met de ontspan-, ningsavonden voor do werkloozen. Zater dagavond is propaganda voor entree, enz., niet voor de werkloozen. Red. „L. D.n Kinderbewaarplaats, Langebrng 87. De Kinderbewaarplaats Langebrug 87* die hier in 1886 opgericht werd en dus ge- durende 37 jaren honderden moeders in staat gesteld heeft, rustig uit werken te gaan, daar zij haar kinderen goed verzorgd wisten, verkeert in groote financieele moei lijkheden. Door verschillende omstandigheden, da dure tijden, bedanken en overlijden van vele leden zijn de uitgaven steeds grooter en de inkomsten steeds kleiner geworden, zoodat deze nuttige instelling opgeheven moet wor den, wanneer de inkomsten niet belangrijk vermeerderen. Aan hen, die niet met de Vereeniging bekeüd zijn, zij medegedeeld, dat in de Kinderbewaarplaats van acht uuc 's ochtends tot half acht des avonds ver zorgd worden kinderen van zes weken tot zes jaar van alle gezindten, wanneer de moeders buitenshuis hun brood moeten ver- dienen. Mogen velen in en buiten Leiden zich ge* roepen voelen door een gift of een jaarlijks sche bijdrage te helpen deze hoogst nuttig# instelling te laten voortbestaan. Namen9 het Bestuur, CUR. HOOGENBOOM—THOMAS, r presidente. I CEL VAN VOLLENHOVEN, secretaresse. A. M. GOUDSMIT—COHEN, penningmecsteresse. KANTONGERECHT TE ROTTERDAM. 1 De zaak-Broekhuys. Gistermorgen was voor het kantonge recht te Rotterdam in behandeling de zaak van den bekenden loterijman W. H. Broekhuys, gedagvaard wegens overtre ding van de loterijwet. Beklaagde was zelf niet versohenen, doch mr. Bourlier, uit Den Haag, trad voor hem op. Deze verklaarddo, dat hij op goeii der vragen van het O.M. zou antwoorden» De ten-laste-legging liep over de 31stel premieleening, in privé door Broekhuys uitgegeven. Het proces-verbaal Is opgemaakt bij de trekking in „Bellevuo" te Amsterdam. Hij verklaarde, dat de 31ste tot en met de 34ste premieleening door Broekhuys voor eigen tekening wa3 uitgegeven, waar voor hij aan de Hollandsche CredietbanK een bedrag van f 100.000 had bdtaald. De ambtenaar van het O. M. achtte d# overtreding bewezen en vroeg veroordoe- ling tot zes maanden hechtenis. Mr. Boulier pleitte vrijspraak of Subsi* diair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak oret &ch6 dagen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9