wlURGENS7 FUNSTE PLANTENBOTER WAT m BEZUINIGING? lOOOflULDEN EN DAN N06 VOOR DEN 6R00TSTEN VERBRUIKER HEUPJICHT genezen na vijf jaren verschrikkelijk lijden. UIT DE OMSTREKEN. RECLAME. S418 LANTA Tan uitvoering der Vlootwet. Die opdracht was zóó onduidelijk dat -de commissie ze azelf niet begreep. Ze vroeg den Minister van Marine om inlichtingen en voelde zich bevredigd. Spr. heeft de zin van de opdracht nooit begre pen en spr. vreest dat de heer Patijn het juiste ook nooit heeft gesnapt. Want later werd do commissie verweten dat zij buiten het raam van haar opdracht was getreden. (Gelach). Een gevaarlijk werk vow men- scben in een hooge positie. (Gelach), De commissie kwam tot do oonclusie: hot moet maar het kan niet! Zij vonden dus stellig niet dat de Vlootwet voor Nederland een voordeeltje was. (Gelaoh). In paragraaf 142 stelt de commissie zich op het stand punt dat op alle gebied bezuinigd moest worden, behalve op dat van de vloot. Spr. betreurt Jicfc dat do Begeering niet tegen deze paragraaf heeft geprotesteerd. De heer Colijn zegt nuwat het zwaarst is moet het zwaarst wegen, maar wij gebrui ken allen een andere weegschaal en ver wijten elkaar dat die van do andere de fect is. Wel opmerkelijk dat twee finan ciers sterk tegen do uitvoering zijn: Trip en De Geer en het ware eerlijk geweest 'dat in het pamflet „Weg met de leuze" deze oordeelvellingen waren aangehaald. Er zijn twee Colijns: de één is de ern stige financior al ie hij er wat ruw op gaan inhakkendo tweede is de man die to taal gedemoraliseerd is door het milita risme. De voorstelling, die de Minister Vrij dag gaf, wijkt weer af van vroegere voor stellingen. Wij zitten voor goed aan do plannen vaat tot 19&9 toe. Do Minister rekent niet met afschrijvingen: na 12 an nuïteiten zijn we er niet af, maar wij moe ten blijven voortgaan met betalen. Colijn II sluit voor dat alles de oogen en zegt: wie dan leeft, wie dan zorgt. De man, die In- dië^lief moest hebben, spreekt over IndiÖ op een wijze, die spr. afkeurt. (Rumoer op do publieke tribune. Tweo mannen roepen: 32 jaar op de vloot ge diend, hier is ons eereteeken. Zóó wordt voor ons gezorgd!) De heer DUYS (S.-D.): Ze hebben ge lijk, zc hebben gelijk(Rumoer). (Na eenige ocgenblikken worden de beide personen van de tribune verwijderd en gaat de vergadering voort.) De heer MARCHANT (V.-D.) gaat voort, Na zee jaar is het uiterste minimum ge reed, maar het heeft geen waarde als men toiefc consequent doorgaat. En daarbij is geen rekening gehouden met het onder houd. Gevraagd is naar publicatie van het ad vies van den Gouverneur-Generaal. Er is oen conflict als toen tusschcn den G.-G. en den commandant van de vloot in Jndië, omdat de G.-G. tegen de invoering van de Vlootwet had geadviseerd. De Regeering vertelt slechts de helft van do waarheid: de Raad van Indiö heeft ook geadviseerd niet uit te voeren precies als de directeur van financiën. Gisteren hebben de bladen gemeld, dat het met de inkomsten van Indië slecht gaat en dat ernstig beraad noodig is om liet budget sluitend te maken. Do Ministers van Marino en Koloniën 2ijn gocdo leerlingen van Minister vas» Karnebeek: zij volgden de politiek van af zijdigheid cn zelfsiandigheid. (Gelach). Als hier sprake is van do verdediging van Indië, hebben wij te maken met den Minister van Koloniën en met niemand anders. (Geroep: Zeer juist). liet ontwerp Vlootwet is een militair wan gedrocht. Deze wet vormt een fonds, een fi- nancieele operatie. Maar spr. acht dat boe renbedrog, omdat liet fonds geen eigen in komsten heeft en eenvoudig een samenvoe ging van marinc-begrootingsposlen is. Do Regcering wil zichzelf boeien aanleggen om de marine vertrouwen te geven in*het Kabi net. Dat acht spr. geen manier van doen. Vervolgens wijdt spr. zijn aandacht aan öc taak van de vloot voor Indië. Wanneer Japan het er op gezet heeft Indië te ver overen, dan kunnen wij met ons vlootje niets uitrichten. In dit verband behandelt hij de brochure van prof Struycken, die be toogt dat er een verplichting bestaat voor ons land om voor zijn verdediging te zorgen. Spr. ontkent, dat eenig land het recht kan hebben van een ander land le eischen, dat het zich zal verdedigen. Als wij die theorie van de verplichting aanvaarden, dan geven wij onze zelfstan digheid al prijs vóór ze nog in gevaar is. Welke illusie maakt men zich met dat wetje Denkt iemand, dat er eenige mo gendheid is, die zich voor dit vlootje laat af schrikken Bij de deskundigen bestaat dan ook geen eenstemmigheid ten aanzien van de beleekenis van deze vloot. In marinekrin gen wil men binnenhalen wat er le krijgen valtals het maar iels is, waardoor de ma rine beter wordt, dan is men al tevreden. De deparlemenlaal-gesilueerden trachten te halen wat er thans te halen valt. Als de Minister iets wilde bereiken, dan nioest hij zijn kracht zoeken in de vliegtui gen. De gansche zaak van de verdediging van Indië is heel anders dan de Regeering zich wel voorstelt. Het is daar niet de k'wes- tie dal bij onze vijand is, die bet eerst onze neutraliteit schendt, gelijk liet in 19141918 was in ons land. Met die andere positie houdt de Regeering niet voldoende rekening. De machtsverhoudingen beheersehen onze positie het geld heeft den oorlog beheerscht en het zal dien beheersehen. De kleinen moe ten afzien van elkë poging om hun zelfstan digheid met wapengeweld te willen verde digen hun kracht moet het beroep op het recht zijn en daarin moeten zij berusten. De politiek van zelfstandigheid moet een ande ren grondtlag hebben en Minister van*Kar- nebeek zal dat ten slotte ook moeten inzien. Loder en zijn Hof beschermt ons meer tegen aanvallen dan Minister van Dijk mei zijn kanonnen aan de Scheveningsche ba- ven, als deze twee centimeter wordt uitge baggerd. (Gelach.) Met meer dan protesten kunnen wij niets aanvangen. We kunnen schieten uit protestschiet men terug, dan gaat er een boot naar den grond, maar meer niet. Het gaal niet om marine of geen marine, maar om een systeem. Colijn zou vechten, doch niet langer dan een kwartier, en dan ligt alles op den bodem der zee. Het belang, dat voor de betrokken mogendheden geldt bij het behoud van onze Kolonie, geeft ten slotte bij alles den doorslag en de beleekenis van ons vlootje is daarbij nihil. Beveiliging ziet spr. in dit ontwerp allerminst. Zelfbe drog is het eenige wat spr. er in ziet. Spr. wijdt ten slotte eenige politieke be schouwingen aan het ontwerp. Allerlei groe pen te samen vormen een meerderheid tegen dit ontwerp en spr. betreurt het, dat geen re ferendum bestaat. Nu is een wet als deze een soort compromis en daarop moet een correctief beslaan en dat kan alleen een re ferendum zijn. Als dit ontwerp verworpen wordt, is een Kamerontbinding niet noodig. Men zegt, dat hel hier gaat tusschcn Ruys en Troelstra. Spr. meent dat de oppositie, die op dit oogenblik de regeering zou willen overnemen, stapelgek zou moeten zijn. Het debuut van den heer Colijn verleden jaar was niet gelukkig. Hij is weer spoedig gekeerd en zit nu toch op het kussen en re- habiliteerd zich toch op militair gebied. Zijn figuur is niet vreemd als deze figuren zich bekeeren, doen ze het gewoonlijk radicaal. Het heeft iets sympathieks, iets imponee- rends, maar het heeft de kans» fouten te be gaan. Colijn beging die fouten ook reeds. De regeering kan haar taak slechts verrichten met medewerking van het geheele volg en zij verwaarloost die medewerking en zij heeft het volg tegen zich in het harnas ge jaagd. Een crisis zou wellicht de atmosfeer zuiveren en dit Kabinet heeft al eens crisis sen doorgemaakt, waaruit het hersteld is te voorschijn gekomen. (Gelach.) Verschillende ministers zouden er zich beter door gevoe len. Als het voorstel wordt aangenomen, dan zal de verhouding tusschcn volk en regee ring zeer slecht zijn geworden, en het par lementaire stelsel zou een knak hebben ge kregen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur, RECLAME. Een ander merkwaardig geval van de bij zonder goede uilwerking van De Wilt's pil len voor Heupjicht wordt ons verteld door Mevrouw van Weverwijk, Ouderkerk a, d. IJsel, die schrijft „Gedurende vijf jaar leed ik aan heup jicht, echter genazen De Wilt's pillen mij en sedert is de kwaal niet teruggekomen". Dezelfde goede resultaten worden dage lijks door het gebruik van De Witt's pillen verkregen. liet beste middel (er wereld tegen Henp- jicht, Ithenmatiek, Rugpijn en alle andere Nier- en Blaaskwalen. De Witt's pillen ziin a f 2.per V- en 3.per Vi doos verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten en bij de Agenten, Kerkstraat 225, Amsterdam. 2423 Alleen echt in deze Hollandsche verpak king met*rood bedrukt en Hollandsche ge bruiksaanwijzing. Weigert alle buitenland- sche verlegen pillen. GRATIS behandeling wordt u toe- gezonden schrijft aan de agenten van E. C. De Witt Cie, 225, Kerkstraat, Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Ten einde den toevoer van duinwater van Haarlem naar Amsterdam te bespoedigen, zal een derde buisleiding worden gelegd in de richting van de Ringvaart, langs deD dijk tot den Spaarn- wouderweg en vandaar langs den Sloterweg naar hel oude dorp Sloten. Ook komt er een aftakking van den Spaarnwouderweg langs den IJweg en den Zwanenburgerdijk naar Halfweg. Rij de besturen van den Haarlemmermeer- polder en de gemeente is een verzoek inge komen om vergunning tot het leggen van die buis in de bermen van genoemde polder wegen. Ook wordt nu de kans grooler, dat de druk in het buizennet te Zwanenburg zal worden verhoogd en de bewoners van Hoofd dorp met het zeer bevolkte dijkgedeelte tus- schen Lijnden en Sloterbrug binnen niet at te langen tijd zal kunnen profitecren van de Amsterdamsche waterleiding. HILLEGOM. De prijs van de melk is weer met 1 cent opgeslagen en is nu 17 cent per Liter, KATWIJK-AAN-ZEE. Bij den gehou den afslag van haring zijn voor de aange voerde partijen de volgende prijzen besteed: 450 kantjes volle pekelharing f 16.15 en 117 65 36 kantjes ijle pekelharing f 18.60 en 1 18 80; 232 kantjes steurharing f 13.50 én f 15.705 kantjes makreelharing f 17 en f24, alles gerekend per kantje. Van de haringvisscherij kwamen te IJmuidA binnen de loggers KW .60 met 24 last; KW. 99 met 10 last; en KW. 127 met 10 last pekelharing, LISSE, - - Gemeenteraad. De Voorzitter opent de vergadering. Do notulen worden 'vastgesteld. De geloofsbrieven van den heer Sobels worden nagezien en in orde bevonden, waar na besloten wordt tot toelating. De heer Sobels legde daarna in handen van den Voorzitter de beide eeden af, waar na hij de gelukwenschen in ontvangst had lo nemen van den Voorzitter. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, hield de Voorzitter de volgendo rede, naar aanleiding van het verscheiden van den heer Riggcl, welke slaande door do leden van den Raad werd aangehoord. „Mijne ITeeren I Nu gij hier Ier vergadering bij elkaar zijt geroepen ter behandeling van de gewone al- gemeene zaken van dit College, gaan onze gedachten allereerst als vanzelf naar hem, wien wij hier thans allen missen. Onze wethouder, ons- zoozeer hooggeacht medelid, de heer Riggel, is ons gisteren, na een vrij kortstondige ziekte, door den dood ontrukt. Het was onlangs 42 jaar geleden, dat hij tot lid van den Raad dezer gemeente is benoemd geworden. Als zoodanig heeft hij onafgebroken in Uw College zitting gehad. Een reeks van jaren heeft hij mede Uw vertrouwen mogen genieten door deel uit to maken van het dagelijksch bestuur dezer ge meente, waartoe gij hem hij herhaling ge kozen hebt. Steeds was hij op zijn post, wanneer zijn plichten hem daartoe riepen, biecht- enkele malen uitgezonderd, heeft hij gedurende dat lange tijdperk de vergaderin gen, waartoe hij werd opgeroepen, bijge woond. Zijn adviezen werden door Uw dage lijksch bestuur steeds op hoogen prijs ge steld. Wat de heer Riggel voor de gemeenschap van Lisse heeft gedaan, behoef ik hier niet meer le schetsen. Het beste bewijs is getoond tijdens de herdenking van zijn 40 jarig ju bileum als lid van Uwen Raad, toen onze geëerbiedigde Koningin zijn verdiensten er kende door hem op te nemen in de rij van Ridders der Orde van Oranje-Nassau. En al mochten bij het klimmen der jaren zijn ideeën eenigszins niet meer slrooken met dio der jongere generatie, zoodat hij zich niet meer aan de gemeenschap kon geven als hij wel wenschle, zijn liefde daarvoor bleef toch bestaaD en dat heeft alles vergoed. Moge het den ons onlvallene gegeven zijn het welverdiende loon reeds te hebben ontvangen, in lange jaren hij Uwe vergade ring in aangename herinnering te blijven." Alsnu ging men over lot het benoemen van een commissaris van de N.V. Electriciteits- hedrijf HillcgomLisseSasscnheim, zulks in do plaats van den heer Verduyn. Na stemming en herslemming tussclien de hee- ren Warmerdam en Kuipers, werd laatstge noemde door het lol aangewezen. In de vacature van den heer Van Til werd bij stemming en herslemming en na loting gekozen geacht de heer Warmerdam. In de vacalure voor de grondcommissie, ontslaan door het bedanken van den heer Van Til, werd gekozen de heer Segers. Tot lid van de Haven- en Vaart-commis sie werd benoemd de heer Algera, en ten slotte tot lid van de commissm van sociale aangelegenheden de heer Sobels, zulks in de plaats van den heer J. M. van Til. Ingekomen was een verzoek van B. en W. van Voorhout, om adbaesiebeluiging aan het adres van den raad dier gemeente, gericht aan de Regeering, om wijziging van art. 244a der Gemeentewet te bevorderen. Het verzoek werd, overeenkomstig het voorstel van B. en W., voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel kwam Vaslslelling van een ver ordening op het bo.heer van het Gas- en Waterleidingbedrijf der gemeente. De lieer Sobels wijst op het sluiten van den giro-dienst, mede in verband met de slortijjg van den boekhouder-kassier. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Stalen het niet goed zullen keuren, wanneer een bankinstelling zal worden genoemd. Over de redactie van eenige artikelen werd van gedachten gewisseld. Waarna na enkele kleine wijzigingen de verordening zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld. Alsnu was aan de orde Vaststelling van de algemcene voorwaarden voor de levering van water door het Waterleidingbedrijf der gemeente. De heer Verduyn zegt, dat het contract spreekt van verplichte aansluiting. De heer Warmerdam is het daar niet mee eens, daar hier een besluit is genomen, dat inwoners, welke minstens zulk goed water hebben als leidingwater, daarvan vrijge steld zijn. De secretaris zegt, dat dit alleen belreft de verordening op de walerlevering. De bouw- en woningverordening zal later nog wel bepalen wie al dan niet moeten aan- sluiten. Wethouder Tromp zegt, dat hem is mede gedeeld, dat de binnenleidingen vrij zwaar zijn, cn vraagt aan den heer Verduyn of dit overeenkomstig de waarheid is. De heer Verduyn deelt mede, dat van de. vele, de meest gunstige is uitgezocht. Op een vraag van den heer Sobels, deelt de heer Verduyn mede, dat het pompstation te Hillcgom blijft, terwijl Lisse een eigen distributienet krijgt. De heer Pijnacker wijst nog op art. 7, het welk spreekt van schade door beproeving, hetwelk het bedrijf n:el zal vergoeden. Van oordeel is men, dat het bedrijf zoo deskundig mogelijk zal worden beheerd, waarna ook deze verordening zonder hoofdelijke stem ming werd vastgesteld. Ter tafel komt een voorstel tot het aan- gaan van een geldleening tot een bedrag van t 175.000 voor de stichting van het water leidingbedrijf. De heer Verduyn doet nog eenige mede delingen, omtrent de prijzen van het matei, naai. Het buizennet tc Lisse zal ongeveer i 150.000 kosten. De heer Verduyn had gehoopt op een rente van 5 pCt., daar 6 pCt. wat veel is. Wethouder Tromp zegt, dat gevraagd wordt een leening lol ten hoogste G pCt., ter- wijl met de aflossing dezer leerring ook reke ning is gehouden. De heer Verduyn zegt, dat 20 pCt. der huizen vóór Januari moeien zijn gelegd, de overige vóór Juni a s. Aanbieding van de begrooling der inkom- sten en uilgaven van de gemeente voor den dienst van 192-4. Deze zijn als volgtont vangsten 281.1-41,31'kapilaaldienst ont vangsten 30.331,31 uitgaven f 30.000. Saldo f331.31. De heer Verduyn vraagt of al eens bericht ingekomen is naar aanleiding der classifi catie van gemeenten. Vervolgens vraagt spr, ot er al cijfers bekend zijn der Vleeschkeu- ringswat. De Voorzitter antwoordt op beide vragen ontkennend. Alsnog vraagt de heer Verduyn, of het geen overweging verdient bij B. en W. om in het perk in het Viert ant bloembollen te planten. Welh. Tromp had gedacht dat juist de meest belanghebbenden, welke e'r dagelijks genot van Rebben, wel een aanbod zouden doen. De lieer Langevcld brengt dank aan den Voorz. voor de woorden van sympathie ten opzichte van wethouder Riggel. Alsnu volgt een langdurig en doelloos de bat over de .Jcermis-kwestie", waarna de heer van Kestercn vraagt naar bestraling achter de Meer en Houtstraat. Weill. Tromp zegt, dat dit nog particu lier terrein is. De heer A. II. Schrama bespreekt de wer keloosheid voor den a s. winter. Waar de regeering zich alzijdig zal houden komen de kosten geheel voor rekening der ge meente. Spr. vraagt of er niet iets is te bereiken door overleg met groole patroons, om met toezegging van subsidie werk uit te voeren, wat anders achterwege zou gelaten worden. Weth. Tromp zegt, dat dit moeilijk zal gaan, daar het hoofdbedrijf alhier nog winstgevend is, en dan gaat het toch niet op om met subsidie aan te komen dragen. Voor de verbreeding van den straatweg was voor productieven arbeid ook'niets le hereiken aldus de voorzitter. Hierna sluiting. NOORDWIJK. De ondcraldeeling van den algemeenen Nedcrlandschen Politie hond, hield alhier haar najaarsvergadering. Na opening door den vaarnemenden voor- zitier, hield deze een korte toespraak lot de vergadering, wijzende op de veranderde tijden, allen herinnerende aan de dure plich ten, die elk een, het zij in hoogeren, het zij in lageren rang in de samenleving had te vervullen. Daarna werd de reglementswijzi ging Ier hand genomen. Dit vorderde gerui- men tijd. Alk gevolg hiervan had de verkie zing van een nieuw bestuur plaats. Tot voor zitter werd gekozen de heer A .J. J. Schnaar, inspecteur van politie te Katwijk. Nog wer den als bestuurslid gekozen dê heeren J. van

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6