No. 165127 WOENSDAG 17 OCTOBER Anno 1923 Officieele Kennispevirnsn. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB AD VERTE NTtENi ?0 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eve.itueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZEB COURANT! Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.86, per week0.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .7,,,, „0.18, Franco per post 2.86 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISÓHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar VERSCHE HARING a f 0.13, SGHELVISGH a f0.24—f 0.34, SCHOL a 10 21—f 0.45, KABELJAUW a f 0.48 per pond en ZEEUWSGHE MOSSELEN a f 0.05 per K.G. N. O. DE QIJSELAAR, Burgemeester Leiden, den 17en October 1923. JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie d.d. 8 October 1923, no. 24, gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedepu teerde Staten is bepaald: lo. dat in verband met den slechten stand der patrijzen in deze provincie, de jacht op genoemd wild zal worden gesloten op Woensdag 31 October aanstaande met zons ondergang; 2o. dat de jacht op het overige in art. 17 der vorenaangehaalde wet genoemd klein wild, met uitzondering van die op hout snippen zal worden gesloten op Maandag 31 December e.k. met zonsondergang, terwijl het schieten van houtsnippen en het in art. 15 sub. lit! g dier wet bedoeld jachtbedrijf, yan het vangen van houtsnippen met laat-, war- ol valflouwcn blijft toegelaten tot en met 31 Januari 1924. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst, 's Gravenhage, 9 October 1923. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene' kennis, dat door H. van Tongeren, te Leiden, een verzoek is in gediend ter bekoming vpn verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel Roogewoerd No. 45. N. O. DE QIJSELAAR, Burgemeester. VAN 6TRIJEN, Secretaris. Leiden, den 17en October 1923. Protestantisme en Katholicisme in den tegenwoordigen tijd. Gisteravond hield dr. G. Ohlemüller, se cretaris van den Evangelischcn Bond uit Berlijn, op uitnoodiging van de Leidsche af- deeling der Evangelische Maatschappij in de Waalsche Kerk aan de Breestraat een yoordracht over bovenstaand onderwerp. Nadat de niet druk bezochte vergadering door den voorzitter was geopend, kreeg de heer Ohlemüller het woord, die aanvingtnët op le merken, dat de algemeene klacht hier te lande onder de Protestanten is, dat de Katholieken hun de baas wórden. Merkwaardig is, volgens spreker, dat men in de R.-K. landen juist het omgekeerde ziet gebeuren. In Oostenrijk gaan tegenwoordig jaarlijks 8000 tot 9000 personen tot het Protestan tisme over. Io Tsjecho-Slovakije is een vrije R.-K. Kerk gesticht, waarnaar anderhall millioen Katholieken overgingen. Deze kerk erkent geen Paus In Protestanlsche landen heelt op het oogenblik Rome de overhand. Het Neder landsche R. Katholicisme is op weg een te- genreformatie tot stand te brengen. Het kleine Katholieke Holland heeft 46 bisschop pen in de wereld. Pater Van Ginneken heeft te Berlijn en Keulen verleid, hoe inen in Holland het Protestantisme aanpakt In Duitschland volgt men Uit voorbeeld. Ook daar is het gemengde huwelijk volgens bis schoppelijke uitspraak een concubinaat ge worden. Spr. wijst op de R.-K. Universiteit, waaraan toch zeker in Holland geen be hoefte was. In Zwéden, waar spreker zoo juist van daan komt, zijn nog maar 6000 R.-Katholie ken. Maar bisschop Diepen maakt daar krachtig propaganda. Rome zette de drie oude bisschoppen af en verving hen door jongere, waarvan twee Hollanders zijn. Dezen zomer verscheen kar dinaal Van Rossum aldaar. In geen 700 jaar Was zoo'n hboge geestelijke op Noordschen grond geweest. Toevallig waren er bij die gelegenheid ook Hollandsche oorlogsschepen IMen heeft dit in Zweden zeer vreemd ge- yonden. In Duitschland zijn beide godsdiensten in gcherpe concurrentie. Veel is vernietigd en Vernield in Duitschland, ook op geestelijk jebied. Velen wierpen het geloof overboord. iHaar thans begint men in te zien, niet zon der godsdienst te kunnen. Het R-Katholicis- me maakt daarvan gebruik, zoowel 't strakke als het plooibare. De laatste richting zoekt verzoening der tegenstellingen en zij spreekt liefst zoo min mogelijk over het Pausdom en over het alleenzaligmakend karakter der R-Katholieke Kerk. Zij zet de deur wijd open. Spr. verwachtte niet veel van die rich ting. De vernedering van Duitschland is poli tiek een voordeel voor Rome, omdat Wiltels- bach aan invloed won tegenover Hohenzol- lern. I Spr. wees vervolgens op de krachtige or ganisatie der R.-Katholieken, waarbij die der Protestanten verre achterblijft. In Duitschland zijn de R.-Katholieken tot een volk in het volk georganiseerd. Verder wees hij op de houding der R.-Ka tholieken in landen, waar zij de minderheid, en in die, waarin zij de meerderhei hebben. In de eerste landen staan zij op de gelijkheid van allen voor den staat, op verdraagzaam heid, enz. in landen, waarin zij de meer derheid hebben, kan de Protestantsche amb tenaar niet worden gehandhaafd. Merkwaar dig is, dat president Ebert, vroeger gods dienstloos, weer R.-Katholiek geworden is. Noske echter heeft waarschuwend op de verkatholiceering van Duitschland gewezen. De oorlog heeft 'in Duitschland, volgen3 spr., het Protestantisme hardér getroffen dan het R.-Katholicisme, want het verloor zijn Protestantsche vorsten en zijn organisatie. De pastorie van den predikant verloor zonen en vader, de R.-K. pastorie niet. De Protes tant verloor met Duitschland alle9, de R.-Ka tholiek heeft een tweede vaderland over de bergen en dat vaderland gaat het goed. Wat kan het Protestantisme legen deze dingen doen Overal, waar spr. kwam in de Prolestantsche landen, hoorde hij de klacht Het kan zoo niet verder gaan. Er moet iets gebeuren. Maar wat Spreker meende, dat het Protestantisme, als het ernstig wordt gemeend, nog wel op religieus gebied tegen het Katholicisme op kan. Het heeft den volken nog te brengen ware vrijheid, levensernst en levensverdie ping, gedragen door een krachtig geloof. Daartoe wekte hij ten slotte de Protestan ten krachtig op. Ook de Nederlandsche Pro testanten. Laten zij zich niet door Rome op het sleeptouw nemen. De met aandacht gevolgde rede maakte wel indruk. Met een opwekkend woord werd de vergadering gesloten. De Bazaar voor de Wijkverpleging van den Protestantenbond. Gistermiddag is de door ons reeds ge noemde bazaar van den Protestantenbond in het Nutsgebouw geopend. Daartoe kwa men' in een der zalen, grenzend aan de groote Nulszaal, waar de bazaar wordt ge houden, een aantal dames en heeren genoo- digden met het bestuur en het Comité bij een. Zoowel deze als de groote zaal waren met groen en bloemen rijk getooid, terwijl een aardig strijkje de aanwezigen met mu ziek verwelkomde. Nadat de presidente van het Comité, mevrouw LenteFaber, den aanwezigen met een enkel woord het welkom had toe geroepen, gaf deze het woord aan mej. E. C. Knappert, directrice van „Ons Huis" le Am sterdam, die in de dagen van de oprichting een der leidende krachten was van den Wijkarbeid van den Protestantenbond. Zij herinnerde er aan hoe 25 jaar geleden in het Wijkgebouw aan de Oranjegracht de eerste wijkverpleegster door wijlen prof. Van Manen werd geïnstalleerd, waarmede de voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting eener Wijkverpleging eindigden en de met practische uilvoering werd begon nen; die .zooals men overal ziet gebeuren, zich steeds heeft uitgebreid. Dit zal hier en elders zoo blijven, zoolang een menschelijke samenleving bestaat. Zij bedoelt ziekenver pleging aan huis; uitgeoefend door men- schen van beroep, en uitgaande van een Vereeniging. De Wijkverpleging te Leiden is ingericht naar een plan van wijlen burgemeester Was, die de stad verdeelde in zooveel wijken, als er stadsgeneesheeren waren (destijds); Ieder dier inrichting moest haar arbeidsterrein tot de wijk beperken. Daarvan werd de subsi die afhankelijk gesteld. De wijkverpleegster moest gediplomeerd zijn en niet beneden 25 jaar oud, terwijl er aan de inrichting een polikliniek moest zijn verbonden. Personen, van welke gezindte ook, in de wijk wonende, die daarvoor in aanmerking kwamen, moesten door de zuster(s) uit die wijk worden geholpen. Met sommige gezindten heeft men daar mee wel eens last gehad. Dezerzijds niet, omdat men er de verpleging beschouwt als doel, niet als middel om een ander doel te bereiken. Tot welke groep een mensch mag behooren, van het standpunt van de wijk verpleegster moet in ieder zieke vóór alles de mensch gezien worden. Zoo werd het op treden van deze Wijkverpleging zuiver hu manistisch. Spr. herinnerde in dit verband er aan, dat, voordat aan de Langestraat de Wijkverpleging werd begonnen, deze arbeid al bestond aan het Levendaal en roemde zeer de samenwerking van zuster Joh. den Older, die daar destijds werkzaam was. Na te hebben aangetoond hoe door studie van en persoonlijk onderzoek der Wijkver pleging In Engeland, waar deze reeds veel eer burgerrecht veriaregen had, men er hier toe gekomen rs, schelste spr. in korte trek ken de ontwikkeling er van in ons land, om daarna enkele njimen te noemen van man nen en vrouwen, die op verschillende wijze de oprichting en uitbreiding van het Wijk gebouw aan dc Oranjegracht hebben moge lijk gemaakt. Zij noemde o.a. prof. Drucker, P. W. Jansen en zooveele anderen, die reeds zijn heengegaan of nog tot de levenden be hooren. Er is veel voor gegeven, niettemin zit het bestuur steeds in zorgen. De begrooting voor 1924 is f 5800 en de middelei* reiken slechts tot f5000. Er is behoefte aan beddëgoed, aan aanvulling van de linnenkast, aan in strumenten, enz. Spr. laatste woord was een woord van dank voor den steun en de medewerking, aan dezen bazaar verleend, en een wensch, dat daardoor werd verkregen meer hulp aan de zieken in den vorm van thuisverpleging dan thans nog het geval is. Na een hartelijk applaus, dat op deze pakkende rede volgde, verkreeg nu weer de presidente het woord, om in een geestige, van opgewekt optimisme getuigende toe spraak dank te brengen voor de groote hoe veelheid waardevolle goederen," zoowel door particulieren als door sommige fabrikanten en neringdoende voor dezen bazaar geschon ken, waaronder zij speciaal noemde A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij, die met de i drukkersfirma's Batteljee en Terpslra «n Eduard IJdo voor het vele drukwerk heeft gezorgd, de heeren Spruitenburg, die voor de tentjes zorgde, en Jansen, die zich belastte met de aankleeding; de heeren Ballego, Buurman en Kors, aan wie het Comité den rijken bloemenschat te danken heeft; den heer Van der Kloot, die zijn vrachtauto be schikbaar stelde voor het vervoer van de verschillende benoodigdheden; de jeugdige muzikanten, die voor de muziek zorgen, den heer Mens, die in bruikleen afstond een klankrijke piano, en eindelijk de firma Van Nelle, die gratis een heerlijk kopje thee schenkt. Het is nu maar de vraag: Hoe geraken wij den schat van groote en kleine geschenken kwijt? zeide de presidente en zij deed daar voor een beroep op alle vrienden en kennis sen om veel te koopen. Wij komen, aldus besloot spr., slechts om de 25 jaar. Hierna gaf zij hel woord aan de presi dente van het eere-comité, mevrouw De GijsèlaarViruly. met het vriendelijk ver zoek clen bazaar te willen openen. Zij^vol- deed daaraan gaarne. Met een korte, sympathiek toespraakje opende zij den bazaar, er den wensch aan toevoegend, dat het doel, er mee beoogd, zal worden bereikt. Hierna liet de muziek zich' hooren, er werd thee geschonken en onderwijl werd ook de bazaar bezichtigd, die er in één woord rijk uitziet, zoowel wat de opstelling der tenten en kramen als wat versiering aangaat, terwijl het aantal luxe- en huis houdelijke artikelen in groote verscheiden heid enorm groot is. Bovendien zijn er zeer bijzondere attrac ties, die zoowel aan ouden als jongen, een aangename verpoozing biedt. 't Was gisteren den geheelen dag en avond vol en zoo zal het ongetwijfeld de vol gende dagen ook zijn. Er werd direct heel veel verkocht, en de verwachting is dat dit zoo zal blijven. Wie er heengaat en er iels koopt zal zich daarover niet beklagen. Waardelooze prul len vmdt men er niet en als- men een waar devol artikel koopt, zal men ervaren, dat men koopje gedaan heeft, en smaakt men tevens de voldoening iets bijgedragen te heb ben aan een mooi liefdewerk. De afstervende natnnr in het Leidsche Volkshnis. De afdeeling Leiden der Ned. Naluur- liislorische Vereeniging heeft een wakker bestuur en een aantal jonge leden, die er niet tegen opzien in deze regenachtige lielfst- dagen voor dag en dauw en ook, nadat de avond reeds is gevallen de vrije natuur in te gaan, haar te bestudeeren en te bespie den in al haar schoone belangwekkendheid niet alleen, doch tevens er van iets mee te nemen om ook aan anderen de wonderen der schepping te toonen. De afdeeling heefl daarenboven haar vrienden in stad en land, die haar gaarne willen helpen om de natuur studie aantrekkelijk te maken, ook voor den leek, opdat steeds meerderen oog zullen krij gen voor het genot, dat de Natuur in iéder seizoen den belangstellenden mensch biedt. En zoo werd zij in staat gesteld een ten toonstelling in het Leidsche Volkshuis aan te richten, die het najaar in zijn weemoedige schoonheid in beeld brengt, ons het afster ven der natuurlijke dingen laat zien, ja I maar op den achtergrond tevens het zoekend oog al9 een blijde verwachting ook de kie men van een nieuw leven weder laat speu ren. Daarom verdient deze tentoonstelling veler belangstelling. Elk najaar zorgde in den laatsten tijd de afdeeling voor een paddenstoelen-expositie, waartoe de herfst zoo ruime gelegenheid biedt Zij voelde daarvan echter de eenzijdig heid. Zoo rijpte het plan om jaarlijks door middel van tentoonstellingen een poging te doen het ontluiken en het weder afsterven der natuur in beeld te brengen, waarvan de eerste welgeslaagde proef in het voorjaar werd gehouden, terwijl het tijdens den zomer nog nader overwogen plan dezen herfst tot yolle uitvoering is gekomen. De geheels jrpfita gaal tor het Yo&shy& is qu dooi ta-. genomen. Op het podium vindt men blad en tak en bloem en vrucht, met groote verschei denheid In kleuren en tinten, een herfst- panorama ontworpen, dat met recht een „Herfst-Stilleven" kan worden genoemd. Waar is de schilder, die het op het doek weer zal geven In het midden der zaal rijën zich weer de tafels, bedekt met een rijkdom van padden- stoelen, tusschen vergulde bladeren en groene mos, in haar afwisselende kleuren, prachtig uitkomend. Daarnaast en er om heen huurverzamelingen mossen korstmos sen, bladmossen, levermossan, waaronder verzamelingen van mej. Cool en den heer Ten Kate, benevens een groote verscheiden heid van zwammen. Naast de flora heeft men nu ook de faunu doen uitkomen. Mie ren, rupsen, spinnen en slakken mede in groote verscheidenheid trekken de belang stelling, terwijl vriendelijke geleiders onze aandacht op bijzonderheden vestigen, welke we anders licht niet zouden opmerken. Voor een en ander hebben de buitenplaat sen in de omgeving, met name te Wasse naar, veel van het tentoongestelde geleverd. Ook de Horlus schonk zeer waardevol ma teriaal. De heeren Knock en v. Duinse uit Schie dam en Rotterdam, stonden ter opluistering een en ander af van hun verzamelingen van overblijfselen van dieren uit vroegere en la- tere tijdperken, anderen leenden voor dit doel exemplaren van de malariamug en van lichtgevende bacteriën. Enkele onzer stadgenooten, zakenmen- schen, waTen wel zoo vriendelijk het beste van wat in hun zaak aanwezig is, uit te stallen. De heer Van Ek demonstreert uil zijn bijenstal er den bijenteelt cn in het bijzon der wat er in den herfst aan dit nijvere volkje waar te nemen valt en laat tevens zijn zuivere honing zien r de vruchtenhande laar Oostendorp aan de Doezastraat, heeft een uitstalling van de fijnste fruit en vruch ten, welke de bezoekers doen walerlanten de firma Bayer stelt een verzameling wild ten toon. Verder vindt men er eveneens ter opluistering een aantal teekeningen, platen en boekwerken, die op de natuur betrekking hebben. Eindelijk zijn er eenige van de meest modern ingerichte microscopen aan wezig, waaronder belangstellende bezoekers1 het microscopisch klein kunnen waarnemen, daartoe bijgestaan door deskundige leden. Eindelijk worden eiken avond korte voor drachten over een bepaald onderwerp ge houden en een opgewekt strijkje maakt het den bezoekers aangenaam. Gisteravond werd de tentoonstelling in tegenwoordigheid van het bestuur, leden en genoodigden, geopend met een korte rede van den afdcelingsvoorzitter dr. T. P. Mul ler, die, na al de medewerkers en werksters te hebben bedankt een korte uiteenzetting gaf van het doel der vereeniging en van deze tentoonstelling in het bijzonder, terwijl hij ten slotte haar in de belangstelling van het Leidsche publiek en dat van de omlig gende gemeenten aanbeval. Wij sluiten ons gaarne daarbij aan en wie er mochten komen, raden wij niet voor bij le gaan een mooi groen kussen van mos, vervaardigd door de penningmeesteres, waarop met vaardige hand in letters van roode boschbessen zijn aangebracht de woorden: Wordt lid van de Natuurhistorische Ver eeniging. Mogen velen aan die kleurige uitnoodi ging gevolg geven. Opera-Concert Gemma Bellinclont Eric Onlton. Aan den vleugel Henrik Ericksen. <Vas het door gebrek aan tijdige reclame, of is het nog te vroeg in hel seizoen, of wa ren de entrée's iet of wat te hoog gesteld, wij weten het niet. Hoogstwaarschijnlijk zijn deze drie punten mede schuld, dat de Schouwburg gisteravond maar heel dunne tjes bezet was. Onbewust voelen beide par tijen in zoo'n geval een soort géne voor el kaar, die echter dadelijk opgeheven werd door het tactvolle optreden van de uitvoer ders, die net deden, of zij voor een stamp volle zaal zongen en daarmee hun positie zoowel als die van het publiek aanmerkelijk aangenamer maakten. Gemma Bellincioni was vroeger een be roemde prima-donna. Na wat wij gisteravond ten gehoore kregen zal die roem hoogstwaar schijnlijk het gevolg zijn geweest van haar gemakkelijk coloratuur-zingen, waardoor de Italiaansche opera-partijen zeer zeker ge knipt voor haar zijn geweest. Of het verstan dig is een geroutineerde opera-zangeres in een concert te laten optreden, zullen wij in het midden latenzeer zeker is het, dat men bij een opera meer door de vingers ziet dan op een concert. In de opera doet de aanklee ding nog zoo oneindig, veel, waardoor ook een aria in een opera soms geweldig mee kan slepen, terwijl diezelfde aria, door de zelfde persoon in een concert voorgedragen, ons dikwijls lang niet zoo beroert. Dit voel den wij weer sterk gisteravond; de voor dracht klonk te veel op het effect, te weinig diep, te weinig echt muzikaal doorvoeld. Toch voelden wij door dit alles heen een goede opera-zangeres; iemand, die daar zeker n uook nog succes zou hebben in „Tosca" biJv. of in werken van Rossini, enz. Medewerking verleende Sir Eric Oulton. BINNENLAND Te Groningen is overleden prof. J. van Wageningen. De letterkundige Marcellus Emants if overleden. Over het voortbestaan van het voor* oefeningsinstitüut bij den Vrijwilligen Land storm is nog geen beslissing genomen. Opening der R.-K. Universiteit te Nij megen. Scheveningsche logger op de Noordzee overvaren en gezonken; de bemanning gered. BUITENLAND. Duitschland schijnt alle leveringen in natnra aan de geallieerden te zullen 6top zetten. Slniten de mijnen en fabrieken in het bezette gebied wegens gebrek aan geld voof uitbetaling der arbeiders? Ernstige levensmiddelenrelletjes in Duitsch' land. Opening van de Gentsche Hoogeschool. Wal de Engelsche regeering vooi de werkloozen zal doen. een tenor, die met gemak optrad, maar wiens stem te weinig kopresonans heeft, zoodat de toon gevoileerd klonk en dikwijls te laag.- Eric Oullon legde doorgaans wel smaak voor zingen aan den dag; daarom verbaasde ons het bepaald leelijke overhalen van den toon in „d'un prison" van Reynaldo Hahn, si-i bleu - si-i calme. Zoo iets kan in dit lied allerminst geduld worden. Met Gemma Bellincioni zong hij nog tweo duetten. Heel goed gingen beide stemmen niet samen. De zangeres gaf vóór de pauze nog een extra-nummertje „Si mes vers avaient des ailes" van R. Hahn. Beide uitvoerders werden goed geaccom pagneerd door Henrik Erichsen. Wij willen niet eindigen zonder een goe den raad aan den impressario Carl Greve, om in het vervolg voor dergelijke concerten tekstboekjes te laten drukken. Heden is hel de dag, dat onze sladgei noot J. Remond zijn 25-jarig jubileum her-, dacht als letterzetter bij de N. V. voorh, E. J. Brill, alhier. Reeds vroeg in den morgen werd hij door een commissie uit het personeel binnenge leid en te midden van zijn kameraden toe gesproken door den waarnemenden mees-, terknecht, die hem in hartelijke bewoordin gen toesprak, met den wensch, dat hij nog vele jaren met dcnzelfden lust moge arbei den tot heil van de firma en van zijn gezin. Tevens werd hem namens het personeel als blijk van vriendschap aangeboden een mooie gaslamp cn een rookstel. Aangenaam getroffen dankte de jubilaris voor de hartelijke belangstelling, hem door het personeel betoond. Daarna werd hij ge- lukgewenscht door den directeur, den heer C. Peltenburg, die hem een enveloppe met inhoud aanbood. Verder mocht hij don dag in huisclijken kring doorbrengen. De Oudercommissie der Meisjesschool aan de Boommarkl, alhier, hield haar ouder avond. Na de gebruikelijke opening door het hoofd dier school, heette de voorzitter dier commissie de aanwezigen welkom, in 't bij zonder prof. B. D. Eerdmans, voorz. Volks onderwijs, afd. Leiden, en den heer K. Brants inspecteur L. O., die aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven, terwijl werd mede- gedeeld, dat de heer J. B. Meijnen, wethou der van onderwijs, zeer tot zijn spijt, verhin derd was dezen avond bij ie wonen. De commissie bad mej.L. van Lakerveld. leerares aan de Vakschool voor Meisjes aan de Hecrengracht, alhier, bereid gevonden het onderwerp „Beroepskeuze en het Nij verheidsonderwijs" op dezen avond voor de aanwezigen in te leiden, welk onderwerp zeer aandachtig werd aangehoord en aan het slot waarvan de voorzitter aan de inleidster. namens de aanwezigen hartelijk dank bracht voor dc zeer aangename, duidelijke en beschaafde wijze, waarop zij haar ge^ hoor heeft geboeid met dit onderwerp. Na nog de oprichting van een particuliere Franschen cursus besproken lë hebben, waartoe in principe werd besloten, en n& verschillende mcdedeelingen voor komende dergelijke bijeenkomsten en het a.s. Sint-. Nicolaas-feest te hebben behandeld, sloot de voorzitter deze goed geslaagde en door circa zestig personen bezochte vergadering. Op uitnoodiging van het Genootschap. „NederlandEngeland" en de „English Af-, soclation In Holland" zal binnenkort df heer John gtelling In enkele steden van ong

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1