In verkeerde Schoenen. O. IdBfl. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 October. Tweede Blad. Anno 1923. Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. '(Vervolg van gisterenJ. 25o. Voorstel in zake de afsluiting van de onnewe^teeg. (309) Hierbij is het amendement v. Eek om de leeg geheel te sluiten voor den openbaren enst. Do heer v. ECK acht afsluiting met een ek, zooals B. en W. voorstellen, niet zoo oed ils afsluiting met een ondoorzichtbare eur; ait met het oog op het opbergen daar van iets door de aangelegenen. Voorts acht hij totale afsluiting meer in (overeenstemming met het reeds genomen be- pluit dan hetgeen B. en W. voorstellen, die blijkbaar liefst zoo weinig mogelijk van het besluit ten uitvoer willen brengen. Het voor stel van B. en W. wat betreft de Haarlemmer straat-zijde verergert z. i. den toestand eerder dan dezen te verbeteren. De rechthebbenden behouden ook volgens zijn voorstel hun rech ten, al ligt hun uitgang dan niet meer aan den openbaren weg. Ook aan de zijde van de Apothekersdijk !Wil hij geheele afsluiting met verwijdering van het urinoir daar, waarop het juist aan komt. De heer KNUTTEL zegt, dat de steeg heet Jlennewesteeg, niet Kennewegsteeg. Mevr. DE STOPPELAAR acht den toestand 'daar onhoudbaar, zooals deze nu is. De heer HUURMAN acht een splitsing hal verwege als B. en W. willen beslist slechter jdan geheele afsluiting, speciaal voor de zijde yan de Apothekersdijk. Hij vindt een hek .overigens beter dan een deur. .Wethouder MULDER zegt, dat B. en W. jroyaal het aangenomen besluit willen uit voeren. Een hek is beter dan een deur om een oogje in 't zeil te kunnen houden. Ge heele sluiting zou zija belemmering in de broodwinning van den caféhouder aan de Haarlemmerstraat, en al mag men het be- rijf niet erg mooi vinden, dat gaat toch niet pan. En wat de zijde aan de Apothekersdijk be- Jr-eft: het blijven van een urinor daar is ge- Wenscht. Of wil men soms daar dan ergens een ander plaatsen, met gevolg, dat na veel kosten, daartegen dan weer bezwaren wor den gemaakt? Het voorstel van B. en W. geeft z. i. de beste oplossing. De heer BERGERS vraagt of op het geno men besluit niet is terug te komen, hetgeen hem wel zoo wenschelijk voorkomt. De heer HUURMAN stelt voor de Kenne wegsteeg af te sluiten langs de rooilijn aan de Apothekersdijk, maar overigens met B. en LW- mee te gaan. De VOORZITTER zegt, dat degenen, die de steeg open willen houden, tegen het voorstel van B. en W. en tegen alle amendementen moeten stemmen; dan blijft de steeg open yoor het verkeer. De heer v. ECK meent, dat het voorstel Huurman wel in hoofdzaak aan zijn verlan en voldoet, maar toch handhaaft hij ook jn eigen voorstel, de rechten van den café- ouder niet zoo zwaar aanslaand, die ook Joo stevig niet slaan, naar hij vernam. De VOORZITTER betreurt het, dat hieraan ^en f 1500 zullen worden verdaan, liever de )teeg open latende. (Geroep: 't behoeft niet tn marmer of brons!) Over de vraag, wat het eerst in stemming zal komen enz. heeft nog een verward debat ftlaats. Het amendement-v. Eek wordt'aan- enomen met 1813 stemmen. Voor de heeren v. Rosmalen, Witmans, Eikerbout, Knuttel, Wilbrink, Sytsma, Eerd- mans v. d. Wal en de dames Dietrich, de Ptoppelaar en v. Itallie, benevens de S.D.AP. Het voorstel Huurman is daarmee ir e r v a 11 e n. Het geamendeerde voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 23 te en 8 stemmen. Tegen de heeren Spendel, Bergers, Pera, oster, v. Hamel, Mulder, Reimeringer en 'anders. Eerst was nog weer een debat gaande of er nog wel gestemd diende te worden over het geamei erde voorstel van B. en W. 26o. Praeadvies op het verzoek van de Chemische en Mechanische Stofbestrijdings- 'onderneming te Amsterdam, om belast te gorden met het schoonhouden van de ge- Naar het Engelsch, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden)). 32) „Welke andere menschen vTOeg ik da delijk. „Wel, die men9chen, waar [je in betrek king zou gaan. De SuthsliffeSmiths of hoe heeten zij, konden toch aan de Merediths gezegd hebben, dat je hun gouvernante ivas.'* „Neen, dat konden zij niet dat konden rij juist niet", zei ik. „Je begrijpt, dat zouden zij niet willen, nadat ik den portier, die door SuthcWfeSmiths w-as gezonden om te vragen, gedecideerd gezegd had, dat ït hun gouvernante niet was 1 Dat maakt 'de zaak ingewikkelder, begrijp je?" „Ja, dat is zoo", zei Reggie aarzelend. Toen voegde hij er iets bij, dat mij ver baasde. Hij zei veel levendiger: Welnu! Je kunt niet bij die menschen blijven, vindt je wel?" Toen kwam de reactieik kreeg zoo Iets van een rilling. Niet bij de Merediths blij- ff§n?^ Hen verlaten, terwijl jk mij zoo ge* •Jukkig bij hen voelde? „Ik zio niet in, Reggie, waarom ik dat 3oen bou", redeneerde ik, een oogenblik iV erge ten de hoe ik mijn best had gedaan om gjfég te komen. „Het is niet alsof ik beweer 'de jonge mevrouw Meredith te zijn. Ik ben hier als hun aangenomen dochter >,Ja, maar je ze] «elf, dat zij dat niet meentesoholen en/ of andere gemeentegé- bouwen en met het verrichten van daar mede samenhangende werkzaamheden. (310) Conform besloten. 27o, Voorstel: a. tot verkoop aan de Woningbouwver- eèniging „Tuinstadwijk" van een terrein, gelegen ten oosten van de Heerenstraat, Sectie M no. 3811 ged., benoodigd voor den bouw van 71 beneden- en 71 bovenwonin gen; b', lof het verstrekken van voorschotten aan die vereeniging ten behoeve van de kosten van uitvoering van het sub a be doeld bouwplan; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den suppletoiren begrootingsstaat. (30-1) De heer EERDMANS heeft wel eens klachten gehoord, dat er geen ruimte is voor het zetten van kasten etc. bij woningen van Tuinstadwijk. Is het in dit opzicht hier nu beter? De VOORZITTER zegt, dat zoowel hier als in Den Haag de plannen door de des kundigen zijn goedgekeurd. Hij kan de vraag niet beantwoorden, maar 't zal wel in orde zijn, Het voorstel wordt dan h. st. goed gekeurd. 28o. Praeadvies op het verzoek van de af- deelingen Leiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius", om vaststelling van een verordening, waarbij het venten en verkoopen van melk op den openbaren weg op Zondag wordt verboden. (305) De heer HEEMSKERK frappeert het, dat B. en W. in hun praeadvies absoluut niet zeggen, of zij bet venten tegen willen gaan of niet. Die vraag had hij gaarne beant woord gezien. Hij meent, dat alleen uit on wil van enkelen deze kwestie nog niet op gelost is. De VOORZITTER zegt, dat hij als hoofd der politie natuurlijk de Zondagswet hand haaft. Dit verzoek slaat trouwens niet apart op Leiden, is overal gedaan. Overigens wil hij den Commissaris van Politie nog wel eens bijzonder hierop attent maken. Het praeadvies wordt dan z. h. st. aange nomen. 29o. Praeadvies op het verzoek der Cen trale Commissie voor Arbeidersontwikkeling in zake hèi icekennen van een subsidie in de kosten van het houden au ontspannings avonden voor werkloozen en het kosteloos gebruik van de groote zaal der Stads- Gehoorzaal. (311) Hierbij is het voorstel v. Stralen of f 250 toe te kennen. De heer v. STRALEN zegt, dat het prae advies een teleurstelling is voor degenen, die vorigen winter zooveel gedaan hebben voor de werkloozen-ontspanning, want al wordt het voorstel van B. en W. aangeno men, dan zal de commissie waarschijnlijk niets kunnen doen uit gebrek aan geld. En voor de werkloozen zou dat zeer te betreu ren zijn, voor wie zulke ontspanningsavon den broodnoodig zijn. In dezen heeft de ge meenschap ook een plicht. Zie ook naar wat Rotterdam en Amsterdam doen. De VOORZITTER: Die geven geen zalen. De heer v. STRALEN: Neen, wel subsi dies, voldoende om ook zaalhuur te betalen. De heer HEEMSKERK gelooft, dat ieder een wel overtuigd zal zijn, dat de werk loozen ontspanning moeten hebben, maar moet dat weer uit de gemeentekas? Spr. meent, dat zes vrije avonden (een derving van 6 x pl.m. f 67.50) in de Stadszaal vol doende is. Wil de Centrale Commissie meer doen, laat zij dan een beroep doen op de burgerij. Zie ook wat anderen doen, als b.v. de R.-K. Volksbond, zelfs zonder vrije avon den in de Stadszaal. Zijn zelfs die 6 avon den gratis wel noodig, zijn ook daar de kos ten niet voor te vinden? Maar daartegen zal hij zich niet zoo sterk verzetten. De heer WILBRINK verzet zich ook tegen het voorstel-van Stralen. Z. i. is het heele- maal geen plicht van de gemeenschap d. i. de gemeenteraad, hier mee te werken. In ander opzicht wordt hier genoeg voor de werkloozen gedaan. Heel veel niet-werk- loozen hebben ook geen ontspanningsavon den. Is de Centrale Commissie uit één poli tieke partij samengesteld, dan kan hij ook niet meegaan met het voorstel van B. en W. anders zal men van andere zijde ook ko men, als van de R.-K. en Chr. echt meenen. Zij houden je, omdat zij nog altijd gelooven, dat je de andere bent. En In dat geval begrijp ik niet goed hoe je blijven kunt waar je bent", betuigde Reg gie Penmore, terwijl hij wat booa keek door zijn lorgnet. Ik wou, dat hij dit niet gedaan had. Het leek zoo onvriendelijk en wij waren zulke goede vrienden geweest I Ik had het vooruitzicht altijd prettig ge vonden, als ik hem zou weerzien. Dezen keer was het zoo heel anders. „Je moet stellig heengaan", zei hij. Ik weet, dat het vreeselijk onstandvas tig van mij was. Maar ik begreep eens klaps, dat nietg mij kon doen besluiten heen te gaan; niet voordat ik weggezon den werd. Als een verdediging en heel dwaas zei ik: „En waar zou ik naar toe moeten gaan?" Reggie Penmore zei zoo iets als: „Lieve, lieveling, kleine Rose", ik heb je toch ge zegd" en „het is nu al tijden lang!" „Wat?" vroeg ik, want ik kon haast niet gelooven wat hij met dit alles bedoelde. Hij zei: „Je moet tooh begrepen hebben, voordat ik in dienst ging, hoeveel, O, Rosehoeveel ik van je hield." „Hoe kon ik dat weten?" zei ik hijgend. „Wat?" Die tochtjes op de rivier, toeü wij sandwiches meenamen en ankerden ach ter dat eiland en ik je Stevenson voorlas? Dat moet je toch begrepen hebben l'1 „Ik heb het niet begrepent Neen!" En op dat oogenblik sprak Ik werkelijk de waarheid. Want hoezeer een ïneisje mag denken, dat een man veel van haar houdt, de zekerheid daarvan, Wanneer hij het je zegt, maakt, dat het andere *oo vaag lijkt, zog onzeker. Zij voelt: „Neon, weten deed J De heer KNUTTEL: En het N. A. S. dan? De heer WILBRINK: O ja, maar die zal dan wel zich laten hooren. De heer KNUTTEL wijst er op, dat er geen sprake is van huurdelving bij het ge ven van deze avonden, want de zalen wor den toch niet gegeven, wanneer zij te ver huren zijn. En hij meent dat de verlichting wel in rekening wordt gebracht, bovendien. Werkloozen staan bij niet-werkloozen al in zooveel ten achter, dat die 6 avonden daar nog lang niet tegen opwegen. Die 6 avonden helpen echter een. te diep neerzin-, ken der werkloozen tegengaan, althans eenigszins. Het argument van den heer Wilbrink, dat er meer zouden vragen, laat deze alleen gelden blijkbaar, wanneer het iets geldt niet direct van zijn richting. Subsidie aan Christ, vereenigingen betwist hij niet uit vrees voor aanvragen van andersdenkenden. De heer SPENDEL onderschrijft geheel den heer Wilbrink, waar hij niet weet, in wier handen de leiding in de Centrale ComT. missie is ten opzichte waarvan voorzichtig heid hem gewenscht voorkomt. Laat de andere zijde ook eens aantoonen, wat zij doet om aan te kloppen bij de ge meenschap. Spr. zegt tenslotte niet de Sp. te zijn van het Ingezonden Stuk in het ..Leidsch Dagblad", waarvoor de overzij hem blijkbaar aanziet. De heer SIJTSMA zal wel met B. en W. meegaan, niet stemmen voor de subsidie v. Stralen. Z.i. is er wel geld te vinden voor zulke avonden en gratis medewerking van artisten, etc. Spr. heeft bovendien den indruk gekregen dat er op die avonden een socialistische 6feer hangt. Z.i. i& de commissie le eenzijdig Waarom wordt die commissie niet anders samengesteld door aanvulling met andere gezindten De heer WITMANS verklaart namens zijn fractie, dat hij het voorstel v. Stralen geheel steunt en hij kan niet begrijpen, dat de heer Sijtsma als vrijz.-dem. dit bestrijdt. Het komt niet te pas. Het heeft hem getroffen, hoe nuttig deze avonden waren, dit uit eigen ervaring en persoonlijk steunt hij al. Hij vraagt den heer v. Stralen nog hoeveel de commissie ter harer beschikking heeft, al gaf hij graag de gevraagde f 500 subsidie. De heer BERGERS meent, dat de werk loozen in dit opzicht thuis hooren bij hun organisatie en hij is tegen beide, tegen sub sidie zoowel als tegen de zaal-geving. Wethouder SANDERS meent dat, waar de avonden de algemeene sympathie heb ben, deze algemeene sympathie dan toch wel voor Voldoende geld kan zorgen. De heer v. STRALEN zegt, dat de com missie wel zeker aanklopt bij de burgerij, maar deze steunt al zeer gering. De heer WILMEB. Er is wel meer te krijgen. De heer v. STRALEN En dan, wat doet men van andere zijde Voor de algemeene werkloozen vrijwel niets, zelfs niet veel voor de werkloozen van eigen richting. Wat de eenzijdigheid der commissie betreft, samen gesteld uit S. D. A. P. en Bestuurdersbond, Wie is daarvan de schuld De Katholieken en de Christelijken hebben medewerking ge weigerd, in tegenstelling met elders. Is het daarom niet dubbel te prijzen, dat deze com missie nu toch, hoewel het feitelijk niet in haar lijn ligt, de avonden zoo strikt neu traal mogelijk tracht ie houden, wat de avonden ook werkelijk zijn geweest. Daar over heeft hij geen klacht gehoord. Dat houdt hij ook vol tegenover den heer Sijtsma. Inderdaad, er moest opvoedend worden gewerkt, de eerste avonden, maar dit werk Is gelukt en het spijt hem, dat partij-over wegingen hier den doorslag zullen geven, wat hij een schande noemt. Spr. komt dan op de kosten. Het licht be draagt f 18, de artisten hebben toch in ieder geval reiskosten. En de commissie beschikt vrijwel over niets, heeft alleen eenige sub sidies van vereenigingen, etc., die deze sub sidies zelf niet meer zullen kunnen geven. De heer v. ROSMALEN, rekenend op de neutraliteitstoezegging van den heer v. Stra len, zal voor het voorstel v. Stralen stem men. Do heer HEEMSKERK verdedigt het op treden van den R.-K. Volksbond. Zeker, medewerking is gevraagd, maar niet op de basis van Amsterdam, waar ook geen ik het niet". En toen ik daar tegenover Reggie stond, vergat ik op een oogenblik, wat ik te voren gevoeld had. Ik vergat de Dachten op mijn slaapkamer in het Club gebouw, toen ik zeker dacht, dat ftij „mor gen" iets zeggen zou. Toen herinnerde ik mij echter den nacht nadat hij naar Frank rijk vertrokken was, toen ik geschreid had, omdat hij was heengegaan zonder een en kel woord van beteekenis. En een weinig gebelgd zei ik nu tot hem: „Waarom heb je het toen niet ge zegd ?■'-' „Ik dacht, dat dat niet mooht, Rose", zei Reggie ernstig; „ik dacht, dat het niet fair tegenover jou zou geweest zijn'1. „De denkbeelden van een rqan over wat „niet mocht" en over wat „fair" is vinden meisjes zoo belachelijk mogelijk", zei ik. Reggie ging voort: „Ik dacht, dat lk j|ö ïn geen enkel opzicht mocht binden". „En to<h was je vreeselijk ontsteiöd, toen jo dacht, dat ik getrouwd was.1» „Dat had er niets mee te maken.*1 „O P- zei ik. „Ik had je zoo weinig "aan te biédén, Rose! Ên ik kon best ja, wie weet wat er met én van ons allen gebeuren zal, wanneer wij in dezen tijd opgeroepen wor den? Ik heb die overhaaste engagementen nooit goedgekeurd, wanneer de man, inis- fcchien een' dag nadat hij een meisje ge* vraagd heeft, idodr een kogel getroffep WoTdt", zei Reggie. Hij sprak neel bedaard en op heel gevoeligen toon. Er rijn tijden, waarop gevoeligheid ieffiantl een beetje koud maakt. „En die oorlogshuwelijken beschouw ik als absolute krankzinnigheid,'1 „Ja, ik took. Ol ja" zeker'', zei ik in vol len ernst. dooreenhaspeling plaats heeft van de di verse gezindten van werkloozen. Hier zou men u geld geven aan één ca tegorie, al worden anderen er niet ge weerd. Hij handhaaft dus zijn meening. De heer WILBRINK zegt, dat do heer v. Stralen zelf heeft erkend, dat de Cen trale Oommissie eenzijdig is samengesteld, die echter nu toch neutrale avonden zal organiseeren. Hij zal daarom met het voor stel van B. en W. meegaan, eohter zal hij niet verder gaan, ook gezien hetgeen de heer Sijtama zeide over socialistische sfeer. De heer Pere (Geroep; baaaa), zegt be slist tegen elke subsidis zijn, want deze soort amusement is maar heel betrekke lijk. Schoon met tegenzin, zal hij voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer v. STRALEN zegt, dat het niet aangaat voor de heeren Wilbrink etc., om aanmerking te maken op de neutraliteit, zonder ooit te hebben voldaan aan de uit- noodiging om te komen kijken. De heer WILBRINK: De heer Sijtsma is er toch geweest. (Geroep: Oh De heer v. STRALEN wijst er dan op, dat zeer vele R.-K. en öhr. arbeiders aan wezig zijn geweest. De heer KNUTTEL: Dat is juist het bezwaar. De heer SPENDEL: Dat doet ons er te gen rijn. De heer v. STRALEN: Laat men dan open kaart spelen en er ronduit voor uit komen. Nogmaals verklaart hij uitdruk kelijk, dat de avonden neutraal rijn. Het amendemen t-v. Stralen wordt verwo.rpen met 1714 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Ros malen, Knuttel, Witmans, v. d. Wal en de dames Dietrich, De Stoppelaar en v. Ital lie. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 264 stemmen. Tegen de heeren Bergers, Heemskerk, Huurman, Wilmer. 30o. Praeadvies op Ket voorstel-Van Stra len, in zake beschikbaarstelling van een ontspanningslokaal ten behoeve van werk- looze arbeiders. (312) Z. h. st. aangenomen. 31o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond, om aan daar voor in aanmerking komende werklooze hoofden van gezinnen een wekelijksche uit- keering te verleenen voor de aanschaffing van brandstoffen, subsidiair brandstoffen in nalura te verstrekken. (313) Conform besloten. Hierop ging do Raad in geheime zitting. f Af*-~van \hci Na afloop" Nederlandsch Oöst-liKfriJp^7* deuren stelde de Voorzricj» „Zegepraal", een voorstel tot aankoop in het belander Antoine huisvesting van het buiten „ZuiderznJr\ jn met het daaröin heen gelegen weiland, teel- land, bosch, water en weg, (Philosophenpad) benevens een achttal huisjes aan den Zoe- terwoudschen Singel, in totaal tot een op pervlakte van 7 HA., 32 Are, 63 c.A., toebe- hoorende aan de N. V. vil. Gebrs. De Graaff, voor den prijs van f 168,000 of met de over drachtskosten inbegrepen f 169,800, d. i. pl.m. f 2.29 per M2. waarbij inbegrepen de gebouwen, die op dezen grond zich bevin den en onder voorwaarde dat de koopsom zal worden betaald op 1 November a.s„ ter wijl de huuropbrengst tot 1 Januari 1924 nog aan de Vennootschap toekomt en de heer De Graaff het recht zal behouden het buiten „Zuiderzicht" tot 1 Januari 1926 kosteloos zal kunnen blijven bewonen met recht van uitgang aan den Singel. Na voorlezing van dit voorstel en om schrijving der verschillende perceelen door den Voorzitter, werd het zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Zeer waarschijnlijk is de discussie over dit ongetwijfeld hoogst belangrijk voorstel in geheime zitting gevoerd en is daar reeds tot den aankoop besloten. Hierna kwam weder in behandeling punt 23 der agenda waarvoor de heer Huurman een zitting met gesloten deuren had aange vraagd. Het praeadvies werd nu zonder discussie en hoofd, stemming aangenomen. Daarop stelde de Voorzitter aan de orde het door den heer Van Eek ingediende voorstel om, te beginnen met de meteropne- En dan te denken waar dat haastige oorlogshuwelijk mij toe» gebracht had l Maar Reggie zei: „Zooals de zaak nu geloop en is, is alles beslist. Geef mij je adres, Rose; het hotel Ritz? Best. Ik zal morgen een bezoek komen brengen. Ik zal alles aan Lady Meredith verklaren. Ik zal haar zeggen, dat w'j gaan trouwen Het klonk doodeenvoudig. Het klonk als éen beklonken zaak. Alle moeilijkheden echenen over het hoofd gezien te worden door dezen jongen man die ja! Hij had mij eens diep ongelukkig gemaakt. „Dat wij gaan trouwen?" zei ik en be sefte nog niet goed wat dat Beteekeode. „Jal Maar is dat zoo?'1 „Natuurlijk, lieveling", zei Reggie glim lachend. „Ik zal je dadelijk met mij mee nemen naar mijn getrouwde zuster in Win chester. Je kunt bij haar blijven totdat ik weer verlof (heb. De volgende maand krijg ik weer verlof. En dan kom ik thuis, bij jou, Rose." Hij wou rijn arm om mij heen slaan. Eenmaal ztou ik ademloos rijn geweest van genot, als ik hem die beweging had rien taaken. En nu ging ik oprij. Ik was éven verbaasd over mijn eigen onwillekeu rige beweging als (hij er uitzag. „Wat?" zei hij. „Mag ik je niet aanra ken? Je houdt toch raai mij, is *t niet, lie* veling?" Op éen van die Zondagen zou ik een ge* Vioel gehad hebben of het te heerlijk was toiü tel geJooven, dat Reggie die woorden zeide tot mij Eö nu ik kan Slechts een romantisch beeld bedenken, dat mijn gevoelens nauw keurig uitdrukt. Soms, wanneer ik 's avonds in het Clubgebouw thuis kwam, ming over do maand October den prijs vafi bet ga3 met 1 Cent per M3. te verlagen. De heer VAN ECK zeide bij de verdedi-< ging van dit voorstel kort te kunnen zijn, omdat het zich geheel aansluit bij het ad- vies dat de Commissie van de Stedelijke? Fabrieken voor Gas en Electriciteit aan B« en W. hebben uitgebracht. Spr. wist wel dat een minderheid er anders over dacht, maar ook de directeur was van gevoelen1 dat de exploitatie deze verlaging wel kan lijden. Het is naar zijn meening niet eerder gebeurd, dat een advie9 van de Commissie der Lichtfabrieken zij het dan van een' meerderheid door B. en W, werd afge* wezen. Spr. becijferde dat één cent per M3. ver mindering een mindere opbrengst van f 120,000 beteekent. Dat zal de exploitatie echter wel kunnen velen, om de geraamde winst op de begroo ting van 1924 te kunnen handhaven, als do' toestanden zich niet wijzigen. De VOORZITTER merkte op dat de heel Van Eek er zelf de schuld van is dat B. en W. over dit voorstel geen praeadvies heb ben kunnen uitbrengen. De meteropnamö over de maand October moet spoedig aan vangen. Wilde het voorstel effect sorleeren dan had het praeadvies er reeds moeten zijn en dat kon nu niet. Hij raadt den voor steller aan in plaats van October, November te lezen in zijn voorstel, in dat geval kun-» nen B. en W. over het voorstel praeadvi- seeren. De wethouder SANDEDS sloot rich bi' dit betoog aan, waarna de heer VAN ECK het voorstel wijzigde en B. en W. praead vies beloofden. Als nu kwam nog aan de orde de motte vaji den heer Knuttel, waarin hij de wen- schelijkheid betoogt om vanwege de ge meente een adres aan de Regeering te zenden, houdende het verzoek tot niet aan neming van de "Vlootwet. De hoer KNUTTEL lichtte deze motie' mot enkele woorden toe. Hij meende dat er een behoorlijk motief is, dat het ge meentebestuur rich in dezen tof de Regee ring richt, omdat do financiën der gemeen te dloor aanneming der Vlootwet in hel gedrang komen. Men denko maar aan de nooduitkeering, die nu niet wordt ver leend. De VOORZITTER maakte den voorstel ler een compliment over de keurige aan- klceding der motie. Juist door haar in verband te brongen met de gemeentefinan* ciën is zij formeel in orde. Toch moet hij de behandeling zeer ont raden. Want men zou bij een bespreking er van de vraag onder de oogen moeten zien^of hot wel waar is, dat de Vlootwet ken ie zijii. 'Joncfor^dezen gedachtengang combinaties le maken zou tot dezèRde ver warring leiden als de centralisalié4van den girodienst. iedciu m Generaal. Ae^ENTORIEK. eens van de autonomie dit zou zijn aantasten der autonomie- Staten-GeneraaJ. De heer KNUTTEL repliceerend, geeft toe daf het ni+aangaat over elke bij de Kamers aanhangige wet, in den Raad be sprokingen te houden en besluiten te ne men, maar het geldt hier een uitzonde* ringsgeval. De Vlootwet beïnvloed in hoogé mate de financiën en zij houdt do gemoe deren ln het land zeer in spanning. En daar wij geen referendum bezitten, waar door ten slotte over een wet wordt be slist, acht hij een uitspraak hier wel op rijn plaats. Er rijn nog andere gemeeenten, waarin ©er motie in dezen geest werd be* handeld. De heer ELKERBOUT Slechts ééne. De heer KNUTTEL noemt er een vijftal. De heer WILMER is het met den Voorzit ter eens, dat wij hier geen webontwerpen kunnen bespreken. De sociaal-democraten ln Amsterdam dachten er ook zoo over. Hij gelooft dan ook. dat de heer Knuttel de so ciaal-democraten niet zal mee krijgen. (Pro« testen van de sociaal-democraten.) De motie in stemming gebracht werd nu verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voor stemde met den heer Knuttel, de sociaal democraten en de vrijzinnig-democraten. vermoeid, op een warmen, vochtigen avond, dan dacht ik: „Nu oen heerlijk warm bad voordat ik naar bed gal" En dan ontstelde ik, dat het te laat wasdat zij do keukenkadhel hadden laten uitgaan en het badwater niet meer dan lauw was, zonder het weldadige gevoel te geven van warmte en evenmin het trillende en tinte lende gewei van kou. Het was ditzelfde sombere, Laodicoesche gevoel, dat mij gehoel in bezit nam, tor- wijl ik de liefdetaal aanhoorde van dezen jongen man, voor wien ik eens heete tra nen had geschreid op mijn kussen. Misschien verwacht men te veel van een liefdesverklaring. Is het dat? Misschien is die nooit zoo heerlijk, als men ziah te vo ren verbeeldde, dat het wezen zal. „Je meent toch niet," sprak Reggie met teederiieid in rijn stem, „dat je niet trou wen wilt?" „O, Reggie, ik geloof, dat ik volkomen genoeg heb van getrouwd to zijn", zei ik droevig. „Getrouwd te zijn bij vergissing, ineen ik „Ons huwelijk zou geen vergissing zijn zei hij. „Neen 1" zei ik somber. „Weet je dat wel zeker." „Natuurlijk weet ik dat zeker, Rose. En jij ook, zei Reggie, met een aanmoedigend knikj'e. „Arm lievelingetje, je bent over déze geschiedenis zoo ellendig, zoo getergd, zoo gekweld, dat je werkelijk niet weet wat je zeker weet en wat niet." „Denk je, dat het dat is?" zei ik weife lend. „Ja, natuurlijk heb ik er mij ellen dig over gemaakt..." j(Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5