verkeerde Sohsenen. No. 19S06. LEBDSCHI DAGBLAD, Woensdag 10 October. Tweede Blad. Anno 1923. BINNENUm FEUILLETON. f Bijzondeie tiaktementsveihoogingen. In Juni van dit jaar werden de hoofden der verschillende Minisleneele Departemen ten en Staatscolleges bij geheime circulaire door minister De Geer cr voor gewaar schuwd, dat op de Staatsbegroting voor 1924 geen posten voor bijzondere traste- mentsverhoogin» zouden mogen voorkomen. In weerwil hiervan komt op liooldstuk V1IB der thans ingediende Staatsbegro ting, door minister Colijn ongewijzigd van zijn'voorganger overgenomen, toch een be drag voor van f 1600 geheel en al voor bui tengewone salarisverhoogingen bestemd. Blijkbaar wenschte de thans eveneens af getreden thesaurier-generaal, Trip, ongeacht de hem bekende circulaire, den onder hem ressorleerenden ambtenaren deze verhoo gingen niet te onthouden. Behalve dat nu wordt voorgesteld om een commies bij de Generale Thesaurie tot hoofdcommies te be vorderen, komen voorts de volgende sala risverhoogingen voor: een hoofdcommies afd. Accijnzen f 100; een commies afdce- ling Comptabiliteit f 200, een commies Ge nerale Thesaurie f 300, een referendaris af deeling Verificatie en Materieel f 400; een klerk afd. Rijksgebouwen f 300. Deze verhoogingen worden toegelicht met de eenvoudige mededeoling, zonder meer: „het belang van den dienst eischt, mede lot vermijding van rangsbevorderingen, boven staande buitengewone Iraktemenlsverhoo- gingen toe le kennen." Naar „De Tel." verneemt is een en ander aan de aandacht van enkele Kamerleden niet ontgaan en ïs'deze aangelegenheid bij het afdcclings^nderzoek ter sprake gebracht. Postchèque- en Girodienst. Men deelt mede, dat de clausule in de formulieren ter uitbetaling van gelden op postrekeningen, welke betrekking heeft op de erkenning van de juistheid der admini stratieve beslissing omlrent het tegoed, blij kens berichten bij een deel van. het publiek bezwaar ontmoette Daar de administratie, mede len gevolge van deze .omstandigheid, op deze clausule, welke van juridische zijde werd aanbevolen, geen bijzonderen prijs stelt, is tot schrapping daarvan overgegaan. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat alle betalingen Ier zake van vorderingen len laste van het Rijk, zoo als opvorderbaar wordende termijnen, traktementen, wacht gelden, toelagen, vorderingen wegens leve ringen, enz. met het oog op de lijdelijke stopzetling van den Postchèque- en Giro dienst tot nader bericht zullen geschieden door tusschenkomst van de Rijksbetaal meester of van de Nederlandschc Bank. Een vierjarige school. Naar men ons uit Den Haag meldt, loopt in parlementaire kringen hardnekkig liet gerucht, dat de Regeering voornemens zou zijn, niet alleen het zevende leerjaar van de lagere school weg te nemen, maar ook om de leerstof van de overige zes leeparen zoodanig le beperken en saam te dringen, dat met een vierjarige lagere school kan worden volstaan. De bedoeling zou dan zijn den leerplicht te doen beginnen met het achtste jaar. Er wordt wel gedacht aan voorbereidend on derwijs, maar aangezien dit gedurende twee jaar te geven onderwijs dan ook verplich tend moet worden gesteld, zou hiermede de beoogde bezuiniging niet worden verkregen, zoodat daarover de denkbeelden nóg niet rijp schijnen. Door het groot surplus aan leerkrachten dat ontslaat, zou ook op de opleiding bezuinigd kunnen worden. („Hbld") Tot gewoon hoogleerasr in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, belast met het onderwijs in de algemeene taalwetenschap pen, de encyclopaedic der philologie, dc klassieke philologie, - enz., is benoemd dr. H. J. Pos. De nieuwe hoogleeraar is geboren le Amsterdam op 11 Juli 1898. Hij bezocht hel Geref. Gymnasium aldaar, waarvan dr. Jan Woltjer toen rector was, en werd daarna als student ingeschreven aan de Vrije Univer siteit, voor de L.teraire faculteit. Eenige ja Onze {{asten ©p ilen Ilijusbargersingcl vóór 3 October. ren geleden legde hij zijn doctoraal af, en ging daarna naar Duilschland, waar hij in 1922 aan de universiteiten le Heidelberg en Freiburg studeerde. Hij promoveerde op een proefschrift getiteld: Zur Logik der Sprach- wissenschaft. Vervolgens is hij naar Neder land teruggekeerd, en was hij eenigen lijd lecraar aan het Christelijk Lyceum te Haar lem, en bereidde zich inlusschen voor voor zijn promotie aan de Vrije Universiteit. Die promotie geschiedde 9 Juli 1.1. cum laude op een proefschrift, getiteld: „Crilische studiën over philologische methoden." De nieuwe hoogleeraar, die nu op 25-ja- rigen leeftijd tot het hooge ambt geroepen wordt, zal vermoedelijk pas het volgend jaar, omstreeks Paschcn, zijn inaugureele rede houden, daar hij eerst eenigen tijd naar Parijs gaat voor wetenschappelijke studiën. Gisteren is in dc zitting van de Union des Associations pour la Sociélé des Nations in Den Haag lot voorzitter gekozen, in de vacature van Óen aftredenden president Adelsward, prof. mr M. W. F. Trcub. De heer Adelsward werd lot eere-presidenl be noemd. De benoeming van prof. Treub gaat einde 1923 in. Tot vice-president werden gekozen de heeren Bernsxorff (Duilschland), Dickinson Willoughby (Engeland), Dembinski (Polen) en Appel (Frankrijk). Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage beeft gisteravond in de ontvangzalen van het Raadsgebouw aan de Javaslraat aan de leden van den Raad van de Union des As sociations pour la Société des Nations, hun dames en een aantal genoodigden een re ceptie aangeboden. Weihouder Van der Meulen heette na mens den burgemeester, die wegens familie omstandigheden verhinderd was le ontvan gen, in een korte begroelingsrede, in de Fransche laai uitgesproken, de dames en heeren welkom. Na deze met luid applaus begroete toe spraak sprak de president der Union, de heer Adelsward, een woord van dank. Hel hoofdbestuur van de vakgroep St.- Mattheus der Algemeene R.-K. Ambtenaars- vereeniging heeft, naar „De Ambtenaar" meldt, tot haar afdeelingen een verzoek ge richt. hetwelk op do volgende wijze door een afdeelingsbestuur ter kennis van de le den is gebracht: „Geachte Collega's. Mede in jTcrband met hel feit, dat betref fende de herziening onzer salarissen, zooals u bekend is, binnenkort belangrijke beslis singen zullen worden genomen, richt het hoofdbestuur onzer groep tot alle afdeelin- gen het verzoek, om op de drie eerstvolgen de eerste Vrijdagen der maand een H. Mis op le laten drageïi tot de intentie van A.R. K A. in het algemeen en de salarissen en andere wenschen; in hel bijzonder. Tevens verzoekt het hoofdbestuur aan alle leden op die dagen of de daarop vol gende Zondagen tot die intentie de H. Com munie te ontvangen. Wij brengen hierdoor dat verzoek te uwer kennis, met den meesten aandrang er ge volg aan te geven. Meer dan ooit hebben we Gods hulp noodig. En gelijk een goed le ger vóór den slag Gods hulp afsmeekt, laten zoo ook wij ons tot het Goddelijk Hart van Jezus wenden, om sterkle in den ^ijd, die ons ongetwijfeld fe wachten staat. Daarom, vrienden, hulp gezocht in de be proeving bij Hem, die alle macht bezit." In Juni jl.l hebben recders van vis- schcrvaartuigen gedomicilieerd te Vlaar&in- 'gen, Scheveningen, Maassluis en Kalwijk- aan-Zee, aan de Koningin het verzoek ge richt, dat een commissie van advies in zako de terugbetaling van een gedeelte der in den crisistijd op hun bedrijven gelegde hef fingen zou' worden benoemd. De Minister van Financiën heeft thans aan de Reeders- vereenigi-ng voor de Nederlandsclie Haring- visscherij, namens de Koningin, bericht, dat het gedane verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De chef van den dienst der exploitatie bij de Nederlandsclie Spoorwegen, de heer W. Rauwenhoff, zal het volgende jaar den dienst der Maatschappijen met pensioen verlaten; dan zal als chef van dezen dienst optreden ir. E. C. W. van Dijk, thans chef van den algemeenen dienst. De afdeeling Zuid-HollandNoord- Brabant van de Vereeniging van Christelijk Historische leden var gemeentebesturen heeft te Rotterdam in hotel „Continental" een algemeene vergadering gehouden, on der voorzitterschap van den heer Joh. van Meggelen, van daar. De heer Van Heemstra, uit Sassenheim, merkte op, dat te Voorhout en Sassenheim een merkwaardige forensenkwestie speelt. Werkgevers en arbeiders zijn in Voorhout aangeslagen, waar slechts opslagplaatsen zijn, en Ged. Stalen hebben deze gemeente gelijk gegeven, ofschoon werkplaatsen en zetels van dc bedrijven elders gevestigd zijn. Ging men op dien weg door, dan zouden de boeren, die in een gemeente niet anders dan een simpele schuur voor opslag hebben, daar in de forensenbeiasting aangeslagen kunnen worden. De heer Wilbrink, uit Leiden, vroeg of het niet noodig was de uilkeeringen van het armwezen in één hand le leggen, en of het niet goed zou zijn, schoolkinderklecding en -voeding tegen te'gaan. opdat de taak en het gezag dor ouders niet in het gedrang komen en de kinderen niet zullen gaan denken, dat de Staat hen voedt en kleedt. Moeten ouders en kinderen gesteund wor den, dan hervorme men de armenzorg zoo danig, dat in deze van een beleedigend ka rakter geen sprake kan zijn. Op de vragen van den heer Van Lan- schot betreffende wijziging van de wette lijke regeling van de forensenbelasting, heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken, mede namens minister Colijn, geant woord, dal hem de bezwaren aan de toepas sing van dc thans van kracht zijnde wette lijke bepalingen, regelende de forensenbe- lasling, bekend zijn. Een wetsontwerp, dat beoogt tegemoet le komen aan die bezwaren, is bij hun departementen voorbereid en zal weldra de Staten-Generaal bereiken. Bij de Rijkspostspaarbank zal wegens overcompleet aan een aantal ambtenaren ontslag worden verleend, onder toekenning van wachtgeld. Hierbij zal de volgorde, door de centrale commissie voor georgani seerd overleg aanbevolen, zooveel mogelijk in acht worden genomen. Naar uit goede bron wordt vernomen, zal de heer Ter Hall, die aan een hartaan- j doening lijdt, welke volslagen rust noodza- kelijk maakt, toch, indien eenigszins moge lijk, bij stemming over de Vlootwet zich naar de zittingszaal der Tweede Kamer la ten brengen, ten einde zijn stem tegen het wetsontwerp te kunnen uitbrengen. In een spoedvergadering van den Ned. R.-K. Bond van Schoenfabrikanten is, naar „Het Cenlr." meldt, besloten een schrijven aan de Regeering le richten, waarin wordt aangedrongen op verlenging van den gel digheidsduur van het schoenenwetje. Hel hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Arbeiders in de Kledingindustrie en aanverwante vakken stelt aan de leden voor, met ingang van 1 Januari de werk- loozenkas op te heffen,-daar de Regeering niet bereid is dc subsidie aan de kas over 1924 te verhoogen. Op 13 Augustus zijn de uilkeeringen uil de werkloozenkas van deze organisatie reeds stopgezet. - Door de kroon is thans goedgekeurd hel Raadsbesluit van Rotterdam, waarbij de belasting op de publieke vermakelijkheden met 60 pcL wordt verlaagd en dus gebracht wordt op 10 pet. van de brulo-recelle. De verlaging zal met ingang van 1 November: a.s. worden ingevoerd Nu hel college van R. en W. van Den Haag. na uitvoerige besprekingen, met meer derheid van stemmen besloten heeft, niet over te gaan tot vermindering van de sala rissen van het gcmeenlcpersoneel, i3 hot niet onwaarschijnlijk, dut vermoedelijk bij de behandeling der begrooling uit den Raad zelf een initiatiefvoorstel in dien zin zal komen. Bij verschillende leden van den Raad toch moet de mecning bestaan, dat, indien de grootste werkgever in Den Haag, hel Rijk, overgaat tot een korting van 10 pet. op de salarissen van het personeel, na te voren 81/* pet. voor pensioenbijdrage fe hebben ge vorderd, de gemeente niet langer aan haar eigen personeel een onverkort, premievrij salaris kan garandeeren. Naar wij vernemen, zal binnenkort een gala-uniform voor de officieren worden vastgesteld. Deze zal beslaan uit een zwarte jas met één rij knoopen en een zwarte pan talon. De aanschaffing is voorloopig facultatief, maar zal na drie jaar verplichtend worden gesteld. Blijkbaar verwacht men van hoogerhand van de opgelegde salariskortingen een steeds voortgaande versobering bij de officieren, zoodat dezen, wanneer zij er in geslaagd zullen zijn om hun jaarlijksche uitgaven tweemaal achtereen 10 pCt. omlaag te bren gen, in het derde jaar gemakkelijk oen luxe-uniform kunnen aanschaffen. („Vad.") Als een blijvende herinnering aan do 350sle herdenking van Alkmaars ontzei in 1573 hebben de bewoners van het Nassau- kwartier te Alkmaar een Wilhclininafon- lein laten onthullen en aan de gemeen to overgedragen. De Raad van de Overijselsche gemeen te Goor hoeft-, blijkens een verslag in do „Nieuwe Hengel. Ct.", met- 7 tegen 3 stem men besloten, Donderdag, den dag van do behandeling van het oatwerp-Vlootwet in de Tweede Kamer, als protest de doods klok te laten luiden van twaalf tot één uur. Bij de beraadslagingen over dit voorste! zei een der leden, dat hij het luiden van de doodsklok in dit geval beschouwde als bet luiden van dc noodklok in een polder, wanneer er gevaar dreigt. Een ander be schouwde het luiden van de klok als een lolletje. Weer een ander vatto hier vuur op hij zei, dat de sociaal-democraten die het voorstel deden, ernstige mcnschen zijn. De Raad van Goor heeft verder met-op één na algemeene stemmen besloten, aan de Tweede Kamer een motie te zenden, waarin hij als zijn oordeel uitspreekt, dat het aanschaffen van moordtuigen indruisc'ht tegen elk begrip van beschaving Pn men- schelijkheid, en er oi) aandringt, het ont- werp-Vlootwet niet aan te nemen. Te Bellingwolde is gistermiddag lei aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. Lien Dallinga, uit Groningen, een dpr laatst gevonden slachtoffers van het onge luk te Saint-Sauveur. Bij hot geheel met bloemen gedekte graf spraken ds. Hornstra, Ned.-Herv. predikant te Bellingwolde; dr. Meerdink, uit Den Haag, die tijdens het on geluk te Lourdee verblijf hield en die roem de hetgeen de Fransche regeering voor de verongelukte landgenoolen heeft gedaan en hulde bracht aan het reddende werk van den Franschen bergjongen, en de heer Harm Kraai, uit Winschoten, namens de Neder- landsche Reisvereeniging. De vader van de overledene dankte voor de belangstelling. De gewone audiënties van de Min. van Justitie en van Waterstaai zullen deze week niet plaats hebben. FAILLISSEMENTEN. Uilgesproken: K. J. Valirmeyer, te Zoeterwoude. Rech» tcr-comm. jhr. mr. H. O. Feith cur. mr. M. G. J. Bevers. Th. Schroote, te Leiden, Kerkkoorsleeg 30 Ree liter-comm. mr. C. Heijman cur. mr, K. Averbeck. Naar het Engelsch, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden.) 27) „Dat is ge-en kwestie van ouderwetsck of modern", klonk de uitspraak van Me vrouw Tracey, terwijl zij haar broodje krui melde. „Het is maar de kwestie welk soort vrouw je bent." Ik begreep, dat zij altijd» v/at meer zei dan zij meende. ,,Er zijn te genwoordig een massa vrouwen, die wel graag vieux jeu willen schijnen, om op één lijn te 6taan met tmensohen, die lang ge leden geleefd hebben als Cleopatra Phryne, feint-Thcresa. In ieder geval is er één ding, dat wij allen gemeen hebben©en man wil len hebben. Daarin zal je het toch met mij eens zijn, Meg." Terwijl Lady Meredith haar heel zoeten wijn proefde, nam zij de uitdaging aan. ,,Ik dacht, dat je meer feministisch was, Ethel 1 Ik dacht,- dat een meisje naar jouw idee in andere dingen belang moet stellen dan in het huwelijk alleen." **"^n bijvoorbeeld?" antwoordde Mevrouw Tracey meer dan vinnig. Jij wierp snel een ultdagenden blik op n"jzjj wou mij doen begrijp en, dat zij een kans wou geven aan haar oude school vriendin. - Maar ik wilde niet laohen. f™0 Lady Meredith! Hoe schandelijkI 1 bloosde en beet in het aas als een ma gere grijze visch. ,,Je - meent toch zeker niet, dat daar eenig verschil in is!" riep zij met haar zachte, haastige stem. „Liefde en huwe lijk zijn natuurlijk één. Het eene beteekent het andere ,,lk ben blij, dat je 't zoo gevonden hebt", zei Mevrouw Tracey droogjes. „Tij en Richard schijnen dat waarlijk te heb ben. Maar ben jullie regel of uitzondering? Uitzondering." r,Regelprotesteerde mijn pleegmoe der, en haar stem klonk overtuigend eo heel jong. Ik had plotseling een voorstel ling van haar en 'Mevrouw Tracey met hangend haar, samen kibbelend- in ©en leerkamer op do kost-school, jar on en jaren geleden. Ik moest iaoben om <lie"voorstel ling. „Kijk! Jo schoondochtertj© is liet niet met jo eens, Megan", zoo plaagde Me vrouw Tracey, dio naast mij aan tafel zat, haar donkere oogen op mij vestigden als of zij mij iets zeggen wilde. Ik kwam daar togen op. "maar maar ik lachte niet, omdat ik niet geloof, wat Belle-m wat Lady Moreditfi zed 1" En dit zeggende vroeg ik mij af welko rol de eohto schoondochter in deze kwestie gespeeld zou hebben. Ik scheen do schim van haar paarse toque en geblanket ge zicht boven het rose tafelkleed to onder scheiden; ik scheen haar luide, schreeu-_ weiige, echte Londensohe stem te hooren, die uitbazuinde: „O, ja. Ik behoef beeld- maal riet te beweren, dat ik waanzinnig verliefd was op den man, waarmee ik trouw de, omdat, onder ons gezegd, dat volstrekt niet het geval wasOf een dergelijk ge^ voelen Arme Lady Meredith I-Ta, dan zou d(j zich zeker ellendiger gevoeld hebben dan nuDe koffie werd binnen gebracht. „Koffie zooals zij wezen moet: zoo zwart als de naohtf zoo zoet als de liefde en zoo heet als de hel", sprak onze gastvrouw non chalant. „Wij moesten die koffie in de ont vangkamer drinken, Céleste"dit laatste in het Fransoh tot het nette jonge dienst meisje. „Een lief zeshoekig kamertje en in lederen wand oen raam. Het geeft je een gevoel alsof je de verliefde goud visch was, die in een bol rond zwemt." Wij dronken dus koffie in het kleine sa- I onnet je mot parketvloer; heb kamertje, dat zij beschreven hadkoffie met een pe- tit verre de cassis, dat net smaakte of men de zwarte bessen, waarvan het ge maakt is, proefde, zoo warm uit het zon nige struikgewas. Toen zei Mevrouw Tra cey, dat zij aan die „modelhuishoudster Megan" de rest van het huis wou laten zien. Maude, de jonge wilde eend, was vertrokken, gechaperonneerd door haar Fransdhe gouvernante, naar de teekenles op den anderen Oever van de Seine. Zoo bleef Philippa, het stilzwijgende meisje inet de ocugen, alleen met mij achter. Tk begreep, dat zij minder stilzwijgend was. Lady Meredith keerde zich om alsof zij niet graag wou, dat dit gebeurde. „Ik denk, dat Rose het huis ook wél graag zou willen zien", zei Lady Meredith met haar schroomvallig stemmetje. Maar zonder aarzelen hakte Mevrouw Tracey 'den knoop door én zei lachende: „O, dat zal wélIk zal het haar een anderén keer 'wel ééns laten zien j keuken en öJ. Maar* nu wotf ik wél èeiïs Het jou praten, Nog één blik vól Wéérdn vftfi Lady Me redith. Toen gingen de twee moeders sa men de kamer uit. Ik en dat andere meisje bleven zitten in die goudvischkom van een kamer. Met een zucht van verlichting stak Phi lippa haar lange armen uit boven haar hoofd. Toen stond zij op en nam een lang werpig, ingelegd sigarettendoosje op. „Wilt u roeken?" zei ze, terwijl zij het mij toestak. „Neen, dank u, ik rook niet", zei ik, een weinig droevig glimlachend, toen ik mij herinnerde, dat de echte jonge Mevrouw Meredith (als zij in haar eigen plaats hier geweest was) zeker had aangenomen wat zij een „sig" noemde. Het andero meisje nam een sigaret, stak deze langzaam op en viel even langzaam neer in ©en stoel tegenover mij. Ik keek haar aan. Zij was zeker do moeite waard om naar te kijken mot haar slank figuur en haar fiere, volmaakte gelaatstrekken, bijna klassiek schoon. Maar zij was hard, dat voelde ak dadelijk. Een oogenblik rookte zij in stilzwijgend heid voort; ik had mij zeker verbeeld, dacht ik, daar straks in het rijtuig en aan de lunch, dat zij met mij praten wou. Toen keerde zij zich weer tot mij en Ik zag, dat ik het mij niet verbeeld had. Dat meisje scheen Jets tot mij' te zeggen te hebben. Zij blies een ringetje van rook en keek Het na, en keek niet naar mij, terwijl zij sprak. Zij begon met in deze omstandig- bedeü öeca vrij vreemde opmerking. „Het cal George pleizier gedaan hebben dat u niet rookt," zei ze. „Hij hield <er eigenlijk nooit van. Bi] vrouwen ten min ste nietf*, zei ié. Ik antwoordde niets. Wat kon ik zeggen 1 Het was nieuw voof mij, dat deze onbekende George or niet van hield, dat een vrouw rookte. Trou wens, alles omtrent hem was nieuw voor mij. Deze menschen hier wisten alles van hem. „Vindt u het naar, als ik over hem praat?" vroeg Philippa Tracey, snel, maar bedaard. „Wij waren heel goede vrienden, weet u." „O neen! Zeker niet!" antwoordde ik even snel. „Ik vind het volstrekt niet naar 1" Dit was volkomen waar. Ik vond liet juist heel prettig, als zij voortging over hem to praten deze jonge man, dio rustig in het graf ligt van een held „ergens io Frankrijk", bevrijd van alle moeilijkheden en bezwaren, groot en klein, welke hen be- dwaren, welke hij heeft achtergelaten. Ik begin een toenemendo nieuwsgierig heid te bespeuren naar dien George, zoo als hij was in zijn gewone doen, terwijl bij leefde. Zijn karakter, zijn smaak en zijn af koer; alles, wat hij gewoon was te doen en te zeggen. Ik heb een gevoel, of ik zijn levensgeschiedenis was begonnen te le zen; tweo hoofdstukken van het eind af aan. Ik wou, dat ik met hot begin van dat boek kon aanvangen, en zien hoo dc din gen geloopen zijn. Het is een wonder voor mij, dat ©en man met ©en moeder als Lady Meredith een meisje tot bruid gekozen heeft als die opzichtige film-actrico Miss Vera Vayno („Viriel") Het is zoo vreemd.. (Wordt veryolgdj»

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5