li verkeerde Schoenen. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 October. Tweede Blad. AAno 1923. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. BINNENLAND. Zelfs die raadsleden, die indertijd krach tig hebben geijverd voor de tot stand ko ming van den spoorweg en voor dat doel een groote adresbeweging hebben op touw gezet, verklaarden zich n u tegen dien aanleg. Men had daarbij op het oog zoowel het plaatselijk als het algemeen belang. Zooals bekend geacht mag worden, heeft onze gemeente zich in 1916 garant ver klaard om bij de tot stand koming van den nieuwen spoorweg een som van f 60.000 te betalen. De economische en financieele omstan digheden onzer gemeente zijn van dien aard dat wij met vreeze en beving den reeds zoo belangrijke schuldenlast onzer gemeente op nieuw met een halven ton gouds zien ver meerderen. - Daarbij is de vraag gerezen: is die uit gave in verband met de gewijzigde omstan digheden nu wel gemotiveerd? En het antwoord is% eenparig „neen" ge weest. Daarbij hebben gegolden voornamelijk de navolgende overwegingen lo. Onze gemeente heeft aan den nieu wen spoorweg zonder spoorweghaven zoo goed als niets en wederkeerig zal de spoorweg van de vrij groote en belangrijke industrieplaats Waddinxveen zoo goed als geen profijt trekken. Uit een ingesteld onderzoek is ons geble ken, dat, nu Waddinxveen geen spoorweg- haven krijgt, de vele fabrikanten in onze gemeente, die jaarlijks duizenden tonnen grondstoffen, steenkolen, enz. ontvangen en producten verzenden, dit in het vervolg stellig zullen blijven doen per scheepsge legenheid of per vracht-auto. Evenzoo de land- en akkerbouwer. Van de meest betrouwbare zijde deelde men ons mede, dat de landbouwers hunne producten (voornamelijk de millioenen kilo grammen suikerbieten), ook al krijgt Wad dinxveen zijn spoorwegstation, zullen blij- vep vervoeren per scheepsgelegenheid. In onze gemeente zijn ook nog eenige boomkweekerijen van het genre Boskoop. Het staat vast dat ook deze kweekers hun producten, bestemd voor het buitenland, verreweg voor het grootste deel zullen blij ven vervoeren per stoomboot naar Rotter dam, waar zij op de gemakkelijkste en goedkoopste manier in de zeebooten worden overgeladen. 2o. Blijft over het personenvervoer. Door de onlangs ingevoerde autodiensten en de vermeerderde- stoombootdiensten kan men thans niet minder dan: 11 maal per dag per stoomboot van Bos koop via Waddinxveen naar Gouda; 11 maal per dag per stoomboot van Gouda via Waddinxveen naar Boskoop; 5 maal per dag per autobus van Boskoop via Waddinxveen naar Goüda. 5 maal per dag per autobus van Gouda via Waddinxveen naar Boskoop. (De standplaats van do autobus is vlak vóór het station te Gouda; de booten liggen op enkele minuten afstands daarvan). Voorts kan men: 3 maal per dag per autobus van Boskoop via Waddinxveen naarRotterdam en 3 maal per dag per autobus van Rotterdam via Waddinxveen naar Boskoop; 3 maal per dag per autobus vai\ het naburige Bos koop naar Leiden en 3 maal per dag per autobus van Leiden naar het naburige Bos koop en 4 maal per dag per autobus van Boskoop naar Alphen aan den Rijn en 4 maal per dag per autobus van Alphen aan den Rijn naar Boskoop. (De vier laatstgenoemde diensten allen in aansluiting met de autodiensten Wad dinxveenBoskoop). De tarieven, zoowel per boot als per autobus, waren steeds zeer laag en zijn bo vendien nog onlangs opnieuw verlaagd. Zoo kan men b.v. met de maatschappij „Voor uitgang", gevestigd te Boskoop, varen van Waddinxveen naar Gouda in de tweede klasse voor 10 cent en in de eerste klasse voor 20 cent. En van Boskoop naar Gouda in de tweede klasse 20 cent en in de eerste klase 30 cent. Per autobus is het iets duurder. Tenslotte rijden er van Waddinxveen en van Boskoop dagelijks 2 auto-diensten voor goederenvervoer naar Rotterdam v.v.; hier bij kan nog vermeld worden, dat in Wad dinxveen 3 auto-ondernemers wonen, die zich speciaal belasten met goederenvervoer en dat één meubelfabrikant reeds begonnen* is om zelf een vracht-auto aan te schaffen, waarmede hij zijn meubelen door geheel Nederland vervoert Met belangstelling nam ons college ken- nis van wat inzake het toenemend auto verkeer en de donkere toekomst voor de lo- caal-spoorwegen is behandeld op het con gres van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, op 28 Juni 1923 te 's-Graven- hage gehouden. Evenzeer namen wij kennis van de uit komsten der Nederlandsche spoorwegen over 1922. En waar wij dan lezen dat aan de regee ring werd voorgesteld nadeelige lijnen aan te koopen of te naasten, daar achten wij een woord van waarschuwing - nu het nog niet te laat is plicht. Allerwege wordt, en zeer terecht, aange drongen op versobering en bezuiniging. Onze meening is, dat de nieuw ontworpen lijn Gouda-Alphen aan den Rijn op grond van hetgeen hiervoor is aangevoerd, nim mer zal kunnen- rendeeren en in de toe komst zal blijken te worden een groot fi nancieel debacle. Dat het zal worden een dier locale lijntjes, die door de moordende auto-concur- rentie met vrijwel leege personen- en goe derenwagens zal hebben te worstelen, mits dien groote tekorten zal opleveren en in de toekomst zal blijken te zijn een lijn, waar van ook aan de regeering zal worden voor gesteld haar aan te koopen of te naasten. Dit onder Uwe aandacht te brengen, ach ten wij in het belang onzer gemeente en niet minder in dat van het Rijk onzen duren plicht"s De Vlootwet. Ben te Groningen gehouden openbar© vergadering belegd door de Kamerkies- kringfederatie Groningen van den Vrijz.- Dera. Bond, heeft, na een rede van het lid der Tweede Kamer mr. P. J. Oud, bij ac clamatie de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., van oordeel, dat aanneming van de Vlootwet om mor eel e en financieele redenen noodlottig zal zijn voor de toekomst van ons volk, dringt er bij óe Tweedo Kamer op aan, dit wetsontwerp te verwerpen. In een zeer druk bezochte vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz.- Dem. Bond heeft Zondagmiddag mr. H. P. Marohant, lid der Tweede Kamer, een rede uitgesproken tegen de Vlootwet. Hij zeide onder meer, dat de Katholieken niet bang voor een kabinetscrisis moeten zijn zij zouden dan toch weer een ministerie- Ruys krijgen, met afvloeiing van minister Wester veld en wellicht ook van zijn collega van Waterstaat, in verband met do déb&- cle van den postehèque- en giro-dienst. Het Katholieke fascisme. Dr. Emile Verviers eindigt een beschou wing in „Katholieke Staatkunde", onder den titel Wij winnen terrein, aldus „Ten slotte lijkt mij thans de tijd geko men om het persoonlijk element aan onze beweging te ontnemen. Velen zien namelijk in onze Katholieke herstelbeweging op de eerste plaats nog een persoonlijke liefheb berij van ondergeteekende. Daarom heb ik besloten deze beweging op breeder basis te stellen en het blad over te doen aan een vereeniging of stichting, die het blad in den* zelfden geest voortzet en daarnaast ook een meer uitgebreide propaganda voor een be tere Katholieke staatkunde organiseert. Want de herstelbeweging heeft niet alleen dit blad als gangmaker noodig, maar zij moet met alle middelen van publicisthchen aard de publieke opinie gaan beheerschen. In de naaste toekomst moeten ook grootere werken gaan verschijnen, evengoed als kleine vlug schriften, die in honderd duizenden exem plaren verspreid dienen te worden. Want op het gebied der voorlichting hebben wij vol ledig de plaats in te nemen van de Katho lieke Staatspartij, die verdwijnt. En daar om moeten wij thans reeds de voorbereidin gen maken. Er is nog een andere reden, die mij noopt het persoonlijk element aan deze zaak te ontnemen. Zooals gezegd zal ons blad bij deze ontwikkeling vrij spoedig winst gaan afwerpen. En als al onze aanhangers mede werken, misschien wel aanzienlijke winst. Aangezien ik uit deze geestelijke beweging ïr- Begiooting 1924, A - yi.SLOT. Het hoofdstuk „Openbare Werken" is een jelangrijk hoofdstuk. In vroeger jaren toen B. en W. nieuwe zaken hij voorkeur bij de Dégrooting aan de orde stelden was het dat vooral. Bovendien kwamen er dikwijls vele buitengewone uitgaven bij. Daarin is al- [en^s verandering gekomen, biieuwe werken worden in de gewone vergaderingen ge bracht en aldaar aangenomen of afgestemd. Vfen denke slechts aan het nieuwe Politie bureau. En wat de posten: „buitengewoon" langaat, uit een oogpunt van bezuiniging bepalen B. en W. zich in de laatste jaren zooveel mogelijk tot het gewone onderhoud. Voor dit hoofdstuk is nu in het geheel uit getrokken f593.485 waarvan, zooals bij de bespreking van de ontvangsten is gebleken, weer f 178.010 binnenkomt. Verleden jaar was de raming ruim een ton lager, evenals Öe werkelijke uitgaven in 1922. Aan jaarwedden voor het personeel ten dienste van het beheer der openbare wer ken, wordt noodig geacht 76.782 tegen i 71.922 in 1923. De rij der ambtenaren wordt hier geopend met den Directeur van (Gemeentewerken, wiens salaris, evenals Vorige jaren op I 8000 is uitgetrokken. Daarop volgt de adj.-directeur met een .wedde van" f 5800, en dan zakken de be dragen der verder volgende ambtenaren ge leidelijk af tol f 1250 (voor een tijdelijke hulpklerk). De verhooging van dezen post is hoofd zakelijk het gevolg van de toekenning van periodieke verhoogingen en toelagen voor het verkrijgen van diploma's. De technische ambtenaar le klasse B. Kwik komt nu voor het eerst in deze ru briek voor. De wedde van dezen ambtenaar Werd vroeger ten laste van buitengewone Werken gebracht. Het onderhoud van huizen, torens, poor tten, enz. - zal volgens deze begrooting 14.592 kosten, tegen f 28.769 verleden jaar. Het onderhoud van straten en pleinen zal in 1924 volgens raming kosten f 126.771 ook een kleiiie f 1000 minder dan verleden j'aar. Waarschijnlijk is deze vermindering een gevolg van de afnemende duurte van materialen. Onderhoud van markten, beurzen, enz. is nu geraamd op f 3944 tegen f 5172 in 1923, Onderhoud van wandelplaatsen en plant poenen op f 31.232, waarvan ruim f 27.000 yoor het gewoon onderhoud en voor buiten gewoon: verfwerk, sproeislag, grasmachine pnz., ruim f 4000. Wij roemen veelal en met recht op onze Diooie plantsoenen, maar er wordt ook fceel wat aan besteed. De kleine plant- BOenen te zamen kosten f 3600, 't Van tier Werff-park f 4700 en het Kooipark I 4200 in ronde cijfers. Voor toezicht, waar- Voor 't vorig jaar nog een paar duizend gul- Óen was uitgetrokken, wordt nu niets gere kend. Bij wijze van proef zullen in 1924 de wachtdiensten worden opgeheven. Laten Ouders en onderwijzers er hij de jeugd op aan dringen de parken te ontzien. De kosten van bruggen en overzetveeren zijn geraamd op f 95.939, waarvan voor jaarwedden van het personeel f 69.029 voor kleeding van havenrechercheurs en brug wachters f 3810 en voor het onderhoud van Jbruggen, brugwachtershuisjes enz. f 23.500. Hierbij komt echter nog een andere post ?W3arop de salarissen van den directeur, den adj.-directeur en het administratief perso- peel van dezen dienst is uitgetrokken, dat m den loop der jaren nogal is uitgegroeid Gn waarvoor nu een totaal van f 25.132 is uitgetrokken. Verder vinden we in dit hoofdstuk nog een post van f 5612 voor dag- en weekgel den van werklieden, niet onder andere pos- Jen begrepen, terwijl voor: „Overige kosten van fabricage" bureaukosten, teekenwerk, hoofddeksels van de stadswerklieden en huur en onderhoud van rijwielen nog bijna f 7500 uitgetrokken is. Het hoofdstukEigendommen Véél voor den openbaren dienst gestemd", betreffende landerijen, hui- Zen "enz. geeft ons geen aanleiding er lang bij stil te staan. Er is voor uitgetrokken f 98.029 en er "wordt voor ontvangen aan huur enz. f 7*7563, zoodat het nadeelig saldo Naar het Engelsch, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden.) 26) Georges eigen moeder klaarblijkelijk 'ook niet. Men kan haar zachto duif-grijze en oesterkleurige garneersels toch geen rouw noemen. En vandaag had zij een groote rose anjelier in bet ceintuur van haar bonten mantel gestoken. Het conven- tioneele zwart is, schijnt het, aan het uit sterven onder de Engelsche families... Er zou te veel zwart gezien worden, helaas Het beramen van mijn nieuwe rose japon, met een ceintuur van wit kralengalon met gouden en rose bloemetjes en met een rok, die boven de enkels moest uitstaan met behulp van een soort crinqline; het plan van dit alles hield ons bezig bij Madame Jeann© tot het tijd was voor de lunch. Kleine, in het zwart gekleede verkoop sters kwamen beneden van een werkkamer boven en «slopen de toonkamers doo»r er gens naar adhteren; ik kon niet bedenken .waarom Lady Meredith geen lust scheen te hebben heen te gaan. Maar ik begon to Vermoeden, dat zij om de een of andere geheimzinnige reden Mevrouw Tracey en haar dochters het eerst wou laten vertrek ken. Mevrouw Tracey maakte geen aan-1 fetalten Om heen te gaan; eindelijk stond iLady Meredith op. ,,En nu ga je zeker met IPïj lunchen? O ja, dat fnoest je doen!" bedraagt f 20.000 ruim. Dit tekort wordt verklaard door het onderhoud van wegen, voetpaden en dergelijke, welke voor de ge meente geen rendabele bezittingen zijn* Het hoofdstuk >,0 n d er w ij b, K ji n- sten en Wetenschappen" is uit den aard der materie zeer belangrijk. [Wij hebben daarover bij de behandeling der ontvangsten echter reeds uitvoerige mede- deelingen gedaan, zoodat wij hier nog slechts aanstippen dat dit hoofdstuk in het geheel een tekort aanwijst van f 820.818. Dit is het bedrag dat Leiden jaarlijks aan de in dit hoofdstuk genoemde posten be steed. Wij mogen dus wel constateeren, dat ons gemeentebestuur wat over heeft voor de cultureel© belaDgen der stadsgemeen schap. Het hoofdstuk „Onderstëuning aan behoeftigen en werkloo- z e n in vroegere begrootingen vinden we de rubriek werkloozen niet genoemd kunnen we splitsen in tweeën. De onder steuning aan behoeftigen wijst een nadeelig slot aan van f 412.289 en die van de werk loozen van f 456.150. In het hoofdstuk: Handel en Nij verheid komen echter ook nog een paar posten voor, die op deze ondersteuning betrekking hebben n.l.Subsidie aan Werk lozenkassen waarop is uitgetrokken ruim f 39500 (waarvoor in 1922 echter werd uit gegeven ruim f 58.000) en de kosten van de Gemeentelijke en Districts Arbeidsbeurs waarvoor bedragen worden geraamd van resp. f9408 en f2231. De nog volgende hoofdstukken reageeren zoo rechtstreeks op hetgeen wij daarover reeds vroeger in het midden brachten, dat wij ze verder stilzwijgend kunnen laten passeeren. Ver melden wij nog dat de post „Onvoorziene uitgaven" met een bedrag van f 100.000 laag geraamd is, wat duidelijk blijkt als men in aanmerking neemt dat de onvoor ziene uitgaven in 1922 hebben bedragen bijna f264.000. Zoo'n lage raming als thans moge de begrooting eenigszins flatteer én, men be loopt ermede ook de kans dat zij aan het eind tegenvalt. Op 17 October zal deze begrooting door den Raad in de af deelingen worden behan deld en in den loop van November zal zij in openbare behandeling komen. Onze meening is dat er wel veel over gebracht, tenzij B. en W. van hoogerhand weinig veranderingen in zullen worden aan gebracht, tenzij B. e.n W. van hoogerhand met betrekking tot de salarieering wenken of aan wijzigingen ontvangen die aanleiding geven tot nadere voorstellen. Spoorweg Alphen-Boskoop-Waddinxveen- Gouda. Zóoals men zich zal herinneren, wordt door den gemeenteraad en het dagelijksch bestuur der gemeente Waddinxveen'geijverd om de bovengenoemde spoorwegplannen in verband 'met de algemeene bezuiniging en het toenemend auto-verkeer voorloopig op te schorten. In verband daarmee werd het navolgend schrijven van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen verzonden aan de Minis ters van Binnenlandsche Zaken, Waterstaat en Financiën en aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. „Bij ons schrijven van 26 Juni j.l. deden wij U toekomen afschrift van een door den raad dezer gemeente met algemeene stem men aangenomen motie-Bremmer, waarbij de meening werd uitgesproken, dat de aan leg van den spoorweg Alphen aan den Rijn- Gouda aan de hand van het algemeen en plaatselijk belang zoolang de omstandig heden zich niet wijzigen behoort achter wege te blijven. Het college van burgemeester en wethou ders stelt er prijs op U mede te deelen, dat deze motie zijn volle instemming heeft. De raad onzer gemeente bestaat uit vijf verschillende partij-groepeeringen en zijn leden bestaan uit fabrikanten, akkerbou wers, veehouders, tuinders en fabrieks arbeiders. Dit zoo zijnde, mag het een sterk spre kend feit worden genoemd, dat allen zich thans verklaarden tegen den aanleg van den nieuwen spoorweg onder de huidige omstandigheden. zei mijn schoonmoeders schoolvriendin op haar zekeren, bijna dictatorialen toon, die alles scheen te beslissen. „Ga met mij mee ik wou je graag mijn aardige Fransche huisje laten zien." „Wat? Heb je een huis genomen te Pa rijs, Ethel, heusch?" vroeg Lady Meredith, toen wij voor de glazen deur van den in gang van Jeannes huis stonden en de straat op en af keken naar een rijtuig. „Ja", zei Mevrouw Tracey. „Wij wonen in een soort villa te Passy. Het is wel ge makkelijk, nu wij al die boodschappen moe ten doen voor Philippa. En Mauden moet teekenles nemen. En het is didhter bij voor Tom, wanneer hij met verlof komt. Je weet, wat een model-vrouw ik altijd ge weest benHu! eindelijk een taxi-auto 1 Goed. Stap in, Meg!" Ik wist heel goed, dat Lady Meredith" geen lust had om in te etappen. Zij had alleen lust waarom begreep ik niet die vriendin van haar zoo gauw mogelijk te verlaten! Maar zij kon ër niet af. Meegesleept door Mevrouw Tracey's ironische, luchtige opgewektheid, moest zij mee, evenals ik dien middag aan het station te Camrys was meegesleurd door Georges vrouw. Voordat Georges moeder kon zeggen, dat zij tot haar spijt een besogne had, za ten wij alle vijf gepakt in zoo'n vreemd rood pillendoosje van een taxi-auto. Wij hotsten ademloos over de "slecht gepla veide Parijsche straten, vlogen woest van den eenen kant van de straat naar den an deren, stoven de hoeken om als een bootje öp een stormachtige zee op een manier, waar een Engelsche taxi geen verstand Van heeft. Eén wanhopige sprong van het voertuig wierp mij op den schoot van de zwijgende, schoon© Philippa Tracey. „Fransobe cabs zijn verschrikkelijk", zei ze lachend; dat was ongeveer het eerste woord, dat ik haar dien ochtend had hoo- ren zoggen. Maar terwijl zij sprak en stevig ging zit ten, zag ik, dat haar oogen strak op mij gevestigd waren. En die donkere, onder zoekende oogen schenen of vergiste ik mij schenen iets tot mij to zeggen te tobben. Zij schenen te zeggen: „Ik wou straks graag eens met je praten. Er is iets, dat ik je wou zeggen 1" Toen stonden wij stil voor het huls van "de Tracey's. HOOFDSTUK XIV. Dat andere meisje. Ik vond het heel aardig dat huis, dal Mevrouw Tracey een villa-aohtig huisje te Parijs genoemd had. Het 6tond op den hoek van een 6traat, waar vijf wegen sa men komen, en behoorde tot een rij huizen, alle groot en hoog ën wit, alle met groene eonneblinden, met groene planten voor het huis en gebeeldhouwde Cupido's en sphinxen-koppen als versiering. Binnenshuis was alles echt Fransdh; de warme, gelijkmatige temperatuur, do af wezigheid van Engelsche vuurhaarden of eveneens Engelschen „rommel"de mu ren bedekt met veel brocaat in plaats van behangselpapierde ovale ontbijttafel met bén Tose tafellaken, rose servetjes en een goudvisschenkom als benige versiering. Ik genoot van al die voor tnij nieuwe kleinigheden, evenals ik genoot van de Fransche gerechteneen schotel gebraden kip mot een heerlijke bruine saus met champignons. Zelfs deao lunch was weer een van de din gen, waar Misa Vera Vayne alleen recht had van te mogen genieten! Maar toen ik daar zat (in plaats van Georges vrouw) merkte ik alweer op, dat Georges moeder van geen van dio dingen genoot; noch van den beerlijken Fran- schen maaltijd, noch van de aardige niet Engelsche inrichting, noch van het gezel schap van haar oude vriendin, die er, naar het scheen, op uit was het ons beiden aan genaam te maken. Ik zag, dat zelfs op het oogenblik, dat zij aan tafel zat, Lady Meredith om de een of andere reden den geheelen tijd op heeto kolen zat! Was zij bang, dat ik, naast dé sohoone, stilzwijgende Philippa gezeten, iets ver-- klappen zou van die ongelukkige waan voorstelling, zooals zij het beschouwt? Neen! Want dat had zij mij immers met 'aandrang op het hart gedrukt in tie ka- bier van Jeanne. En had ik er niet stil zwijgend in toegestemd niets aan die Dien-» 8chen te zeggen van mijn ware verhouding tot haar? Had ik haar niet „Belle-mére" genoemd, twee- of driemaal, terwijl zij het hooren konden? Het was niet over haar „nieuwe Bchoon- dochtertje", dat zij zich Ongerust 'maakte. Ik kon het alleen toeschrijven aan het Idee, dat Mevrouw Tracey zelve misschien Lady Meredith hinderde door baar luchti ge, ironische openhartigheid. Want het was onze gastvrouw, die het geéprek geheel voor haar rekening narflhaar dochters geen persoonlijk voordeel wil trekken, acht ik thans het oogenblik gekomen, om het blad voort te zetten voor rekening van een yereeniging of stichting, die vooral de schrift lelijke propaganda eener betere Katholieke» staatkunde ten doel heeft. Onze aanhangers en ijveraars hebben dan niet den indruk te werken voor een persoonlijke zaak, maar voor een instelling van algemeen nut. De" eventueele winsten op het blad komen aan die instelling ten goede, zoodat ze met dq bijdragen van onze aanhangers kunnen die-» nen voor de propaganda. Over de definitieve organisatie zullen spoedig nadere berichten en voorstellen ge daan worden." Stand van het mond- en klanwzeer in Nederland gedurende de week van 23 tot 30 September 1923. Aantal Provinciën Veebesl^gen. Gemeenten- Friesland 3 3 O ve rijs el 3 3 Gelderland 2 2 Utrecht 192 33 Noord-Holland 157 36 Zuid-Holland 415 87 Zeeland 8 6 Noord-Brabantf S 7 Limburg 12 6 Totaal 800 182 Arbeidstijd in kalkzandsteenfabrieken en in steenbakkerijen. De Minister van Arbeid, enz. heeft aan hoofden of bestuurders van kalkzandsteen fabrieken in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat mannen in hel tijdvak van 24 Och 1923 lot en met 30 Sept. 1924, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaar de, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen hetzij tusschen 6 uur voorm. en 6 uur nam., hetzij tusschen 7 uur voorm. en 7 uur nam. De Minister van Arbeid, enz. heeft aan hoofden of bestuurders van steenbakkerijen, gelegen aan of bij de rivieren Rijn, Lek, Maas, IJssel (van Weslervoort af tot de ZuL derzee, Linge en Merwede, vergund, dat in hun onderneming door arbeiders van 16 jaar of ouder, gedurende het tijdvak van 1 April 1924 tot en met 30 Sept. 1924, in afwijking van het bepaalde bij art. 24, eerste lid, der Arbeidswet 1919, gedurende negen uren per dag en 50 uren per week arbeid wordt ver richt. Aan hoofden of bestuurders van steen bakkerijen, voor zoover niet boven genoemd vergund, dat in hun onderneming door ar beiders van 16 jaar of ouder, gedurende het tijdvak van 1 April 1924 tot en met 30 Sept. 1924, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeids tijd dezer arbeiders in zijn geheel gelegen Is hetzij tusschen 6 uur voorm. en 6 uur nam., hetzij tusschen 7 uur voorm. en 7 uur nam. Beroepen zijn bij de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam ds. J. Duyvenboden, te Rot terdam, en bij de Geref. Gem. te Krabben* dijke ds. G. K. Kersten, te Ierseke. Na in de voormiddaggodsdien9loefening in de Nieuwe Kerk aan den 's-Gravendijk- wal te Rotterdam door ds. H. W. Creutzberg, van Den Haag, met een predikatie naar aan leiding van 1 Tim. 3 15 bevestigd te zijn, heeft ds. J. Ph. Eggink, gekomen van Vel* sen, Zondagavond in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede in de Ned.-Herv. Gem. te Delfs- haven gedaan, voor welke gelegenheid tot tekst voor zijn rede gekozen was 1 Joh. 3 10. Aan het einde van de godsdienstoefe ning zong de Gemeente den leeraar „Dat 'a Heeren zegen op U daal", toe. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 November, benoemd tot burgemeester van Dordrecht P. L. de Gaay Fortman, met tee- kening van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Ridderkerk is aan A. Ten Harmsen van der Beek, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commis saris van politie te Middelburg. luisterden toe, nu eens amuseerden zij zich, dan weer maakten zij oen critisehe opmerking, zooals kinderen doen, die min der gewoon zijn met menschen om te gaan dan hun ouders. Ik verdacht de meisjes Tracey niet heel vertrouwelijk met haar moeder om te gaan. En do moeder, van haar kant, praatte over dochters in 't al gemeen alsof zij een van de plagen van Egypte waren. Toen bracht zij het gesprek op het aan staand huwelijk van Philippa. I'hilippa schijnt verloofd to zijn met een majoor van de artillerie, die een kolos3aal huis bezit in Shropshire. Ik moest mij af vragen of het het huis was of den echtge noot, dien zij had aangenomen? „Allo dochters moesten weggestuurd werden naar een huis van zichzelf, zoodva. zij te groot zijn naar een kostschool gezon den te worden", verklaarde Mevrouw Tra cey, toen het nagerecht binnenkwam: heerlijke kastanje-vla. „Er is geen enkele vrouw, die graag een volwassen dochter in haar huis ziet rondloopen en haar onop houdelijk herinnert hoeveel beter zij er vroeger uitzag dan tegenwoordig. (Noen, dank je, vla is heel slecht voor mij); Al® ëen dochter een halfjaar uitgegaan is, is men cf jaloersch of men schaamt zich oveï haar." Lady Meredith eci op zachten, maar wat bnrustigen t<?on: „Ik zou dat nooit gevoeld hebben voor een dochter." Zij glimlachte mij toe. „Maar ik ben ook wat Duder- wotsch, Ethel."* rWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5